Bill Summary & Status
Search Results



Text searched: FLD005:#3(House International Relations)


NEXT PAGE | PREVIOUS PAGE | NEW SEARCH


Items 1 through 100 of 473

1. H.R.19 : Terrorist Elimination Act of 2001
Sponsor: Rep Barr, Bob [GA-7] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (15)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 1/3/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


2. H.R.26 : Baseball Diplomacy Act
Sponsor: Rep Serrano, Jose E. [NY-16] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (53)
Committees: House International Relations; House Judiciary
Latest Major Action: 3/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


3. H.R.143 : Binational Great Lakes-Seaway Enhancement Act of 2001
Sponsor: Rep Oberstar, James L. [MN-8] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (24)
Committees: House Transportation and Infrastructure; House International Relations
Latest Major Action: 1/4/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Water Resources and Environment.


4. H.R.160 : Russian-American Trust and Cooperation Act of 2001
Sponsor: Rep Ros-Lehtinen, Ileana [FL-18] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (5)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


5. H.R.173 : To amend the Trade Sanctions Reform and Export Enhancement Act of 2000 to allow for the financing of agricultural sales to Cuba.
Sponsor: Rep Serrano, Jose E. [NY-16] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House Financial Services; House International Relations; House Agriculture
Latest Major Action: 3/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


6. H.R.174 : Cuba Reconciliation Act
Sponsor: Rep Serrano, Jose E. [NY-16] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (2)
Committees: House International Relations; House Ways and Means; House Energy and Commerce; House Judiciary; House Financial Services; House Government Reform; House Agriculture
Latest Major Action: 3/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


7. H.R.198 : Prohibition on United Nations Taxation Act of 2001
Sponsor: Rep Sweeney, John E. [NY-22] (introduced 1/3/2001)      Cosponsors (5)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 1/3/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


8. H.R.304 : To establish an independent nonpartisan review panel to assess how the Department of State can best fulfill its mission in the 21st century and meet the challenges of a rapidly changing world.
Sponsor: Rep Thornberry, Mac [TX-13] (introduced 1/30/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 1/30/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


9. H.R.334 : Persian Gulf Security Cost Fairness Act
Sponsor: Rep DeFazio, Peter A. [OR-4] (introduced 1/31/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 3/15/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


10. H.R.361 : Saving Women's Lives through International Family Planning Act of 2001
Sponsor: Rep Maloney, Carolyn B. [NY-14] (introduced 1/31/2001)      Cosponsors (10)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 1/31/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


11. H.R.375 : Department of Commerce Elimination Act
Sponsor: Rep Royce, Edward R. [CA-39] (introduced 1/31/2001)      Cosponsors (3)
Committees: House Energy and Commerce; House Transportation and Infrastructure; House Financial Services; House International Relations; House Armed Services; House Ways and Means; House Government Reform; House Judiciary; House Science; House Resources
Latest Major Action: 3/15/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from Commerce.


12. H.R.391 : Responsible Debt Relief and Democracy Reform Act
Sponsor: Rep Wolf, Frank R. [VA-10] (introduced 1/31/2001)      Cosponsors (3)
Committees: House International Relations; House Financial Services
Latest Major Action: 3/2/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Domestic Monetary Policy, Technology and Economic Growth, for a period to be subsequently determined by the Chairman.


13. H.R.397 : Bear Protection Act of 2001
Sponsor: Rep Gallegly, Elton [CA-23] (introduced 2/6/2001)      Cosponsors (191)
Committees: House Resources; House International Relations; House Ways and Means
Latest Major Action: 2/15/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from Interior.


14. H.R.407 : Denial of Passports to Noncustodial Parents in Cases of Nonpayment of Child Support
Sponsor: Rep Andrews, Robert E. [NJ-1] (introduced 2/6/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/6/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


15. H.R.428 : Concerning the participation of Taiwan in the World Health Organization.
Sponsor: Rep Brown, Sherrod [OH-13] (introduced 2/6/2001)      Cosponsors (92)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-10 [GPO: Text, PDF]


16. H.R.460 : Transparency and Responsibility for United States Trade Health Act of 2001
Sponsor: Rep McKinney, Cynthia A. [GA-4] (introduced 2/6/2001)      Cosponsors (25)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/6/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


17. H.R.474 : To repeal the War Powers Resolution.
Sponsor: Rep Rivers, Lynn N. [MI-13] (introduced 2/6/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations; House Rules
Latest Major Action: 2/6/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the Committee on International Relations, and in addition to the Committee on Rules, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned.


18. H.R.502 : Caribbean Regional Assistance Act of 2001
Sponsor: Rep Gallegly, Elton [CA-23] (introduced 2/7/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/7/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


19. H.R.598 : To take certain steps toward recognition by the United States of Jerusalem as the capital of Israel.
Sponsor: Rep Reynolds, Thomas M. [NY-27] (introduced 2/13/2001)      Cosponsors (34)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/13/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


20. H.R.611 : Education for Democracy Act
Sponsor: Rep Kildee, Dale E. [MI-9] (introduced 2/14/2001)      Cosponsors (86)
Committees: House Education and the Workforce; House International Relations
Latest Major Action: 3/29/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Education Reform.


21. H.R.660 : To ensure that exports of Alaskan North Slope crude oil are prohibited.
Sponsor: Rep Hooley, Darlene [OR-5] (introduced 2/14/2001)      Cosponsors (39)
Committees: House International Relations; House Resources
Latest Major Action: 2/27/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Energy and Mineral Resources.


22. H.R.675 : East Timor Transition to Independence Act of 2001
Sponsor: Rep Lantos, Tom [CA-12] (introduced 2/14/2001)      Cosponsors (31)
Committees: House International Relations; House Financial Services; House Ways and Means
Latest Major Action: 3/2/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on International Monetary Policy and Trade, for a period to be subsequently determined by the Chairman.


23. H.R.684 : To authorize assistance for mother-to-child HIV/AIDS transmission prevention efforts.
Sponsor: Rep Millender-McDonald, Juanita [CA-37] (introduced 2/14/2001)      Cosponsors (27)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/14/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


24. H.R.742 : Humanitarian Exports Leading to Peace Act of 2001
Sponsor: Rep Conyers, John, Jr. [MI-14] (introduced 2/27/2001)      Cosponsors (33)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/27/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


25. H.R.753 : To provide that a certification of the cooperation of Mexico with United States counterdrug efforts not be required in fiscal year 2001 for the limitation on assistance for Mexico under section 490 of the Foreign Assistance Act of 1961 not to go into effect in that fiscal year.
Sponsor: Rep Kolbe, Jim [AZ-5] (introduced 2/27/2001)      Cosponsors (6)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/27/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


26. H.R.755 : Global Democracy Promotion Act of 2001
Sponsor: Rep Lowey, Nita M. [NY-18] (introduced 2/27/2001)      Cosponsors (131)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 2/27/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


27. H.R.797 : Cuban Humanitarian Trade Act of 2001
Sponsor: Rep Rangel, Charles B. [NY-15] (introduced 2/28/2001)      Cosponsors (5)
Committees: House International Relations; House Ways and Means
Latest Major Action: 4/23/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


28. H.R.798 : Free Trade With Cuba Act
Sponsor: Rep Rangel, Charles B. [NY-15] (introduced 2/28/2001)      Cosponsors (5)
Committees: House International Relations; House Ways and Means; House Energy and Commerce; House Judiciary; House Financial Services; House Government Reform; House Agriculture
Latest Major Action: 8/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


29. H.R.841 : To suspend for two years the certification procedures under section 490(b) of the Foreign Assistance Act of 1961 in order to foster greater multilateral cooperation in international counternarcotics programs, and for other purposes.
Sponsor: Rep Reyes, Silvestre [TX-16] (introduced 3/1/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/1/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


30. H.R.918 : Clean Diamonds Act
Sponsor: Rep Hall, Tony P. [OH-3] (introduced 3/7/2001)      Cosponsors (138)
Committees: House Ways and Means; House International Relations; House Financial Services
Latest Major Action: 4/10/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on International Monetary Policy and Trade.


31. H.R.931 : Sudan Peace Act
Sponsor: Rep Tancredo, Thomas G. [CO-6] (introduced 3/7/2001)      Cosponsors (43)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/16/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Forwarded by Subcommittee to Full Committee (Amended) by Voice Vote.


32. H.R.933 : Affordable HIV/AIDS Medicines for Poor Countries Act
Sponsor: Rep Waters, Maxine [CA-35] (introduced 3/7/2001)      Cosponsors (62)
Committees: House Ways and Means; House International Relations
Latest Major Action: 3/14/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Trade.


33. H.R.938 : United Nations Rapid Deployment Act of 2001
Sponsor: Rep McGovern, James P. [MA-3] (introduced 3/8/2001)      Cosponsors (56)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/8/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


34. H.R.948 : Landmine Elimination and Victim Assistance Act of 2001
Sponsor: Rep Evans, Lane [IL-17] (introduced 3/8/2001)      Cosponsors (97)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 3/14/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


35. H.R.982 : Stabilization and Pacification of Southern Serbia Act
Sponsor: Rep Bereuter, Doug [NE-1] (introduced 3/13/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/13/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


36. H.R.1087 : To prohibit United States assistance for the Palestinian Authority and for programs, projects, and activities in the West Bank and Gaza.
Sponsor: Rep Weiner, Anthony D. [NY-9] (introduced 3/15/2001)      Cosponsors (9)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/15/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


37. H.R.1115 : To authorize the Secretary of State to provide for the establishment of nonprofit entities for the Department's international educational, cultural and arts programs.
Sponsor: Rep Leach, James A. [IA-1] (introduced 3/20/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/20/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


38. H.R.1117 : United Nations Population Fund (UNFPA) Funding Act of 2001
Sponsor: Rep Maloney, Carolyn B. [NY-14] (introduced 3/20/2001)      Cosponsors (83)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/20/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


39. H.R.1124 : To authorize the Director of the Office of National Drug Control Policy to enter into negotiations with representatives of the Government of Cuba to provide for increased cooperation between Cuba and the United States on drug interdiction efforts.
Sponsor: Rep Rangel, Charles B. [NY-15] (introduced 3/20/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/20/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


40. H.R.1146 : American Sovereignty Restoration Act of 2001
Sponsor: Rep Paul, Ron [TX-14] (introduced 3/21/2001)      Cosponsors (11)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/21/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


41. H.R.1147 : To prohibit the exportation of Alaskan North Slope crude oil.
Sponsor: Rep English, Phil [PA-21] (introduced 3/21/2001)      Cosponsors (4)
Committees: House International Relations; House Resources
Latest Major Action: 3/29/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Energy and Mineral Resources.


42. H.R.1168 : Stop Tuberculosis (TB) Now Act
Sponsor: Rep Brown, Sherrod [OH-13] (introduced 3/22/2001)      Cosponsors (101)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/22/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


43. H.R.1185 : Global Access to HIV/AIDS Medicines Act of 2001
Sponsor: Rep Lee, Barbara [CA-9] (introduced 3/22/2001)      Cosponsors (17)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/22/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


44. H.R.1187 : To end the use of steel-jawed leghold traps on animals in the United States.
Sponsor: Rep Lowey, Nita M. [NY-18] (introduced 3/22/2001)      Cosponsors (97)
Committees: House Energy and Commerce; House Ways and Means; House International Relations; House Judiciary
Latest Major Action: 4/19/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Crime.


45. H.R.1198 : Justice for United States Prisoners of War Act of 2001
Sponsor: Rep Rohrabacher, Dana [CA-45] (introduced 3/22/2001)      Cosponsors (229)
Committees: House Judiciary; House International Relations; House Government Reform
Latest Major Action: 9/25/2002 House committee/subcommittee actions. Status: Subcommittee Hearings Held.


46. H.R.1269 : Global Health Act of 2001
Sponsor: Rep Crowley, Joseph [NY-7] (introduced 3/28/2001)      Cosponsors (74)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/28/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


47. H.R.1270 : Comprehensive Fiscal Responsibility and Accountability Act of 2001
Sponsor: Rep DeFazio, Peter A. [OR-4] (introduced 3/28/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House Ways and Means; House Energy and Commerce; House Armed Services; House Science; House Resources; House Financial Services; House International Relations; House Veterans' Affairs; House Intelligence (Permanent Select)
Latest Major Action: 4/24/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Military Procurement.


48. H.R.1271 : Cuban Internal Opposition Assistance Act of 2001
Sponsor: Rep Diaz-Balart, Lincoln [FL-21] (introduced 3/28/2001)      Cosponsors (97)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/28/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


49. H.R.1283 : Defense Against Regional Threats Act of 2001
Sponsor: Rep Vitter, David [LA-1] (introduced 3/28/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House Armed Services; House International Relations
Latest Major Action: 8/19/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Unfavorable Executive Comment Received from DOD.


50. H.R.1302 : United Nations Voting Accountability Act of 2001
Sponsor: Rep Duncan, John J., Jr. [TN-2] (introduced 3/29/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 3/29/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


51. H.R.1338 : To provide for the designation of an Assistant Secretary of State for Victims of International Terrorism.
Sponsor: Rep Bentsen, Ken [TX-25] (introduced 4/3/2001)      Cosponsors (11)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 4/3/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


52. H.R.1358 : To remove the sanctions imposed on India and Pakistan as a result of the detonation by those countries of nuclear explosive devices in 1998, and for other purposes.
Sponsor: Rep McDermott, Jim [WA-7] (introduced 4/3/2001)      Cosponsors (13)
Committees: House International Relations; House Financial Services
Latest Major Action: 4/24/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on International Monetary Policy and Trade, for a period to be subsequently determined by the Chairman.


53. H.R.1420 : Congressional Hunger Fellows Act of 2001
Sponsor: Rep Hall, Tony P. [OH-3] (introduced 4/4/2001)      Cosponsors (4)
Committees: House Agriculture; House International Relations
Latest Major Action: 4/13/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Department Operations, Oversight, Nutrition and Forestry.


54. H.R.1504 : Vaccines for the New Millennium Act of 2001
Sponsor: Rep Pelosi, Nancy [CA-8] (introduced 4/4/2001)      Cosponsors (25)
Committees: House Ways and Means; House Energy and Commerce; House International Relations
Latest Major Action: 4/25/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Health, for a period to be subsequently determined by the Chairman.


55. H.R.1529 : Nigeria Electric Power Utility Privatization Act of 2001
Sponsor: Rep Traficant, James A., Jr. [OH-17] (introduced 4/4/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 4/4/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


56. H.R.1553 : To repeal export controls on high performance computers.
Sponsor: Rep Dreier, David [CA-28] (introduced 4/24/2001)      Cosponsors (46)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 5/8/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


57. H.R.1591 : Andean Region Contractor Accountability Act
Sponsor: Rep Schakowsky, Janice D. [IL-9] (introduced 4/25/2001)      Cosponsors (14)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 4/25/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


58. H.R.1594 : Foreign Military Training Responsibility Act
Sponsor: Rep Moakley, John Joseph [MA-9] (introduced 4/26/2001)      Cosponsors (39)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 5/9/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


59. H.R.1632 : Justice for Victims of Iraqi Aggression Act
Sponsor: Rep Shadegg, John B. [AZ-4] (introduced 4/26/2001)      Cosponsors (11)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 4/26/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


60. H.R.1643 : Israeli Capital Recognition Act of 2001
Sponsor: Rep Weiner, Anthony D. [NY-9] (introduced 4/26/2001)      Cosponsors (4)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/21/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Middle East and South Asia.


61. H.R.1646 : Foreign Relations Authorization Act, Fiscal Year 2003
Sponsor: Rep Hyde, Henry J. [IL-6] (introduced 4/27/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
House Reports: 107-57; Latest Conference Report: 107-671 (in Congressional Record H6422-6470)
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-228 [GPO: Text, PDF]


62. H.R.1700 : George McGovern-Robert Dole International Food for Education and Child Nutrition Act of 2001
Sponsor: Rep McGovern, James P. [MA-3] (introduced 5/3/2001)      Cosponsors (115)
Committees: House Agriculture; House International Relations
Latest Major Action: 5/14/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Department Operations, Oversight, Nutrition and Forestry.


63. H.R.1707 : Satellite Trade and Security Act of 2001
Sponsor: Rep Berman, Howard L. [CA-26] (introduced 5/3/2001)      Cosponsors (23)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 5/10/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


64. H.R.1760 : Relief, Community Vitalization, and Emergency Readiness in India and El Salvador (RECOVERIES) Act of 2001
Sponsor: Rep Menendez, Robert [NJ-13] (introduced 5/8/2001)      Cosponsors (43)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/8/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


65. H.R.1779 : Tibetan Policy Act of 2001
Sponsor: Rep Lantos, Tom [CA-12] (introduced 5/9/2001)      Cosponsors (105)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/9/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


66. H.R.1794 : American Servicemembers' Protection Act of 2001
Sponsor: Rep DeLay, Tom [TX-22] (introduced 5/10/2001)      Cosponsors (4)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/10/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


67. H.R.1795 : Middle East Peace Commitments Act of 2001
Sponsor: Rep Ackerman, Gary L. [NY-5] (introduced 5/10/2001)      Cosponsors (157)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/11/2002 House committee/subcommittee actions. Status: Subcommittee Hearings Held.


68. H.R.1818 : To amend title 22, United States Code, to eliminate authority for employees and agents of the United States to assist foreign countries in interdiction of aircraft suspected of drug-related operations.
Sponsor: Rep Peterson, Collin C. [MN-7] (introduced 5/10/2001)      Cosponsors (3)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/10/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


69. H.R.1828 : Unilateral Sanction Reporting Act
Sponsor: Rep Sawyer, Tom [OH-14] (introduced 5/14/2001)      Cosponsors (6)
Committees: House International Relations; House Ways and Means; House Financial Services
Latest Major Action: 6/11/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on International Operations and Human Rights.


70. H.R.1894 : Farmers to Africa and the Caribbean Basin Act of 2001
Sponsor: Rep Clayton, Eva M. [NC-1] (introduced 5/17/2001)      Cosponsors (21)
Committees: House Agriculture; House International Relations
Latest Major Action: 5/24/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Specialty Crops and Foreign Agriculture Programs.


71. H.R.1898 : International Commerce Enhancement Act
Sponsor: Rep Flake, Jeff [AZ-1] (introduced 5/17/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 5/17/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


72. H.R.1954 : ILSA Extension Act of 2001
Sponsor: Rep Gilman, Benjamin A. [NY-20] (introduced 5/23/2001)      Cosponsors (249)
Committees: House International Relations; House Financial Services; House Ways and Means; House Government Reform
House Reports: 107-107 Part 1, 107-107 Part 2
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-24 [GPO: Text, PDF]


73. H.R.2052 : Sudan Peace Act
Sponsor: Rep Tancredo, Thomas G. [CO-6] (introduced 6/5/2001)      Cosponsors (26)
Committees: House International Relations; House Financial Services; Senate Foreign Relations
House Reports: 107-92 Part 1
Latest Major Action: 6/21/2001 Referred to Senate committee. Status: Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations.
Note: For further action, see H.R. 5531 , which became Public Law 107-245 on 10/21/2002.


74. H.R.2069 : United States Leadership Against HIV/AIDS, Tuberculosis, and Malaria Act of 2002
Sponsor: Rep Hyde, Henry J. [IL-6] (introduced 6/6/2001)      Cosponsors (21)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
House Reports: 107-137
Latest Major Action: 7/12/2002 Passed/agreed to in Senate. Status: Passed Senate with an amendment and an amendment to the Title by Unanimous Consent.
Latest Action: 7/15/2002 Message on Senate action sent to the House.


75. H.R.2104 : To amend the Foreign Assistance Act of 1961 to authorize the provision of education and related services to law enforcement and military personnel of foreign countries to prevent and control HIV/AIDS and tuberculosis.
Sponsor: Rep Johnson, Eddie Bernice [TX-30] (introduced 6/7/2001)      Cosponsors (25)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 6/7/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


76. H.R.2121 : Russian Democracy Act of 2002
Sponsor: Rep Lantos, Tom [CA-12] (introduced 6/12/2001)      Cosponsors (13)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-246 [GPO: Text, PDF]


77. H.R.2131 : To reauthorize the Tropical Forest Conservation Act of 1998 through fiscal year 2004, and for other purposes.
Sponsor: Rep Portman, Rob [OH-2] (introduced 6/12/2001)      Cosponsors (34)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
House Reports: 107-119
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-26 [GPO: Text, PDF]


78. H.R.2138 : Bridges to the Cuban People Act of 2001
Sponsor: Rep Serrano, Jose E. [NY-16] (introduced 6/12/2001)      Cosponsors (111)
Committees: House International Relations; House Agriculture; House Financial Services; House Ways and Means; House Judiciary
Latest Major Action: 8/8/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


79. H.R.2272 : Coral Reef and Coastal Marine Conservation Act of 2001
Sponsor: Rep Kirk, Mark Steven [IL-10] (introduced 6/21/2001)      Cosponsors (20)
Committees: House International Relations; Senate Foreign Relations
Latest Major Action: 10/17/2001 Referred to Senate committee. Status: Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations.


80. H.R.2292 : No Safe Haven in Cuba Act
Sponsor: Rep Rothman, Steven R. [NJ-9] (introduced 6/21/2001)      Cosponsors (2)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 8/8/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on the Western Hemisphere.


81. H.R.2351 : Nuclear Threat Reduction Act of 2001
Sponsor: Rep Spratt, John M., Jr. [SC-5] (introduced 6/27/2001)      Cosponsors (2)
Committees: House International Relations; House Armed Services
Latest Major Action: 9/26/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


82. H.R.2368 : Viet Nam Human Rights Act
Sponsor: Rep Smith, Christopher H. [NJ-4] (introduced 6/28/2001)      Cosponsors (15)
Committees: House International Relations; House Financial Services; House Rules
House Reports: 107-199 Part 1
Latest Major Action: 9/5/2001 Placed on the Union Calendar, Calendar No. 117.


83. H.R.2425 : To authorize assistance to establish a water treatment plant in Tirana, Albania.
Sponsor: Rep Traficant, James A., Jr. [OH-17] (introduced 6/28/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 6/28/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


84. H.R.2453 : Improving Global Health Through Safe Injections Act
Sponsor: Rep Upton, Fred [MI-6] (introduced 7/10/2001)      Cosponsors (21)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/10/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


85. H.R.2459 : To establish a Department of Peace.
Sponsor: Rep Kucinich, Dennis J. [OH-10] (introduced 7/11/2001)      Cosponsors (44)
Committees: House Government Reform; House International Relations; House Judiciary; House Education and the Workforce
Latest Major Action: 9/28/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on 21st Century Competitiveness.


86. H.R.2503 : Nuclear Disarmament and Economic Conversion Act of 2001
Sponsor: Rep Norton, Eleanor Holmes [DC] (introduced 7/16/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House Armed Services; House International Relations
Latest Major Action: 7/23/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


87. H.R.2507 : To prohibit payment by the United States Government of any request or claim by the Government of the People's Republic of China for reimbursement of the costs associated with the United States Navy EP-3 aircraft that was forced to land on Hainan Island, China, on April 1, 2001.
Sponsor: Rep Lantos, Tom [CA-12] (introduced 7/17/2001)      Cosponsors (15)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 8/8/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on East Asia and the Pacific.


88. H.R.2514 : Missile Defense Burdensharing Act of 2001
Sponsor: Rep Allen, Thomas H. [ME-1] (introduced 7/17/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations; House Armed Services; House Budget
Latest Major Action: 7/23/2001 House committee/subcommittee actions. Status: Executive Comment Requested from DOD.


89. H.R.2541 : Enhanced Protective Activities Act of 2001
Sponsor: Rep Hyde, Henry J. [IL-6] (introduced 7/18/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House International Relations; House Judiciary; Senate Foreign Relations
House Reports: 107-206 Part 1
Latest Major Action: 11/14/2001 Referred to Senate committee. Status: Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations.


90. H.R.2557 : Export Administration Act of 2001
Sponsor: Rep Menendez, Robert [NJ-13] (introduced 7/18/2001)      Cosponsors (3)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/18/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


91. H.R.2566 : Temple Mount Preservation Act of 2001
Sponsor: Rep Cantor, Eric [VA-7] (introduced 7/19/2001)      Cosponsors (37)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/19/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


92. H.R.2567 : CASA Code and Safety for the Americas Act of 2001
Sponsor: Rep DeLauro, Rosa L. [CT-3] (introduced 7/19/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/19/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


93. H.R.2568 : Export Administration Act of 2001
Sponsor: Rep Dreier, David [CA-28] (introduced 7/19/2001)      Cosponsors (2)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 7/19/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


94. H.R.2574 : International Extradition Enforcement Act of 2001
Sponsor: Rep Miller, Dan [FL-13] (introduced 7/19/2001)      Cosponsors (15)
Committees: House International Relations; House Financial Services; House Judiciary
Latest Major Action: 8/6/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Crime.


95. H.R.2581 : Export Administration Act of 2001
Sponsor: Rep Gilman, Benjamin A. [NY-20] (introduced 7/20/2001)      Cosponsors (None)
Committees: House International Relations; House Rules; House Agriculture; House Armed Services; House Energy and Commerce; House Judiciary; House Ways and Means; House Intelligence (Permanent Select)
House Reports: 107-297 Part 1, 107-297 Part 2
Latest Major Action: 3/8/2002 Placed on the Union Calendar, Calendar No. 212.


96. H.R.2602 : To extend the Export Administration Act until November 20, 2001.
Sponsor: Rep Hyde, Henry J. [IL-6] (introduced 7/24/2001)      Cosponsors (7)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 8/2/2001 Read the second time. Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 116.


97. H.R.2646 : Farm Security and Rural Investment Act of 2002
Sponsor: Rep Combest, Larry [TX-19] (introduced 7/26/2001)      Cosponsors (1)
Committees: House Agriculture; House International Relations
House Reports: 107-191 Part 1, 107-191 Part 2, 107-191 Part 3; Latest Conference Report: 107-424 (in Congressional Record H1795-1978)
Latest Major Action: Became Public Law No: 107-171 [GPO: Text, PDF]


98. H.R.2662 : To lift the trade embargo on Cuba, and for other purposes.
Sponsor: Rep Paul, Ron [TX-14] (introduced 7/26/2001)      Cosponsors (8)
Committees: House International Relations; House Ways and Means; House Energy and Commerce; House Judiciary; House Financial Services; House Government Reform; House Agriculture
Latest Major Action: 8/10/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Commerce, Trade and Consumer Protection, for a period to be subsequently determined by the Chairman.


99. H.R.2688 : Bring Our Children Home Act
Sponsor: Rep Lampson, Nick [TX-9] (introduced 7/31/2001)      Cosponsors (105)
Committees: House Judiciary; House International Relations
Latest Major Action: 9/10/2001 Referred to House subcommittee. Status: Referred to the Subcommittee on Courts, the Internet, and Intellectual Property.


100. H.R.2699 : American Citizens' Protection and War Criminal Prosecution Act of 2001
Sponsor: Rep Delahunt, William D. [MA-10] (introduced 8/1/2001)      Cosponsors (3)
Committees: House International Relations
Latest Major Action: 8/1/2001 Referred to House committee. Status: Referred to the House Committee on International Relations.


NEXT PAGE | PREVIOUS PAGE | NEW SEARCH