There are 4 versions of this bill. View text

Click the check-box to add or remove the section, click the text link to scroll to that section.
Titles Actions Overview All Actions Cosponsors Committees Related Bills Subjects Latest Summary All Summaries

Titles (4)

Short Titles

Short Titles - House of Representatives

Short Titles as Passed House

Chinese and Central American Temporary Protected Status Act of 1989

Short Titles as Reported to House

Central American Studies and Temporary Relief Act of 1989

Short Titles as Introduced

Central American Studies and Temporary Relief Act of 1989

Official Titles

Official Titles - House of Representatives

Official Title as Introduced

To provide for a General Accounting Office investigation and report on conditions of displaced Nicaraguans and Salvadorans, to provide certain rules of the House of Representatives and of the Senate with respect to review of the report, to provide for the temporary stay of detention and deportation of certain Nicaraguans and Salvadorans, and for other purposes.


Actions Overview (4)

Date
10/25/1989Passed/agreed to in House: On passage Passed by the Yeas and Nays: 258 - 162 (Roll no. 307).
10/19/1989Reported by the Committee on Rules. H. Rept. 101-244, Part II.
09/19/1989Reported (Amended) by the Committee on Judiciary. H. Rept. 101-244, Part I.
01/03/1989Introduced in House

All Actions (33)

Date Chamber
11/03/1989SenateReferred to Subcommittee on Immigration and Refugee Affairs.
Action By: Committee on the Judiciary
10/27/1989SenateReceived in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
10/25/1989-3:29pmHouseMotion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
10/25/1989-3:27pmHouseThe title of the measure was amended. Agreed to without objection.
10/25/1989-3:27pmHouseOn passage Passed by the Yeas and Nays: 258 - 162 (Roll no. 307).
10/25/1989-3:04pmHouseThe House adopted the amendment in the nature of a substitute as agreed to by the Committee of the Whole House on the state of the Union.
10/25/1989-3:04pmHouseThe previous question was ordered pursuant to the rule.
10/25/1989-3:04pmHouseThe House rose from the Committee of the Whole House on the state of the Union to report H.R. 45.
10/25/1989-3:04pmHouseH.Amdt.293 On agreeing to the amendment in the nature of a substitute. Agreed to without objection.
10/25/1989-3:02pmHouseAMENDMENT MADE IN ORDER BY THE RULE - Pursuant to the provisions of H.Res. 273, an amendment in the nature of a substitute consisting of the text of the bill H.R. 3506 shall be considered as an original bill for the purpose of amendment under the five-minute rule. Under the rule, no amendments to the amendment in the nature of a substitute are in order.
10/25/1989-1:15pmHouseGENERAL DEBATE - Pursuant to the provisions of H. Res. 273, the Committee of the Whole proceeded with two hours of general debate.
10/25/1989-1:15pmHouseThe Speaker designated the Honorable Earl Hutto to act as Chairman of the Committee.
10/25/1989-1:15pmHouseHouse resolved itself into the Committee of the Whole House on the state of the Union pursuant to H. Res. 273 and Rule XXIII.
10/25/1989-1:14pmHouseConsidered under the provisions of rule H. Res. 273.
10/25/1989-1:14pmHouseRule H. Res. 273 passed House.
10/24/1989-6:21pmHouseRules Committee Resolution H. Res. 273 Reported to House. Rule provides for consideration of H.R. 45 with 2 hours of general debate. Previous question shall be considered as ordered without intervening motions except motion to recommit. One hour of general debate shall be equally divided and controlled by the chairman and ranking minority member of the Committee on the Judiciary and one hour shall be equally divided and controlled by the Chairman and ranking member of the Committee on Rules. Measure will be read by title. A specified amendment is in order. In lieu of the amendments now printed in the bill, it shall be in order to consider an amendment in the nature of a substitute, said amendment shall be considered read, and all points of order against the substitute for failure to complywith clause 7 of rule XVI shall be waived. No amendment to the substitute shall be in order.
10/19/1989HousePlaced on the Union Calendar, Calendar No. 190.
10/19/1989HouseReported by the Committee on Rules. H. Rept. 101-244, Part II.
Action By: Committee on Rules
10/17/1989HouseCommittee Hearings Held.
Action By: Committee on Rules
10/17/1989HouseCommittee Consideration and Mark-up Session Held.
Action By: Committee on Rules
10/17/1989HouseOrdered to be Reported.
Action By: Committee on Rules
10/17/1989HouseSubcommittee on Rules of the House Discharged.
Action By: Committee on Rules
09/19/1989HouseReported (Amended) by the Committee on Judiciary. H. Rept. 101-244, Part I.
Action By: Committee on the Judiciary
07/28/1989HouseCommittee Consideration and Mark-up Session Held.
Action By: Committee on the Judiciary
07/28/1989HouseOrdered to be Reported (Amended).
Action By: Committee on the Judiciary
05/25/1989HouseSubcommittee Consideration and Mark-up Session Held.
Action By: House Judiciary Subcommittee on Immigration, Refugees, and International Law
05/25/1989HouseForwarded by Subcommittee to Full Committee Without Recommendation (Amended).
Action By: House Judiciary Subcommittee on Immigration, Refugees, and International Law
05/05/1989HouseReferred to the Subcommittee on Rules of the House.
Action By: Committee on Rules
04/10/1989HouseExecutive Comment Requested from Justice, State.
Action By: Committee on the Judiciary
03/27/1989HouseReferred to the Subcommittee on Immigration, Refugees, and International Law.
Action By: Committee on the Judiciary
01/03/1989HouseReferred to the House Committee on Rules.
01/03/1989HouseReferred to the House Committee on Judiciary.
01/03/1989HouseIntroduced in House

Cosponsors (113)

* = Original cosponsor
CosponsorDate Cosponsored
Rep. Pepper, Claude [D-FL-18]* 01/03/1989
Rep. Regula, Ralph [R-OH-16] 04/12/1989
Rep. Morrison, Bruce A. [D-CT-3] 04/12/1989
Rep. Frank, Barney [D-MA-4] 04/12/1989
Rep. Conte, Silvio O. [R-MA-1] 04/12/1989
Rep. Udall, Morris K. [D-AZ-2] 04/12/1989
Rep. Wheat, Alan [D-MO-5] 04/12/1989
Rep. Cooper, Jim [D-TN-4] 04/12/1989
Rep. Berman, Howard L. [D-CA-26] 04/12/1989
Rep. Pelosi, Nancy [D-CA-5] 04/12/1989
Rep. Moody, Jim [D-WI-5] 04/12/1989
Rep. Markey, Edward J. [D-MA-7] 04/12/1989
Rep. Studds, Gerry E. [D-MA-10] 04/12/1989
Rep. Mrazek, Robert J. [D-NY-3] 04/12/1989
Rep. Gordon, Bart [D-TN-6] 04/12/1989
Rep. Gonzalez, Henry B. [D-TX-20] 04/12/1989
Rep. Owens, Major R. [D-NY-12] 04/12/1989
Rep. Gejdenson, Sam [D-CT-2] 04/12/1989
Rep. McHugh, Matthew F. [D-NY-28] 04/12/1989
Rep. Morella, Constance A. [R-MD-8] 04/12/1989
Rep. AuCoin, Les [D-OR-1] 04/12/1989
Rep. Feighan, Edward F. [D-OH-19] 04/12/1989
Rep. Stark, Fortney Pete [D-CA-9] 04/12/1989
Rep. Neal, Richard E. [D-MA-2] 04/12/1989
Rep. Fauntroy, Walter E. [D-DC-At Large] 04/12/1989
Rep. Clinger, William F., Jr. [R-PA-23] 04/12/1989
Rep. Edwards, Don [D-CA-10] 04/12/1989
Rep. Dellums, Ronald V. [D-CA-8] 04/12/1989
Rep. Mineta, Norman Y. [D-CA-13] 04/12/1989
Rep. Kaptur, Marcy [D-OH-9] 04/12/1989
Rep. Collins, Cardiss [D-IL-7] 04/12/1989
Rep. Brown, George E., Jr. [D-CA-36] 04/12/1989
Rep. Hall, Tony P. [D-OH-3] 04/12/1989
Rep. Hochbrueckner, George J. [D-NY-1] 04/12/1989
Rep. Bates, Jim [D-CA-44] 04/12/1989
Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] 04/12/1989
Rep. Smith, Lawrence [D-FL-16] 04/12/1989
Rep. Foglietta, Thomas M. [D-PA-1] 04/12/1989
Rep. Dymally, Mervyn M. [D-CA-31] 04/12/1989
Rep. Kennedy, Joseph P., II [D-MA-8] 04/12/1989
Rep. Boxer, Barbara [D-CA-6] 04/12/1989
Rep. Torres, Estaban Edward [D-CA-34] 04/12/1989
Rep. Crockett, George W., Jr. [D-MI-13] 04/12/1989
Rep. Levin, Sander M. [D-MI-17] 04/12/1989
Rep. Bustamante, Albert G. [D-TX-23] 04/12/1989
Rep. Dixon, Julian C. [D-CA-28] 04/12/1989
Rep. Fuster, Jamie B. [D-PR-At Large] 04/12/1989
Rep. Jontz, Jim [D-IN-5] 04/12/1989
Rep. Dwyer, Bernard J. [D-NJ-6] 04/12/1989
Rep. Penny, Timothy J. [D-MN-1] 04/12/1989
Rep. Atkins, Chester G. [D-MA-5] 04/12/1989
Rep. Weiss, Ted [D-NY-17] 04/12/1989
Rep. Kostmayer, Peter H. [D-PA-8] 04/12/1989
Rep. Dorgan, Byron L. [D-ND-At Large] 04/12/1989
Rep. Martinez, Matthew G. [D-CA-30] 04/12/1989
Rep. Luken, Thomas A. [D-OH-1] 04/12/1989
Rep. Fazio, Vic [D-CA-4] 04/12/1989
Rep. Solarz, Stephen J. [D-NY-13] 04/12/1989
Rep. Shays, Christopher [R-CT-4] 04/12/1989
Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] 04/12/1989
Rep. Engel, Eliot L. [D-NY-19] 04/12/1989
Rep. Kastenmeier, Robert W. [D-WI-2] 04/12/1989
Rep. Garcia, Robert [D-NY-18] 04/12/1989
Rep. Mavroules, Nicholas [D-MA-6] 04/12/1989
Rep. Lowey, Nita M. [D-NY-20] 04/12/1989
Rep. Dicks, Norman D. [D-WA-6] 04/12/1989
Rep. Nagle, Dave R, [D-IA-3] 04/12/1989
Rep. Clay, William (Bill) [D-MO-1] 04/12/1989
Rep. Evans, Lane [D-IL-17] 04/12/1989
Rep. Conyers, John, Jr. [D-MI-1] 04/12/1989
Rep. Levine, Mel [D-CA-27] 04/12/1989
Rep. Rangel, Charles B. [D-NY-16] 04/12/1989
Rep. Neal, Stephen L. [D-NC-5] 04/12/1989
Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] 04/12/1989
Rep. Panetta, Leon [D-CA-16] 05/09/1989
Rep. Matsui, Robert T. [D-CA-3] 05/09/1989
Rep. Sabo, Martin Olav [D-MN-5] 05/16/1989
Rep. Oberstar, James L. [D-MN-8] 05/16/1989
Rep. Downey, Thomas J. [D-NY-2] 05/16/1989
Rep. Skaggs, David E. [D-CO-2] 05/24/1989
Rep. Schneider, Claudine [R-RI-2] 06/08/1989
Rep. Carper, Thomas R. [D-DE-At Large] 06/13/1989
Rep. Bosco, Douglas H. [D-CA-1] 06/14/1989
Rep. Lantos, Tom [D-CA-11] 06/19/1989
Rep. Roybal, Edward R. [D-CA-25] 06/21/1989
Rep. McNulty, Michael R. [D-NY-23] 07/12/1989
Rep. Smith, Peter [R-VT-At Large] 07/12/1989
Rep. Unsoeld, Jolene [D-WA-3] 07/17/1989
Rep. Ackerman, Gary L. [D-NY-7] 07/25/1989
Rep. de Lugo, Ron [D-VI-At Large] 07/25/1989
Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] 07/27/1989
Rep. Boehlert, Sherwood [R-NY-25] 07/27/1989
Rep. Richardson, Bill [D-NM-3] 07/31/1989
Rep. Akaka, Daniel K. [D-HI-2] 09/13/1989
Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-30] 09/13/1989
Rep. Hawkins, Augustus F. [D-CA-29] 09/13/1989
Rep. Bonior, David E. [D-MI-12] 09/13/1989
Rep. Towns, Edolphus [D-NY-11] 09/13/1989
Rep. Stokes, Louis [D-OH-21] 09/20/1989
Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] 09/20/1989
Rep. Frost, Martin [D-TX-24] 09/20/1989
Rep. Sikorski, Gerry E. [D-MN-6] 09/20/1989
Rep. Wolpe, Howard E. [D-MI-3] 09/25/1989
Rep. Miller, George [D-CA-7] 09/25/1989
Rep. Bruce, Terry L. [D-IL-19] 09/25/1989
Rep. Andrews, Michael [D-TX-25] 09/25/1989
Rep. Cardin, Benjamin L. [D-MD-3] 09/27/1989
Rep. Kildee, Dale E. [D-MI-7] 09/27/1989
Rep. Walsh, James T. [R-NY-27] 10/03/1989
Rep. Flake, Floyd H. [D-NY-6] 10/03/1989
Rep. Florio, James J. [D-NJ-1] 10/11/1989
Rep. Brennan, Joseph E. [D-ME-1] 10/13/1989
Rep. Coughlin, Lawrence [R-PA-13] 10/17/1989

Committees (3)

Committees, subcommittees and links to reports associated with this bill are listed here, as well as the nature and date of committee activity and Congressional report number.

Committee / Subcommittee Date Activity Reports
House Judiciary01/03/1989 Referred to
07/28/1989 Markup by
09/19/1989 Reported by H.Rept 101-244 Part 1
House Judiciary Subcommittee on Immigration, Refugees, and International Law03/27/1989 Referred to
05/25/1989 Markup by
05/25/1989 Reported by
House Rules01/03/1989 Referred to
10/17/1989 Hearings by
10/17/1989 Markup by
10/19/1989 Reported by H.Rept 101-244 Part 2
House Rules Subcommittee on Rules of the House05/05/1989 Referred to
10/17/1989 Discharged from
Senate Judiciary10/27/1989 Referred to
Senate Judiciary Subcommittee on Immigration and Refugee Affairs11/03/1989 Referred to

A related bill may be a companion measure, an identical bill, a procedurally-related measure, or one with text similarities. Bill relationships are identified by the House, the Senate, or CRS, and refer only to same-congress measures.


Latest Summary (3)

There are 3 summaries for H.R.45. View summaries

Shown Here:
Passed House amended (10/25/1989)

Chinese and Central American Temporary Protected Status Act of 1989 - Title I: Temporary Protected Status - Amends the Immigration and Nationality Act to establish a temporary protected status for certain nationals of the People's Republic of China (PRC), El Salvador, Nicaragua, and other designated foreign states. Authorizes an alien in such status to work in the United States.

Authorizes the Attorney General to so designate a country (or part thereof) only if: (1) there is an ongoing armed conflict which would threaten the safety of returned aliens; (2) a natural disaster has created conditions under which the country cannot handle the return of such aliens, and the country has requested such designation; or (3) extraordinary and temporary conditions exist in the country that prevent the aliens' return, unless the Attorney General finds that their presence in the United States would be contrary to U.S. national interest. Makes initial foreign state designations effective for between six and 18 months, as determined by the Attorney General.

Designates the PRC, EL Salvador, and Nicaragua as such states.

Makes initial designations effective for: (1) three years for the PRC, El Salvador, and Nicaragua; and (2) between six months and 18 months for other states.

Requires the Attorney General to review the status of a designated country periodically. Makes a designation, extension, or termination of designation of a foreign country effective upon publication in the Federal Register. Prohibits judicial review of such designations.

States that a national of the PRC, El Salvador, or Nicaragua shall be eligible for such status only if he or she: (1) has been continuously physically present in the United States since the date of enactment of this Act; (2) has continuously resided in the United States since July 1, 1989; (3) is otherwise admissible as an immigrant; and (4) registers as required.

States that an alien from a designated country shall be eligible for such status only if the alien: (1) has been continuously present and resided in the United States since the most recent designation of his or her country; (2) is otherwise admissible as an immigrant; and (3) registers as required.

Authorizes registration fees, with a maximum amount of $50.

Permits waiver of certain alien excludability provisions for humanitarian or family unity purposes or when otherwise in the public interest.

Prohibits such waiver in cases involving certain drug offenses, criminals, national security concerns, or Nazi persecutions.

Makes an alien ineligible for such benefits if he or she: (1) has been convicted in the United States of a felony or two or more misdemeanors; or (2) has participated in persecution or is a threat to U.S. security.

States that such temporary residency period shall not be considered as physical presence for suspension of deportation purposes unless the Attorney General determines that extreme hardship exists.

States that during such temporary residency period the alien: (1) shall not be considered to be permanently residing in the United States under color of law; (2) shall not be eligible for Federal public assistance, except for specified emergency medical treatment; (3) may be deemed ineligible for public assistance by a State or local authority; (4) may travel abroad; and (5) shall be considered in lawful status for adjustment or change of status purposes.

States that the statutory procedure established by this Act shall be the Attorney General's exclusive authority to permit specified aliens to remain in the United States temporarily by virtue of their nationality.

Directs the Attorney General to report annually to the appropriate congressional committees regarding the operation of such temporary residency program.

Title II: GAO Investigation and Report and Congressional Review - Directs the Comptroller General to: (1) begin an investigation concerning displaced nationals of El Salvador, Nicaragua, and the PRC within 60 days of enactment of this Act; and (2) report to the Speaker of the House and to the President of the Senate within two years of initiating such investigation.

Requires determinations to be made, with respect to displaced Salvadorans and Nicaraguans living in El Salvador, Nicaragua, Honduras, Guatemala, Belize, Costa Rica, or Mexico, of: (1) the number and locations of such persons; (2) their place of origin in El Salvador or Nicaragua and the period of, and reason for, their displacement; (3) their current living conditions, with particular attention to questions of personal safety and the availability of food and medical assistance; (4) current efforts to provide such necessities; (5) the impact of wars in El Salvador and Nicaragua; and (6) the impact of the Immigration Reform and Control Act of 1986 on Nicaragua and El Salvador.

Requires assessments to be made, in the case of Chinese, Salvadorans, and Nicaraguans returned from the United States to their country, of: (1) their conditions upon return, with particular attention to any human rights violations; and (2) the extent to which these persons have become displaced persons in their country.

Requires the investigation, with respect to such nationals unlawfully in the United States, to: (1) compare the situation in El Salvador, Nicaragua, and the PRC with previous cases of administrative grants of extended voluntary departure under the immigration laws; (2) describe U.S. policies respecting the treatment of other aliens in the United States in similar circumstances; (3) describe the policies of all other countries in which such nationals have sought refuge as those policies concern the return of such persons to their country; and (4) assess their conditions in the United States.

Provides for the referral of such report to the appropriate congressional committees in accordance with the rules of each House for committee hearings and report.