There is 1 version of this bill. View text

Click the check-box to add or remove the section, click the text link to scroll to that section.
Titles Actions Overview All Actions Cosponsors Committees Related Bills Subjects Latest Summary All Summaries

Titles (2)

Short Titles

Short Titles - House of Representatives

Short Titles as Introduced

Freedom From Religious Persecution Act of 1997

Official Titles

Official Titles - House of Representatives

Official Title as Introduced

To establish an Office of Religious Persecution Monitoring, to provide for the imposition of sanctions against countries engaged in a pattern of religious persecution, and for other purposes.


Actions Overview (1)

Date
05/20/1997Introduced in House

All Actions (17)

Date
10/08/1997Executive Comment Received from State.
08/06/1997Executive Comment Requested from State.
07/16/1997Referred to the Subcommittee on Africa.
Action By: Committee on International Relations
06/17/1997Referred to the Subcommittee on Domestic and International Monetary Policy.
Action By: Committee on Banking and Financial Services
06/09/1997Referred to the Subcommittee on International Economic Policy and Trade, for a period to be subsequently determined by the Chairman.
Action By: Committee on International Relations
06/09/1997Referred to the Subcommittee on International Operations and Human Rights.
Action By: Committee on International Relations
06/04/1997Referred to the Subcommittee on Immigration and Claims.
Action By: Committee on the Judiciary
06/04/1997Sponsor introductory remarks on measure. (CR H3434)
Action By: House of Representatives
06/03/1997Referred to the Subcommittee on Trade.
Action By: Committee on Ways and Means
05/21/1997Sponsor introductory remarks on measure. (CR E996-997)
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to House Rules
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to House Banking and Financial Services
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to House Judiciary
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to House Ways and Means
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to House International Relations
Action By: House of Representatives
05/20/1997Referred to the Committee on International Relations, and in addition to the Committees on Ways and Means, the Judiciary, Banking and Financial Services, and Rules, for a period to be subsequently determined by the Speaker, in each case for consideration of such provisions as fall within the jurisdiction of the committee concerned.
Action By: House of Representatives
05/20/1997Introduced in House
Action By: House of Representatives

Cosponsors (105)

* = Original cosponsor
CosponsorDate Cosponsored
Rep. Porter, John Edward [R-IL-10]* 05/20/1997
Rep. Watts, J. C., Jr. [R-OK-4]* 05/20/1997
Rep. Hall, Tony P. [D-OH-3]* 05/20/1997
Rep. Aderholt, Robert B. [R-AL-4]* 05/20/1997
Rep. Smith, Christopher H. [R-NJ-4]* 05/20/1997
Rep. Pelosi, Nancy [D-CA-8]* 05/20/1997
Rep. Hutchinson, Asa [R-AR-3]* 05/20/1997
Rep. Rohrabacher, Dana [R-CA-45]* 05/20/1997
Rep. Lantos, Tom [D-CA-12]* 05/20/1997
Rep. Blunt, Roy [R-MO-7]* 05/20/1997
Rep. Bishop, Sanford D., Jr. [D-GA-2]* 05/20/1997
Rep. Towns, Edolphus [D-NY-10]* 05/20/1997
Rep. Duncan, John J., Jr. [R-TN-2]* 05/20/1997
Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-7]* 05/20/1997
Rep. Olver, John W. [D-MA-1]* 05/20/1997
Rep. Gilchrest, Wayne T. [R-MD-1]* 05/20/1997
Rep. King, Peter T. [R-NY-3]* 05/20/1997
Rep. Schaffer, Bob [R-CO-4]* 05/20/1997
Rep. Gillmor, Paul E. [R-OH-5]* 05/20/1997
Rep. Cooksey, John [R-LA-5]* 05/20/1997
Rep. Kelly, Sue W. [R-NY-19]* 05/20/1997
Rep. Canady, Charles T. [R-FL-12]* 05/20/1997
Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-20]* 05/20/1997
Rep. Dickey, Jay [R-AR-4]* 05/20/1997
Rep. Lipinski, William O. [D-IL-3]* 05/20/1997
Rep. Ehlers, Vernon J. [R-MI-3]* 05/20/1997
Rep. Wamp, Zach [R-TN-3]* 05/20/1997
Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] 06/12/1997
Rep. Klug, Scott L. [R-WI-2] 06/12/1997
Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] 06/12/1997
Rep. Parker, Mike [R-MS-4] 06/12/1997
Rep. Gordon, Bart [D-TN-6] 06/12/1997
Rep. Pappas, Michael [R-NJ-12] 06/12/1997
Rep. Frank, Barney [D-MA-4] 06/12/1997
Rep. Bartlett, Roscoe G. [R-MD-6] 06/12/1997
Rep. LaTourette, Steven C. [R-OH-19] 06/12/1997
Rep. Baker, Richard H. [R-LA-6] 06/12/1997
Rep. Spence, Floyd [R-SC-2] 06/12/1997
Rep. Norwood, Charles W. [R-GA-10] 06/12/1997
Rep. Ros-Lehtinen, Ileana [R-FL-18] 06/12/1997
Rep. Rush, Bobby L. [D-IL-1] 06/12/1997
Rep. Smith, Linda [R-WA-3] 06/12/1997
Rep. Diaz-Balart, Lincoln [R-FL-21] 06/12/1997
Rep. McIntosh, David M. [R-IN-2] 06/12/1997
Rep. McDade, Joseph M. [R-PA-10] 06/12/1997
Rep. Rogers, Harold [R-KY-5] 06/12/1997
Rep. Souder, Mark E. [R-IN-4] 06/12/1997
Rep. Crapo, Mike [R-ID-2] 06/12/1997
Rep. Goss, Porter J. [R-FL-14] 06/12/1997
Rep. Scarborough, Joe [R-FL-1] 06/12/1997
Rep. Regula, Ralph [R-OH-16] 06/12/1997
Rep. Istook, Ernest J., Jr. [R-OK-5] 06/12/1997
Rep. Lewis, Ron [R-KY-2] 06/12/1997
Rep. Dreier, David [R-CA-28] 06/12/1997
Rep. Strickland, Ted [D-OH-6] 06/12/1997
Rep. Coburn, Tom [R-OK-2] 06/12/1997
Rep. Kingston, Jack [R-GA-1] 06/12/1997
Rep. Inglis, Bob [R-SC-4] 06/12/1997
Rep. Hunter, Duncan [R-CA-52] 06/12/1997
Rep. Burton, Dan [R-IN-6] 06/12/1997
Rep. Schiff, Steven [R-NM-1] 06/12/1997
Rep. Payne, Donald M. [D-NJ-10] 06/12/1997
Rep. Calvert, Ken [R-CA-43] 06/12/1997
Rep. Peterson, John E. [R-PA-5] 06/12/1997
Rep. Hoekstra, Peter [R-MI-2] 06/12/1997
Rep. Taylor, Charles H. [R-NC-11] 06/12/1997
Rep. Sisisky, Norman [D-VA-4] 07/09/1997
Rep. Goode, Virgil H., Jr. [D-VA-5] 07/09/1997
Rep. Moran, James P. [D-VA-8] 07/09/1997
Rep. Carson, Julia [D-IN-10] 07/09/1997
Rep. Miller, George [D-CA-7] 07/09/1997
Rep. Lowey, Nita M. [D-NY-18] 07/09/1997
Rep. Hayworth, J. D. [R-AZ-6] 07/09/1997
Rep. Doolittle, John T. [R-CA-4] 07/09/1997
Rep. Evans, Lane [D-IL-17] 07/09/1997
Rep. Farr, Sam [D-CA-17] 07/09/1997
Rep. Cox, Christopher [R-CA-47] 07/09/1997
Rep. Talent, Jim [R-MO-2] 07/09/1997
Rep. Riley, Bob [R-AL-3] 07/09/1997
Rep. Lofgren, Zoe [D-CA-16] 07/09/1997
Rep. Filner, Bob [D-CA-50] 07/09/1997
Rep. Sanchez, Loretta [D-CA-46] 07/09/1997
Rep. DeLay, Tom [R-TX-22] 07/09/1997
Rep. Neumann, Mark W. [R-WI-1] 07/31/1997
Rep. Abercrombie, Neil [D-HI-1] 07/31/1997
Rep. Tiahrt, Todd [R-KS-4] 07/31/1997
Rep. Stark, Fortney Pete [D-CA-13] 07/31/1997
Rep. Pastor, Ed [D-AZ-2] 07/31/1997
Rep. Barton, Joe [R-TX-6] 07/31/1997
Rep. Bunning, Jim [R-KY-4] 07/31/1997
Rep. Underwood, Robert A. [D-GU-At Large] 07/31/1997
Rep. Cubin, Barbara [R-WY-At Large] 07/31/1997
Rep. Hefley, Joel [R-CO-5] 07/31/1997
Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] 07/31/1997
Rep. Torres, Estaban Edward [D-CA-34] 07/31/1997
Rep. Ackerman, Gary L. [D-NY-5] 07/31/1997
Rep. Hall, Ralph M. [D-TX-4] 07/31/1997
Rep. Pickering, Charles W. "Chip" [R-MS-3] 07/31/1997
Rep. Knollenberg, Joe [R-MI-11] 07/31/1997
Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] 07/31/1997
Rep. Wicker, Roger F. [R-MS-1] 07/31/1997
Rep. LaHood, Ray [R-IL-18] 07/31/1997
Rep. Kucinich, Dennis J. [D-OH-10] 07/31/1997
Rep. Green, Gene [D-TX-29] 07/31/1997
Rep. McKeon, Howard P. "Buck" [R-CA-25] 07/31/1997

Committees (5)

Committees, subcommittees and links to reports associated with this bill are listed here, as well as the nature and date of committee activity and Congressional report number.

Committee / Subcommittee Date Activity Reports
House International Relations05/20/1997 Referred to
House International Relations Subcommittee on International Operations and Human Rights06/09/1997 Referred to
House International Relations Subcommittee on International Economic Policy and Trade06/09/1997 Referred to
House International Relations Subcommittee on Africa07/16/1997 Referred to
House Ways and Means05/20/1997 Referred to
House Ways and Means Subcommittee on Trade06/03/1997 Referred to
House Judiciary05/20/1997 Referred to
House Judiciary Subcommittee on Immigration and Claims06/04/1997 Referred to
House Banking and Financial Services05/20/1997 Referred to
House Banking and Financial Services Subcommittee on Domestic and International Monetary Policy06/17/1997 Referred to
House Rules05/20/1997 Referred to

A related bill may be a companion measure, an identical bill, a procedurally-related measure, or one with text similarities. Bill relationships are identified by the House, the Senate, or CRS, and refer only to same-congress measures.


Latest Summary (1)

There is one summary for H.R.1685. View summaries

Shown Here:
Introduced in House (05/20/1997)

Freedom From Religious Persecution Act of 1997 - Establishes in the Executive Office of the President the Office of Religious Persecution Monitoring, whose Director, appointed by the President, with Senate consent, shall: (1) consider the facts and circumstances of violations of religious freedom presented in certain annual reports on human rights by the Department of State and by independent human rights groups and nongovernmental organizations; (2) make policy recommendations to the President regarding U.S. policies toward governments engaged in religious persecution; and (3) maintain lists of religious persecution facilitating goods and services and the responsible entities within countries engaged in religious persecution.

(Sec. 3) Distinguishes between category 1 religious persecution (conducted by government officials or agents) and category 2 religious persecution (conducted by non-government entities or persons, but which the government fails to undertake serious and sustained efforts to eliminate).

(Sec. 5) Requires the Director to report to specified congressional committees on countries and entities engaged in religious persecution, identifying the category of persecution and listing persecution facilitating products, goods, and services.

(Sec. 7) Prohibits: (1) Federal agencies and U.S. persons from exporting goods, including religious persecution facilitating goods and services, to countries and responsible entities engaged in religious persecution; and (2) U.S. and multilateral assistance to such countries.

Directs the President, in casting any vote concerning the membership of a country in the World Trade Organization (WTO), to consider as a significant factor that the country is engaged in religious persecution.

Directs the Secretary of State to deny the issuance of a visa to, and the Attorney General shall exclude from the United States, any alien responsible for carrying out acts of religious persecution.

(Sec. 8) Provides for the waiver of such sanctions.

(Sec. 9) Amends the Immigration and Nationality Act (as amended by the Illegal Immigration Reform and Immigrant Responsibility Act of 1996), with respect to eligibility for asylum in the United States, to include under the term "credible fear of persecution" aliens who can claim membership in a community found to be subject to religious persecution.

Directs the Attorney General to establish a program to provide training on religious persecution to immigration officers who inspect aliens for admission into the United States.

Sets forth procedures for the denial of admission based on religious persecution claims.

(Sec. 10) Sets forth requirements with respect to certain State Department human rights reports. Directs the Secretary of State to provide training on the right to religious freedom to chiefs of missions as well as certain Department officials.

(Sec. 11) Provides for the termination of sanctions.

(Sec. 12) Extends certain existing trade and economic sanctions against Sudan for supporting acts of international terrorism until the Director determines that Sudan has substantially eliminated religious persecution, or no longer supports acts of international terrorism, whichever occurs later. Imposes additional trade, economic, and cultural sanctions against Sudan. Sets forth penalties for violations of certain sanctions.

Declares it is the sense of the Congress that the President, or, at his discretion, the Secretary of State should convene an international conference of the other industrialized democracies to reach an international agreement to bring about an end to religious persecution in Sudan. Prescribes congressional procedures for implementing such an agreement.

Declares it is the sense of the Congress that the President should instruct the Permanent Representative of the United States to the United Nations (UN) to propose that the UN Security Council impose measures against Sudan.

Makes it U.S. policy to impose additional measures against Sudan if its policy of religious persecution has not ended on or before December 25, 1997.