There are 5 versions of this bill. View text

Click the check-box to add or remove the section, click the text link to scroll to that section.
Titles Actions Overview All Actions Cosponsors Committees Related Bills Subjects Latest Summary All Summaries

Titles (1)

Official Titles

Official Titles - Senate

Official Titles as Introduced

A bill to permanently authorize Radio Free Asia, and for other purposes.


Actions Overview (7)

Date
07/13/2010Became Public Law No: 111-202. (TXT | PDF)
07/13/2010Signed by President.
07/01/2010Presented to President.
06/30/2010Passed/agreed to in House: On motion to suspend the rules and pass the bill Agreed to by voice vote.(text: CR H5275)
06/25/2010Passed/agreed to in Senate: Passed Senate with an amendment by Unanimous Consent.(consideration: CR S5462-5463; text as passed in Senate: CR S5463)
06/22/2010Committee on Foreign Relations. Reported by Senator Kerry with an amendment in the nature of a substitute. With written report No. 111-214.
03/11/2010Introduced in Senate

All Actions (16)

Date Chamber
07/13/2010Became Public Law No: 111-202. (TXT | PDF)
07/13/2010Signed by President.
07/01/2010SenatePresented to President.
06/30/2010-8:38pmHouseMotion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
06/30/2010-8:38pmHouseOn motion to suspend the rules and pass the bill Agreed to by voice vote. (text: CR H5275)
06/30/2010-8:20pmHouseDEBATE - The House proceeded with forty minutes of debate on S. 3104.
06/30/2010-8:20pmHouseConsidered under suspension of the rules. (consideration: CR H5275-5277)
06/30/2010-8:20pmHouseMs. Watson moved to suspend the rules and pass the bill.
06/28/2010-6:15pmHouseHeld at the desk.
06/28/2010-3:22pmHouseReceived in the House.
06/28/2010SenateMessage on Senate action sent to the House.
06/25/2010SenatePassed Senate with an amendment by Unanimous Consent. (consideration: CR S5462-5463; text as passed in Senate: CR S5463)
06/22/2010SenatePlaced on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 439.
06/22/2010SenateCommittee on Foreign Relations. Reported by Senator Kerry with an amendment in the nature of a substitute. With written report No. 111-214.
05/25/2010SenateCommittee on Foreign Relations. Ordered to be reported with an amendment in the nature of a substitute favorably.
03/11/2010SenateRead twice and referred to the Committee on Foreign Relations.

Cosponsors (5)

* = Original cosponsor
CosponsorDate Cosponsored
Sen. Kaufman, Edward E. [D-DE]* 03/11/2010
Sen. Franken, Al [D-MN]* 03/11/2010
Sen. Inouye, Daniel K. [D-HI]* 03/11/2010
Sen. Risch, James E. [R-ID]* 03/11/2010
Sen. Webb, Jim [D-VA] 03/22/2010

Committees (1)

Committees, subcommittees and links to reports associated with this bill are listed here, as well as the nature and date of committee activity and Congressional report number.

Committee / Subcommittee Date Activity Reports
Senate Foreign Relations03/11/2010 Referred to
05/25/2010 Markup by
06/22/2010 Reported by S. Rept. 111-214

A related bill may be a companion measure, an identical bill, a procedurally-related measure, or one with text similarities. Bill relationships are identified by the House, the Senate, or CRS, and refer only to same-congress measures.


Latest Summary (5)

There are 5 summaries for S.3104. View summaries

Shown Here:
Public Law No: 111-202 (07/13/2010)

(This measure has not been amended since it was reported to the Senate on June 22, 2010. The summary of that version is repeated here.)

Expresses the sense of the Senate that: (1) public access to accurate information is imperative for promoting government accountability and the protection of human rights; (2) Radio Free Asia (RFA) provides a vital voice to people in Asia; (3) some of the governments in Asia spend millions of dollars each year to jam RFA; and (4) Congress should provide additional and permanent funding for RFA.

Amends the United States International Broadcasting Act of 1994 to make permanent the authority of the Broadcasting Board of Governors to make grants to operate RFA.