Limit your search

1-7 of 7
  • BILL

    H.R.842 — 104th Congress (1995-1996)

    Truth in Budgeting Act

    Sponsor: Rep. Shuster, Bud [R-PA-9] (Introduced 02/07/1995)
    Committees: House - Transportation and Infrastructure, Government Reform, Budget | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: House Report 104-499,Part 1; House Report 104-499,Part 2
    Latest Action: 04/18/1996 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.450 — 104th Congress (1995-1996)

    Regulatory Transition Act of 1995

    Sponsor: Rep. DeLay, Tom [R-TX-22] (Introduced 01/09/1995)
    Committees: House - Government Reform, Judiciary | Senate - Governmental Affairs
    Committee Reports: H. Rept. 104-39
    Latest Action: 02/27/1995 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.9 — 104th Congress (1995-1996)

    Job Creation and Wage Enhancement Act of 1995

    Sponsor: Rep. Tauzin, W. J. (Billy) [R-LA-3], Rep. DeLay, Tom [R-TX-22], Rep. Saxton, Jim [R-NJ-3], Rep. Archer, Bill [R-TX-7], Rep. Smith, Linda [R-WA-3] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: House - Commerce, Ways and Means, Science, Government Reform, Budget, Judiciary, Rules | Senate - Governmental Affairs
    Committee Reports: House Report 104-33,Part 1; House Report 104-33,Part 2
    Latest Action: 03/13/1995 See Also H.R.1215.
    Notes: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3246 — 103rd Congress (1993-1994)

    To provide that the provisions of chapters 83 and 84 of title 5, United States Code, relating to reemployed annuitants shall not apply with respect to postal retirees who are reemployed, on a...

    Sponsor: Rep. Sawyer, Tom [D-OH-14] (Introduced 10/07/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 07/20/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2164 — 102nd Congress (1991-1992)

    Expedited Consideration of Proposed Rescissions Act of 1992

    Sponsor: Rep. Carper, Thomas R. [D-DE-At Large] (Introduced 05/01/1991)
    Committees: House - Government Operations, Rules | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 10/05/1992 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.982 — 101st Congress (1989-1990)

    Postal Reorganization Act Amendments of 1989

    Sponsor: Rep. Leland, Mickey [D-TX-18] (Introduced 02/09/1989)
    Committees: House - Post Office and Civil Service, Government Operations | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 12/19/1989 Provisions of Measure Incorporated into H.R. 3299.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.4150 — 100th Congress (1987-1988)

    Postal Reorganization Act Amendments of 1988

    Sponsor: Rep. Ford, William D. [D-MI-15] (Introduced 03/15/1988)
    Committees: House - Post Office and Civil Service, Government Operations | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 06/22/1988 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of of August 4, 1977 that if one Committee reports the other Committee have 30 continuous days to report or to be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House