Limit your search

1-10 of 10
  • BILL

    H.R.1074 — 106th Congress (1999-2000)

    Regulatory Right-to-Know Act of 1999

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-7] (Introduced 03/11/1999)
    Committees: House - Government Reform | Senate - Governmental Affairs
    Committee Reports: H. Rept. 106-168
    Latest Action: 07/27/1999 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3534 — 105th Congress (1997-1998)

    Mandates Information Act of 1998

    Sponsor: Rep. Condit, Gary A. [D-CA-18] (Introduced 03/24/1998)
    Committees: House - Rules | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: H. Rept. 105-515
    Latest Action: 06/03/1998 Committee on Governmental Affairs. Hearings held.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.842 — 104th Congress (1995-1996)

    Truth in Budgeting Act

    Sponsor: Rep. Shuster, Bud [R-PA-9] (Introduced 02/07/1995)
    Committees: House - Transportation and Infrastructure, Government Reform, Budget | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: House Report 104-499,Part 1; House Report 104-499,Part 2
    Latest Action: 04/18/1996 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.9 — 104th Congress (1995-1996)

    Job Creation and Wage Enhancement Act of 1995

    Sponsor: Rep. Tauzin, W. J. (Billy) [R-LA-3], Rep. DeLay, Tom [R-TX-22], Rep. Saxton, Jim [R-NJ-3], Rep. Archer, Bill [R-TX-7], Rep. Smith, Linda [R-WA-3] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: House - Commerce, Ways and Means, Science, Government Reform, Budget, Judiciary, Rules | Senate - Governmental Affairs
    Committee Reports: House Report 104-33,Part 1; House Report 104-33,Part 2
    Latest Action: 03/13/1995 See Also H.R.1215.
    Notes: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2 — 104th Congress (1995-1996)

    Line Item Veto Act

    Sponsor: Rep. Blute, Peter I. [R-MA-3], Rep. Parker, Mike [D-MS-4], Rep. Clinger, William F., Jr. [R-PA-5], Rep. Neumann, Mark W. [R-WI-1] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: House - Government Reform, Rules | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: House Report 104-11,Part 1; House Report 104-11,Part 2
    Latest Action: 02/07/1995 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Notes: This bill had multiple sponsors.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3246 — 103rd Congress (1993-1994)

    To provide that the provisions of chapters 83 and 84 of title 5, United States Code, relating to reemployed annuitants shall not apply with respect to postal retirees who are reemployed, on a...

    Sponsor: Rep. Sawyer, Tom [D-OH-14] (Introduced 10/07/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 07/20/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.2164 — 102nd Congress (1991-1992)

    Expedited Consideration of Proposed Rescissions Act of 1992

    Sponsor: Rep. Carper, Thomas R. [D-DE-At Large] (Introduced 05/01/1991)
    Committees: House - Government Operations, Rules | Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 10/05/1992 Received in the Senate and read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • LAW

    H.R.3471 — 100th Congress (1987-1988)

    Department of Veterans Affairs Act

    Sponsor: Rep. Brooks, Jack B. [D-TX-9] (Introduced 10/13/1987)
    Committees: House - Government Operations | Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 10/25/1988 Became Public Law No: 100-527.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • BILL

    H.R.4060 — 99th Congress (1985-1986)

    A bill to amend title 5, United States Code, to provide that the full cost-of-living adjustment in annuities payable from the Civil Service Retirement and Disability Fund shall be made for 1987.

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 01/28/1986)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 06/25/1986 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.3006 — 99th Congress (1985-1986)

    A bill to correct certain inequities by providing Federal civil service credit for retirement purposes and for the purpose of computing length of service to determine entitlement to leave...

    Sponsor: Rep. Montgomery, G. V. (Sonny) [D-MS-3] (Introduced 07/16/1985)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 09/18/1986 Subcommittee on Civil Service and General Services. Hearings held.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House