Limit your search

1-18 of 18
  • BILL

    S.1744 — 108th Congress (2003-2004)

    Credit Card Abuse Prevention Act of 2003

    Sponsor: Sen. Grassley, Chuck [R-IA] (Introduced 10/16/2003)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 10/16/2003 Read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs. (text of measure as introduced: CR 10/17/2003 S12743-12744)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.1414 — 108th Congress (2003-2004)

    District of Columbia Personal Protection Act

    Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 07/15/2003)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 07/24/2003 Committee on Governmental Affairs referred to Subcommittee on Oversight of Government Management, the Federal Workforce, and the District of Columbia.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.819 — 108th Congress (2003-2004)

    Law Enforcement Officers Retirement Equity Act

    Sponsor: Sen. Mikulski, Barbara A. [D-MD] (Introduced 04/08/2003)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 06/20/2003 Committee on Governmental Affairs referred to Subcommittee on Financial Management, the Budget, and International Security.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.578 — 108th Congress (2003-2004)

    Tribal Government Amendments to the Homeland Security Act of 2002

    Sponsor: Sen. Inouye, Daniel K. [D-HI] (Introduced 03/07/2003)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 07/30/2003 Committee on Indian Affairs. Hearings held. Hearings printed: S.Hrg. 108-312.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.2794 — 107th Congress (2001-2002)

    Homeland Security Act of 2002

    Sponsor: Sen. Gramm, Phil [R-TX] (Introduced 07/25/2002)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 07/25/2002 Read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Notes: For further action on establishing a Department of Homeland Security, see H.R. 5005, which became Public Law 107-296 on 11/25/2002.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.1256 — 107th Congress (2001-2002)

    Breast Cancer Research Stamp Act of 2001

    Sponsor: Sen. Feinstein, Dianne [D-CA] (Introduced 07/26/2001)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 09/10/2001 Committee on Governmental Affairs referred to Subcommittee on International Security, Proliferation and Federal Services.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.1186 — 107th Congress (2001-2002)

    Fiscal Integrity of Indian Settlements Protection Act of 2001

    Sponsor: Sen. Domenici, Pete V. [R-NM] (Introduced 07/17/2001)
    Committees: Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 07/17/2001 Referred jointly to the Committees on the Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Con.Res.3 — 107th Congress (2001-2002)

    A concurrent resolution expressing the sense of Congress that a commemorative postage stamp should be issued in honor of the U.S.S. Wisconsin and all those who served aboard her.

    Sponsor: Sen. Feingold, Russell D. [D-WI] (Introduced 01/24/2001)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 03/20/2001 Committee on Governmental Affairs referred to Subcommittee on International Security, Proliferation and Federal Services.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.2386 — 106th Congress (1999-2000)

    Semipostal Act of 2000

    Sponsor: Sen. Feinstein, Dianne [D-CA] (Introduced 04/11/2000)
    Committees: Senate - Governmental Affairs | House - Government Reform, Rules
    Committee Reports: S. Rept. 106-338
    Latest Action: 09/18/2000 Referred to the Subcommittee on Postal Service.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.Res.218 — 106th Congress (1999-2000)

    A resolution expressing the sense of the Senate that a commemorative postage stamp should be issued recognizing the 4-H Youth Development Program's centennial.

    Sponsor: Sen. Craig, Larry E. [R-ID] (Introduced 11/03/1999)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 11/19/1999 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.Con.Res.60 — 106th Congress (1999-2000)

    A concurrent resolution expressing the sense of Congress that a commemorative postage stamp should be issued in honor of the U.S.S. Wisconsin and all those who served aboard her.

    Sponsor: Sen. Feingold, Russell D. [D-WI] (Introduced 10/15/1999)
    Committees: Senate - Governmental Affairs | House - Government Reform
    Latest Action: 10/12/2000 Referred to the Subcommittee on Postal Service.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • LAW

    S.335 — 106th Congress (1999-2000)

    Deceptive Mail Prevention and Enforcement Act

    Sponsor: Sen. Collins, Susan M. [R-ME] (Introduced 02/03/1999)
    Committees: Senate - Governmental Affairs | House - Government Reform
    Latest Action: 12/12/1999 Became Public Law No: 106-168.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • BILL

    S.726 — 105th Congress (1997-1998)

    Breast-Cancer Research Stamp Act

    Sponsor: Sen. Feinstein, Dianne [D-CA] (Introduced 05/08/1997)
    Committees: Senate - Governmental Affairs
    Latest Action: 05/08/1997 Read twice and referred to the Committee on Governmental Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.222 — 105th Congress (1997-1998)

    National Drought Policy Act of 1997

    Sponsor: Sen. Domenici, Pete V. [R-NM] (Introduced 01/28/1997)
    Committees: Senate - Governmental Affairs | House - Transportation and Infrastructure, Resources, Agriculture
    Committee Reports: S. Rept. 105-144
    Latest Action: 11/24/1997 Referred to the Subcommittee on Water Resources and Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • BILL

    S.289 — 104th Congress (1995-1996)

    Emergency Spending Control Act of 1995

    Sponsor: Sen. Feingold, Russell D. [D-WI] (Introduced 01/26/1995)
    Committees: Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 01/31/1995 Sponsor introductory remarks on measure. (CR S1804-1806)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.14 — 104th Congress (1995-1996)

    Legislative Line Item Veto Act

    Sponsor: Sen. Domenici, Pete V. [R-NM] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: S. Rept. 104-10; S. Rept. 104-14
    Latest Action: 03/07/1995 Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 27.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • LAW

    S.1 — 104th Congress (1995-1996)

    Unfunded Mandates Reform Act of 1995

    Sponsor: Sen. Kempthorne, Dirk [R-ID] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: Senate - Governmental Affairs, Budget
    Committee Reports: H. Rept. 104-76 (Conference Report); S. Rept. 104-1; S. Rept. 104-2
    Latest Action: 03/22/1995 Became Public Law No: 104-4.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. Resolving Differences
    5. To President
    6. Became Law
  • BILL

    S.9 — 104th Congress (1995-1996)

    A bill to direct the Senate and the House of Representatives to enact legislation on the budget for fiscal years 1996 through 2003 that would balance the budget by fiscal year 2003.

    Sponsor: Sen. Daschle, Thomas A. [D-SD] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: Senate - Governmental Affairs, Budget
    Latest Action: 01/04/1995 Read twice and referred jointly to the Committees on Budget; Governmental Affairs pursuant to the order of August 4, 1977, with instructions that if one Committee reports, the other Committee have thirty days to report or be discharged.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced