Limit your search

1-25 of 41
  1. RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 105th Congress (1997-1998)

    Recognizing the many talents of the actor Jimmy Stewart and honoring the contributions he made to the Nation.

    Sponsor: Rep. King, Peter T. [R-NY-3] (Introduced 07/08/1997)
    Committees: House - Government Reform | Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/17/1997 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  2. BILL

    H.R.1534 — 105th Congress (1997-1998)

    Citizens Access to Justice Act of 1998

    Sponsor: Rep. Gallegly, Elton [R-CA-23] (Introduced 05/06/1997)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 105-323; S. Rept. 105-242
    Latest Action: 07/08/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-242. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  3. RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 105-121; S. Rept. 105-298
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  4. RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 104-151
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  5. BILL

    H.R.125 — 104th Congress (1995-1996)

    Gun Crime Enforcement and Second Amendment Restoration Act of 1996

    Sponsor: Rep. Chapman, Jim [D-TX-1] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/25/1996 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  6. BILL

    H.R.123 — 104th Congress (1995-1996)

    Bill Emerson English Language Empowerment Act of 1996

    Sponsor: Rep. Emerson, Bill [R-MO-8] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: House - Economic and Educational | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 104-723
    Latest Action: 08/02/1996 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  7. RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  8. RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  9. RESOLUTION

    H.J.Res.390 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 17, 1994, as "Constitution Day".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/19/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/09/1994 Became Public Law No: 103-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  10. RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  11. RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  12. RESOLUTION

    H.J.Res.315 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 30, 1994, through June 6, 1994 as a "Time for the National Observance of the Fiftieth Anniversary of World War II".

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 02/02/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/25/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  13. RESOLUTION

    H.J.Res.492 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating September 1992 as "Childhood Cancer Month".

    Sponsor: Rep. Roe, Robert A. [D-NJ-8] (Introduced 05/21/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/02/1992 Became Public Law No: 102-364.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  14. RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the week of September 13, 1992, through September 19, 1992, as "National Rehabilitation Week".

    Sponsor: Rep. McDade, Joseph M. [R-PA-10] (Introduced 02/18/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/26/1992 Became Public Law No: 102-362.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  15. RESOLUTION

    H.J.Res.327 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating 1992 as the "Year of the Gulf of Mexico".

    Sponsor: Rep. Laughlin, Greg [D-TX-14] (Introduced 09/17/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 12/02/1991 Became Public Law No: 102-178.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  16. RESOLUTION

    H.J.Res.305 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the month of October 1991, as "Country Music Month".

    Sponsor: Rep. Clement, Bob [D-TN-5] (Introduced 07/17/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/10/1991 Became Public Law No: 102-126.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  17. RESOLUTION

    H.J.Res.207 — 102nd Congress (1991-1992)

    Commemorating the Seventy-fifth Anniversary of the chartering, by an Act of Congress of the Boy Scouts of America.

    Sponsor: Rep. Bryant, John W. [D-TX-5] (Introduced 03/22/1991)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/13/1991 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  18. RESOLUTION

    H.J.Res.154 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the month of May 1991, as "National Foster Care Month".

    Sponsor: Rep. Matsui, Robert T. [D-CA-3] (Introduced 02/27/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/20/1991 Became Public Law No: 102-47.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  19. RESOLUTION

    H.J.Res.133 — 102nd Congress (1991-1992)

    Authorizing and requesting the President to designate the second full week in March 1991 as "National Employ the Older Worker Week".

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-24] (Introduced 02/19/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/21/1991 Became Public Law No: 102-15.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  20. RESOLUTION

    H.J.Res.603 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate the month of October 1990 as "Country Music Month".

    Sponsor: Rep. Clement, Bob [D-TN-5] (Introduced 06/14/1990)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/11/1990 Became Public Law No: 101-414.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  21. RESOLUTION

    H.J.Res.482 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating March 1990 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 02/21/1990)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/12/1990 Became Public Law No: 101-418.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  22. RESOLUTION

    H.J.Res.469 — 101st Congress (1989-1990)

    To designate October 6, 1990, as "German-American Day".

    Sponsor: Rep. Luken, Thomas A. [D-OH-1] (Introduced 02/06/1990)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/11/1990 Became Public Law No: 101-413.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  23. RESOLUTION

    H.J.Res.276 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating September 14, 1989, as "National D.A.R.E. Day".

    Sponsor: Rep. Levine, Mel [D-CA-27] (Introduced 05/18/1989)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 07/07/1989 Became Public Law No: 101-54.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  24. RESOLUTION

    H.J.Res.485 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution designating June 26 through July 2, 1988, as "National Safety Belt Use Week".

    Sponsor: Rep. Dingell, John D. [D-MI-16] (Introduced 03/03/1988)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/30/1988 Became Public Law No: 100-359.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  25. RESOLUTION

    H.J.Res.453 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution designating September 16, 1988, as "National POW/MIA Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Solarz, Stephen J. [D-NY-13] (Introduced 02/08/1988)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/15/1988 Became Public Law No: 100-431.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law