Limit your search

1-25 of 98
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.374 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating August 2, 1994, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Stupak, Bart [D-MI-1] (Introduced 06/09/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/11/1994 Became Public Law No: 103-293.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.357 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating the week beginning February 12, 1995, as "National Random Acts of Kindness Week".

    Sponsor: Rep. Tucker, Walter R., III [D-CA-37] (Introduced 04/19/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/04/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.302 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating 1994 through 1999 as the "Years of the Girl Child".

    Sponsor: Rep. Furse, Elizabeth [D-OR-1] (Introduced 11/22/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/12/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.271 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November of each year as "National American Indian Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Faleomavaega, Eni F. H. [D-AS-At Large] (Introduced 09/30/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/02/1994 Became Public Law No: 103-462.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.109 — 103rd Congress (1993-1994)

    Expressing the sense of the Congress respecting the 80th anniversary of the Anti-Defamation League.

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/08/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/06/1993 Received in the Senate and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.178 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 1993 and October 1994 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-28] (Introduced 04/19/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/27/1993 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1152 — 103rd Congress (1993-1994)

    Hate Crimes Sentencing Enhancement Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-9] (Introduced 03/01/1993)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/25/1994 Referred to Subcommittee on Constitution.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.1133 — 103rd Congress (1993-1994)

    Violence Against Women Act of 1993

    Sponsor: Rep. Schroeder, Patricia [D-CO-1] (Introduced 02/24/1993)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Latest Action: 07/13/1994 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1449)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.35 — 103rd Congress (1993-1994)

    Recognizing Belleville, New Jersey, as the birthplace of the industrial revolution in the United States.

    Sponsor: Rep. Klein, Herbert C. [D-NJ-8] (Introduced 02/04/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.75 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 01/26/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 12/02/1993 Became Public Law No: 103-164.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.546 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 4, 1993, and February 3, 1994, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-14] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/28/1992 Became Public Law No: 102-557.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1992, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 08/11/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.500 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating March 1993 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 06/01/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-469.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.484 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning February 14, 1993, as "National Visiting Nurse Associations Week".

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 05/14/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-467.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.457 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-3] (Introduced 03/31/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-464.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.433 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "National Domestic Violence Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-30] (Introduced 03/05/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/29/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.427 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate March 17, 1992, as "Irish Brigade Day".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 02/27/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 04/02/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.422 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating May 1992 as "Neurofibromatosis Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Scheuer, James H. [D-NY-8] (Introduced 02/25/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/30/1992 Became Public Law No: 102-577.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.395 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 6, 1992, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Snowe, Olympia J. [R-ME-2] (Introduced 01/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/10/1992 Became Public Law No: 102-252.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.376 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1991, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 11/19/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/27/1991 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.350 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating March 1992 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 10/16/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/10/1992 Became Public Law No: 102-253.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.343 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate March 12, 1992, as "Girl Scouts of the United States of America 80th Anniversary Day".

    Sponsor: Rep. Slaughter, Louise McIntosh [D-NY-30] (Introduced 10/03/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/11/1992 Became Public Law No: 102-254.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.327 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating 1992 as the "Year of the Gulf of Mexico".

    Sponsor: Rep. Laughlin, Greg [D-TX-14] (Introduced 09/17/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 12/02/1991 Became Public Law No: 102-178.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.325 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the weeks of September 22 through 28, 1991 and September 20 through 26, 1992 each as "Religious Freedom Week".

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 09/16/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/17/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House