Limit your search

1-16 of 16
  • RESOLUTION

    S.Res.585 — 113th Congress (2013-2014)

    A resolution designating December 3, 2014, as "National Phenylketonuria Awareness Day".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/20/2014)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 12/03/2014 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.Res.583 — 113th Congress (2013-2014)

    A resolution designating November 30, 2014, as "Drive Safer Sunday".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/19/2014)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/20/2014 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • BILL

    S.2663 — 113th Congress (2013-2014)

    Partner with Korea Act

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 07/24/2014)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 07/24/2014 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.310 — 113th Congress (2013-2014)

    A resolution designating December 3, 2013, as "National Phenylketonuria Awareness Day".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/21/2013)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/21/2013 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S8465)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.302 — 113th Congress (2013-2014)

    A resolution designating December 1, 2013, as "Drive Safer Sunday".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/20/2013)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/20/2013 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S8365)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.170 — 113th Congress (2013-2014)

    A resolution commemorating John Lewis on the 50th anniversary of his chairmanship of the Student Nonviolent Coordinating Committee.

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 06/13/2013)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/19/2013 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.Res.333 — 111th Congress (2009-2010)

    A resolution designating each of Saturday, November 7, 2009, and Saturday, November 6, 2010, as "National Wounded Warrior Day".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/04/2009)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/04/2009 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S11120)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.335 — 111th Congress (2009-2010)

    A resolution designating November 29, 2009, as "Drive Safer Sunday".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 11/04/2009)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/16/2009 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent. (text: CR S11376-11377)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • RESOLUTION

    S.Res.461 — 110th Congress (2007-2008)

    A resolution designating March 1, 2008 as "World Friendship Day".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 02/26/2008)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/26/2008 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S1203)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.447 — 110th Congress (2007-2008)

    A resolution honoring Friendship Force International and recognizing March 1, 2008 as World Friendship Day.

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 02/12/2008)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/12/2008 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S921)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.2161 — 110th Congress (2007-2008)

    Community Pharmacy Fairness Act of 2007

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 10/15/2007)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/15/2007 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Res.230 — 110th Congress (2007-2008)

    A resolution designating the month of July 2007, as "National Teen Safe Driver Month".

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 06/11/2007)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/26/2007 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Unanimous Consent. (consideration: CR S8520-8521; text as passed Senate: CR S8521)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  • BILL

    S.885 — 110th Congress (2007-2008)

    Community Pharmacy Fairness Act of 2007

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 03/14/2007)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/14/2007 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.330 — 110th Congress (2007-2008)

    Border Security and Immigration Reform Act of 2007

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 01/18/2007)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 01/18/2007 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    S.2394 — 109th Congress (2005-2006)

    Border Security Act of 2006

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 03/09/2006)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/09/2006 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    S.Con.Res.81 — 109th Congress (2005-2006)

    A concurrent resolution recognizing and honoring the 150th anniversary of the founding of the Sigma Alpha Epsilon Fraternity.

    Sponsor: Sen. Isakson, Johnny [R-GA] (Introduced 02/16/2006)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/16/2006 Referred to the Committee on the Judiciary. (text of measure as introduced: CR S1439)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced