Limit your search

1-25 of 29
  1. RESOLUTION

    S.Res.146 — 104th Congress (1995-1996)

    A resolution designating the week beginning November 19, 1995, and the week beginning on November 24, 1996, as "National Family Week", and for other purposes.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 06/30/1995)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/17/1995 Resolution agreed to in Senate without amendment and with a preamble by Voice Vote. (consideration: CR S17420)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  2. BILL

    S.389 — 104th Congress (1995-1996)

    A bill for the relief of Nguyen Quy An and his daughter, Nguyen Ngoc Kim Quy.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/10/1995) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/19/1996 Placed on Senate Legislative Calendar under General Orders. Calendar No. 623.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  3. BILL

    S.2265 — 103rd Congress (1993-1994)

    A bill for the relief of Nguyen Quy An and his daughter, Nguyen Ngoc Kim Quy.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 07/01/1994) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 07/01/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  4. RESOLUTION

    S.J.Res.182 — 103rd Congress (1993-1994)

    A joint resolution to designate the year 1995 as "Jazz Centennial Year".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 04/20/1994)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 04/20/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  5. BILL

    S.1358 — 103rd Congress (1993-1994)

    Immigration Enforcement and Asylum Reform Act of 1993

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 08/04/1993)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/16/1993 Referred to Subcommittee on Immigration and Refugee Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  6. BILL

    S.451 — 103rd Congress (1993-1994)

    National Triad Program Act

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/25/1993)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/25/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  7. RESOLUTION

    S.J.Res.47 — 103rd Congress (1993-1994)

    A joint resolution to designate the week beginning on November 21, 1993, and the week beginning on November 20, 1994, each as "National Family Week".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/16/1993)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/16/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  8. RESOLUTION

    S.J.Res.6 — 102nd Congress (1991-1992)

    A joint resolution to designate the year 1992 as the "Year of the Wetlands".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 01/14/1991)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 01/14/1991 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  9. RESOLUTION

    S.J.Res.353 — 101st Congress (1989-1990)

    A joint resolution to designate September of 1991 as "National Rice Month".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 07/24/1990)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 10/31/1990 Became Public Law No: 101-492.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  10. RESOLUTION

    S.J.Res.335 — 101st Congress (1989-1990)

    A joint resolution designating July 1, 1990 as "Imported Oil Dependence Day".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 06/18/1990)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/18/1990 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  11. RESOLUTION

    S.J.Res.299 — 101st Congress (1989-1990)

    A joint resolution to designate the period October 1, 1990, through October 1, 1991, as the "Year of the Wetlands".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 04/24/1990)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/20/1990 Referred to the House Committee on Post Office and Civil Service.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  12. BILL

    S.2087 — 101st Congress (1989-1990)

    A bill amend the Immigration and Nationality Act to provide for the admission to the United States to the status of lawful permanent residence of certain alien entrepreneurs and their spouses and...

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/07/1990)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/12/1990 Referred to Subcommittee on Immigration and Refugee Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  13. RESOLUTION

    S.J.Res.162 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution to designate the month of August, 1987, as "Cajun Music Month".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 06/17/1987)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/17/1987 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  14. RESOLUTION

    S.J.Res.159 — 99th Congress (1985-1986)

    A joint resolution to designate the rose as the national floral emblem.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 07/11/1985)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 10/07/1986 Became Public Law No: 99-449.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  15. BILL

    S.2888 — 98th Congress (1983-1984)

    A bill for the relief of Ernst B. Coumou.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 07/31/1984) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/03/1984 Referred to Subcommittee on Immigration and Refugee Policy.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  16. BILL

    S.1932 — 98th Congress (1983-1984)

    A bill to amend section 98 of title 28, United States Code, to permit Federal district court to be held in Houma, Louisiana.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 10/06/1983)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/17/1983 Referred to Subcommittee on Courts.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  17. RESOLUTION

    S.J.Res.231 — 97th Congress (1981-1982)

    A joint resolution to authorize and request the President to designate the week of October 11, 1982, through October 17, 1982, as "National Get High on Life Week."

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 08/17/1982)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/17/1982 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  18. RESOLUTION

    S.J.Res.179 — 97th Congress (1981-1982)

    A joint resolution to authorize and request the President to designate the week of April 19, 1982, through April 25, 1982, as "National Get High on Life Week."

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 03/30/1982)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/30/1982 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  19. BILL

    S.528 — 97th Congress (1981-1982)

    Neighborhood School Act of 1981

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/24/1981)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/22/1981 Subcommittee on Separation of Powers. Hearings held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  20. BILL

    S.529 — 96th Congress (1979-1980)

    A bill for the relief of Bing Yu Cheng.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 03/01/1979) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/01/1979 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  21. RESOLUTION

    S.J.Res.34 — 96th Congress (1979-1980)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States providing that the term of office of Members of the United States House of Representatives shall be four years.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 02/06/1979)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 02/06/1979 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  22. BILL

    S.2827 — 95th Congress (1977-1978)

    A bill for the relief of Mr. Bing Yu Cheng

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 04/05/1978) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 04/05/1978 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  23. RESOLUTION

    S.J.Res.118 — 95th Congress (1977-1978)

    A joint resolution to declare November 6 through 12, 1978 to be "Emergency Medical Services Week".

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 03/07/1978)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/07/1978 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  24. BILL

    S.1808 — 95th Congress (1977-1978)

    A bill for the relief of Hugo Hansen, Mikael Hansen, Peter Hansen, Esben Hansen, and Sebastian Hansen.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 06/30/1977) (Private Legislation)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 06/30/1977 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  25. RESOLUTION

    S.J.Res.59 — 95th Congress (1977-1978)

    A joint resolution designating the American rose as the national floral emblem of the United States of America.

    Sponsor: Sen. Johnston, J. Bennett [D-LA] (Introduced 05/23/1977)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/23/1977 Referred to Senate Committee on the Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced