NOMINATIONS; Congressional Record Vol. 155, No. 87
(Senate - June 11, 2009)

Text available as:

Formatting necessary for an accurate reading of this text may be shown by tags (e.g., <DELETED> or <BOLD>) or may be missing from this TXT display. For complete and accurate display of this text, see the PDF.


[Pages S6571-S6572]
From the Congressional Record Online through the Government Publishing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate:


                  FEDERAL ENERGY REGULATORY COMMISSION

       JOHN R. NORRIS, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A MEMBER 
     OF THE FEDERAL ENERGY REGULATORY COMMISSION FOR THE REMAINDER 
     OF THE TERM EXPIRING JUNE 30, 2012, VICE JOSEPH TIMOTHY 
     KELLIHER, RESIGNED.


                          DEPARTMENT OF STATE

       MICHAEL ANTHONY BATTLE, SR., OF GEORGIA, TO BE 
     REPRESENTATIVE OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE AFRICAN 
     UNION, WITH THE RANK AND STATUS OF AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY.
       DONALD STERNOFF BEYER, JR., OF VIRGINIA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO SWITZERLAND, AND TO SERVE CONCURRENTLY AND WITHOUT 
     ADDITIONAL COMPENSATION AS AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND 
     PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     PRINCIPALITY OF LIECHTENSTEIN.
       MARTHA LARZELERE CAMPBELL, OF MICHIGAN, A CAREER MEMBER OF 
     THE SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO 
     BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF THE MARSHALL ISLANDS.
       DONALD HENRY GIPS, OF COLORADO, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE REPUBLIC OF SOUTH AFRICA.
       GORDON GRAY, OF VIRGINIA, A CAREER MEMBER OF THE SENIOR 
     FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF TUNISIA.
       ALFONSO E. LENHARDT, OF NEW YORK, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE UNITED REPUBLIC OF TANZANIA.
       JOHN R. NAY, OF MICHIGAN, A CAREER MEMBER OF THE SENIOR 
     FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF SURINAME.
       DANIEL M. ROONEY, OF PENNSYLVANIA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO IRELAND.
       RICHARD J. SCHMIERER, OF VIRGINIA, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE SULTANATE OF OMAN.
       PAMELA JO HOWELL SLUTZ, OF TEXAS, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF BURUNDI.
       VINAI K. THUMMALAPALLY, OF COLORADO, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO BELIZE.


           NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

       ROCCO LANDESMAN, OF NEW YORK, TO BE CHAIRPERSON OF THE 
     NATIONAL ENDOWMENT FOR THE ARTS FOR A TERM OF FOUR YEARS, 
     VICE DANA GIOIA, RESIGNED.


                         DEPARTMENT OF DEFENSE

       JOSEPH W. WESTPHAL, OF NEW YORK, TO BE UNDER SECRETARY OF 
     THE ARMY, VICE NELSON M. FORD.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR APPOINTMENT TO THE 
     GRADES INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531(A):

                             To be colonel

JOHN M. WIGHTMAN

                              To be major

MARK H. BAUMGARTNER
JOHN F. FREILER
SHANNON L. MCCAMEY

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR APPOINTMENT TO THE 
     GRADES INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531(A):

                        To be lieutenant colonel

MICHELLE BONGIOVI

                              To be major

JOSEF F. DOENGES
JENNIFER A. KORKOSZ

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR APPOINTMENT TO THE 
     GRADE INDICATED IN THE REGULAR AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531(A):

                              To be major

SCOTT M. BAKER
MARIO L. REPETA
DEE A. WEED


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                        To be lieutenant colonel

MICHAEL L. STEINBERG

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUAL FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL SERVICE 
     CORPS UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

[[Page S6572]]

                              To be major

PAUL W. MAETZOLD

       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY NURSE CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                              To be major

SHERYL L. DACY
JAMES M. LEITH
       THE FOLLOWING NAMED ARMY NATIONAL GUARD OF THE UNITED 
     STATES OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12211:

                             To be colonel

JAMES R. FINLEY
EDWARD E. HILDRETH III
MARK A. STRYKER
CRAIG M. WEAVER

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY AS CHAPLAINS UNDER TITLE 
     10, U.S.C., SECTIONS 624 AND 3064:

                        To be lieutenant colonel

OSCAR T. ARAUCO
DAVID S. BAUM
KEITH N. CROOM
JIMMY C. DAVIS, JR.
ALBERT L. DOWNING
BARTH G. EDISON
CHARLES M. FIELDS
STEVEN R. GEORGE
WILLIAM E. GODWINSTREMLER
BILLY N. HAWKINS, JR.
TERRENCE E. HAYES
CAROL D. HIGHSMITH
WALTER G. HOSKINS
TIMOTHY L. HUBBS
YVONNE C. HUDSON
HARRY C. HUEY, JR.
JAY S. JOHNS III
NORMAN W. JONES
KLON K. KITCHEN, JR.
MICHAEL T. KLEIN
SAMUEL S. LEE
SUK J. LEE
TRENTON E. LEWIS
PEDRO R. MARTINEZ
ANTONIO J. MCELROY
JOHN J. MURPHY
KIM M. NORWOOD
JOHN S. PECK
DOUGLAS L. PRENTICE
ALLEN L. PUNDT
KWON PYO
JOHN H. RASMUSSEN
TERRY L. SIMMONS
KENNETH R. SORENSON
TERRENCE M. WALSH
ROBERT E. WICHMAN
KENNETH R. WILLIAMS, JR.
MICHAEL D. WOOD
D070807
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR REGULAR APPOINTMENT TO THE 
     GRADES INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                        To be lieutenant colonel

DENNIS K. BENNETT
MICHAEL R. BRANTLEY
CHERYL L. CAVES
LAWRENCE J. CRAFTS
AUSTIN S. HAMNER
JEROME E. KUCZERO
SHERMAN S. LACOST
DONALD S. NELSON
JANINA T. REYES
LONNIE E. SLADE
WILLIAM R. SPENGLER

                              To be major

JEREMIAH A. AESCHLEMAN
ERIK M. BAUER
RICHARD J. BROWN
RUSSELL B. BROWNFIELD
SHAWN E. CARPENTER
ISABEL M. CASSLE
EDWARD G. DOUGLAS
MONTGOMERY C. ERFOURTH
NATHAN M. GRAY
CARLOS I. MARTINEZ
PAUL NAVAS III
PHILIP R. RUSIECKI
RACHEL D. SULLIVAN
JAMES C. SULLIVAN
MICHAEL F. TREMBLAY
JOSE M. VARGAS

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADES INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                             To be colonel

ERNEST T. FORREST
EDWARD B. MCKEE
MARK L. VANDRIE

                        To be lieutenant colonel

ROBERT A. ALBINO
BRIAN D. ALLEN
JONATHAN E. ALLEN
STEVEN ANGERTHAL
NEIL C. ARNOLD
DOUGLAS J. BELL
DOUGLAS B. BELLET
MARC B. CAROLAN
CHARLES R. CHAPPELL
WILLIE P. COLLINS
DAVID C. COOK
CHARLES F. CORSON
JESSE T. CRUZ
JAMES H. DONAHUE
TIMOTHY A. DOYLE
ANTHONY B. DUCKSWORTH
MALCOLM E. EARLES
JEFFREY L. EDMONDS
DAVID A. FAHY
FRED V. FLYNN
DAVID W. FREEMAN
IVA R. GRAHEK
MICHAEL HAMPTON
THOMAS M. HEBERT
DAVID E. HICKEY
PLINT W. HICKMAN
BASIL R. HOWARD
FOSTER E. HUDSON
PAUL H. JAMES
MARY C. JOHANNS
JOHN K. JOHNSON
ROBERT V. KENNINGTON
JEREMY S. KOTKIN
JEFFREY J. KYBURZ
MICHAEL O. LALLAS
EDWARD P. LOCKE
TERRY O. MARBURY
FRANK M. MARTIN
RENE C. MARTINEZ
MICHAEL E. METELKO
EDWIN MOTT
BRIDGET C. NIEHUS
MORANT PITTMAN
WILLIAM A. RASKIN
DAVID F. RITTER
EUGENIO R. RIVERA
RICHARD A. RODRIGUES
BONNIE F. ROGERS
RICHARD A. SANDERS
CHARLES G. SIMPSON
STEVEN M. SPANGLER
STEPHEN F. STCLAIR
DANIEL M. SWANSON
JERRY D. THOMAS
DANIEL R. VALENTE
VERNON N. VANDYNE
FAHNESTOCK C. VON
DONALD S. WALKER
TERESA A. WARDELL
JOSEPH W. WEIGMAN
MICHAEL L. WILLIAMS

                              To be major

KEVIN J. AGEN
LAWRENCE W. BITTNER
ANGELA L. BOWIE
SHAWN L. BROWN
PETER C. CHEN
EDWARD V. CHESSER
SHANE A. CIPOLLA
JAMES G. CLARK
ANDREW W. COLLINS
TERENCE J. CONNOLLY
PHILIP C. COSTLEY
CLIFTON B. CRIBB
SCOTT A. CRUMP
RAFAEL CRUZGARCIA
MICHELLE A. DAILING
SCOTT L. DOWNING
TIMOTHY A. DOYLE
MICHAEL R. EASON
MONTGOMERY C. ERFOURTH
ADAM T. FAIN
GUY A. GASSER
ARTHUR G. GIRALDI
GARY L. GOOD
MICHAEL K. GOODWIN
MICHAEL K. GRISWOLD
KRISJON A. HANSON
MICHAEL T. HEATON
MICHAEL V. HICKMAN
DELANE L. HOLLIS
SEUNGHO HONG
EDWARD K. HOOKS
TREVOR W. HOUGH
KENGI A. HUTCHINS
STEVEN HUTCHISON
TODD A. JOHNSON
TINA R. JONESFAISON
GAIDRA U. JOSEPH
LLOYD D. JUNGHANS
THOMAS D. KELLEY
LARRY D. KIMBRELL
JEFFREY T. LAKEY
STUART E. LAWRENCE
TODD M. LEITSCHUH
AARON M. LEONARD
BRIAN A. LESIAK
LINDA K. LEWIS
ARTURO Z. LINCON
JOHN C. LING
LISA J. LIVINGOOD
CHRISTOPHER S. LUTZKANIN
STEVEN L. MAKARSKY
PATRICK L. MALLETT
ALICIA M. MASSON
NATHAN E. MCCAULEY
CAROL A. MCCLELLAND
WAYNE E. MCCORMICK
JOHN K. MCGEE
DETRICE D. MOSBY
JOHN C. MULHALL
MARC H. NGUYEN
PAUL NIX
ALI N. OMUR
SHERRILYN W. ONEAL
STEPHEN W. OWEN
MATTHEW D. PEDERSEN
RICHARD S. PEEKE
DAVID L. POSTON
PETER G. QUEYREL
MARCUS R. REINHART
DONOVAN A. RICKEL
WILLIE R. ROSEMAN
ERIC F. SAUER
LORNE V. SERPA
DAVID A. SETTJE
ERIC A. SHAW
DANA L. SMITH
JOHN E. SMITH
JENNIFER J. SMITHHEYS
JAMES T. SOPER
GREGORY C. SPEAKER
MARSHALL L. STEPHENSON
GRANT W. STOEBNER
CHRISTOPHER O. STOECKLIN
BRET A. STOVALL
WILLIAM E. SUMNER
MICHAEL D. TAYLOR
MICHAEL S. TOKAR
JOSE M. TORRES
TIMOTHY J. TREAT
JOHN F. VANSTEENBURGH
GILBERTO R. VAZQUEZ
TERRY R. VEENEMAN
MARK A. VERDI
ANGELA Y. WALKER
PAUL M. WHITE
THEODORE O. WHITE
LILIETH R. WHYTE
TROY H. WINCAPAW
TERRY A. WINDMILLER
DEAN W. WOOD
WILLIAM H. WOOD
WALTON D. ZIMMERMAN