Daily Digest

Monday, January 6, 2014

Daily Digest

HIGHLIGHTS

    See Résumé of Congressional Activity.

Senate

Chamber Action

Routine Proceedings, pages S3–34

Measures Introduced: One bill and one resolution were introduced, as follows: S. 1895, and S. Res. 328.
Pages S27–28

Measures Reported:

S. 1562, to reauthorize the Older Americans Act of 1965, with an amendment in the nature of a substitute.
Page S27

Measures Considered:

Unemployment Benefits Extension--Agreement: Senate resumed consideration of the motion to proceed to consideration of S. 1845, to provide for the extension of certain unemployment benefits.
Pages S5–7, S15–18

A unanimous-consent agreement was reached providing for further consideration of the motion to proceed to consideration of the bill at approximately 10 a.m., on Tuesday, January 7, 2014, and the time until 10:30 a.m. be equally divided and controlled in the usual form; and that at 10:30 a.m., Senate vote on the motion to invoke cloture on the motion to proceed to consideration of the bill.
Page S30


Suh Nomination Referral--Agreement: A unanimous-consent agreement was reached providing that the nomination of Rhea Sun Suh, of Colorado, to be Assistant Secretary for Fish and Wildlife, sent to the Senate by the President, be referred jointly to the Committee on Energy and Natural Resources and the Committee on Environment and Public Works.
Page S30


Kumar Nomination Referral--Agreement: A unanimous-consent agreement was reached providing that the nomination of Arun Madhavan Kumar, of California, to be Assistant Secretary of Commerce and Director General of the United States and Foreign Commercial Service, sent to the Senate by the President, be referred jointly to the Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs and the Committee on Commerce, Science, and Transportation.
Page S30


Nomination Confirmed: Senate confirmed the following nomination: By 56 yeas 26 nays (Vote No. EX. 1), Janet L. Yellen, of California, to be Chairman of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of four years.
Pages S7–15, S34


Nominations Received: Senate received the following nominations:

Timothy G. Massad, of Connecticut, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for a term expiring April 13, 2017.

Timothy G. Massad, of Connecticut, to be Chairman of the Commodity Futures Trading Commission.

J. Christopher Giancarlo, of New Jersey, to be a Commissioner of the Commodity Futures Trading Commission for the remainder of the term expiring April 13, 2014.

Jessica Garfola Wright, of Pennsylvania, to be Under Secretary of Defense for Personnel and Readiness.

Jo Ann Rooney, of Massachusetts, to be Under Secretary of the Navy.

Jamie Michael Morin, of Michigan, to be Director of Cost Assessment and Program Evaluation, Department of Defense.

William A. LaPlante, Jr., of Maryland, to be an Assistant Secretary of the Air Force. Frank G. Klotz, of Virginia, to be Under Secretary for Nuclear Security.

Madelyn R. Creedon, of Indiana, to be Principal Deputy Administrator, National Nuclear Security Administration.

Brad R. Carson, of Oklahoma, to be Under Secretary of the Army.

Arun Madhavan Kumar, of California, to be Assistant Secretary of Commerce and Director General of the United States and Foreign Commercial Service.

[Page:D4]

Katherine M. O'Regan, of New York, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.

Wanda Felton, of New York, to be First Vice President of the Export-Import Bank of the United States for a term expiring January 20, 2017.

Leslie E. Bains, of New York, to be a Director of the Securities Investor Protection Corporation for a term expiring December 31, 2015.

Kelly R. Welsh, of Illinois, to be General Counsel of the Department of Commerce.

Kathryn B. Thomson, of Virginia, to be General Counsel of the Department of Transportation.

Kathryn D. Sullivan, of Ohio, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere.

Robert Michael Simon, of Maryland, to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy.

Debra L. Miller, of Kansas, to be a Member of the Surface Transportation Board for a term expiring December 31, 2017.

Terrell McSweeny, of the District of Columbia, to be a Federal Trade Commissioner for the unexpired term of seven years from September 26, 2010.

Joseph P. Mohorovic, of Illinois, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2012.

Paul Nathan Jaenichen, Sr., of Kentucky, to be Administrator of the Maritime Administration.

Jo Emily Handelsman, of Connecticut, to be an Associate Director of the Office of Science and Technology Policy.

David J. Arroyo, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for Public Broadcasting for a term expiring January 31, 2016.

Rhea Sun Suh, of Colorado, to be Assistant Secretary for Fish and Wildlife.

Ellen Dudley Williams, of Maryland, to be Director of the Advanced Research Projects Agency-Energy, Department of Energy.

Christopher Smith, of Texas, to be an Assistant Secretary of Energy (Fossil Energy).

Janice Marion Schneider, of New York, to be an Assistant Secretary of the Interior.

Elizabeth M. Robinson, of Washington, to be Under Secretary of Energy.

Franklin M. Orr, Jr., of California, to be Under Secretary for Science, Department of Energy.

Neil Gregory Kornze, of Nevada, to be Director of the Bureau of Land Management.

Esther Puakela Kia'aina, of Hawaii, to be an Assistant Secretary of the Interior.

Marc A. Kastner, of Massachusetts, to be Director of the Office of Science, Department of Energy.

Jonathan Elkind, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Energy (International Affairs).

Steven Croley, of Michigan, to be General Counsel of the Department of Energy.

Michael L. Connor, of New Mexico, to be Deputy Secretary of the Interior.

Tommy Port Beaudreau, of Alaska, to be an Assistant Secretary of the Interior.

Roy K. J. Williams, of Ohio, to be Assistant Secretary of Commerce for Economic Development.

Victoria Marie Baecher Wassmer, of Illinois, to be Chief Financial Officer, Environmental Protection Agency.

Richard J. Engler, of New Jersey, to be a Member of the Chemical Safety and Hazard Investigation Board for a term of five years.

Thomas A. Burke, of Maryland, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency.

Kenneth J. Kopocis, of Virginia, to be an Assistant Administrator of the Environmental Protection Agency.

Richard G. Frank, of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services.

Tamara Wenda Ashford, of Virginia, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.

Karen Dynan, of Maryland, to be an Assistant Secretary of the Treasury.

R. Gil Kerlikowske, of the District of Columbia, to be Commissioner of Customs, Department of Homeland Security.

L. Paige Marvel, of Maryland, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.

Sarah Bloom Raskin, of Maryland, to be Deputy Secretary of the Treasury.

Rhonda K. Schmidtlein, of Missouri, to be a Member of the United States International Trade Commission for a term expiring December 16, 2021.

Stefan M. Selig, of New York, to be Under Secretary of Commerce for International Trade.

Michael G. Carroll, of New York, to be Inspector General, United States Agency for International Development.

Janet L. Yellen, of California, to be United States Alternate Governor of the International Monetary Fund for a term of five years.

Richard Stengel, of New York, to be Under Secretary of State for Public Diplomacy.

Sarah Sewall, of Massachusetts, to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights).

[Page:D5]

Puneet Talwar, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Political-Military Affairs).

Frank A. Rose, of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of State (Verification and Compliance).

Charles Hammerman Rivkin, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Economic and Business Affairs).

Carlos Pascual, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Energy Resources).

Carolyn Hessler Radelet, of Virginia, to be Director of the Peace Corps.

Tomasz P. Malinowski, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor.

Dana J. Hyde, of Maryland, to be Chief Executive Officer, Millennium Challenge Corporation.

Daniel W. Yohannes, of Colorado, to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development, with the rank of Ambassador.

Rose Eilene Gottemoeller, of Virginia, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security.

Bathsheba Nell Crocker, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (International Organization Affairs).

Keith M. Harper, of Maryland, for the rank of Ambassador during his tenure of service as United States Representative to the UN Human Rights Council.

Peter A. Selfridge, of Minnesota, to be Chief of Protocol, and to have the rank of Ambassador during his tenure of service.

Anthony Luzzatto Gardner, of New York, to be Representative of the United States of America to the European Union, with the rank and status of Ambassador.

Crystal Nix-Hines, of California, for the rank of Ambassador during her tenure of service as the United States Permanent Representative to the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization.

Adam M. Scheinman, of Virginia, to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the rank of Ambassador.

Robert A. Wood, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, for the rank of Ambassador during his tenure of service as U.S. Representative to the Conference on Disarmament.

Tina S. Kaidanow, of the District of Columbia, to be Coordinator for Counterterrorism, with the rank and status of Ambassador at Large.

Pamela K. Hamamoto, of Hawaii, to be Representative of the United States of America to the Office of the United Nations and Other International Organizations in Geneva, with the rank of Ambassador.

Leslie Berger Kiernan, of Maryland, to be Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform, with the rank of Ambassador.

Leslie Berger Kiernan, of Maryland, to be Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations for U.N. Management and Reform.

Michael Anderson Lawson, of California, for the rank of Ambassador during his tenure of service as Representative of the United States of America on the Council of the International Civil Aviation Organization.

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be United States Alternate Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; United States Alternate Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years.

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be United States Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development.

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be an Under Secretary of State (Economic Growth, Energy, and the Environment).

Kevin Whitaker, of Virginia, to be Ambassador to the Republic of Colombia.

Joseph William Westphal, of New York, to be Ambassador to the Kingdom of Saudi Arabia.

George James Tsunis, of New York, to be Ambassador to the Kingdom of Norway.

Karen Clark Stanton, of Michigan, to be Ambassador to the Democratic Republic of Timor-Leste.

Douglas Alan Silliman, of Texas, to be Ambassador to the State of Kuwait.

Robert A. Sherman, of Massachusetts, to be Ambassador to the Portuguese Republic.

Eric T. Schultz, of Virginia, to be Ambassador to the Republic of Zambia.

Eunice S. Reddick, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Niger.

Brian A. Nichols, of Rhode Island, to be Ambassador to the Republic of Peru.

Luis G. Moreno, of Texas, to be Ambassador to Jamaica.

Carlos Roberto Moreno, of California, to be Ambassador to Belize.

Noah Bryson Mamet, of California, to be Ambassador to the Argentine Republic.

Donald Lu, of California, to be Ambassador to the Republic of Albania.

[Page:D6]

Helen Meagher La Lime, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Angola.

Amy Jane Hyatt, of California, to be Ambassador to the Republic of Palau.

Michael Stephen Hoza, of Washington, to be Ambassador to the Republic of Cameroon.

John Hoover, of Massachusetts, to be Ambassador to the Republic of Sierra Leone.

Bruce Heyman, of Illinois, to be Ambassador to Canada.

Matthew T. Harrington, of Virginia, to be Ambassador to the Kingdom of Lesotho.

Michael A. Hammer, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Chile.

Mark Gilbert, of Florida, to be Ambassador to New Zealand, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Independent State of Samoa.

John L. Estrada, of Florida, to be Ambassador to the Republic of Trinidad and Tobago.

Thomas Frederick Daughton, of Arizona, to be Ambassador to the Republic of Namibia.

Maureen Elizabeth Cormack, of Virginia, to be Ambassador to Bosnia and Herzegovina.

Mark Bradley Childress, of Virginia, to be Ambassador to the United Republic of Tanzania.

Arnold A. Chacon, of Virginia, to be Director General of the Foreign Service.

Dwight L. Bush, Sr., of the District of Columbia, to be Ambassador to the Kingdom of Morocco.

Timothy M. Broas, of Maryland, to be Ambassador to the Kingdom of the Netherlands.

Colleen Bradley Bell, of California, to be Ambassador to Hungary.

Robert C. Barber, of Massachusetts, to be Ambassador to the Republic of Iceland.

Larry Edward Andre, Jr., of Virginia, to be Ambassador to the Islamic Republic of Mauritania.

Cynthia H. Akuetteh, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Gabonese Republic, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Republic of the Democratic Republic of Sao Tome and Principe.

Michael Keith Yudin, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary for Special Education and Rehabilitative Services, Department of Education.

Portia Y. Wu, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Labor.

David Weil, of Massachusetts, to be Administrator of the Wage and Hour Division, Department of Labor.

James H. Shelton III, of the District of Columbia, to be Deputy Secretary of Education.

Massie Ritsch, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary for Communications and Outreach, Department of Education.

Theodore Reed Mitchell, of California, to be Under Secretary of Education.

Vivek Hallegere Murthy, of Massachusetts, to be Medical Director in the Regular Corps of the Public Health Service, subject to qualifications therefor as provided by law and regulations, and to be Surgeon General of the Public Health Service for a term of four years.

Ericka M. Miller, of Virginia, to be Assistant Secretary for Postsecondary Education, Department of Education.

Heather L. MacDougall, of Florida, to be a Member of the Occupational Safety and Health Review Commission for a term expiring April 27, 2017.

France A. Cordova, of New Mexico, to be Director of the National Science Foundation for a term of six years.

James Cole, Jr., of New York, to be General Counsel, Department of Education.

Steven Joel Anthony, of Virginia, to be a Member of the Railroad Retirement Board for a term expiring August 28, 2018.

Steven M. Wellner, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.

Sherry Moore Trafford, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.

William Ward Nooter, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.

Suzanne Eleanor Spaulding, of Virginia, to be Under Secretary, Department of Homeland Security.

James C. Miller, III, of Virginia, to be a Governor of the United States Postal Service for the term expiring December 8, 2017.

Tony Hammond, of Missouri, to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring October 14, 2018.

Stephen Crawford, of Maryland, to be a Governor of the United States Postal Service for the remainder of the term expiring December 8, 2015.

David Michael Bennett, of North Carolina, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2018.

Nanci E. Langley, of Hawaii, to be a Commissioner of the Postal Regulatory Commission for a term expiring November 22, 2018.

John Roth, of Michigan, to be Inspector General, Department of Homeland Security.

Yvette Roubideaux, of Maryland, to be Director of the Indian Health Service, Department of Health and Human Services, for the term of four years.

[Page:D7]

Vincent G. Logan, of New York, to be Special Trustee, Office of Special Trustee for American Indians, Department of the Interior.

Daniel Bennett Smith, of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Intelligence and Research).

Caroline Diane Krass, of the District of Columbia, to be General Counsel of the Central Intelligence Agency.

Jill A. Pryor, of Georgia, to be United States Circuit Judge for the Eleventh Circuit.

Carolyn B. McHugh, of Utah, to be United States Circuit Judge for the Tenth Circuit.

Michelle T. Friedland, of California, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit.

Nancy L. Moritz, of Kansas, to be United States Circuit Judge for the Tenth Circuit.

John B. Owens, of California, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit.

David Jeremiah Barron, of Massachusetts, to be United States Circuit Judge for the First Circuit.

Robin S. Rosenbaum, of Florida, to be United States Circuit Judge for the Eleventh Circuit.

Julie E. Carnes, of Georgia, to be United States Circuit Judge for the Eleventh Circuit.

Gregg Jeffrey Costa, of Texas, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit.

Rosemary Marquez, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Pamela L. Reeves, of Tennessee, to be United States District Judge for the Eastern District of Tennessee.

Timothy L. Brooks, of Arkansas, to be United States District Judge for the Western District of Arkansas.

Jeffrey Alker Meyer, of Connecticut, to be United States District Judge for the District of Connecticut.

James Donato, of California, to be United States District Judge for the Northern District of California.

Beth Labson Freeman, of California, to be United States District Judge for the Northern District of California.

Jennifer Prescod May-Parker, of North Carolina, to be United States District Judge for the Eastern District of North Carolina.

Pedro A. Delgado Hernandez, of Puerto Rico, to be United States District Judge for the District of Puerto Rico.

Bruce Howe Hendricks, of South Carolina, to be United States District Judge for the District of South Carolina.

Alison Renee Lee, of South Carolina, to be United States District Judge for the District of South Carolina.

Vince Girdhari Chhabria, of California, to be United States District Judge for the Northern District of California.

Matthew Frederick Leitman, of Michigan, to be United States District Judge for the Eastern District of Michigan.

Judith Ellen Levy, of Michigan, to be United States District Judge for the Eastern District of Michigan.

Laurie J. Michelson, of Michigan, to be United States District Judge for the Eastern District of Michigan.

James Maxwell Moody, Jr., of Arkansas, to be United States District Judge for the Eastern District of Arkansas.

Linda Vivienne Parker, of Michigan, to be United States District Judge for the Eastern District of Michigan.

Christopher Reid Cooper, of the District of Columbia, to be United States District Judge for the District of Columbia.

Daniel D. Crabtree, of Kansas, to be United States District Judge for the District of Kansas.

M. Douglas Harpool, of Missouri, to be United States District Judge for the Western District of Missouri.

Sheryl H. Lipman, of Tennessee, to be United States District Judge for the Western District of Tennessee.

Gerald Austin McHugh, Jr., of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania.

Edward G. Smith, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Eastern District of Pennsylvania.

Cynthia Ann Bashant, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.

Stanley Allen Bastian, of Washington, to be United States District Judge for the Eastern District of Washington.

Diane J. Humetewa, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Jon David Levy, of Maine, to be United States District Judge for the District of Maine.

Steven Paul Logan, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Douglas L. Rayes, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Manish S. Shah, of Illinois, to be United States District Judge for the Northern District of Illinois.

John Joseph Tuchi, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Mark G. Mastroianni, of Massachusetts, to be United States District Judge for the District of Massachusetts.

[Page:D8]

Indira Talwani, of Massachusetts, to be United States District Judge for the District of Massachusetts.

Theodore David Chuang, of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland.

George Jarrod Hazel, of Maryland, to be United States District Judge for the District of Maryland.

James D. Peterson, of Wisconsin, to be United States District Judge for the Western District of Wisconsin.

Nancy J. Rosenstengel, of Illinois, to be United States District Judge for the Southern District of Illinois.

Ronnie L. White, of Missouri, to be United States District Judge for the Eastern District of Missouri.

Michael P. Boggs, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

Tanya S. Chutkan, of the District of Columbia, to be United States District Judge for the District of Columbia.

Mark Howard Cohen, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

M. Hannah Lauck, of Virginia, to be United States District Judge for the Eastern District of Virginia.

Leigh Martin May, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

Eleanor Louise Ross, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

Leo T. Sorokin, of Massachusetts, to be United States District Judge for the District of Massachusetts.

James Alan Soto, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona.

Andrew Mark Luger, of Minnesota, to be United States Attorney for the District of Minnesota for the term of four years.

Damon Paul Martinez, of New Mexico, to be United States Attorney for the District of New Mexico for the term of four years.

Kevin W. Techau, of Iowa, to be United States Attorney for the Northern District of Iowa for the term of four years.

Gary Blankinship, of Texas, to be United States Marshal for the Southern District of Texas for the term of four years.

Robert L. Hobbs, of Texas, to be United States Marshal for the Eastern District of Texas for the term of four years.

Amos Rojas, Jr., of Florida, to be United States Marshal for the Southern District of Florida for the term of four years.

Peter C. Tobin, of Ohio, to be United States Marshal for the Southern District of Ohio for a term of four years.

Debo P. Adegbile, of New York, to be an Assistant Attorney General.

Leslie Ragon Caldwell, of New York, to be an Assistant Attorney General.

John P. Carlin, of New York, to be an Assistant Attorney General.

Peter Joseph Kadzik, of New York, to be an Assistant Attorney General.

Elisebeth Collins Cook, of Virginia, to be a Member of the Privacy and Civil Liberties Oversight Board for a term expiring January 29, 2020.

Myrna Perez, of Texas, to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2015.

Thomas Hicks, of Virginia, to be a Member of the Election Assistance Commission for a term expiring December 12, 2017.

Sloan D. Gibson, of the District of Columbia, to be Deputy Secretary of Veterans Affairs.

Linda A. Schwartz, of Connecticut, to be an Assistant Secretary of Veterans Affairs (Policy and Planning).

Helen Tierney, of Virginia, to be Chief Financial Officer, Department of Veterans Affairs.

Constance B. Tobias, of Maryland, to be Chairman of the Board of Veterans' Appeals for a term of six years.

Jon M. Holladay, of Virginia, to be Chief Financial Officer, Department of Agriculture.

David Radzanowski, of the District of Columbia, to be Chief Financial Officer, National Aeronautics and Space Administration.

Richard A. Kennedy, of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Directors of the Metropolitan Washington Airports Authority for a term expiring May 30, 2016.

Joseph S. Hezir, of Virginia, to be Chief Financial Officer, Department of Energy.

Charles P. Rose, of Illinois, to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring May 26, 2019.

Mark Thomas Nethery, of Kentucky, to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2018.

Anne J. Udall, of Oregon, to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring October 6, 2016.

Camilla C. Feibelman, of New Mexico, to be a Member of the Board of Trustees of the Morris K. Udall and Stewart L. Udall Foundation for a term expiring April 15, 2017.

[Page:D9]

Nani A. Coloretti, of California, to be Chief Financial Officer, Department of the Treasury.

Alan L. Cohen, of Virginia, to be a Member of the Social Security Advisory Board for a term expiring September 30, 2016.

Lanhee J. Chen, of California, to be a Member of the Social Security Advisory Board for a term expiring September 30, 2018.

Henry J. Aaron, of the District of Columbia, to be a Member of the Social Security Advisory Board for a term expiring September 30, 2014.

Henry J. Aaron, of the District of Columbia, to be a Member of the Social Security Advisory Board for a term expiring September 30, 2020.

Mark E. Lopes, of Arizona, to be a Member of the Board of Directors of the Inter-American Foundation for a term expiring September 20, 2016.

Susan McCue, of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the Millennium Challenge Corporation for a term of three years.

Mark E. Lopes, of Arizona, to be United States Executive Director of the Inter-American Development Bank for a term of three years.

Alfredo J. Balsera, of Florida, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2014.

Alfredo J. Balsera, of Florida, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2017.

Linda Thomas-Greenfield, an Assistant Secretary of State (African Affairs), to be a Member of the Board of Directors of the African Development Foundation for the remainder of the term expiring September 27, 2015.

Vicki Miles-LaGrange, of Oklahoma, to be a Member of the Board of Trustees of the Harry S Truman Scholarship Foundation for a term expiring December 10, 2015.

Shelly Colleen Lowe, of Arizona, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2018.

Patricia Nelson Limerick, of Colorado, to be a Member of the National Council on the Humanities for a term expiring January 26, 2018.

Joseph Pius Pietrzyk, of Ohio, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Martha L. Minow, of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Martha L. Minow, of Massachusetts, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017.

Gloria Valencia-Weber, of New Mexico, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Gloria Valencia-Weber, of New Mexico, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017.

Laurie I. Mikva, of Illinois, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2016.

Victor B. Maddox, of Kentucky, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2016.

John Gerson Levi, of Illinois, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

John Gerson Levi, of Illinois, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Harry James Franklyn Korrell III, of Washington, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Charles Norman Wiltse Keckler, of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2016.

Robert James Grey, Jr., of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2017.

Robert James Grey, Jr., of Virginia, to be a Member of the Board of Directors of the Legal Services Corporation for a term expiring July 13, 2014.

Thomas Edgar Rothman, of Maryland, to be a Member of the National Council on the Arts for a term expiring September 3, 2016.

Mark D. Gearan, of New York, to be a Member of the Board of Directors of the Corporation for National and Community Service for a term expiring December 1, 2015.
Pages S30–34


Messages from the House:
Page S19


Measures Placed on the Calendar:
Pages S3, S19


Executive Communications:
Pages S19–21


Petitions and Memorials:
Pages S21–27


Additional Cosponsors:
Page S28


Statements on Introduced Bills/Resolutions:
Pages S28–30


Additional Statements:
Pages S18–19


Privileges of the Floor:
Page S30


Record Votes: One record vote was taken today. (Total--1)
Page S14


Adjournment: Senate convened at 2 p.m. and adjourned at 6:53 p.m., until 10 a.m. on Tuesday, January 7, 2014. (For Senate's program, see the remarks of the Majority Leader in today's Record on page S30.)

[Page:D10]

Committee Meetings

(Committees not listed did not meet)

No committee meetings were held.

House of Representatives

Chamber Action

The House was not in session today. The House is scheduled to meet at 2 p.m. on Tuesday, January 7, 2014.

Committee Meetings

No hearings were held.

Joint Meetings

No joint committee meetings were held.

NEW PUBLIC LAWS

(For last listing of Public Laws, see
Daily Digest, p. D1177)

H.R. 185, to designate the United States courthouse located at 101 East Pecan Street in Sherman, Texas, as the ``Paul Brown United States Courthouse''. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–58)

H.R. 1402, to amend title 38, United States Code, to extend certain expiring provisions of law. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–59)

H.R. 2251, to designate the United States courthouse and Federal building located at 118 South Mill Street, in Fergus Falls, Minnesota, as the ``Edward J. Devitt United States Courthouse and Federal Building''. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–60)

H.R. 2871, to amend title 28, United States Code, to modify the composition of the southern judicial district of Mississippi to improve judicial efficiency. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–61)

H.R. 2922, to extend the authority of the Supreme Court Police to protect court officials away from the Supreme Court grounds. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–62)

H.R. 3458, to treat payments by charitable organizations with respect to certain firefighters as exempt payments. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–63)

H.R. 3588, to amend the Safe Drinking Water Act to exempt fire hydrants from the prohibition on the use of lead pipes, fittings, fixtures, solder, and flux. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–64)

S. 1471, to authorize the Secretary of Veterans Affairs and the Secretary of the Army to reconsider decisions to inter or honor the memory of a person in a national cemetery. Signed on December 20, 2013. (Public Law 113–65)

COMMITTEE MEETINGS FOR TUESDAY,

JANUARY 7, 2014

(Committee meetings are open unless otherwise indicated)

Senate

Committee on the Judiciary: Subcommittee on the Constitution, Civil Rights and Human Rights, to hold hearings to examine the Syrian refugee crisis, 2:30 p.m., SH–216.

Select Committee on Intelligence: to hold closed hearings to examine certain intelligence matters, 2:30 p.m., SH–219.

House

Committee on Natural Resources, Subcommittee on Fisheries, Wildlife, Oceans and Insular Affairs, hearing entitled ``The United States Government Accountability Office September 2013 Report--Compact of Free Association Micronesia and the Marshall Islands Continue to Face Challenges Measuring Progress and Ensuring Accountability, 3 p.m., 1324 Longworth.

CONGRESSIONAL PROGRAM AHEAD

Week of January 7 through January 10, 2014

Senate Chamber

On Tuesday, at 10 a.m., Senate will continue consideration of the motion to proceed to consideration of S. 1845, Unemployment Benefits Extension, and vote on the motion to invoke cloture on the motion to proceed to consideration of the bill at approximately 10:30 a.m.

During the balance of the week, Senate may consider any cleared legislative and executive business.

Senate Committees

(Committee meetings are open unless otherwise indicated)
[Page:D11]

Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs: January 8, Subcommittee on Financial Institutions and Consumer Protection, to hold hearings to examine the Government Accountability Office (GAO) report on government support for bank holding companies, 10 a.m., SD–538.

Committee on Foreign Relations: January 9, to hold hearings to examine the situation in South Sudan, 10:15 a.m., SD–419.

Committee on Homeland Security and Governmental Affairs: January 8, to hold hearings to examine the nomination of John Roth, of Michigan, to be Inspector General, Department of Homeland Security, 10 a.m., SD–342.

Committee on the Judiciary: January 7, Subcommittee on the Constitution, Civil Rights and Human Rights, to hold hearings to examine the Syrian refugee crisis, 2:30 p.m., SH–216.

January 8, Full Committee, to hold hearings to examine the nominations of John P. Carlin, of New York, and Debo P. Adegbile, of New York, both to be an Assistant Attorney General, Department of Justice, James D. Peterson, to be United States District Judge for the Western District of Wisconsin, Nancy J. Rosenstengel, to be United States District Judge for the Southern District of Illinois, and Indira Talwani, to be United States District Judge for the District of Massachusetts, 10 a.m., SD–226.

January 9, Full Committee, business meeting to consider pending calendar business, 9:30 a.m., SD–226.

Select Committee on Intelligence: January 7, to hold closed hearings to examine certain intelligence matters, 2:30 p.m., SH–219.

January 9, Full Committee, to hold closed hearings to examine certain intelligence matters, 2:30 p.m., SH–219.

House Committees

Committee on Energy and Commerce, January 9, Subcommittee on Health, hearing entitled ``The Extenders Policies: What Are They and How Should They Continue Under a Permanent SGR Repeal Landscape?'', 10 a.m., 2123 Rayburn.

Committee on Financial Services, January 9, Subcommittee on Monetary Policy and Trade, hearing entitled ``International Impacts of the Federal Reserve's Quantitative Easing Program'', 10 a.m., 2128 Rayburn.

Committee on Foreign Affairs, January 9, Subcommittee on Africa, Global Health, Global Human Rights, and International Organizations, hearing entitled ``Will there be an African Economic Community?'', 2 p.m., 2172 Rayburn.

Committee on the Judiciary, January 9, Subcommittee on the Constitution and Civil Justice, hearing on H.R. 7, the ``No Taxpayer Funding for Abortion Act'', 10 a.m., 2141 Rayburn.

Committee on Natural Resources, January 9, Full Committee, hearing entitled ``Obama Administration's War on Coal: The Recent Report by the Office of the Inspector General'', 10 a.m., 1324 Longworth.

January 10, Subcommittee on Energy and Mineral Resources, hearing entitled ``The Science behind Discovery: Seismic Exploration and the Future of the Atlantic OCS'', 9:30 a.m., 1324 Longworth.

Committee on Oversight and Government Reform, January 9, Full Committee, hearing entitled ``Waste in Government: What's Being Done?'', 9:30 a.m., 2154 Rayburn.

Committee on Rules, January 8, Full Committee, hearing on H.R. 2279, the ``Reducing Excessive Deadline Obligations Act of 2013''; H.R. 3362, the ``Exchange Information Disclosure Act''; and legislation regarding the ``Health Exchange Security and Transparency Act of 2014'', 3 p.m., H–313 Capitol.

Committee on Science, Space, and Technology, January 9, Subcommittee on Research and Technology, hearing entitled ``Private Sector Programs that Engage Students in STEM'', 10 a.m., 2318 Rayburn.

Joint Meetings

Joint Economic Committee: January 10, to hold hearings to examine the employment situation for December 2013, 9:30 a.m., SD–G50.January 6, 2014These figures include all measures reported, even if there was no accompanying report. A total of 131 written reports have been filed in the Senate, 319 reports have been filed in the House.

[Page:D12]

Résumé of Congressional Activity

FIRST SESSION OF THE ONE HUNDRED THIRTEENTH CONGRESS

The first table gives a comprehensive résumé of all legislative business transacted by the Senate and House.

The second table accounts for all nominations submitted to the Senate by the President for Senate confirmation.

    DATA ON LEGISLATIVE ACTIVITY

January 3, 2013 through January 3, 2014

SenateHouseTotal

Days in session

156160
. .

Time in session

1,095 hrs., 12768 hrs., 24
. .

Congressional Record:

Pages of proceedings

9,1248,136
. .

Extensions of Remarks

. .1,911
. .

Public bills enacted into law

1649
65

Private bills enacted into law

. .. .
. .

Bills in conference

33
. .

Measures passed, total

356366
722

Senate bills

5717
. .

House bills

57206
. .

Senate joint resolutions

. .. .
. .

House joint resolutions

216
. .

Senate concurrent resolutions

1615
. .

House concurrent resolutions

1416
. .

Simple resolutions

21096
. .

Measures reported, total

221290
511

Senate bills

1464
. .

House bills

10223
. .

Senate joint resolutions

2. .
. .

House joint resolutions

. .. .
. .

Senate concurrent resolutions

1. .
. .

House concurrent resolutions

. .4
. .

Simple resolutions

6259
. .

Special reports

1422
. .

Conference reports

. .. .
. .

Measures pending on calendar

20482
. .

Measures introduced, total

2,2804,433
6,713

Bills

1,8943,809
. .

Joint resolutions

29104
. .

Concurrent resolutions

3072
. .

Simple resolutions

327448
. .

Quorum calls

131
. .

Yea-and-nay votes

291299
. .

Recorded votes

. .341
. .

Bills vetoed

. .. .
. .

Vetoes overridden

. .. .
. .

    DISPOSITION OF EXECUTIVE NOMINATIONS

January 3, 2013 through January 3, 2014

Civilian nominations, totaling 489, disposed of as follows:

Confirmed

229

Unconfirmed

2

Withdrawn

9

Returned to White House

249

Other Civilian nominations, totaling 1,737, disposed of as follows:

Confirmed

276

Returned to White House

1,461

Air Force nominations, totaling 5,479, disposed of as follows:

Confirmed

5,471

Withdrawn

1

Returned to White House

7

Army nominations, totaling 6,726, disposed of as follows:

Confirmed

6,712

Returned to White House

14

Navy nominations, totaling 3,881, disposed of as follows:

Confirmed

3,879

Withdrawn

1

Returned to White House

1

Marine Corps nominations, totaling 762, disposed of as follows:

Confirmed

761

Returned to White House

1

Summary

Total nominations carried over from the First Session

0

Total nominations received this Session

19,074

Total confirmed

17,328

Total unconfirmed

2

Total withdrawn

11

Total returned to the White House

1,733
[Page:D13]

Next Meeting of the
SENATE

10 a.m., Tuesday, January 7

Senate Chamber

Program for Tuesday: Senate will continue consideration of the motion to proceed to consideration of S. 1845, Unemployment Benefits Extension, and vote on the motion to invoke cloture on the motion to proceed to consideration of the bill at approximately 10:30 a.m.

(Senate will recess from 12:30 p.m. until 2:15 p.m. for their respective party conferences.)

Next Meeting of the
HOUSE OF REPRESENTATIVES

2 p.m., Tuesday, January 7

House Chamber

Program for Tuesday: The House is scheduled to meet at 2 p.m. on Tuesday, January 7, 2014. 

[Page:D14]