NOMINATIONS; Congressional Record Vol. 161, No. 64
(Senate - April 30, 2015)

Text available as:

Formatting necessary for an accurate reading of this text may be shown by tags (e.g., <DELETED> or <BOLD>) or may be missing from this TXT display. For complete and accurate display of this text, see the PDF.


[Pages S2590-S2592]
From the Congressional Record Online through the Government Publishing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate:

[[Page S2591]]

           NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

        PATRICIA NELSON LIMERICK, OF COLORADO, TO BE A MEMBER OF 
     THE NATIONAL COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 26, 2018, VICE ROBERT S. MARTIN, TERM EXPIRED.


           UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT

        GAYLE SMITH, OF OHIO, TO BE ADMINISTRATOR OF THE UNITED 
     STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT, VICE RAJIV J. 
     SHAH, RESIGNED.


                             THE JUDICIARY

        JULIE HELENE BECKER, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE SUPERIOR COURT OF THE DISTRICT OF 
     COLUMBIA FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS, VICE HERBERT BLALOCK 
     DIXON, JR., RETIRED.
        STEVEN M. WELLNER, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE SUPERIOR COURT OF THE DISTRICT OF 
     COLUMBIA FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS, VICE KAYE K. 
     CHRISTIAN, RETIRED.
        WILLIAM WARD NOOTER, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE SUPERIOR COURT OF THE DISTRICT OF 
     COLUMBIA FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS, VICE A. FRANKLIN 
     BURGESS, RETIRED.
        ROBERT A. SALERNO, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE SUPERIOR COURT OF THE DISTRICT OF 
     COLUMBIA FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS, VICE ROBERT ISAAC 
     RICHTER, RETIRED.
        TODD SUNHWAE KIM, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE DISTRICT OF COLUMBIA COURT OF APPEALS 
     FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS, VICE KATHRYN A. OBERLY, 
     RETIRED.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

JOSHUA D. BURGESS
JAMES R. CANTU
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES AIR FORCE UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

MICHAEL I. ETAN


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY JUDGE ADVOCATE 
     GENERAL'S CORPS UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 
     3064:

                              To be major

ERIK D. MASICK
       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR REGULAR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY MEDICAL CORPS 
     UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 531 AND 3064:

                              To be major

MUHAMMAD R. KHAWAJA
MUHAMMAD S. MUNIR
NIKALESH REDDY


                              IN THE NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

RICHARD A. BRAUNBECK III
KENNETH J. BROWN, JR.
GRANT GORTON
ANTHONY K. JARAMILLO
WESLEY J. JOSHWAY
MICHAEL H. MCCURDY
JEFFREY J. PRONESTI
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

THURRAYA S. KENT
JASON P. SALATA
WENDY L. SNYDER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

MICHAEL E. BIERY
DANIEL C. HEDRICK
JAMES A. MCMULLIN III
TONY S. W. PARK
MATTHEW D. TURNER
RICKY M. URSERY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

NEIL T. SMITH
CHRISTOPHER J. STERBIS
WENDY A. TOWLE
DOMINICK A. VINCENT
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

JASON B. BABCOCK
JAMES L. CAROLAND
PATRICK A. COUNT
JOEL D. DAVIS
JOSEPH E. DUPRE
CLARENCE FRANKLIN, JR.
KURTIS A. MOLE
DANNY L. NOLES
DONOVAN I. OUBRE
CESAR G. RIOS, JR.
CHRISTOPHER P. SLATTERY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

NICHOLAS E. ANDREWS
RODNEY J. BURLEY
JOAQUIN S. CORREIA
GEORGE D. DAVIS III
ANDREW D. GAINER
JAMES B. GATEAU
JODY H. GRADY
BOBBY L. HAND, JR.
DAMEN O. HOFHEINZ
EDWARD A. KRUK
SHAWN A. ROBERTS
VINCENT S. TIONQUIAO
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

SOWON S. AHN
ANDREW N. COREY
ROBERT F. HIGHT, JR.
JEFFREY J. JAKUBOSKI
SEAN R. KENTCH
MADELENE E. MEANS
JAMES F. SCARCELLI
BENJAMIN A. SNELL
HENRY A. STEPHENSON
SCOTT R. WHALEY
CRAIG M. WHITTINGHILL
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

STEVEN W. CONNELL
JON C. GRANT
JACKIE D. KNICK
ROSARIO D. MCWHORTER
JAMES D. RHOADS
DANIEL M. ROSSLER
JAMES P. TURNER
MICHAEL A. WHITT
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR TEMPORARY APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 5721:

                       To be lieutenant commander

ANTHONY S. ARDITO
RYAN L. BIRKELBACH
ROBERT E. BREISCH III
JOSHUA L. BROADBENT
DANIEL P. BURBA
ADAM R. CAMPBELL
RICHARD E. CAMPBELL, JR.
TIMOTHY B. CLARK
KEENAN L. COLEMAN
JEFFREY A. CORNIELLE
GRAIG T. DIEFENDERFER
CHASE H. DILLARD
LEWIS R. EMERY
MATTHEW R. FURTADO
DANIEL E. GARDNER
SEAN A. GENIS
SEAN F. GLASS
JASON A. GOELLER
BRANDON C. HARDIN
ERIC E. HAYES
EVAN E. HENTSCHEL
RYAN P. HILGER
MICHAEL C. HUGHES
ROBERT B. INMAN
MASON P. JONES
JAMES M. KAUFMAN
ROBERT E. KELLER
JOSEPH J. KIMOCK, JR.
JEFFREY R. KINGSLAND
SAMUEL G. LEHNER
CHRISTOPHER A. LINDAHL
BENJAMIN S. MACNEIL
TYLER V. MARSHBURN
JASON L. MCKEOWN
DAVID P. MOSES
WILLIAM P. MURPHY
JUSTIN M. NEFF
DAVID D. NOVOTNEY
FELIX PEREZ
TRAVIS L. RAINEY
CHRISTOPHER J. ROGERS
MATTHEW G. SHIPMAN
DAVID A. SMITH
PHILIP S. SMITH
TIMOTHY S. SMITH
JAMES A. STANKE
DAMON Y. TURNER
JEREMY W. WHEELIS
MARVIN L. WILSON
RODERICK D. WILSON
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

CHRISTINE J. CASTON
MELANIE R. N. HAO
JOHN D. HUDSON
ELENA P. INGRAM
PATRICK S. MARTIN
STEVEN M. MILINKOVICH
KATHERINE J. SCHULLIAN
KAREN L. SRAY
JAMES V. WALSH
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

MICHAEL A. HURNI
PAUL J. LING III
JAMES C. RENTFROW
DAVID M. RUTH
ELIZABETH R. SANABIA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

ROBERT C. BANDY
ROBERT E. BEBERMEYER
VINCENT S. CHERNESKY
KENNETH A. EBERT
JONATHAN C. GARCIA
DAVID T. HART
PETER A. LASHOMB
ELIZABETH S. OKANO
CAREY M. PANTLING
FRANCIS D. ROCHFORD
RONALD J. RUTAN
STEPHEN F. SARAR
DJUENO S. SEARLES
NEIL G. SEXTON
KENNETH S. SHEPARD
PETER D. SMALL
GODFREY D. WEEKES
DOUGLAS L. WILLIAMS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be captain

DOMINIC S. CARONELLO
JEFFREY J. CARTY
JOSEPH A. CASCIO
DANIEL P. COVELLI
MATTHEW W. EDWARDS
THOMAS H. HOOVER
DANIEL L. MACKIN
RICHARD M. MASICA
PAUL J. MITCHELL
VERNON J. RED
KERRY D. SMITH
MICHAEL J. SUPKO
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

GARRETT T. PANKOW
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

WILLIAM M. WALKER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE GRADE 
     INDICATED IN THE REGULAR NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTIONS 531 AND 716:

                       To be lieutenant commander

CHRISTOPHER C. MEYER
       THE FOLLOWING NAMED INDIVIDUALS FOR APPOINTMENT TO THE 
     GRADE INDICATED IN THE REGULAR NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 531:

                       To be lieutenant commander

JEFFREY G. BENTSON


 =========================== NOTE =========================== 

  
  On page S2591, April 30, 2015, in the third column, the 
following language appears: JEFFREY G. BENSTON
  
  The online Record has been corrected to read: JEFFREY G. BENTSON 
families from immigrant visa fees in certain situations


 ========================= END NOTE ========================= 

PAUL N. PORENSKY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

KEVIN D. CLARIDA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

BRIANNA E. JACKSON
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

[[Page S2592]]

                       To be lieutenant commander

JARED M. SPILKA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

FRANCINE SEGOVIA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES NAVY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                       To be lieutenant commander

TODD W. MALLORY

                          ____________________