Daily Digest

Monday, January 8, 2018

Daily Digest

Senate

Chamber Action

Routine Proceedings, pages S49–S79

Measures Introduced: One bill was introduced, as follows: S. 2282.
Page S67

Measures Passed:

RAISE Family Caregivers Act: Committee on Health, Education, Labor, and Pensions was discharged from further consideration of H.R. 3759, to provide for the establishment and maintenance of a Family Caregiving Strategy, and the bill was then passed.
Pages S68–69


Coordinated Ocean Monitoring and Research Act: Senate passed S. 1425, to reauthorize the Integrated Coastal and Ocean Observation System Act of 2009, after agreeing to the committee amendment in the nature of a substitute, and the following amendment proposed thereto:
Pages S69–75

McConnell (for Wicker) Amendment No. 1869, to authorize an annual appropriation of $40,200,000 through fiscal year 2021 to carry out the Integrated Coastal and Ocean Observation System Act of 2009 (33 U.S.C. 3601 et seq.).
Page S72


Campbell Nomination--Agreement: Senate resumed consideration of the nomination of William L. Campbell, Jr., of Tennessee, to be United States District Judge for the Middle District of Tennessee.
Pages S50–60

During consideration of this nomination today, Senate also took the following action:

By 89 yeas to 1 nay (Vote No. 2), Senate agreed to the motion to close further debate on the nomination.
Page S60

A unanimous-consent agreement was reached providing that at 2:15 p.m., on Tuesday, January 9, 2018, all post-cloture time on the nomination be considered expired, and Senate vote on confirmation of the nomination, with no intervening action or debate.
Page S75

A unanimous-consent agreement was reached providing for further consideration of the nomination at approximately 10:00 a.m., on Tuesday, January 9, 2018; and that all time during adjournment, recess, morning business, and Leader remarks count post-cloture on the nomination.
Page S75


Nominations Received: Senate received the following nominations:

Samuel Dale Brownback, of Kansas, to be Ambassador at Large for International Religious Freedom.

Kevin Fahey, of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of Defense.

William Roper, of Georgia, to be an Assistant Secretary of the Air Force.

Anne Marie White, of Michigan, to be an Assistant Secretary of Energy (Environmental Management).

Phyllis L. Bayer, of Mississippi, to be an Assistant Secretary of the Navy.

Alex A. Beehler, of Maryland, to be an Assistant Secretary of the Army.

Charles Douglas Stimson, of Virginia, to be General Counsel of the Department of the Navy.

Marvin Goodfriend, of Pennsylvania, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of fourteen years from February 1, 2016.

Robert Hunter Kurtz, of Virginia, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.

Jelena McWilliams, of Ohio, to be a Member of the Board of Directors of the Federal Deposit Insurance Corporation for a term of six years.

Jelena McWilliams, of Ohio, to be Chairperson of the Board of Directors of the Federal Deposit Insurance Corporation for a term of five years.

Brian D. Montgomery, of Texas, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.

Jerome H. Powell, of Maryland, to be Chairman of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of four years.

Randal Quarles, of Colorado, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of fourteen years from February 1, 2018.

David J. Ryder, of New Jersey, to be Director of the Mint for a term of five years.

[Page:D12]

Thomas E. Workman, of New York, to be a Member of the Financial Stability Oversight Council for a term of six years.

Jeffrey DeWit, of Arizona, to be Chief Financial Officer, National Aeronautics and Space Administration.

Dana Baiocco, of Ohio, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2017.

James Bridenstine, of Oklahoma, to be Administrator of the National Aeronautics and Space Administration.

Ann Marie Buerkle, of New York, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2018.

Ann Marie Buerkle, of New York, to be Chairman of the Consumer Product Safety Commission.

Brendan Carr, of Virginia, to be a Member of the Federal Communications Commission for a term of five years from July 1, 2018.

Diana Furchtgott-Roth, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Transportation.

Barry Lee Myers, of Pennsylvania, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere.

Leon A. Westmoreland, of Georgia, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.

Susan Combs, of Texas, to be an Assistant Secretary of the Interior.

Steven Gardner, of Kentucky, to be Director of the Office of Surface Mining Reclamation and Enforcement.

Ryan Douglas Nelson, of Idaho, to be Solicitor of the Department of the Interior.

Tim Thomas, of Kentucky, to be Federal Cochairman of the Appalachian Regional Commission.

Kathleen Hartnett White, of Texas, to be a Member of the Council on Environmental Quality.

Alex Michael Azar II, of Indiana, to be Secretary of Health and Human Services.

Adam Lerrick, of Wyoming, to be a Deputy Under Secretary of the Treasury.

Kevin K. McAleenan, of Hawaii, to be Commissioner of U.S. Customs and Border Protection, Department of Homeland Security.

Stephen Parente, of Minnesota, to be an Assistant Secretary of Health and Human Services.

Sean Cairncross, of Minnesota, to be Chief Executive Officer, Millennium Challenge Corporation.

Andrew M. Gellert, of New Jersey, to be Ambassador to the Republic of Chile.

Kevin Edward Moley, of Arizona, to be an Assistant Secretary of State (International Organization Affairs).

Josephine Olsen, of Maryland, to be Director of the Peace Corps.

Leandro Rizzuto, of New Jersey, to be Ambassador to Barbados, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Federation of Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Antigua and Barbuda, the Commonwealth of Dominica, Grenada, and Saint Vincent and the Grenadines.

Marie Royce, of California, to be an Assistant Secretary of State (Educational and Cultural Affairs).

Stephen Akard, of Indiana, to be Director General of the Foreign Service.

James Randolph Evans, of Georgia, to be Ambassador to Luxembourg.

Richard Grenell, of California, to be Ambassador to the Federal Republic of Germany.

Doug Manchester, of California, to be Ambassador to the Commonwealth of The Bahamas.

Yleem D. S. Poblete, of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Verification and Compliance).

Susan A. Thornton, of Maine, to be an Assistant Secretary of State (East Asian and Pacific Affairs).

Eric M. Ueland, of Oregon, to be an Under Secretary of State (Management).

James Edwin Williams, of Utah, to be Chief Financial Officer, Department of Labor.

Marco M. Rajkovich, Jr., of Kentucky, to be a Member of the Federal Mine Safety and Health Review Commission for a term of six years expiring August 30, 2022.

William Beach, of Kansas, to be Commissioner of Labor Statistics, Department of Labor, for a term of four years.

James Blew, of California, to be Assistant Secretary for Planning, Evaluation, and Policy Development, Department of Education.

Brett Giroir, of Texas, to be Medical Director in the Regular Corps of the Public Health Service, subject to the qualifications therefor as provided by law and regulations, and to be an Assistant Secretary of Health and Human Services.

Kenneth L. Marcus, of Virginia, to be Assistant Secretary for Civil Rights, Department of Education.

Scott A. Mugno, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Labor.

Patrick Pizzella, of Virginia, to be Deputy Secretary of Labor.

Cheryl Marie Stanton, of South Carolina, to be Administrator of the Wage and Hour Division, Department of Labor.

Mitchell Zais, of South Carolina, to be Deputy Secretary of Education.

Isabel Marie Keenan Patelunas, of Pennsylvania, to be Assistant Secretary for Intelligence and Analysis, Department of the Treasury.

[Page:D13]

Barry W. Ashe, of Louisiana, to be United States District Judge for the Eastern District of Louisiana.

Annemarie Carney Axon, of Alabama, to be United States District Judge for the Northern District of Alabama.

Jeffrey Uhlman Beaverstock, of Alabama, to be United States District Judge for the Southern District of Alabama.

Brian Allen Benczkowski, of Virginia, to be an Assistant Attorney General.

Ryan Wesley Bounds, of Oregon, to be United States Circuit Judge for the Ninth Circuit.

Elizabeth L. Branch, of Georgia, to be United States Circuit Judge for the Eleventh Circuit.

Michael B. Brennan, of Wisconsin, to be United States Circuit Judge for the Seventh Circuit.

Liles Clifton Burke, of Alabama, to be United States District Judge for the Northern District of Alabama.

Jeffrey Bossert Clark, of Virginia, to be an Assistant Attorney General.

Daniel Desmond Domenico, of Colorado, to be United States District Judge for the District of Colorado.

Eric S. Dreiband, of Maryland, to be an Assistant Attorney General.

Stuart Kyle Duncan, of Louisiana, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit.

Kurt D. Engelhardt, of Louisiana, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit.

Thomas Alvin Farr, of North Carolina, to be United States District Judge for the Eastern District of North Carolina.

Charles Barnes Goodwin, of Oklahoma, to be United States District Judge for the Western District of Oklahoma.

Joseph H. Hunt, of Maryland, to be an Assistant Attorney General.

Michael Joseph Juneau, of Louisiana, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana.

Matthew J. Kacsmaryk, of Texas, to be United States District Judge for the Northern District of Texas.

Emily Coody Marks, of Alabama, to be United States District Judge for the Middle District of Alabama.

Terry Fitzgerald Moorer, of Alabama, to be United States District Judge for the Southern District of Alabama.

Mark Saalfield Norris, Sr., of Tennessee, to be United States District Judge for the Western District of Tennessee.

William M. Ray II, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia.

Eli Jeremy Richardson, of Tennessee, to be United States District Judge for the Middle District of Tennessee.

Jesse Seroyer, Jr., of Alabama, to be United States Marshal for the Middle District of Alabama for the term of four years.

David Ryan Stras, of Minnesota, to be United States Circuit Judge for the Eighth Circuit.

Holly Lou Teeter, of Kansas, to be United States District Judge for the District of Kansas.

James E. Trainor III, of Texas, to be a Member of the Federal Election Commission for a term expiring April 30, 2023.

Andrew Wheeler, of Virginia, to be Deputy Administrator of the Environmental Protection Agency.

Kathleen Troia McFarland, of New York, to be Ambassador to the Republic of Singapore.

Routine lists in the Air Force, Army, Foreign Service, Marine Corps, and Navy.
Pages S76–79


Executive Communications:
Pages S65–67


Executive Reports of Committees:
Page S67


Additional Cosponsors:
Pages S67–68


Statements on Introduced Bills/Resolutions:
Page S68


Additional Statements:
Pages S64–65


Amendments Submitted:
Page S68


Authorities for Committees to Meet:
Page S68


Record Votes: One record vote was taken today. (Total--2)
Page S60


Adjournment: Senate convened at 3 p.m. and adjourned at 7:25 p.m., until 10 a.m. on Tuesday, January 9, 2018. (For Senate's program, see the remarks of the Majority Leader in today's Record on page S75.)

Committee Meetings

(Committees not listed did not meet)

BUSINESS MEETING

Committee on Homeland Security and Governmental Affairs: Committee ordered favorably reported the nominations of Margaret Weichert, of Georgia, to be Deputy Director for Management, Office of Management and Budget, and Mark L. Greenblatt, of Maryland, to be Inspector General, Export-Import Bank.

[Page:D14]

House of Representatives

Chamber Action


Public Bills and Resolutions Introduced: 5 public bills, H.R. 4737–4741; and 6 resolutions, H. Res. 675 (1/3), 676 (1/5), and 677–680 (1/8), were introduced.
Page H18


Additional Cosponsors:
Pages H18–19


Reports Filed: Reports were filed today as follows:

H.R. 2954, to amend the Home Mortgage Disclosure Act of 1975 to specify which depository institutions are subject to the maintenance of records and disclosure requirements of such Act, and for other purposes, with an amendment (H. Rept. 115–485);

H.R. 772, to amend the Federal Food, Drug, and Cosmetic Act to improve and clarify certain disclosure requirements for restaurants and similar retail food establishments, and to amend the authority to bring proceedings under section 403A, with an amendment (H. Rept. 115–486); and

H.R. 424, to direct the Secretary of the Interior to reissue final rules relating to listing of the gray wolf in the Western Great Lakes and Wyoming under the Endangered Species Act of 1973, and for other purposes (H. Rept. 115–487).
Pages H17–18


Speaker: Read a letter from the Speaker wherein he appointed Representative Mitchell to act as Speaker pro tempore for today.
Page H5


Recess: The House recessed at 2:02 p.m. and reconvened at 6:30 p.m.
Page H5


Call of the House: The Speaker called the House to order and ascertained the presence of a quorum (357 present, Roll No. 1).
Pages H5–6


Committee to Notify the President of the Assembly of the House: The House agreed to H. Res. 677, authorizing the Speaker to appoint a committee on the part of the House to notify the President that a quorum of the House has assembled, and that the House is ready to receive any communication that he may be pleased to make. Subsequently, the Speaker appointed Representatives McCarthy and Pelosi to the committee.
Page H6


Notifying the Senate That a Quorum of the House Has Assembled: The House agreed to H. Res. 678, authorizing the Clerk of the House to inform the Senate that a quorum of the House is present and that the House is ready to proceed with business.
Page H6


Meeting Hour: The House agreed to H. Res. 679, providing for the hour of meeting of the House.
Page H6


Speaker Pro Tempore Designations: Read a letter from the Speaker wherein he appointed Representative Mooney (WV), Representative Simpson, Representative Mitchell, Representative Bucshon, Representative Arrington, and Representative McHenry to act as Speaker pro tempore to sign enrolled bills and joint resolutions through the remainder of the One Hundred Fifteenth Congress.
Page H6


Morning Hour Debate: Agreed by unanimous consent that the order of the House of January 3, 2017, providing for Morning Hour Debate, be extended for the remainder of the 115th Congress, except that H. Res. 679 shall supplant H. Res. 9.
Page H6


Quorum Calls--Votes: One quorum call (Roll No. 1) developed during the proceedings of today and appears on pages H5–6.

Adjournment: The House met at 2 p.m. and adjourned at 8:23 p.m.

Committee Meetings



No hearings were held.

Joint Meetings



No joint committee meetings were held.

NEW PUBLIC LAWS

(For last listing of Public Laws, see Daily Digest, p. D1374)

H.R. 4661, to reauthorize the United States Fire Administration, the Assistance to Firefighters Grants program, the Fire Prevention and Safety Grants program, and the Staffing for Adequate Fire and Emergency Response grant program, and for other purposes. Signed on January 3, 2018. (Public Law 115–98)

S. 1536, to designate a human trafficking prevention coordinator and to expand the scope of activities authorized under the Federal Motor Carrier Safety Administration's outreach and education program to include human trafficking prevention activities, and for other purposes. Signed on January 3, 2018. (Public Law 115–99)

S. 2273, to extend the period during which vessels that are shorter than 79 feet in length and fishing vessels are not required to have a permit for discharges incidental to the normal operation of the vessel. Signed on January 3, 2018. (Public Law 115–100)

COMMITTEE MEETINGS FOR TUESDAY,

JANUARY 9, 2018

(Committee meetings are open unless otherwise indicated)

Senate
[Page:D15]

Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs: to hold hearings to examine combating money laundering and other forms of illicit finance, focusing on opportunities to reform and strengthen Bank Secrecy Act enforcement, 10 a.m., SD–538.

Committee on Finance: to hold hearings to examine the anticipated nomination of Alex Michael Azar II, of Indiana, to be Secretary of Health and Human Services, 10 a.m., SD–215.

Committee on Foreign Relations: Subcommittee on Western Hemisphere, Transnational Crime, Civilian Security, Democracy, Human Rights, and Global Women's Issues, to hold hearings to examine attacks on United States diplomats in Cuba, focusing on response and oversight, 10 a.m., SD–419.

Committee on Health, Education, Labor, and Pensions: to hold hearings to examine the opioid crisis, focusing on how to move forward, 10 a.m., SD–430.

Select Committee on Intelligence: to receive a closed briefing on certain intelligence matters, 2:30 p.m., SH–219.

House

Committee on Armed Services, Subcommittee on Emerging Threats and Capabilities, hearing entitled ``China's Pursuit of Emerging and Exponential Technologies'', 2 p.m., 2118 Rayburn.

Committee on Energy and Commerce, Subcommittee on Energy, hearing entitled ``DOE Modernization: Advancing DOE's Mission for National, Economic, and Energy Security of the United States'', 10 a.m., 2123 Rayburn.

Committee on Financial Services, Subcommittee on Monetary Policy and Trade, hearing entitled ``Evaluating CFIUS: Challenges Posed by a Changing Global Economy'', 10 a.m., 2128 Rayburn.

Subcommittee on Financial Institutions and Consumer Credit, hearing entitled ``Legislative Proposals for a More Efficient Federal Financial Regulatory Regime: Part III'', 2 p.m., 2128 Rayburn.

Committee on Natural Resources, Subcommittee on Federal Lands, hearing on H.R. 4532, the ``Shash Já National Monument and Indian Creek National Monument Act'', 10 a.m., 1324 Longworth.

Committee on Rules, Full Committee, hearing on S. 140, to amend the White Mountain Apache Tribe Water Rights Quantification Act of 2010 to clarify the use of amounts in the WMAT Settlement Fund; and S. 139, the ``Rapid DNA Act of 2017'' [FISA Amendments Reauthorization Act of 2017], 3 p.m., H–313 Capitol.

CONGRESSIONAL PROGRAM AHEAD

Week of January 9 through January 12, 2018

Senate Chamber

On Tuesday, Senate will continue consideration of the nomination of William L. Campbell, Jr., of Tennessee, to be United States District Judge for the Middle District of Tennessee, post-cloture, and vote on confirmation of the nomination at 2:15 p.m.

Following disposition of the nomination of William L. Campbell, Jr., Senate will vote on the motion to invoke cloture on the nomination of Thomas Lee Robinson Parker, of Tennessee, to be United States District Judge for the Western District of Tennessee.

During the balance of the week, Senate may consider any cleared legislative and executive business.

Senate Committees

(Committee meetings are open unless otherwise indicated)

Committee on Banking, Housing, and Urban Affairs: January 9, to hold hearings to examine combating money laundering and other forms of illicit finance, focusing on opportunities to reform and strengthen Bank Secrecy Act enforcement, 10 a.m., SD–538.

Committee on Environment and Public Works: January 10, to hold hearings to examine America's water infrastructure needs and challenges, 10 a.m., SD–406.

Committee on Finance: January 9, to hold hearings to examine the anticipated nomination of Alex Michael Azar II, of Indiana, to be Secretary of Health and Human Services, 10 a.m., SD–215.

Committee on Foreign Relations: January 9, Subcommittee on Western Hemisphere, Transnational Crime, Civilian Security, Democracy, Human Rights, and Global Women's Issues, to hold hearings to examine attacks on United States diplomats in Cuba, focusing on response and oversight, 10 a.m., SD–419.

January 11, Full Committee, to hold hearings to examine United States policy in Syria post-ISIS, 10 a.m., SD–419.

Committee on Health, Education, Labor, and Pensions: January 9, to hold hearings to examine the opioid crisis, focusing on how to move forward, 10 a.m., SD–430.

January 11, Full Committee, business meeting to consider the nominations of Mitchell Zais, of South Carolina, to be Deputy Secretary, Kenneth L. Marcus, of Virginia, to be Assistant Secretary for Civil Rights, and James Blew, of California, to be Assistant Secretary for Planning, Evaluation, and Policy Development, all of the Department of Education, Patrick Pizzella, of Virginia, to be Deputy Secretary, Scott A. Mugno, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary, Cheryl Marie Stanton, of South Carolina, to be Administrator of the Wage and Hour Division, and William Beach, of Kansas, to be Commissioner of Labor Statistics, all of Department of Labor, and Brett Giroir, of Texas, to be Medical Director in the Regular Corps of the Public Health Service, and to be an Assistant Secretary of Health and Human Services, Time to be announced, Room to be announced.

[Page:D16]

Committee on the Judiciary: January 10, to hold hearings to examine the nominations of Kurt D. Engelhardt, of Louisiana, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit, Barry W. Ashe, to be United States District Judge for the Eastern District of Louisiana, Howard C. Nielson, Jr., to be United States District Judge for the District of Utah, and James R. Sweeney II, to be United States District Judge for the Southern District of Indiana, 10 a.m., SD–226.

January 11, Full Committee, business meeting to consider S. 2152, to amend title 18, United States Code, to provide for assistance for victims of child pornography, and the nominations of Stuart Kyle Duncan, of Louisiana, to be United States Circuit Judge for the Fifth Circuit, David Ryan Stras, of Minnesota, to be United States Circuit Judge for the Eighth Circuit, Fernando Rodriguez, Jr., to be United States District Judge for the Southern District of Texas, Elizabeth L. Branch, of Georgia, to be United States Circuit Judge for the Eleventh Circuit, Annemarie Carney Axon, to be United States District Judge for the Northern District of Alabama, R. Stan Baker, to be United States District Judge for the Southern District of Georgia, Jeffrey Uhlman Beaverstock, to be United States District Judge for the Southern District of Alabama, Liles Clifton Burke, to be United States District Judge for the Northern District of Alabama, Thomas Alvin Farr, to be United States District Judge for the Eastern District of North Carolina, Charles Barnes Goodwin, to be United States District Judge for the Western District of Oklahoma, Michael Joseph Juneau, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana, Matthew J. Kacsmaryk, to be United States District Judge for the Northern District of Texas, Emily Coody Marks, to be United States District Judge for the Middle District of Alabama, Terry Fitzgerald Moorer, to be United States District Judge for the Southern District of Alabama, Mark Saalfield Norris, Sr., to be United States District Judge for the Western District of Tennessee, William M. Ray II, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia, Eli Jeremy Richardson, to be United States District Judge for the Middle District of Tennessee, Holly Lou Teeter, to be United States District Judge for the District of Kansas, and Brian Allen Benczkowski, of Virginia, Jeffrey Bossert Clark, of Virginia, and Eric S. Dreiband, of Maryland, each to be an Assistant Attorney General, Joseph D. Brown, to be United States Attorney for the Eastern District of Texas, Matthew D. Krueger, to be United States Attorney for the Eastern District of Wisconsin, Norman Euell Arflack, to be United States Marshal for the Eastern District of Kentucky, and Ted G. Kamatchus, to be United States Marshal for the Southern District of Iowa, all of the Department of Justice, 10 a.m., SD–226.

Select Committee on Intelligence: January 9, to receive a closed briefing on certain intelligence matters, 2:30 p.m., SH–219.

January 11, Full Committee, to receive a closed briefing on certain intelligence matters, 2 p.m., SH–219.

House Committees

Committee on Armed Services, January 10, Full Committee, hearing entitled ``Department of Defense Update on the Financial Improvement and Audit Remediation (FIAR) Plan'', 10 a.m., 2118 Rayburn.

Committee on Financial Services, January 10, Subcommittee on Monetary Policy and Trade, hearing entitled ``A Further Examination of Federal Reserve Reform Proposals'', 2 p.m., 2128 Rayburn.

Committee on Foreign Affairs, January 10, Full Committee, hearing entitled ``Sanctions and Financial Pressure: Major National Security Tools'', 10 a.m., 2172 Rayburn.

January 10, Subcommittee on the Western Hemisphere, hearing entitled ``Upcoming Elections in the Western Hemisphere: Implications for U.S. Policy'', 2 p.m., 2172 Rayburn.

Committee on the Judiciary, January 10, Full Committee, ratification of subcommittee assignments; markup on H.R. 506, the ``Preventing Crimes Against Veterans Act of 2017'', 10 a.m., 2141 Rayburn.

Committee on Natural Resources, January 10, Full Committee, markup on H.R. 219, the ``Swan Lake Hydroelectric Project Boundary Correction Act''; H.R. 801, the ``Route 66 National Historic Trail Designation Act''; H.R. 1220, to establish the Adams Memorial Commission to carry out the provisions of Public Law 107–62, and for other purposes; H.R. 2711, the ``National Memorial to Fallen Educators Act''; H.R. 3133, the ``Streamlining Environmental Approvals Act of 2017''; and S. 117, the ``Alex Diekmann Peak Designation Act of 2017'', 10 a.m., 1324 Longworth.

Committee on Science, Space, and Technology, January 10, Full Committee, markup on H.R. 4675, the ``Low Dose Radiation Research Act of 2017'', 10 a.m., 2318 Rayburn.

Committee on Veterans' Affairs, January 10, Subcommittee on Economic Opportunity, hearing entitled ``Home Loan Churning Practices and How Veteran Homebuyers are Being Affected'', 10 a.m., 334 Cannon.

[Page:D17]

Next Meeting of the
SENATE

10 a.m., Tuesday, January 9

Senate Chamber

Program for Tuesday: Senate will continue consideration of the nomination of William L. Campbell, Jr., of Tennessee, to be United States District Judge for the Middle District of Tennessee, post-cloture, and vote on confirmation of the nomination at 2:15 p.m.

Following disposition of the nomination of William L. Campbell, Jr., Senate will vote on the motion to invoke cloture on the nomination of Thomas Lee Robinson Parker, of Tennessee, to be United States District Judge for the Western District of Tennessee.

(Senate will recess from 12:30 p.m. until 2:15 p.m. for their respective party conferences.)

Next Meeting of the
HOUSE OF REPRESENTATIVES

10 a.m., Tuesday, January 9

House Chamber

Program for Tuesday: Consideration of measures under suspension of the Rules.











Extensions of Remarks, as inserted in this issue








HOUSE


Blunt Rochester, Lisa, Del., E11

Cole, Tom, Okla., E9

Davis, Rodney, Ill., E8

Engel, Eliot L., N.Y., E11

Hastings, Alcee L., Fla., E8, E11

Huizenga, Bill, Mich., E10

Levin, Sander M., Mich., E11

Nadler, Jerrold, N.Y., E7

Norcross, Donald, N.J., E7

Reichert, David G., Wash., E9

Richmond, Cedric L., La., E10

Ross, Dennis A., Fla., E11

Sessions, Pete, Tex., E8

Taylor, Scott, Va., E10

Visclosky, Peter J., Ind., E7, E8, E9

[Page:D18]