NOMINATIONS; Congressional Record Vol. 164, No. 56
(Senate - April 09, 2018)

Text available as:

Formatting necessary for an accurate reading of this text may be shown by tags (e.g., <DELETED> or <BOLD>) or may be missing from this TXT display. For complete and accurate display of this text, see the PDF.


[Pages S2017-S2018]
From the Congressional Record Online through the Government Publishing Office [www.gpo.gov]




                              NOMINATIONS

  Executive nominations received by the Senate:


                        FEDERAL TRADE COMMISSION

        REBECCA KELLY SLAUGHTER, OF MARYLAND, TO BE A FEDERAL 
     TRADE COMMISSIONER FOR THE TERM OF SEVEN YEARS FROM SEPTEMBER 
     26, 2015, VICE EDITH RAMIREZ, TERM EXPIRED.


                    ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

        WILLIAM CHARLES MCINTOSH, OF MICHIGAN, TO BE AN ASSISTANT 
     ADMINISTRATOR OF THE ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY, VICE 
     MICHELLE DEPASS, RESIGNED.


                       DEPARTMENT OF THE TREASURY

        MICHAEL FAULKENDER, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF THE TREASURY, VICE KAREN DYNAN.


                          DEPARTMENT OF STATE

        KENNETH S. GEORGE, OF TEXAS, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE ORIENTAL REPUBLIC OF URUGUAY.
        DAVID SCHENKER, OF NEW JERSEY, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF STATE (NEAR EASTERN AFFAIRS), VICE ANNE W. 
     PATTERSON, RESIGNED.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES AIR FORCE TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                             To be general

GEN. TERRENCE J. O'SHAUGHNESSY
       THE FOLLOWING NAMED AIR NATIONAL GUARD OF THE UNITED STATES 
     OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE OF THE AIR FORCE TO 
     THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 12203 
     AND 12212:

                        To be brigadier general

COL. MICHAEL T. GEROCK


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. STEPHEN G. FOGARTY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                             To be general

LT. GEN. STEPHEN R. LYONS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY MEDICAL SERVICE CORPS TO THE GRADE INDICATED 
     UNDER TITLE 10, U.S. C., SECTIONS 624 AND 3064:

                          To be major general

BRIG. GEN. RAYMOND S. DINGLE
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES ARMY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

MAJ. GEN. FRANCIS M. BEAUDETTE
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE RESERVE 
     OF THE ARMY TO THE GRADES INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 12203:

                          To be major general

BRIG. GEN. EUGENE J. LEBOEUF
BRIG. GEN. STEPHEN E. STRAND

                        To be brigadier general

COL. AIDA T. BORRAS
COL. VINCENT E. BUGGS
COL. BARRY E. EDBERG
COL. CHERYN L. FASANO
COL. STEPHEN IACOVELLI

[[Page S2018]]

COL. ISAAC JOHNSON, JR.
COL. JAMES J. KOKASKA, JR.
COL. JOSEPH M. LESTORTI
COL. EDWARD H. MERRIGAN, JR.
COL. MICHAEL D. ROACHE
COL. BETH A. SALISBURY
COL. CHARLES S. SENTELL III
COL. JAMELLE C. SHAWLEY
COL. ROBERT E. SUTER


                              IN THE NAVY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                             To be admiral

ADM. PHILIP S. DAVIDSON
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO A 
     POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                           To be vice admiral

REAR ADM. DAVID M. KRIETE
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY RESERVE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                           To be rear admiral

REAR ADM. (LH) MARY C. RIGGS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY RESERVE TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 12203:

                           To be rear admiral

REAR ADM. (LH) ALAN D. BEAL
REAR ADM. (LH) BRIAN S. HURLEY
REAR ADM. (LH) ANDREW C. LENNON
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                           To be rear admiral

REAR ADM. (LH) MICHELLE C. SKUBIC
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                           To be rear admiral

REAR ADM. (LH) EUGENE H. BLACK III
REAR ADM. (LH) WILLIAM D. BYRNE, JR.
REAR ADM. (LH) MARC H. DALTON
REAR ADM. (LH) JOHN V. FULLER
REAR ADM. (LH) MICHAEL P. HOLLAND
REAR ADM. (LH) HUGH W. HOWARD III
REAR ADM. (LH) JEFFREY W. HUGHES
REAR ADM. (LH) THOMAS E. ISHEE
REAR ADM. (LH) ROY I. KITCHENER
REAR ADM. (LH) STEPHEN T. KOEHLER
REAR ADM. (LH) SAMUEL J. PAPARO, JR.
REAR ADM. (LH) JEFFREY E. TRUSSLER
REAR ADM. (LH) WILLIAM W. WHEELER III
REAR ADM. (LH) KENNETH R. WHITESELL
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT AS CHIEF OF 
     CHAPLAINS OF THE NAVY, AND APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED 
     UNDER TITLE 10, U. S.C., SECTION 5142:

                    To be rear admiral (lower half)

REAR ADM. (LH) BRENT W. SCOTT
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES NAVY TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                    To be rear admiral (lower half)

CAPT. DARIN K. VIA


                          IN THE MARINE CORPS

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO 
     A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

LT. GEN. MICHAEL G. DANA
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED WHILE ASSIGNED TO 
     A POSITION OF IMPORTANCE AND RESPONSIBILITY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 601:

                        To be lieutenant general

LT. GEN. DAVID H. BERGER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR APPOINTMENT IN THE UNITED 
     STATES MARINE CORPS TO THE GRADE INDICATED UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 624:

                        To be brigadier general

COL. STEPHEN E. LISZEWSKI
COL. LORNA M. MAHLOCK
COL. DAVID L. ODOM
COL. ARTHUR J. PASAGIAN
COL. SEAN M. SALENE
COL. KEVIN J. STEWART
COL. WILLIAM H. SWAN
COL. CALVERT L. WORTH, JR.


                            IN THE AIR FORCE

       THE FOLLOWING NAMED AIR NATIONAL GUARD OF THE UNITED STATES 
     OFFICERS FOR APPOINTMENT TO THE GRADE INDICATED IN THE 
     RESERVE OF THE AIR FORCE UNDER TITLE 10, U.S.C., SECTIONS 
     12203 AND 12212:

                             To be colonel

MICHAEL J. ABBOTT
ROBERTO ANIELLO BALZANO
LAURALEE ESTHER BARNES
TRAVIS TOM BOLTJES
MATTHEW A. BOURASSA
MARK WILLIAM BRADLEY
JOHN S. BRINKLEY
KEITH A. BROWN
SHAUNTE Y. COOPER
SCOTT ANTHONY CORADI
JOE A. DESSENBERGER
LYNDY R. DOYLE
MICHAEL W. DUNFEE
MICHAEL SHANE DUNKIN
JOHN WILLIAM ERICKSON, JR.
BRANDON C. EVANS
LOUIS ANTHONY GALLINA
DEREK ALLAN GARDNER
WILLIAM C. GREEN, JR.
NORMAN THOMAS HEPNER
ROBERT DUSTIN HOADLEY
JOHNNY HOWARD
AARON G. HUGHES
THOMAS GREGORY ISENBERG
SHAWNE M. JOHNSON
RYAN KEITH JONES
JASON OTTO KLUMB
MICHAEL R. KNOWLES
MARC G. KOBLENTZ
WILLIAM A. KOPP
DAVID S. LALONDE
PHILLIP LANE LATHAM, JR.
JAMIE D. LINDMAN
KATHERINE HAYDEN LINTON
MICHAEL E. LOCKETTE
ROBERT P. MANNING
CHAD THOMAS MARTIN
JEFFREY CLIFF MATHEWS
MICHAEL SEAN MATTHEWS
YVONNE L. MAYS
PATRICK J. MCDONNELL
CASEY C. MCGINN
MARY W. MILD
RICHARD ALLEN MORGAN
KEVIN ALAN MULCAHY
THOMAS JEFFREY NEFE
JOHN P. PRIGMORE
JAMES F. QUAGLIAROLI
JOSEPH ELDON REID
MICHAEL JAY RUSHING
DAVID A. SCHLAGEL
JOSEPH M. SHIPP
YANCY S. SHORT
DANIEL ADAM SKODA
CHRISTOPHER BO SMITH
DENISE K. SWEENEY
THOMAS F. TERRITT
ROBIN LYNNE TIBADUIZA
KELLY SCOTT TRAYNHAM
MARK HENRY USTASZEWSKI
ANDREA H. VANLEEUWEN
LOLA DALANE WASHINGTON
TODD ANTHONY WILES
DONALD LUTHER WILSON, JR.
DAVID RUSSELL WRIGHT


                              IN THE ARMY

       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                              To be major

ROBERTO SORIANOOLIVAS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                              To be major

JASON PALATAS
       THE FOLLOWING NAMED OFFICERS FOR REGULAR APPOINTMENT IN THE 
     GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, 
     U.S.C., SECTION 531:

                              To be major

JOSE R. REVELES, JR.
KENNETH J. STRAUSS
       THE FOLLOWING OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

D012279
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                              To be major

RUSSELL B. GILLILAND
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be colonel

ERIK M. BAUER
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                             To be colonel

LAWRENCE W. HENRY
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

KENNETH A. WILLEFORD
       THE FOLLOWING OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY UNDER TITLE 10, U.S.C., 
     SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

D012941
       THE FOLLOWING NAMED OFFICER FOR APPOINTMENT TO THE GRADE 
     INDICATED IN THE UNITED STATES ARMY NURSE CORPS UNDER TITLE 
     10, U.S.C., SECTIONS 624 AND 3064:

                              To be major

ROXANNE T. SICKLES


                          IN THE MARINE CORPS

       THE FOLLOWING NAMED LIMITED DUTY OFFICER FOR APPOINTMENT TO 
     THE GRADE INDICATED IN THE UNITED STATES MARINE CORPS UNDER 
     TITLE 10, U.S. C., SECTION 624:

                        To be lieutenant colonel

CHAD R. FITZGERALD


                            FOREIGN SERVICE

       THE FOLLOWING-NAMED CAREER MEMBERS OF THE SENIOR FOREIGN 
     SERVICE OF THE UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL 
     DEVELOPMENT FOR PROMOTION WITHIN THE SENIOR FOREIGN SERVICE 
     OF THE UNITED STATES OF AMERICA, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR:
POLLY CATHERINE DUNFORD-ZAHAR, of Florida
JAMES M. HOPE, of Texas
       THE FOLLOWING-NAMED CAREER MEMBERS OF THE FOREIGN SERVICE 
     FOR PROMOTION INTO THE SENIOR FOREIGN SERVICE, AS A CAREER 
     MEMBER OF THE SENIOR FOREIGN SERVICE OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA, CLASS OF COUNSELOR:
JULIE CHEN, of California
SCOTT GORDON DOBBERSTEIN, of Maryland
DAVID GOSNEY, of California
MELISSA A. JONES, of California
REBECCA OTTKE KRZYWDA, of Virginia
VEENA REDDY, of California
MILES FRANKLIN TODER, of Florida
HELEN MARY PATAKI, of California
SANGITABEN M. PATEL, of Texas
WILLIAM M. PATTERSON, of South Carolina
TANYA S. URQUIETA, of South Dakota
       THE FOLLOWING-NAMED CAREER MEMBER OF THE SENIOR FOREIGN 
     SERVICE OF THE DEPARTMENT OF COMMERCE FOR PROMOTION WITHIN 
     THE SENIOR FOREIGN SERVICE OF THE UNITED STATES OF AMERICA, 
     CLASS OF MINISTER-COUNSELOR:
SANDILLO BANERJEE, of Washington
       THE FOLLOWING-NAMED CAREER MEMBERS OF THE FOREIGN SERVICE 
     FOR PROMOTION INTO THE SENIOR FOREIGN SERVICE, AS A CAREER 
     MEMBER OF THE SENIOR FOREIGN SERVICE OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA, CLASS OF COUNSELOR:
TODD AVERY, of Florida
IREAS COOK, of Texas
DAO LE, of California
ROBERT PEASLEE, of Colorado
       THE FOLLOWING-NAMED CAREER MEMBERS OF THE SENIOR FOREIGN 
     SERVICE OF THE UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL 
     DEVELOPMENT FOR PROMOTION WITHIN THE SENIOR FOREIGN SERVICE 
     OF THE UNITED STATES OF AMERICA, CLASS OF CAREER MINISTER:
PETER A. MALNAK, of Nevada
MAUREEN A. SHAUKET, of Florida

                          ____________________