NOMINATIONS RETURNED TO THE PRESIDENT; Congressional Record Vol. 165, No. 1
(Senate - January 03, 2019)

Text available as:

Formatting necessary for an accurate reading of this text may be shown by tags (e.g., <DELETED> or <BOLD>) or may be missing from this TXT display. For complete and accurate display of this text, see the PDF.


[Pages S21-S24]
From the Congressional Record Online through the Government Publishing Office [www.gpo.gov]




                 NOMINATIONS RETURNED TO THE PRESIDENT


                       Thursday, January 3, 2019

  The following nominations transmitted by the President of the United 
States to the Senate during the second session of the 115th Congress, 
and upon which no action was had at the time of the sine die 
adjournment of the Senate, failed of confirmation under the provisions 
of rule XXXI, paragraph 6, of the Standing Rules of the Senate.


               ADVISORY COUNCIL ON HISTORIC PRESERVATION

       AIMEE KATHRYN JORJANI, OF WISCONSIN, TO BE CHAIRMAN OF THE 
     ADVISORY COUNCIL ON HISTORIC PRESERVATION FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 19, 2021.


                       AMTRAK BOARD OF DIRECTORS

       LEON A. WESTMORELAND, OF GEORGIA, TO BE A DIRECTOR OF THE 
     AMTRAK BOARD OF DIRECTORS FOR A TERM OF FIVE YEARS.
       JOSEPH RYAN GRUTERS, OF FLORIDA, TO BE A DIRECTOR OF THE 
     AMTRAK BOARD OF DIRECTORS FOR A TERM OF FIVE YEARS.
       RICK A. DEARBORN, OF OKLAHOMA, TO BE A DIRECTOR OF THE 
     AMTRAK BOARD OF DIRECTORS FOR A TERM OF FIVE YEARS.


                    BROADCASTING BOARD OF GOVERNORS

       MICHAEL PACK, OF MARYLAND, TO BE CHIEF EXECUTIVE OFFICER OF 
     THE BROADCASTING BOARD OF GOVERNORS FOR THE TERM OF THREE 
     YEARS.


                   CONSUMER PRODUCT SAFETY COMMISSION

       ANN MARIE BUERKLE, OF NEW YORK, TO BE A COMMISSIONER OF THE 
     CONSUMER PRODUCT SAFETY COMMISSION FOR A TERM OF SEVEN YEARS 
     FROM OCTOBER 27, 2018.
       ANN MARIE BUERKLE, OF NEW YORK, TO BE CHAIRMAN OF THE 
     CONSUMER PRODUCT SAFETY COMMISSION.


             CORPORATION FOR NATIONAL AND COMMUNITY SERVICE

       VICTORIA ANN HUGHES, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR NATIONAL AND 
     COMMUNITY SERVICE FOR A TERM EXPIRING OCTOBER 6, 2021.
       HEATHER REYNOLDS, OF TEXAS, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR NATIONAL AND COMMUNITY 
     SERVICE FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 14, 2021.


                  CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING

       JANICE MIRIAM HELLREICH, OF HAWAII, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING 
     FOR A TERM EXPIRING JANUARY 31, 2024.
       BRUCE M. RAMER, OF CALIFORNIA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING FOR A 
     TERM EXPIRING JANUARY 31, 2024.
       ROBERT A. MANDELL, OF FLORIDA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING FOR A 
     TERM EXPIRING JANUARY 31, 2022.
       DON MUNCE, OF FLORIDA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE CORPORATION FOR PUBLIC BROADCASTING FOR A 
     TERM EXPIRING JANUARY 31, 2024.


                DEFENSE NUCLEAR FACILITIES SAFETY BOARD

       JOSEPH BRUCE HAMILTON, OF TEXAS, TO BE A MEMBER OF THE 
     DEFENSE NUCLEAR FACILITIES SAFETY BOARD FOR A TERM EXPIRING 
     OCTOBER 18, 2022.
       JESSIE HILL ROBERSON, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     DEFENSE NUCLEAR FACILITIES SAFETY BOARD FOR A TERM EXPIRING 
     OCTOBER 18, 2023.
       LISA VICKERS, OF TEXAS, TO BE A MEMBER OF THE DEFENSE 
     NUCLEAR FACILITIES SAFETY BOARD FOR A TERM EXPIRING OCTOBER 
     18, 2021.


                       DEPARTMENT OF AGRICULTURE

       NAOMI C. EARP, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY OF 
     AGRICULTURE.
       MINDY BRASHEARS, OF TEXAS, TO BE UNDER SECRETARY OF 
     AGRICULTURE FOR FOOD SAFETY.
       SCOTT HUTCHINS, OF INDIANA, TO BE UNDER SECRETARY OF 
     AGRICULTURE FOR RESEARCH, EDUCATION, AND ECONOMICS.


                         DEPARTMENT OF COMMERCE

       BARRY LEE MYERS, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNDER SECRETARY OF 
     COMMERCE FOR OCEANS AND ATMOSPHERE.
       JEFFREY NADANER, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF COMMERCE.-
       JOHN FLEMING, OF LOUISIANA, TO BE ASSISTANT SECRETARY OF 
     COMMERCE FOR ECONOMIC DEVELOPMENT.


                         DEPARTMENT OF DEFENSE

       CHARLES DOUGLAS STIMSON, OF VIRGINIA, TO BE GENERAL COUNSEL 
     OF THE DEPARTMENT OF THE NAVY.
       VERONICA DAIGLE, OF VIRGINIA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF DEFENSE.
       THOMAS MCCAFFERY, OF CALIFORNIA, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF DEFENSE.
       LISA M. SCHENCK, OF VIRGINIA, TO BE A JUDGE OF THE UNITED 
     STATES COURT OF MILITARY COMMISSION REVIEW.


                        DEPARTMENT OF EDUCATION

       MARK SCHULTZ, OF NEBRASKA, TO BE COMMISSIONER OF THE 
     REHABILITATION SERVICES ADMINISTRATION, DEPARTMENT OF 
     EDUCATION.
       ROBERT L. KING, OF KENTUCKY, TO BE ASSISTANT SECRETARY FOR 
     POSTSECONDARY EDUCATION, DEPARTMENT OF EDUCATION.


                          DEPARTMENT OF ENERGY

       CHRISTOPHER FALL, OF VIRGINIA, TO BE DIRECTOR OF THE OFFICE 
     OF SCIENCE, DEPARTMENT OF ENERGY.
       LANE GENATOWSKI, OF NEW YORK, TO BE DIRECTOR OF THE 
     ADVANCED RESEARCH PROJECTS AGENCY-ENERGY, DEPARTMENT OF 
     ENERGY.
       WILLIAM COOPER, OF MARYLAND, TO BE GENERAL COUNSEL OF THE 
     DEPARTMENT OF ENERGY.
       WILLIAM BOOKLESS, OF CALIFORNIA, TO BE PRINCIPAL DEPUTY 
     ADMINISTRATOR, NATIONAL NUCLEAR SECURITY ADMINISTRATION.
       RITA BARANWAL, OF PENNSYLVANIA, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF ENERGY (NUCLEAR ENERGY).


                DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

       STEPHEN PARENTE, OF MINNESOTA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF HEALTH AND HUMAN SERVICES.
       ELIZABETH DARLING, OF TEXAS, TO BE COMMISSIONER ON 
     CHILDREN, YOUTH, AND FAMILIES, DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN 
     SERVICES.


                    DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

       WILLIAM BRYAN, OF VIRGINIA, TO BE UNDER SECRETARY FOR 
     SCIENCE AND TECHNOLOGY, DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY.
       RONALD D. VITIELLO, OF ILLINOIS, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF HOMELAND SECURITY.
       JOSEPH V. CUFFARI, OF ARIZONA, TO BE INSPECTOR GENERAL, 
     DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY.


              DEPARTMENT OF HOUSING AND URBAN DEVELOPMENT

       ROBERT HUNTER KURTZ, OF VIRGINIA, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF HOUSING AND URBAN DEVELOPMENT.
       SETH DANIEL APPLETON, OF MISSOURI, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF HOUSING AND URBAN DEVELOPMENT.
       MICHAEL R. BRIGHT, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE 
     PRESIDENT, GOVERNMENT NATIONAL MORTGAGE ASSOCIATION.


                         DEPARTMENT OF JUSTICE

       BARRETT W. RICH, OF TENNESSEE, TO BE UNITED STATES MARSHAL 
     FOR THE WESTERN DISTRICT OF TENNESSEE FOR THE TERM OF FOUR 
     YEARS.
       MICHAEL D. BAUGHMAN, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE WESTERN DISTRICT OF PENNSYLVANIA FOR THE TERM 
     OF FOUR YEARS.
       SHANNON LEE GOESSLING, OF FLORIDA, TO BE DIRECTOR OF THE 
     VIOLENCE AGAINST WOMEN OFFICE, DEPARTMENT OF JUSTICE.
       WILLIAM TRAVIS BROWN, JR., OF LOUISIANA, TO BE UNITED 
     STATES MARSHAL FOR THE MIDDLE DISTRICT OF LOUISIANA FOR THE 
     TERM OF FOUR YEARS .
       NICK EDWARD PROFFITT, OF VIRGINIA, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE EASTERN DISTRICT OF VIRGINIA FOR THE TERM OF 
     FOUR YEARS.
       WING CHAU, OF RHODE ISLAND, TO BE UNITED STATES MARSHAL FOR 
     THE DISTRICT OF RHODE ISLAND FOR THE TERM OF FOUR YEARS.
       RAMONA L. DOHMAN, OF MINNESOTA, TO BE UNITED STATES MARSHAL 
     FOR THE DISTRICT OF MINNESOTA FOR THE TERM OF FOUR YEARS.
       ERIC S. GARTNER, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNITED STATES 
     MARSHAL FOR THE EASTERN DISTRICT OF PENNSYLVANIA FOR THE TERM 
     OF FOUR YEARS.
       DREW H. WRIGLEY, OF NORTH DAKOTA, TO BE UNITED STATES 
     ATTORNEY FOR THE DISTRICT OF NORTH DAKOTA FOR THE TERM OF 
     FOUR YEARS.
       DONALD W. WASHINGTON, OF TEXAS, TO BE DIRECTOR OF THE 
     UNITED STATES MARSHALS SERVICE.
       GARY B. BURMAN, OF KENTUCKY, TO BE UNITED STATES MARSHAL 
     FOR THE WESTERN DISTRICT OF KENTUCKY FOR THE TERM OF FOUR 
     YEARS.


                          DEPARTMENT OF LABOR

       WILLIAM BEACH, OF KANSAS, TO BE COMMISSIONER OF LABOR 
     STATISTICS, DEPARTMENT OF LABOR, FOR A TERM OF FOUR YEARS.
       SCOTT A. MUGNO, OF PENNSYLVANIA, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF LABOR.
       CHERYL MARIE STANTON, OF SOUTH CAROLINA, TO BE 
     ADMINISTRATOR OF THE WAGE AND HOUR DIVISION, DEPARTMENT OF 
     LABOR.
       JOHN P. PALLASCH, OF KENTUCKY, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF LABOR.
       JOHN LOWRY III, OF ILLINOIS, TO BE ASSISTANT SECRETARY OF 
     LABOR FOR VETERANS' EMPLOYMENT AND TRAINING.
       BRYAN JARRETT, OF CALIFORNIA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF LABOR.


                          DEPARTMENT OF STATE

       LEANDRO RIZZUTO, OF NEW JERSEY, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO BARBADOS, AND TO SERVE CONCURRENTLY AND WITHOUT 
     ADDITIONAL COMPENSATION AS AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND 
     PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     FEDERATION OF SAINT KITTS AND NEVIS, SAINT LUCIA, ANTIGUA AND 
     BARBUDA, THE COMMONWEALTH OF DOMINICA, GRENADA, AND SAINT 
     VINCENT AND THE GRENADINES.
       DOUG MANCHESTER, OF CALIFORNIA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE COMMONWEALTH OF THE BAHAMAS.
       JOSEPH CELLA, OF MICHIGAN, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     REPUBLIC OF FIJI, AND TO SERVE CONCURRENTLY AND WITHOUT 
     ADDITIONAL COMPENSATION AS AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND 
     PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     REPUBLIC OF KIRIBATI, THE REPUBLIC OF NAURU, THE KINGDOM OF 
     TONGA, AND TUVALU.
       STEPHEN AKARD, OF INDIANA, TO BE DIRECTOR OF THE OFFICE OF 
     FOREIGN MISSIONS, WITH THE RANK OF AMBASSADOR.
       KENNETH S. GEORGE, OF TEXAS, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     ORIENTAL REPUBLIC OF URUGUAY.
       DAVID SCHENKER, OF NEW JERSEY, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF STATE (NEAR EASTERN AFFAIRS).

[[Page S22]]

       JOHN RAKOLTA, JR., OF MICHIGAN, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE UNITED ARAB EMIRATES.
       DONALD R. TAPIA, OF ARIZONA, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO 
     JAMAICA.
       RONALD MORTENSEN, OF UTAH, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY OF 
     STATE (POPULATION, REFUGEES, AND MIGRATION).
       CHRISTINE J. TORETTI, OF PENNSYLVANIA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE REPUBLIC OF MALTA.
       BRIAN J. BULATAO, OF TEXAS, TO BE AN UNDER SECRETARY OF 
     STATE (MANAGEMENT).
       LYNDA BLANCHARD, OF ALABAMA, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     REPUBLIC OF SLOVENIA.
       ROBERT A. DESTRO, OF VIRGINIA, TO BE ASSISTANT SECRETARY OF 
     STATE FOR DEMOCRACY, HUMAN RIGHTS, AND LABOR.
       R. CLARKE COOPER, OF FLORIDA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY 
     OF STATE (POLITICAL-MILITARY AFFAIRS).
       KATHLEEN ANN KAVALEC, OF CALIFORNIA, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF ALBANIA.
       FRANCISCO LUIS PALMIERI, OF CONNECTICUT, A CAREER MEMBER OF 
     THE SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO 
     BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF HONDURAS.
       DANIEL N. ROSENBLUM, OF MARYLAND, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR EXECUTIVE SERVICE, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND 
     PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     REPUBLIC OF UZBEKISTAN.
       KIP TOM, OF INDIANA, FOR THE RANK OF AMBASSADOR DURING HIS 
     TENURE OF SERVICE AS U.S. REPRESENTATIVE TO THE UNITED 
     NATIONS AGENCIES FOR FOOD AND AGRICULTURE.
       ADRIAN ZUCKERMAN, OF NEW JERSEY, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO ROMANIA.
       W. PATRICK MURPHY, OF VERMONT, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE KINGDOM OF CAMBODIA.
       ROBERT K. SCOTT, OF MARYLAND, A CAREER MEMBER OF THE SENIOR 
     FOREIGN SERVICE, CLASS OF COUNSELOR, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE REPUBLIC OF MALAWI.
       MICHAEL J. FITZPATRICK, OF VIRGINIA, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF ECUADOR.
       JEFFREY ROSS GUNTER, OF CALIFORNIA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE REPUBLIC OF ICELAND.
       MARSHALL BILLINGSLEA, OF VIRGINIA, TO BE AN UNDER SECRETARY 
     OF STATE (CIVILIAN SECURITY, DEMOCRACY, AND HUMAN RIGHTS).
       AUSTIN M. SMITH, OF SOUTH CAROLINA, TO BE ALTERNATE 
     REPRESENTATIVE OF THE UNITED STATES OF AMERICA FOR SPECIAL 
     POLITICAL AFFAIRS IN THE UNITED NATIONS, WITH THE RANK OF 
     AMBASSADOR.
       AUSTIN M. SMITH, OF SOUTH CAROLINA, TO BE AN ALTERNATE 
     REPRESENTATIVE OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     SESSIONS OF THE GENERAL ASSEMBLY OF THE UNITED NATIONS DURING 
     HIS TENURE OF SERVICE AS ALTERNATE REPRESENTATIVE OF THE 
     UNITED STATES OF AMERICA FOR SPECIAL POLITICAL AFFAIRS IN THE 
     UNITED NATIONS.
       PAMELA BATES, OF VIRGINIA, TO BE REPRESENTATIVE OF THE 
     UNITED STATES OF AMERICA TO THE ORGANIZATION FOR ECONOMIC 
     COOPERATION AND DEVELOPMENT, WITH THE RANK OF AMBASSADOR.
       JEFFREY L. EBERHARDT, OF WISCONSIN, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR EXECUTIVE SERVICE, TO BE SPECIAL REPRESENTATIVE OF THE 
     PRESIDENT FOR NUCLEAR NONPROLIFERATION, WITH THE RANK OF 
     AMBASSADOR.
       RONALD DOUGLAS JOHNSON, OF FLORIDA, TO BE AMBASSADOR 
     EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF 
     AMERICA TO THE REPUBLIC OF EL SALVADOR.
       EDWARD F. CRAWFORD, OF OHIO, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO 
     IRELAND.
       KENNETH A. HOWERY, OF TEXAS, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     KINGDOM OF SWEDEN.
       MARY CATHERINE PHEE, OF ILLINOIS, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE STATE OF QATAR.
       DAVID STILWELL, OF HAWAII, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY OF 
     STATE (EAST ASIAN AND PACIFIC AFFAIRS).
       JOHN P. ABIZAID, OF NEVADA, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     KINGDOM OF SAUDI ARABIA.
       KATE MARIE BYRNES, OF FLORIDA, A CAREER MEMBER OF THE 
     SENIOR FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF MACEDONIA.
       JAMES S. GILMORE, OF VIRGINIA, TO BE U.S. REPRESENTATIVE TO 
     THE ORGANIZATION FOR SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE, WITH 
     THE RANK OF AMBASSADOR.
       BRETT P. GIROIR, OF TEXAS, TO BE REPRESENTATIVE OF THE 
     UNITED STATES ON THE EXECUTIVE BOARD OF THE WORLD HEALTH 
     ORGANIZATION.
       LANA J. MARKS, OF FLORIDA, TO BE AMBASSADOR EXTRAORDINARY 
     AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     REPUBLIC OF SOUTH AFRICA.
       MATTHEW H. TUELLER, OF UTAH, A CAREER MEMBER OF THE SENIOR 
     FOREIGN SERVICE, CLASS OF MINISTER-COUNSELOR, TO BE 
     AMBASSADOR EXTRAORDINARY AND PLENIPOTENTIARY OF THE UNITED 
     STATES OF AMERICA TO THE REPUBLIC OF IRAQ.


                       DEPARTMENT OF THE INTERIOR

       SUSAN COMBS, OF TEXAS, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY OF THE 
     INTERIOR .
       RAYMOND DAVID VELA, OF TEXAS, TO BE DIRECTOR OF THE 
     NATIONAL PARK SERVICE.
       AURELIA SKIPWITH, OF INDIANA, TO BE DIRECTOR OF THE UNITED 
     STATES FISH AND WILDLIFE SERVICE.


                       DEPARTMENT OF THE TREASURY

       MICHAEL J. DESMOND, OF CALIFORNIA, TO BE CHIEF COUNSEL FOR 
     THE INTERNAL REVENUE SERVICE AND AN ASSISTANT GENERAL COUNSEL 
     IN THE DEPARTMENT OF THE TREASURY.
       MICHAEL FAULKENDER, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF THE TREASURY.
       DINO FALASCHETTI, OF MONTANA, TO BE DIRECTOR, OFFICE OF 
     FINANCIAL RESEARCH, DEPARTMENT OF THE TREASURY, FOR A TERM OF 
     SIX YEARS.
       BIMAL PATEL, OF GEORGIA, TO BE AN ASSISTANT SECRETARY OF 
     THE TREASURY.


                      DEPARTMENT OF TRANSPORTATION

       DIANA FURCHTGOTT-ROTH, OF MARYLAND, TO BE AN ASSISTANT 
     SECRETARY OF TRANSPORTATION.
       THELMA DRAKE, OF VIRGINIA, TO BE FEDERAL TRANSIT 
     ADMINISTRATOR.
       HEIDI R. KING, OF CALIFORNIA, TO BE ADMINISTRATOR OF THE 
     NATIONAL HIGHWAY TRAFFIC SAFETY ADMINISTRATION.


                    ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

       PETER C. WRIGHT, OF MICHIGAN, TO BE ASSISTANT 
     ADMINISTRATOR, OFFICE OF SOLID WASTE, ENVIRONMENTAL 
     PROTECTION AGENCY.


                EQUAL EMPLOYMENT OPPORTUNITY COMMISSION

       SHARON FAST GUSTAFSON, OF VIRGINIA, TO BE GENERAL COUNSEL 
     OF THE EQUAL EMPLOYMENT OPPORTUNITY COMMISSION FOR A TERM OF 
     FOUR YEARS.


                EXPORT-IMPORT BANK OF THE UNITED STATES

       KIMBERLY A. REED, OF WEST VIRGINIA, TO BE PRESIDENT OF THE 
     EXPORT-IMPORT BANK OF THE UNITED STATES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 20, 2021.


                      FEDERAL ELECTION COMMISSION

       JAMES E. TRAINOR III, OF TEXAS, TO BE A MEMBER OF THE 
     FEDERAL ELECTION COMMISSION FOR A TERM EXPIRING APRIL 30, 
     2023.


                 FEDERAL HOSPITAL INSURANCE TRUST FUND

       JAMES B. LOCKHART III, OF CONNECTICUT, TO BE A MEMBER OF 
     THE BOARD OF TRUSTEES OF THE FEDERAL HOSPITAL INSURANCE TRUST 
     FUND FOR A TERM OF FOUR YEARS.


              FEDERAL MEDIATION AND CONCILIATION SERVICES

       MICHAEL STOKER, OF CALIFORNIA, TO BE FEDERAL MEDIATION AND 
     CONCILIATION DIRECTOR.


            FEDERAL MINE SAFETY AND HEALTH REVIEW COMMISSION

       MARCO M. RAJKOVICH, JR., OF KENTUCKY, TO BE A MEMBER OF THE 
     FEDERAL MINE SAFETY AND HEALTH REVIEW COMMISSION FOR A TERM 
     OF SIX YEARS EXPIRING AUGUST 30, 2022.
       WILLIAM I. ALTHEN, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     FEDERAL MINE SAFETY AND HEALTH REVIEW COMMISSION FOR A TERM 
     OF SIX YEARS EXPIRING AUGUST 30, 2024.
       ARTHUR R. TRAYNOR III, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A 
     MEMBER OF THE FEDERAL MINE SAFETY AND HEALTH REVIEW 
     COMMISSION FOR A TERM OF SIX YEARS EXPIRING AUGUST 30, 2024.


           FEDERAL OLD-AGE AND SURVIVORS INSURANCE TRUST FUND

       JAMES B. LOCKHART III, OF CONNECTICUT, TO BE A MEMBER OF 
     THE BOARD OF TRUSTEES OF THE FEDERAL OLD-AGE AND SURVIVORS 
     INSURANCE TRUST FUND AND THE FEDERAL DISABILITY INSURANCE 
     TRUST FUND FOR A TERM OF FOUR YEARS.


                         FEDERAL RESERVE SYSTEM

       MARVIN GOODFRIEND, OF PENNSYLVANIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF GOVERNORS OF THE FEDERAL RESERVE SYSTEM FOR A TERM 
     OF FOURTEEN YEARS FROM FEBRUARY 1, 2016.
       JEAN NELLIE LIANG, OF ILLINOIS, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF GOVERNORS OF THE FEDERAL RESERVE SYSTEM FOR THE UNEXPIRED 
     TERM OF FOURTEEN YEARS FROM FEBRUARY 1, 2010.


           FEDERAL SUPPLEMENTARY MEDICAL INSURANCE TRUST FUND

       JAMES B. LOCKHART III, OF CONNECTICUT, TO BE A MEMBER OF 
     THE BOARD OF TRUSTEES OF THE FEDERAL SUPPLEMENTARY MEDICAL 
     INSURANCE TRUST FUND FOR A TERM OF FOUR YEARS.


                      GOVERNMENT PUBLISHING OFFICE

       ROBERT C. TAPELLA, OF VIRGINIA, TO BE DIRECTOR OF THE 
     GOVERNMENT PUBLISHING OFFICE.


                       INTER-AMERICAN FOUNDATION

       KIMBERLY BREIER, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE INTER-AMERICAN FOUNDATION FOR A TERM 
     EXPIRING SEPTEMBER 20, 2020.


        INTERNATIONAL JOINT COMMISSION, UNITED STATES AND CANADA

       JANE L. CORWIN, OF NEW YORK, TO BE COMMISSIONER ON THE PART 
     OF THE UNITED STATES ON THE INTERNATIONAL JOINT COMMISSION, 
     UNITED STATES AND CANADA.
       ROBERT C. SISSON, OF MICHIGAN, TO BE COMMISSIONER ON THE 
     PART OF THE UNITED STATES ON THE INTERNATIONAL JOINT 
     COMMISSION, UNITED STATES AND CANADA.
       LANCE V. YOHE, OF NORTH DAKOTA, TO BE COMMISSIONER ON THE 
     PART OF THE UNITED STATES ON THE INTERNATIONAL JOINT 
     COMMISSION, UNITED STATES AND CANADA.


                      INTERNATIONAL MONETARY FUND

       MARK ROSEN, OF CONNECTICUT, TO BE UNITED STATES EXECUTIVE 
     DIRECTOR OF THE INTERNATIONAL MONETARY FUND FOR A TERM OF TWO 
     YEARS.


                       LEGAL SERVICES CORPORATION

       ROBERT J. GREY, JR., OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A 
     TERM EXPIRING JULY 13, 2020.
       ABIGAIL L. KUZMA, OF INDIANA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A TERM 
     EXPIRING JULY 13, 2019.
       ABIGAIL L. KUZMA, OF INDIANA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A TERM 
     EXPIRING JULY 13, 2022.
       JOHN G. LEVI, OF ILLINOIS, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A TERM 
     EXPIRING JULY 13, 2020.
       JOHN G. MALCOLM, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A 
     MEMBER OF THE BOARD OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES 
     CORPORATION FOR A TERM EXPIRING JULY 13, 2020.
       FRANK X. NEUNER, JR., OF LOUISIANA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A 
     TERM EXPIRING JULY 13, 2019.
       FRANK X. NEUNER, JR., OF LOUISIANA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A 
     TERM EXPIRING JULY 13, 2022.
       GLORIA VALENCIA-WEBER, OF NEW MEXICO, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE LEGAL SERVICES CORPORATION FOR A 
     TERM EXPIRING JULY 13, 2020.


                     MERIT SYSTEMS PROTECTION BOARD

       DENNIS DEAN KIRK, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE MERIT 
     SYSTEMS PROTECTION BOARD FOR THE TERM OF SEVEN YEARS EXPIRING 
     MARCH 1, 2023.
       DENNIS DEAN KIRK, OF VIRGINIA, TO BE CHAIRMAN OF THE MERIT 
     SYSTEMS PROTECTION BOARD.
       ANDREW F. MAUNZ, OF OHIO, TO BE A MEMBER OF THE MERIT 
     SYSTEMS PROTECTION BOARD FOR THE TERM OF SEVEN YEARS EXPIRING 
     MARCH 1, 2025.
       JULIA AKINS CLARK, OF MARYLAND, TO BE A MEMBER OF THE MERIT 
     SYSTEMS PROTECTION BOARD FOR THE TERM OF SEVEN YEARS EXPIRING 
     MARCH 1, 2021.


               METROPOLITAN WASHINGTON AIRPORTS AUTHORITY

       ALAN E. COBB, OF KANSAS, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE METROPOLITAN WASHINGTON AIRPORTS AUTHORITY 
     FOR A TERM EXPIRING NOVEMBER 22, 2023.
       WILLIAM SHAW MCDERMOTT, OF MASSACHUSETTS, TO BE A MEMBER OF 
     THE BOARD OF DIRECTORS OF THE METROPOLITAN WASHINGTON 
     AIRPORTS AUTHORITY FOR A TERM EXPIRING MAY 30, 2024.


                    MILLENNIUM CHALLENGE CORPORATION

       SEAN CAIRNCROSS, OF MINNESOTA, TO BE CHIEF EXECUTIVE 
     OFFICER, MILLENNIUM CHALLENGE CORPORATION.
       ALEXANDER CRENSHAW, OF FLORIDA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE MILLENNIUM CHALLENGE CORPORATION FOR A 
     TERM OF THREE YEARS.
       SUSAN M. MCCUE, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE MILLENNIUM CHALLENGE CORPORATION FOR A TERM 
     OF TWO YEARS.
       GEORGE M. MARCUS, OF CALIFORNIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     BOARD OF DIRECTORS OF THE MILLENNIUM CHALLENGE CORPORATION 
     FOR A TERM OF THREE YEARS.


                  NATIONAL CREDIT UNION ADMINISTRATION

       RODNEY HOOD, OF NORTH CAROLINA, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL CREDIT UNION ADMINISTRATION BOARD FOR A TERM 
     EXPIRING AUGUST 2, 2023.

[[Page S23]]

  



           NATIONAL FOUNDATION ON THE ARTS AND THE HUMANITIES

       CHARLES WICKSER BANTA, OF NEW YORK, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE ARTS FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 3, 
     2022.
       MICHELLE ITCZAK, OF INDIANA, TO BE A MEMBER OF THE NATIONAL 
     COUNCIL ON THE ARTS FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 3, 2020.
       BARBARA COLEEN LONG, OF MISSOURI, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE ARTS FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 3, 
     2022.
       CARLETON VARNEY, OF MASSACHUSETTS, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE ARTS FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 3, 
     2022.
       KATHE HICKS ALBRECHT, OF CALIFORNIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 26, 2024.
       KEEGAN F. CALLANAN, OF VERMONT, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 26, 2024.
       DAVID ARMAND DEKEYSER, OF ALABAMA, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 26, 2020.
       KIM R. HOLMES, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE NATIONAL 
     COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING JANUARY 26, 
     2022.
       PHYLLIS KAMINSKY, OF ARIZONA, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 26, 2020.
       JEAN M. YARBROUGH, OF MAINE, TO BE A MEMBER OF THE NATIONAL 
     COUNCIL ON THE HUMANITIES FOR A TERM EXPIRING JANUARY 26, 
     2022.
       MARY ANNE CARTER, OF TENNESSEE, TO BE CHAIRPERSON OF THE 
     NATIONAL ENDOWMENT FOR THE ARTS FOR A TERM OF FOUR YEARS.


                     NATIONAL LABOR RELATIONS BOARD

       MARK GASTON PEARCE, OF NEW YORK, TO BE A MEMBER OF THE 
     NATIONAL LABOR RELATIONS BOARD FOR THE TERM OF FIVE YEARS 
     EXPIRING AUGUST 27, 2023.


            OFFICE OF THE DIRECTOR OF NATIONAL INTELLIGENCE

       WILLIAM R. EVANINA, OF PENNSYLVANIA, TO BE DIRECTOR OF THE 
     NATIONAL COUNTERINTELLIGENCE AND SECURITY CENTER.


                OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT CORPORATION

       LOUIS DEJOY, OF NORTH CAROLINA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD 
     OF DIRECTORS OF THE OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT CORPORATION 
     FOR A TERM EXPIRING DECEMBER 17, 2020.
       FREDERICK PERPALL, OF TEXAS, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT CORPORATION FOR 
     A TERM EXPIRING DECEMBER 17, 2020.
       IRVING BAILEY, OF FLORIDA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT CORPORATION FOR 
     A TERM EXPIRING DECEMBER 17, 2018.
       IRVING BAILEY, OF FLORIDA, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT CORPORATION FOR 
     A TERM EXPIRING DECEMBER 17, 2021.
       CHRISTOPHER P. VINCZE, OF MASSACHUSETTS, TO BE A MEMBER OF 
     THE BOARD OF DIRECTORS OF THE OVERSEAS PRIVATE INVESTMENT 
     CORPORATION FOR A TERM EXPIRING DECEMBER 17, 2019.


                              PEACE CORPS

       ALAN R. SWENDIMAN, OF NORTH CAROLINA, TO BE DEPUTY DIRECTOR 
     OF THE PEACE CORPS.


                  PENSION BENEFIT GUARANTY CORPORATION

       GORDON HARTOGENSIS, OF CONNECTICUT, TO BE DIRECTOR OF THE 
     PENSION BENEFIT GUARANTY CORPORATION FOR A TERM OF FIVE 
     YEARS.


              PRIVACY AND CIVIL LIBERTIES OVERSIGHT BOARD

       ADITYA BAMZAI, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE PRIVACY 
     AND CIVIL LIBERTIES OVERSIGHT BOARD FOR THE REMAINDER OF THE 
     TERM EXPIRING JANUARY 29, 2020.
       TRAVIS LEBLANC, OF MARYLAND, TO BE A MEMBER OF THE PRIVACY 
     AND CIVIL LIBERTIES OVERSIGHT BOARD FOR A TERM EXPIRING 
     JANUARY 29, 2022.


                     SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION

       DAVID FABIAN BLACK, OF NORTH DAKOTA, TO BE DEPUTY 
     COMMISSIONER OF SOCIAL SECURITY FOR THE TERM EXPIRING JANUARY 
     19, 2019.
       ANDREW M. SAUL, OF NEW YORK, TO BE COMMISSIONER OF SOCIAL 
     SECURITY FOR THE TERM EXPIRING JANUARY 19, 2019.
       ANDREW M. SAUL, OF NEW YORK, TO BE COMMISSIONER OF SOCIAL 
     SECURITY FOR THE TERM EXPIRING JANUARY 19, 2025.


                     SOCIAL SECURITY ADVISORY BOARD

       MICHAEL J. ASTRUE, OF MASSACHUSETTS, TO BE A MEMBER OF THE 
     SOCIAL SECURITY ADVISORY BOARD FOR A TERM EXPIRING SEPTEMBER 
     30, 2022.
       JASON J. FICHTNER, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A 
     MEMBER OF THE SOCIAL SECURITY ADVISORY BOARD FOR A TERM 
     EXPIRING SEPTEMBER 30, 2024.


                      SURFACE TRANSPORTATION BOARD

       MICHELLE A. SCHULTZ, OF PENNSYLVANIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     SURFACE TRANSPORTATION BOARD FOR THE TERM OF FIVE YEARS.
       MARTIN J. OBERMAN, OF ILLINOIS, TO BE A MEMBER OF THE 
     SURFACE TRANSPORTATION BOARD FOR THE REMAINDER OF THE TERM 
     EXPIRING DECEMBER 31, 2018.


                       TENNESSEE VALLEY AUTHORITY

       JOHN L. RYDER, OF TENNESSEE, TO BE A MEMBER OF THE BOARD OF 
     DIRECTORS OF THE TENNESSEE VALLEY AUTHORITY FOR A TERM 
     EXPIRING MAY 18, 2021.


                             THE JUDICIARY

       DANIEL DESMOND DOMENICO, OF COLORADO, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF COLORADO.
       THOMAS ALVIN FARR, OF NORTH CAROLINA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF NORTH CAROLINA.
       MATTHEW J. KACSMARYK, OF TEXAS, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF TEXAS.
       J. CAMPBELL BARKER, OF TEXAS, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF TEXAS.
       MICHAEL J. TRUNCALE, OF TEXAS, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF TEXAS.
       WENDY VITTER, OF LOUISIANA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF LOUISIANA.
       MAUREEN K. OHLHAUSEN, OF VIRGINIA, TO BE JUDGE OF THE 
     UNITED STATES COURT OF FEDERAL CLAIMS FOR A TERM OF FIFTEEN 
     YEARS.
       SHANA FROST MATINI, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE AN 
     ASSOCIATE JUDGE OF THE SUPERIOR COURT OF THE DISTRICT OF 
     COLUMBIA FOR THE TERM OF FIFTEEN YEARS.
       WENDY WILLIAMS BERGER, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE MIDDLE DISTRICT OF FLORIDA.
       HOLLY A. BRADY, OF INDIANA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF INDIANA.
       ANDREW LYNN BRASHER, OF ALABAMA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE MIDDLE DISTRICT OF ALABAMA.
       JOHN M. O'CONNOR, OF OKLAHOMA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN, EASTERN AND WESTERN DISTRICTS OF 
     OKLAHOMA.
       ALLEN COTHREL WINSOR, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF FLORIDA.
       PATRICK R. WYRICK, OF OKLAHOMA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE WESTERN DISTRICT OF OKLAHOMA.
       RAUL M. ARIAS-MARXUACH, OF PUERTO RICO, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF PUERTO RICO.
       PAMELA A. BARKER, OF OHIO, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF OHIO.
       KENNETH D. BELL, OF NORTH CAROLINA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE WESTERN DISTRICT OF NORTH CAROLINA.
       STEPHEN R. CLARK, SR., OF MISSOURI, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF MISSOURI.
       JONATHAN W. KATCHEN, OF ALASKA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF ALASKA.
       PAUL B. MATEY, OF NEW JERSEY, TO BE UNITED STATES CIRCUIT 
     JUDGE FOR THE THIRD CIRCUIT.
       MARY S. MCELROY, OF RHODE ISLAND, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF RHODE ISLAND.
       DAVID STEVEN MORALES, OF TEXAS, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF TEXAS.
       SARAH DAGGETT MORRISON, OF OHIO, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF OHIO.
       ROY KALMAN ALTMAN, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA.
       THOMAS P. BARBER, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE MIDDLE DISTRICT OF FLORIDA.
       RICHARD A. HERTLING, OF MARYLAND, TO BE A JUDGE OF THE 
     UNITED STATES COURT OF FEDERAL CLAIMS FOR A TERM OF FIFTEEN 
     YEARS.
       RODOLFO ARMANDO RUIZ II, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA.
       RODNEY SMITH, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF FLORIDA.
       T. KENT WETHERELL II, OF FLORIDA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF FLORIDA.
       GARY RICHARD BROWN, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF NEW YORK.
       DIANE GUJARATI, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF NEW YORK.
       ERIC ROSS KOMITEE, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF NEW YORK.
       RACHEL P. KOVNER, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF NEW YORK.
       LEWIS J. LIMAN, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF NEW YORK.
       COREY LANDON MAZE, OF ALABAMA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF ALABAMA.
       JOHN L. SINATRA, JR., OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE WESTERN DISTRICT OF NEW YORK.
       MARY KAY VYSKOCIL, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF NEW YORK.
       JOSHUA WOLSON, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF PENNSYLVANIA.
       STEPHANIE A. GALLAGHER, OF MARYLAND, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF MARYLAND.
       KARIN J. IMMERGUT, OF OREGON, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE DISTRICT OF OREGON.
       MARTHA MARIA PACOLD, OF ILLINOIS, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF ILLINOIS.
       ROSSIE DAVID ALSTON, JR., OF VIRGINIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF VIRGINIA.
       M. MILLER BAKER, OF VIRGINIA, TO BE A JUDGE OF THE UNITED 
     STATES COURT OF INTERNATIONAL TRADE.
       ERIC E. MURPHY, OF OHIO, TO BE UNITED STATES CIRCUIT JUDGE 
     FOR THE SIXTH CIRCUIT.
       CARL J. NICHOLS, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE UNITED 
     STATES DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA.
       CHAD A. READLER, OF OHIO, TO BE UNITED STATES CIRCUIT JUDGE 
     FOR THE SIXTH CIRCUIT.
       TIMOTHY M. REIF, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A JUDGE 
     OF THE UNITED STATES COURT OF INTERNATIONAL TRADE.
       MARY M. ROWLAND, OF ILLINOIS, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF ILLINOIS.
       STEVEN C. SEEGER, OF ILLINOIS, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF ILLINOIS.
       DAMON RAY LEICHTY, OF INDIANA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF INDIANA.
       JOHN MILTON YOUNGE, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF PENNSYLVANIA.
       ERIC D. MILLER, OF WASHINGTON, TO BE UNITED STATES CIRCUIT 
     JUDGE FOR THE NINTH CIRCUIT.
       J. NICHOLAS RANJAN, OF PENNSYLVANIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE WESTERN DISTRICT OF PENNSYLVANIA.
       BRIDGET S. BADE, OF ARIZONA, TO BE UNITED STATES CIRCUIT 
     JUDGE FOR THE NINTH CIRCUIT.
       ALLISON JONES RUSHING, OF NORTH CAROLINA, TO BE UNITED 
     STATES CIRCUIT JUDGE FOR THE FOURTH CIRCUIT.
       JEAN-PAUL BOULEE, OF GEORGIA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF GEORGIA.
       JAMES DAVID CAIN, JR., OF LOUISIANA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE WESTERN DISTRICT OF LOUISIANA.
       JOSEPH F. BIANCO, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES CIRCUIT 
     JUDGE FOR THE SECOND CIRCUIT.
       STANLEY BLUMENFELD, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE CENTRAL DISTRICT OF CALIFORNIA.
       BRIAN C. BUESCHER, OF NEBRASKA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE DISTRICT OF NEBRASKA.
       PATRICK J. BUMATAY, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES 
     CIRCUIT JUDGE FOR THE NINTH CIRCUIT.
       DANIEL P. COLLINS, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES 
     CIRCUIT JUDGE FOR THE NINTH CIRCUIT.
       CLIFTON L. CORKER, OF TENNESSEE, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE EASTERN DISTRICT OF TENNESSEE.
       PHILIP M. HALPERN, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF NEW YORK.
       KENNETH KIYUL LEE, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES 
     CIRCUIT JUDGE FOR THE NINTH CIRCUIT.
       THOMAS MARCELLE, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE NORTHERN DISTRICT OF NEW YORK.
       MATTHEW WALDEN MCFARLAND, OF OHIO, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF OHIO.
       MICHAEL H. PARK, OF NEW YORK, TO BE UNITED STATES CIRCUIT 
     JUDGE FOR THE SECOND CIRCUIT.
       JEREMY B. ROSEN, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES 
     DISTRICT JUDGE FOR THE CENTRAL DISTRICT OF CALIFORNIA.
       MARK C. SCARSI, OF CALIFORNIA, TO BE UNITED STATES DISTRICT 
     JUDGE FOR THE CENTRAL DISTRICT OF CALIFORNIA.
       NEOMI J. RAO, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE UNITED 
     STATES CIRCUIT JUDGE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA CIRCUIT.


                      TRADE AND DEVELOPMENT AGENCY

       DARRELL E. ISSA, OF CALIFORNIA, TO BE DIRECTOR OF THE TRADE 
     AND DEVELOPMENT AGENCY.


                             UNITED NATIONS

       MARGARITA PALAU-HERNANDEZ, OF CALIFORNIA, TO BE A 
     REPRESENTATIVE OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     SEVENTY-THIRD SESSION OF THE GENERAL ASSEMBLY OF THE UNITED 
     NATIONS.
       ELIZABETH ERIN WALSH, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A 
     REPRESENTATIVE OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE 
     SEVENTY-THIRD SESSION OF THE GENERAL ASSEMBLY OF THE UNITED 
     NATIONS.
       ANDREW P. BREMBERG, OF VIRGINIA, TO BE REPRESENTATIVE OF 
     THE UNITED STATES OF AMERICA TO THE OFFICE OF THE UNITED 
     NATIONS AND OTHER INTERNATIONAL ORGANIZATIONS IN GENEVA, WITH 
     THE RANK OF AMBASSADOR.


           UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT

       RICHARD C. PARKER, OF NORTH CAROLINA, TO BE AN ASSISTANT 
     ADMINISTRATOR OF THE UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL 
     DEVELOPMENT.

[[Page S24]]

       MINA CHANG, OF TEXAS, TO BE AN ASSISTANT ADMINISTRATOR OF 
     THE UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT.
       JOHN BARSA, OF FLORIDA, TO BE AN ASSISTANT ADMINISTRATOR OF 
     THE UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT.


              UNITED STATES INTERNATIONAL TRADE COMMISSION

       AMY KARPEL, OF WASHINGTON, TO BE A MEMBER OF THE UNITED 
     STATES INTERNATIONAL TRADE COMMISSION FOR THE REMAINDER OF 
     THE TERM EXPIRING JUNE 16, 2020.


                    UNITED STATES PAROLE COMMISSION

       VIRGIL MADDEN, OF INDIANA, TO BE A COMMISSIONER OF THE 
     UNITED STATES PAROLE COMMISSION FOR A TERM OF SIX YEARS.
       MONICA DAVID MORRIS, OF FLORIDA, TO BE A COMMISSIONER OF 
     THE UNITED STATES PAROLE COMMISSION FOR A TERM OF SIX YEARS.


                      UNITED STATES POSTAL SERVICE

       RON A. BLOOM, OF NEW YORK, TO BE A GOVERNOR OF THE UNITED 
     STATES POSTAL SERVICE FOR A TERM EXPIRING DECEMBER 8, 2020.
       ROMAN MARTINEZ IV, OF FLORIDA, TO BE A GOVERNOR OF THE 
     UNITED STATES POSTAL SERVICE FOR A TERM EXPIRING DECEMBER 8, 
     2024.


                  UNITED STATES SENTENCING COMMISSION

       HENRY E. HUDSON, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE UNITED 
     STATES SENTENCING COMMISSION FOR A TERM EXPIRING OCTOBER 31, 
     2021.
       WILLIAM GRAHAM OTIS, OF VIRGINIA, TO BE A MEMBER OF THE 
     UNITED STATES SENTENCING COMMISSION FOR A TERM EXPIRING 
     OCTOBER 31, 2021.
       WILLIAM H. PRYOR, JR., OF ALABAMA, TO BE A MEMBER OF THE 
     UNITED STATES SENTENCING COMMISSION FOR A TERM EXPIRING 
     OCTOBER 31, 2023.
       WILLIAM H. PRYOR, JR., OF ALABAMA, TO BE CHAIR OF THE 
     UNITED STATES SENTENCING COMMISSION.
       LUIS FELIPE RESTREPO, OF PENNSYLVANIA, TO BE A MEMBER OF 
     THE UNITED STATES SENTENCING COMMISSION FOR A TERM EXPIRING 
     OCTOBER 31, 2019.


                        UNITED STATES TAX COURT

       COURTNEY DUNBAR JONES, OF VIRGINIA, TO BE A JUDGE OF THE 
     UNITED STATES TAX COURT FOR A TERM OF FIFTEEN YEARS.
       EMIN TORO, OF VIRGINIA, TO BE A JUDGE OF THE UNITED STATES 
     TAX COURT FOR A TERM OF FIFTEEN YEARS.
       MARK VAN DYKE HOLMES, OF NEW YORK, TO BE A JUDGE OF THE 
     UNITED STATES TAX COURT FOR A TERM OF FIFTEEN YEARS.
       TRAVIS GREAVES, OF THE DISTRICT OF COLUMBIA, TO BE A JUDGE 
     OF THE UNITED STATES TAX COURT FOR A TERM OF FIFTEEN YEARS.


                            IN THE AIR FORCE

       AIR FORCE NOMINATION OF COL. KATHLEEN M. FLARITY, TO BE 
     BRIGADIER GENERAL.
       AIR FORCE NOMINATION OF COL. DAVID A. HARRIS, JR., TO BE 
     BRIGADIER GENERAL.
       AIR FORCE NOMINATION OF LT. GEN. ARNOLD W. BUNCH, JR., TO 
     BE GENERAL.


                              IN THE ARMY

       ARMY NOMINATION OF BRIG. GEN. MICHEL M. RUSSELL, SR., TO BE 
     MAJOR GENERAL.
       ARMY NOMINATION OF COL. MARIO A. R. DIAZ, TO BE BRIGADIER 
     GENERAL.
       ARMY NOMINATION OF BRIG. GEN. MICHAEL R. BERRY, TO BE MAJOR 
     GENERAL.


                          IN THE MARINE CORPS

       MARINE CORPS NOMINATION OF BRIG. GEN. NORMAN L. COOLING, TO 
     BE MAJOR GENERAL.
       MARINE CORPS NOMINATION OF MAJ. GEN. FREDERICK M. PADILLA, 
     TO BE LIEUTENANT GENERAL.


                              IN THE NAVY

       NAVY NOMINATION OF REAR ADM. (LH) RONNY L. JACKSON, TO BE 
     REAR ADMIRAL.


                            IN THE AIR FORCE

       AIR FORCE NOMINATION OF COL. SCOTT E. HARDING, TO BE 
     COLONEL.


                              IN THE ARMY

       ARMY NOMINATION OF NICHOLAS C. MUMM, TO BE LIEUTENANT 
     COLONEL.
       ARMY NOMINATION OF JAMES E. MATISKO, TO BE COLONEL.


                            FOREIGN SERVICE

       FOREIGN SERVICE NOMINATIONS BEGINNING WITH KEISHA L. EFFIOM 
     AND ENDING WITH ROBIN SHARMA, WHICH NOMINATIONS WERE RECEIVED 
     BY THE SENATE AND APPEARED IN THE CONGRESSIONAL RECORD ON 
     MARCH 12, 2018.
       FOREIGN SERVICE NOMINATION OF DAO LE.
       FOREIGN SERVICE NOMINATIONS BEGINNING WITH JEFFRIES BLUNT 
     DE GRAFFENRIED, JR. AND ENDING WITH OMAR ROBLES, WHICH 
     NOMINATIONS WERE RECEIVED BY THE SENATE AND APPEARED IN THE 
     CONGRESSIONAL RECORD ON JUNE 11, 2018.
       FOREIGN SERVICE NOMINATION OF JAY P. WILLIAMS.
       FOREIGN SERVICE NOMINATIONS BEGINNING WITH JAMES J. 
     HIGGISTON AND ENDING WITH BOBBY G. RICHEY, JR., WHICH 
     NOMINATIONS WERE RECEIVED BY THE SENATE AND APPEARED IN THE 
     CONGRESSIONAL RECORD ON NOVEMBER 26, 2018.
       FOREIGN SERVICE NOMINATION OF CYNTHIA K. DUERR.