AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

  Addresses
      Committee for the International Salute to the Life and Legacy of 
        Dr. Martin Luther King Martin Luther King Legacy Award for 
        International Service Acceptance: Alexandros P. Mallias, E428 
        [28FE]
      Nobel Peace Prize Acceptance Speech: Albert Gore, Jr., E2652-
        E2654 [19DE]
      Presentation of Medal of Freedom to Harper Lee: President Bush, 
        E2512 [6DE]
      Recognition of Craig C. Mello for Receipt of Nobel Prize for 
        Physiology or Medicine: Representative McGovern, E1245 [11JN]
      Tribute to Lee H. Hamilton: Senator Lugar, S7724 [14JN]
      Tribute to Senator Warner: Nancy Kassebaum Baker, S7723 [14JN]
  Amendments
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (S. Con. Res. 27), S9291 [16JY]
  Appointments
      Congressional Award Board, S4717 [18AP], S9530 [17JY], S15372 
        [12DE], H10763, H10764 [25SE]
  Articles and editorials
      Dr. Muriel Petioni Receives Barnard College's Highest Honor, 
        E1430 [28JN]
      80th Anniversary Gala Pays Tribute to 13 Living Legends, E462 
        [5MR]
      From a Rapt Audience, a Call To Cool the Hype, E556 [15MR]
      GM Aura Is ``Car of the Year'', E132 [17JA]
      Green Mountain Coffee Named Best Corporate Citizen, S2203 [17FE]
      Medgar Evers College Honors Prime Minister Manning of T&T, E2144 
        [16OC]
      One Fine Fine-Arts Program--Schools' Dedication Pays Off in a 
        National Award for Programs and Immeasurable Benefits for 
        Students, E1083 [17MY]
      Soldier's Story, H7040 [25JN]
      Tony Pomerleau, Vermonter of the Year, S278 [9JA]
      UMD's Rothschild Wins NOAA Award, E910 [2MY]
      Who Will Become the World's Top Teen? Hal Jackson's Talented 
        Teens International Scholarship Competition, E1871 [14SE]
  Bills and resolutions
      Armed Forces: authorize the award of a Cold War service medal to 
        members who served honorably during the Cold War era (see S. 
        1097), S4437 [12AP] (see S. 1763), S9019 [11JY]
      ------award a military service medal to members who were exposed 
        to ionizing radiation as a result of participation in a test 
        of atomic weapons (see S. 2218), S13261 [23OC] (see H.R. 
        3471), H10076 [4SE]
      ------issue ``forever stamp'' to honor the sacrifices of those 
        who have been awarded the Purple Heart (see S. 1390), S6126 
        [15MY] (see H.R. 2303), H4966 [14MY]
      ------provide for payment of Combat-Related Special Compensation 
        to certain members retired for disability who were awarded the 
        Purple Heart (see H.R. 243), H120 [5JA]
      ------recognize heroism and sacrifice of Medal of Honor 
        recipients and commend efforts of Medal of Honor Host City 
        Program in Gainesville, TX, to celebrate recipients and 
        encourage expansion of program (see H. Res. 271), H3080 [26MR]
      Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action 
        Badge to include members who participated in combat during 
        which they engaged the enemy on or after December 7, 1941 (see 
        H.R. 2267), H4913 [10MY]
      Aung San Suu Kyi: award a Congressional Gold Medal (see H.R. 
        4286), H14249 [5DE]
      Brooke, Edward W., III: award Congressional Gold Medal (see S. 
        682), S2204 [17FE] (see H.R. 1000), H1471 [12FE]
      Brumidi, Constantino: award Congressional Gold Medal (see S. 
        254), S358 [10JA] (see H.R. 1609), H2744 [20MR]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda and Grounds 
        for a ceremony to award the Congressional Gold Medal to the 
        Dalai Lama (see H. Con. Res. 196), H9468 (see H. Con. Res. 
        196), H9544 [1AU]
      ------permit use of rotunda for a ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Norman E. Borlaug (see H. Con. 
        Res. 164), H6007 [5JN]
      ------permit use of rotunda for a ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to the Tuskegee Airmen (see H. Con. 
        Res. 78), H2165 [5MR]
      Charles, Ray: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2781), 
        H6735 [19JN]
      Chisholm, Shirley: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 622), H835 [22JA]
      Citizenship: codify oath of allegiance, enhance English language 
        and American history and civics education, and establish an 
        award to recognize contributions of new citizens (see S. 
        1393), S6126 [15MY]
      Coins: provide a clear line of demarcation relative to private 
        ownership of certain older U.S. coins, medals, or numismatic 
        items and establish certain guidelines governing newer 
        versions of such items (see H.R. 2730), H6438 (see H.R. 2730), 
        H6475 [14JN]
      Collins, Francis: award a Congressional Gold Medal (see S. 
        2140), S12774 [4OC] (see H.R. 4576), H15466 [13DE]
      Columbia (space shuttle): award Congressional Gold Medal 
        posthumously to crew (see H.R. 266), H121 [5JA]
      Congressional Award Program: tribute (see H. Con. Res. 120), 
        H3694 [19AP]
      Congressional Gold Medal: award posthumously to United Airlines 
        Flight 93 passengers recognizing the heroic efforts (see H.R. 
        1673), H3017 [23MR]
      Criveanu, Theodor: Yad Vashem, the Holocaust Martyrs' and 
        Heroes' Remembrance Authority Righteous Among the Nations 
        honoree for efforts to save Romanian Jews during the Holocaust 
        (see H. Con. Res. 256), H13859 [13NO]
      Davis, Ossie: award Congressional Gold Medal posthumously (see 
        H.R. 4834), H16833 [18DE]
      DeBakey, Michael E.: award Congressional Gold Medal (see S. 
        474), S1521 [1FE] (see H.R. 1154), H1894 [16FE]
      Dept. of Commerce: establish an Innovation Prize program for 
        researching and developing innovative technologies (see S. 
        1371), S6016 [11MY]
      Dept. of Defense: establish searchable database of names and 
        citations of members of the Armed Forces and civilians awarded 
        the Medal of Honor or other medals authorized for the military 
        (see H.R. 3769), H11315 [4OC]
      Dept. of Education: establish the Bringing Success to Scale 
        program (see H.R. 3611), H10695 [20SE]
      Dept. of Energy: establish a program for making prizes for 
        technologies for the production, consumption, and distribution 
        of nonpetroleum-based alternative energy and energy efficiency 
        (see H.R. 2867), H7201 [26JN]
      ------establish monetary prizes for achievements in overcoming 
        scientific and technical barriers associated with hydrogen 
        energy (see S. 365), S911 [23JA] (see H.R. 632), H885 [23JA]
      Dept. of State: authorize appropriations to provide Fulbright 
        scholarships for Pacific Island students (see H.R. 2152), 
        H4485 [3MY]
      Dept. of Veterans Affairs: establish and promote programs and 
        activities honoring veterans and authorize next of kin of a 
        deceased veteran to wear the veteran's awards and decorations 
        under certain circumstances (see S. 2027), S11213 [6SE]
      ------extend eligibility for pension benefits to veterans who 
        received an expeditionary medal during a period of military 
        service other than a period of war (see H.R. 1900), H3475 
        [17AP]
      Dietz, Danny P.: award Medal of Honor (see H.R. 4927), H16948 
        [19DE]
      Education: recognize a National Classified School Employee of 
        the Year annually (see H. Res. 376), H4553 [7MY]
      Etchberger, Richard L.: waive certain time limitations to allow 
        the award of the Medal of Honor for actions performed during 
        the Vietnamese Conflict (see H.R. 766), H1150 [31JA]
      Fort Collins, CO: Poudre High School science bowl team winners 
        of Dept. of Energy Science Bowl (see H. Res. 423), H5532 
        [21MY]
      Getherall, Joseph T.: award Medal of Honor (see H.R. 974), H1416 
        [8FE]
      Gore, Albert, Jr.: tribute for Academy Award-winning 
        documentary, ``An Inconvenient Truth'' (see H. Res. 197), 
        H1968 [27FE]
      Government regulations: require Federal agencies to impose 
        certain requirements on recipients of awards for scientific 
        and engineering research (see H.R. 286), H122 [5JA]
      Gresko, Richard: award of Medal of Honor (see H.R. 2072), H4204 
        [26AP]
      Gwynn, Tony: tribute (see H. Res. 83), H835 [22JA]
      Keeble, Woodrow W.: award Medal of Honor (see S. 978), S3706 
        [23MR]
      La Follette, Robert M., Sr.: award Congressional Gold Medal 
        posthumously (see S. 1665), S8061 [20JN] (see S. 1863), S9832 
        [24JY] (see H.R. 2679), H6330 [12JN]
      Law enforcement officers: establish an awards mechanism to honor 
        Federal officers injured in the line of duty (see H.R. 3211), 
        H8820 [27JY] (see H.R. 4056), H12454 [1NO]
      Lewis, Jerry: award Congressional Gold Medal (see S. 1603), 
        S7638 [13JN] (see H.R. 3035), H7775 [12JY]
      McKiddy, Gary L.: waive certain time limitations to allow the 
        award of the Medal of Honor for actions performed during the 
        Vietnamese Conflict (see S. 1524), S6846 [24MY] (see H.R. 
        2161), H4485 [3MY]
      Medal of Honor: provide for use of gold in metal content (see S. 
        288), S509 [12JA] (see H.R. 440), H513 [12JA]
      Megellas, James (Maggie): award Medal of Honor (see H.R. 795), 
        H1152 [31JA]
      Military Order of the Purple Heart: anniversary (see S. Con. 
        Res. 26), S4437 [12AP] (see H. Con. Res. 49), H1152 [31JA]
      ------extend eligibility for associate membership to the spouse 
        and siblings of Purple Heart recipients (see S. 743), S2488 
        [1MR] (see H.R. 841), H1270 [6FE] (see H.R. 1027), H1563 
        [13FE] (see H.R. 1119), H1892 [16FE]
      Miller, Doris: waive certain time limitations to allow the 
        posthumous award of the Medal of Honor for actions while a 
        member of the Navy during World War II (see H.R. 566), H759 
        [18JA]
      Miss America Organization: tribute (see S. Res. 68), S1522 [1FE]
      NASA: create a sponsorship program to help fund Centennial 
        Challenges prize program and expand public awareness of 
        activities and technology needs (see H.R. 4308), H14492 (see 
        H.R. 4308), H15206 [6DE]
      National Medal of Honor Day: support goals and ideals (see S. 
        Con. Res. 12), S2024 [15FE] (see H. Con. Res. 47), H1054 
        [30JA]
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (see S. Con. Res. 27), S4437 [12AP] (see H. Con. Res. 191), 
        H8397 [24JY]
      Native Americans: award Congressional Gold Medal to Code Talkers 
        who served the U.S. during 20th Century foreign conflicts (see 
        H.R. 4462), H15412 [12DE]
      ------require issuance of medals to recognize the dedication and 
        valor of Native American Code Talkers (see H.R. 4544), H15465 
        [13DE]
      Nelson, Lauren: tribute (see H. Res. 141), H1415 [8FE]
      NIST: enable the awarding of the Malcolm Baldrige National 
        Quality Award to a greater number of qualified enterprises 
        (see H.R. 1231), H2037 [28FE]
      Nobel Prize: recognition of Albert Gore, Jr., and the 
        Intergovernmental Panel on Climate Change for peace (see S. 
        Res. 349), S12988 [17OC] (see H. Res. 735), H11495 [12OC] (see 
        H. Res. 739), H11548 [15OC]
      ------recognition of Mario R. Capecchi, Martin J. Evans, and 
        Oliver Smithies for physiology or medicine (see S. Res. 350), 
        S12988 [17OC]
      ------recognition of Roger D. Kornberg for chemistry, Andrew Z. 
        Fire and Craig C. Mello for physiology or medicine, and John 
        C. Mather and George F. Smoot for physics (see H. Res. 316), 
        H3561 [18AP]
      Organ donation: establish congressional commemorative medal for 
        organ donors and their families (see S. 1062), S4161 [29MR] 
        (see H.R. 1764), H3357 [29MR]
      Pacific Islands: authorize appropriations to provide for South 
        Pacific exchanges and Fulbright scholarships to students, and 
        provide technical and other assistance through AID (see H.R. 
        3062), H7981 [17JY]
      Palmer, Arnold: award Congressional Gold Medal (see H.R. 3377), 
        H9705 [3AU]
      Paul, Alice: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 
        826), S2898 [8MR] (see H.R. 406), H434 [11JA]
      POW: issue a POW medal to civilian Federal employees who are 
        forcibly detained by enemy forces under wartime conditions 
        (see H.R. 284), H122 [5JA]
      Ripken, Cal E., Jr.: tribute (see S. Res. 281), S10149 [26JY]
      SBA: increase the amount of awards under the first and second 
        phases of the Small Business Innovation Research Program (see 
        H.R. 4213), H14081 [15NO]
      Schneier, Arthur: award Congressional Gold Medal (see H.R. 
        2865), H7201 [26JN]
      Shadrach, Philip G.: award Medal of Honor posthumously (see H.R. 
        1800), H3359 [29MR]
      Siemens Foundation: tribute to young women winning the Siemens 
        Competition in Math, Science and Technology for the first time 
        (see S. Res. 397), S15031 [7DE]
      Space policy: establish prize program to encourage development 
        of space and aeronautics technologies and create endowment to 
        further educate and inspire the public's interest in space and 
        aeronautics (see H.R. 4916), H16948 [19DE]
      Tebow, Timothy: tribute (see H. Res. 901), H16949 [19DE]
      Terrorism: award Fallen Heroes of 9/11 Congressional Medal to 
        representatives of individuals killed in terrorist attacks at 
        the World Trade Center and Pentagon, and United Airlines 
        Flight 93 passengers (see S. 369), S911 [23JA]
      Texas Water Development Board: EPA Clean Water State Revolving 
        Fund Performance and Innovation Award recipient (see H. Res. 
        832), H14083 [15NO]
      Veterans: increase amount of Medal of Honor special pension and 
        provide for payment of that pension to the surviving spouse of 
        a deceased Medal of Honor recipient (see H.R. 1137), H1893 
        [16FE]
      ------issue a medal to those who died after service in the 
        Vietnamese Conflict as a result of that service (see H.R. 
        4720), H15737 [17DE]
      ------provide that World War II merchant mariners who were 
        awarded the Mariners Medal are provided the same eligibility 
        for Dept. of Veterans Affairs health care as Purple Heart 
        recipients (see H.R. 447), H513 [12JA]
      Voitier, Doris: John F. Kennedy Library Foundation Profile in 
        Courage Award recipient (see H. Res. 251), H2621 [15MR]
      Wilson, George D.: award Medal of Honor posthumously (see H.R. 
        1799), H3359 [29MR]
      Winters, Richard D.: award Medal of Honor (see H.R. 796), H1152 
        [31JA]
      Wonder, Stevie: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1566), 
        H2671 [19MR]
      Woods, Tiger: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1373), 
        H2301 [7MR]
      X Prize Foundation: commend leadership in inspiring a new 
        generation of viable, super-efficient vehicles (see H. Res. 
        907), H16949 [19DE]
      Yunus, Muhammad: award Congressional Gold Medal (see S. 903), 
        S3199 [15MR] (see H.R. 1801), H3359 [29MR]
  Biographies
      Anderson, Kenneth C., E2103 [10OC]
      Borlaug, Norman E., E1503 [13JY]
      Geller, Keevin, E2103 [10OC]
  Citations
      Bronze Star awarded to Donald B. Richwine, Jr., E20 [5JA]
      Charles George Medal of Honor citation, H7038 [25JN]
      Oscar G. Johnson Medal of Honor citation, H7039 [25JN]
      Raymond G. Murphy Medal of Honor citation, H7041 [25JN]
  Essays
      Feeding Our Bodies, Fueling the Future: Chad VanLiew, S3197 
        [15MR]
      ------Courtney Larson, S3197 [15MR]
  Letters
      Award Congressional Gold Medal to Michael E. DeBakey: Senators 
        Hutchison and Landrieu, S3982 [27MR]
      Clarify intent of Stolen Valor Act relative to the legitimate 
        possession, use, shipment, or display of military medals: John 
        R. Luckey, Congressional Research Service, S2266 [27FE]
  Lists
      Boston Celtics Charitable Foundation ``Heroes Among Us'' 
        honorees, S10143 [26JY]
      Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching and Council 
        for Advancement and Support of Education U.S. Professor of the 
        Year recipients, S14480 [15NO]
      Eagle Scout award recipients, E238 [1FE]
      Indiana Eighth Grade Youth Essay Contest winners, S3197 [15MR]
      New Hampshire Excellence in Education Award recipients, S6458 
        [22MY]
      Overland Park, KS, Volunteer Center of Johnson County Movers and 
        Shakers Award recipients, E644 [26MR]
  Proclamations
      Harold and Diane Keesee recipients of Congressional Coalition on 
        Adoption Angels in Adoption Award: Representative Space, E2555 
        [12DE]
      Pro Muskingum Family and Children First (organization) recipient 
        of Ohio Dept. of Education Asset Builder Award: Representative 
        Space, E2557 [12DE]
      Tribute to Charles D. Davis: Representative Space, E2393 [13NO]
      Tribute to George Bistis: Representative Space, E2446 [15NO]
      Tribute to Linda Morrow: Representative Space, E2391 [13NO]
      Tribute to Veterans First Foundation: Representative Space, 
        E2151 [16OC]
  Remarks in House
      Aaron, Henry L.: Alabama Academy of Honor inductee, E1826 [7SE]
      Abarr, Austin: Eagle Scout Award recipient, E62 [10JA]
      Abell, Nathan S.: National Merit Scholarship Award recipient, 
        E862 [26AP]
      Abernathy, Joshua: Eagle Scout Award recipient, E737 [16AP]
      Achenbach, Jan D.: NSF National Medal of Science award 
        recipient, E1483 [11JY]
      Adams, Eric E.: Eagle Scout Award recipient, E1527 [16JY]
      Adams, Raymond: Ogemaw County, MI, Veterans Alliance Ogemaw 
        County Veteran of the Year award recipient, E2361 [8NO]
      Adams, Thomas D.: Eagle Scout Award recipient, E1886 [17SE]
      Ady, Robert: SBA Guam Veteran Small Business Champion of the 
        Year award recipient, E453 [5MR]
      AIRINC/Fokker Services (business): Alabama Governor's Trade 
        Excellence Award recipient, E628 [23MR]
      Alabama Development Office (organization): Site Selection 
        (publication) Competitiveness Award recipient, E1160 [25MY]
      Alameda County, CA: Alameda County Library recipient of 
        President's Committee on the Arts and the Humanities Coming Up 
        Taller Award, E385 [16FE]
      Alamogordo, NM: tribute to Showtime Studios Dance Team, E933 
        [2MY]
      Albany, NY: tribute to Maimonides Hebrew Day School Shining 
        Examples tribute dinner, E912 [2MY]
      Alcorn, Lucy Montinola: SBA Guam Small Business Person of the 
        Year award recipient, E453 [5MR]
      Alexander, Timothy: Navy Sea Systems Command Sailor of the Year 
        Award recipient, E531 [13MR]
      Alexandria, VA: Mount Vernon Recreation Center recipient of 
        Heart of Potomac West Award, E339 [13FE]
      Allen, Emily: Jefferson County, CO, Curtis Garrett Scholarship 
        recipient, E1710 [3AU]
      Allen, Frances E.: Association for Computing Machinery A.M. 
        Turning Award recipient, H4216 [1MY]
      Altoona, PA: tribute to HealthSouth Rehabilitation Hospital Aim 
        Higher award recipients, E1981 [26SE]
      Amado, Honey Kessler: American Committee for Shaare Zedek 
        Medical Center in Jerusalem (organization) West Coast region 
        Woman of Valor award recipient, E455 [5MR]
      American Institute for Public Service: tribute to Thomas 
        Jefferson Award for Public Service recipients, E743 [16AP]
      Ammann, Arthur J.: Wheaton College Alumnus of the Year for 
        Distinguished Service to Society award recipient, E919 [2MY]
      Anderson, Kenneth C.: ROFEH International (organization) 
        International Distinguished Service Award recipient, E2102 
        [10OC]
      Anderson, Mike: Florida League of Cities, Inc., Mayor of the 
        Year award recipient, E2470 [4DE]
      Anderson, Patricia M.: National Merit Scholarship Award 
        recipient, E862 [26AP]
      Anderson's Frozen Custard (business): Cheektowaga, NY, Chamber 
        of Commerce Small Business of the Year award recipient, E1265 
        [12JN]
      Andrick, Christian, II: Eagle Scout Award recipient, E626 [23MR]
      Ann Arbor, MI: Artrain USA (organization) recipient of the 
        Institute of Museum and Library Services National Award for 
        Museum and Library Services, E52 [9JA]
      ------Greenhills School recipient of Intel Corp., Schools of 
        Distinction Award, E1968 [25SE]
      Applewood Plumbing, Heating, & Electric (business): Golden, CO, 
        Rotary Club Ethics in Business Award recipient, E1723 [3AU]
      Arcano, James J.: Eagle Scout Award recipient, E337 [13FE]
      Arismendez, Patty: National Association of Letter Carriers 
        Regional Hero Award recipient, E1947 [20SE]
      Arla, Mohana: Bullitt County, KY, Education Association 
        Distinguished Citizen of the Year award recipient, E2159 
        [17OC]
      Armed Forces: provide for payment of Combat-Related Special 
        Compensation to certain members retired for disability who 
        were awarded the Purple Heart (H.R. 243), E25 [5JA]
      Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action 
        Badge to include members who participated in combat during 
        which they engaged the enemy on or after December 7, 1941 
        (H.R. 2267), H5684 [23MY]
      Arredondo, Damon J.: Eagle Scout Award recipient, E1882 [17SE]
      Arrowood, James: Cobb County, GA, Chamber of Commerce Public 
        Safety Employee of the Year Award recipient, E2109 [10OC]
      Arthur, Tyler E.: Eagle Scout Award recipient, E2609 [19DE]
      Ashlock, Steven M.: Eagle Scout Award recipient, E2252 [25OC]
      Atkins, Leah Rawls: Alabama Academy of Honor inductee, E1827 
        [7SE]
      Atria Senior Living Group, Inc.: National Assisted Living Nurses 
        Association Platinum Community Award recipient, E1856 [10SE]
      Auburn, MA: tribute to the Auburn Democratic Town Committee 
        honorees, E546 [14MR]
      Aung San Suu Kyi: award a Congressional Gold Medal (H.R. 4286), 
        H15238 [11DE], H15497-H15500 [17DE], E2618, E2641 [19DE]
      Bagnell, Carrie: Santa Rosa County, FL, Rookie Teacher of the 
        Year award recipient, E876 [26AP]
      Baharaeen, Michael: Eagle Scout Award recipient, E401 [27FE]
      Bailey, Brad: Eagle Scout Award recipient, E66 [10JA]
      Bailey, Daniel: Eagle Scout Award recipient, E2253 [25OC]
      Baker, George F.: West Fresno Health Care Coalition, Inc., 
        Tribute to Health Champions honoree, E2384 [9NO]
      Baker, Paul: Bronze Star recipient, E577 [19MR]
      Baker, Rhonda: Autism Society of Iowa Stephen Tsai Award for 
        Excellence in Autism Education recipient, E2557 [12DE]
      Bakersfield, CA: tribute to Foothill High School agricultural 
        team, E2647 [19DE]
      Ballance, Alice Eason: Experience Works, Inc., North Carolina 
        Prime Time Award recipient, E2207 [23OC]
      Bangor, Pasquale (Pat): Luzerne County, PA, Italian American 
        Association Person of the Year Award recipient, E1974 [25SE]
      Bannon, James F.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) Lifetime Achievement award recipient, 
        E479 [7MR]
      Barnhart, Mark: Humane Society of the U.S., and National 
        District Attorneys Association Humane Law Enforcement Award 
        recipient, H11498 [15OC]
      Barnstable, MA: National Civic League All-America City Award 
        recipient, E2231, E2233 [24OC]
      Barnwell, Henry: Phoenix Human Relations Commission Calvin C. 
        Goode Lifetime Achievement Award recipient, E152 [19JA]
      Barren County, KY: inclusion in Progressive Farmer (publication) 
        list of best places to live in rural America, E1749 [4AU]
      Barrett, Donald and Eleanor Regan: Houston West, TX, Chamber of 
        Commerce Heart of Service Award recipients, E2350 [7NO]
      Barter, Zachary: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1138 
        [23MY]
      Bartlett, Andrew: Dept. of Agriculture Risk Management Agency 
        National FFA Organization Risk Management Strategies Writing 
        Contest winner, E1154 [25MY]
      Barton, Jaime: San Diego County, CA, Building and Construction 
        Trades Council ``John's Labor Leader of the Year Award'' 
        recipient, E1792 [4SE]
      Bartow, FL: inclusion of Bartow High School in U.S. News & World 
        Report (publication) ``Best High Schools'' list, E2610 [19DE]
      BASF Corp.: Shreveport, LA, plant recipient of Manufacturing 
        Extension Partnership of Louisiana (organization) Platinum 
        Award for Continued Excellence, E720 [30MR]
      Bassenian, Aram: Armenian EyeCare Project Lifetime Humanitarian 
        Award recipient, E2458 [16NO]
      Bay Pines, FL: Bay Pines VA Healthcare System recipient of Joint 
        Commission Gold Seal of Approval, E1286 [13JN]
      Bayonne, NJ: tribute to Bayonne St. Patrick's Day Parade 
        honorees, E509 [9MR]
      Beattie, Lane: Brigham Young University Management Society, Salt 
        Lake City chapter, Distinguished Utahn of the Year award 
        recipient, E1118 [22MY]
      Bedsaul, Gregory D.: Eagle Scout Award recipient, E335 [13FE]
      Belcher, Phillip B.: Eagle Scout Award recipient, E286 [7FE]
      Benjamin, Regina M.: Sisters of the Blessed Sacrament St. 
        Katharine Drexel National Justice Award recipient, E525 [12MR]
      Bennett, Nicolas E.: Eagle Scout Award recipient, E1194 [5JN]
      Bercovitch, Sacvan: American Studies Association Bode-Pearson 
        Prize recipient, E2475 [4DE]
      Bernstein, Richard: Jewish Community Relations Council Activist 
        of the Year Award reicpient, E1084 [17MY]
      Berry, Jayce H.: Eagle Scout Award recipient, E2540 [11DE]
      Berry, Nancy: USA Today All-USA Teacher Team selectee, E2221 
        [24OC]
      Berryhill, Clare and Maryellen: Boy Scouts of America Greater 
        Yosemite Council Distinguished Citizens of the Year award 
        recipients, E2414 [14NO]
      Bianco, Sam: United Way Joseph A. Beirne Community Service Award 
        recipient, E881 [26AP]
      Bidewell, Ben and Martha: Missouri Community College Association 
        Award for Distinction recipients, E2493 [5DE]
      Biscet, Oscar E.: Presidential Medal of Freedom recipient, 
        H12748 [6NO]
      Bitter, Rena: American Citizens Abroad (nonprofit organization) 
        Thomas Jefferson Award recipient, E105 [12JA]
      Bjerga, Kristofer K.: National Merit Scholarship Award 
        recipient, E863 [26AP]
      Black, Randy, Sr.: University of Nevada, Las Vegas, Lied 
        Institute for Real Estate Studies Lieder Award recipient, 
        E2330 [6NO]
      Blake, Christopher: Eagle Scout Award recipient, E437 [1MR]
      Blevins, Mike: U.S. Marshal Service Meritorious Service Award 
        recipient, H2750 [21MR]
      Bode, Zachery R.: Eagle Scout Award recipient, E17 [5JA], E1249 
        [11JN]
      Bolton, Linda Burnes: American Organization of Nurse Executives 
        Lifetime Achievement award recipient, E709 [30MR]
      Booker, Julian H. (Pete): New Castle County, DE, Chamber of 
        Commerce Wallace M. Johnson Community Service Award recipient, 
        E626 [23MR]
      Boone, Ron: posthumous induction into Kentucky Journalism Hall 
        of Fame, E660 [28MR]
      Borba Farms (business): Greater Fresno, CA, Area Chamber of 
        Commerce Agricultural Business of the Year Award recipient, 
        E2327 [6NO]
      Borgardts, Robert A.: Eagle Scout Award recipient, E1186 [5JN]
      Borlaug, Norman E.: Congressional Gold Medal recipient, E1503 
        [13JY], E1546, E1548 [17JY], E2143 [16OC]
      Brachman, Leon: Texas Healthcare Trustees (organization) 
        Founders' Award recipient, E1613 [25JY]
      Brammeier, Matthew J.: Eagle Scout Award recipient, E1617 [25JY]
      Branch, Linda F.: SBA Nevada Microenterprise Initiative Business 
        Person of the Year award recipient, E957 [4MY]
      Brenton, Chad: Eagle Scout Award recipient, E21 [5JA]
      Brickey, Barry: Tennessee Public Fire Educator of the Year award 
        recipient, E168 [22JA]
      Brink, Benjamin L.B.: Eagle Scout Award recipient, E313 [9FE]
      Broecker, Wallace: Royal Swedish Academy of Sciences Crafoord 
        Prize in Geosciences recipient, E243 [1FE]
      Brooke, Edward W., III: award Congressional Gold Medal (H.R. 
        1000), E324 [12FE]
      Brooks family: Okaloosa County, FL, Farm Family of the Year 
        award recipient, E2166 [17OC]
      Broughan, Keelin: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E1065 [16MY]
      Brown, Dale: Kentucky School Board Association F.L. Dupree 
        Outstanding Superintendent Award recipient, E753 [17AP]
      Brown, Dimitry A.: Eagle Scout Award recipient, E629 [23MR]
      Brown, Karen: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E840 [24AP]
      Brown, Wanda A.: Missouri Press Association Hall of Fame 
        inductee, E1735 [3AU]
      Bruening, Fritz: Burton, MI, Rotary Club Jack Hamady Good Scout 
        Award recipient, E974 [7MY]
      Brune, Krista: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1137 
        [23MY]
      Buehler, Colby J.: Eagle Scout Award recipient, E1188 [5JN]
      Buehrig, Ryan K.: Eagle Scout Award recipient, E2614 [19DE]
      Buffalo, NY: tribute to ``Nuestro Orgullo Latino'' celebration, 
        E112 [16JA]
      Bunker Hill (U.S.S.): Spokane, WA Council of the Navy League of 
        the U.S.'s Spokane Naval Trophy recipient, E1430 [28JN]
      Bunner, Mike: Eagle Scout Award recipient, E2515 [6DE]
      Buonomo, Paula Rowse: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee 
        Eleanor Roosevelt Humanitarian Award recipient, E2241 [25OC]
      Burger, Jim: SBA Regional Exporter of the Year award recipient, 
        E1196 [5JN]
      Burgett, Lary: National Weather Service Isaac M. Cline Award 
        recipient, E1604 [24JY]
      Burke, Thomas F., Jr.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of 
        St. Patrick (organization) Man of the Year award recipient, 
        E479 [7MR]
      Bush, Mitchel W.: Eagle Scout Award recipient, E1185 [5JN]
      Cade, Austin C.: Eagle Scout Award recipient, E375 [16FE]
      Cade, Yvette: Congressional Victims' Rights Caucus Unsung Hero 
        Award recipient, H3483 [18AP]
      ------Victims' Rights Caucus Eva Murillo ``Unsung Hero'' award 
        recipient, E2011 [27SE]
      California: St. Joseph Health System recipient of Gallup 
        Organization Great Workplace Award, E1491 [11JY]
      California State University, Fresno: tribute to Top Dog Award 
        recipients, E2182 [18OC]
      Campbell, Donald W.: National Parks Conservation Association 
        Steven Tyng Mather Award recipient, E2427 [15NO]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda and Grounds 
        for a ceremony to award the Congressional Gold Medal to the 
        Dalai Lama (H. Con. Res. 196), H10038 [4SE], E1845 [10SE], 
        E1944 [20SE]
      ------permit use of rotunda for a ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Norman E. Borlaug (H. Con. Res. 
        164), H6245 [12JN], E1320 [18JN]
      Carney, Katherine: Commonwealth Academy Recognition for 
        Educators (CARE) Award recipient, E899 [1MY]
      Carpenter, Lee M.: Eagle Scout Award recipient, E2086 [9OC]
      Carr, Edgar W.: Purple Heart recipient, E792 [19AP]
      Carter, Kenita: Maryland Veterans Advisory Group Congressional 
        Volunteer Recognition Award recipient, E416 [28FE]
      Carzo, Christine: New Castle County, DE, Chamber of Commerce 
        William V. Roth, Jr., Citizenship Award recipient, E626 [23MR]
      Casey, John P.: Eastern Connecticut Chamber of Commerce William 
        Crawford Distinguished Service Award recipient, E2401 [14NO]
      Cash, Travis W.: Eagle Scout Award recipient, E373 [16FE]
      Castillo-Uribe, Lourdes: Milwaukee, WI, Public School System 
        Principal of the Year award recipient, E2208 [23OC]
      Castro, George A., II: Hispanic Law Enforcement Association of 
        Union County, Inc., honoree, E2075 [5OC]
      Catholic Health Systems Home Care (business): Cheektowaga, NY, 
        Chamber of Commerce Large Business of the Year award 
        recipient, E1266 [12JN]
      Cavanaugh, Christopher: Plainfield Community School Corp., 
        Teacher of the Year award recipient, E1571 [19JY]
      Cech, Charles: United Parcel Service of America, Inc., Circle of 
        Honor inductee, E2327 [6NO]
      Central States Trucking Co.: inclusion in Inc. Magazine 5000 
        fastest growing private companies in America list, E1897 
        [17SE]
      Chan, Lisa: American Institute for Public Service California 
        Jefferson Award finalist, E2440 [15NO]
      Changing Hands (business): Publisher's Weekly (publication) 
        Bookseller of the Year Award recipient, E1163 [25MY]
      Chapel, David B.: Presidential Scholars Foundation Presidential 
        Scholar honoree, E1278 [13JN]
      Charlton, Jeremy T.: Eagle Scout Award recipient, E2426 [15NO]
      Chaska, MN: inclusion in Money (publication) list of best places 
        to live, H8299 [24JY]
      Chaudhry, Mabrooka: Milken Family Foundation National Educator 
        Award recipient, E2634 [19DE]
      Cheshier, Ryan J.: Eagle Scout Award recipient, E929 [2MY]
      Chicago, IL: Chicago Academy for the Arts recipient of Kennedy 
        Center Alliance for the Art Education Network Creative Ticket 
        National Schools of Distinction Award, E593 [21MR]
      ------Chicago Police Dept., Animal Crimes Unit recipient of 
        Humane Society of the U.S. and National District Attorneys 
        Association Humane Law Enforcement Award, E2161 [17OC]
      ------Hamilton Elementary School recipient of Chicago Public 
        School System Outstanding School Partnership Award, E2447 
        [15NO]
      Chiero, Dorothy: Berwyn Development Corp., Charles E. Piper 
        Award recipient, E2304 [1NO]
      Chillicothe, OH: Ohio (publication) Ohio's Best Hometown 
        designation, H12435 [1NO]
      Ciesemier, Kendall: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Illinois, E358 [15FE]
      Cincinnati, OH: Our Lady of Visitation School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        H13302 [8NO]
      ------St. James White Oak School recipient of Dept. of Education 
        No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, H13302 [8NO]
      Clancy, Pamela: March of Dimes Foundation Nurse of the Year 
        Award recipient, E945 [3MY]
      Clark, Brodie: Carnegie Learning, Inc., Outstanding Student 
        Award recipient, E1461 [29JN]
      Clark, Maureen: National Board for Professional Teaching 
        Standards' National Board Certification in Career and 
        Technical Education Communication Arts recipient, E639 [26MR]
      Clark, Robert E.: West Chester, PA, East High School Hall of 
        Fame inductee, E1267 [12JN]
      Clark County, NV: Clark County School District recipient of VH1 
        Save the Music Foundation Distinguished Support of Music 
        Education Award, E698 [30MR]
      Cline, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E705 [30MR]
      Clinton, NC: National Civic League All-America City Award 
        recipient, E1983 [26SE]
      Clough, Justin: United Service Organizations Marine of the Year 
        award recipient, E2097 [10OC]
      Coats, Dan: appreciation for receipt of Association of Former 
        Members of Congress Distinguished Service Award, H4761 [10MY]
      Coday, Kyle J.: Eagle Scout Award recipient, E1877 [14SE]
      Cody, Mary: American Red Cross Bravo for Bravery Medal 
        recipient, E689 [29MR]
      Cohen, Gil: Bucks County, PA, Arts Award recipient, E751 [17AP]
      Coins: prohibit funding to seize older U.S. coins, medals, or 
        numismatic items issued by the U.S. Government, H7349 [28JN]
      Coleman, Carolyn Q.: NAACP Humanitarian of the Year Award 
        recipient, E175, E179 [23JA]
      Collins, Francis: Presidential Medal of Freedom recipient, 
        H13216 [7NO]
      Colorado: tribute to Eagle Scout Award recipients, E238 [1FE]
      Columbus, GA: inclusion of Hughston Orthopedic Hospital in 
        Georgia Trend (publication) list of best places to work, E2645 
        [19DE]
      Columbus, IN: St. Bartholomew Catholic School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E275 [6FE]
      Colvin, Ruth: Presidential Medal of Freedom award recipient, 
        E217 [30JA]
      Connelly, Phillip: Friends of Brian Boru (organization) Man of 
        the Year Award recipient, E545 [14MR]
      Coomes, Micah R.: Eagle Scout Award recipient, E1852 [10SE]
      Coppell, TX: tribute to Coppell High School Lariettes Drill 
        Team, E605 [21MR]
      Coppola, Christopher: Xavier High School, Middletown, CT, St. 
        Francis Xavier Award recipient, E669 [28MR]
      Cordaro, Robert C.: Lackawanna County, PA, Columbus Day 
        Association Man of the Year award recipient, E2042 [2OC]
      Corona, Michael J.: Phillipsburg, NJ, Area Chamber of Commerce 
        Outstanding Citizen of the Year Award recipient, E2275 [30OC]
      Corrigan, Thomas P.: Fairview Park, OH, Citizen of the Year 
        award recipient, E1082 [17MY]
      Coughlan, Patricia: Wayne County, MI, 11th Congressional 
        District Republican Committee Lifetime Achievement Award 
        recipient, E1270 [12JN]
      Courtney, Tom: Iowa Dept. of Public Safety Sullivan Brothers 
        Award of Valor recipient, E2612 [19DE]
      Coverdell, Tyler: Eagle Scout Award recipient, E300 [9FE]
      Covington, KY: Covington Catholic High School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2397 [13NO]
      Cowden, Sean T.: Eagle Scout Award recipient, E30 [5JA], E1250 
        [11JN]
      Cox, Brian: Denton, TX, Fire Dept., Firefigher of the Year award 
        recipient, E335 [13FE]
      Crapo, Carolyn: Amgen Inc., Award for Science Teaching 
        Excellence recipient, E1025 [11MY]
      Crawford, Patrick: Pennsylvania Association of School 
        Administrators Superintendent of the Year award recipient, 
        E480 [7MR]
      Creagh, Mitchell J.: Eagle Scout Award recipient, E2143 [16OC]
      Creech, Alvin: Purple Heart recipient, E1761 [4AU]
      Criveanu, Theodor: Yad Vashem, the Holocaust Martyrs' and 
        Heroes' Remembrance Authority Righteous Among the Nations 
        honoree for efforts to save Romanian Jews during the Holocaust 
        (H. Con. Res. 256), E2394 [13NO]
      Cross, William C.: Kansas City, MO, Northland Regional Chamber 
        of Commerce Northlander of the Year award recipient, E297 
        [8FE]
      Crowe, Charles: Eagle Scout Award recipient, E18 [5JA], E1249 
        [11JN]
      Crowe, David M.: Eagle Scout Award recipient, E1506 [13JY]
      Crump, Sara: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E2566 [13DE]
      Cruz, Jeremy C.T.: Eagle Scout Award recipient, E334 [13FE]
      Cunningham, Linda: Fort Worth-Tarrant County, TX, Minority 
        Leaders and Citizens Council Outstanding Woman of the Year 
        award recipient, E425 [28FE]
      Czopkiewicz, Michael J.: Eagle Scout Award recipient, E1439 
        [28JN]
      Dade City, FL: Academy at the Farm School recipient of Center 
        for Education Reform National Charter School of the Year 
        award, E993 [9MY]
      Dahmer, Justin: Eagle Scout Award recipient, E658 [28MR]
      Dalai Lama: award a Congressional Gold Medal, E2190 [22OC]
      Dallas, TX: Towers at Williams Square recipient of the Building 
        Owners and Managers Assocation International The Office 
        Building of the Year (TOBY) Award, E1977 [25SE]
      ------tribute to Greater Dallas Hispanic Chamber of Commerce, 
        E2103 [10OC]
      ------University Park Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, E14 
        [5JA]
      Dann, Mark: Humane Society of the U.S., and National District 
        Attorneys Association Humane Law Enforcement Award recipient, 
        H11498 [15OC]
      David, George: CNBC, Inc., Leadership in Human Capital Practices 
        award recipient, E705 [30MR]
      David, George, Jr.: United Parcel Service of America, Inc., 
        Circle of Honor inductee, E2327 [6NO]
      Davidson, Robert C., Jr.: Morehouse College Bennie Leadership 
        Award recipient, E200 [29JA]
      Davis, Harold L.: Maryland Veterans Advisory Group Congressional 
        Volunteer Recognition Award recipient, E418 [28FE]
      Day, Travis A.: Eagle Scout Award recipient, E996 [9MY]
      de Cristoforo, Violet: National Endowment for the Arts National 
        Heritage Fellowship Award recipient, E1909 [18SE]
      DeBakey, Michael E.: award Congressional Gold Medal (H.R. 1154), 
        H2141 [5MR], H10401-H10406, H10408 [17SE]
      ------award Congressional Gold Medal (S. 474), H11078-H11081 
        [2OC], E2093 [9OC]
      Delaware: tribute to Hall of Fame of Delaware Women inductees, 
        E570 [16MR]
      Delaware, OH: inclusion in Ohio Magazine list of Ohio's best 
        hometowns, E2638 [19DE]
      Delmont, William: Lackawanna, NY, Chamber of Commerce Citizen of 
        the Year award recipient, E653 [28MR]
      Delury, Nicholas A.: Eagle Scout Award recipient, E1505 [13JY]
      Deml, Edward J., III: Eagle Scout Award recipient, E1795 [5SE]
      Denton County, TX: Denton County Correctional Health Team 
        accreditation by National Commission on Correctional Health 
        Care, E2497 [5DE]
      Dept. of Energy: establish monetary prizes for achievements in 
        overcoming scientific and technical barriers associated with 
        hydrogen energy (H.R. 632), H6027-H6031 [6JN]
      ------H-Prize funding, H6757 [20JN], H16746 [18DE]
      Dept. of Veterans Affairs: extend eligibility for pension 
        benefits to veterans who received an expeditionary medal 
        during a period of military service other than a period of war 
        (H.R. 1900), E806 [19AP]
      Developmental Disabilities Resource Center (organization): 
        Golden, CO, Rotary Club Ethics in Business Award recipient, 
        E1712 [3AU]
      Diaz, Gabriel J.: National Merit Scholarship Award recipient, 
        E863 [26AP]
      Diaz, Manuel: U.S. Citizenship and Immigration Services 
        Outstanding American by Choice Award recipient, E270 [6FE]
      DiBuduo, Nat: Greater Fresno, CA, Area Chamber of Commerce 
        Agriculturalist of the Year Award recipient, E2328 [6NO]
      Dieringer, Alex: Eagle Scout Award recipient, E1569 [19JY]
      Dobbie, Maury: SBA Colorado Women in Business Champion Award 
        recipient, E951 [4MY]
      Doherty, Donna: Broadway Theatre League of NEPA Sam and Jane 
        Cali Star Award recipient, E2132 [15OC]
      Dole, Bob: Association of Former Members of Congress 
        Distinguished Service Award recipient, H4761 [10MY]
      Donahue, IA: John Glenn Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2449 [15NO]
      Drew, Sarah H.: National Merit Scholarship Award recipient, E861 
        [26AP]
      Dubuque, IA: America's Promise--The Alliance for Youth 100 Best 
        Communities for Young People award recipient, H1348 [8FE]
      Duddy, Benjamin J.: Eagle Scout Award recipient, E1199 [6JN]
      Dulle, Michael K.: Eagle Scout Award recipient, E1504 [13JY]
      Dunker, William: Eagle Scout Award recipient, E63 [10JA]
      Dunn, Michael: Eagle Scout Award recipient, E63 [10JA]
      DuPlessis, John J., Sr.: Boy Scouts of America Distinguished 
        Citizen award recipient, E2137 [15OC]
      Eapen, Jacob: National Ethnic Coalition of Organizations Ellis 
        Island Medal of Honor award recipient, E1201 [6JN]
      Edinburg, TX: inclusion of Edinburg North High School in U.S. 
        News & World Report (publication) ``Best High Schools'' list, 
        E2577 [13DE]
      Education: recognize a National Classified School Employee of 
        the Year annually (H. Res. 376), H4523, H4524 [7MY]
      Eisele, Volker: Napa Sierra Club Earl Thollander Award 
        recipient, E1036 [14MY]
      Elk Grove Village, IL: Link Elementary School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2422 [14NO]
      ------tribute to Grove Junior High School D.A.R.E. (Drug Abuse 
        Resistance Education) (organization) Students of the Year 
        Award recipients, E608 [21MR]
      Elliott, Peter J.: National Association of Police Organizations, 
        Inc., TOP COPS Award recipient, E1021 [11MY]
      Elza, Elizabeth: West Virginia State Junior Trooper Academy Most 
        Outstanding Junior Trooper Award recipient, H764 [19JA]
      Energy Corporation of America, Inc.: Wellness Councils of 
        America (organization) Platinum Well Workplace Award 
        recipient, E2086 [9OC]
      Engel, Representative: AIDS Institute HIV/AIDS Care and 
        Treatment Award recipient, E2486 [4DE]
      Erickson, Lief: NAACP Award for Legal Excellence recipient, 
        E2377 [9NO]
      Esteban, Dominick: Eagle Scout Award recipient, E735 [16AP]
      Ethridge-Williams, La'Vera: West Fresno Health Care Coalition, 
        Inc., Tribute to Health Champions honoree, E2383 [9NO]
      Evansville, IN: Signature Learning Center recipient of Center 
        for Education Reform National Charter School of the Year 
        award, E1043 [14MY]
      Evens, Jane Bridges Ferrenbach: Freedoms Foundation at Valley 
        Forge St. Louis, MO, chapter Spirit of '76--Patriot award 
        recipient, E2066 [4OC]
      Ewell, Russell: American Institute for Public Service California 
        Jefferson Award recipient, E2405 [14NO]
      Fadgen, Brett: Pennsylvania Emergency Health Services Council 
        Pennsylvania Paramedic of the Year award recipient, E1881 
        [17SE]
      Fagan, Scott: Eagle Scout Award recipient, E2339 [6NO]
      Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Chamber of 
        Commerce Valor Award recipients, E434, E437, E442, E445, E448 
        [1MR]
      Falconi, Lou: Pennsylvania Scholastic Football Coaches 
        Association Hall of Fame inductee, E1417 [26JN]
      Fallin, Joseph P., III: Eagle Scout Award recipient, E1968 
        [25SE]
      Falls Village, CT: Housatonic Valley Regional High School winner 
        of Connecticut Dept. of Environmental Protection International 
        Environthon competition, E2328 [6NO]
      Fannin, Kent and Marilyn: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, E2058 [3OC]
      Fanning, Kate: Lackawanna County, PA, Federation of Democratic 
        Women Woman of the Year award recipient, E563 [15MR]
      Farmington, MO: Jefferson Elementary School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2250 [25OC]
      Fauci, Anthony S.: Albert and Mary Lasker Foundation Mary 
        Woodard Lasker Public Service Award recipient, E1891 [17SE]
      Fearon, Charlene Mauro: Florida Association of Science Teachers 
        Outstanding High School Science Teacher Award recipient, E2259 
        [29OC]
      Fehner, Peter: Eagle Scout Award recipient, E68 [10JA]
      Feinarman, Irving: French Jubilee of Liberty Medal recipient, 
        E667 [28MR]
      Ferraro, Nico: San Diego-Imperial Counties Labor Council Labor 
        Leader of the Year award recipient, E1209 [6JN]
      Ferrera, America: Academy of Television Arts and Sciences Emmy 
        Award recipient, H10411 [17SE]
      ------Golden Globes award recipient, H579 [17JA]
      Festi, Maureen: Preserve America National History Teacher of the 
        Year Award recipient, E2465 [4DE]
      Fetzer Vineyards (business): Medinge Group Brand With a 
        Conscience award recipient, E1546 [17JY]
      Fichman, Jacob D.: Eagle Scout Award recipient, E2591 [18DE]
      Filardo, Michael A.: Eagle Scout Award recipient, E1797 [5SE]
      Finkelstein, Art: Al Brounstein Meritorious Service Award 
        recipient, E1478 [10JY]
      Fitzgerald, Ed and Marilyn: YMCA Good Neighbor Award recipients, 
        E2276 [30OC]
      Fleming, Melissa: Jefferson County, CO, Curtis Garrett 
        Scholarship recipient, E1711 [3AU]
      Flintridge Foundation: Sigma Pi Phi Fraternity Gamma Zeta Boule 
        Foundation Community Award recipient, E1204 [6JN]
      Florida: tribute to Congressional Award Gold Medal recipients 
        from the 16th Congressional District, E1354 [20JN]
      Flower Mound, TX: Donald Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, E508 
        [9MR]
      Foley, Ryan D.: Eagle Scout Award recipient, E2253 [25OC]
      Ford, William C., Jr.: Jewish Community Center of Metropolitan 
        Detroit City of Detroit Boneh Kehillah Award recipient, E790 
        [19AP]
      Fort Meade, MD: tribute to participation in Dept. of Defense 
        Army Communities of Excellence competition, E963 [4MY]
      Fort Mitchell, MO: Blessed Sacrament School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2398 [13NO]
      Fort Thomas, KY: Highlands High School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2396 [13NO]
      Foster, Travis J.: Eagle Scout Award recipient, E738 [16AP]
      Frazier, Bryce: Eagle Scout Award recipient, E1850 [10SE]
      Frazier, Spencer: Eagle Scout Award recipient, E1848 [10SE]
      Frederick, Tyler: Eagle Scout Award recipient, E1249 [11JN]
      French, Erica: Fort Worth, TX, School District Chairs for 
        Teaching Excellence award recipient, E2489 [5DE]
      Friel, Joe: American Legion Pennsylvania Law Officer of the Year 
        award recipient, E1947 [20SE]
      Fuston, Nicholas D.: Eagle Scout Award recipient, E1525 [16JY]
      Gahanna, OH: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, E1632 [26JY]
      Gallagher, Sean C.: Cleveland-Marshall College of Law Alumni of 
        the Year Award recipient, E1219 [6JN]
      Gallegos, Mario, Jr.: Texas Governor for a Day honoree, E877 
        [26AP]
      Gallo, Joshua T.: Eagle Scout Award recipient, E778 [18AP]
      Gantt's Excavating and Contracting, Inc.: Sec. of Defense 
        Employer Support Freedom Award recipient, E1862 [11SE]
      Garrett, Mike: Sigma Pi Phi Fraternity Gamma Zeta Boule 
        Foundation Leadership Award recipient, E1206 [6JN]
      Gasior, Dawn: Archdiocese of Chicago, IL, Heart of the School 
        Award recipient, E271 [6FE]
      Gauert, Corbin A.: Eagle Scout Award recipient, E1425 [27JN]
      Geller, Keevin: ROFEH International (organization) New England 
        Chassidic Center Man of the Year Award recipient, E2102 [10OC]
      General Motors Corp.: Aura recipient of North American 
        International Auto Show North American Car of the Year 
        designation, E132 [17JA]
      Georgia: tribute to Boy Scouts Honor Medal With Crossed Palms 
        award recipients, E1576 [20JY]
      Geraty, Lawrence T.: Greater Riverside, CA, Chamber of Commerce 
        Citizen of the Year award recipient, E1225 [6JN]
      Getherall, Joseph T.: award Medal of Honor (H.R. 974), E303 
        [9FE]
      Gibson-Cornell, Julian: Eagle Scout Award recipient, E2420 
        [14NO]
      Gil Family: SBA Nevada Family Owned Small Business of the Year 
        award, E976 [7MY]
      Gilbert, Roy D., III: Parade (publication) and International 
        Association of Chiefs of Police Officer of the Year award 
        recipient, E2519 [6DE]
      Gliem, August: International Lions Club 50 Year Monarch 
        Milestone Chevron Award recipient, E2158 [17OC]
      Goodale, Christopher B.: Eagle Scout Award recipient, E1884 
        [17SE]
      Goodrich, T. Michael: Alabama Academy of Honor inductee, E1824 
        [7SE]
      Gordon, Milton: KinderCaminata (nonprofit organization) Corazon 
        award recipient, E342 [13FE]
      Gorman, Will: Eagle Scout Award recipient, E283 [7FE], E317 
        [9FE]
      Goss, Gary: Bedford, PA, Rotary Club Citizen of the Year award 
        recipient, E1322 [18JN]
      Goss, Jordan J.: Eagle Scout Award recipient, E1427 [28JN]
      Gotzon, Aaron P.: Eagle Scout Award recipient, E2085 [9OC]
      Gould, Grant P.: Eagle Scout Award recipient, E1787 [4SE]
      Goyal, Vatsala: National Merit Scholarship Award recipient, E864 
        [26AP]
      Graham, Sean L.: Eagle Scout Award recipient, E2590 [18DE]
      Grand Rapids, MI: Grand Rapids Community Sustainability 
        Partnership named U.N. Regional Center of Expertise on 
        Education for Sustainable Development, E831 [23AP]
      Green, Archie: Library of Congress Living Legend Award 
        recipient, E1741 [4AU]
      Green, Lawrence: Environment Industry Associations Driver of the 
        Year award recipient, E924 [2MY]
      Greenwood, Keith M.: Eagle Scout Award recipient, E2657 [19DE]
      Gresko, Richard: award of Medal of Honor (H.R. 2072), E876 
        [26AP]
      Gress, Christella: Coast Guard Commodore Greanoff Inspirational 
        Leadership Award recipient, E761 [17AP]
      Griffin, Annette: Carrollton, TX, Rotary Club Citizen of the 
        Year award recipient, E1783 [4SE]
      Griffiths, Stuart: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, E2105 [10OC]
      Gross, Seth S.: B'nai B'rith Amos Lodge No. 136 Man of the Year 
        award recipient, E2261 [29OC]
      Grossman, Christopher A.: Eagle Scout Award recipient, E1785 
        [4SE]
      Gschneidner, Karl: Acta Materialia, Inc., Gold Medal recipient, 
        E2095 [9OC]
      Guess, Tyler D.: Eagle Scout Award recipient, E1427 [28JN]
      Gwynn, Tony: National Baseball Hall of Fame inductee, E106 
        [12JA]
      ------tribute (H. Res. 83), E169 [22JA]
      Hackensack, NJ: Bergen County Academies recipient of Intel 
        Corp., Schools of Distinction Award, E2008 [27SE]
      Hahn, Dennis: Freedoms Foundation at Valley Forge George 
        Washington Honor Medal recipient, E2067 [4OC]
      Haitian-American Nurses Association: tribute to Scholarship and 
        Awards Gala, E826 [23AP]
      Halderman, Linda Fagan: Fresno County and City Republican Women 
        Federated Woman of Distinction Award recipient, E2127 [15OC]
      Hale, Wayne: National Air and Space Museum Trophy for Current 
        Achievement recipient, E579 [19MR]
      Hamilton, Caroline J.: Presidential Scholars Foundation 
        Presidential Scholar honoree, E668 [28MR]
      Hampton, Bill: Missouri Community College Association News Media 
        Award recipient, E2490 [5DE]
      Hans, Patricia: New Jersey Council for the Humanities Teacher of 
        the Year award recipient, E2253 [25OC]
      Hansen, Alexander K.: Eagle Scout Award recipient, E2561 [13DE]
      Hanson, Rex: LaRue County, KY, Teacher of the Year Excellence in 
        Classroom and Educational Leadership Award recipient, E548 
        [14MR]
      Hanson, Victor D.: Republican Jewish Coalition of Central 
        California Friend of Israel Award recipient, E2329 [6NO]
      Harding, Wendy: Muscogee County, GA, School District Teacher of 
        the Year award recipient, E1335 [19JN]
      Hargrove, Kiara Delle: Milken Family Foundation National 
        Educator Award recipient, E2638 [19DE]
      Harmon, Mack: Eagle Scout Award recipient, E2489 [5DE]
      Harris, Ryan D.: Eagle Scout Award recipient, E378 [16FE]
      Harris, Sarah: National Endowment for the Humanities ``Poetry 
        Out Loud'' Michigan State Championship winner, E909 [2MY]
      Harrison, James I., Jr.: Alabama Academy of Honor inductee, 
        E1828 [7SE]
      Harrison, Trent: Eagle Scout Award recipient, E673 [28MR]
      Hart, Walter: Eagle Scout Award recipient, E1722 [3AU]
      Hartleb, Mary Beth: SBA Nevada Women in Business Champion of the 
        Year award recipient, E955 [4MY]
      Hathhorn, Adam D.: Eagle Scout Award recipient, E2567 [13DE]
      Hatler, James: Eagle Scout Award recipient, E1142 [23MY]
      Hawthorne, Douglas D.: Greer Garson-E.E. Fogelson Humanitarian 
        Award recipient, E262 [5FE]
      ------Presbyterian Healthcare Foundation Greer Garson-E.E. 
        Fogelson Humanitarian Award recipient, E246 [1FE]
      Hayes family: Santa Rosa County, FL, Outstanding Farm Family 
        award recipient, E1489 [11JY]
      Hebel, Thomas: Bucks County, PA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement award recipient, E759 [17AP]
      Heibel, John: Baltimore, MD, Area Coast Guard Enlisted Person of 
        the Year award recipient, E666 [28MR]
      Heiden, Bruce: National Cotton Council Harry S. Baker 
        Distinguished Service Award recipient, E566 [15MR]
      Heintz, Violet: Fresno County and City Republican Women 
        Federated Woman of Distinction Award recipient, E2128 [15OC]
      Helm, Matthew: Eagle Scout Award recipient, E281 [7FE], E315 
        [9FE]
      Henderson, Caleb D.: Eagle Scout Award recipient, E1784 [4SE]
      Hendrick, Larry: National Association of Agricultural Educators 
        Teacher of the Year Award recipient, E2523 [6DE]
      Hendricks, Jacob A.: Eagle Scout Award recipient, E1881 [17SE]
      Henrie, Linda: Mesquite Social Services, Inc., Women in Service 
        and Enterprise Award recipient, E841 [24AP]
      Hensley, Melissa: Missouri Dept. of Education American Star of 
        Teaching Award recipient, E2081 [5OC]
      Herdman, Andrew: Eagle Scout Award recipient, E2437 [15NO]
      Herman, Joseph M.: Eagle Scout Award recipient, E2654 [19DE]
      Herman, Julie: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient for Ohio, H13304 [8NO]
      Hettinger, Jim: Scene Magazine Man of the Year award recipient, 
        E401 [27FE]
      Hidalgo, TX: inclusion of Hidalgo Early College High School in 
        U.S. News & World Report (publication) ``Best High Schools'' 
        list, E2517 [6DE]
      Hidell, Lynn: Little Elm, TX, Citizen of the Year Award 
        recipient, E2555 [12DE]
      Highland Village, TX: Texas safest city designee, E2121 [12OC]
      Hileman, Keil: DAR Outstanding Teacher of American History award 
        recipient, E1179 [25MY]
      Hill, Donna and Steve: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, E2076 [5OC]
      Hill, James: French Republic Legion of Honor recipient, E2349 
        [7NO]
      Ho, Thomas C.: Texas State University System Regents' Professor 
        Award recipient, E2033 [1OC]
      Hochstedler, Brandon: Eagle Scout Award recipient, E68 [10JA]
      Hoffman, Wyatt: Eagle Scout Award recipient, E2039 [2OC]
      Holcim Ltd: Theodore, AL, cement plant recipient of Council of 
        State Governments Associates award, E788 [19AP]
      Holden, D. Wayne: Delaware Community Foundation Allen Cup Award 
        recipient, E289 [7FE]
      Holladay, Wilhelmina Cole: National Arts Club of New York City 
        Gold Medal of Honor recipient, E211 [30JA]
      Holland, Luther: International Lions Club Melvin Jones Fellow 
        recipient, E2369 [8NO]
      Holloway, Linda: National Association for Sport and Physical 
        Education Southern District Elementary School Physical 
        Educator of the Year award recipient, E1405 [25JN]
      Holman, Jim: Eagle Scout Award recipient, E115 [16JA]
      Holmes, Nancy: Historic Mobile Preservation Society 
        Preservationist of Distinction award recipient, E1343 [20JN]
      Hon, David I.: Eagle Scout Award recipient, E27 [5JA]
      Hood, Lee: Washington State LASER Science Education Advocate 
        Award recipient, E951 [4MY]
      Hooks, Benjamin: Presidential Medal of Freedom recipient, H13216 
        [7NO]
      Hornbeck, Larry: National Academy of Engineering inductee, E2042 
        [2OC]
      Hottinger, Jeremy A.: Eagle Scout Award recipient, E996 [9MY]
      House of Representatives: tribute to Office of the Chief 
        Adminstrative Officer Achieving Excellence Award recipients, 
        E698 [30MR]
      ------tribute to Service Award recipients, E1911 [18SE]
      Houston's Enterprise Catering Service (business): Southeast 
        Minority Business Development Agency Southeastern Regional 
        Director's Award recipient, E1807 [5SE]
      Howard, Molly Parish: National Association of Secondary School 
        Principals National High School Principal of the Year award 
        recipient, E1948 [20SE]
      Howe, Mark: Grapevine-Colleyville Education Foundation 
        Distinguished Friend Award recipient, E998 [9MY]
      HSBC Bank USA, NA: Cheektowaga, NY, Chamber of Commerce Special 
        Presentation award recipient, E1262 [12JN]
      Huber, Marc: Eagle Scout Award recipient, E2255 [25OC]
      Hudson, Dirk P.: Eagle Scout Award recipient, E1526 [16JY]
      Hudspeth, Aaron D.: Eagle Scout Award recipient, E2656 [19DE]
      Hulings, Brittany: Presidential Scholars Foundation Presidential 
        Scholar honoree, E1411 [26JN]
      Humble, Joel S.: Eagle Scout Award recipient, E1525 [16JY], 
        E1662 [31JY]
      Hunt, Ray L.: Linz Award recipient, E394 [17FE]
      Hunt, Stephanie: Mrs. United States pageant winner, E1607 [24JY]
      Huntington, WV: Huntington VA Medical Center recipient of the 
        Best Performing Facility award, E645 [26MR]
      Hurst, Dan and Luanne: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, E2061 [3OC]
      Hussung, Lisa: Kentucky Music Educators Association Elementary 
        Music Teacher of the Year award recipient, E560 [15MR]
      Igo, John: Eagle Scout Award recipient, E1097 [21MY]
      Illinois: tribute to teachers receiving National Board for 
        Professional Teaching Standards' National Board Certification, 
        E2654 [19DE]
      Independence, MO: Independence School District recipient of 
        Coalition for Community Schools Award for Excellence, E1281, 
        E1284 [13JN]
      Indiana: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award Distinguished Finalist honorees, E887 [30AP]
      ------tribute to Indiana State Teachers Association Crystal Bell 
        Award recipients, E814 [20AP]
      ------tribute to Northwest Indiana Federation of Labor, AFL-CIO, 
        honorees, E1864 [11SE]
      Insalaco, Sandy: Luzerne County, PA, Italian American 
        Association Lifetime Achievement Award recipient, E1955 [24SE]
      Irlmeier, Jodie: Iowa Technology and Education Connection Iowa 
        Technology Educator of the Year award recipient, E2455 [16NO]
      Irving, TX: T.J. Lee Elementary and Irving Independent School 
        District Food Service Dept., recipient of Dept. of Agriculture 
        Gold School award, E2217 [23OC]
      ------T.J. Lee Elementary School recipient of Dept. of 
        Agriculture Gold School Award, E2318 [5NO]
      Isley, Philip W.: Eagle Scout Award recipient, E927 [2MY]
      Jasen, Glenda: Walton County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E314 [9FE]
      Jennette, Emily: Georgia Teacher of the Year award recipient, 
        H3439 [17AP]
      Jensen, Randall: Boy Scouts Silver Beaver Award recipient, E507 
        [9MR]
      Jepson, Corey D.: Eagle Scout Award recipient, E2610 [19DE]
      Jersey City, NJ: Alfred E. Zampella P.S. School recipient of 
        ``Heart of Gold'' Award, E1400 [22JN]
      ------Alfred E. Zampella School recipient of Heart of Gold Award 
        for the Second Kindest School in New Jersey, E1254 [11JN]
      Johns, Bradley: Eagle Scout Award recipient, E24 [5JA]
      Johnsen, Joseph K.: Eagle Scout Award recipient, E2594 [18DE]
      Johnson, Eric: American Police Hall of Fame and Museum 
        Outstanding Law Enforcement Officer of the Year Award 
        recipient, E1861 [11SE]
      Johnson, Hjalma E.: East Pasco Political Club Lincoln Heritage 
        Award recipient, E202 [29JA]
      Johnson, Rebecca A.: Milken Family Foundation National Educator 
        Award recipient for Nevada, E367 [15FE]
      Johnson, Shawn: ABC News Person of the Week honoree, E1885 
        [17SE]
      Jones, Brendan A.: National Merit Scholarship Award recipient, 
        E874 [26AP]
      Jones, Richard T.: French Jubilee of Liberty Medal recipient, 
        E1180 [25MY]
      Jonesboro, GA: tribute to Jonesboro High School mock trial team, 
        E1148 [25MY]
      Joseph, Mel: March of Dimes Foundation Alexander Macomb Citizen 
        of the Year Award recipient, E2112 [10OC]
      Jubelirer, Robert: HealthSouth Rehabilitation Hospital of 
        Altoona, PA, Rehabilitation Advocate award recipient, E1984 
        [26SE]
      Julius Goldstein & Son, Inc.: Alabama Retail Association Alabama 
        Centennial Retailer honoree, E2300 [1NO]
      Jurich, Tom: Street & Smith's SportsBusiness Journal/Sports 
        Business Daily Athletic Director of the Year award recipient, 
        E1317 [15JN]
      Kakani, Bhavani K.D.: Arthritis Foundation Humanitarian Award 
        recipient, E2373 [8NO]
      Kansas City, KS: University of Kansas Hospital recipient of 
        American Nurses Credentialing Center Magnet designation, E9 
        [5JA]
      Kansas City, MO: tribute to Liberty High School science bowl 
        team, E891 [30AP]
      Karanusic, Adrianne: Florida Hospital Association Hospital Hero 
        of the Year Award recipient, H13828 [13NO]
      Kays, Kenneth M.: award Medal of Honor, E863 [26AP]
      Kazanjian, Debra: Fresno County and City Republican Women 
        Federated Woman of Distinction Award recipient, E2129 [15OC]
      Keefer, Nancy: Bonita Springs, FL, Citizen of the Year award 
        recipient, E2332 [6NO]
      Kelly, Nathan M.: Eagle Scout Award recipient, E1787 [4SE], 
        E2039 [2OC]
      Kemah, TX: LaVace Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2319 [5NO]
      Kenmore, WA: Inglemoor High School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2459 [16NO]
      Kentucky: tribute to Pennyroyal Regional Academic All-Star Team 
        nominees, E842 [24AP]
      Kerns, Cedric A.: Bicolanos of Nevada, Inc., and Filipino 
        American California Expatriates Society of Las Vegas Bench 
        Trailblazer Award recipient, E2555 [12DE]
      Kessler, Pat and Bill: Riverbend Head Start and Family Services 
        Circle of Care award recipients, E995 [9MY]
      Ketter, William: New England Press Association Hall of Fame 
        inductee, E472 [6MR]
      Khader, Shana: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1136 
        [23MY]
      Killen, Conor F.: Eagle Scout Award recipient, E1887 [17SE]
      Kilpatrick, Mitchell: Eagle Scout Award recipient, E301 [9FE]
      King, Barbara: Dayton/Montgomery County, OH, Convention & 
        Visitors Bureau Community Ambassador Award recipient, E1059 
        [16MY]
      King, Talmadge E., Jr.: American Thoracic Society Edward 
        Livingston Trudeau Medal recipient, E1070 [16MY]
      Kingland-Hanson, Carolyn: WHO-TV (Des Moines, IA) and Allied 
        Insurance (company) Golden Apple Award recipient, E2632 [19DE]
      Kirkwood, MO: Westchester Elementary School recipient of Dept. 
        of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2398 [13NO]
      Kleiman, Lynn: ATHENA Award recipient, E1265 [12JN]
      Klingensmith, Jacob: Eagle Scout Award recipient, E81 [11JA]
      Klos, Terence A.: Eagle Scout Award recipient, E2589 [18DE]
      Knavenshue, Jeremiah K.: Eagle Scout Award recipient, H890 
        [24JA]
      Knoll, Evan S.: Eagle Scout Award recipient, E27 [5JA]
      Knopf, Katie: Character Counts in Elmhurst, IL, Coalition Mayor 
        for a Day Essay Contest winner, H9189 [31JY]
      Knopke, Jennifer: DAR Kansas Outstanding Junior Member award 
        recipient, E1177 [25MY]
      Knudson, Heather: Association of Christian Schools International 
        Spelling Bee participant, E1192 [5JN]
      Kojic, Mladen: Eagle Scout Award recipient, E2339 [6NO]
      Krause, Seth: Eagle Scout Award recipient, E1847 [10SE]
      Krug, Kyle J.: Eagle Scout Award recipient, E2592 [18DE]
      Kuenker, Amy: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1134 
        [23MY]
      Kurylo, Joanna: New York State Martin Luther King, Jr., 
        Humanitarian Youth Award recipient, E306 [9FE], E329 [12FE]
      Lahart, Brad: Denton, TX, Fire Dept., Employee of the Year award 
        recipient, E337 [13FE]
      Lamar University: Dept. of Communications documentary, ``Texas 
        Wetlands'', winner of the North American Association for 
        Environmental Education/Pierce Foundation Environmental 
        Education Film and Video Festival, E2511 [6DE]
      Langhorst, Eric: Missouri Teacher of the Year award recipient, 
        E1845 [10SE]
      Lanz, June C. Lablonsky: Freedoms Foundation at Valley Forge 
        Regional Spirit of '76--American Patriot award recipient, 
        E2068 [4OC]
      LaRosa, Buddy: Jewish National Fund Tree of Life Award 
        recipient, E815 [20AP]
      Larson, Meredith: State Fair of Texas Youth Livestock Auction 
        Grand Champion Steer award recipient, E2186 [18OC]
      Las Vegas, NV: Centennial High School Navy League Most 
        Outstanding Unit award recpient, E1223 [6JN]
      ------Edward W. Clark High School recipient of Siemens 
        Foundation Award for Advanced Placement, E726 [30MR]
      ------Junior League of Las Vegas recipient of American Institute 
        of Architects Livable Community Award for Morelli House 
        preservation project, E691 [29MR]
      Laufer, Joseph M.: Volunteer Center of Burlington County, NJ, 
        Lloyd Ritter Community Service Award recipient, E2262 [29OC]
      Leach, James E.: Eagle Scout Award recipient, E378 [16FE]
      Lee, Harper: Presidential Medal of Freedom recipient, H13216 
        [7NO], E2512 [6DE]
      Lee, Robert W.: Business Council of Alabama Chairman's Award for 
        Leadership and Distinguished Service recipient, E2299 [1NO]
      Leek, Casey: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1133 
        [23MY]
      Leeps, Warren: Iowa Dept. of Public Safety Sullivan Brothers 
        Award of Valor recipient, E2612 [19DE]
      Lehman, Kenneth D.: Eagle Scout Award recipient, E627 [23MR]
      Leininger, David: Eagle Scout Award recipient, E83 [11JA]
      Leininger, Tim: Eagle Scout Award recipient, E64 [10JA]
      Lenawee County, MI: America's Promise--The Alliance for Youth 
        100 Best Communites for Young People award recipient, H1217 
        [6FE]
      Leon, Lucero H.: Mr. Amigo Association award recipient, E45 
        [9JA]
      Leon Guerrero, Lourdes: SBA Guam Women in Business Champion of 
        the Year award recipient, E454 [5MR]
      Leon Guerrero, Maraquita C.: SBA Guam Home-Based Business 
        Champion of the Year award recipient, E457 [5MR]
      Lerner, Mark D: Charles E. Smith Jewish Day School, Rockville, 
        MD, Chadesh Yameinu Award recipient, E787 [19AP]
      Lewis, Kevin A.: Eagle Scout Award recipient, E740 [16AP]
      Lewis, Rhys: Wayne County, MI, 11th Congressional District 
        Republican Committee Lifetime Achievement Award recipient, 
        E1267 [12JN]
      Lewiston, ME: National Civic League All-America City Award 
        recipient, E1338 [19JN]
      Liebl, Dionne: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E2466 [4DE]
      Lindquist, Susan: Desert Research Institute Nevada Medal 
        recipient, E472 [6MR]
      Linsday, Richard H.: American Heart Association Ventura County, 
        CA, Gala honoree, E425 [28FE]
      Lockhart, Gregory: Humane Society of the U.S., and National 
        District Attorneys Association Humane Law Enforcement Award 
        recipient, H11498 [15OC]
      Long, Jessica: U.S. Olympic Committee Paralympian of the Year 
        award recipient, E907 [1MY]
      Long, Parker E.: Eagle Scout Award recipient, E1190 [5JN]
      Lorenson, Maria: Girl Scouts of Shawnee Council, Inc., Woman of 
        Distinction Award recipient, E1970 [25SE]
      Love, Kevin: Gatorade National Boys Basketball Player of the 
        Year award recipient, E875 [26AP]
      Loving, David M.: National Public Safety Medal of Valor 
        recipient, E2570 [13DE]
      Lowe, Jarrett: Eagle Scout Award recipient, E76 [11JA]
      Lowell, Mike: Major League Baseball World Series Most Valuable 
        Player Award recipient, E2300 [1NO]
      Lozano, Jose: American Public Gas Association Personal 
        Achievement Award recipient, E1697 [2AU]
      Lyons, Andra: Jacksonville, AL, High School Teacher of the Year 
        award recipient, E305 [9FE]
      Lytkowski, Dale: Cleveland Society of Poles (organization) Good 
        Joe Award recipient, E588 [20MR]
      Mackenzie, Tina: Humboldt County, CA, Democratic Central 
        Committee Democrat of the Year award recipient, E2191 [22OC]
      Madden, Carlos: Soldier's Medal recipient, E320 [12FE]
      Mallias, Alexandros P.: Committee for the International Salute 
        to the Life and Legacy of Dr. Martin Luther King Martin Luther 
        King Legacy Award for International Service recipient, E428 
        [28FE]
      Maloney, Jane: Caregiver Volunteers of Central Jersey 
        (organization) Hope Award recipient, E2147 [16OC]
      Mann, Terra: Dept. of Education American Star of Teaching Award 
        recipient for Ohio, H13304 [8NO]
      Marcus, Gisele A.: inclusion in Diversity MBA Magazine Top 50 
        Under 50 Corporate Executives with MBA Degrees list, E1872 
        [14SE]
      Marez, Tavia: Okaloosa County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E268 [6FE]
      Marietta, GA: Marietta Fire Dept., Wildland Fire Response Team 
        recipient of Cobb County, GA, Chamber of Commerce Award of 
        Merit, E2109 [10OC]
      ------National Civic League All-America City Award recipient, 
        H5337 [17MY]
      Marinoff, Amanda: Siemens Foundation Competition in Math, 
        Science and Technology award recipient, E2535 [11DE]
      Marius, Fitzalbert M.: West Fresno Health Care Coalition, Inc., 
        Tribute to Health Champions honoree, E2380 [9NO]
      Mark, Florine: Jewish Community Center of Metropolitan Detroit 
        Jewish Community Boneh Kehillah Award recipient, E787 [19AP]
      Marks, Tobin J.: NSF National Medal of Science award recipient, 
        E1484 [11JY]
      Marsh, Matthew D.: Eagle Scout Award recipient, E887 [30AP]
      Martin, Alex J.: Eagle Scout Award recipient, E742 [16AP]
      Martin, Alexander: Eagle Scout Award recipient, E2649 [19DE]
      Martin, Gordon: Montgomery (AL) Advertiser Citizen of the Year 
        Award recipient, E1157 [25MY]
      Martin, Jobie L.: Experience Works Inc., Mississippi Outstanding 
        Older Worker award recipient, E2535 [11DE]
      Martin, Katja: Library of Congress Letters About Literature 
        competition winner, H7631 [11JY]
      Martinsburg, WV: tribute to Purple Heart and Veterans Memorial 
        dedication, E1542 [17JY]
      Maryville, MO: Beverly Living Center (nursing facility) 
        recipient of Beverly Enterprise Ten Karat award, E1096 [21MY]
      Mason, Mel: NAACP Stephen E. Ross award recipient, E2193 [22OC]
      Mathews, Tammy: SBA Nevada Small Business Person of the Year 
        award recipient, E963 [4MY]
      Mattas, Ed: San Diego-Imperial Counties Labor Council Community 
        Service Award recipient, E1206 [6JN]
      Mayhew, Nicole: Santa Rosa County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E340 [13FE]
      Mazure, Carolyn: National Organization of Women for Connecticut 
        Elizabeth Blackwell Award recipient, E960 [4MY]
      McCall, Dirk: Queens Lesbian and Gay Pride Committee, Inc., 
        honoree, E211 [30JA]
      McCalmon, Sam: Eagle Scout Award recipient, E64 [10JA]
      McCann, Richard: Boy Scouts Three Fires Council Distinguished 
        Citizens Award recipient, E2080 [5OC]
      McCarter, Blake A.: Eagle Scout Award recipient, E336 [13FE]
      McClendon, William U.: Eagle Scout Award recipient, E1968 [25SE]
      McCollum, Jason: Eagle Scout Award recipient, E1851 [10SE]
      McDonald, Morgan: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Colorado, E987 [8MY]
      McEwen, Matthew: Eagle Scout Award recipient, E2087 [9OC]
      McGuire, Thomas C.: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and the Council for Advancement and Support of 
        Education Colorado Professor of the Year Award recipient, 
        E2439 [15NO]
      McLain, Douglas: Eagle Scout Award recipient, E80 [11JA]
      McLain, Tyler: Eagle Scout Award recipient, E1568 [19JY]
      McLeansboro, IL: Governor's Cup Award recipient for volunteer 
        efforts to build youth playground, E2610 [19DE]
      McMullen, Mary-Ellen: University of Nevada, Reno, Alumni 
        Association Alumna of the Year recipient, E2338 [6NO]
      Meade, Carol J.: Little Elm, TX, Citizen of the Year Award 
        recipient, E2555 [12DE]
      Meade, Thomas D.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) W. Francis Swingle Award recipient, 
        E480 [7MR]
      Megellas, James (Maggie): award Medal of Honor (H.R. 795), E231 
        [1FE]
      Menichetti, Aaron N.: Eagle Scout Award recipient, E2659 [19DE]
      Mercedes, TX: inclusion of South Texas Independent School 
        District high schools in U.S. News & World Report 
        (publication) ``Best High Schools'' list, E2556 [12DE]
      Mercer, WV: America's Promise--The Alliance for Youth 100 Best 
        Communities for Young People award recipient, E243 [1FE]
      Merin, Sandra L.: National Children's Alliance Volunteer of the 
        Year award recipient, E1373 [21JN]
      Metts, James C., Jr.: American Center of Polish Culture award 
        recipient, E474 [6MR]
      Middleton, WI: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, E1691 [2AU]
      Midland RockHounds (baseball team): John H. Johnson President's 
        Trophy recipient, E2603 [19DE]
      Milano, Bernard J.: Boy Scouts Iaoapogh Mountains District of 
        Northern New Jersey Council Community Service Award recipient, 
        E2041 [2OC]
      Military Order of the Purple Heart: anniversary (H. Con. Res. 
        49), H8927 [30JY], E1768, E1777 [4AU]
      ------extend eligibility for associate membership to the spouse 
        and siblings of Purple Heart recipients (H.R. 1119), H12770, 
        H12771 [6NO], E387 [17FE]
      ------tribute to San Jacinto, TX, chapter 782, E2054 [3OC]
      Miller, Phyllis: UJA-Federation of New York Task Force on People 
        With Disabilities Zella Butler Bronfman Award recipient, E81 
        [11JA]
      Mills, Fredrick A.: Chelsea (MI) Standard and Chelsea, MI, Area 
        Chamber of Commerce Lifetime Achievement Award recipient, 
        E2362 [8NO]
      Milstead, Jeri A.: University of Toledo Medical Center Career 
        Achievement Award recipient, E2121 [12OC]
      Minkel, Justin: Arkansas Teacher of the Year award recipient, 
        H4057 [25AP]
      Minneapolis, MN: Minneapolis VA Medical Center recipient of 
        Dept. of Veterans Affairs Robert W. Carey Performance 
        Excellence Award, E2311 [1NO]
      Minnesota State Arts Board: National Endowment for the Arts 
        National Accessibility Leadership Award recipient, E2524 [6DE]
      Mitchell, Abraham: Mobile, AL, Civitan Club Mobilian of the Year 
        award recipient, E629 [23MR]
      Mobile, AL: tribute to St. Paul's Episcopal School girls' golf 
        team, E1179 [25MY]
      Mogie, Andy: Iowa Dept. of Education Teacher of the Year award 
        recipient, E2455 [16NO]
      Monetti, Arthur: French Jubilee of Liberty Medal recipient, 
        E1833 [7SE]
      Monroe, WV: America's Promise--The Alliance for Youth 100 Best 
        Communities for Young People award recipient, E243 [1FE]
      Moore, Harry (Moo): West Virginia University Athletic Hall of 
        Fame inductee, E1930 [19SE]
      Moore, Nicholas J.: Eagle Scout Award recipient, E29 [5JA]
      Moran, Kate P.: Commonwealth Academy Recognition for Educators 
        (CARE) Award recipient, E927 [2MY]
      Moreno, Hernando A.: SBA Nevada Small Business Person of the 
        Year award recipient, E967 [7MY]
      Morgan, Gil: Wal-Mart First Tee Open Champions Tour winner, 
        E1931 [19SE]
      Morgan, Joseph C.: Eagle Scout Award recipient, E757 [17AP]
      Morgan, Melissa: President's Volunteer Service Award recipient, 
        E537 [14MR]
      Morris, Will D.: Eagle Scout Award recipient, E399 [27FE]
      Morrison, Ian: Missouri TAR WARS anti-smoking campaign poster 
        contest winner, E1477 [10JY]
      Morrow, Joseph and Sandra: Boy Scouts Calumet Council 
        Distinguished Citizen award recipients, E1088 [17MY]
      Mose, Ryan E.: Eagle Scout Award recipient, E30 [5JA]
      Moss, Cheryl B.: Bicolanos of Nevada, Inc., and Filipino 
        American California Expatriates Society of Las Vegas Bench 
        Trailblazer Award recipient, E2556 [12DE]
      Moss, Deborah: Washington County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E320 [12FE]
      Mossman, Sandra: Texas Association of School Boards 
        Superintendent of the Year Award recipient, E1681 [2AU]
      Muck, Jarrett: Eagle Scout Award recipient, E431 [1MR]
      Muiller, Christopher W.: Eagle Scout Award recipient, E628 
        [23MR]
      Mundelein, IL: Carmel Catholic High School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2403 [14NO], E2480 [4DE]
      Munir, Zuhair: University of California, Davis Prize for 
        Undergraduate Teaching and Scholarly Achievement recipient, 
        E1012 [10MY]
      Murphy, Michael P.: award Medal of Honor posthumously, H11554 
        [16OC], H12135, H12136 [29OC]
      Nabors, Alyssa N.: National Merit Scholarship Award recipient, 
        E875 [26AP]
      Naholowaa, Michael W.: SBA Guam Financial Services Champion of 
        the Year award recipient, E456 [5MR]
      Nashville, TN: Hunters Lane High School recipient of GRAMMY 
        Signature School award, E976 [7MY]
      National Association of Letter Carriers: Branch 70 recipient of 
        San Diego-Imperial Counties Labor Council Volunteer Dedication 
        Award, E1201 [6JN]
      National Ethnic Coalition of Organizations: tribute to Ellis 
        Island Medal of Honor recipients, E1210 [6JN]
      National History Day (organization): tribute to Kentucky 
        competition participants, E229 [1FE]
      National Medal of Honor Day: support goals and ideals (H. Con. 
        Res. 47), H1900-H1903 [27FE], E461 [5MR], E587 [20MR], E608 
        [21MR]
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (S. Con. Res. 27), H8925-H8927 [30JY], E1768 [4AU]
      Navejar, Rosa: Coors Brewing Co., Hispanic Leader of the Year 
        Award recipient, E289 [7FE]
      NAVSYS Corp.: Small Business Technology Council Tibbetts Award 
        recipient, E2388 [9NO]
      Nebraska: tribute to towns in Business Week (publication) list 
        of great places to raise kids for less, H16649 [18DE]
      Neely, Patrick: Memphis Restaurant Association Restauranteur of 
        the Year award recipient, E582 [19MR]
      Neil, Garry A.: American Geriatrics Society Discovery Award 
        recipient, E1803 [5SE]
      New York, NY: anniversary of New York Public Library's Schomburg 
        Center for Research in Black Culture Africana Heritage Awards 
        Gala, E462 [5MR]
      ------tribute to Little Missionary's Day Nursery Sara Curry 
        Award recipients, E210 [30JA]
      Newton, KS: Chisholm Middle School recipient of Intel Corp., 
        Schools of Distinction Award, H3718 [20AP]
      Nicholson, Robert: Air Force Association DW Steele Chapter 
        Teacher of the Year Award recipient, E1530 [16JY]
      Nielsen, Tom: Iowa Dept. of Public Safety Sullivan Brothers 
        Award of Valor recipient, E2641 [19DE]
      Nigrelli, John S., Sr.: Association of Regionale Calabreses of 
        Philadelphia, PA, Achievement Award recipient, E617 [23MR]
      Niles, IL: Niles Township High School District 219 recipient of 
        Kennedy Center Alliance for Arts Education Network and 
        National School Boards Association Award, E1083 [17MY]
      Nobel Prize: recognition of Albert Gore, Jr., for peace, E2652 
        [19DE]
      ------recognition of Craig C. Mello for physiology or medicine, 
        E1245 [11JN]
      ------recognition of Roger D. Kornberg for chemistry, Andrew Z. 
        Fire and Craig C. Mello for physiology or medicine, and John 
        C. Mather and George F. Smoot for physics (H. Res. 316), H4220 
        [1MY]
      Nonnecke, Gail Romberger: Carnegie Foundation for the 
        Advancement of Teaching and the Council for Advancement and 
        Support of Education Iowa Professor of the Year Award 
        recipient, E2556 [12DE]
      North Texas Teen Court Training: tribute to Lewisville-Flower 
        Mound Teen Court participants, E522 [12MR]
      Novi, MI: Novi Meadows Elementary School recipient of Michigan 
        Blue Ribbon Exemplary School award, E1261 [12JN]
      Nowak, Erik: Army National Guard Soldier of the Year Award 
        recipient, E1859 [11SE]
      Nowlin, Linda: Kitty Stone Elementary School, Jacksonville, AL, 
        Teacher of the Year award recipient, E367 [15FE]
      NRC: Partnership for Public Service and the American University 
        Institute for the Study of Public Policy Implementation 2007 
        Best Places To Work in the Federal Government designee, E1002 
        [9MY]
      Nussbaum, Harris S.: If Given a Chance Foundation Our Children's 
        Hero honoree, E1954 [24SE]
      Oak Lawn, IL: St. Germaine Catholic School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2348 [7NO]
      Oas, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E2339 [6NO]
      Ode, Jeff: Iowa Dept. of Public Safety Sullivan Brothers Award 
        of Valor recipient, E2612 [19DE]
      O'Dell, Donald (Digger): Chelsea (MI) Standard and Chelsea, MI, 
        Area Chamber of Commerce Lifetime Achievement Award recipient, 
        E2357 [8NO]
      O'Fallon, MO: Middendorf-Kredell Branch Library recipient of 
        Federal Depository Library of the Year Award, E2103 [10OC]
      Omega Psi Phi Fraternity, Inc.: tribute to Mu Nu Chapter 
        Academic Leadership Award and R.W. Snowden Scholarship Award 
        recipients, E2453 [15NO]
      Organ donation: establish congressional commemorative medal for 
        organ donors and their families (H.R. 1764), E725 [30MR]
      Orland, Margie: Congregation Emanu El, San Bernardino, CA, Rabbi 
        Norman F. Feldheym Award recipient, E830 [23AP]
      Ormsby, Sally B.: Fairfax County, VA, Federation of Citizens 
        Association Citizen of the Year award recipient, E504 [9MR]
      O'Rourke, Evan C.: Eagle Scout Award recipient, E757 [17AP]
      Orr, Mary: National Association of Elementary School Principals 
        National Distinguished Principal Award recipient, E2426 [15NO]
      Orr, William B.: Eagle Scout Award recipient, E2085 [9OC]
      Ortman, Charles T.: Eagle Scout Award recipient, E19 [5JA], 
        E1249 [11JN]
      Oswald, Hayden: Eagle Scout Award recipient, E380 [16FE]
      Ottley, Athneil C. (Addie): African American Ethnic Sports Hall 
        of Fame Executive of the Year award recipient, E2058 [3OC]
      Overland Park, KS: Volunteer Center of Johnson County Movers and 
        Shakers Award recipients, E644 [26MR]
      Pacific Islands: authorize appropriations to provide for South 
        Pacific exchanges and Fulbright scholarships to students, and 
        provide technical and other assistance through AID (H.R. 
        3062), H10084, H10085 [5SE], E1807 [5SE]
      Page and Jones, Inc.: Alabama Governor's Trade Excellence Award 
        recipient, E625 [23MR]
      Palitsch, Jason: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee 
        Eleanor Roosevelt Humanitarian Youth Award recipient, E2245 
        [25OC]
      Palm Beach County, FL: Dreyfoos School of the Arts inclusion in 
        Newsweek (publication) list of nation's top high schools, 
        E1177 [25MY]
      ------Suncoast High School inclusion in Newsweek (publication) 
        list of nation's top high schools, E1177 [25MY]
      Panpaphian Association of America, Inc.: tribute to award 
        recipients, E2623 [19DE]
      Parham, Merritt W.: Eagle Scout Award recipient, E1968 [25SE]
      Parks, Rosa: award Congressional Gold Medal, H16796 [18DE]
      Parrish, Christopher C.: Eagle Scout Award recipient, E2080 
        [5OC]
      Patania, Jeremy A.: Eagle Scout Award recipient, E1042 [14MY]
      Patton, Genarrow: Greenspoint-North Houston, TX, Chamber of 
        Commerce Distinguished Service award recipient, E2339 [6NO]
      Paul, Alice: award Congressional Gold Medal, H346 [11JA]
      Payan, Andrea: Milken Family Foundation Milken Educator Award 
        recipient, E988 [8MY]
      Payne, William: Eagle Scout Award recipient, E1250 [11JN]
      Peabody, Mickey: Oakdale, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E176 [23JA]
      Peeples, Emily: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee 
        Eleanor Roosevelt Humanitarian Youth Award recipient, E2244 
        [25OC]
      People, Inc.: Cheektowaga, NY, Chamber of Commerce Community 
        Service award recipient, E1263 [12JN]
      Pepper, Maxwell W.E.: Eagle Scout Award recipient, E890 [30AP]
      Perea, Gustavo I.: Greater Philadelphia, PA, Chamber of Commerce 
        Business Person of the Year award recipient, E2463 [4DE]
      Perez Bros., Inc.: SBA Guam Jeffrey Butland Family-Owned 
        Business of the Year award recipient, E458 [5MR]
      Peterson, Christian R.: Eagle Scout Award recipient, E2593 
        [18DE]
      Petioni, Muriel: Barnard College Medal of Distinction recipient, 
        E1430 [28JN]
      Phan, Man Minh: San Rafael, CA, Citizen of the Year Award 
        recipient, E682 [28MR]
      Pichot, Barbara: Girl Scouts of Shawnee Council, Inc., Woman of 
        Distinction Award recipient, E1970 [25SE]
      Piemonte, Christopher A.: Eagle Scout Award recipient, E757 
        [17AP]
      Pierce, William E.: Eagle Scout Award recipient, E757 [17AP]
      Pilch, Matthew A.: Eagle Scout Award recipient, E14 [5JA]
      Pilch, Nicholas J.: Eagle Scout Award recipient, E15 [5JA]
      Pina, Davie: Napa Valley Grapegrowers (organization) Grower of 
        the Year award recipient, E1262 [12JN]
      Pinsky, Marilyn L.: Interfaith Works (organization) Interfaith 
        Leadership Award recipient, E868 [26AP]
      Piro, George L.: FBI Director's Award for Excellence recipient, 
        E2150 [16OC]
      Pittsburgh, PA: Rand McNally & Co., most livable city designee, 
        H4735 [9MY]
      Poczerwinski, Terri: Career College Association Graduate 
        Recognition for Excellence, Achievement and Talent (GREAT) 
        Award recipient, E454 [5MR]
      Podolsky, Judith: American Committee for Shaare Zedek Medical 
        Center in Jerusalem (organization) West Coast region Woman of 
        Valor award recipient, E455 [5MR]
      Pollinger, Stephen P.: ABA Law Teacher of the Year for Middle 
        Schools award recipient, E1435 [28JN]
      Pope, Shane D., II: Eagle Scout Award recipient, E1250 [11JN]
      Port St. Lucie, FL: Government Finance Officers Association 
        Excellence Award recipient, E2457 [16NO]
      ------St. Lucie County, FL, Human Resources Association Best 
        Place to Work Award recipient, E2455 [16NO]
      Powell, Roger W.: Purple Heart recipient, E269 [6FE]
      Power resources: establish monetary prizes for products that 
        reduce our dependence on foreign oil, H6244 [12JN]
      Price, Colton D.: Eagle Scout Award recipient, E1885 [17SE]
      Price, Tom: Ohio Agriculture Hall of Fame inductee, E1701 [2AU]
      Pridgen, Kenneth and family: Walton County, FL, Outstanding Farm 
        Family of the Year Award recipients, E2609 [19DE]
      Pulitzer Prize: recognition of Brett Blackledge for 
        Investigative Reporting, E862 [26AP]
      ------recognition of Cynthia Tucker for Commentary, E863 [26AP]
      Putz, Mathew T.: Eagle Scout Award recipient, E996 [9MY]
      Pyon, Harold Y.: Republic of Korea Suk Ryu Award recipient, E425 
        [28FE]
      Quality Cabinets (company): OSHA Star Award for the Volunteer 
        Protection Program recipient, E2573 [13DE]
      Quality Float Works, Inc.: inclusion in Inc. Magazine 5000 
        fastest growing private companies in America list, E1898 
        [17SE]
      Rainbolt, Samuel J.: Eagle Scout Award recipient, E1968 [25SE]
      Ralenkotter, Rossi: Academy of Motion Picture Arts and Sciences 
        Oscar Night America, Las Vegas, NV, and Arthritis Foundation 
        Man of the Year award recipient, E366 [15FE]
      Ramirez, Rogolio: Greenspoint-North Houston, TX, Chamber of 
        Commerce Distinguished Service award recipient, E2339 [6NO]
      Randall, Alyssa: WHO-TV (Des Moines, IA) and Allied Insurance 
        (company) Golden Apple Award recipient, E2144 [16OC]
      Randolph AFB, TX: Dept. of Energy Presidential Award for 
        Leadership in Federal Energy Management recipient, E2293 
        [31OC]
      Rao, Heidi: International Hunter Education Association 
        Professional of the Year award recipient, E1968 [25SE]
      Raschke, Fred: Galveston, TX, Chamber of Commerce Business 
        Leader of the Year award recipient, E1467 [29JN]
      Rath, Maria: Sussex County, NJ, Senior of the Year award 
        recipient, E1734 [3AU]
      Ratner, Hedy M: Jewish Women's Foundation Women Who Dared award 
        recipient, E507 [9MR]
      Rau, Lee A.: Fairfax County, VA, Federation of Citizens 
        Association Citation of Merit award recipient, E505 [9MR]
      Reach Out and Read National Center (organization): UNESCO 
        Confucius Award for Literacy recipient, E1664 [31JY]
      Readers' Books (business): Sonoma Valley, CA, Chamber of 
        Commerce Sonoma Valley Business of the Year award recipient, 
        E2128 [15OC]
      Rebich, Lois: Pennsylvania Teacher of the Year award recipient, 
        E886 [26AP]
      Reed, Logan R.: Eagle Scout Award recipient, E888 [30AP]
      Relic, David L.: Eagle Scout Award recipient, E2604 [19DE]
      Resnick, Martin R.: Baltimore County, MD, Business Hall of Fame 
        inductee, E2360 [8NO]
      Reynders, Harold: Catholic Diocese of St. Petersburg, FL, St. 
        Jude Medal recipient, E264 [5FE]
      Reynolds, Michael: Eagle Scout Award recipient, E303 [9FE]
      Rhodes, William: Eagle Scout Award recipient, E2513 [6DE]
      Rice, Tom and Peggy: WFTW-Radio (Fort Walton Beach, FL) 
        Humanitarian Award recipients, E1495 [12JY]
      Richwine, Donald B., Jr.: Bronze Star recipient, E20 [5JA]
      Ripken, Cal E., Jr.: National Baseball Hall of Fame inductee, 
        H8815 [27JY], E190 [24JA]
      Roberto, Joseph: 23rd Street Association, Inc., Distinguished 
        Citizen Award recipient, E801 [19AP]
      Roberts, Christopher D.: Eagle Scout Award recipient, E26 [5JA]
      Roberts, Matthew J.: Eagle Scout Award recipient, E2599 [18DE]
      Roberts Wesleyan College: tribute to student participants of the 
        Motion Picture Association of America and Students in Free 
        Enterprise (organization) public service announcement 
        competition, H6631 [18JN]
      Robinson, Shaun A.: Eagle Scout Award recipient, E404 [27FE]
      Robison-Billups, Gina: SBA Nevada Home Based Business Champion 
        of the Year award recipient, E940 [3MY]
      Rockford, IL: Marsh Elementary School recipient of the Toshiba/
        National Science Teachers Association Explora Vision Award, 
        E1371 [21JN]
      Rodriguez, Joseph H.: Camden County, NJ, Bar Association Judge 
        John F. Gerry Award recipient, E1923 [19SE]
      Rogers, John and June: Modesto, CA, Citizen of the Year award 
        recipients, E2379 [9NO]
      Roman, Daniel: Civil Air Patrol General Carl A. Spaatz Award 
        recipient, E2185 [18OC]
      Romey, Barbara: History Channel Outstanding History Educator 
        award recipient, E1225 [6JN]
      Rose, Amber: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Colorado, E985 [8MY]
      Rosenthal, Prue and Ami: Washtenaw County, MI, Jewish Federation 
        Humanitarian Award recipients, E1082 [17MY]
      Ross, Kelly: Kentucky Education Association National Foundation 
        for the Improvement of Education Teacher of the Year award 
        recipient, E1752 [4AU]
      Rossmann, Barbara: March of Dimes Foundation Alexander Macomb 
        Citizen of the Year Award recipient, E2114 [10OC]
      Rothschild, Brian: NOAA Sustainable Fisheries Leadership Award 
        recipient, E910 [2MY]
      Rothschild, Sigmund: Dept. of State Fulbright Award recipient, 
        E1131 [23MY]
      Rovner, Bob: City of Hope (organization) Spirit of Life Award 
        recipient, E1217 [6JN]
      Roycroft, Elizabeth A.: Escambia County, FL Teacher of the Year 
        award recipient, E351 [15FE]
      Rucka, Michael: Workers Injury Litigation Group Lifetime 
        Achievement Award recipient, E1382 [22JN]
      Ruiz, Fred R.: Ag One Foundation Community Salute Award 
        recipient, E1473 [10JY]
      Ruoff, Tyler R.: Eagle Scout Award recipient, E574 [19MR]
      Ruscitto, Kathryn: Interfaith Works (organization) Interfaith 
        Leadership Award recipient, E868 [26AP]
      Saavedra, Andrew: Orange County, CA, Catholic Man of the Year 
        award recipient, E654 [28MR]
      Sampsell, Kenneth G.: Eagle Scout Award recipient, E28 [5JA]
      Sampson, Grant R.: Eagle Scout Award recipient, E279 [7FE], E889 
        [30AP]
      San Francisco County, CA: tribute to schools designated as 
        California Distinguished Schools, E1176 [25MY]
      San Mateo County, CA: tribute to schools designated as 
        California Distinguished Schools, E1176 [25MY]
      Sandoval, Tyler: Eagle Scout Award recipient, E80 [11JA]
      Sandrik, Carl: United Parcel Service of America, Inc., Circle of 
        Honor inductee, E2327 [6NO]
      Santa Rosa, CA: National Civic League All-America City Award 
        recipient, E1328 [18JN]
      Santos, Jose: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1034 
        [14MY]
      Sarabian, Sarkis: Greater Fresno, CA, Area Chamber of Commerce 
        Agriculturist of the Year Award recipient, E2253 [25OC]
      Saunders, Joey M.: Eagle Scout Award recipient, E67 [10JA]
      Savageau, Rachel: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee 
        Eleanor Roosevelt Humanitarian Youth Award recipient, E2246 
        [25OC]
      Scanlon, Thomas J.: Cleveland-Marshall College of Law Alumni of 
        the Year Award recipient, E1217 [6JN]
      Schamel, Ben A.: Eagle Scout Award recipient, E2593 [18DE]
      Schertz, TX: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, H12024 [25OC], E1733 [3AU]
      Schlossberger, Janelle: Siemens Foundation Competition in Math, 
        Science and Technology award recipient, E2535 [11DE]
      Schmidt, Pam: Amgen Inc., Award for Science Teaching Excellence 
        recipient, E1024 [11MY]
      Schneider, Richard: Sonoma, CA, Treasure Artist of the Year 
        award recipient, E2468 [4DE]
      Schroeder, Mark J.F.: Goin' South (organization) Irishman of the 
        Year award recipient, E480 [7MR]
      Schultheis, Adam: Outstanding American Teacher Honor Roll award 
        recipient, E357 [15FE]
      Schultz, Justin C.: Eagle Scout Award recipient, E2438 [15NO], 
        E2606 [19DE]
      Schwartz, Milton I.: Dr. Miriam and Sheldon G. Adelson in 
        Pursuit of Excellence Award recipient, E769 [18AP]
      Scott, Jimmy: National Endowment for the Arts Jazz Masters Award 
        recipient, E44 [9JA]
      Scott, Steven: DAV Dept. of Veterans Affairs Employee of the 
        Year Award nominee, E328 [12FE]
      Scranton, William W.: Monsignor Andrew J. McGowan Cornerstone 
        Award recipient, E2431 [15NO]
      Searles, Burton and Nellie: Texas Council of Child Welfare Board 
        Foster Parents of the Year award recipients, E2061 [3OC]
      Seavers, Clarence: Erie County, OH, Democratic Party Lifetime 
        Achievement Award recipient, E404 [27FE]
      Sellers, Joseph, Jr.: Sheet Metal Workers Local Union No. 19 
        Labor Man of the Year Award recipient, E2214 [23OC]
      Shaban, Kamleh: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1129 
        [23MY]
      Shafer, John R.: Healthy Moms and Babies (organization) Making a 
        Difference Award recipient, E2471 [4DE]
      Shah, Smita N.: National Ethnic Coalition of Organizations Ellis 
        Island Medal of Honor award recipient, E1867 [11SE]
      Shreve, Grayson L.: Eagle Scout Award recipient, E2516 [6DE]
      Siapno, Julian A.: Eagle Scout Award recipient, E996 [9MY]
      Siegel, David A.: ABA Edmund S. Muskie Pro Bono Service Award 
        recipient, E1806 [5SE]
      Sievertson, William O.: Presidential Unit Citation award 
        recipient, E1938 [20SE]
      Siewert, Amanda: Jefferson County, CO, Curtis Garrett 
        Scholarship recipient, E1709 [3AU]
      Sillik, Debra: SBA Nevada Minority Small Business Champion of 
        the Year award recipient, E953 [4MY]
      Sime, Pamela: National Education Association Foundation Award 
        for Teaching Excellence finalist, E312 [9FE]
      Simpson, Grant: Texas Elementary School Teacher of the Year 
        award recipient, E2013 [27SE]
      Singer, Mollie: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Nevada, E1226 [6JN]
      Smalling, Sheila D.: Kentucky Music Educators Association Middle 
        School Music Teacher of the Year award recipient, E592 [20MR]
      Smith, Jerry: Monterey County, CA, Veterans Services Advisory 
        Commission Outstanding Veteran of the Year award recipient, 
        E2304 [1NO]
      Smith, Laura: Girl Scouts of Shawnee Council, Inc., Woman of 
        Distinction Award recipient, E1970 [25SE]
      Snyder, John: National Teacher's Hall of Fame (organization) 
        inductee, E968 [7MY]
      Sonoma County, CA: Agricultural Preservation and Open Space 
        District recipient of National Association of Counties and 
        Trust for Public Land County Leadership in Conservation Award, 
        E596, E598 [21MR]
      Spears, Linda: Tempe, AZ, Community Council Don Carlos 
        Humanitarian of the Year Award recipient, E1967 [25SE]
      Speed, Robert D.: Air Force Distinguished Flying Cross 
        recipient, E825 [23AP], E907 [1MY]
      Spier, Patsy: FBI Office for Victim Assistance Strength of the 
        Human Spirit Award and Dept. of Justice Special Courage Award 
        recipient, E903 [1MY]
      Spokane, WA: Abilene, TX, Chamber of Commerce Abilene Trophy 
        recipient, E906 [1MY]
      ------America's Promise--The Alliance for Youth 100 Best 
        Communities for Young People award recipient, E213 [30JA]
      St. Clair, Nicholas: Eagle Scout Award recipient, E1786 [4SE]
      St. Jacob, IL: Triad Middle School named Assocation of Middle-
        Level Schools Illinois Horizon Schools--Schools to Watch 
        honoree, E862 [26AP]
      St. Louis, Joshua P.: Eagle Scout Award recipient, E757 [17AP]
      St. Louis, MO: Conaway Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2398 [13NO]
      Standard Equipment Co., Inc.: Alabama Retail Association Alabama 
        Centennial Retailer honoree, E2298 [1NO]
      Stangeby, Allison: Rock and Wrap It Up! Inc., Bill Emerson Good 
        Samaritan Award recipient, E55 [9JA]
      Stater Bros., Inc.: San Diego-Imperial Counties Labor Council 
        Spirit of Cooperation Award recipient, E1204 [6JN]
      Steinberg, Debra Brown: National Ethnic Coalition of 
        Organizations Ellis Island Medal of Honor award recipient, 
        E1254 [11JN]
      Stephenson, Clint: Denton, TX, Fire Dept., Rookie of the Year 
        award recipient, E336 [13FE]
      Steptoe, Robert M.: Boy Scouts of America Shenandoah Area 
        Council Distinguished Citizen award recipient, E574 [19MR]
      Stevens, William: United Parcel Service of America, Inc., Circle 
        of Honor inductee, E2327 [6NO]
      Steward, Marie: Adams County, CO, Democratic Party Lifetime 
        Achievement Award recipient, E1264 [12JN]
      Stinson, Sara: Iowa Dept. of Public Safety Sullivan Brothers 
        Award of Valor recipient, E2612 [19DE]
      Stizza, Ed: DaVita Patient Citizens, Inc., Hero Award recipient, 
        E1478 [10JY]
      Stoll, Hunter E.: Eagle Scout Award recipient, E2419 [14NO], 
        E2594 [18DE]
      Stout, Phillip A.: Shoney's, Inc., Franchisee of the Year award 
        recipient, E206 [29JA]
      Strand, Joann: National Board for Professional Teaching 
        Standards' National Board Certification in Adolescence and 
        Young Adulthood Secondary Language Arts recipient, E640 [26MR]
      Sullivan, Patrick J.: Friendly Sons of St. Patrick of Wilkes-
        Barre, PA, Man of the Year award recipient, E494 [8MR]
      Tamarac, FL: tribute to Broward County, FL, Senior Hall of Fame 
        honorees, E1066 [16MY]
      Tanner, Kyle M.: Eagle Scout Award recipient, E2564 [13DE]
      Tarboro, NC: inclusion of North Edgecombe High School in U.S. 
        News & World Report (publication) ``Best High Schools'' list, 
        E2549 [12DE]
      Taylor, Aaron A.: Eagle Scout Award recipient, E1784 [4SE]
      Temple College: Temple Bioscience Institute recipient of the 
        Community College Futures Assembly Bellwether Award, E273 
        [6FE]
      Terminal Railroad Association of St. Louis: E.H. Harriman 
        Memorial Medal Safety Award recipient, E1149 [25MY]
      Texas City, TX: Texas City Police Dept., recipient of Law 
        Enforcement Recognition Committee Foundation Board Recognized 
        Status Award for Best Business Practices, E1157 [25MY]
      Texas Western University: induction of 1966 championship 
        basketball team into Naismith Memorial Basketball Hall of 
        Fame, E1835 [7SE]
      Thomas, Henry M., III: University of Massachusetts Distinguished 
        Service Award recipient, E241 [1FE]
      Thomas, Raymon: Florida Association of Counties President's 
        Advocacy Award recipient, E1635 [27JY]
      ------Florida Small Counties Coalition Legislative Service Award 
        recipient, E1635 [27JY]
      Thompson, Trent: U.S. Marshal Service Citizen of the Year Award 
        recipient, H2750 [21MR]
      Thornton, Michael: Eagle Scout Award recipient, E1849 [10SE]
      Tilley, Rice M., Jr.: Boy Scouts of America Longhorn Council 
        Distinguished Citizen of the Year award recipient, E2498 [5DE]
      Tiong, Tamra: Council of Chief State School Officers New Mexico 
        Teacher of the Year award recipient, E1411 [26JN]
      Torigiani, Mike: Kern County, CA, Fair Agriculturalist of the 
        Year Award recipient, E1952 [24SE]
      Torres, Christine: Suburban Republican Women's Club Tribute to 
        Women Award recipient, E1287 [13JN]
      Townsend, Sherman L.: Delaware Community Foundation Allen Cup 
        Award recipient, E289 [7FE]
      Tran, Kim: National Merit Scholarship Award recipient, E875 
        [26AP]
      Trefethen Family Vineyards (business): Decanter Magazine Best 
        North American Bordeaux Varietal award recipient, E1748 [4AU]
      Tremper, John N.: Eagle Scout Award recipient, E1425 [27JN]
      Trevino, J.C. (Pepe): Laredo (TX) Morning Times Laredoan of the 
        Year award recipient, E1009 [10MY]
      Trevino, Reyna: National Honor Roll inductee, E2494 [5DE]
      Trexler, Linda: Prince William County, VA, Distinguished 
        Educational Leadership Award recipient, E606 [21MR]
      Turley, Patrick: SBA Phoenix Award for Small Business Disaster 
        Recovery recipient, E851 [25AP]
      Tuskegee Airmen: award Congressional Gold Medal, H3340 [29MR], 
        E356 [15FE], E388 [17FE], E674 [28MR], E709, E718 [30MR], 
        E1047 [15MY], E1237 [11JN]
      U.S. Geological Survey: Upper Midwest Environmental Sciences 
        Center Long Term Resource Monitoring Program recipient of the 
        Dept. of the Interior Cooperative Conservation award, E1350 
        [20JN]
      Ullrich, Carl: Army Sports Hall of Fame inductee, E1908 [18SE]
      Ultra Machining Co.: Sec. of Defense Employer Support Freedom 
        Award recipient, E2059 [3OC]
      United Communities of San Antonio, Inc.: Humanitarian Award and 
        Lifetime Humanitarian Award recipients, E511 [9MR]
      University of California, Santa Barbara: National Wildlife 
        Federation Campus Ecology Chill Out award recipient, E918 
        [2MY]
      University of Idaho: National Medal of Arts recipient, E2477 
        [4DE]
      University of Pennsylvania: Pennsylvania Federation of College 
        Democrats Chapter of the Year award recipient, E579 [19MR]
      University of Southern California: School of Pharmacy recipient 
        of American Pharmacists Association Foundation Pinnacle Award, 
        E1247 [11JN]
      Uyechi, Daniel: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E2524 [6DE]
      Valdez, Luis: College of Fellows of the American Theatre 
        inductee, E736 [16AP]
      Valparaiso, IN: tribute to Thomas Jefferson Middle School 
        Science Olympiad team, E1167 [25MY]
      ------tribute to Valparaiso High School Science Olympiad team, 
        E1167 [25MY]
      Van Tyne, Daria: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1128 
        [23MY]
      VanGilder, Marvin L.: Outstanding Missouri Citizen Award 
        recipient, E1963 [24SE]
      VanVacter, Tyler J.: Eagle Scout Award recipient, E931 [2MY]
      Varney, Michael: Fire Chief Magazine Volunteer Chief of the Year 
        award recipient, E2008 [27SE]
      Vernickas, Jonathan: Eagle Scout Award recipient, E19 [5JA]
      Veterans: issue a medal to those who died after service in the 
        Vietnamese Conflict as a result of that service (H.R. 4720), 
        E2596 [18DE]
      Viger, Wayne: National Association of Letter Carriers National 
        Hero of the Year Award recipient, E1942 [20SE]
      Villa Hills, KY: Villa Madonna Academy Elementary and Junior 
        High School recipient of Dept. of Education No Child Left 
        Behind-Blue Ribbon Schools award, E2399 [13NO]
      Vittone, Mario M.: Coast Guard Enlisted Person of the Year award 
        recipient, E1069 [16MY]
      Vranish, Paul: Communities in Schools, Inc., Texas Education 
        Agency Superintendent of the Year award recipient, E789 [19AP]
      Wagner, Dwight: Port Arthur (TX) News Citizen of the Year Award 
        recipient, E2514 [6DE]
      Wake County, NC: Wake County Public School System recipient of 
        the National Energy Education Development Project School 
        District of the Year award, E1393 [22JN]
      Walsh, Zachary R.: Eagle Scout Award recipient, E2612 [19DE]
      Wang, Xiaodong: National Academy of Sciences Richard Lounsbery 
        Award recipient, E399 [27FE]
      Waples, Robert: American Ambulance Association Star of Life 
        Award recipient, E1001 [9MY]
      Ward-Diaz, Christine: Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E1206 [6JN]
      Washington Township, NJ: tribute to Washington Township High 
        School cheerleading squad, E961 [4MY]
      Waterbury, CT: Rotella Interdistrict Magnet School recipient of 
        Magnet Schools of America (organization) Ronald P. Simpson 
        Distinguished Merit Award, H5337 [17MY]
      Waters, Brendan W.: Eagle Scout Award recipient, E1883 [17SE]
      Watson, Ann: Planned Parenthood of Maryland Volunteer of the 
        Year award recipient, E2104 [10OC]
      Weaver, Travis: Eagle Scout Award recipient, E573 [19MR]
      Weiser, Ronald: Chelsea (MI) Standard and Chelsea, MI, Area 
        Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E2359 
        [8NO]
      Welling, Bob and Rosalee: University of Central Missouri 
        Distinguished Service Award recipients, E2628 [19DE]
      Wendt, Holly and Henry: Healthcare Foundation of Northern Sonoma 
        County Wetzel Community Leadership Award recipients, E2502 
        [5DE]
      Wessling, Brian P.: Eagle Scout Award recipient, E433 [1MR]
      West, Jacob R.: Presidential Scholars Foundation Presidential 
        Scholar honoree, E666 [28MR]
      West Milford, NJ: tribute to West Milford Post Office, E1356 
        [20JN]
      Westerville, OH: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, E1632 [26JY]
      Wetsch, Derek: Eagle Scout Award recipient, E2322 [5NO]
      Weyerhaeuser Co.: Conference Board, Inc., Ron Brown Award for 
        Corporate Leadership recipient, E614 [23MR]
      Whalon, Joseph: Eagle Scout Award recipient, E742 [16AP]
      Wheaton, IL: Longfellow Elementary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        E2313 [1NO]
      Whisenhunt, Willie J.: West Fresno Health Care Coalition, Inc., 
        Tribute to Health Champions honoree, E2378 [9NO]
      Whitacre, Kate: Civil Air Patrol Carl A. Spaatz Award recipient, 
        E2542 [11DE]
      White, Bill: John F. Kennedy Library Foundation Profile in 
        Courage Award recipient, E1167 [25MY]
      WHMI-TV (Houston, TX): tribute to journalists receiving 
        Journalism Center for Children and Families Casey Medal for 
        Meritorious Journalism, E2159 [17OC]
      WHO-Radio (Des Moines, IA): ``Van and Bonnie in the Morning'' 
        radio show recipient of National Association of Broadcasters 
        Marconi Award for Personality of the Year, E2410 [14NO]
      Wickerham, Deborah: Ohio Teacher of the Year award recipient, 
        E2632 [19DE]
      Wilder, Heather: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Nevada, E1225 [6JN]
      Willett, Kristin: Elizabethtown, KY, Independent Schools 
        Excellence in the Classroom and Educational Leadership Award 
        recipient, E265 [5FE]
      Williams, Daniel V.: Eagle Scout Award recipient, E1202 [6JN]
      Williams, Drew: Eagle Scout Award recipient, E333 [13FE]
      Williams, Gina: Golden Apple Foundation Illinois Golden Apple 
        Award for Excellence in Teaching recipient, E535 [13MR]
      Williams, Ross A.: Eagle Scout Award recipient, E1205 [6JN]
      Wilmington, DE: Dept. of Veterans Affairs Medical Hospital 
        recipient of Sec. of Defense Employer Support Freedom Award, 
        E1871 [14SE]
      Wilson, Chris: Eagle Scout Award recipient, E2254 [25OC]
      Winfrey, Oprah: Elie Wiesel Foundation for Humanity Humanitarian 
        Award recipient, E981 [8MY]
      Wirsz, Jordan: SBA Nevada Young Entrepreneur of the Year award 
        recipient, E948 [4MY]
      Wise, Andrew: NeighborWorks America (organization) Dorothy 
        Richardson Awards for Resident Leadership recipient, E641 
        [26MR]
      Wolfe, Joseph G.: Eagle Scout Award recipient, E1968 [25SE]
      Wolniewicz, Raymond I.: Cheektowaga, NY, Chamber of Commerce 
        Citizen of the Year award recipient, E1264 [12JN]
      Woodbury, Bruce: Clark County, NV, Public Education Foundation 
        Education Hero Award recipient, E1810 [6SE]
      Wooten, William G.: Leadership Evansville Lifetime Achievement 
        Award recipient, E830 [23AP]
      Workman, Paul: SBA Nevada Financial Services Champion of the 
        Year award recipient, E950 [4MY]
      World War II: tribute to 709th Army Battalion, E1879 [14SE]
      ------tribute to veterans receiving the Distinguished Flying 
        Cross for actions during a mission near Ploesti, Romania, E833 
        [23AP]
      Worthington, OH: Worthington Libraries recipient of Thomson Gale 
        (business) and Library Journal Library of the Year award, 
        E1418, E1423 [26JN]
      Wright, Evan: Eagle Scout Award recipient, E740 [16AP]
      Wurtz, David G.: National Center for Missing & Exploited 
        Children National Missing Children's Award recipient, E1285 
        [13JN]
      Wyoming, OH: Elm Avenue Primary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        H13302 [8NO]
      ------Hilltop Avenue Primary School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, 
        H13302 [8NO]
      Yavich, Roman: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1127 
        [23MY]
      Young, Wendell W., III: Sisters of the Blessed Sacrament St. 
        Katharine Drexel National Justice Award recipient, E525 [12MR]
      Ysrael, Alfred C.: Guam Business (publication) Executive of the 
        Year award recipient, E243 [1FE]
      Zans, Joshua P.: Eagle Scout Award recipient, E741 [16AP]
      Zeilinger, Isaac D.: Eagle Scout Award recipient, E376 [16FE]
      Zeller, Adam: Eagle Scout Award recipient, E20 [5JA]
      Zhou, Minna: Girl Scout Gold Award recipient, E1248 [11JN]
      Zimmer, Marc: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and Council for Advancement and Support of Education 
        Outstanding Community Colleges Professor of the Year award 
        recipient, E2472 [4DE]
  Remarks in Senate
      Akaka, Senator: clarify position on legislation introduced by 
        request of the administration, S11407 [11SE]
      Albany, GA: Marine Corps Logistics Command recipient of Dept. of 
        Defense Robert T. Mason Depot Maintenance Excellence Award, 
        S11745 [19SE], S11952 [21SE]
      Alfred P. Sloan Foundation: tribute to Alfred P. Sloan Award for 
        Business Excellence in Workplace Flexibility recipients, S8939 
        [10JY]
      American Association of Intellectual and Developmental 
        Disabilities: tribute to Illinois chapter Direct Service 
        Professional Award recipients, S2349 [28FE]
      Amert, Don: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of 
        the Year Award recipient, S14482 [15NO]
      Anderson, Eric: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S1326 [30JA]
      Armed Forces: award a military service medal to members who were 
        exposed to ionizing radiation as a result of participation in 
        a test of atomic weapons (S. 2218), S13263 [23OC]
      Ashland, KY: King's Daughters Medical Center recipient of 
        Solucient, Inc., 100 Top Hospitals award, S2020 [15FE]
      Augustine and Sons, Inc.: Sec. of Defense Employer Support 
        Freedom Award recipient, S11502 [12SE]
      Bahrenburg, Diane: Vermont Teacher of the Year award recipient, 
        S13435 [25OC]
      Bain, Owen: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of 
        the Year Award recipient, S14483 [15NO]
      Baton Rouge, LA: St. Thomas More School winners of the National 
        Engineers Week Future City Competition, S2897 [8MR]
      Benchmark Foam, Inc.: Habitat for Humanity of South Dakota 
        Supporter of the Year Award recipient, S14483 [15NO]
      Bethesda, MD: Walter Johnson High School recipient of Best 
        Buddies International, Inc., Chapter of the Year award, S10784 
        [2AU]
      Betzer, Rick and Tina: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, S12771 [4OC]
      Beuke, Todd: National History Day (organization) Richard T. 
        Farrell Teacher of Merit Award finalist, S7728 [14JN]
      Bickoff, Alyssa: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Massachusetts, S5713 [8MY]
      Borlaug, Norman E.: Congressional Gold Medal recipient, S9314-
        S9317 [17JY]
      Boston, MA: tribute to Boston Celtics Charitable Foundation 
        ``Heroes Among Us'' award recipients, S10143 [26JY]
      Boulet, Michael: SBA Maine Small Business Person of the Year 
        award recipient, S5560 [3MY]
      Brewer, ME: Brewer Federal Credit Union named Brewer Business of 
        the Year award recipient, S12138 [26SE]
      Bridgeport, CT: Bridgeport Public School System finalist for the 
        Broad Foundation Broad Prize for Urban Education, S11046 [4SE]
      Brooke, Edward W., III: award Congressional Gold Medal (S. 682), 
        S4225, S4226 [29MR]
      Brown, Wanda A.: Missouri Press Association Hall of Fame 
        inductee, S10899 [3AU]
      Brumidi, Constantino: award Congressional Gold Medal (S. 254), 
        S6414 [21MY]
      Bruner, Russell: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S13682 [1NO]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda and Grounds 
        for a ceremony to award the Congressional Gold Medal to the 
        Dalai Lama (H. Con. Res. 196), S11125 [5SE]
      ------permit use of rotunda for a ceremony to award the 
        Congressional Gold Medal to Norman E. Borlaug (H. Con. Res. 
        164), S7776 [14JN]
      Cedeno, Cecilia: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S1326 [30JA]
      Central Vermont Community Action Council: tribute to honorees, 
        S15458 [13DE]
      Citizenship: codify oath of allegiance, enhance English language 
        and American history and civics education, and establish an 
        award to recognize contributions of new citizens (S. 1393), 
        S6129 [15MY]
      Clark's Rentals (business): Habitat for Humanity of South Dakota 
        Supporter of the Year Award recipient, S14483 [15NO]
      Congress: accomplishments of the 110th Congress, S15978-S15984 
        [19DE]
      Cooper, John: Outdoor Life (publication) Conservation Award 
        recipient, S3605 [22MR]
      Cotchett, Joseph W.: Santa Clara University School of Law 
        Distinguished Advocate award recipient, S4300 [10AP]
      Davidson Institute for Talent Development: tribute to Davidson 
        Fellows Award recipients, S12000 [24SE]
      DeBakey, Michael E.: award Congressional Gold Medal (H.R. 1154), 
        S13493 [26OC]
      ------award Congressional Gold Medal (S. 474), S1526 [1FE], 
        S3982, S3983 [27MR]
      Denke, Tonya: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S13682 [1NO]
      Dept. of Education: improve accountability within the higher 
        education system, S6833 [24MY]
      Dietler, Cortlandt: National Western Stock Show Citizen of the 
        West award recipient, S355 [10JA]
      Eagle Butte, SD: Okiciyapi Tipi Habitat for Humanity recipient 
        of Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of the Year 
        Award, S14484 [15NO]
      Eastern Kentucky Concentrated Employment, Inc.: Dept. of Labor 
        Recognition of Excellence Award recipient, S11112 [5SE]
      Education: Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching 
        and Council for Advancement and Support of Education U.S. 
        Professor of the Year recipients, S14480 [15NO]
      Engquist, Dale B: Dept. of the Interior Distinguished Service 
        Award recipient, S5865 [9MY]
      Erlanger, KY: National League of Cities Municipal Excellence 
        award recipient, S906 [23JA]
      Evers, Charles M.: Silver Star recipient, S15229 [12DE]
      F.A. Peabody Co.: SBA Maine Small Business of the Year award 
        recipient, S7175 [6JN]
      Fleck, Dave: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of 
        the Year Award recipient, S14483 [15NO]
      Flotation Technologies Inc.: Maine Manufacturing Extension 
        Partnership Manufacturing Excellence Award recipient, S13622 
        [31OC]
      Geiger Brothers, Inc.: University of Southern Maine Institute 
        for Family-Owned Business Gannett Family Business of the Year 
        Award recipient, S8060 [20JN]
      Glaser, Jack: SBA Vermont Small Business Person of the Year 
        award recipient, S7001 [4JN]
      Green Mountain Coffee Roasters, Inc.: inclusion in Business 
        Ethics (publication) top corporate citizens list, S2203 [17FE]
      Gwynn, Tony: National Baseball Hall of Fame inductee, S9608 
        [19JY]
      H.J. & A. Howrigan and Sons (business): University of Vermont 
        Extension and Vermont Dairy Industry Association Vermont Dairy 
        Farm of the Year award recipient, S11575 [17SE]
      Hall, John: French Republic Legion of Honor recipient, S13075 
        [18OC]
      Hamilton, Lee H.: George C. Marshall Foundation Award recipient, 
        S7724 [14JN]
      Hickey, James: French Republic Legion of Honor recipient, S13076 
        [18OC]
      Hidalgo, TX: inclusion of Hidalgo Early College High School in 
        U.S. News & World Report (publication) ``Best High Schools'' 
        list, S15132 [11DE]
      Higgins, Scott: Coast Guard Commendation Medal recipient, S15995 
        [19DE]
      Hodgin, Nick: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S1326 [30JA]
      Honolulu, HI: tribute to Kamehameha High School cheerleading 
        team, S2594 [5MR]
      Hooffstetter, Michael: Parkinson's Action Network (organization) 
        Milly Kondracke Award recipient, S12378 [1OC]
      Hughes, John: National Restaurant Association Award recipient, 
        S11746 [19SE]
      Hummel, Rick: Baseball Writers Association of America J.G. 
        Taylor Spink Award recipient, S906 [23JA]
      Illinois: Americans for Nonsmokers Rights (organization) 
        National Award for Passing Most Local Smokefree Laws 
        recipient, S3194 [15MR]
      Indiana: tribute to Eighth Grade Youth Essay Contest winners, 
        S3197 [15MR]
      ------tribute to Service Leaders Summit honoring high school 
        students for community service, S13987 [6NO]
      Inouye, Senator: French Republic Legion of Honor recipient, 
        S14142 [8NO]
      Irons, George V., Jr.: Samford University Distinguished Alumnus 
        award recipient, S13988 [6NO]
      James, June: Spirit of South Dakota Award Society Spirit of 
        South Dakota Award recipient, S14483 [15NO]
      Janklowicz, Gilad: National Fitness Hall of Fame inductee, S3196 
        [15MR]
      Jarrell, Caleb: American Automobile Association School Safety 
        Patrol Lifesaving Medal Award recipient, S5388 [1MY]
      John T. Vucurevich Foundation: Habitat for Humanity of South 
        Dakota Supporter of the Year Award recipient, S14483 [15NO]
      Jonesboro, GA: tribute to Jonesboro High School mock trial team, 
        S6836 [24MY]
      Jordan-Fernald Funeral Homes, Inc.: Ellsworth, ME, Chamber of 
        Commerce Top Drawer Award recipient, S14395 [14NO]
      Kansas State University: tribute to students who won 
        International Leadership Association student case study 
        competition award, S15229 [12DE]
      Kellman, Stephen: French Republic Legion of Honor recipient, 
        S13076 [18OC]
      Kids Crooked House (business): Yahoo! Inc., Ultimate Connection 
        Contest winner, S9016 [11JY]
      King, Talmadge E., Jr.: American Thoracic Society Edward 
        Livingston Trudeau Medal recipient, S4915 [24AP]
      Kirkpatrick, Audrey: Congressional Coalition on Adoption Angels 
        in Adoption Award recipient, S12138 [26SE], S13766 [5NO]
      Klobuchar, Senator: Golden Gavel Award recipient, S13150 [19OC]
      Koren, Edward: Vermont Arts Council Governor's Award for 
        Excellence in the Arts recipient, S13191 [22OC]
      Kraft, Rodney: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S1326 [30JA]
      Kuehl, Thomas (Emmett): National Fallen Firefighters Memorial 
        fallen hero honoree, S14484 [15NO]
      La Follette, Robert M., Sr.: award Congressional Gold Medal 
        posthumously, S7541 [12JN]
      ------award Congressional Gold Medal posthumously (S. 1863), 
        S9835-S9837 [24JY]
      Laitram, LLC: Louisiana Technology Council Recognition of 
        Excellence in Innovation certificate recipient, S7543 [12JN]
      Larson, Kim: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of 
        the Year Award recipient, S14484 [15NO]
      Laurel Springs, NC: Mistletoe Meadows Christmas Farm winner of 
        National Christmas Tree Association National Christmas Tree 
        Contest, S14614 [16NO]
      Lazo, Joseph T.: HOST for Hospice Board and St. Tammany Parish 
        Hospital, Mandeville, LA, Connie M. Hulsey Community Volunteer 
        award recipient, S5927 [10MY]
      Lee, Harper: Presidential Medal of Freedom recipient, S13985 
        [6NO]
      Lemke, Jeri: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter of 
        the Year Award recipient, S14484 [15NO]
      Lindquist, Susan: Desert Research Institute Nevada Medal 
        recipient, S2890 [8MR]
      Lucey, Jerold F.: Nemours Foundation Alfred I. duPont Award for 
        Excellence in Children's Health Care recipient, S12861 [15OC]
      Mahan, John and Jill: American Farm Bureau Federation Young 
        Farmers and Ranchers National Achievement Award recipient, 
        S906 [23JA]
      Maine Machine Products Co.: Maine Development Foundation 
        Champion of Economic Development Award recipient, S14783 [5DE]
      Marks-Johns, LaMesa: Milken Family Foundation National Educator 
        Award recipient for Kentucky, S751 [18JA]
      Martinez, Charles J.: Library of Congress Letters About 
        Literature competition winner, S8604 [27JN]
      Mays, Andrew: Van Cliburn International Competition for 
        Oustanding Amateurs winner, S14615 [16NO]
      McCaskill, Senator: Golden Gavel Award recipient, S13223 [23OC]
      McKie Automotive Group (business): Black Hills Workshop 
        Community Connection Award recipient, S13682 [1NO]
      Means, Glenn, III: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Kentucky, S3348 [20MR]
      Medal of Honor: provide for use of gold in metal content (S. 
        288), S516 [12JA]
      Military Order of the Purple Heart: anniversary (S. Con. Res. 
        26), S10529 [31JY]
      ------extend eligibility for associate membership to the spouse 
        and siblings of Purple Heart recipients (S. 743), S2540 [1MR]
      Minkel, Justin: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient for Arkansas, S32 [4JA]
      Miss America Organization: tribute (S. Res. 68), S1486, S1542 
        [1FE]
      Mountain Home AFB, ID: Dept. of Defense Commander in Chief's 
        Award for Installation Excellence recipient, S4839 [23AP], 
        S5390 [1MY]
      National Association of Cuban American Women: tribute to Las 
        Plantadas members receiving Elena Mederos Award, S3749 [26MR]
      National Campaign To Stop Violence (organization): tribute to Do 
        the Write Thing Challenge national finalists from Detroit, MI, 
        S7001 [4JN]
      National History Day (organization): tribute to New Mexico 
        competition participants, S7630 [13JN], S7726 [14JN]
      ------tribute to Oklahoma competition participants, S7630 [13JN]
      ------tribute to Washington competition participants, S9825 
        [24JY]
      National Medal of Honor Day: support goals and ideals (H. Con. 
        Res. 47), S2541 [1MR]
      ------support goals and ideals (S. Con. Res. 12), S2116 [15FE]
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (S. Con. Res. 27), S9291 [16JY]
      Nelson, Larry G.: World Golf Hall of Fame inductee, S3061 [13MR]
      New Hampshire: tribute to Excellence in Education Award 
        recipients, S6458 [22MY]
      New Mexico: inclusion of high schools in U.S. News & World 
        Report (publication) ``Best High Schools'' list, S15904 [18DE]
      ------local companies' inclusion in Hispanic Business 
        (publication) list of largest Hispanic-owned companies in the 
        U.S., S12376 [1OC]
      ------tribute to National Math, Engineering, and Science 
        Achievement Competition participants, S9015 [11JY]
      ------tribute to National Trust for Historic Preservation Great 
        American Main Street Award recipients, S11209 [6SE]
      Nobel Prize: recognition of Albert Gore, Jr., and the 
        Intergovernmental Panel on Climate Change for peace (S. Res. 
        349), S13023-S13025 [17OC]
      ------recognition of Craig C. Mello for medicine, S573 [16JA]
      ------recognition of Mario R. Capecchi, Martin J. Evans, and 
        Oliver Smithies for physiology or medicine (S. Res. 350), 
        S13025 [17OC], S13073 [18OC]
      Oak Island Seafood, Inc.: Maine International Trade Center Maine 
        Exporter of the Year Award recipient, S6547 [23MY]
      O'Connell, Douglas K.: Rotary International Paul Harris Award 
        recipient, S3348 [20MR]
      Olson, Armond (Red): Habitat for Humanity of South Dakota 
        Supporter of the Year Award recipient, S14484 [15NO]
      O'Neil, Bill: National Federation of State High School 
        Associations Hockey Coach of the Year award recipient, S1778 
        [8FE]
      Organ donation: establish congressional commemorative medal for 
        organ donors and their families (S. 1062), S4203 [29MR]
      Osborn, Leslie K.: Boy Scouts Silver Award in Venturing 
        recipient, S13682 [1NO]
      Parks, Jerry: USA Today All-USA Teacher Team selectee, S14614 
        [16NO]
      Pelletier, James: French Republic Legion of Honor recipient, 
        S13076 [18OC]
      Perry, Larry: Purple Heart recipient, S825 [22JA]
      Peterson, Larry: Habitat for Humanity of South Dakota Supporter 
        of the Year Award recipient, S14484 [15NO]
      Pigott, David: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S13682 [1NO]
      Pitzer, Taylor: American Automobile Association School Safety 
        Patrol Lifesaving Medal Award recipient, S5388 [1MY]
      Poritz, David: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Massachusetts, S5713 [8MY]
      Potter family: University of Nebraska Family Tree Alumni Award 
        recipient, S4593 [17AP]
      Rader, Bernard: French Republic Legion of Honor recipient, 
        S14057 [7NO]
      Ripken, Cal E., Jr.: National Baseball Hall of Fame inductee, 
        S9608 [19JY], S10052 [26JY]
      Salazar, Senator: Golden Gavel Award recipient, S14471 [15NO]
      Santa Fe, NM: American Planning Association Great Streets award 
        recipient, S12984 [17OC]
      Sawal, Fausta: Corp. for National and Community Service Senior 
        Companion Spirit of Service Award recipient, S10147 [26JY]
      Scholz, Charles A.: Boy Scouts Distinguished Citizen Award 
        recipient, S5072 [25AP]
      Schwager, Rebecca: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Kentucky, S3348 [20MR]
      Scranton, PA: William Prescott Elementary School recipient of 
        Dept. of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools 
        award, S14058 [7NO]
      Shapiro, Howard-Yana: Organic Trade Association Organic 
        Leadership Award recipient, S4839 [23AP]
      Shinoda, Ed: Organization of Chinese Americans Asia Pacific 
        American Corporate Achievement Award recipient, S14781 [5DE]
      Siemens Foundation: tribute to young women winning the Siemens 
        Competition in Math, Science and Technology for the first time 
        (S. Res. 397), S15037 [7DE]
      Silfies, Steven: Kentucky State Police Trooper of the Year award 
        recipient, S6952 [25MY]
      Smith, Carley: Library of Congress Letters About Literature 
        competition winner, S8604 [27JN]
      Solchenberger, Lyle: French Republic Legion of Honor recipient, 
        S13076 [18OC]
      South Dakota: Air National Guard 114th Fighter Wing recipient of 
        the Outstanding Air National Guard Flying Unit Award, S10413 
        [31JY]
      Steinberg, Debra Brown: National Ethnic Coalition of 
        Organizations Ellis Island Medal of Honor award recipient, 
        S9609 [19JY]
      Stolen Valor Act: clarify intent relative to the legitimate 
        possession, use, shipment, or display of military medals, 
        S2266 [27FE]
      Sutton, Dennis: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, S12283 [27SE]
      Sy, Ramon: Jefferson Awards for Public Service award recipient, 
        S8059 [20JN]
      Thomas, Joe: Outland Trophy recipient, S443 [11JA]
      Thrivent Financial for Lutherans (organization): Habitat for 
        Humanity of South Dakota Supporter of the Year Award 
        recipient, S14484 [15NO]
      Tiong, Tamra: Council of Chief State School Officers New Mexico 
        Teacher of the Year award recipient, S5712 [8MY]
      Tooker, George: National Medal of Arts recipient, S14783 [5DE]
      Tostan (organization): Conrad N. Hilton Foundation Humanitarian 
        Prize recipient, S11320 [10SE], S11501 [12SE]
      Trujillo, Irvin L.: National Endowment for the Arts National 
        Heritage Fellowship Award recipient, S9913 [25JY]
      Tuskegee Airmen: award Congressional Gold Medal, S4042, S4043 
        [28MR]
      University of Minnesota, Duluth: tribute to National Student 
        Employment Week Award recipients and to all student employees, 
        S4373 [11AP]
      Valdez, Jose F.: award Medal of Honor, S12376 [1OC]
      Valdosta, GA: National Community Development Association Audrey 
        Nelson Community Development Achievement Award recipient, S824 
        [22JA]
      Van Steenwyk, Kelli: Habitat for Humanity of South Dakota 
        Supporter of the Year Award recipient, S14485 [15NO]
      Villa Hills, KY: Villa Madonna Academy Elementary and Junior 
        High School recipient of Dept. of Education No Child Left 
        Behind-Blue Ribbon Schools award, S14481 [15NO]
      Ward, Hiram: Staff Care, Inc., Country Doctor of the Year award 
        recipient, S14698 [3DE]
      Warner, Senator: George C. Marshall Foundation Award recipient, 
        S7723 [14JN]
      Wells, Abbi: Black Hills Workshop Founder's Award for 
        Outstanding Achievement recipient, S13682 [1NO]
      Wells Fargo & Co.: Habitat for Humanity of South Dakota 
        Supporter of the Year Award recipient, S14485 [15NO]
      Whitehouse, Senator: Golden Gavel Award recipient, S10991 [3AU]
      Wilkins, J. Wes: Dr. Gary Burch Memorial Safety Award recipient, 
        S5304 [30AP]
      Wilmette, IL: Loyola Academy recipient of Habitat for Humanity 
        of South Dakota Supporter of the Year Award, S14484 [15NO]
      Yunus, Muhammad: award Congressional Gold Medal (S. 903), S3209-
        S3211 [15MR]
  Reports filed
      Award Congressional Gold Medal to Constantino Brumidi: Committee 
        on Banking, Housing, and Urban Affairs (Senate) (S. 254), 
        S6266 [17MY]
      H-Prize Act: Committee on Science and Technology (House) (H.R. 
        632) (H. Rept. 110-171), H6006 [5JN]
      Purple Heart Family Equity Act: Committee on the Judiciary 
        (House) (H.R. 1119) (H. Rept. 110-428), H13202 [6NO]
  Statements
      Bay Pines VA Healthcare System Awarded Accreditation From the 
        Joint Commission, E1286 [13JN]
      Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award 
        Recipients: Rick and Tina Betzer, S12771 [4OC]
      James I. Harrison, Jr., Induction Into the Alabama Academy of 
        Honor, E1828 [7SE]
      Norman E. Borlaug Congressional Gold Medal Award Ceremony: 
        Norman E. Borlaug, S9314-S9317 [17JY], E1539-E1541 [17JY]
  Texts of
      H. Con. Res. 47, support goals and ideals of National Medal of 
        Honor Day, H1900 [27FE]
      H. Con. Res. 49, Military Order of the Purple Heart anniversary, 
        H8927 [30JY]
      H. Con. Res. 164, permit use of Capitol rotunda for a ceremony 
        to award the Congressional Gold Medal to Norman E. Borlaug, 
        H6245 [12JN]
      H. Con. Res. 196, permit use of rotunda and Capitol Grounds for 
        a ceremony to award the Congressional Gold Medal to the Dalai 
        Lama, H10038 [4SE]
      H. Res. 316, recognition of Roger D. Kornberg for Nobel Prize 
        for chemistry, Andrew Z. Fire and Craig C. Mello for Nobel 
        Prize for physiology or medicine, and John C. Mather and 
        George F. Smoot for Nobel Prize for physics, H4220 [1MY]
      H. Res. 376, recognize a National Classified School Employee of 
        the Year annually, H4523 [7MY]
      H.R. 632, H-Prize Act, H6027-H6029 [6JN]
      H.R. 1119, Purple Heart Family Equity Act, H12770 [6NO]
      H.R. 1154, award Congressional Gold Medal to Michael E. DeBakey, 
        H10401 [17SE]
      H.R. 3062, Pacific Island Economic and Educational Development 
        Act, H10084 [5SE]
      H.R. 4286, award Congressional Gold Medal to Aung San Suu Kyi, 
        H15497 [17DE]
      S. 474, award Congressional Gold Medal to Michael E. DeBakey, 
        S1527 [1FE], S3983 [27MR], H11078 [2OC]
      S. 682, award Congressional Gold Medal to Edward W. Brooke III, 
        S4226 [29MR]
      S. 743, extend eligibility for Military Order of the Purple 
        Heart associate membership to the spouse and siblings of 
        Purple Heart recipients, S2540 [1MR]
      S. 903, award Congressional Gold Medal to Muhammad Yunus, S3210 
        [15MR]
      S. 1062, Gift of Life Congressional Medal Act, S4204 [29MR]
      S. Con. Res. 12, support goals and ideals of National Medal of 
        Honor Day, S2112, S2116 [15FE]
      S. Con. Res. 26, Military Order of the Purple Heart anniversary, 
        S4452 [12AP], S10529 [31JY]
      S. Con. Res. 27, support goals and ideals of National Purple 
        Heart Recognition Day, S4453 [12AP], S9291 [16JY], H8925 
        [30JY]
      S. Res. 68, tribute to Miss America Organization, S1538, S1542 
        [1FE]
      S. Res. 281, tribute to Cal E. Ripken, Jr., S10191 [26JY]
      S. Res. 349, recognition of Albert Gore, Jr., and the 
        Intergovernmental Panel on Climate Change with the Nobel Prize 
        for peace, S13004, S13023 [17OC]
      S. Res. 350, recognition of Mario R. Capecchi, Martin J. Evans, 
        and Oliver Smithies with the Nobel Prize for physiology or 
        medicine, S13004, S13025 [17OC]
      S. Res. 397, tribute to young women winning the Siemens 
        Competition in Math, Science and Technology for the first 
        time, S15034, S15037 [7DE]
  Tributes
      Ripken, Cal E., Jr., E1647 [30JY]