AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

  Addresses
      Cee Salberg Recipient of Atherton, CA, Sacred Heart Schools St. 
        Madeleine Sophie Award: James Everitt, E2470 [8OC]
      Center for Public Policy Priorities Texas Legacy Award 
        Acceptance: Lyndon Olson, E2814 [19NO]
      Congressional Gold Medal Receipt: Edward W. Brooke III, S10902 
        [29OC]
      International Women of Courage Awards: Ambiga Sreenevasan, H3414 
        [16MR]
      ------Hillary Rodham Clinton, Sec. of State, H3413 [16MR]
      Jesus Gonzales Recipient of Atherton, CA, Sacred Heart Schools 
        St. Madeleine Sophie Award: Dan Greenleaf, E2464 [8OC]
      Joan H. Burdick Recipient of Atherton, CA, Sacred Heart Schools 
        St. Madeleine Sophie Award: Connie Solari, E2484 [8OC]
      Michael J. Mangini Recipient of E9-1-1 Institute Industry 
        Professional Award: Representative McGovern, E824 [31MR]
      Offshore Mariners Wives' Association Friend of the Fishing 
        Industry Award Presentation to Raymond and Richard Canastra: 
        Jim Kendall, E2549 [15OC]
      Sandra Day O'Connor Recipient of University of Illinois 
        Institute of Government and Public Affairs Paul H. Douglas 
        Award for Ethics in Government: Senator Durbin, S5551 [18MY]
      University of Barcelona Honorary Degree Receipt: John Brademas, 
        E182 [3FE]
      Western Connecticut State University Athletic Hall of Fame 
        Induction of Harvey Jessup: Debbie Jessup, E2685 [2NO]
  Amendments
      NASA: award Congressional Gold Medal to Neil A. Armstrong, Edwin 
        E. (Buzz) Aldrin, Michael Collins, and John Glenn (S. 951), 
        S7716, S7717, S7721 [20JY]
      Women Airforce Service Pilots (WASP): award a Congressional Gold 
        Medal (S. 614), S5765 [20MY]
  Appointments
      Congressional Award Board, S3578 [19MR]
  Articles and editorials
      Bourbon Heights Nursing Receives State Award, S333 [13JA]
      Burlington Lawyer Wins Recognition for Commitment to First 
        Amendment, S13247 [15DE]
      Business Monday--Bove's Wins Gold for Lasagna, S8976 [6AU]
      500 Environmental Gems, E111 [21JA]
      Gene Shinn Wins Preeminent SEPM Twenhofel Medal, E139 [26JA]
      He Could Not Leave a Comrade Behind, E2215-E2217 [9SE]
      LeClair To Enter U.S. Hockey Hall of Fame--St. Albans Native Is 
        Among Class of '09, S8267 [29JY]
      Pinellas Woman a Rhodes Scholar, E121 [22JA]
      Preservation Requires Volunteers, E111 [21JA]
      Raise the Blue Banner--There's No Room for Argument--KU's Debate 
        Team Is the Best in the Land, E2268 [15SE]
      SFC Larry Hawks Awarded Silver Star for Defending Comrades, 
        S4436 [20AP]
      10 Green Berets To Receive Silver Star for Afghan Battle, S5322 
        [11MY]
      Times Wins 2 Pulitzers, E950 [23AP]
      USGS Collaborator Wins Prestigious SEPM Shepard Medal, E139 
        [26JA]
      ``We're No. 1'' Chants a Thrill for BG Area Chamber Local Group 
        Named Best in the Nation in Its Category, S9321 [14SE]
  Bills and resolutions
      African Americans: tribute to Medal of Honor recipients and 
        contributions of Armed Forces members (see H. Res. 185), H2632 
        [24FE]
      Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2648), 
        H6074 [2JN]
      Aquarium of the Pacific (organization): Alliance To Save Energy 
        Super Nova Star of Energy Efficiency Award recipient (see H. 
        Res. 912), H13266 [18NO]
      Armed Forces: authorize the award of a Cold War service medal to 
        members who served honorably during the Cold War era (see S. 
        2743), S11205 [5NO] (see H.R. 4051), H12587 [6NO]
      ------award Atomic Veterans Service Medal to members exposed to 
        ionizing radiation from the testing of nuclear weapons or 
        under other circumstances (see S. 1128), S5819 [21MY] (see 
        H.R. 2553), H6008 [21MY]
      ------eliminate statute of limitations on the award of the Medal 
        of Honor (see H.R. 1532), H3437 [16MR]
      ------ensure those killed and wounded at Fort Hood, TX, are 
        treated in the same manner as those killed or wounded in 
        combat zones, terrorist attacks, or in a contingency operation 
        (see S. 2807), S11883 [20NO] (see H.R. 4088), H13068 [17NO]
      ------issue ``forever stamp'' to honor the sacrifices of those 
        who have been awarded the Purple Heart (see S. 572), S3025 
        [11MR] (see H.R. 1305), H2979 [4MR]
      ------mint coins in commemoration of the establishment of the 
        Medal of Honor (see S. 883), S4669 [23AP] (see H.R. 1209), 
        H2872 [26FE]
      ------require military decorations, ribbons, badges, medals, 
        insignia, and other uniform accouterments be produced in the 
        U.S. (see H.R. 2856), H6743 [12JN]
      Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action 
        Badge to include members who participated in combat during 
        which they engaged the enemy on or after December 7, 1941 (see 
        H.R. 82), H31 [6JA]
      Aurora, IL: Illinois Mathematics and Science Academy recipient 
        of Intel Corp., Schools of Distinction Star Innovator award 
        (see H. Res. 862), H11739 [23OC]
      Borlaug, Norman E.: tribute (see S. Res. 272), S9436 [16SE] (see 
        S. Res. 273), S9555 [17SE] (see H. Con. Res. 183; H. Res. 
        739), H9490 [14SE]
      Bradford, Sam: tribute (see H. Res. 60), H325 [14JA]
      Brinker, Nancy Goodman: Presidential Medal of Freedom recipient 
        (see H. Res. 708), H9280 [31JY]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda for a 
        ceremony to award the Congressional Gold Medal to Edward W. 
        Brooke III (see S. Con. Res. 43), S10061 [1OC]
      Charles, Ray: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1235), 
        H2874 [26FE]
      Chisholm, Shirley: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 1278), H2924 [3MR]
      Columbia (space shuttle): award Congressional Gold Medal 
        posthumously to crew (see H.R. 289), H88 [8JA]
      Congressional Award Act: reauthorize (see S. 2865), S12909 
        [10DE]
      Corp. for National and Community Service: improve educational 
        awards provided for national service (see S. 464), S2423 
        [24FE] (see H.R. 1154), H2631 [24FE]
      Dalton, Kristen: Miss USA winner (see H. Res. 482), H6013 [21MY]
      Dept. of Commerce: establish an award program to honor 
        achievements in nanotechnology (see S. 596), S3113 [16MR]
      Dept. of Defense: establish searchable database of names and 
        citations of members of the Armed Forces and civilians awarded 
        the Medal of Honor or other medals authorized for the military 
        (see H.R. 666), H493 [23JA]
      Dept. of Education: establish and administer an awards program 
        recognizing excellence exhibited by public school system 
        employees providing services to students in pre-kindergarten 
        through higher education (see H.R. 2377), H5484 [12MY]
      Dept. of Energy: expand authority for awarding technology prizes 
        to include a financial award for separation of carbon dioxide 
        from dilute sources (see S. 2744), S11205 [5NO]
      Dept. of Veterans Affairs: assign a higher priority status for 
        hospital care and medical services provided to certain 
        veterans who are Medal of Honor recipients (see H.R. 1197), 
        H2835 [25FE]
      Distinguished Flying Cross National Memorial: designate (see 
        H.R. 2788), H6537 [10JN]
      Flag--U.S.: permit Medal of Honor recipients to properly display 
        the flag on the recipient's property (see H. Res. 952), H13628 
        (see H. Res. 952), H14372 [8DE]
      Harris County, TX: Aldine Independent School District recipient 
        of Broad Foundations Broad Prize for Urban Education (see H. 
        Res. 791), H10456 [1OC]
      Heisman, John W.: tribute (see H. Con. Res. 123), H5484 [12MY]
      Ingram, Mark: tribute (see H. Res. 969), H14877 [14DE] (see H. 
        Res. 970, 972), H14981 [15DE]
      James, LeBron: National Basketball Association Most Valuable 
        Player award recipient (see H. Res. 422), H5399 [7MY]
      Jibilian, Arthur: award Medal of Honor (see H.R. 3496), H9278 
        [31JY]
      Johnson, John H.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 
        3990), H12287 [3NO]
      Kapaun, Emil: award Medal of Honor posthumously (see S. 1794), 
        S10487 [15OC] (see H.R. 3735), H10519 [6OC]
      Kirsner, Joseph B.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 
        304), H88 [8JA]
      Krulak, Victor H.: tribute (see H. Res. 79), H485 [22JA]
      La Follette, Robert M., Sr.: award Congressional Gold Medal 
        posthumously (see S. 964), S5065 [4MY] (see H.R. 2317), H5398 
        [7MY]
      Marshall, Thurgood: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 2013), H4580 [21AP]
      Miller, Doris: waive certain time limitations to allow the 
        posthumous award of the Medal of Honor for actions while a 
        member of the Navy during World War II (see H.R. 1227), H2873 
        [26FE]
      NASA: award Congressional Gold Medal to Neil A. Armstrong, Edwin 
        E. (Buzz) Aldrin, Michael Collins, and John Glenn (see S. 
        951), S5013 [1MY] (see H.R. 2245), H5168 [5MY]
      National Medal of Technology and Innovation: tribute to 
        recipients (see H. Res. 935), H13354 [19NO]
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (see S. Con. Res. 36), S8135 [27JY] (see S. Res. 239), S8765 
        [4AU] (see H. Con. Res. 168), H8707 [23JY]
      Nobel Prize: recognition of President Obama for peace (see H. 
        Res. 864), H11739 [23OC]
      Palmer, Arnold: award Congressional Gold Medal (see S. 1401), 
        S7192 [7JY] (see H.R. 1243), H2886 [2MR]
      Paul, Alice: award Congressional Gold Medal posthumously (see 
        H.R. 406), H160 [9JA]
      Power resources: promote research, development, demonstration, 
        and commercial application of technologies through a system of 
        grants and prizes on the scale of the Manhattan Project (see 
        H.R. 513), H324 [14JA]
      Schneier, Arthur: award Congressional Gold Medal (see H.R. 
        1484), H3400 [12MR]
      Self, Bill: tribute (see S. Res. 116), S4807 [28AP]
      Smith, Bruce: Pro Football Hall of Fame inductee (see S. Res. 
        26), S1432 [3FE]
      Sosa-Camejo, Felix: award Congressional Gold Medal posthumously 
        (see H.R. 2912), H6971 [17JN]
      Stam, Katie: tribute (see H. Res. 245), H3437 [16MR]
      Veterans: increase amount of Medal of Honor special pension (see 
        H.R. 394), H160 [9JA]
      ------issue a medal to those who died after service in the 
        Vietnamese Conflict as a result of that service (see H.R. 
        671), H525 [26JA]
      Wilson, Ralph, Jr.: Pro Football Hall of Fame inductee (see S. 
        Res. 26), S1432 [3FE]
      Winters, Richard D.: award Medal of Honor (see H.R. 3121), H7740 
        [7JY]
      Women Airforce Service Pilots (WASP): award a Congressional Gold 
        Medal (see S. 614), S3163 [17MR] (see H.R. 2014), H4580 [21AP]
      Woods, Tiger: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1244), 
        H2886 [2MR]
      World War II: award Congressional Gold Medal to American 
        military personnel who fought in defense of Bataan/Corregidor/
        Luzon between December 7, 1941 and May 6, 1942 (see H.R. 
        2598), H6011 [21MY]
      ------award Congressional Gold Medal to members of the messman 
        and steward branches of Navy, Marine Corps, and Coast Guard 
        (see H.R. 4063), H12971 [7NO]
      ------award Congressional Gold Medal to POW at Bataan (see S. 
        768), S4172 [1AP]
      ------award Congressional Gold Medal to the Montford Point 
        Marines (see S. 1695), S9733 [23SE] (see H.R. 3927), H11790 
        [26OC]
      ------award Congressional Gold Medal to the 100th Infantry 
        Battalion and the 442d Regimental Combat Team, U.S. Army (see 
        S. 1055), S5501 [14MY] (see H.R. 347), H90 [8JA]
      Yunus, Muhammad: award Congressional Gold Medal (see S. 846), 
        S4513 [21AP] (see H.R. 2000), H4580 [21AP]
  Biographies
      Charlton, Lee V., E278 [13FE]
  Citations
      Bronze Star presentation to Robert Gutierrez, Jr., S5324 [11MY]
      Medal of Honor awarded to Ed W. Freeman, H3410 [16MR]
      Medal of Honor presentation to Roy P. Benavidez, H12124 [29OC]
      Silver Star presentation to David J. Sanders, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Dillon L. Behr, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to John W. Walding, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Kyle M. Walton, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Luis G. Morales, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Matthew O. Williams, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Michael D. Carter, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Ronald J. Shurer, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Scott E. Ford, S5323 [11MY]
      Silver Star presentation to Seth E. Howard, S5323 [11MY]
  Essays
      Could You Imagine? Lynnette Whitsitt, S5612 [19MY]
      Independence: Brandon Wells, S5613 [19MY]
  Letters
      E.W. Scripps Co., National Spelling Bee competition: Kavya 
        Shivashankar, E1894 [22JY]
      John V. Scanlan recipient of Dept. of Defense POW Medal: Senator 
        McConnell, S2550 [26FE]
      Medal of Honor Commemorative Coin Act: Representative Frank, 
        Commmittee on Financial Services (House), H5532 [13MY]
      ------Representative Rangel, Commmittee on Ways and Means 
        (House), H5532 [13MY]
  Lists
      Alaska Decoration of Honor recipients, S5811 [21MY]
      Congressional Coalition on Adoption Institute Angels in 
        Adoption, S10029 [1OC]
      Indiana Youth Essay Contest winners, S5613 [19MY]
      Metroplex Technology Business Council Tech Titans Award 
        recipients, E2174 [31JY]
      New Hampshire Excellence in Education Award recipients, S6363 
        [9JN]
      Overland Park, KS, Volunteer Center of Johnson County Movers and 
        Shakers Award recipients, E718 [19MR]
      Rhode Island teachers receiving National Board for Professional 
        Teaching Standards' National Board Certification, S13381 
        [17DE]
      Texas Teachers of the Year from El Paso, TX, area, E759 [24MR]
      Women Airforce Service Pilots (WASP), E1457-E1461 [17JN]
  Petitions and memorials
      Texas: urge awarding of the Medal of Honor to Marcelino Serna, 
        E2138 [31JY]
  Press releases
      George Mason University Winner of AID and Higher Education for 
        Development (organization) Africa-U.S. Higher Education 
        Initiative Planning Grant Competition, E935 [22AP]
  Proclamations
      Eugene F. Wood Recipient of Bronze Star: Representative Space, 
        E1229 [21MY]
      Joseph Solvey Recipient of Silver Star: Representative Space, 
        E1228 [21MY]
      Lester M. Danley Recipient of Bronze Star: Representative Space, 
        E1227 [21MY]
      North Appalachian Experimental Watershed Recipient of Ohio State 
        University Friend of the Extension Award: Representative 
        Space, E719 [19MR]
      Tribute to Doris Powell: Representative Space, E2657 [29OC]
  Remarks in House
      Abington Township, PA: inclusion in America's Promise Alliance 
        list of 100 Best Communities for Young People, E974 [27AP]
      Adamek, Alex: Eagle Scout Award recipient, E1389 [12JN]
      Ahlers, Renee: Dept. of State Fulbright Award recipient, E2983 
        [11DE]
      Albany, MN: tribute to Albany Chamber of Commerce Community 
        Service award recipients, E140 [26JA]
      Alberg, Kyle T.: Eagle Scout Award recipient, E1153 [14MY]
      Alexander City, AL: Bill Nichols State Veterans Home recipient 
        of American Health Care Association Quality Award, E2821 
        [19NO]
      Alexandria, LA: inclusion of Rapides Regional Medical Center on 
        Thomson Reuters (company) 100 Top Hospitals list, E3050 [17DE]
      Alexandria, VA: Thomas Jefferson High School for Science and 
        Technology recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools 
        award, E2311 [17SE]
      Alger, Richard: Florida Agricultural Hall of Fame inductee, 
        E3046 [17DE]
      Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal (H.R. 2648), H6081 
        [3JN]
      Allami, Suaad: Dept. of State International Women of Courage 
        Award recipient, H3318 [11MR]
      Allen, Andrew B.: Eagle Scout Award recipient, E2242 [10SE]
      Allen, Megan: Florida Teacher of the Year award recipient, E1887 
        [22JY]
      Altman, Christa: Catholic Education Foundation Teacher Award 
        recipient, E1145 [13MY]
      Alvarez, Javier: Silver Star recipient, E631 [11MR]
      Ambrosino, Carmen: Italian American Association of Luzerne 
        County, PA, Lifetime Achievement award recipient, E2362 [24SE]
      Anderson, Earl G., Jr.: Indianapolis Air Show Executive 
        Committee Indiana Aviator of the Year award recipient, E1600 
        [26JN]
      Andrews, Anne A.: Fairfax County, VA, Citizen of the Year Award 
        recipient, E666 [12MR]
      Andrews, Charles W.: Eagle Scout Award recipient, E999 [28AP]
      Annandale, VA: tribute to Annandale Chamber of Commerce award 
        recipients, E1319 [4JN]
      Anzalone, William: Italian American Association of Luzerne 
        County, PA, Person of the Year award recipient, E2365 [24SE]
      Applebury, David J.: Eagle Scout Award recipient, E1314 [4JN]
      Applewhite, Anthony: Eagle Scout Award recipient, E1391 [12JN]
      Arizona: tribute to Arizona Veterans Hall of Fame inductees, 
        E2670 [29OC], E2810 [19NO]
      Arkansas Education Television Network (organization): Corp. for 
        Public Broadcasting My Source Community Impact Award for 
        Education recipient, H3404 [16MR]
      Arlington, TN: EPA Excellence in Site Re-Use Award recipient, 
        E1472 [17JN]
      Armbrecht, Eugenia: Beta Sigma Phi International (organization) 
        Mobile, AL, chapter First Lady of Mobile award recipient, E877 
        [2AP]
      Armed Forces: mint coins in commemoration of the establishment 
        of the Medal of Honor (H.R. 1209), H5531-H5534 [13MY], H5633 
        [14MY], E501 [26FE], E1163 [14MY]
      Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action 
        Badge to include members who participated in combat during 
        which they engaged the enemy on or after December 7, 1941, 
        H7346 [25JN]
      Arnold, Greg: Arkansas Aviation Hall of Fame inductee, E2734 
        [6NO]
      Atchison, Jack E.: Purple Heart recipient, E2624 [23OC]
      Atsma-Cameron, Mary: Western Dairy Business (publication) 
        Outstanding Dairy Producer of the Year award recipient, E272 
        [13FE]
      Axness, Jennifer: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E181 [3FE]
      Baber, Fred and family: Okaloosa County, FL, Farm Family of the 
        Year award recipient, E2260 [14SE]
      Baddoura, Walid J.: St. Joseph's Regional Medical Center 
        Foundation Kendrick P. Lance, MD Distinguished Physician Award 
        recipient, E2585 [20OC]
      Baertsche, Steve: Ohio State University Farm Science Review Hall 
        of Fame inductee, E2820 [19NO]
      Bailey, Daryl: Alabama District Attorney's Association Assistant 
        District Attorney of the Year award recipient, H7950 [10JY]
      Baird, Sarah: Arizona Teacher of the Year award recipient, E933 
        [22AP]
      Baker, Rick: Governing (publication) Public Official of the Year 
        award recipient, E54 [9JA]
      Bakken, Laura: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Award 
        for Women in the Workplace recipient, E1385 [11JN]
      Baldwin, NY: Brookside Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2669 [29OC]
      Ballagh, Bill: Chelsea, MI, Area Chamber of Commerce Small 
        Business Leadership Award recipient, E323 [24FE]
      Bancroft, Mark A.: Maine Small Business Person of the Year award 
        recipient, E1205 [19MY]
      Barcikowski, Mary: 2d Congressional District of Maryland 
        Veterans Advisory Council Congressional Volunteer Recognition 
        Award recipient, E874 [2AP]
      Barkey, Brian and Dorie: Boy Scouts of America Tall Pine Council 
        Distinguished Citizens of the Year award recipients, E2869 
        [2DE]
      Barlow, Marshall and Marjorie: Congressional Coalition on 
        Adoption Angels in Adoption Award recipients, E2409 [1OC]
      Barnes, Kenneth E., Sr.: Dept. of Justice Office of Victim 
        Services National Service Award recipient, E969 [23AP]
      Barnum, Robert: Ingomar Club of Eureka, CA, Lumberman of the 
        Year award recipient, E2714 [4NO]
      Bass, Brittany: Girl Scout Gold Award recipient, E2091 [31JY]
      Baton Rouge, LA: Baton Rouge General recipient of Louisana State 
        Nurses Association Hospital of the Year award, E901 [21AP]
      ------St. James Episcopal Day School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2843 [1DE]
      Bauer, Barry: Sequoia Council Boy Scouts of America 
        Distinguished Citizens award recipient, E2877 [3DE]
      Bay Pines, FL: Bay Pines Hospital recipient of Dept. of Veterans 
        Affairs Robert W. Carey Trophy for Performance Excellence 
        Award, E2645 [28OC]
      ------Bay Pines VA Healthcare System recipient of Dept. of 
        Veterans Affairs Robert W. Carey Performance Excellence Award, 
        E68 [13JA]
      Bayonne, NJ: Bayonne Public School No. 14 recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, H446 
        [22JA]
      Beckham, Lucy G.: MetLife Foundation/National Association of 
        Secondary School Principals National High School Principal of 
        the Year Award recipient, H10525 [7OC], E2491 [8OC]
      Bedell, Tyler A.: Eagle Scout Award recipient, E2524 [14OC]
      Benedict, Truman: San Clemente, CA, Chamber of Commerce 
        Outstanding Lifetime Achievement Award recipient, E289 [13FE]
      Bennett, Richard H.: Purple Heart recipient, E2626 [23OC]
      Bereuter, Doug: NEBRASKAland Foundation Trailblazer Award 
        recipient, E436 [25FE]
      Bergman, Lorraine: Tempe, AZ, Chamber of Commerce Business Woman 
        of the Year award recipient, E1313 [4JN]
      Bergquist, Brittany: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Massachusetts, E1156 [14MY]
      Bernazal, Bob: Air Force Outstanding Information Operations 
        Active Duty Company Grade Officer of the Year award recipient, 
        E3052 [17DE]
      Berry, Sheryl: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2227 [9SE]
      Betz, Charles W.: 2d Congressional District of Maryland Veterans 
        Advisory Council Congressional Volunteer Recognition Award 
        recipient, E878 [2AP]
      Bienia, Mitchell J.: Cleveland, OH, Society of Poles ``Good 
        Joe'' Polish Heritage Award recipient, E735 [23MR]
      Biesiadny, Sara: ConvaTec Inc. Comeback Kid Award recipient, 
        E2271 [15SE]
      Bikel, Theodore: National Jewish Theater/American Theater 
        Festival Creative Leadership Award recipient, E160 [28JA]
      Birchler, Brian M.: Eagle Scout Award recipient, E8 [6JA]
      Bishop, Al and Valerie: Friends of St. Nick (organization) 
        Couple of the Year award recipients, E2851 [1DE]
      BJ Office Products, Inc.: St. Joseph, MO, YWCA Women of 
        Excellence Award for Employer of Excellence recipient, E1383 
        [11JN]
      Black, Claude W., Jr.: Realizing the Dream, Inc., Testament of 
        Hope Award recipient, E162 [28JA]
      Blackstock, Scott: SBA Georgia Small Business Person of the Year 
        award recipient, E1151 [14MY]
      Bloemker, Jodi: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Award 
        for Emerging Leader recipient, E1384 [11JN]
      Bloomfield Hills, MI: St. Hugo of the Hills School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2831 [19NO]
      Bloomington, MN: Thomas Jefferson Senior High School recipient 
        of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9777 [22SE]
      Bluewater, NM: Bluewater Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2921 [10DE]
      Boals, Richard L.: Anti-Defamation League Jerry J. Wisotsky 
        Torch of Liberty Award recipient, E2573 [20OC]
      Boehm, Edward G., Jr., and Regina E.: Scranton, PA, B'nai B'rith 
        Amos Lodge No. 136 Americanism award recipient, E1062 [5MY]
      Boland, Joyce: SSA Commissioner's Citation award recipient, 
        E2467 [8OC]
      Bolton & Menk, Inc.: American Council of Engineering Companies 
        Engineering Excellence Award recipient, E1009 [29AP]
      Bond, Julian: North Carolina NAACP Humanitarian of the Year 
        award recipient, E167 [28JA]
      Booth, Glenda: Liz Hartwell Environmental Education Fund 
        Conservation Award recipient, E908 [21AP]
      Borkowski, Richard T.: Cuyahoga County, OH, Joint Veterans' 
        Commission Veteran of the Year Award recipient, E190 [3FE]
      Borlaug, Norman E.: tribute (H. Res. 739), H10101-H10105 [30SE]
      Borunda, David: Central California Hispanic Chamber of Commerce 
        Businessman of the Year award recipient, E2187 [8SE]
      Bowling Green, KY: Bowling Green Area Chamber of Commerce 
        recipient of American Chamber of Commerce Executives 
        (organization) Chamber of the Year award, E2188 [8SE]
      Boyd, Dana K.: Texas Education Agency Texas Teacher of the Year 
        award recipient, E850 [1AP]
      Bradford, Sam: tribute (H. Res. 60), H1051-H1053 [9FE]
      Bradley, Samuel: Eagle Scout Award recipient, E2877 [3DE]
      Brandon, MS: inclusion in Money (publication) list of best small 
        towns to live, E2067 [29JY]
      Brandt, Don: Solar Electric Power Association Utility CEO of the 
        Year award recipient, E2705 [4NO]
      Bray, Richard S.: Chesapeake, VA, Rotary Club Chesapeake First 
        Citizen Award recipient, E2233 [10SE]
      Brazier, Kimberly: Girl Scout Gold Award recipient, E2116 [31JY]
      Brennan, Michele: Seattle-King County Association of Realtors 
        Realtor Achievement Award recipient, E209 [4FE]
      Breslow, Benjamin W.: Eagle Scout Award recipient, E202 [4FE]
      Bricker, Brett: American Forensic Association National Debate 
        Tournament champion, E2267 [15SE]
      Bright, Calvin: Greater Yosemite Council Boy Scouts of America 
        Distinguished Citizens award recipient, E2851 [1DE]
      Brinker, Nancy Goodman: Presidential Medal of Freedom recipient 
        (H. Res. 708), H11098 [7OC]
      Brock, Andy M.: Eagle Scout Award recipient, E197 [4FE]
      Brogan, John: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick 
        (organization) Lifetime Achievement award recipient, E525 
        [3MR]
      Broward County, FL: Broward County School District named Broad 
        Foundations Broad Prize for Urban Education finalist, H9553 
        [16SE]
      ------tribute to Senior Hall of Fame Breakfast honorees, E1143 
        [13MY]
      Brown, Nicholas J.: Eagle Scout Award recipient, E1307 [4JN]
      Brown, Sarita: McGraw-Hill Cos., Harold W. McGraw Jr., Prize in 
        Education recipient, E2383 [29SE]
      Brown, Tony: Nashville, TN, Musicians Hall of Fame Cecil Scaife 
        Visionary Award recipient, E414 [25FE]
      Buck, John: Ohio Livestock Coalition Environmental Stewardship 
        Award recipient, E1069 [6MY]
      Buck, Meredith: International Committee of the Red Cross 
        Florence Nightingale Award recipient, E1409 [15JN]
      Bukaty, Zachary R.: Eagle Scout Award recipient, E1154 [14MY]
      Bundy, Winifred: Arizona Culturekeeper award recipient, E3044 
        [17DE]
      Burdick, Joan H.: Atherton, CA, Sacred Heart Schools St. 
        Madeleine Sophie Award recipient, E2484 [8OC]
      Burger, Scott J.: Eagle Scout Award recipient, E2097 [31JY]
      Burke, Don: Partnership for Public Service (organization) 
        Service to America Homeland Security Medal nominee, E1079 
        [6MY]
      Burke, William J., Sr.: Fordham University Ram of the Year Award 
        recipient, E1470 [17JN]
      Burkholder, Anne: Nebraska Cattlemen's Beef Association Beef 
        Quality Assurance Program Producer of the Year award 
        recipient, E2819 [19NO]
      Burns, Jacqueline: St. Joseph's Regional Medical Center 
        Foundation William F. Johnson Award recipient, E2580 [20OC]
      Bushman, Allen: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 
        9896 Distinguished Life Member award recipient, E823 [31MR]
      Butler, Courtney E.: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie 
        Medal recipient, E1591 [26JN]
      Cain, Paul F: Texas Education Agency Texas Teacher of the Year 
        award recipient, E851 [1AP]
      Cali, Malia: Wendy's International, Inc., High School Heisman 
        Award recipient, E3029 [17DE]
      Camacho, Patricia (Cherie): Boy Scouts District Award of Merit 
        recipient, E95 [15JA]
      Campbell, Michelle: Walton County, FL, Public Schools Support 
        Person of the Year Award recipient, E293 [23FE]
      Campos Brothers Farms (business): Nisei Farmers League 
        Agriculturalist of the Year Award recipient, E606 [10MR]
      Canastra, Raymond: Offshore Mariners Wives' Association Friend 
        of the Fishing Industry Award recipient, E2549 [15OC]
      Canastra, Richard: Offshore Mariners Wives' Association Friend 
        of the Fishing Industry Award recipient, E2549 [15OC]
      Canton, OH: Stark County District Library recipient of Institute 
        of Museum and Library Services National Medal for Museum and 
        Library Service, H13375 [1DE]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda for a 
        ceremony to award the Congressional Gold Medal to Edward W. 
        Brooke III (S. Con. Res. 43), H11540-H11542 [21OC]
      Carey, David: Robert Wood Johnson Foundation Community Leader 
        Award recipient, E2265 [15SE]
      Caroline County, VA: National Civic League All-American City 
        Award recipient, H7151 [24JN]
      Carpenter, Christopher A.: Eagle Scout Award recipient, E966 
        [23AP]
      Carr, Benjamin P.: Eagle Scout Award recipient, E596 [9MR]
      Cassidy, Charles M.: Eagle Scout Award recipient, E206 [4FE]
      Caterpillar, Inc.: EPA Clean Air Excellence Award recipient, 
        E1145 [13MY]
      Cayir, Allen: National Ethnic Coalition of Organizations Ellis 
        Island Medal of Honor award recipient, E926 [22AP], E987 
        [27AP]
      Celebrate Fairfax, Inc.: tribute to Lord and Lady Fairfax Award 
        Program honorees, E1268 [2JN]
      Chanhassen, MN: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, E2162 [31JY]
      Charlton, Lee V.: Bridgewater State College Martin Luther King, 
        Jr., Distinguished Service Award recipient, E278 [13FE]
      Chasey, Gary: Athens, GA, Chamber of Commerce Citizen of the 
        Year Award recipient, E879 [2AP]
      Chatwell, Danna: Hurlburt Air Force Association Middle School 
        Teacher of the Year Award recipient, E673 [16MR]
      Chavis, Ronnie: National Association for Sport and Physical 
        Education National Athletic Director of the Year award 
        recipient, E988 [27AP]
      Chelsea Lumber Co.: Chelsea, MI, Area Chamber of Commerce Large 
        Business Leadership Award recipient, E321 [24FE]
      Chicago Community Loan Fund (organization): John D. and 
        Catherine T. MacArthur Foundation MacArthur Award for Creative 
        & Effective Institutions recipient, E1073 [6MY]
      Chiquita Brands International, Inc.: Distribution Business 
        Management Association Circle of Excellence Award recipient, 
        E1334 [8JN]
      Chisom, Sylvester: St. Louis County, MO, Hoodie Award recipient, 
        E2511 [13OC]
      Cho, Howard: Dept. of Commerce Minority Manufacturer of the Year 
        Award recipient, E2457 [6OC]
      Christiansen, Robert P.: Distinguished Flying Cross medal 
        recipient, E686 [17MR]
      Christopher, Todd: Julie Rogers ``Gift of Life'' Program 
        (organization) ``Spirit of Love'' Award recipient, E472 [26FE]
      Citadel (military college): inclusion in U.S. News & World 
        Report (publication) ``Best Colleges'' list, E2563 [15OC]
      Clermont, KY: Bernheim Forest Arboretum Visitors Center 
        recipient of EPA Lifecycle Building Challenge awards, E2547 
        [15OC]
      Coca-Cola Co.: Bellevue, WA, facility recipient of Washington 
        State Recycling Association Business Generator Recycler of the 
        Year Award, E2372 [25SE]
      Cocoa Beach, FL: Cocoa Beach High School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2273 [15SE]
      Cohen, David: National Jewish Sports Hall of Fame and Museum 
        Dick Steinberg Good Guy Award recipient, E2936 [10DE]
      Collier, Kaleb: Eagle Scout Award recipient, E1059 [5MY]
      Collins, Melissa: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E2011 [27JY]
      Columbus, NE: inclusion in Money (publication) list of best 
        small towns to live, E2001 [24JY]
      Conable, Charlotte Williams: Genesee County, NY, YWCA Fabulous 
        Female award recipient, E1047 [4MY]
      Conception Junction, MO: Jefferson High School recipient of 
        Dept. of Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools 
        award, E9 [6JA]
      Congressional Award: tribute to recipients, E1579 [26JN]
      Conway, Gretchen: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E181 [3FE]
      Cook, Arlene: Ohio State Fire Marshall's Office William L. 
        Howard Award recipient, E2282 [16SE]
      Corwin, Kevin: Eagle Scout Award recipient, E208 [4FE]
      Cosby, William H., Jr.: Kennedy Center for the Performing Arts 
        Mark Twain Prize for Humor recipient, E2619 [23OC], E2965 
        [11DE]
      Costello, Jacob: Congressional Award Silver Medal recipient, 
        E2254 [14SE]
      Cosyns, Albert: Madera, CA, Chamber of Commerce Senior Farmer of 
        the Year award recipient, E2012 [27JY]
      Courter, Taylor: Eagle Scout Award recipient, E1071 [6MY]
      Cowart, Roger: Scottsdale Healthcare (organization) ``Salute to 
        Military'' honoree, E2967 [11DE]
      Cox, Derek T.: Eagle Scout Award recipient, E963 [23AP]
      Cregan, John J.: Retired Irish Police Society James P. Sweeney 
        Man of the Year Award recipient, E667 [16MR]
      Crosby, Ralph: Top-Side Aviation Club Boss of the Year award 
        recipient, E1389 [12JN]
      Culbertson, James: New York County Clerk of the Year award 
        recipient, E1846 [20JY]
      Cullen, Dorothy: MetLife Foundation Older Volunteers Enrich 
        America Award recipient, E1005 [29AP]
      Cundiff, Susan: Hurlburt Air Force Association High School 
        Teacher of the Year Award recipient, E674 [16MR]
      Custard, Carolyn M.: National Association of Secondary School 
        Principals Principal of the Year Award finalist, E235 [10FE]
      Dalai Lama: Lantos Foundation for Human Rights and Justice 
        Lantos Human Rights Prize recipient, E2454 [6OC]
      Dallas, TX: inclusion of Children's Medical Center in U.S. News 
        & World Report (publication) ``Best Children's Hospitals'' 
        list, E1577 [26JN]
      ------Yvonne A. Ewell Townview Center Magnet School inclusion in 
        Newsweek (publication) list of nation's top high schools, 
        E1358 [9JN]
      ------Yvonne A. Ewell Townview Center School of Health 
        Professions recipient of Dept. of Education Blue Ribbon 
        Schools award, E2581 [20OC]
      Daniels, John W.: National Black Law Students Association Hall 
        of Fame inductee, E813 [30MR]
      Dave Wilson Nursery (business): Stanislaus County, CA, 
        Agricutural Hall of Fame inductee, E2887 [3DE]
      Davis, David: Dallas, TX, Volunteer of the Year Award recipient, 
        E2261 [14SE]
      Dawson, Michael W.: Free and Accepted Masons of Michigan 
        Battlecreek Lodge #12 Mason of the Year award recipient, E926 
        [22AP]
      de Baca, Mary: Iowa State University Advancing One Community 
        Award recipient, E128 [22JA]
      Delano, MN: Delano High School recipient of Dept. of Education 
        Blue Ribbon Schools award, E2258 [14SE]
      Demler, Tammie L.: Pharmacists Society of the State of New York 
        Bowl of Hygeia award recipient, E1843 [20JY]
      Dennehy, Sean P.: Partnership for Public Service (organization) 
        Service to America Homeland Security Medal nominee, E1079 
        [6MY]
      Dennis, Kelsey: Library of Congress Letters About Literature 
        competition winner, E2103 [31JY]
      DePeters, Ed: University of California, Davis Prize for 
        Undergraduate Teaching and Scholarly Achievement recipient, 
        E1090 [7MY]
      Desousa, Yvonne: Girl Scout Gold Award recipient, E2128 [31JY]
      Devine, TX: Devine High School recipient of Dept. of Education 
        Blue Ribbon Schools award, E2479 [8OC]
      DeWitt, Timothy J.: Recreational Vehicle and Manufactured Homes 
        Heritage Foundation, Inc., Hall of Fame inductee, E1118 [12MY]
      DeWolff, Weston: U.S. Fish and Wildlife Service Junior Duck 
        Stamp Design Program ``Best of Show'' for South Carolina award 
        recipient, E2506 [13OC]
      Diehl, Ken: Greater Yosemite Council Boy Scouts of America 
        Distinguished Citizens award recipient, E2845 [1DE]
      DiGirolamo, Joseph: Bensalem, PA, Outreach Center Community 
        Service Award recipient, E2351 [23SE]
      DiMattio, Christopher: Lackawanna County, PA, Columbus Day 
        Association Man of the Year Award recipient, E2382 [29SE]
      Dodge, Madison D.: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Delaware, E1013 [29AP]
      Dombrovski, Kari: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E2084 [29JY]
      Donaghue, Kate: Middlesex and Worcester Democratic Coalition 
        Democrat of the Year award recipient, E956 [23AP]
      Donaldson, Stacey: Mississippi Dept. of Education and 
        Mississippi Teacher Center Mississippi Teacher of the Year 
        award recipient, E1037 [30AP]
      Doorways for Women and Families (organization): Center for 
        Nonprofit Advancement Washington Post Award for Excellence in 
        Nonprofit Management recipient, E1554 [24JN]
      Dua, Baldeep: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Entrepreneurial Award recipient, E748 [24MR]
      Dubuque, IA: Resurrection Elementary School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E2446 [6OC]
      Duckinfield, Elmer: Safe Harbor (organization) Andrew Dinniman 
        Humanitarian Award recipient, E856 [2AP]
      Dugan, Thomas: Boy Scouts Heroism Award recipient, E2857 [1DE]
      Duke, Trey: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E862 [2AP]
      Dumond, Alfreda: Ladies of St. Anne Mother of the Year award 
        recipient, E1198 [19MY]
      Duncan, Kevin: Middlesex County, NJ, AFL-CIO Labor Person of the 
        Year award recipient, E1277 [2JN]
      Dunedin, FL: Florida Dept. of Elder Affairs Communities for a 
        Lifetime Award recipient, E2213 [9SE]
      ------Florida League of Cities City of Excellence award 
        recipient, E239 [11FE]
      Dunlap, Darin M.: Eagle Scout Award recipient, E2241 [10SE]
      Durant, Patty: Ahwatukee, AZ, Foothills Chamber of Commerce 
        Women in Business Palo Verde Award recipient, E1371 [10JN]
      Dykstra, Shannon: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E183 [3FE]
      Earlville, IA: Earlville Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2378 [25SE]
      East Rockaway, NY: Centre Avenue Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2657 [29OC]
      Eber, Eli S.: Eagle Scout Award recipient, E230 [10FE]
      Economaki, Chris: Pocono Raceway Bill France Award of Excellence 
        recipient, E1236 [21MY]
      Economic Development Center of St. Charles County, MO: SBA 504 
        Lender of the Year award recipient, E1209 [20MY]
      Edina, MN: inclusion in Family Circle (publication) list of ``10 
        Best Towns for Families'', H8848 [27JY]
      ------Our Lady of Grace High School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, H9777 [22SE]
      Edmond, OK: Keystone Adventure School and Farm recipient of EPA 
        President's Environmental Youth Award, E1077 [6MY]
      Edwards, Collin D.: Eagle Scout Award recipient, E227 [10FE]
      Ellington, Tom: Washington Judges' Foundation William Nevins 
        Award recipient, E435 [25FE]
      Ely, Pamela: Somerset County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Public Service Award recipient, E631 [11MR]
      Emerzian, Ron: Modesto, CA, American Legion Post 74 Citizen of 
        the Year award recipient, E2893 [3DE]
      Emory University: Corp. for National and Community Service 
        Presidential Award recipient, E698 [18MR]
      Errotabere, Daniel: Greater Fresno, CA, Area Chamber of Commerce 
        Baker, Peterson and Franklin Ag Business award recipient, 
        E2904 [8DE]
      Errotabere Ranches (business): Baker, Peterson & Franklin, CPA, 
        LLP, Ag Business Award recipient, E2786 [17NO]
      Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Chamber of 
        Commerce Valor Award recipients, E647, E662 [12MR]
      ------tribute to Human Rights Commission award recipients, E1579 
        [26JN]
      ------tribute to Opportunities, Alternatives, and Resources 
        (OAR) (organization) Volunteer and Community Partner Awardees, 
        E1208 [19MY]
      Fairfax Education Association: tribute to Human and Civil Rights 
        Committee Walt Mika Award recipients, E1270 [2JN]
      Fast, Becky: National Association of Social Workers Kansas 
        Social Worker of the Year award recipient, E2611 [22OC]
      Fawns, Pamela: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Montana, E829 [31MR]
      Ferrandino, Amanda: Dept. of State Fulbright Award recipient, 
        E2972 [11DE]
      Fierro, Antonio A.: Texas Education Agency Texas Teacher of the 
        Year award recipient, E848 [1AP]
      Fish, Spencer: Eagle Scout Award recipient, E1154 [14MY]
      Fitzgerald, Julie: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E184 [3FE]
      Flaherty, James J.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) W. Francis Swingle Award recipient, 
        E531 [3MR]
      Flaugher, Jonathan: Fresno City College Citizen Soldier Award 
        recipient, E2915 [8DE]
      Flint, MI: tribute to American Red Cross Genesee-Lapeer chapter 
        award recipients, E1234 [21MY]
      Florida: tribute to Congressional Medal of Merit recipients from 
        the Fifteenth Congressional District, E1283 [2JN]
      Forbes, George L.: NAACP Lifetime Achievement Award recipient, 
        E1505 [19JN]
      Ford, James: Arizona Fire Service Hall of Fame inductee, E2269 
        [15SE]
      Fort Wright, KY: St. Agnes School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, H13072 [18NO]
      Foss, Kyle: Eagle Scout Award, Venturing Silver Medal, and 
        Venturing Ranger Award recipient, E3028 [17DE]
      Foster, Roy: CNN Heroes honoree, E2928 [10DE]
      Fotheringhame, Jake A.: Eagle Scout Award recipient, E2241 
        [10SE]
      Fox, Ed: Dallas, TX, Police Dept. Doris Berry Crime Watch 
        Chairperson of the Year award recipient, E2263 [14SE]
      Fox, Elizabeth: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E185 [3FE]
      Fox, Robert: Fresno City College Citizen Soldier Award 
        recipient, E2907 [8DE]
      Fresno, CA: ``End the Silence'' breast cancer awareness project 
        recipient of West Fresno Health Care Coalition Community 
        Health Champion Award, E2862 [2DE]
      Frey, Louis, Jr.: appreciation for receipt of Association of 
        Former Members of Congress Distinguished Service Award, H6827 
        [16JN]
      ------Association of Former Members of Congress Distinguished 
        Service Award recipient, H6825, H6826 [16JN]
      Gadola, Paul V.: Flint, MI, ACLU Thomas A. Baltus Civil 
        Libertarian of the Year Award recipient, E1270 [2JN]
      Gambril, Greg: Alabama District Attorney's Association Brad 
        Morris Memorial District Attorney of the Year Award recipient, 
        H7950 [10JY]
      Garcia, Matthew C.: Eagle Scout Award recipient, E593 [9MR]
      Gardner, Margarita (Maggie): Nancy Pilver Breast Cancer Heroine 
        Award recipient, E2746 [6NO]
      Garr, Bradley: Boy Scouts Silver Hornaday Medal nominee, E2879 
        [3DE]
      Gartrell, Steven: Newton, MA, Housing and Community Development 
        program Yes in My Back Yard (YIMBY) Award recipient, E633 
        [11MR]
      Gaskill, Trent: Eagle Scout Award recipient, E2234 [10SE]
      Gatlin, Chris: Louisana State Nurses Association Nurse of the 
        Year award recipient, E900 [21AP]
      Ged, Eugene C.: St. Joseph's Regional Medical Center Foundation 
        William F. Johnson Award recipient, E2575 [20OC]
      Geertsma, Belinda: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, E2338 [23SE]
      George Mason University: AID and Higher Education for 
        Development (organization) Africa-U.S. Higher Education 
        Initiative Planning Grant Competition winner, E935 [22AP]
      Gifford's Ice Cream (company): World Dairy Expo World's Best 
        Chocolate Ice Cream award recipient, E2662 [29OC]
      Gilbert, Christi Morse: A Place of Our Own (television program) 
        National Child Care Provider honoree, E1099 [7MY]
      Gish, Darrien: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Idaho, E1045 [4MY]
      Glaseroff, Alan: Humboldt County, CA, Democratic Central 
        Committee Citizen of the Year award recipient, E2342 [23SE]
      Gleason, Christine: Texas Education Agency Texas Secondary 
        Teacher of the Year award recipient, E758 [24MR]
      Gloag, Ann: National Council of Women of the U.S., Inc., Susan 
        B. Anthony Humanitarian Award recipient, H11436 [15OC]
      Godissart, Annette: Bedford County, PA, Rotary Club Citizen of 
        the Year Award recipient, E1358 [9JN]
      Golden Heritage Foods, LLC: Van Wert, OH, Enterprise of the Year 
        award recipient, E1505 [19JN]
      Golub, Ina: Union County, NJ, Commission on the Status of Women 
        Fine Arts Award recipient, E747 [24MR]
      Gonder-Spacek, Joellen: MENTOR/National Mentoring Partnership 
        (organization) Manza Excellence in Leadership Award recipient, 
        E101 [15JA]
      Gonzales, Jesus: Atherton, CA, Sacred Heart Schools St. 
        Madeleine Sophie Award recipient, E2464 [8OC]
      Gordon, Joel: Eagle Scout Award recipient, E311 [24FE]
      Grabau, James: Master Builders of Iowa (organization) Build Iowa 
        Award recipient, E1037 [30AP]
      Grant, Hugh: Keystone Center (organization) Leadership Award for 
        Leadership in Industry, H6785 [15JN]
      Grayson, Katherine: Meritalk (Internet site) On the Record 
        Inaugural Speech Contest winner, E173 [2FE]
      Greater Media, Inc.: Broadcasters Foundation of America Golden 
        Mike Award recipient, E253 [12FE]
      Greathouse, Josh: Eagle Scout Award recipient, E960 [23AP]
      Greenbowe, Thomas: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and the Council for Advancement and Support of 
        Education Iowa Professor of the Year Award recipient, E186 
        [3FE]
      Grimm, Brian: Oklahoma Teacher of the Year award recipient, 
        H10076 [30SE]
      Grosso, Gina: National Association of Women Business Owners 
        Beyond the Glass Ceiling Award recipient, E2643 [27OC]
      Grove, David: Jefferson County, TX, Bar Association Mickey F. 
        Mehaffy Award recipient, E2958 [10DE]
      Grullon, Paola: Ohio Campus Compact (organization) Charles J. 
        Ping Award recipient, E968 [23AP]
      Guerra, Encarnacion A. (Carny): Junior Achievement of South 
        Texas (organization) Laredo Business Hall of Fame inductee, 
        E1045 [4MY]
      Gutierrez, Kortney S.: Eagle Scout Award recipient, E204 [4FE]
      Gutierrez, Milca: Children's Miracle Network California Champion 
        Across America award recipient, E685 [17MR]
      Gwartney, Don: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 
        9896 Distinguished Life Member award recipient, E828 [31MR]
      Haines, Helen: Somerset County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Education Award recipient, E613 [10MR]
      Hall, Earl: West Fresno Health Care Coalition Community Health 
        Champion Award recipient, E2873 [2DE]
      Hamilton, Scott: Congressional Families Cancer Prevention 
        Program Excellence in Cancer Awareness Award recipient, E2349 
        [23SE]
      Hamilton County, NE: inclusion on Progressive Farmer 
        (publication) Best Place to Raise a Family list, E245 [11FE]
      Hamra, Sam and June: Wendy's International, Inc., R. David 
        Thomas Founder's Award recipients, E2847 [1DE]
      Hannon, Timothy Z.: Eagle Scout Award recipient, E228 [10FE]
      Hanover, KS: Hanover Public Schools recipient of Kansas 
        Governor's Achievement Award for 3 consecutive years, H11835 
        [27OC]
      Harlien, Rita: Texas Education Agency Texas Teacher of the Year 
        award recipient, E846 [1AP]
      Harmon, Allison: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Maryland, E618 [10MR]
      Harms, Dean: Ames (IA) Tribune Unsung Hero award recipient, 
        E2307 [17SE]
      Harrel, Richard: Lamar University Maxine Johnston Distinguished 
        Service Award recipient, E2737 [6NO]
      Harrell, Paul: Missouri Association of School Business Officials 
        School Business Official of the Year award recipient, E1466 
        [17JN]
      Harris, John C.: San Joaquin Valley Council Boy Scouts of 
        America Distinguished Citizens award recipient, E2862 [2DE], 
        E2948 [10DE]
      Harris County, TX: Aldine Independent School District recipient 
        of Broad Foundations Broad Prize for Urban Education (H. Res. 
        791), H11183-H11185 [13OC], E2517 [14OC]
      Harter, Michael A.: Eagle Scout Award recipient, E961 [23AP]
      Hawk, Donna L.: West Side Catholic Center, Cleveland, OH, Walk 
        in Faith recipient, E2861 [2DE]
      Hawken, Michael: Eagle Scout Award, Venturing Silver Medal, and 
        Venturing Ranger Award recipient, E3028 [17DE]
      Hayes, Dean: U.S. Track & Field and Cross Country Coaches 
        Association Hall of Fame inductee, E859 [2AP]
      Heisman, John W.: tribute (H. Con. Res. 123), H8376, H8377 
        [20JY], E1904 [23JY]
      Hendersonville, TN: tribute to Beech High School football team, 
        E2968 [11DE]
      Henry, Cray: Partnership for Public Service (organization) 
        Service to America National Security and International Affairs 
        Medal nominee, E1078 [6MY]
      Henry, James M.: Roane County, TN, Lifetime Achievement Award 
        recipient, E917 [21AP]
      Herwaldt, Lou: Greater Fresno, CA, Chamber of Commerce Leon S. 
        Peters Award recipient, E421 [25FE]
      Herzberg, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E2238 [10SE]
      Hidalgo, TX: Hidalgo Early College High School recipient of 
        College Board (organization) Inspiration Award, E980 [27AP]
      Higgins, James B.: Reserve Officers Association Chaplain of the 
        Year award recipient, H925 [4FE]
      Highland Park, NJ: tribute to Highland Park Conservative Temple 
        and Center Chaver Award recipients, E505 [2MR]
      Hill, Arthur: Fresno City College Citizen Soldier Award 
        recipient, E47 [8JA]
      Hillman, Alexander: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for 
        Youth award recipient, E1277 [2JN]
      Hilton, Dayna: National Fire Protection Association Educator of 
        the Year award recipient, H3713 [23MR]
      Hine, Albert C.: Society for Sedimentary Geology Francis P. 
        Shepard Medal for Marine Geology recipient, E138 [26JA]
      Hinphey, Sean M.: Eagle Scout Award recipient, E2285 [16SE]
      Hobart, IN: tribute to Hobart Chamber of Commerce Business Award 
        recipients, E165 [28JA]
      Hobbs, Judy Schier: Central Texas Justices of the Peace and 
        Constables Association Judge of the Year award recipient, 
        E1593 [26JN]
      ------Texas Justice Court Judges Association Judge of the Year 
        award recipient, E2591 [21OC]
      Hochard, Miles: Eagle Scout Award recipient, E2 [6JA]
      Hodges, Kathleen: Humanities Texas (organization) Outstanding 
        Teacher of the Humanities Award recipient, E2735 [6NO], E2804 
        [18NO]
      Hogle, Sam: Eagle Scout Award recipient, H3318 [11MR]
      Hogle, Travis: Eagle Scout Award recipient, E1078 [6MY]
      Holupka, Scott: Optimist Club of Dundalk, Inc., Citizen of the 
        Year award recipient, E1231 [21MY]
      Honda, Representative: Kangwon National University honorary 
        doctorate recipient, E2509 [13OC]
      Hopkins, MN: Hopkins Police Dept., recipient of International 
        Association of Chiefs of Police Civil Rights Award, H10526 
        [7OC]
      House of Representatives: tribute to service anniversary award 
        recipients, E2191 [8SE]
      Houston, TX: Dora B. Lantrip Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2289 [16SE]
      ------Kenneth J. Tice Elementary School recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2280 [16SE]
      ------YES Prep Public Schools--North Central Campus recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2292 [16SE]
      Hoxsey, Andrew: Napa Valley Grapegrowers (organization) Grower 
        of the Year award recipient, E1149 [14MY]
      Hromisin, Thomas J.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E533 
        [3MR]
      Hubbs, Jonathan R.: Eagle Scout Award recipient, E2797 [18NO]
      Huber, Robert O.: Ventura County, CA, Bar Association Ben E. 
        Nordman Public Services Award recipient, E2883 [3DE]
      Hucke, Charles J.W.B.: Eagle Scout Award recipient, E2528 [14OC]
      Hull, Ron: NEBRASKAland Foundation Pioneer Award recipient, E413 
        [25FE]
      Huster, Collin: Eagle Scout Award recipient, E2522 [14OC]
      Indiana: tribute to Northwest Indiana Business and Industry Hall 
        of Fame honorees, E604 [10MR]
      Indiana State Teachers Association: tribute to Crystal Bell 
        Award recipients, E921 [22AP]
      Inverness, FL: Forty & Eight (organization) National City of the 
        Year honoree, E2622 [23OC]
      Iowa City, IA: UNESCO City of Literature designee, H74 [8JA]
      Irwin, Daniel and Kim: Commonwealth Academy Recognition for 
        Educators (CARE) Award recipients, E1100 [7MY]
      Itasca, IL: WHO International Safe Community designee, E948 
        [23AP]
      Jacob, Lori: Junior Achievement Worldwide (organization) Karl 
        Flemke Pioneer Achievement Award recipient, E2212 [9SE]
      Jacobs, Darrel: Phoenix, AZ, VA Health Care Systems Volunteer of 
        the Year award recipient, E1332 [8JN]
      Jakovics, Kim: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E2864 [2DE]
      James, Ryan: Eagle Scout Award recipient, E894 [21AP], E997 
        [28AP]
      Jeske, Travis: Eagle Scout Award recipient, E836 [1AP]
      Jessup, Harvey: Western Connecticut State University Athletic 
        Hall of Fame inductee, E2685 [2NO]
      Johnson, Cody W.: Eagle Scout Award recipient, E956 [23AP]
      Johnson, Debra: MetLife Foundation/National Association of 
        Secondary School Principals South Dakota Middle School 
        Principal of the Year Award recipient, E2563 [15OC]
      Johnson, Everett: Stanislaus Medical Society John Darroch 
        Memorial Award for Outstanding Physician recipient, E1267 
        [2JN]
      Johnson, Nancy J.: Scottsdale Healthcare (organization) ``Salute 
        to Military'' honoree, E2782 [17NO]
      Johnson, Nathan: American Forensic Association National Debate 
        Tournament champion, E2267 [15SE]
      Johnson, Paul E.: National Association of Police Organizations 
        Top COPS award recipient, E1244 [21MY]
      Johnson, Steven P.: American Hospital Association Grassroots 
        Champion Award for Pennsylvania recipient, H5272 [6MY]
      Joint Community Police Partnership (JCPP): International 
        Association of Chiefs of Police Civil Rights Award recipient, 
        E2386 [29SE]
      Joliet, IL: Joliet Park District recipient of Joliet Region 
        Chamber of Commerce Salute to Accomplishment Award, E534 [3MR]
      Joliet Arsenal Development Authority: Association of Defense 
        Communities Base Redevelopment Community of the Year, E3053 
        [17DE]
      Jones, Garrett: Eagle Scout Award recipient, E1777 [15JY], E2878 
        [3DE]
      Jones, Kyle: Agriculture Retailers Association Ag-Chem Operator 
        of the Year award recipient, E298 [23FE]
      Jones, Sam: Mobile, AL, Civitan Club Mobilian of the Year award 
        recipient, E742 [23MR]
      Jossen, Robert J.: Jewish Theological Seminary Judge Simon H. 
        Rifkind Award recipient, E1153 [14MY]
      Kahn, Marissa: Family, Career and Community Leaders of America, 
        Inc., National Leadership Council Gold Medal award recipient, 
        E2148 [31JY]
      Kahoohanohano, Anthony T.: Medal of Honor recipient, E2730 [5NO]
      Kahrs, Sheila O'Shea: MetLife Foundation/National Association of 
        Secondary School Principals National High School Principal of 
        the Year Award recipient, E2726 [5NO]
      Kaltenborn, K.C.: Congregation Beth Shalom, Anchorage, AK, 
        Shining Lights Award recipient, E1050 [4MY]
      Kamdar, Nandita: Somerset County, NJ, Commission on the Status 
        of Women Management Award recipient, E631 [11MR]
      Kansas City, MO: Kansas City Public Library recipient of the 
        Institute of Museum and Library Services National Medal for 
        Museum and Library Services, E862 [2AP]
      Karber, Steven and Julie: Iowa Dept. of Agriculture and Land 
        Stewardship Gary Wergin Good Farm Neighbor Award recipient, 
        E2938 [10DE]
      Kashiki, John Y.: University of California, Davis honorary 
        degree recipient, E2982 [11DE]
      Kearney, Martin J. and Eleanor R.: John Boyle O'Reilly Club 
        Irish Couple of the Year award recipients, E670 [16MR]
      Kearney, MO: Kearney High School recipient of Dept. of Education 
        No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, E3 [6JA]
      Keeler, James J.: Lackawanna County, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) President's Award recipient, E527 [3MR]
      Keenan, Sean P.: Eagle Scout Award recipient, E195 [4FE]
      Keeton, John: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee Eleanor 
        Roosevelt Humanitarian Award recipient, E2539 [15OC]
      Kemp, Elizabeth: Sonoma, CA, Honorary Mayor of the Year award 
        recipient, E318, E324 [24FE]
      Kennedy, Senator: American Academy of Arts and Sciences Scholar-
        Patriot Award recipient, E593 [9MR]
      Kenny, Shirley Strum: Stony Brook University Star award 
        recipient, E878 [2AP]
      Kern, Susan: 2d Congressional District of Maryland Veterans 
        Advisory Council Congressional Volunteer Recognition Award 
        recipient, E875 [2AP]
      Kerrigan, Eleanor: Lackawanna County, PA, Federation of 
        Democratic Women Woman of the Year award recipient, E934 
        [22AP]
      Killen, Connor: Eagle Scout Award recipient, E2595 [21OC]
      Kimball, Russ: Florida Tourism Hall of Fame inductee, E2207 
        [8SE]
      Kingsport, TN: Ash Institute for Democratic Governance and 
        Innovation Innovations in American Government Award recipient, 
        E2259 [14SE]
      Kinnaman, Steven M.: Eagle Scout Award recipient, E965 [23AP]
      Kinzler, Delane G.: Eagle Scout Award recipient, E958 [23AP]
      Kirsner, Joseph B.: award Congressional Gold Medal (H.R. 304), 
        E48 [8JA]
      Kitzmiller, Lorene: Air National Guard First Sergeant of the 
        Year award recipient, E2085 [29JY]
      Kleinmeyer, Aaron R.: Eagle Scout Award recipient, E595 [9MR]
      Knopp, Johnathon S.: Eagle Scout Award recipient, E199 [4FE]
      Knopp, Thomas L.: Eagle Scout Award recipient, E198 [4FE]
      Kohli, Alec: Congressional Award Gold Medal recipient, E1656 
        [7JY]
      Kolhoff, Donald W.: Wayne County, MI, Republican Party Lifetime 
        Achievement Award recipient, E1039 [30AP]
      Krasowski, Michael: Eagle Scout Award recipient, E1309 [4JN]
      Krolik, Christine: Hillsborough, CA, Associated Parents Groups 
        Citizen of the Year Award recipient, E131 [22JA]
      Kuckenbecker, Richard: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2217 [9SE]
      Kuehn, Tyler W.: Eagle Scout Award recipient, E211 [4FE]
      Kuriatnyk, Christy: Military Spouse (publication) Navy Spouse of 
        the Year award recipient, E1207 [19MY]
      Lagergren, Amanda: Escambia County, FL, Teacher of the Year 
        Award recipient, E294 [23FE]
      Landaal, Thomas G.: International Corrugated Packaging 
        Foundation Circle of Distinguished Leaders inductee, E152 
        [27JA]
      Lanham, Maxwell E.: Eagle Scout Award recipient, E6 [6JA]
      Las Cruces, NM: Valley View Elementary School recipient of Dept. 
        of Education Blue Ribbon Schools award, E2930 [10DE]
      Lawrence, Dave: American Red Cross Humanitarian of the Year 
        award recipient, H3416 [16MR]
      Lawrence, NY: tribute to Brandeis School Campaign Celebration 
        honorees, E977 [27AP]
      Lawson, Walter M., Jr.: Ohio Veterans Hall of Fame inductee, 
        E2696 [3NO]
      Leake, Richard: National Safety Council Million Mile Club 
        inductee, H142 [9JA]
      Leanes, Denis and Kristy: National Military Family Association 
        National Military Family of the Year award recipient, H14849 
        [14DE]
      LeBlanc, Steve: Texas City Management Association Administrator 
        of the Year award recipient, E1497 [18JN]
      Lee, Brenda: National Academy of Recording Arts and Sciences, 
        Inc., GRAMMY Lifetime Achievement Award recipient, E230 [10FE]
      Lees, Beth: Santa Rosa County, FL, Teacher of the Year award 
        recipient, E330 [24FE]
      Leighton, Thomas M.: Wilkes-Barre, PA, Friendly Sons of St. 
        Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E565 
        [5MR]
      Lesko, Alex: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth 
        award recipient, E1017 [29AP]
      Lesniak, Raymond: Memorial de Caen International Human Rights 
        Competition winner, E267 [12FE]
      Leuer, Amelia: Library of Congress Letters About Literature 
        competition winner, E973 [27AP], E1001 [28AP]
      Lewis, Mildred: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Civic Leadership Award recipient, E749 [24MR]
      Lewis, Rodney B.: Native American Bar Association of Arizona 
        Lifetime Achievement Award recipient, E2483 [8OC]
      Lewisburg, WV: tribute to Greenbrier County Convention and 
        Visitors Bureau Spirit of Tourism award recipients, E3055 
        [17DE]
      Liberty, TX: tribute to Liberty Independent School District 212-
        degree medal recipients, E2679 [2NO]
      Lightsey, Cary: Sunbelt Agricultural Exhibition Southeastern 
        Farmer of the Year award recipient, E2827 [19NO]
      Lind, Brianna: Girl Scout Gold Award recipient, E2127 [31JY]
      Lipetz, Lin: Sonoma, CA, Cultural and Fine Arts Commission 
        Sonoma Treasure Artist of the Year award recipient, E2745, 
        E2747 [6NO]
      Liptak, Jo-Ann: Somerset County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Distinguished Honoree Award recipient, E618 [10MR]
      Lit, Edith: Somerset County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Hometown Hero Award recipient, E612 [10MR]
      Literacy Council of Northern Virginia: tribute to award 
        recipients, E1489 [18JN]
      Liu, Amy: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Delaware, E1014 [29AP]
      Loar, David: National Association of Police Organizations Top 
        COPS award recipient, E1153 [14MY]
      Lodi, CA: tribute to Tokay High School science bowl team, E1098 
        [7MY]
      Lofgren, Sue: Sister Cities International (organization) 
        Volunteer of the Year award recipient, E1651 [7JY]
      Logan, Alexandra: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for 
        Youth award recipient, E1015 [29AP]
      Lorentzen, Elizabeth: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E186 [3FE]
      Louisiana: tribute to Eagle Scout Award recipients, H2878 [2MR]
      Louisiana Dept. of Education: tribute to Student of the Year 
        award recipients, H5068 [4MY]
      Lowry, Frank and family: Santa Rosa County, FL, Outstanding Farm 
        Family of the Year award recipient, E1729 [13JY]
      Lozano, Adrianne: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for 
        Youth award recipient, E1018 [29AP]
      Lujan, Rosa E.: Texas Education Agency Texas Teacher of the Year 
        award recipient, E847 [1AP]
      Luttrell, Mark: National Sheriffs' Association Sheriff of the 
        Year award recipient, E564 [5MR]
      Lybarger, Phil: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 
        9896 Distinguished Life Member award recipient, E813 [30MR]
      Machado, Fernando C.: Greater Fresno, CA, Area Chamber of 
        Commerce Agriculturist of the Year award recipient, E2780 
        [17NO], E2903 [8DE]
      Madzarov, Slavco: Catholic Charities of the Archdiocese of 
        Newark, NJ, Humanitarian of the Year award recipient, E1124 
        [12MY]
      Majors family: Holmes County, FL, Farm Family of the Year award 
        recipient, E2774 [16NO]
      Malick, Elwood L.: Greater Spring Lake, NJ, Chamber of Commerce 
        Citizen of the Year award recipient, E927 [22AP]
      Malinowski, Karyn: Somerset County, NJ, Commission on the Status 
        of Women Education Award recipient, E612 [10MR]
      Malko, Janet: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Lifetime Achievement Award for Education recipient, E753 
        [24MR]
      Manley, Jeremy A.: Eagle Scout Award recipient, E991 [28AP]
      Mansfield, OH: tribute to Rotary Club of Mansfield McGowan 
        Courage Award recipients, E1077 [6MY]
      Marasco, Martin J.: Penn's Woods Boy Scouts of America 
        Distinguished Citizen Award recipient, E1273 [2JN]
      Marhefka, John: D.A.R.E. (Drug Abuse Resistance Education) 
        (organization) Pennsylvania Officer of the Year award 
        recipient, E2564 [15OC]
      Martin, Brad: Elmhurst, IL, Character Counts! (organization) 
        Mayor for a Day essay contest winner, H8032 [14JY]
      Martire, Dennis L.: Laborers Local 332 Friends of Labor 
        Committee Man of the Year award recipient, E2398 [29SE]
      Mary's Pizza Shack (business): Sonoma Valley, CA, Chamber of 
        Commerce Business of the Year award recipient, E2487 [8OC]
      Mather, Caleb: Eagle Scout Award recipient, E2793 [18NO]
      Mather, Clayton: Eagle Scout Award recipient, E998 [28AP]
      McBroom, Amy: National Rural Education Association Rural Teacher 
        of the Year award recipient, H9286 [8SE]
      McCarrick, Maureen: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Maryland, E609 [10MR]
      McCarthy, Dennis: Los Angeles Valley College Annual Gala 
        honoree, E14 [6JA]
      McCrery, Scott: Eagle Scout Award recipient, H11387 [15OC]
      McCurry, Mark: North Carolina Association of Fire Chiefs Fire 
        Chief of the Year award recipient, H3719 [23MR]
      McDaniel, William: Eagle Scout Award recipient, E2364 [24SE]
      McDonald, Bryce: Eagle Scout Award recipient, E1155 [14MY]
      McElwee, Tim: International Association of Fire Chiefs Safety 
        Officer of the Year award recipient, H9743 [22SE]
      McGee, Isaiah R.: South Carolina Independent Colleges and 
        Universities, Inc., Excellence in Teaching Award recipient, 
        E1354 [9JN]
      McGlynn, Helene: Hurlburt Air Force Association Elementary 
        School Teacher of the Year Award recipient, E675 [16MR]
      McInturf, Bob: San Joaquin Valley Winegrowers Association 
        Lifetime Achievement Award recipient, E2925 [10DE]
      McKeon, Robert (Red): Connecticut Firefighters Hall of Fame 
        inductee, E30 [7JA]
      McMillie, Kyann: Texas Education Agency Texas Teacher of the 
        Year award recipient, E850 [1AP]
      McQuarrie, Allen: Pennsylvania Recovery Organization-Achieving 
        Community Together (PRO-ACT) (organization) Joel Hernandez 
        Voice of the Recovery Community Award recipient, E1465 [17JN]
      Medvescek, John (Mud): Indianapolis, IN, Firefighter of the Year 
        award recipient, E998 [28AP]
      Mejia, Carlos V.: Junior Achievement of South Texas 
        (organization) Laredo Business Hall of Fame inductee, E1047 
        [4MY]
      Memphis, TN: tribute to Blues Music Awards, H5313 [7MY]
      Memphis and Shelby County Music Commission: tribute to honorees, 
        E894 [21AP]
      Merrigan, Carl: Eagle Scout Award recipient, E210 [4FE]
      Mesa, AZ: Mesa Fire Dept. Volunteer Corps International Fire 
        Service Training Association Award of Excellence recipient, 
        E2784 [17NO]
      Metroplex Technology Business Council: tribute to Tech Titans 
        Award recipients, E2174 [31JY]
      Meyer, Jeremiah: Eagle Scout Award recipient, E1878 [22JY]
      Miami, FL: Miami-Dade Fire Rescue recipient of Florida EMS 
        Provider of the Year award, H13009 [17NO]
      ------tribute to Boy Scout Troop 457 Eagle Scout Award 
        recipients, E950 [23AP]
      Michigan State University: AID and Higher Education for 
        Development (organization) Africa-U.S. Higher Education 
        Initiative Planning Grant Competition winner, E932 [22AP]
      ------Corp. for National and Community Service Presidential 
        Award for General Community Service recipient, E223 [9FE]
      Microsoft Corp.: Sec. of Defense Employer Support Freedom Award 
        recipient, E2314 [17SE]
      Miles, Denise: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Volunteerism Award recipient, E756 [24MR]
      Miller, Billy Jack: American Red Cross Real Hero Award 
        recipient, H8590 [23JY]
      Mills, Mike: American Patriot Program (organization) American 
        Patriot Award recipient, E2650 [28OC]
      Minneapolis, MN: Minneapolis-St. Paul International Airport 
        recognition by Airports Council International (organization) 
        as Best Airport in North America and Third Best Airport in the 
        World in its size category, E1173 [14MY]
      Minnesota: Army National Guard Battery D 216th Air Defense 
        Artillery recipient of Army Valorous Unit Award, E1121 [12MY]
      ------tribute to Congressional Certificate of Merit recipients 
        from the Sixth Congressional District, E1310 [4JN]
      ------tribute to National Guard Honor Guard, H11433 [15OC]
      Minnesota Farm Bureau: tribute to Minnesota State Fair Century 
        Farm recipients, E1320 [4JN]
      Minnesota High Tech Association: tribute to Tekne Award 
        recipients, H11763 [26OC]
      Miss Madison (vessel): American Boat Racing Association National 
        Championship winner, E242 [11FE]
      Mitchell, Gary: Asian American Medical Association Crystal Glove 
        Award recipient, E2692 [3NO]
      Moffitt, Christopher H.: Time (publication) Dealer of the Year 
        Award recipient, E1323 [4JN]
      Molumby, Nicole: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Future 
        Leader Award recipient, E1383 [11JN]
      Mondale, Walter F.: Japan Grand Cordon of the Order of the 
        Paulownia Flowers award recipient, E585 [6MR]
      Mongin, Judith: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E242 [11FE]
      Montgomery, Dabney: International Brotherhood of Teamsters Local 
        237 Trailblazer Award recipient, E1321 [4JN]
      Monti, Jared C.: Dept. of Defense Medal of Honor award 
        recipient, E2037 [28JY]
      Moore, Ben: Johnson Ferry Baptist Church, Marietta, GA, Lifetime 
        Service and Achievement Award recipient, E2417, E2423 [1OC]
      Moore, Tim: Kentucky School Board Association F.L. Dupree 
        Outstanding Superintendent Award recipient, E410 [25FE]
      Moreland, Ellen D.: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and Council for Advancement and Support of Education 
        Texas Professor of the Year award recipient, H13325 [19NO]
      Moreno, Arte: Tempe, AZ, Community Council Guiding Light 
        Philanthropy Award recipient, E2681 [2NO]
      Morgan, Myra: Milken Family Foundation National Educator Award 
        recipient, E198 [4FE]
      Morris, Johnny L.: Theodore Roosevelt Conservation Partnership 
        (organization) Lifetime Conservation Achievement Award 
        recipient, E2426 [1OC]
      Morrison, Keith: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, H10002 [29SE]
      Moser, Connie: Prince William County, VA, Clean Community 
        Council Volunteer of the Year award recipient, E2560 [15OC]
      Moskovitz, Ann and Leo: Monsignor Andrew J. McGowan Cornerstone 
        Award recipients, E2580 [20OC]
      Moss, Vern: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 9896 
        Distinguished Life Member award recipient, E803 [30MR]
      Mroz, Carolyn: Optimist Club of Dundalk, Inc., Humanitarian 
        Award recipient, E1251 [21MY]
      Mueller, Kirsten: Girl Scout Gold Award recipient, E2091 [31JY]
      Murphy, Patricia: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Lifetime Achievement Award recipient, E750 [24MR]
      Muse, Phyllis: Boone County, IA, Hospital Brown Award recipient, 
        E295 [23FE]
      Nangle, Bill: Hoosier State Press Association Distinguished 
        Service Award recipient, E195 [4FE]
      NASA: award Congressional Gold Medal to Neil A. Armstrong, Edwin 
        E. (Buzz) Aldrin, Michael Collins, and John Glenn (H.R. 2245), 
        H5137 [5MY], H8385-H8387 [20JY], E1061 [5MY]
      National Ethnic Coalition of Organizations: tribute to Ellis 
        Island Medal of Honor recipients, E1365 [10JN]
      Nelson, Bart: Seattle Business (publication) Top Innovators and 
        Entrepreneurs award recipient, E2910 [8DE]
      Nelson, Jesse R.: Eagle Scout Award recipient, E2519 [14OC]
      Nesbit, Karen: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E3055 [17DE]
      Nesbitt-Good, Kimberly: Union County, NJ, Commission on the 
        Status of Women Business Award recipient, E757 [24MR]
      Network Journal: tribute to Black Women in Business Honorees, 
        E675 [16MR], E698 [18MR]
      Nevitt, Patty: Catholic Education Foundation Teacher Award 
        recipient, E1146 [13MY]
      New York, NY: Willow Road Elementary School recipient of 
        International Reading Association Exemplary Reading Program 
        Award, E1135 [13MY]
      Newcastle, WA: inclusion in Money (publication) list of best 
        small towns, E2176 [31JY]
      Newton, Peggy: Hodgenville, KY, Excellence in the Classroom and 
        Educational Leadership Award recipient, E508 [2MR]
      Nidell, Darcy L.: Fairfax County, VA, Chamber of Commerce 
        Certificate of Valor award recipient, E659 [12MR]
      Nies, Lindsey: American Red Cross Certificate of Merit award 
        recipient, E2006 [24JY]
      Night Ministry (organization): Healthy Teen Network National 
        Outstanding Emerging Innovation Program Award recipient, E2403 
        [30SE]
      NIH: Clinical and Translational Science Award Program funding, 
        E534 [3MR]
      Nix, John A.: Eagle Scout Award recipient, E1153 [14MY]
      Nix, Kyle J.: Eagle Scout Award recipient, E1152 [14MY]
      Nobel Prize: recognition of Carol W. Greider for medicine, E2786 
        [17NO]
      ------recognition of Elinor Ostrom for economic sciences, E2507 
        [13OC]
      ------recognition of George E. Smith for physics, E2531 [14OC]
      Norfolk, NE: inclusion in Money (publication) list of best small 
        towns to live, E2001 [24JY]
      North Carolina Historical Society: tribute to Alleghany County, 
        NC, Sesquicentennial event award recipients, E2967 [11DE]
      Northern Virginia District PTA: tribute to honorees, E912, E915 
        [21AP]
      NSF: award a monetary prize for achievement in electricity 
        storage, H1071 [9FE]
      Nury, Mike: San Joaquin Valley Winegrowers Association Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2922 [10DE]
      O'Brien, Anna Belle Clement: Frank G. Clement Humanitarian 
        Leadership Award recipient, E555 [4MR]
      O'Brien, Thomas: School Administrators Association of New York 
        State Principal of the Year award recipient, E2531 [14OC]
      Ocala Recycling Co.: Institute of Scrap Recycling Industries, 
        Inc., Recycling Industry Operating Standard (RIOS) 
        certification recipient, H13116 [18NO]
      O'Connor, Sandra Day: Los Angeles, CA, Rotary Club Person of the 
        Century award recipient, E1048 [4MY]
      ------University of Illinois Institute of Government and Public 
        Affairs Paul H. Douglas Award for Ethics in Government 
        recipient, E1127 [12MY]
      Ohio State University Medical Center: inclusion in U.S. News & 
        World Report (publication) ``Honor Roll'' hospital list, E1882 
        [22JY]
      Ohlman, George: Distinguished Flying Cross medal recipient, 
        H14377 [9DE]
      Olsen, Jeff: Elgin, IL, American Legion Americanism Award 
        recipient, E1697 [9JY]
      Olson, Catherine: National Music Certificate Program State 
        Achievement Certificate award recipient, E201 [4FE]
      125th Street Business Improvement District (BID) (organization): 
        tribute to winners of the BID on Culture banner design 
        competition, E787 [26MR]
      O'Rear, Sean I.: Eagle Scout Award recipient, E959 [23AP]
      O'Rourke, Melinda: Golden, CO, Rotary Club Ethics in Business 
        Award recipient, E1107 [7MY]
      Overland Park, KS: Volunteer Center of Johnson County Movers and 
        Shakers Award recipients, E718 [19MR]
      Owens, Jacob: Eagle Scout Award recipient, E2800 [18NO]
      Ozark, AL: Harry N. Mixon Elementary School recipient of 
        Renaissance Learning Inc., Accelerated Reader Master School 
        Award, H4254 [1AP]
      Pack, Christopher M.: Eagle Scout Award recipient, E1708 [9JY]
      Pack, Jeffrey C.: Eagle Scout Award recipient, E1704 [9JY]
      Palmer, Arnold: award Congressional Gold Medal (H.R. 1243), 
        H4857-H4862 [28AP]
      Panning, Anne: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and Council for Advancement and Support of Education 
        Outstanding Community Colleges Professor of the Year award 
        recipient, E2813 [19NO]
      Panpaphian Association of America: tribute to Evagoras 
        Pallikarides Awards of Merit honorees, E702 [18MR]
      Parks, Shannon: Congressional Award Bronze Medal recipient, 
        E2038 [28JY]
      Parseghian, Ara: National Multiple Sclerosis Society Indiana 
        chapter Kate's Hope Award recipient, E2274 [15SE]
      Parsons, Jennifer: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E243 [11FE]
      PATH (organization): Conrad N. Hilton Humanitarian Prize 
        recipient, E2226 [9SE]
      Patterson, Jerry: Iowa High School Baseball Coaches Association 
        Hall of Fame inductee, E665 [12MR]
      Paul-Ales, Glenda: Walton County, FL, Teacher of the Year Award 
        recipient, E295 [23FE]
      Payne, Carole: Somerset County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Education Award recipient, E614 [10MR]
      Peck, Gill P.: Appalachian State University Alumni Association 
        Distinguished Alumnus Award recipient, E967 [23AP]
      Peeples, Deborah: Shrewsbury, MA, Democratic Town Committee 
        Eleanor Roosevelt Humanitarian Award recipient, E2563 [15OC]
      Pelaia, Thomas: John I. Crecco Foundation Public Safety Award 
        recipient, E2259 [14SE]
      Pelleter, Cole: Eagle Scout Award recipient, E2372 [25SE]
      Pena, Anthonette: Albert Einstein Distinguished Educator 
        Fellowship recipient, E2781 [17NO]
      Peoria, IL: Peoria Christian Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2300 [17SE]
      Perkins School for the Blind: Library of Congress Talking Book 
        Library of the Year award recipient, E1513 [19JN]
      Petronzio, Ciara: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Arizona, E897 [21AP]
      Petrucci, Vincent: San Joaquin Valley Winegrowers Association 
        Lifetime Achievement Award recipient, E2934 [10DE]
      Phillips, James T.: Middlesex County, NJ, AFL-CIO Hubert H. 
        Humphrey Friend of Labor Award recipient, E1268 [2JN]
      Phillips, Mark: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Arizona, E898 [21AP]
      Pikeville, KY: Pikeville Social Security Office recipient of SSA 
        Best Level Two Office in the Atlanta Region Award, E855 [2AP]
      Pikeville College: inclusion of School of Osteopathic Medicine 
        in U.S. News & World Report (publication) ``Best Rural 
        Medicine Medical Schools'' list, E2983 [11DE]
      Pilla, Anthony M.: Notre Dame College Medal recipient, E1337 
        [8JN]
      Pinellas County, FL: Environmental Lands Division recipient of 
        National Association of Counties Act of Caring Award, E111 
        [21JA]
      Pipkin, Halliday: Eagle Scout Award recipient, E2822 [19NO]
      Pittman, Hank: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 
        9896 Distinguished Life Member award recipient, E822 [31MR]
      Plano, TX: Plano West Senior High School, Shepton High School, 
        and Jasper High School joint Future Farmers of America chapter 
        recipient of National FFA Organization Two-Star recognition, 
        E2769 [16NO]
      Pohley, Leslie: Florida Association of Science Teachers 
        Outstanding Middle School Science Teacher of the Year award 
        recipient, E45 [8JA]
      Policelli, Diane: Michigan Federation of Republican Women 
        Tribute to Women Award recipient, E1176 [14MY]
      Pollack, Lana: Michigan Environmental Council Helen and William 
        G. Milliken Distinguished Service Award recipient, E1039 
        [30AP]
      Pomeroy, Claire: United Cerebral Palsy of Greater Sacramento, 
        CA, Humanitarian of the Year award recipient, E1160 [14MY]
      Power resources: promote research, development, demonstration, 
        and commercial application of technologies through a system of 
        grants and prizes on the scale of the Manhattan Project, 
        H7674-H7678, H7685 [26JN]
      Presgrave, Robert L.: Fairfax County, VA, Chamber of Commerce 
        Lifesaving Award recipient, E659 [12MR]
      Presley, Beryl: WOI-TV (Des Moines, IA) My Favorite Teacher 
        Award recipient, E1150 [14MY]
      Priddle, Garrison W.: Eagle Scout Award recipient, E962 [23AP]
      Prince William County, VA: tribute to American Red Cross award 
        recipients, E848 [1AP]
      ------tribute to Prince William Regional Chamber of Commerce 
        Valor Award recipients, E729, E730, E731, E732 [19MR]
      Prince William County Bar Foundation: tribute to Beat the Odds 
        Award recipients, E1276 [2JN]
      Prinslow, Thomas A.: Eagle Scout Award recipient, E228 [10FE]
      Prior, William W., Sr.: Purple Heart recipient, E181 [3FE]
      Puget Sound Energy (company): EPA and Dept. of Energy Energy 
        Star Program Partner of the Year award recipient, E1032 [30AP]
      Pulitzer Prize: recognition of Alexandra Berzon for Public 
        Service, H4692 [23AP]
      ------recognition of Detroit (MI) Free Press for local 
        reporting, H4588 [22AP]
      ------recognition of Lane DeGregory for feature writing, E950 
        [23AP]
      ------recognition of Mesa (AZ) East Valley Tribune for local 
        reporting, E1021 [30AP]
      ------recognition of St. Petersburg (FL) Times for national 
        reporting, E950 [23AP]
      Purl, Mike: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime Achievement 
        Award recipient, E2190 [8SE]
      Queens, NY: tribute to Charles J. Vallone Scholarship Dinner 
        Dance honorees, E904 [21AP]
      ------tribute to Exemplary Student Achievement award recipients, 
        E501 [26FE]
      Queiro, Tanya: United Services Automobile Association (USAA) 
        Military Spouse of the Year award recipient, H6128 [3JN]
      Rachford, Jon: Corcoran, CA, Chamber of Commerce Man of the Year 
        award recipient, E229 [10FE]
      Rafti, Evi: Pancyprian Association of America Women's Issues 
        Network Member of the Year award recipient, E697 [18MR]
      Rakove, Roberta: Illinois Hospital Association and American 
        Hospital Association Partnership for Action Grassroots 
        Champion Award recipient, E1201 [19MY], E1213 [20MY]
      Ramakrishna, Smitha: Intel Corp., Science Talent Search 
        semifinalist, E136 [26JA]
      Ramsey, Thomas R.: Phoenixville, PA, Area School District Wall 
        of Fame inductee, E1038 [30AP]
      Ransohoff, Julia: Intel Corp., Science Talent Search finalist, 
        E597 [9MR]
      Rasmussen, Jerry: MetLife Foundation/National Association of 
        Secondary School Principals South Dakota High School Principal 
        of the Year Award recipient, E2541 [15OC]
      Ready Mixed Cement Co.: National Ready Mixed Concrete 
        Association Green-Star Certification award recipient, H14946 
        [15DE]
      Reap, John: Metrocrest, TX, Chamber of Commerce Citizen of the 
        Year award recipient, E189 [3FE]
      Reece, Kyle L.: Eagle Scout Award recipient, E2521 [14OC]
      Reed, Patrick: National Park Service Superintendent of the Year 
        for Natural Resource Stewardship award recipient, E898 [21AP]
      Reichert, Julie: National Family, Career and Community Leaders 
        of America, Inc., National Leadership Conference Gold Medal 
        recipient, E2167 [31JY]
      Reichert, Kelli: National Family, Career and Community Leaders 
        of America, Inc., National Leadership Conference Gold Medal 
        recipient, E2181 [31JY]
      Reitz, Heidi: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, E1865 [21JY]
      Rempe, Sandy: Coalition for Juvenile Justice Tony Gobar 
        Outstanding National Juvenile Justice Specialist Award 
        recipient, E1390 [12JN]
      Remsburg, Dawn: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E241 [11FE]
      Renze, Tom: Dr. Carmen P. Sosa Leadership Award recipient, E1038 
        [30AP]
      Resnick, Carl: Central New Jersey Council of Boy Scouts 
        Distinguished Citizen Award recipient, E2711 [4NO]
      Resnick, Martin: Central New Jersey Council of Boy Scouts 
        Distinguished Citizen Award recipient, E2711 [4NO]
      Resnick, Ted: Central New Jersey Council of Boy Scouts 
        Distinguished Citizen Award recipient, E2711 [4NO]
      Ressler, William B.J.: Eagle Scout Award recipient, E1875 [22JY]
      Reunion Music Society, Inc.: tribute to Orchestra/Players Award 
        recipients, E1221 [20MY]
      ------tribute to Richardson-Watkins Founders Award recipients, 
        E1221 [20MY]
      Reynolds, Brandon M.: Eagle Scout Award recipient, E2239 [10SE]
      Reznik, Janice and Benjamin: Masorti Foundation for Conservative 
        Judaism in Israel Parnas Award recipients, E3035 [17DE]
      Rhodes, Daniel C.: Marine Corps Times (publication) Marine of 
        the Year award recipient, E2820 [19NO]
      Ricchiuti, Vinci: California State University, Fresno Common 
        Threads honoree, E902 [21AP]
      Rice, Jim: National Baseball Hall of Fame inductee, E149 [27JA]
      Rice, Karen: Public Lands Foundation Outstanding Public Lands 
        Professional Technician award recipient, E70 [13JA]
      Richards, Joyce: Junior Achievement Worldwide (organization) 
        Charles R. Hook Award recipient, E2237 [10SE]
      Richardson, Gerald: Ogemaw County, MI, Veterans Alliance Ogemaw 
        County Veteran of the Year award recipient, E2718 [4NO]
      Richey, Joseph L.: Eagle Scout Award recipient, E229 [10FE]
      Richman, Hershel J.: Friends of the Arava Institute 
        (organization) Peace Building and Environmental Stewardship 
        Award recipient, E1277 [2JN]
      Ringlee, Steve: Ames (IA) Tribune Citizen of the Year award 
        recipient, E2305 [17SE]
      Ringler, Susan S.: Tempe Community Council Humanitarian of the 
        Year Award recipient, E2647 [28OC]
      Rison, AR: inclusion of Rison High School in U.S. News & World 
        Report (publication) ``Best High Schools'' list, E317 [24FE]
      Ritter, Nicholas R.: Eagle Scout Award recipient, E315 [24FE]
      Riverdale, CA: Riverdale High School recipient of College Board 
        (organization) Inspiration Award, E1094 [7MY]
      Riverside County, CA: tribute to Operation Recognition award 
        recipients, E2652 [28OC]
      Robinson, Travis: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Maryland, E622 [10MR]
      Rockledge, FL: Ralph M. Williams Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2273 [15SE]
      Roderick, Janet M.: National Association of Small Business 
        Centers Maine State Star Award recipient, E3047 [17DE]
      Roth, Jay: French Legion of Honor Knight award recipient, E2305 
        [17SE]
      Rothschild, Brian J.: New Bedford (MA) Standard-Times SouthCoast 
        Man of the Year award recipient, E32 [7JA]
      Ruegsegger, Glen: Indianapolis, IN, Metropolitan Police Dept., 
        Police Officer of the Year award recipient, E1001 [28AP]
      Rupp, Julia: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Award for 
        Women in the Workplace recipient, E1384 [11JN]
      Rustan, Douglas A.: Bronze Star recipient, E1321 [4JN]
      Sabin, James: Chowchilla, CA, Richard Corbett Brown VFW Post 
        9896 Distinguished Life Member award recipient, E819 [31MR]
      Sacramento, CA: tribute to Japanese American Citizens League 
        honorees, E2852 [1DE]
      Sadsad, Enrique: Association of Defense Communities Military 
        Leader of the Year Award recipient, E1860 [21JY]
      Saferite, Matthew: Arkansas Association of Secondary School 
        Principals Arkansas Secondary Principal of the Year award 
        recipient, H11175 [13OC]
      Salamo, Gregory: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and Council for Advancement and Support of Education 
        Arkansas Professor of the Year award recipient, H13359 [1DE]
      Salberg, Cee: Atherton, CA, Sacred Heart Schools St. Madeleine 
        Sophie Award recipient, E2470 [8OC]
      Saldana, Francisco (Paco): U.S. Travel Association Faces of 
        Travel Award recipient, E1630 [26JN]
      Salter, Betty: Habitat for Humanity International Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2955 [10DE]
      Sammamish, WA: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, E2142 [31JY]
      Santa Ana, CA: Santa Ana Police Dept. recipient of Sec. of 
        Defense Employer Support Freedom Award, E2359 [24SE]
      Savvides, Joanna: Pancyprian Association of America Women's 
        Issues Network Member of the Year award recipient, E697 [18MR]
      Scallorns, Joe: Dept. of the Air Force Scroll of Appreciation 
        recipient, E835 [1AP]
      Schewe, Rick: Southwestern Illinois Central Labor Council George 
        R. Badgley Labor Man of the Year award recipient, E2371 [25SE]
      Schipper, Brad: Heroes Among Us Award recipient, E515 [2MR]
      Schmidt, Kim: Harford County, MD, Public Schools Teacher of the 
        Year award recipient, E1184 [18MY]
      Schmitt, Ken: Farmers National Co., Farm Manager of the Year 
        award recipient, E299 [23FE]
      Schneier, Arthur: award Congressional Gold Medal (H.R. 1484), 
        E661 [12MR]
      Schoettler, Dave: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2223 [9SE]
      Schoettler, Tom: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2223 [9SE]
      Schreiber, Erika: Girl Scout Gold Award recipient, E2127 [31JY]
      Schultz, Jake: National Elementary School Honors Society award 
        recipient, E2617 [22OC]
      Schumacher, Cathie: Congregation Beth Shalom, Anchorage, AK, 
        Shining Lights Award recipient, E1050 [4MY]
      Schumacher-Tilton, Judith: John I. Crecco Foundation Woman of 
        the Year award recipient, E2256 [14SE]
      Schwarzenegger, Arnold: National Park Trust Bruce F. Vento 
        Public Service Award recipient, E2718 [4NO]
      Scoda, Leo J.: Phoenixville, PA, Area School District Wall of 
        Fame inductee, E1038 [30AP]
      Sears, Fred, II: Goldey-Beacom College Ethics in Business Award 
        recipient, E541 [4MR]
      Seise, Tucker C.: Eagle Scout Award recipient, E2865 [2DE]
      Sembler, Betty: Florida Women's Hall of Fame inductee, E193 
        [3FE]
      Seneca Falls, NY: anniversary of National Women's Hall of Fame, 
        E2453 [6OC]
      Sevastos, Gust: Cleveland, OH, American Hellenic Educational 
        Progressive Association Socratic Award recipient, E1036 [30AP]
      Seyfried, Francis J.: Purple Heart recipient, E163 [28JA]
      Sgro, Dominic (Mickey): Blair/Bedford County, PA, Central Labor 
        Council Person of the Year Labor Award recipient, E1948 [24JY]
      Shellito, Becky: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Award 
        for Women in Support Services recipient, E1384 [11JN]
      Shelter House, Inc.: tribute to volunteer award recipients, 
        E1371 [10JN]
      Shenoy, Sudhakar V.: Northern Virginia Community Foundation 
        Community Leader Award recipient, E2588 [20OC]
      Shenoy, Suresh V.: Northern Virginia Community Foundation 
        Community Leader Award recipient, E2588 [20OC]
      Shiner, Joshua M.: Eagle Scout Award recipient, E230 [10FE]
      Shinn, Eugene A.: Society for Sedimentary Geology William H. 
        Twenhofel Medal recipient, E138 [26JA]
      Shivashankar, Kavya: E.W. Scripps Co., National Spelling Bee 
        winner, E1893 [22JY]
      Shivers, Arthur: St. Louis County, MO, Hoodie Award recipient, 
        E2511 [13OC]
      Shrum, Travis: Tempe, AZ, Mayor's Disability Award recipient for 
        Outstanding Employee of the Year, E1437 [17JN]
      Sigman, Eric: Eagle Scout Award recipient, E2795 [18NO]
      Sikorsky Aircraft Corp.: tribute to Igor I. Sikorsky Award for 
        Humanitarian Service recipients, E787 [26MR]
      Silva, Shannon: San Diego Imperial Counties Labor Council Labor 
        Leader of the Year award recipient, E2238 [10SE]
      Silver City, NM: Harrison Schmitt Elementary School recipient of 
        Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E2935 [10DE]
      Silvestry, Kristina: Union County, NJ, Commission on the Status 
        of Women Women's Advocacy Award recipient, E759 [24MR]
      Simone, James: Cleveland, OH, Police Service Award recipient, 
        E2529 [14OC]
      Simpson, Wilton: East Pasco Political Club Lincoln Heritage 
        Award recipient, E299 [23FE]
      Sizemore, W. Christian: Clay County, MO, Commission Alexander 
        Doniphan Community Service Award recipient, E2601 [22OC]
      Skinner, Christopher: National Association of Police 
        Organizations Top COPS award recipient, E1153 [14MY]
      Smith, Bervin: Dallas, TX, NE Police Division Officer of the 
        Year award recipient, E2262 [14SE]
      Smith, James T.: Eagle Scout Award recipient, E229 [10FE]
      Smith, Logan: Eagle Scout Award recipient, E2446 [6OC]
      Smith, Martha Scott: Palmetto, SC, Society of United Way of the 
        Midlands Humanitarian of the Year Award recipient, E303 [23FE]
      Smith, Spencer: Eagle Scout Award recipient, E313 [24FE]
      Smith, Tray: Atmore, AL, Citizen of the Year award recipient, 
        E585 [6MR]
      Smoky Mountain Children's Home: Congressional Coalition on 
        Adoption Angels in Adoption Award recipient, E2413 [1OC]
      Snapp, Helen: award Congressional Gold Medal, E2255 [14SE]
      Snider, Cynthia C.: Ohatchee, AL, Teacher of the Year award 
        recipient, E1146 [13MY]
      South Carolina: Army National Guard 218th Brigade Combat Team 
        recipient of Joint Meritorious Unit Award, E1185 [18MY]
      Spero, Debbie: National Weather Service John Campanius Holm 
        Award recipient, E2829 [19NO]
      Sprong, Barbara: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence 
        Lifetime Achievement Award recipient, E1383 [11JN]
      Spungin, Susan J.: American Foundation for the Blind M.C. Migel 
        Medal recipient, E1183 [18MY]
      Spurlin, Nella: Southwest Conference on Language Teaching 
        Regional Teacher of the Year award recipient, E1592 [26JN]
      St. Cloud, MN: inclusion of St. Cloud Hospital on Thomson 
        Reuters (company) 100 Top Hospitals list, E1249, E1253 [21MY]
      ------tribute to St. Cloud Area Chamber of Commerce award 
        recipients, E1091 [7MY]
      Stakey, Jessica: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Iowa, E300 [23FE]
      Stanberry, MO: Stanberry High School recipient of Dept. of 
        Education No Child Left Behind-Blue Ribbon Schools award, E10 
        [6JA]
      Stark, Clarence K.: Texas Education Agency Texas Teacher of the 
        Year award recipient, E845 [1AP]
      Stasiak, Anthony M., II: Eagle Scout Award recipient, E1814 
        [16JY]
      Stephenson, Robert: Michigan Dept. of Education Michigan Teacher 
        of the Year award recipient, E1665 [8JY]
      Stillwater, MN: inclusion of Lakeview Hospital on Thomson 
        Reuters (company) 100 Top Hospitals list, E1249, E1253 [21MY]
      Stitley, Elizabeth: Somerset County, NJ, Commission on the 
        Status of Women Education Award recipient, E615 [10MR], E629 
        [11MR]
      Stokes, Charlie: Boy Scouts National Medal of Merit award 
        recipient, H8034 [14JY]
      Stokes, Harlan: Boy Scouts National Medal of Merit award 
        recipient, H8034 [14JY]
      Stone, Bryan: Small Business Council of America Small Business 
        Person of the Year award recipient, E1091 [7MY]
      Storhoff, Brigit: National Board for Professional Teaching 
        Standards National Board Certification recipient, E239 [11FE]
      Strickland, Derek J.: Eagle Scout Award recipient, E598 [9MR]
      Suarez, Heather: Union County, NJ, Commission on the Status of 
        Women Law Award recipient, E758 [24MR]
      Sulaiman, Jose: Mr. Amigo Association Mr. Amigo Award recipient, 
        E489 [26FE]
      Sullivan, Michael P.: Chautauqua Leadership Network 
        (organization) Leadership Award recipient, E2638 [27OC]
      Swenson, Ann: National Board for Professional Teaching Standards 
        National Board Certification recipient, E179 [3FE]
      Swindol, Jeffrey K.: Bartlett, TN, Police Dept., Officer of the 
        Year award recipient, E1103 [7MY]
      Taliaferro, Adam: Philadelphia Sports Writers Association 
        Humanitarian Award recipient, E224 [9FE]
      Tate, Deborah Taylor: International Telecommunication Union 
        Telecommunication & Information Society Award recipient, E1202 
        [19MY]
      Tatom, Karissa: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Idaho, E1050 [4MY]
      Taylor, Kenneth: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2191 [8SE]
      Temple, TX: Temple Parks and Recreation finalist for American 
        Academy for Park and Recreation Administration National Gold 
        Medal Award for Excellence, E1278 [2JN]
      Terrell, Matthew T.: Eagle Scout Award recipient, E2198 [8SE], 
        E2237 [10SE]
      Texas Tech University: tribute to Outstanding Agriculturalist 
        award recipients, H749 [28JA]
      Thompson, Joseph F.: Pennsylvania State Police Trooper of the 
        Year Award recipient, E1477 [17JN]
      Thompson, Pamela: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, E3053 [17DE]
      Thornton, Ross: Madera, CA, Chamber of Commerce Lifetime 
        Achievement Award recipient, E2197 [8SE]
      Thousand Islands Winery (business): New York Wine and Grape 
        Foundation Winery of the Year award recipient, E1121 [12MY]
      Tinajero, Miguel I.: Texas Education Agency Texas Teacher of the 
        Year award recipient, E848 [1AP]
      Tinley Park, IL: inclusion on Business Week (publication) Best 
        Place to Raise Your Kids list, E3052 [17DE]
      Tinney, Edward J.: Presidential Unit Citation recipient, E912 
        [21AP]
      Torchia, Joseph: Eagle Scout Award recipient, E2923 [10DE]
      Torello, Robin: California 10th Senatorial District Woman of the 
        Year award recipient, E767 [25MR]
      Torkzadeh, Nadia: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for Iowa, E300 [23FE]
      Torres, Angel: National Journalists Association of Cuba in Exile 
        National Journalism Award recipient, E2785 [17NO]
      Total Petrochemicals USA, Inc.: Port Arthur Refinery recipient 
        of Julie Rogers ``Gift of Life'' Program (organization) 
        ``Spirit of Love'' Award, E472 [26FE]
      Tracy, John: Kern County, CA, Fair Agriculturist of the Year 
        Award recipient, E2326 [22SE]
      Tritico, Alexander T.: Eagle Scout Award recipient, E4 [6JA]
      Tularosa, NM: inclusion of Tularosa High School in U.S. News & 
        World Report (publication) ``Best High Schools'' bronze medal 
        list, H7152 [24JN]
      Turnbull, Cody: Eagle Scout Award recipient, E1094 [7MY]
      U.S.-Ireland Alliance: tribute to George J. Mitchell Scholarship 
        Program, E1161 [14MY]
      Underwood, Brandon S.: Eagle Scout Award recipient, E1710 [9JY]
      University of Washington: inclusion of medical school in U.S. 
        News & World Report (publication) ``Best Primary Care Medical 
        Schools'' list, E1040 [30AP]
      Valentine, Cheyne: Prudential Insurance Co., of America Spirit 
        of Community Award recipient for Montana, E829 [31MR]
      Vanzandt, Darrell W., II: Eagle Scout Award recipient, E974 
        [27AP]
      Varnell, Leah M.: Golden, CO, Rotary Club Ethics in Business 
        Award recipient, E1108 [7MY]
      Vasquez, Mike and Maria: Corona, CA, Chamber of Commerce Citizen 
        of the Year award recipients, E495 [26FE]
      Velarde, Marion: Boy Scouts District Award of Merit recipient, 
        E95 [15JA]
      Vermuelen, Brian and Connie: San Juan Capistrano, CA, Chamber of 
        Commerce Man and Woman of the Year award recipients, E1905 
        [23JY]
      Veterans: issue a medal to those who died after service in the 
        Vietnamese Conflict as a result of that service (H.R. 671), 
        E164 [28JA]
      Vevay, IN: inclusion in Budget Travel (publication) ``America's 
        Coolest Small Towns'' list, E1664 [8JY]
      Via, Jason D.: Springfield, OH, Police Patrolman's Association 
        Patrolmen of the Year award recipient, E280 [13FE]
      Vice, Kevin: Marion County, IN, Deputy of the Year award 
        recipient, E996 [28AP]
      Virginia Association for Human Rights: tribute to Virginia Human 
        Rights Awards recipients, E1575 [26JN]
      Vleisides, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E313 [24FE]
      Volterra, Max and Marion: United Regional Chamber of Commerce 
        Persons of the Year award recipient, E2800 [18NO]
      Von Rueden, Frederic: Fresno City College Citizen Soldier Award 
        recipient, E50 [8JA]
      Walden, Sharon: West Virginia Affordable Housing Hall of Fame 
        inductee, E1075 [6MY]
      Walker, Holly: Elizabethtown, KY, Independent Schools Excellence 
        in the Classroom and Educational Leadership Award recipient, 
        E505 [2MR]
      Wallace, Eric D.: Eagle Scout Award recipient, E2448 [6OC]
      Wallis, Aron M.: Eagle Scout Award recipient, E1317 [4JN]
      Walz, Paulette: SSA Commissioner's Citation award recipient, 
        E2464 [8OC]
      Warneke, Shawn: Civil Air Patrol Disaster Relief Commendation 
        ribbon recipient, E1894 [22JY]
      Warner, Doug: Germantown, TN, Lions Club Citizen of the Year 
        award recipient, E589 [9MR]
      Warren, Eli: Eagle Scout Award recipient, E2864 [2DE]
      Warren Township, NJ: inclusion in Money (publication) list of 
        best places to live, H8031 [14JY]
      Washington (State): inclusion of several high schools in 
        Newsweek (publication) list of nation's top high schools, 
        E1726 [10JY]
      Waters, Winston S., II: Intel Corp., Science Talent Search 
        semifinalist, E1378 [11JN]
      Wave (publication): Village Voice (publication) Best 
        Neighborhood Paper award recipient, E2782 [17NO]
      WDBM-Radio (East Lansing, MI): Michigan Association of 
        Broadcasters and Broadcast Music, Inc., College Radio Station 
        of the Year award recipient, E2097 [31JY]
      Webster, Roger (Chip): Bartlett, TN, Fire Dept., Officer of the 
        Year award recipient, E1084 [7MY]
      Wee, Rosalind L.: Pearl S. Buck International (organization) 
        Woman of the Year Award recipient, E2347 [23SE]
      Weeks, Joseph C., Sr.: Brooksville, FL, Great Brooksvillian of 
        the Year Award recipient, E2529 [14OC]
      Weinstein, Lori: Congressional Coalition on Adoption Angels in 
        Adoption Award recipient, E2404 [30SE]
      Weisberg, Mort: Jewish National Fund (organization) Tree of Life 
        Award recipient, E2412 [1OC]
      Western Carolina University: marching band recipient of John 
        Philip Sousa Foundation Sudler Trophy, E2452 [6OC]
      Whaley, Diana: International Red Cross Florence Nightingale 
        Medal recipient, E1527 [23JN]
      Wheeler, Justin R.: Eagle Scout Award recipient, E596 [9MR]
      Whitaker, Vincent P.: Eagle Scout Award recipient, E2798 [18NO]
      Whitlock, Nathan: Eagle Scout Award recipient, E1310 [4JN]
      Wilcox, Dennis: Iowa Newspaper Association Master Editor and 
        Publisher award recipient, E647 [12MR]
      Wilk, Sue: ATHENA Award recipient, E582 [6MR]
      Williams, Alexander F.: Eagle Scout Award recipient, E229 [10FE]
      Wilmot, Michelle: Massachusetts Dept. of Veterans' Services 
        Women Veterans' Network Outstanding Woman Veteran Award 
        recipient, H12368 [5NO]
      Wilson, Dale: DAV National Disabled American Veteran of the Year 
        award recipient, H11356 [14OC]
      Wilson, Gretchen: National Coalition for Literacy Leadership 
        Award recipient, H9556 [16SE], E2257 [14SE]
      Wilson, Wesley: Eagle Scout Award recipient, E1312 [4JN]
      Winter, Hamilton S.: Ouachita Parish, LA, School System Overall 
        Middle School Student of the Year award recipient, E283 [13FE]
      Witman, Frank: Simi Valley, CA, Chamber of Commerce Stratheam 
        Lifetime Achievement Award recipient, E166 [28JA]
      Womack, Fred: Tennessee Aviation Hall of Fame inductee, E934 
        [22AP]
      Women Airforce Service Pilots (WASP): award a Congressional Gold 
        Medal (H.R. 2014), H4917 [29AP], E1818 [16JY], E2193 [8SE]
      ------award a Congressional Gold Medal (S. 614), H6840-H6843 
        [16JN], H8816 [27JY], E1438, E1441, E1457, E1459, E1471, E1478 
        [17JN], E1515 [19JN], E1574, E1608 [26JN], E2107 [31JY]
      Wood, Michael B.: Eagle Scout Award recipient, E996 [28AP]
      Woodbury, Karen: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Award 
        for Women in Volunteerism recipient, E1385 [11JN]
      Woodbury, MN: Math and Science Academy recipient of Dept. of 
        Education Blue Ribbon Schools award, E2258 [14SE]
      Woodlands, TX: tribute to Texas Marine Medal of Honor Monument, 
        E2739 [6NO]
      Woods, Christopher: Eagle Scout Award recipient, E314 [24FE]
      Woods family: NEBRASKAland Foundation Distinguished 
        Nebraskalander Award recipient, E422 [25FE]
      World War II: award Congressional Gold Medal to American 
        military personnel who fought in defense of Bataan/Corregidor/
        Luzon between December 7, 1941 and May 6, 1942 (H.R. 2598), 
        H5896 [21MY]
      ------award Congressional Gold Medal to the 100th Infantry 
        Battalion and the 442d Regimental Combat Team, U.S. Army (H.R. 
        347), H5534-H5538 [13MY], H5654 [14MY], H6282 [8JN], E44 [8JA]
      Wygle, Dana: Ahwatukee, AZ, Foothills Chamber of Commerce Women 
        in Business Scholarship recipient, E1369 [10JN]
      Yepez, Juan: SBA Phoenix Award for Small Business Disaster 
        Recovery recipient, E1204 [19MY]
      Yepez, Luis: SBA Phoenix Award for Small Business Disaster 
        Recovery recipient, E1204 [19MY]
      Young, Bradley: Eagle Scout Award recipient, E843 [1AP]
      Young, Brady: Eagle Scout Award recipient, E835 [1AP]
      Youngstown, OH: inclusion on Entrepreneur (publication) Best 
        Cities to Start a Business list, H8562 [22JY]
      Y-Yard Auto and Truck, Inc.: Automotive Recyclers Association 
        CAR Star Award recipient, E690 [17MR]
      Zampella, Alfred E.: Jersey City, NJ, Heights Legend Award 
        recipient, E1161 [14MY]
      Zhu, Darren: Davidson Institute for Talent Development Davidson 
        Fellow Award recipient, H10125 [30SE]
      Ziegler, Valerie: California Teacher of the Year award 
        recipient, E2776 [16NO]
      Zimmerman, Amanda: Iowa Miss Basketball award recipient, E1149 
        [14MY]
      Ziska, Dave and Julie: Boy Scouts of America South Florida 
        Council Distinguished Citizens of the Year award recipients, 
        H11482 [20OC]
      Zumbach, Lauren: Presidential Scholars Foundation Presidential 
        Scholar honoree, H5635 [14MY], E1166 [14MY]
  Remarks in Senate
      Adkins, Brian: American Foreign Service Association Memorial 
        Plaque Ceremony honoree, S5007 [1MY]
      Alaska: tribute to Alaska Decoration of Honor recipients, S5811 
        [21MY]
      Alfred P. Sloan Foundation: tribute to Alfred P. Sloan Award for 
        Business Excellence in Workplace Flexibility recipients, S5611 
        [19MY]
      American Automobile Association: tribute to School Safety Patrol 
        Lifesaving Medal Award recipients, S5691 [20MY]
      American Institute for Public Service: tribute to Thomas 
        Jefferson Award for Public Service recipients, S6645 [16JN]
      ARCS Foundation, Inc.: tribute to Metro Washington chapter 
        scholarship award recipients, S10690 [22OC]
      Armed Forces: authorize the award of a Cold War service medal to 
        members who served honorably during the Cold War era (S. 
        2743), S11217 [5NO]
      ------issue ``forever stamp'' to honor the sacrifices of those 
        who have been awarded the Purple Heart (S. 572), S3031 [11MR]
      ------mint coins in commemoration of the establishment of the 
        Medal of Honor (H.R. 1209), S10708 [22OC]
      ------mint coins in commemoration of the establishment of the 
        Medal of Honor (S. 883), S4687 [23AP]
      ------tribute to 3d Special Forces Group, Operational Detachment 
        Alpha 3336 Silver Star recipients, S5322 [11MY]
      Ascuaga, John: National Multiple Sclerosis Society Hope Award 
        recipient, S6883 [22JN]
      Balducelli, Roberto: Wilmington, DE, Columbus Day Communion 
        Breakfast Committee Outstanding Achievement Award recipient, 
        S9926 [29SE]
      Begich, Senator: Golden Gavel Award recipient, S7944 [22JY]
      Bolling, Bill: Atlanta Gas Light, Inc., Shining Light Award 
        recipient, S13432 [18DE]
      Borlaug, Norman E.: tribute (S. Res. 273), S9571 [17SE]
      Borneman, Carol: National Park Service southeast region Freeman 
        Tilden Award recipient, S13029 [11DE]
      Bove's of Vermont, Inc.: National Association of Specialty Food 
        Trades Gold Sofi Award recipient, S8976 [6AU]
      Bowling Green, KY: Bowling Green Area Chamber of Commerce 
        recipient of American Chamber of Commerce Executives 
        (organization) Chamber of the Year award, S9321 [14SE]
      ------Bowling Green High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6989 [24JN]
      Brannen, Jane: National Council of Teachers of English 
        Achievement Award in Writing recipient, S3608 [23MR]
      Brooke, Edward W., III: Congressional Gold Medal recipient, 
        S10901 [29OC]
      Brune, Steven and Shelley: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, S9836 [24SE]
      Buckner, KY: Oldham County High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      Cadillac Mountain Sports (business): Ellsworth, ME, Area Chamber 
        of Commerce Top Drawer Award recipient, S5229 [6MY]
      Callahan, Dan: Missouri Valley Conference Most Courageous Award 
        recipient, S11262 [9NO]
      Capitol Building and Grounds: permit use of rotunda for a 
        ceremony to award the Congressional Gold Medal to Edward W. 
        Brooke III (S. Con. Res. 43), S10076 [1OC]
      Cappel, Larry: Northern Kentucky Firefighters Association Fire 
        Prevention/Education and Safety Award recipient, S2363 [23FE]
      Carter Industries, Inc.: Defense Logistics Agency Business 
        Alliance Award for Outstanding Readiness Support recipient, 
        S596 [15JA]
      Central Missouri Eagles Youth Hockey Association: Positive 
        Coaching Alliance Honoring the Game Award recipient, S2469 
        [25FE]
      Collins, Eileen: National Aviation Hall of Fame inductee, S8268 
        [29JY]
      Congressional Award program: anniversary, S11371 [16NO], S11486 
        [18NO]
      Congressional Coalition on Adoption: tribute to Angels in 
        Adoption Award recipients, S10028, S10029 [1OC]
      Corp. for National and Community Service: improve educational 
        awards provided for national service (S. 464), S2429 [24FE]
      Covington, KY: Holmes High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      Crafts, Charles E.: Silver Star and Bronze Star recipient, 
        S11114 [4NO]
      Crestwood, KY: South Oldham High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      Darpel, Kyle: National Council of Teachers of English 
        Achievement Award in Writing recipient, S3608 [23MR]
      Davidson Institute for Talent Development: tribute to Davidson 
        Fellow Award recipients, S9549 [17SE]
      Dean, Tom: National Rural Health Association Practitioner of the 
        Year award recipient, S5905 [1JN]
      Dept. of Commerce: establish an award program to honor 
        achievements in nanotechnology (S. 596), S3115 [16MR]
      Eng, Carla: SBA Ohio Small Business Person of the Year award 
        recipient, S5497 [14MY]
      Fetcher, Jay: Colorado Open Lands (organization) George E. 
        Cramner Award recipient, S11045 [3NO]
      Ford, Caroline: National Forensic League National Junior 
        Forensic League Championship Award recipient, S9259 [10SE]
      Foreman, George: Danville/Boyle County, KY, Arts Commission Art 
        Citizen of the Year award recipient, S993 [28JA]
      Fort Mitchell, KY: Beechwood High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6715 [17JN]
      Fort Thomas, KY: Highlands High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6716 [17JN]
      Hamilton County, NE: inclusion on Progressive Farmer 
        (publication) Best Place to Raise a Family list, S2415 [24FE]
      Harris, Gary: Silver Star recipient, S2124 [11FE]
      Harris, Jonathan: Silver Star recipient, S2124 [11FE]
      Hawks, Larry: Silver Star recipient, S4435 [20AP]
      Heatwole, Dawn and David: Congressional Coalition on Adoption 
        Angels in Adoption Award recipients, S9731 [23SE]
      Hemley, Robert B.: Vermont Press Association Matthew Lyon Award 
        recipient, S13246 [15DE]
      Henderson, Rickey: National Baseball Hall of Fame inductee, 
        S6577 [15JN]
      Higdon, Ann: Civic Ventures (organization) Purpose Prize 
        recipient, S10912 [29OC]
      Honolulu, HI: Kamehameha Schools recipient of Positive Coaching 
        Alliance Honoring the Game Award, S4168 [1AP]
      Horn, Adam: National Council of Teachers of English Achievement 
        Award in Writing recipient, S3608 [23MR]
      Hunter, Sally: Gilder Lehrman Institute of American History and 
        Preserve America Texas Elementary History Teacher of the Year 
        Award recipient, S8986 [6AU]
      Indiana: tribute to Youth Essay Contest winners, S5612 [19MY]
      James, Clayton: Northern Kentucky Firefighters Association 
        Firefighter of the Year award recipient, S2363 [23FE]
      Johnson, Tim: Vermont Association of Broadcasters Distinguished 
        Service Award recipient, S11340 [10NO]
      Jonesboro, LA: Jackson Parish Sheriff's Dept. recipient of Sec. 
        of Defense Employer Support Freedom Award, S9429 [16SE]
      Kentucky: tribute to Excellence in Highway Safety Award 
        recipients, S2963 [10MR]
      ------tribute to National Merit Scholarship Award recipients, 
        S4720 [24AP]
      ------tribute to Presidential Unit Citation recipients, S4666 
        [23AP]
      ------tribute to Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award honorees and finalists, S2364 [23FE]
      Kentucky Historical Society: tribute to Kentucky History Award 
        honorees, S3653 [24MR]
      Kircher, Clara Smiley: Elizabeth Seton High School, Bladensburg, 
        MD, Hall of Fame inductee, S10696 [22OC]
      Kumar, Rajiv: Robert Wood Johnson Foundation Community Health 
        Leaders Award recipient, S10569 [20OC]
      LeClair, John: U.S. Hockey Hall of Fame inductee, S8267 [29JY]
      Letizia, Tom and Marla: Congregation Ner Tamid, Henderson, NV, 
        Menschen of the Year Award recipients, S10309 [8OC]
      Lewis, Cathy: Voices of Ohio's Children (organization) Champion 
        for Children Award recipient, S5063 [4MY]
      Lexington, KY: Army Reserve 3d Brigade, 98th Division, 108th 
        Training Command recipient of Dept. of Defense Reserve Family 
        Readiness Award, S2363 [23FE]
      ------Dunbar High School inclusion on Newsweek (publication) 
        list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      Louisville, CO: inclusion in Money (publication) list of best 
        places to live, S10214 [7OC]
      Louisville, KY: Ballard High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6989 [24JN]
      ------Brown High School inclusion on Newsweek (publication) list 
        of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      ------DuPont Manual High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      ------Eastern High School inclusion on Newsweek (publication) 
        list of Nation's top high schools, S6716 [17JN]
      ------Male Traditional High School inclusion on Newsweek 
        (publication) list of Nation's top high schools, S6716 [17JN]
      Masterson, Tom: SBA Kentucky Small Business Person of the Year 
        award recipient, S6715 [17JN]
      Mathies, Adia: Kentucky Miss Basketball Award recipient, S3894 
        [26MR]
      Messingschlager, Richard: Northern Kentucky Firefighters 
        Association Chief Officer of the Year award recipient, S2363 
        [23FE]
      Meyer, Amy: Partnership for Public Service (organization) 
        Service to America National Security and International Affairs 
        Medal recipient, S9976 [30SE]
      Minnesota: Army National Guard Battery D 216th Air Defense 
        Artillery recipient of Army Valorous Unit Award, S5370 [12MY]
      ------Army National Guard First Battalion, 125th Field Artillery 
        Regiment recipient of Army Meritorious Unit Commendation, 
        S5370 [12MY]
      Monti, Jared C.: Medal of Honor recipient, S9551 [17SE]
      Moore, Andrew: American Red Cross, Bluegrass Chapter Fayette 
        County, KY, Hero of the Year award recipient, S5278 [7MY]
      Moore, Shawn P.: James Madison Memorial Fellowship winner, S6715 
        [17JN]
      NASA: award Congressional Gold Medal to Neil A. Armstrong, Edwin 
        E. (Buzz) Aldrin, Michael Collins, and John Glenn (H.R. 2245), 
        S7808 [21JY]
      ------award Congressional Gold Medal to Neil A. Armstrong, Edwin 
        E. (Buzz) Aldrin, Michael Collins, and John Glenn (S. 951), 
        S5048 [4MY], S7672, S7721 [20JY], S10055 [1OC]
      National Guard: Ohio 179th Airlift Wing recipient of Air Force 
        General Thomas D. White Environmental Quality Award, S3894 
        [26MR]
      National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals 
        (S. Res. 239), S8778, S8779 [4AU]
      New Hampshire: tribute to Excellence in Education Award 
        recipients, S6363 [9JN]
      Nobel Prize: recognition of Carol W. Greider for physiology and 
        medicine, S10347 [13OC]
      ------recognition of Elinor Ostrom for economic sciences, S10347 
        [13OC]
      ------recognition of George E. Smith for physics, S10160 [6OC]
      ------recognition of Willard S. Boyle for physics, S10160 [6OC]
      O'Connor, Sandra Day: University of Illinois Institute of 
        Government and Public Affairs Paul H. Douglas Award for Ethics 
        in Government recipient, S5551 [18MY]
      Palmer, Arnold: award Congressional Gold Medal (H.R. 1243), 
        S9189 [9SE]
      Paris, KY: Bourbon Heights Nursing Home recipient of Kentucky 
        Association of Health Care Facilities best nursing home in the 
        State award, S333 [13JA]
      Parrish, David C., Jr.: Kentucky Aviation Hall of Fame inductee, 
        S9924 [29SE]
      Partnership for Public Service (organization): tribute to 
        Service to America Medal recipients, S9833 [24SE], S9867 
        [25SE]
      Payette, Darlene: Northern Kentucky Firefighters Association 
        Emergency Medical Service Award recipient, S2363 [23FE]
      Posner, Michael: NSF National Medal of Science award recipient, 
        S10161 [6OC]
      Price, Robert D.: Boys & Girls Clubs of Central Wyoming Man of 
        the Year award recipient, S8092 [24JY]
      Providence, RI: New Urban Arts (arts studio) recipient of 
        President's Committee on the Arts and the Humanities Coming Up 
        Taller Award, S11116 [4NO]
      Pulitzer Prize: recognition of Alexandra Berzon for Public 
        Service, S4469 [21AP]
      Raggio, William: Nevada Governor's Choice Award recipient, S2413 
        [24FE]
      Rhode Island: tribute to teachers receiving National Board for 
        Professional Teaching Standards' National Board Certification, 
        S13381 [17DE]
      Rice, James E.: National Baseball Hall of Fame inductee, S8984 
        [6AU]
      Riverdale, CA: Riverdale High School recipient of College Board 
        (organization) Inspiration Award, S5326 [11MY]
      Romero, Ed: Senator Dennis Chavez Civil Rights and Leadership 
        Award recipient, S2364 [23FE]
      Rothschild, Jennifer: Foundation Fighting Blindness Hope and 
        Spirit Award recipient, S3547 [19MR]
      Sacramento, CA: Mira Loma High School winner of Dept. of Energy 
        National Science Bowl, S5610 [19MY]
      Samwick, Andrew A.: Carnegie Foundation for the Advancement of 
        Teaching and Council for Advancement and Support of Education 
        New Hampshire Professor of the Year award recipient, S13381 
        [17DE]
      Scanlan, John V.: Dept. of Defense POW Medal recipient, S2550 
        [26FE]
      Shumway, Tessa: American Red Cross National Disaster Response 
        Preparedness Award recipient, S4168 [1AP]
      Slein, Colleen: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for New Hampshire, S5064 [4MY]
      Snowe, Senator: Lions Clubs International Foundation Melvin 
        Jones Fellowship honoree, S11343 [10NO]
      Spoonamore, Dudley: Kentucky Engineering and Technology 
        Education Association Teacher of the Year award recipent, 
        S7866 [22JY]
      Stockbridge, Becky: Business Week (publication) America's Best 
        Young Entrepreneurs award finalist, S10849 [28OC]
      Tanigawa, Liane: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, S9835 [24SE]
      Thompson, J. Mari Lynn: National Council of Teachers of English 
        Achievement Award in Writing recipient, S3608 [23MR]
      Tingwall, Andrew: New Mexico Military Institute Alumni 
        Association, Inc., Hall of Fame inductee, S10467 [15OC]
      U.S.-Ireland Alliance: tribute to George J. Mitchell Scholarship 
        Program, S4959 [30AP], S5365 [12MY], S5609 [19MY]
      Udall, Senator Tom: Golden Gavel Award recipient, S9859 [24SE]
      Union, KY: Ryle High School inclusion on Newsweek (publication) 
        list of Nation's top high schools, S6990 [24JN]
      University of the Cumberlands: Corp. for National and Community 
        Service Presidential Higher Education Community Service Honor 
        Roll honoree, S2363 [23FE]
      Versailles, KY: Woodford County High School inclusion on 
        Newsweek (publication) list of Nation's top high schools, 
        S6990 [24JN]
      Walsh, Tom: Casper, WY, Salvation Army Others Award recipient, 
        S9368 [15SE]
      Wang, Alice Fuzi: U.N. Environment Programme International 
        Children's Painting Competition on the Environment award 
        recipient, S6251 [8JN]
      Ward, Edward R.: Army Aviation Association of America Order of 
        St. Michael Gold Medal recipient, S3777 [25MR]
      West Virginia: tribute to West Virginia School of Excellence 
        award recipients, S7067 [25JN]
      Wisconsin: 1st Battalion, 128th Infantry of the 32d Infantry 
        Brigade recipient of Army National Guard Walter T. Kerwin, 
        Jr., Award for Readiness and Training, S9078 [7AU]
      Women Airforce Service Pilots (WASP): award a Congressional Gold 
        Medal (S. 614), S3176, S3177 [17MR], S5765 [20MY], S7865, 
        S7866 [22JY], S8131 [27JY], S8265 [29JY], S9979, S9980 [30SE], 
        S10988 [2NO]
      World War II: award Congressional Gold Medal to POW at Bataan 
        (S. 768), S4179 [1AP]
      Yagi, Seanyelle: NSF Presidential Award for Excellence in 
        Mathematics and Science Teaching recipient, S9835 [24SE]
      Yang, Eric: National Geographic Bee winner, S7478 [14JY]
      Youngstown, OH: inclusion on Entrepreneur (publication) Best 
        Cities to Start a Business list, S7772 [21JY]
      Yunus, Muhammad: award Congressional Gold Medal (S. 846), S7408 
        [13JY], S10380 [13OC]
      Zaremba, Edward: Prudential Insurance Co., of America Spirit of 
        Community Award recipient for New Hampshire, S5064 [4MY]
  Statements
      Becky Fast Recipient of National Association of Social Workers 
        Kansas Social Worker of the Year Award: Vicki Arnett, E2611 
        [22OC]
      Clara Smiley Kircher Induction Into the Elizabeth Seton High 
        School, Bladensburg, MD, Hall of Fame, S10696 [22OC]
      Global Action for Children (organization) Champion for Children 
        Award Receipt: Representative McCollum, E98 [15JA]
      Representative Maloney Selected as Congressional Anti-Slavery 
        Champion: Dorchen Leidholdt, Sanctuary for Families 
        (organization) Center for Battered Women's Legal Service, E150 
        [27JA]
      Support of Navy Cross Recommendations in the Cases of Jordan 
        Haerter and Jonathan Yale: John F. Kelly, H301 [14JA]
  Texts of
      H. Con. Res. 123, tribute to John W. Heisman, H8376 [20JY]
      H. Res. 60, tribute to Sam Bradford, H1051 [9FE]
      H. Res. 739, tribute to Norman E. Borlaug, H10101 [30SE]
      H. Res. 791, Aldine Independent School District, Harris County, 
        TX, recipient of Broad Foundations Broad Prize for Urban 
        Education, H11183 [13OC]
      H.R. 347, award Congressional Gold Medal to the 100th Infantry 
        Battalion and the 442d Regimental Combat Team, U.S. Army for 
        service in World War II, H5534 [13MY]
      H.R. 1209, Medal of Honor Commemorative Coin Act, H5531 [13MY]
      H.R. 1243, award Congressional Gold Medal to Arnold Palmer, 
        H4857 [28AP]
      H.R. 2245, New Frontier Congressional Gold Medal Act, H8385 
        [20JY]
      S. 596, Nanotechnology Innovation and Prize Competition Act, 
        S3116 [16MR]
      S. 614, award a Congressional Gold Medal to Women Airforce 
        Service Pilots (WASP), S5765 [20MY], H6840 [16JN]
      S. 846, award Congressional Gold Medal to Muhammad Yunus, S4520 
        [21AP], S10381 [13OC]
      S. Con. Res. 36, support goals and ideals of National Purple 
        Heart Recognition Day, S8136 [27JY]
      S. Con. Res. 43, permit use of Capitol rotunda for a ceremony to 
        award the Congressional Gold Medal to Edward W. Brooke III, 
        S10069, S10076 [1OC]
      S. Con. Res. 43, use of Capitol rotunda for a ceremony to award 
        the Congressional Gold Medal to Edward W. Brooke III, H11540 
        [21OC]
      S. Res. 26, recognize Ralph Wilson Jr., and Bruce Smith as Pro 
        Football Hall of Fame inductees, S1438 [3FE]
      S. Res. 116, tribute to Bill Self, S4828 [28AP]
      S. Res. 239, support goals and ideals of National Purple Heart 
        Recognition Day, S8774, S8779 [4AU]
      S. Res. 272, tribute to Norman E. Borlaug, S9441 [16SE]
      S. Res. 273, tribute to Norman E. Borlaug, S9567, S9571 [17SE]
  Tributes
      Borlaug, Norman E., H9673 [17SE]