AWARDS, MEDALS, PRIZES

Amendments

Armed Forces: provide penalties for the sale of any Purple Heart awarded to a member of the Armed Forces (S. 765), S4806, S4887 [3AU]

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), S1896, S1897 [21MR], S2716, S2727 [3MY], H3090 [3MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), consideration of Senate amendments (H. Res. 305), H3086 [3MY]

U.S. Fish and Wildlife Service: reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management (S. 826), S3375 [8JN]

Appointments

Congressional Award Board, S6409 [16OC], H2331 [22MR]

Medal of Valor Review Board, H1113 [13FE]

Articles and editorials

Elkins Native Wins Teacher of the Year Honor, E1551 [13NO]

To Us, You Are a True Hero, S7886 [6DE]

Bills and resolutions

Abraham Lincoln Medal for Public Sacrifice: establish (see H.R. 4588), H9756 [7DE]

Air Forces Escape and Evasion Society: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2279), H3003 [1MY]

Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 791), H875 [1FE]

American Revolution: award a Congressional Gold Medal to the First Rhode Island Regiment in recognition of their dedicated service (see H.R. 3123), H5374 [29JN]

Angelou, Maya: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 3334), H6144 [20JY]

Arlington National Cemetery: provide site in Memorial Amphitheater for memorial marker to honor those awarded or eligible for Korean Defense Service Medal that are missing, unaccounted for, or who died (see H. Con. Res. 52), H3067 [2MY]

Armed Forces: authorize the award of a Cold War service medal to members who served honorably during the Cold War era (see H.R. 1419), H1594 [7MR]

___extend military commissary and exchange store privileges to certain veterans who have been awarded the Purple Heart and to their dependents (see H.R. 2704), H4604 [25MY]

___facilitate replacement of military decorations for relatives of deceased members (see H.R. 406), H298 [10JA]

___provide penalties for the sale of any Purple Heart awarded to a member of the Armed Forces (see S. 765), S2099 [29MR] (see H.R. 544), H544 [13JA]

Bearss, Edwin C.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1225), H1354 [27FE]

Black History Month: support goals and ideals and honor the contributions of African-American Medal of Honor recipients (see H. Res. 134), H1302 [16FE]

Booker, Simeon: award Congressional Gold Medal (see H.R. 812), H876 [1FE]

Canley, John L.: award Medal of Honor (see H.R. 4641), H9900 [13DE]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to Filipino veterans of World War II (see S. Con. Res. 23), S5004 [6SE]

___permit use of rotunda for presentation of Congressional Gold Medal to Bob Dole (see S. Con. Res. 31), S8149 [19DE]

China: award a Congressional Gold Medal to Liu Xiaobo and collectively to all advocates of democracy and human rights in China (see S. 1955), S6359 [5OC] (see H.R. 3960), H7841 [4OC]

Dept. of Defense: authorize award of an Atomic Veterans Service Medal (see S. 1283), S3213 [25MY] (see H.R. 2754), H4614 [26MY]

___consider establishing an award program for the departmental cyber community (see S. Res. 235), S4426 [27JY]

___provide for the award of medals or other commendations to handlers of military working dogs and military working dogs (see H.R. 2211), H2940 [27AP]

Dept. of Education: establish an awards program recognizing excellence exhibited by public school system employees providing services to students in pre-kindergarten through higher education (see S. 978), S2615 [27AP] (see H.R. 2234), H2971 (see H. Res. 294), H2972 [28AP]

Dept. of Energy: establish a prize competition for research, development, or commercialization of technology to reduce carbon in the atmosphere, including by capturing, sequestering, or reducing carbon dioxide (see H.R. 4096), H8075 [23OC]

Dept. of Homeland Security: improve employee morale by conferring new responsibilities to Chief Human Capital Officer, establishing employee engagement committee, requiring action plans, and authorizing employee award program (see H.R. 2283), H3066 [2MY]

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (see S. 438), S1396 [16FE] (see H.R. 244), H94 [4JA]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), consideration of Senate amendments (see H. Res. 305), H3066 [2MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), correction in enrollment (see H. Con. Res. 53), H3323 [3MY]

Dept. of Veterans Affairs: grant eligibility for Post-9/11 Veterans Educational Assistance Program to members of the Armed Forces awarded the Purple Heart (see S. 882), S2425 [4AP] (see H.R. 1379), H1592 [7MR]

___increase amount of special pension for Medal of Honor recipients (see S. 1209), S3098 [23MY]

Doby, Lawrence E.: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 802), S2175 [3AP] (see H.R. 1861), H2628 [3AP]

Doherty, Glen: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 1906), S6287 [3OC] (see H.R. 2315), H3322 [3MY]

Dole, Bob: award Congressional Gold Medal (see S. 1616), S4136 [24JY] (see H.R. 3332), H6144 [20JY]

Edmonds, Rodrick: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 352), S1129 [13FE] (see H.R. 1142), H1299 [16FE]

Evers-Williams, Myrlie: award Congressional Gold Medal (see H.R. 2130), H2846 [25AP]

Federal agencies and departments: establish prize competitions for innovation or adaptation management development relative to coral reef ecosystems (see S. 958), S2615 [27AP] (see H.R. 2203), H2940 [27AP]

George, Joseph L.: call for the Navy to decorate and honor heroism for efforts in saving lives of sailors on the U.S.S.

Arizona following the attack on Pearl Harbor in World War II (see S. Res. 243), S4767 [2AU] (see H. Res. 582), H8143 [24OC]

Indianapolis (U.S.S.): award a Congressional Gold Medal to the crew (see S. 2101), S7109 [8NO] (see H.R. 4107), H8143 [24OC]

Korea, Republic of: direct certain U.S. actions relative to recognizing service and sacrifice of the Korean Constabulary (see H.R. 1383), H1592 [7MR]

Megellas, James: award Medal of Honor (see S. 238), S489 [30JA] (see H.R. 751), H745 [30JA]

Miller, Doris: award Medal of Honor posthumously (see H.R. 834), H944 [2FE]

___reconsider merits of awarding the Medal of Honor posthumously relative to possible racial bias in original decision to award the Navy Cross (see H. Con. Res. 19), H945 [2FE]

National Purple Heart Hall of Honor: mint coins in commemoration (see H.R. 1683), H2348 [22MR]

National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals (see S. Res. 241), S4668 [1AU] (see H. Res. 335), H4311 [17MY]

9/11 Heroes Medal of Valor: provide that members of public safety agencies who died of 9/11-related health conditions are eligible (see H.R. 3834), H7532 [26SE]

NOAA: establish a program to award prizes for development of innovative, environmentally safe solutions for reducing, mitigating, and controlling harmful algal blooms (see H.R. 3661), H6612 [18AU]

Paul, Alice: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 967), H1082 [7FE]

Sadat, Anwar: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 266), S594 [1FE] (see H.R. 754), H818 [31JA]

SBA: codify the Growth Accelerator Fund Competition (see H.R. 2686), H4604 [25MY]

Science Laureate: establish position (see S. 1684), S4667 [1AU] (see H.R. 3639), H6585 [1AU]

Smith, Sean: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 1906), S6287 [3OC] (see H.R. 2315), H3322 [3MY]

Stephens, Don and Deyon: award Congressional Gold Medal (see H.R. 4714), H10418 [21DE]

Stevens, J. Christopher: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 1906), S6287 [3OC] (see H.R. 2315), H3322 [3MY]

Taxation: provide an exclusion from gross income for AmeriCorps educational awards (see S. 1042), S2774 [4MY] (see H.R. 1165), H1300 [16FE] (see H.R. 1602), H2182 [17MR]

U.S. Fish and Wildlife Service: reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management (see S. 826), S2215 [4AP]

Veterans: develop guidelines for use of unofficial sources of information to determine eligibility for benefits and decorations when service records are incomplete due to damage while in Dept. of Defense possession (see H.R. 3781), H7421 [14SE]

Vietnamese Conflict: award Congressional Gold Medal to Army Dust Off crews (see S. 1338), S3396 [12JN] (see H.R. 2885), H4854 [12JN]

___extend the Vietnam Service Medal to veterans who participated in the S.S.

Mayaguez rescue (see H.R. 1788), H2558 [29MR]

Weissmandl, Michoel Ber: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 2740), H4606 [25MY]

Woods, Tyrone: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 1906), S6287 [3OC] (see H.R. 2315), H3322 [3MY]

World War II: award a Congressional Gold Medal to Chinese American veterans in recognition of dedicated service (see S. 1050), S2774 [4MY] (see H.R. 2358), H4176 [4MY]

___award a Congressional Gold Medal to 5307th Composite Unit (Provisional) known as ``Merrill's Marauders'' for bravery and service in the jungles of Burma (see S. 2114), S7156 [9NO] (see H.R. 667), H684 [24JA]

___award a Congressional Gold Medal to troops who defended Bataan (see S. 890), S2449 [7AP]

___award a Congressional Gold Medal to 23d Headquarters Special Troops known as the ``Ghost Army'' (see S. 1256), S3212 [25MY] (see H.R. 2701), H4604 [25MY]

___award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (see S. 2127), S7262 [15NO]

___award a Congressional Gold Medal to U.S. military personnel who fought in the Pacific theater and who died or were imprisoned by the Japanese military (see S. 450), S1447 [27FE] (see H.R. 3085), H5231 [27JN]

___award a Congressional Gold Medal to U.S. nationals who joined the Royal Canadian Air Force or Royal Air Force (see H.R. 1553), H2082 [15MR]

Citations

Medal of Honor awarded to Jedh C. Barker, E1250 [21SE]

National Guard Association of the U.S. Patrick Henry Award presentation to Constance Haddeland, E1342 [6OC]

Cloture motions

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), S2716 [3MY]

Letters

Dept. of Homeland Security Morale, Recognition, Learning and Engagement Act: Anthony M. Reardon, National Treasury Employees Union, H4982 [20JN]

___Brandon Judd, National Border Patrol Council, H4981 [20JN]

___J. David Cox, Sr., American Federation of Government Employees, H4981 [20JN]

Lists

Burke, VA, Volunteer Fire and Rescue Dept., award recipients, E447 [4AP]

Burke, VA, Volunteer Fire and Rescue Dept., board of directors and officers, E447 [4AP]

Central Bucks Chamber of Commerce Emergency Services Award recipients, H9260 [15NO]

Congressional Award Gold Medal recipients, S3679 [21JN]

Cornerstones, Inc., and Greater Reston, VA, Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E1484 [1NO]

Dale City, VA, Civic Association community award recipients, E233 [27FE]

Fairfax County, VA, Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E1408 [24OC], E1466 [31OC]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Bronze Medal of Valor Award recipients, E474 [6AP]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Lifesaving Award recipients, E474 [6AP]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Certificate of Valor Award recipients, E443 [4AP]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Lifesaving Award recipients, E443 [4AP]

Volunteer Fairfax (organization) Fairfax County, VA, Volunteer Service Award recipients, E1408 [24OC], E1464 [31OC]

Washington (DC) Post Prince William County, VA, Schools Principal of the Year Award nominees, E235 [27FE]

Washington (DC) Post Prince William County, VA, Schools Teacher of the Year Award nominees, E234 [27FE]

Memorandums

Legion of Merit Award to Sun Li-jen: Henry L. Stimson, Dept. of War (1943), H7621 [28SE]

___J.H. Binford Peay III, Virginia Military Institute, H7621 [28SE]

Motions

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), S2715, S2716 [3MY], H3090 [3MY]

Poems

``All in the Footsteps,'' Albert C. Caswell, E902 [26JN]

Remarks in House

Aaron, Henry L.: Mobile Area Mardi Gras Association Inc., Humanitarian Award recipient, E210 [16FE]

Abo Group, Inc.: West Chamber (organization) Minority-Owned Business of the Year Award recipient, E185 [14FE]

Ackerman, Tamara: Elk River, MN, Chamber of Commerce PACEsetter award recipient, H8526 [7NO]

ACLU: tribute to LGBT honorees, E798 [8JN]

Acosta, Luisa: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E944 [6JY]

Adams, James A.: St. Helena, CA, Chamber of Commerce Employee of the Year award recipient, E270 [2MR]

Adams, Patience: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E796 [8JN]

Adamson, Kress: Rotary Club of West Springfield, VA, Virginia State Trooper of the Year award recipient, E442 [4AP]

Addis, Dawn: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E362 [22MR]

AdWest Consulting, Inc.: West Chamber (organization) Women-Owned Business of the Year Award recipient, E194 [14FE]

Ahart, Jacob B.: Eagle Scout Award recipient, E1309 [3OC]

Ahsan, Ayesha: Congressional Award Gold Medal recipient, H5033 [21JN]

Albert, Emma: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E861 [21JN]

Albrecht, Tim: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E209 [16FE]

Alderfer, Hank: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E1267 [26SE]

Aldrich, Martin: Schmitt Music Co., Educator of the Year Award recipient, E1539 [8NO]

Aleshire, Logan: Minnesota State High School Baseball Coaches Association Minnesota High School Class AAA Baseball Player of the Year award recipient, H5300 [29JN]

Algeo, Kimberly: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 791), E122 [1FE]

Allen, Izzabelle: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E871 [22JN]

Allen, Sheila: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1522 [7NO]

Allgood, Richard: Congressional Veteran Commendation recipient, E1628 [30NO]

Alliance for the Development of Additive Processing Technologies (ADAPT): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Genesis Award recipient, E369 [23MR]

Alston family: Arkansas Farm Bureau Arkansas Farm Family of the Year award recipient, H9798 [12DE]

Alvarado, Amanda: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E801 [12JN]

Alverio, Susan: Congressional Award Gold Medal recipient, E831 [15JN]

Anastos, Ernest: Association of California School Administrators Superintendent of the Year award recipient, E890 [23JN]

Anderson, J. Michael: Syracuse Football Club Zunic Award recipient, E1186 [8SE], E1563 [14NO]

Anderson, Jerry: Ohio Associated Press Hall of Fame inductee, E362 [22MR]

Anderson, Larry: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E211 [16FE]

Andeweg, Robert: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E336 [16MR]

Andujar, Paola: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E444 [4AP]

Angus, Ruth: Iowa 4–H Foundation Iowa 4–H Hall of Fame inductee, E1396 [19OC]

Animal Rescue League of Iowa: Des Moines, IA, East and South Chamber of Commerce 501(c) of the Year award recipient, E1487 [1NO]

Ann Arbor, MI: Clague Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``School to Watch'' list, E873 [22JN]

Aranda, Pete, Jr.: Congressional Veteran Commendation recipient, E1492 [2NO]

Ardent Mills Corp.: Commerce City, CO, Business of the Year Award recipient, E347 [20MR]

Arnold, Byron J.: Eagle Scout Award recipient, E1310 [3OC]

Arnusch, Marc: Farm Credit Colorado Agriculture Hall of Fame Rising Star in Colorado Agriculture award recipient, E201 [15FE]

Arredondo, Daniel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E710 [24MY]

Artmann, Pam: Elk River, MN, Chamber of Commerce Ambassador of the Year award recipient, H8526 [7NO]

Asahi Food, Inc.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E348 [20MR]

Ashburn, Jordyn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E435 [4AP]

Asian Resources, Inc.: tribute to Lunar Dinner honorees, E98 [30JA]

Asian-American Chamber of Commerce, Inc.: tribute to Excellence Award recipients, E1480 [1NO]

Association of Fundraising Professionals: tribute to West Florida Chapter nominees for National Philanthropy Day Awards, E1580 [16NO]

Atwood, J. Alexander: Glynn County, GA, Veterans Council of the Golden Isles American Patriot Award recipient, H4708 [8JN]

Avery, Ralph P.: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, H6477 [27JY]

Bahnck, Brian: Bucks County, PA, Fred Groshens Memorial Conservation Farmer of the Year award recipient, H7386 [14SE]

Baker, Alec: Pennsylvania State University Office of Undergraduate Education Erickson Discovery Grant recipient, H9623 [5DE]

Baker, Nicci: Pleasant Hill, IA, Chamber of Commerce Volunteer of the Year award recipient, E1470 [31OC]

Baldwin, Sam: Eagle Scout Award recipient, E1090 [28JY]

Baradat, Christopher G.: Air Force Cross recipient, E535 [25AP], E846 [20JN]

Baranczyk, Jennie: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1534 [8NO]

___Drake University Madelyn Levitt Community Service Award recipient, E1484 [1NO]

Barandica, Dominic: Youth Focus, Inc., California Young Man of Distinction award recipient, E425 [3AP]

Barker, Jedh C.: Medal of Honor recipient, E1250 [21SE]

Barnard, Sylvia: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E361 [22MR]

Barón, Jorge L.: El Centro de la Raza (organization) Roberto Felipe Maestas Legacy Award recipient, E1466 [31OC]

Barron, Kayla: NASA Astronaut Candidate Class selectee, H5113 [23JN]

Barrón, Perla: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E441 [4AP]

Bartine, Chloe: Girl Scouts Gold Award recipient, E156 [7FE]

Bartlett, Charles: Farm Credit Colorado Agriculture Hall of Fame inductee, E198 [15FE]

Barwick, Mary Ann: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1613 [29NO]

Bass, Rose: Girl Scouts of Greater Iowa Volunteer of Excellence Award recipient, E1489 [2NO]

Bauer, Michelle: Pennsylvania Municipal League essay contest winner, H8048 [23OC], H8297, H8298 [1NO]

Bautista, Reina: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E453 [5AP]

Baynes-Dunning, Karen: State Bar of Georgia Justice Robert Benham Award for Community Service recipient, E247 [28FE]

Bayside, CA: Jacoby Creek Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1323 [4OC]

Baytown (TX) Sun: Texas State Historical Marker recipient, E1697 [13DE]

Beal, Brea: Ms. Basketball of Illinois award recipeint, E410 [29MR]

Beavers, Elizabeth: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Bechtel-Wherry, Lori J.: Kiwanis Club of Altoona, PA, Citizen of the Year Award recipient, E1264 [25SE]

Becker, Hunter: Eagle Scout Award recipient, E1420 [24OC]

Becker, Tracy: Pennsylvania Association of Chamber Professionals Keystone Award recipient, H9190 [14NO]

Beckworth, Barbara: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1475 [1NO]

Behnke, Ella: Leukemia & Lymphoma Society Student of the Year award recipient, E435 [4AP]

Bell, Gene: Congressional Veteran Commendation recipient, E1625 [30NO]

Benavente, Kathleen Thomas: SBA Guam Home-Based Business Champion award recipient, E457 [5AP]

Bentch, Clayton: Eagle Scout Award recipient, E23 [5JA]

Bermudez, Danielle: Dept. of State Fulbright Award recipient, E856 [20JN]

Bernstein, Richard: Michigan Fitness Foundation John Dingell Outstanding Public Official Award recipient, E515 [20AP]

Bertolini, Phil: Governing (publication) Public Official of the Year award recipient, H9477 [29NO]

___IDG Communications, Inc., Chief Information Officer Hall of Fame inductee, E889 [23JN]

Bethea, Bill: South Carolina Chamber of Commerce Sergeant William Jasper Freedom Award recipient, H9139 [13NO]

Beving, Christie: Norwalk, IA, Chamber of Commerce Educator of the Year award recipient, E1471 [31OC]

Beyer, Landon: Eagle Scout Award recipient, E749 [2JN]

Bianchi, Kenneth: Columbus Day Association of Lackawanna County, PA, Italian Man of the Year Award recipient, E1320 [4OC]

Bice, Richard: Alzheimer's Association Greater Iowa Chapter Advocate of the Year award, E923 [29JN]

Bickford, Colleen: Corning, IA, Main Street Organization Committee Volunteer Award recipient, E668 [18MY]

Biedenbach, Richard: Greater Canton, OH, Veterans Council Veteran of the Year award recipient, E197 [15FE]

Bikel, Dror: Conservative Synagogue Adath Israel of Riverdale, NY, Kehillah Award recipient, E1119 [4AU]

Billheimer, Ryan: Adair, IA, Citizen of the Year award recipient, E451 [4AP]

Bird's Nest (business): Bondurant, IA, Chamber of Commerce Bondurant Large Business of the Year award recipient, E1449 [27OC]

Birko Corp.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E348 [20MR]

Blancett, Skip: Congressional Veteran Commendation recipient, E1484 [1NO]

Blodgett, Clarke: Eagle Scout Award recipient, E83 [24JA]

Bloomington, IL: Central Catholic High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1584 [16NO]

Blue, Kanasha: Buffalo, NY, NAACP Chapter Rufus Frazier Human Services Award recipient, E795 [8JN]

Boal, Elena: Congressional Award Gold Medal recipient, E841 [16JN]

Boca Raton, FL: tribute to Rotary Club of Boca Raton Sunrise Teacher of the Year award recipients, E529 [25AP]

Boffelli, Gabriella: Congressional Hispanic Leadership Institute Vermillion Award recipient, H6133 [20JY]

Boies, Mary and David: United Way of Westchester and Putnam, NY, Spirit of Caring Award recipients, E608 [4MY]

Bondurant, IA: Bondurant-Farrar School District recipient of Bondurant Chamber of Commerce Bondurant Organization of the Year award, E1424 [25OC]

Boquist, Sophia: Congressional Award Silver Medal recipient, E1153 [1SE]

Bork, Skye: Distinguished Young Women (organization) scholarship recipient, E1091 [28JY]

Boswell, Gary: Adams, IA, Community Economic Development Corp., Agriculturist of the Year Award recipient, E454 [5AP]

Bottini, Mary: Oneida County, NY, Historical Society Volunteer of the Year award recipient, H8287 [31OC]

Boulton, Nate: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E243 [28FE]

Brack, Sue: Walton County, FL, School District Educational Support Professional of the Year award recipient, E86 [24JA]

Braddock District Council of Community Associations, Inc.: tribute to Best of Braddock Award recipients, E1416 [24OC], E1457 [31OC]

Brambila, Gustavo: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E944 [6JY]

Brandon, Symra: Luther V. Garrison, Sr., Masonic Foundation, Inc., Woman of the Year Award recipient, E1605 [28NO]

Bressler, Stacey: St. Helena, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E266 [2MR]

Brewer, Charlie: Texas Associated Press Sports Editors High School Player of the Year award recipient, H108 [5JA]

Bristol Borough, PA: Small Business Revolution_Main Street finalist, H1132 [14FE]

Brizendine, Cameron G.: Eagle Scout Award recipient, E1407 [24OC]

Broderick, Alex: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E241 [27FE]

Brooklyn, NY: Woodhull Medical Center recipient of Human Rights Campaign Leader in LGBTQ Healthcare Equity award, E429 [3AP]

Brown, Andrea: Okaloosa County, FL, Teacher of the Year award recipient, E213 [16FE]

Brown, Grace: Congressional Award Silver Medal recipient, E160 [7FE]

Brown, Lacey: Escambia County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E99 [30JA]

Brown, Melvin R., III: Eagle Scout Award recipient, E761 [6JN]

Browne, Emily: Winged Foot Scholarship Foundation Winged Foot Scholar-Athlete Award recipient, E775 [7JN]

Bryant, Theresa: West Forsyth High School, Clemmons, NC, Teacher of the Year award recipient, H2072 [15MR]

Bucks County, PA: tribute to Central Bucks Chamber of Commerce Emergency Services Award recipients, H9260 [15NO], E1575 [15NO]

Buffalo, NY: Home Depot Store 1234 None Like You/We Care Community Outreach (organization) honoree, E189 [14FE]

Buffington, Lauren: WHO–TV (Des Moines, IA) and IMT Insurance Co., Iowa Golden Apple Award recipient, E1432 [25OC]

Bulman, Corey: Education Minnesota (organization) Minnesota Teacher of the Year award recipient, H4416 [22MY]

Bunker, Byron: Partnership for Public Service (organization) Samuel J. Heyman Service to America Medals finalist, E1275 [27SE]

Bunney, Jesse: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E240 [27FE]

Buonto, Dione: Maytag Corp., Dependable Leadership Award recipient, E1355 [11OC]

Burgos, Kristina: Girl Scouts Gold Award recipient, E125 [1FE]

Burke, Joseph D.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) W. Francis Swingle Award recipient, E342 [17MR]

Burke, VA: tribute to Burke Volunteer Fire and Rescue Dept., Installation of Officers Banquet honorees, E447 [4AP]

Burrell, Charles: Colorado Music Hall of Fame inductee, E1751 [21DE]

Bush, Larry: Congressional Veteran Commendation recipient, E1494 [2NO]

Butler, David: Eagle Scout Award recipient, E84 [24JA]

Buzbee, Emma: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E861 [21JN]

Byler, Debbie: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Patient Advocate Award recipient, E1185 [8SE]

Cable, Andrew: Eagle Scout Award recipient, E254 [1MR]

Cakebread, Karen: Napa County, CA, Woman of the Year award recipient, E384 [24MR]

Campbell, Lachlan: 5th Congressional District of Pennsylvania Congressional App Challenge winner, H9668 [6DE]

Campos, Mary: Iowa Latino Hall of Fame inductee, E1133 [15AU]

Canley, John L.: award Medal of Honor (H.R. 4641), H10362 [21DE]

Cannon, Christine Fizzano: Delaware County, PA, Women's Commission Women of Achievement Award recipient, E357 [21MR]

Capital Chiropractic & Rehabilitation Center: Des Moines, IA, East and South Chamber of Commerce Business of the Year Award recipient, E1483 [1NO]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to Filipino veterans of World War II (S. Con. Res. 23), H7287 [12SE]

___permit use of rotunda for presentation of Congressional Gold Medal to Bob Dole (S. Con. Res. 31), H10361 [21DE]

Card-Beckles, Kathlyn: Westchester Black Bar Association, Inc., Spring Gala honoree, E1113 [4AU]

Cardenas, Joseph: Eagle Scout Award recipient, E699 [23MY]

Carlson, Stephanie: Iowa State University College of Agriculture and Life Sciences Emerging Iowa Leader award recipient, E661 [18MY]

Carmel, IN: College Wood Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1440 [26OC]

Carmody, James: Michigan Association of Chiefs of Police Michigan Police Chief of the Year award recipient, H5991 [19JY]

Carr, Netty: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E513 [20AP]

Carrion, Cristaly: Dept. of State Fulbright Award recipient, E982 [13JY]

Catholics for Housing, Inc.: tribute to Father Gerard Creedon Housing Award recipients, E1391 [19OC]

Ceballos, Gildardo A.: Richmond, TX, OakBend Medical Center Physician of the Year award recipient, E48 [11JA]

Ceja, Amelia M.: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E949 [10JY]

Centeno, Evelyn Javier: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E1586 [16NO]

Centre Hall, PA: Mount Nittany Vineyard & Winery recipient of Atlantic Seaboard Wine Association Best of Category award, H9796 [12DE]

Centreville, VA: tribute to Centreville Immigration Forum annual dinner honorees, E1410 [24OC], E1459 [31OC]

Cervantes, Andrea L.: Alexander Hamilton Scholars (organization) Hamilton Scholars Award recipient, E790 [8JN], E813 [13JN]

Cervantes, Anthony: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E963 [12JY]

Chambers, Bernadette: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E845 [20JN]

Chambersburg, PA: Falling Spring Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1517 [6NO]

___Letterkenny Army Depot recipient of Shingo Institute Medallion, E415 [30MR]

Champagne, Alexis: Girl Scouts Gold Award recipient, E50 [11JA]

Champney, Rachel: National Shooting Sports Foundation, Inc., Rimfire Challenge World Championship winner, H8423 [2NO]

Chandi, Sonu: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E946 [6JY]

Chapman, Joyce: inclusion in dsm Magazine ``Sages Over 70'' list, E1705 [14DE]

Chapman, Steve: Texas High School Baseball Coaches Hall of Fame inductee, H1600 [8MR]

Charles, William (Bruce): Congressional Veteran Commendation recipient, E1630 [30NO]

Charlotte, NC: Charlotte Motor Speedway recipient of Race Track Business Conference Outstanding Facility of the Year award, E50 [11JA]

Chaska, MN: Chaska Middle School West recipient of National Association of Music Merchants Foundation SupportMusic Merit Award, H5168 [26JN]

Chavez, Cameron: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E847 [20JN]

Childress, Richard: NASCAR Hall of Fame inductee, E374 [23MR]

Chisom, Tranine: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1523 [7NO]

Christ, Patrick J.: Congressional Veteran Commendation recipient, E1479 [1NO]

Christensen, Azure: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E213 [16FE]

Chu, Clarence: Chinese American Council of Sacramento, CA, Hall of Fame inductee, E1395 [19OC]

Chu, Joshua: Congressional Award Bronze Medal recipient, E513 [20AP]

Church Ranch Cos., Inc.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Pioneer Award recipient, E371 [23MR]

Citywide Banks of Colorado, Inc.: West Chamber (organization) Medium Small Business of the Year Award recipient, E188 [14FE]

Clason, Daniel: James Madison Memorial Fellowship Foundation fellowship recipient, E795 [8JN]

Claucherty, Carly: Dept. of Education Presidential Scholar award recipient, H5004 [21JN]

Clawson, Ron: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1190 [8SE]

Clewell, Ethan: Arvada, CO, Chamber of Commerce Behind the Scenes Award recipient, E124 [1FE]

Clif Family Winery (business): St. Helena, CA, Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E270 [2MR]

Clinton, SC: inclusion of Clinton High School in U.S. News & World Report (publication) ``Best High Schools'' list, H4323 [18MY]

Clute, TX: Brazoswood High School band recipient of John Philip Sousa Foundation Sudler Flag of Honor, H2978 [1MY]

Co, Monito S.: SBA Guam Minority Small Business Champion of the Year award recipient, E462 [5AP]

Coborn, Chris: Minnesota Business Hall of Fame inductee, H5925 [18JY]

Cockerham, Mary Beth: Institute for Excellence in Sales & Business Development Woman in Sales Leadership Award recipient, E1417 [24OC], E1468 [31OC]

Cogbill, Katie M.: Air Force Medical Service Aerospace Medical Technician of the Year award for Air Medical Command recipient, E1701 [14DE]

Collier County, FL: tribute to Golden Apple Foundation Golden Apple Award recipients, E416 [30MR]

Collins, Ryan: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E874 [22JN]

Colorado: Northglenn High School team winner of Congressional App Challenge for 7th Congressional District, E1615 [29NO]

Conner, Isaac D.: Eagle Scout Award recipient, E1408 [24OC]

Contine Corp.: OSHA Safety and Health Achievement Recognition Program (SHARP) participant, H9796 [12DE]

Cook, Tanner: Eagle Scout Award recipient, E748 [2JN]

Cooper, Rory: Partnership for Public Service (organization) Samuel J. Heyman Service to America Medal recipient, H7517 [26SE]

Corpus Christi, TX: tribute to Moody High School CITGO Innovation Academy for Engineering, Environmental & Marine Science for participation in Marine Advanced Technology Education International Remotely Operated Vehicle competition, H2704 [5AP]

Costanza, Joseph: Asian American Medical Association Crystal Globe Award recipient, E1529 [8NO]

Cotter, Barbara: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1476 [1NO]

Council of Southeast Pennsylvania, Inc.: Commonwealth Prevention Alliance Maggie Marcopul Award recipient, H7320 [13SE]

Council Rock Coalition for Healthy Youth: Commonwealth Prevention Alliance Coalition of the Year Award recipient, H7320 [13SE]

Cownie, Jim: inclusion in dsm Magazine ``Sages Over 70'' list, E1709 [14DE]

Cox, David: Boy Scouts Daniel Boone Council Daniel Boone Visionary Award recipient, E915 [28JN]

Crandall, Derrick: American Recreation Coalition Corps Champion Award recipient, E193 [14FE]

Crane, Richard and family: Santa Rosa, CA, Metro Chamber of Commerce Leadership in Agriculture Award recipients, E1151 [1SE]

Crane, Ryan: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E240 [27FE]

Cress, Tom: Stearns County, MN, Board of Commissioners lifesaving award recipient, H6307 [26JY]

Cross, Griffin: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E711 [24MY]

Crumley, Daphne: Banks County, GA, Agribusiness of the Year award recipient, E1679 [11DE]

Cruz, Benjamin J.F.: American Cancer Society Cancer Action Network National Distinguished Advocacy Award recipient, E1214 [13SE]

Cunningham, Mickayla: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E788 [8JN]

Cupp, Ethan M.: Eagle Scout Award recipient, E154 [7FE]

Curless, Brian: Livestock Marketing Association World Livestock Auctioneer Champion award recipient, E903 [26JN]

Curtis, Jim and Kathleen: West Chamber (organization) Steve Burkholder Diamond Legacy Award recipients, E187 [14FE]

Curtis, Suzanne: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E363 [22MR]

Dakhil, Vian: Lantos Foundation for Human Rights and Justice Lantos Human Rights Prize recipient, E173 [9FE]

Dale City, VA, Civic Association: tribute to community award recipients, E233 [27FE]

Damas de Blanco (organization): International Republican Institute Freedom Award recipient, H4227 [17MY]

Danforth, Paul: inclusion in dsm Magazine ``Sages Over 70'' list, E1704 [14DE]

Daniel D. Bigandt Agency (business): West Chamber (organization) Small Business of the Year Award recipient, E187 [14FE]

Daniels, Steven L.: Anti-Defamation League of Palm Beach, FL, Jurisprudence Award recipient, E1532 [8NO]

Darnell, Debra: Dept. of State Fulbright Award recipient, E982 [13JY]

DaRosa, Ronda: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1523 [7NO]

David, Robert: Michigan Association of Broadcasters Hall of Fame inductee, E1402 [23OC]

Davis, Colleen and Richard: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, E1269 [26SE]

Davis, Jarrod: Eagle Scout Award recipient, H10251 [20DE]

Davis, Kevin: Rotary Club of West Springfield, VA, Deputy Sheriff of the Year Award recipient, E446 [4AP]

Davis-Monthan AFB, AZ: 355th Civil Engineering Squadron Fire Emergency Services recipient of Arizona Second Congressional District First Responders of Distinction Award, H5440 [12JY]

De Vera, Myrna Lardizabal: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E945 [6JY]

DeAngelo, Neal A.: Greater Hazleton, PA, Area Council of the Boy Scouts Distinguished Citizen of the Year award recipient, E625 [11MY]

DeCamp, Ryan: Eagle Scout Award recipient, E1310 [3OC]

Decker, Ava: C–SPAN StudentCam documentary competition honoree, E479 [6AP]

DeClerck, Michelle: Iowa SBA Women in Business Champion of the Year award recipient, E1485 [1NO]

Deherrera, Nataly: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E945 [6JY]

Deibler, Diana: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1533 [8NO]

DeJear, Deidre: Iowa SBA Minority Business Champion of the Year Award recipient, E1481 [1NO]

DeJong, Joe: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E388 [24MR]

Delano, MN: Delano Elementary School named a Minnesota Dept. of Education Reward School, H1249 [16FE]

Den Dekker, Michael: American-Irish Legislators Society Charles Stewart Parnell award recipient, E302 [9MR]

Dennis, Gigi: Association of County Administrators Colorado Administrator of the Year Award recipient, E31 [6JA]

Dept. of Defense: authorize award of an Atomic Veterans Service Medal, H5839, H5840 [14JY], H9209 [14NO]

Dept. of Energy: establish prize challenges in the private sector to solve complex climate problems, H8375 [1NO]

Dept. of Homeland Security: improve employee morale by conferring new responsibilities to Chief Human Capital Officer, establishing employee engagement committee, requiring action plans, and authorizing employee award program (H.R. 2283), H4980H4982 [20JN]

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), H1109H1111 [13FE], H1192 [15FE], E197 [15FE]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), consideration of Senate amendments (H. Res. 305), H3080H3089 [3MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), correction in enrollment (H. Con. Res. 53), H3309 [3MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), Senate amendments, H3071, H3073, H3089H3307, H3310, H3311 [3MY], E645 [16MY]

Derges, Tricia: Jefferson Awards Foundation National Jefferson Award for Southwest Missouri and Jacqueline Kennedy Onassis Award for Public Service recipient, E1279 [27SE]

Derwent, Nicole: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E795 [8JN]

Devine, Leah: West Virginia Foreign Language Teacher's Organization Outstanding West Virginia World Language Teacher of the Year award recipient, E1551 [13NO]

Dewey, Robin: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1523 [7NO]

DeWine, Dennis: Congressional Veteran Commendation recipient, E1404 [23OC], E1487 [1NO]

DeZurik, Todd: National Community Transit Roadeo winner, H7492 [26SE]

Dhillon, Baljinder: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1476 [1NO]

DLA & Co.: Wheat Ridge, CO, Chamber of Commerce Business of the Year Award recipient, E1285 [28SE]

Dolan, Skip: Minnesota Basketball Coaches Hall of Fame inductee, H8300 [1NO]

Dole, Bob: award Congressional Gold Medal (S. 1616), H6638H6641 [5SE], E1162 [5SE]

Dolittle, Frank: Congressional Award Gold Medal recipient, H8479 [3NO]

Dominguez, Josiah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E712 [24MY]

Donatti, Michael: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1083 [28JY]

Dougherty, Molly: C–SPAN StudentCam documentary competition honoree, E479 [6AP]

Down River Equipment (business): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E371 [23MR]

___Wheat Ridge, CO, Special Recognition Award_A ``Colorado Company To Watch'' Award recipient, E1286 [28SE]

Downton, Patrick, Jr.: Eagle Scout Award recipient, E1027 [20JY]

Drechsler, Brian M. (Beef): Navy Vice Admiral James Bond Stockdale Award for Inspirational Leadership recipient, E1640 [1DE]

Dresser, Shannon: Miss Texas winner, E836 [15JN]

Driscoll's, Inc.: Second Harvest Food Bank of Santa Cruz County, CA (organization) Food Donor of the Year award recipient, E1364 [12OC]

Dublin, CA: Wells Middle School recipient of Character Education Partnership National School of Character award and California Dept. of Education Gold Ribbon School award, E1494 [2NO]

DuFresne, Evan: National History Day (organization) Normandy_Sacrifice for Freedom Albert H. Small Student and Teacher Institute program participant, H4316 [18MY]

Duncan, Benjamin: Eagle Scout Award recipient, E1745 [21DE]

Duprey, Phillip: Congressional Veteran Commendation recipient, E1493 [2NO]

Durante, Kent: Eagle Scout Award recipient, E733 [25MY]

Durham, Leighton, IV: Eagle Scout Award recipient, H4378 [19MY]

Dwiggins, Reece: Eagle Scout Award recipient, E88 [24JA]

Eaton, Anna: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1477 [1NO]

Eber, Branson: Pulaski County, IN, Sheriff's Dept. Medal of Valor recipient, E1321 [4OC]

Edelman, Erica and Ephraim: Conservative Synagogue Adath Israel of Riverdale, NY, Chai Award recipients, E1115 [4AU]

Eiskamp, Georgeann Cowles: Santa Cruz, CA, County Farm Bureau Farmer of the Year award recipient, E915 [28JN]

Eleuterio, Susan: Calumet Council of the Boy Scouts Distinguished Citizen of the Year award recipient, E1482 [1NO]

Eliot, Ted and Pat: Sonoma, CA, Alcalde and Alcaldessa honorees, E234 [27FE]

Elite Pureed Meals (business): Chester and Delaware County, PA, SCORE Association Small Business Achievement Award recipient, E752 [2JN]

Elk River, MN: Elk River First National Bank recipient of Elk River Chamber of Commerce Business of the Year award, H402 [12JA], E77 [23JA]

___Serrano Brothers Catering (business) recipient of Elk River Chamber of Commerce New Business of the Year award, H402 [12JA], E77 [23JA]

___Sportech, Inc., recipient of Elk River Chamber of Commerce Employer of the Year award, H402 [12JA], E78 [23JA]

Elliot, Greg: National Center for Assisted Living Joe Warner Patient Advocacy Award recipient, H6046 [20JY], E1025 [20JY]

Ellis, John: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E1268 [26SE]

Ellwood City, PA: Ellwood National Crankshaft recipient of OSHA Voluntary Protection Program STAR certification, H2471 [28MR]

Elm, Jacinta: SBA Guam Financial Services Champion award recipient, E465 [5AP]

Emerson, Lauren: National Association of Agricultural Educators Teachers Turn the Key professional development scholarship recipient, H5141 [26JN]

Emes, Kim: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1189 [8SE]

Emgarten, Mark: Adair, IA, Citizen of the Year award recipient, E451 [4AP]

Eng, Randall T.: Westchester Black Bar Association, Inc., Spring Gala honoree, E1117 [4AU]

Estrada, Cindy: Alternatives for Girls (organization) Role Model Award recipient, E372 [23MR]

Estrada, Michelle: Victor Valley College Foundation Distinguished Service-Education Award recipient, E239 [27FE]

Eubanks, Sophie: National Federation of Independent Business Young Entrepreneur of the Year award recipient, E1054 [26JY]

Evans, John: American Hotel and Lodging Association General Manager of the Year Award recipient, E649 [17MY]

Evans, Seth and Jennifer: Iowa Pork Producers Association Master Pork Producers award recipient, E1447 [27OC]

Evans, Trudy: Thomas Jefferson High School, Council Bluffs, IA, Hall of Fame inductee, E576 [1MY]

Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E1408 [24OC], E1465 [31OC]

___tribute to Fairfax County History Commission Achievement Award recipients, E1560 [13NO]

___tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E474 [6AP]

___tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Valor Award recipients, E443 [4AP]

___tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Valor Award recipients, E438 [4AP]

___tribute to Student Peace Award recipients, E486 [6AP]

Fairfax County Federation of Citizens Associations: tribute to Citizen of the Year Award recipients, E1392 [19OC]

Faraday, Ron: Pittston (PA) Sunday Dispatch Greater Pittston Person of the Year Award recipient, E487 [6AP]

Farinella, John T.: National Association of Secondary School Principals New Jersey Principal of the Year award recipient, E1414 [24OC]

Farishta, Karim: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1094 [28JY]

Farley, Timothy J.: Council for Advancement and Support of Education annual leadership award recipient, E1584 [16NO]

Farris, Haley: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Missouri, E764 [6JN]

FedEx Corp.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E372 [23MR]

Feijoo, Emilio: Dept. of State Fulbright Award recipient, E982 [13JY]

Fejeran, Gyongi Pilar (Pika): SBA Guam Women in Business Champion award recipient, E461 [5AP]

Fernandes, Adao and family: Kings County, CA, Dairy Family of the Year award recipient, E937 [29JN]

Festus, MO: tribute to Festus High School Rocket Club, E953 [11JY]

Findlay, OH: Site Selection Magazine Top Micropolitan Community in the U.S. honoree, E286 [7MR]

Firestine, Michael: American Bankers Association Center for Agricultural and Rural Banking Bruning Award recipient, H8645 [8NO]

Fish, William B.: Boy Scouts William T. Hornaday Silver Medal recipient, E874 [22JN]

Fitts, Jayden: C–SPAN StudentCam documentary competition honoree, E359 [21MR]

Flack, Trina: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E214 [16FE]

Fleet, Mary Anne: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1613 [29NO]

Fleetman, Stephanie (Sam): Delaware County, PA, Women's Commission Women of Achievement Award recipient, E357 [21MR]

Flores, Alex: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E803 [12JN]

Florida: tribute to Dept. of State Fulbright Award recipients from the Eighteenth Congressional District, H5924 [18JY]

___tribute to Florida Inventors Hall of Fame inductees, E1056 [26JY]

___tribute to 16th Congressional District Congressional Teacher Award recipients, E389 [27MR], E403 [28MR]

___tribute to 16th District Congressional Fire and Rescue and EMS Awards recipients, E1237 [18SE], E1249 [21SE]

___tribute to 16th District Congressional Law Enforcement Award recipients, E697 [23MY], E775 [7JN], E820 [13JN], E899 [26JN]

Florman, Seth: 4th Congressional District of Washington (State) Congressional App Challenge winner, H9852 [13DE]

Flowery Branch, GA: Antebellum (restaurant) included in Opentable.com (Internet site) Top 100 restaurants in America list, E77 [23JA]

Fogel, David A.: Kavod Senior Life (organization) Elaine Wolf L'Dor V'Dor Award recipient, E1048 [25JY]

Fogelberg, Paul: EveryLife Foundation for Rare Diseases RareVoice Abbey Award recipient, H9158 [13NO]

FONA International, Inc.: inclusion in Fortune (publication) ``Best Medium Workplaces'' list, E1053 [26JY]

Fort Smith, AR: Mars Petcare recipient of Arkansas Dept. of Labor Two Million Man Hour Safety Award, H2023 [10MR]

France: tribute to U.S. Team for winning Bocuse D'Or culinary competitiion, H2946 [28AP]

Frayre, Maria A.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E436 [4AP]

French, Brett: Lake Superior Community Partnership Distinguished Service Award recipient, E336 [16MR]

Fucile, Dominic: Hellenic American Neighborhood Action Committee (HANAC) Volunteer of the Year award recipient, E1449 [27OC]

Fuller, Bernard: National Association of Special Education Teachers Outstanding Special Education Teacher of the Year Award recipient, E1389 [19OC]

Fuller, Damon: 4th Congressional District of Washington (State) Congressional App Challenge winner, H9852 [13DE]

Fuller, Elizabeth: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E879 [22JN]

Fulton County, IL: Illinois Governor's Hometown Award recipient for natural gas explosion recovery efforts, E1715 [15DE]

Gabbard, Hunter: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Gale, Richard: Congressional Veteran Commendation recipient, E1638 [1DE]

Galesburg, IL: Galesburg Heart & Soul Project recipient of Illinois Governor's Hometown Award, E1714 [15DE]

Gallagher, Jeremy: Minnesota Association of Community Corrections Act Counties Outstanding Agent Award recipient, H4316 [18MY]

Galperin, Michael: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Galvez, Brenda: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E374 [23MR]

Garafola, Carolann: Somerset County, NJ, Federation of Republican Women Millicent Fenwick Award for Outstanding Public Service recipient, H2819 [25AP]

Garcia De La Cueva, Zaira: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E454 [5AP]

Garnsey, Jeff: Clayton, NY, Chamber of Commerce Clayton Citizen of the Year award recipient, E1494 [2NO]

Garvey, Jane F.: Aviation Week and Space Technology (publication) L. Welch Pogue Award for Lifetime Achievement in Aviation recipient, E1232 [14SE]

Gary, IN: tribute to Gary Frontiers Service Club Inc., Martin Luther King, Jr., Memorial Breakfast honorees and officers, E39 [10JA]

Garza, Adalberto: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E965 [12JY]

George, Joseph L.: call for the Navy to decorate and honor heroism for efforts in saving lives of sailors on the U.S.S.

Arizona following the attack on Pearl Harbor in World War II (H. Res. 582), H9747 [7DE]

Georgia: tribute to Dept. of State Fulbright Award recipients, E1095 [28JY]

___tribute to schools in the 1st Congressional District named to Niche (Internet site) Top School Districts in Georgia list, H2024 [10MR]

Gering, NE: Gering High School winner of Samsung Electronics America, Inc., Solve for Tomorrow contest, H3077 [3MY]

Germundson, Gary: Congressional Veteran Commendation recipient, E1629 [30NO]

Geter, Stephanie Barber: Buffalo, NY, NAACP Chapter Medger Evers Award recipient, E789 [8JN]

Gibbs, Bill: Jackson County, MI, Veteran of the Year award recipient, H9526 [30NO]

Gibson, John: Eagle Scout Award recipient, E1749 [21DE]

Giles, Scott: Iowa High School Athletic Association Officials Hall of Fame inductee, E669 [18MY]

Gill, David: Western Growers Association Award of Honor recipient, E1430 [25OC]

Gillen, Donald: award Congressional Gold Medal, H8155 [25OC]

Gilliland, J. Michael: Eagle Scout Award recipient, E883 [22JN]

Glabb, Scott: California Chapter National Wrestling Hall of Fame and California State Wrestling Hall of Fame inductee, E750 [2JN]

Glintborg, Kris: Springfield, IL, Sports Hall of Fame inductee, E450 [4AP]

Glotz, Dan: Warren County, PA, Chamber of Business and Industry Community Service Award recipient, H8394 [2NO]

Goldberg, Zachary: 2d Congressional District of Pennsylvania Congressional App Challenge winner, E1713 [15DE]

Golden, CO: Golden Schools Foundation recipient of Rotary Club of Golden Ethics in Business Award, E1007 [18JY]

___Sound Relief Hearing Center recipient of Rotary Club of Golden Ethics in Business Award, E1012 [18JY]

Golden, Virginia: None Like You/We Care Community Outreach (organization) honoree, E185 [14FE]

Golden Openings, Inc.: U.S. Chamber of Commerce Dream Big Small Business of the Year Award recipient, E1213 [13SE]

Gomez, Ashley G.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E830 [15JN]

Gomez, Ricardo: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E965 [12JY]

Gonzales, Cameron: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E848 [20JN]

Gonzalez, George: Dept. of Defense Donald F. Luce Depot Maintenance Artisan Award recipient, H8529 [7NO]

Gonzalez, Lucia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E1009 [18JY]

Gore, MacKenzie: Gatorade North Carolina Baseball Player of the Year award recipient, H5114 [23JN], E938 [29JN]

Gority, Donna: Central Blair Recreation and Park Commission Respected Citizen Award recipient, E186 [14FE]

Goss, Carol: Alternatives for Girls (organization) Role Model Award recipient, E370 [23MR]

Goss, Frank: Georgia Coroners Association Deputy Coroner of the Year award recipient, E1377 [12OC]

Graham, Barbara: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1477 [1NO]

Grand Prairie, TX: Diane Patrick Elementary School recognized as a Flippen Group (organization) Capturing Kids' Hearts National Showcase School, E723 [25MY]

Greater St. Cloud Development Corp.: tribute to Innovation Award recipients, H9625 [5DE]

Green, Emily: Wheat Ridge, CO, Rising Star Award recipient, E1288 [28SE]

Green, Livy: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E883 [22JN]

Greenbrier, AR: Greenbrier Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``School to Watch'' list, E884 [22JN]

Greenfield, LaVerne: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E387 [24MR]

Greenville, PA: Greenville Junior/Senior High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9602 [4DE], E1646 [4DE]

Gretz, Theron (David): Congressional Veteran Commendation recipient, E1623 [30NO]

Grgich, Miljenko (Mike): California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E1085 [28JY]

Gubanich, McKenna: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E787 [8JN]

Gunn, Robert: National Endowment for the Humanities Award for Faculty recipient, E1754 [21DE]

Gunslinger Custom Paint (company): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E373 [23MR]

Gutierrez, Carol: Associated Parents' Group (organization) Community Care Award recipient, E430 [3AP]

Gutierrez, Reina: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E797 [8JN]

Guy, Andrea: Gilder Lehrman Institute of American History Tennessee History Teacher of the Year Award recipient, E933 [29JN]

Haas, Ally: Girl Scouts Gold Award recipient, H4652 [7JN]

Haber, Sherry: Hillsborough, CA, Schools Associated Parents' Group Citizen of the Year award recipient, E425 [3AP]

Hacker, Ralph: University of Kentucky Athletics Hall of Fame inductee, E1253 [25SE]

Haddad, Emile: National Ethnic Coalition of Organizations Ellis Island Medal of Honor recipient, E655 [17MY]

Haddeland, Constance: National Guard Association of the U.S. Patrick Henry Award recipient, E1342 [6OC]

Haefner, Jacen: Eagle Scout Award recipient, E1746 [21DE]

Halberstein, Alex: Israel Bonds (organization) Israel69 Award recipient, H1115 [13FE]

Hall, Quinn: Eagle Scout Award recipient, E90 [24JA]

Hall, Ted: Napa Valley Grapegrowers (organization) Napa Valley Grower of the Year award recipient, E616 [8MY]

Hamilton, VA: Barns at Hamilton Station Vineyards recipient of Virginia Wine Governor's Cup, E335 [16MR]

Hampton, Holly: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E505 [14AP]

Hanley, Sherry and Neal: Earlham, IA, Freedom Fest King and Queen designees, E1088 [28JY]

Hargus, Joshelle: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Missouri, E767 [6JN]

Harrell, James: Congressional Veteran Commendation recipient, E1401 [23OC], E1496 [2NO]

Harris, Larry: Cabarrus County, NC, Bar Association Liberty Bell Award recipient, E592 [3MY]

Hartwell, GA: Hart County Library recipient of Georgia Public Library of the Year award, E68 [13JA]

Hatten, Susan: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1517 [6NO]

Hautman, James: U.S. Fish and Wildlife Service Federal Duck Stamp Contest winner, H5903 [17JY]

Haywood, Phillip: National High School Athletic Coaches Association Coach of the Year award recipient, E1057 [26JY]

Hazell, Joy: Dept. of State Fulbright Award recipient, E982 [13JY]

Heaston, Dale: American Optometric Association Distinguished Service Award recipient, E1093 [28JY]

Hedstrom, Megan: National Academy of Television Arts and Sciences Upper Midwest Emmy Chapter Crystal Pillar Award recipient, H4316 [18MY]

Heenan, Bobby: Bucks County, PA, Central Labor Council Man of the Year Award recipient, H8046 [23OC]

Hehnke, Zane: National Federation of Independent Business Young Entrepreneur Award recipient, E1070 [27JY]

Henkle, Todd and Aimee: San Francisco (CA) Chronicle Wine Competition Best in Class award recipients, E176 [13FE]

Henry, Bertha Watson: International City/County Management Association Mark E. Keane Memorial Award for Excellence recipient, H8259 [26OC]

Hensel Phelps Construction Co.: Sec. of Defense Employer Support Freedom Award recipient, E1175 [7SE]

Herfel, Jolene: Minnesota Association of Secondary School Principals Vice Principal of the Year award recipient, H7226 [12SE]

Hermitage, AR: tribute to Hermitage High School forestry judging team, H2527 [29MR]

Herndon, VA: tribute to Herndon Police Dept., Valor Award recipients, E440 [4AP]

Herrera, Danielle: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E422 [3AP]

Herring, Zennie: Molina Healthcare of Illinois Community Champions Awards Ceremony honoree, E1205 [12SE]

Hickey, Chad: Association of the U.S. Army Drill Sergeant of the Year Award recipient, H7988 [12OC]

Hickory Hills, IL: Conrady Junior High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1524 [7NO]

Hillenbrand, Mark: West Des Moines, IA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E1490 [2NO]

Hill-Nichols, Julia: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1614 [29NO]

Hitt, Marlene: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E469 [6AP]

Hitz, Jacob: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E885 [22JN]

Hobbs, Ken: Washtenaw 100 (organization) Firefighter of the Year Award recipient, E1371 [12OC]

Hodges, Carol: Arvada, CO, Chamber of Commerce Chairman's Choice Award recipient, E127 [1FE]

Hodson, Lucas M.: Eagle Scout Award recipient, E156 [7FE]

Holzapfel, Judith: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1489 [2NO]

Honeycutt, Rufus: Congressional Veteran Commendation recipient, E1402 [23OC], E1477 [1NO]

Honolulu, HI: tribute to Punahou School National Science Bowl team, E552 [27AP]

Hope That Binds (organization): Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, H7592 [28SE]

Hoppe, Jonah A.: Eagle Scout Award recipient, E157 [7FE]

Horton, Briahna: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E849 [20JN]

Horton, Tyler: Buffalo, NY, NAACP Chapter Youth Award recipient, E798 [8JN]

House, Abby: Texas General Land Office Save Texas History seventh grade division essay contest winner, E329 [15MR]

House of Representatives: tribute to House Employee Excellence Award recipients, E1228 [14SE]

___tribute to House Service Award recipients, E1228 [14SE]

___tribute to House Team Player Award recipients, E1228 [14SE]

Houston, TX: Bay Area Regional Medical Center recipient of Society of Cardiovascular Patient Care Chest Pain Accreditation with PCI and Resuscitation, E23 [5JA]

___Clear Lake Regional Medical Center designated as Texas Level II Trauma Care, E160 [7FE]

___Eastwood Academy recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H7761 [4OC]

___Houston Methodist West Hospital recipient of Texas Dept. of State Health Services Exemplary Five Star Service Award, E422 [3AP]

___Lyons Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H7761 [4OC]

Hreshchyshyn, Yuri: None Like You/We Care Community Outreach (organization) honoree, E186 [14FE]

Hubin, Randall and Sheryl: Pizza Ranch, Inc., Franchisee of the Year award recipients, H7226 [12SE]

Huggins, Victoria: Miss North Carolina Scholarship Pageant winner, H5242 [28JN]

Hughes, Robert, Sr.: Naismith Memorial Basketball Hall of Fame inductee, H7097 [7SE], E1156 [5SE]

Hughes, Wilma: Bedford, IA, Lioness Club Lioness of the Year award recipient, E1477 [1NO]

Hunter, Richard B.: Air Force Cross recipient, H9379 [16NO], E1379 [16OC]

Hurtado, Mariyah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E1010 [18JY]

Huskinson, Grace: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E862 [21JN]

Hutchins, Carol: Athena International (organization) Organizational Leadership Award recipient, E105 [31JA]

Hyde, Katie: Girl Scouts Gold Award recipient, E24 [5JA]

Hypsie Salon Suites (business): Bondurant, IA, Chamber of Commerce Bondurant Small Business of the Year award recipient, E1450 [27OC]

Ibleto, Art: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E943 [6JY]

Ikwuezunma, Ijezie: Dept. of State Fulbright Award recipient, E1098 [28JY]

Ilitch, Michael: Michigan Fitness Foundation Vern Seefeldt Lifetime Achievement Award recipient, E516 [20AP]

Imbarrato, Philip: Association of the U.S. Army Veteran of the Year Award recipient, E1469 [31OC]

Indian Trail, NC: tribute to veterans awarded the French Legion of Honor Medal at VFW Post 2423, H9190 [14NO]

Indiana: tribute to Northwest Indiana Business and Industry Hall of Fame inductees, E635 [16MY]

Indianapolis (U.S.S.): award a Congressional Gold Medal to the crew, H7686 [3OC]

___award a Congressional Gold Medal to the crew (H.R. 4107), E1525 [7NO]

InterFaith Conference of Metropolitan Washington: tribute to Interfaith Bridge Builder Award recipients, E688 [22MY]

Inverness, IL: Holy Family Catholic Academy recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1723 [19DE]

Iowa: Waukee High School and Prairie View Middle School team winner of Congressional App Challenge for 3d Congressional District, E1636, E1638, E1639, E1640 [1DE]

Ivory, Christine: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1490 [2NO]

Ivy Tech Community College: tribute to Society of Innovators of Northwest Indiana inductees, E1651 [5DE]

Jackson, Mannie: Naismith Memorial Basketball Hall of Fame inductee, H2959 [28AP]

Jalisco International, Inc.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E345 [20MR]

James, Tommy: New Jersey Hall of Fame inductee, E211 [16FE]

Jamushian, Paul: California 17th Congressional District Hero of the Month honoree, H2855 [26AP]

Janik, Luke: Eagle Scout Award recipient, E1470 [31OC]

Jay, Joyce: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1615 [29NO]

Jaynes, Caleb T.: Eagle Scout Award recipient, E254 [1MR]

Jefferson Center for Mental Health: Arvada, CO, Chamber of Commerce Non-Profit of the Year award recipient, E121 [1FE]

Jefferson County, PA: Jefferson County Development Council recipient of Pennsylvania Economic Development Association Partner of the Year Award, H8287 [31OC]

Jensen, Josiah: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E442 [4AP]

Jensen, Nevaeh: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E794 [8JN]

Johnson, Anne-Marie: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E506 [14AP]

Johnson, Janet: National Extension Association of Family and Consumer Sciences Extension Educator of the Year award recipient, H8047 [23OC]

Johnson, Leroy: State Bar of Georgia Justice Robert Benham Lifetime Achievement Award recipient, E248 [28FE]

Johnson, Lynn: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E1269 [26SE]

Johnson, Natasha: Lake Elsinore, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year Award recipient, E147 [6FE]

Johnson, Savanna: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E876 [22JN]

Johnson, Yvonne: Order of the Long Leaf Pine Society Order of the Long Leaf Pine award recipient, E1663 [6DE]

Jones, Bill: Greater Wilkes-Barre, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E342 [17MR]

Jones, Chuck: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation President's Award recipient, E1581 [16NO]

Jones, Wesley: American Network of Community Options and Resources (organization) Direct Support Professional of the Year award recipient, E910 [27JN]

Jumper, Jean: Jacksonville, IL, Citizens Police Academy Alumni Association Policeman's Ball Civil Community Service of the Year Award recipient, E1581 [16NO]

Jutila, Stephanie: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E254 [1MR]

Kaldenberg, Phyllis and Robert: Madison County, IA, Chamber of Commerce Lifetime Achievement Award recipients, E1447 [27OC]

Kaldenberg, Robert: Winterset, IA, Rotary Club Rotarian of the Year award recipient, E1496 [2NO]

Karr, Karen: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E254 [1MR]

Katzeff, Jesse: Congressional Award Gold Medal recipient, E861 [21JN]

Keefer, Anna: Gatorade Minnesota Female Track and Field Athlete of the Year award recipient, H6658 [6SE]

Keep Tennessee Beautiful (organization): Keep America Beautiful (organization) State Affiliate Innovation Award recipient, E221 [17FE]

Kellett, Kyle: Air Force Lieutenant General William H. Tunner Award recipient, H4933 [15JN]

Kelsen, Chase: Eagle Scout Award recipient, E1436 [26OC]

Kemery, Beverly: Bedford, IA, Chamber of Commerce Volunteer of the Year award recipient, E1421 [24OC]

Kerchner, Shelly: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1186 [8SE]

Kersh, Jacie: Galesburg, IL, Community Unit School District #205 Great Galesburg Shake winner, E815 [13JN]

Kertz, Alois: Missouri Dairy Hall of Honors Foundation Meritorious Service Award recipient, E267 [2MR]

Kewanee, IL: Step Ladder Tutoring Program finalist for Illinois Governor's Hometown Award, E1702 [14DE]

KeyBank: West Chamber (organization) Large Business of the Year award recipient, E256 [1MR]

Kiberinka, Bernadette: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E850 [20JN]

Kim, Phyllis: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E507 [14AP]

Kim, William K.W.: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E944 [6JY]

Kinate, Jared: Eagle Scout Award recipient, E1550 [13NO]

King, Jameson: Eagle Scout Award recipient, E87 [24JA]

King's Hawaiian Holding Co., Inc.: Georgia Manufacturer of the Year award recipient, E565 [28AP]

Kinman, Roselle: University of Iowa College of Nursing 100 Great Iowa Nurses Award recipient, E1131 [15AU]

Kirker, Gerald: Iowa Business Hall of Fame inductee, E1742 [20DE]

Kirkland AFB, NM: 377th Air Base Wing Air Force Global Strike Command recipient of Air Force Outstanding Unit Award, E1131 [15AU]

Kitamura, Takashi: Society for Neuroscience Peter and Patricia Gruber International Research Award recipient, E1559 [13NO]

Klasna, Gordon: Montana Association of Secondary School Principals Montana Principal of the Year award recipient, E1303 [2OC]

Klever, Jeannie: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1491 [2NO]

Klippenstein, Glen O.: Agribusiness Council of Kansas City, MO, Jay B. Dillingham Award for Agricultural Leadership and Excellence recipient, E323 [13MR]

Klush, Jason: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year Award recipient, E341 [17MR]

Knight, Cindy: Senior Center of Jackson Hole, WY, Senior of the Year award recipient, E1752 [21DE]

Knott, Juanita: New York State Registered Historian designee, E1704 [14DE]

Knox, Jenna: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E241 [27FE]

Kohn, Jeff: Westchester, NY, Jewish Council Anniversary Gala honoree, E160 [7FE]

Kontos, Stella: Miss Phenix City Scholarship pageant winner, E1418 [24OC]

Kora, Vidya: Indian Medical Association of Northwest Indiana Lifetime Achievement Award recipient, E1156 [5SE]

Kortoshian, Lena: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E506 [14AP]

Kowal, Terri: International Institute of Municipal Clerks Quill Award recipient, E802 [12JN]

Kramer, Bill: Florida High School Athletic Association Hall of Fame inductee, E776 [7JN]

Krantz, Michael: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E215 [16FE]

Kreitlow, Willard and family: University of Minnesota Minnesota Farm Family of the Year award recipient, H5300 [29JN]

Kurland, Amy: SOURCE (organization) Award recipient, E1149 [29AU]

Kuznetsova, Natassja: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for New Jersey, E246 [28FE]

La Patisserie Francaise (business): Arvada, CO, Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E118 [1FE]

Lanark, IL: Workation Project recipient of Illinois Governor's Hometown Award, E1703 [14DE]

Lancaster, PA: Susquehanna Valley Emergency Medical Services recipient of American Heart Association Gold Plus Award, H5871 [14JY]

Landeros Verdugo, Fernando: Mr. Amigo Association of Brownsville, TX, and Matamoros, Mexico ``Mr. Amigo'' award recipient, E283 [7MR]

Lanning, Wilton A.: Waco, TX, Business League Lifetime Achievement Award recipient, E131 [2FE]

Lapidus, Sid: United Jewish Appeal Federation of New York Lifetime Achievement Award recipient, E637 [16MY]

Lasgoity, Mitch: Madera, CA, District Chamber of Commerce Senior Farmer of the Year award recipient, E444 [4AP]

Lauridsen, Nix: Iowa Business Hall of Fame inductee, E1732 [20DE]

Lawson, Linda: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation Service to Labor Award recipient, E1581 [16NO]

Lawson, Michael: Congressional Veteran Commendation recipient, E1626 [30NO]

Leder, John: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E256 [1MR]

Lee, Ernest W., II: Georgia Dept. of Education Georgia Teacher of the Year award recipient, H5984 [19JY]

Lee, Kenneth K.: DAV Outstanding Disabled Veteran of the Year, E1177 [7SE]

Lee, Kenneth W.: Luther V. Garrison, Sr., Masonic Foundation, Inc., Man of the Year award recipient, E1609 [28NO]

Leech, Christian: Eagle Scout Award recipient, E1551 [13NO]

Lemire, David: Marquette, MI, Police Officer of the Year award recipient, E913 [28JN]

Lemont, IL: Lemont High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1527 [7NO]

Lenfest, Marguerite and H.F. (Gerry): Carnegie Corp., Carnegie Medal of Philanthropy recipients, E911 [27JN]

Lerdal, John: Pleasant Hill, IA, Chamber of Commerce Pillar of Service of the Year award recipient, E1472 [31OC]

Lescas, William: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Lewis, Camdyn: C–SPAN StudentCam documentary competition honoree, E479 [6AP]

Lewis, Mason T.: Eagle Scout Award recipient, E1409 [24OC]

Lewis, Matthew J.: Eagle Scout Award recipient, E1552 [13NO]

Lewis, Tiffany R.: Buffalo, NY, NAACP Chapter Daniel R. Acker Community Service Award recipient, E793 [8JN]

Li, Anne: 2d Congressional District of Arkansas Congressional App Challenge winner, H10406 [21DE]

Liebrich, Robert: posthumous Purple Heart recipient, E484 [6AP]

Linard, Zachary S.: Eagle Scout Award recipient, E1409 [24OC]

Links, Inc.: Mid-Cities Texas Chapter recipient of Pro-Duffers Foundation Community Service Award, E1324 [4OC]

Literacy Volunteers of America-Prince William, Inc.: tribute to award recipients, E1411 [24OC], E1454 [31OC]

Literary Council of Northern Virginia: tribute to Recognition Celebration honorees, E1497 [2NO]

Little, Glenn R.: Congressional Gold Medal recipient, E642 [16MY]

Little Rock, AR: CHI St. Vincent Infirmary inclusion in Becker's Hospital Review (publication) 100 Great Hospitals in America list, H4836 [12JN]

___Quapaw Area Council recognized as Boy Scouts Journey to Excellence Program Gold Level Council, H2768 [6AP]

Localworks (organization): West Chamber (organization) Nonprofit of the Year award recipient, E193 [14FE]

Lochtie, Byrd: Northern California Association of Nonprofits Nonprofit Leader Achievement Award recipient, E1655 [5DE]

Lockhart, Anthony: Florida Association of School Administrators Principal of the Year award recipient, E1245 [21SE]

Lombardo, Camille: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E470 [6AP]

Lombardo, Michael: Leadership Wilkes-Barre (organization) Distinguished Leadership Alumni Award recipient, E776 [7JN]

Loonan, Judy: Iowa Beef Breeds Council Seedstock Producer of the Year award recipient, E464 [5AP]

Lopez, Alicia: Palm Desert, CA, Police Dept., Officer of the Year award recipient, E1725 [19DE]

Lopez, mark!: Goldman Environmental Foundation Goldman Environmental Prize for North America recipient, E548 [26AP]

Lopez, Theresa: California 17th Congressional District Heroine of the Month honoree, H2528 [29MR]

Loretto, MN: Salem Lutheran Church and School recipient of National Association of Music Merchants Foundation SupportMusic Merit Award, H5168 [26JN]

Los Angeles, CA: DIY Girls InvenTeam recipient of Lemelson-Massachusetts Institute of Technology Program grant, H2505 [28MR]

Los Banos, CA: Los Banos Police Dept. honored as California 17th Congressional District Heroes and Heroines of the Month, H8155 [25OC]

Lovvorn, Eric and family: Alabama Outstanding Young Farm Family of the Year award recipient, E1357 [11OC]

Lubbock, TX: tribute to Lubbock Chamber of Commerce award recipients, H9475 [29NO]

Lucas, Brian R.: Eagle Scout Award recipient, E1081 [28JY]

Lujan, Brandon: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E422 [3AP]

Lukowicz, Adalyn: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E802 [12JN]

Luther, Joe: NOCTI (nonprofit organization) Carl J. Schaefer Memorial Award recipient, H9614 [4DE]

Luttrell, Darren: Kentucky Farm Bureau Farmer of the Year award recipient, H9719 [7DE]

Luu, Newton: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E946 [6JY]

Lyon, Madelene: Lake County, CA, Woman of the Year award recipient, E383 [24MR]

Lyons, Phillip: Congressional Veteran Commendation recipient, E1627 [30NO]

Lyons, Sakari: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1524 [7NO]

Macciocco, Ross: Columbus Day Association of Lackawanna County, PA, Italian Man of the Year Award recipient, E1321 [4OC]

Madden, Joel: Eagle Scout Award recipient, E23 [5JA]

Mahr, Hugh: Army Achievement Medal recipient, E447 [4AP]

Maine, Macy: Girls Rule Foundation Brilliant, Beautiful and Bold Role Model Award recipient, H315 [11JA]

Malski, Lawrence C.: Northeastern Pennsylvania Council of the Boy Scouts Eminent Eagle Award recipient, E97 [30JA]

Maltese, Joseph J.: Columbian Lawyers Association Charles A. Rapallo and Justice Antonin Scalia Award recipient, E379 [24MR]

Mandelbaum, Joshua: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E257 [1MR]

Manning, Storm: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E776 [7JN]

Manos, Steve: Lake Elsinore, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year Award recipient, E149 [6FE]

Maple Grove, MN: Osseo Area Schools District named to National Association of Music Merchants Foundation Best Communities for Music Education list, H5168 [26JN]

Maple Valley, WA: Military Order of the Purple Heart Purple Heart City designee, E1239 [18SE]

Marcus, Elisa: Conservative Synagogue Adath Israel of Riverdale, NY, Kehillah Award recipient, E1119 [4AU]

Marigo, Becky: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1477 [1NO]

Marinace, Jennifer L. Stenger: Napa County, CA, Teacher of the Year award recipient, E1169 [6SE]

Mark, Jessica: Yavapai County, AZ, Education Foundation Teacher of the Year award recipient, E525 [25AP]

Markham, Bill: Farm Credit Colorado Agriculture Hall of Fame inductee, E202 [15FE]

Marquez, Emilio: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E863 [21JN]

Marrara, Mary: UNICO National (organization) Scranton, PA, Chapter UNICAN of the Year award recipient, E256 [1MR]

Marshall, Jim: Dept. of Defense Spirit of Hope Award recipient, E1753 [21DE]

Martin, Ricky: Banks County, GA, Farmer of the Year award recipient, E1679 [11DE]

Martin, Rita Montes: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1524 [7NO]

Mason, Hannah: Girls Rule Foundation Brilliant, Beautiful and Bold Role Model Award recipient, H315 [11JA]

Matney, Molly: Miss Kentucky pageant winner, H5773 [13JY]

Matthys, Colby L.: Eagle Scout Award recipient, E155 [7FE]

Maxwell, David: West Des Moines, IA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E1491 [2NO]

Maxwell, Sheryl L. Branch: Daughters of Sunset (organization) anniversary honoree, E368 [23MR]

Mayberry-Mayes, Skylar: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E258 [1MR]

McCall, Dale: Farm Credit Colorado Agriculture Hall of Fame inductee, E197 [15FE]

McCarthy, Ryan: Association of the U.S. Army Noncommissioned Officer of the Year Award recipient, H7988 [12OC]

McCaslin, Jozlynn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E446 [4AP]

McGonigal, Daniel: VFW Firefighter of the Year award nominee, E575 [1MY]

McGrath, Joseph: Wisconsin Military Academy Hall of Fame inductee, E1475 [1NO]

McKibben, Gavin: Eagle Scout Award recipient, E451 [4AP]

McMillan, Ed: Illinois Order of Lincoln recipient, E1349 [10OC]

McMinn, James: All-South Texas Coach of the Year award recipient, H4627 [6JN]

McMurry, Konni: Moore County, NC, Community Foundation Moore County Woman of the Year Award recipient, E1394 [19OC]

McNelis, Elly: Bucks County, PA, Central Labor Council Trish Coyle Award recipient, H8046 [23OC]

McNulty, Patrick J., Jr.: Silver Star Medal recipient, H9188 [14NO]

McQuaid, Marian: Iowa State Fair Blue Ribbon Foundation Iowan of the Day award recipient, E1397 [19OC]

Meadows, Sabastian: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E777 [7JN]

Medina, Ashley: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E420 [3AP]

Mellon-Anibaba, Kate: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1489 [2NO]

Menke, Tiffany: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1514 [6NO]

Merced, CA: Mercy Medical Center recipient of Merced College President's Medallion, E560 [28AP]

Merrill, Rose: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E799 [8JN]

Mesiah, Frank B.: Buffalo, NY, NAACP Chapter President's Award recipient, E791 [8JN]

Metro West Housing Solutions (company): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Chairman's Choice Award recipient, E372 [23MR]

Miami, FL: inclusion of Nicklaus Children's Hospital in U.S. News & World Report (publication) ``Best Children's Hospitals'' list, H5771 [13JY]

___Our Lady of Lourdes Academy regional winner of Toshiba/National Science Teachers Association ExploraVision Award, H2851 [26AP]

___St. Thomas the Apostle Catholic School regional winner of Toshiba/National Science Teachers Association ExploraVision Award, H2851 [26AP]

Miller, Cathi: PBS Iowa Digital Innovator award recipient, E956 [11JY]

Miller, Dot: KMGH–TV (Denver, CO) ``7Everyday Hero'' honoree, E1736 [20DE]

Miller, Keary J.: Air Force Cross recipient, E533 [25AP]

Miller, Lacey K.: Air Force Airman of the Year award recipient, E1134 [15AU]

Miller, Pat: Allen County, IN, Right to Life Committee, Inc., Daniel Award recipient, H7926 [11OC]

Minnesota: tribute to Congressional App Challenge participants from 3d Congressional District, H9746 [7DE]

___tribute to Dept. of Defense Patriot Award recipients, H4229 [17MY]

Minnesota National Guard: 211th General Support Aviation Battalion recipient of John J. Stanko Army National Guard Unit of the Year Award, H3078 [3MY]

Minnetonka, MN: Minnetonka Public Schools District named to National Association of Music Merchants Foundation Best Communities for Music Education list, H5168 [26JN]

Mohsenzadeh, Maryam: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E945 [6JY]

Molina, Samantha: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E777 [7JN]

Mondavi, Margrit: Napa County, CA, Woman of the Year award recipient, E385 [24MR]

Mondragon, Asia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E830 [15JN]

Monroe, Cyndi: Corona, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E66 [13JA]

Monroy-Sance, Anthony: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E831 [15JN]

Montana: tribute to Congressional Veteran Commendation recipients, H9527 [30NO]

Monteiro, Frank: Waterbury, CT, Chamber of Commerce Malcolm Baldrige Community Award recipient, E1269 [26SE]

Montgomery, AL: Loveless Academic Magnet Program (LAMP) High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E87 [24JA]

Moody AFB, GA: 71st Rescue Squadron recipient of That Others May Live Foundation Rescue Squadron of the Year Award, H8259 [26OC]

Moore, Aliya: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E803 [12JN]

Moore, John: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E873 [22JN]

Moore, Martha: SOURCE (organization) Award recipient, E1149 [29AU]

Moore, Mike: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E1269 [26SE]

Morales, Alonzo: State Firefighters' and Fire Marshals' Association of Texas Firefighter of the Year award recipient, E1058 [26JY]

Moreta, Christina Jimenez: John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Fellowship recipient, H8480 [3NO]

Morgan, Jennifer B.: Delaware County, PA, Women's Commission Woman of Achievement Award recipient, E325 [15MR]

Morgan, Jeremiah J., Jr.: Eagle Scout Award recipient, E1410 [24OC]

Morgan, Mark and family: Arkansas Farm Bureau Arkansas Farm Family of the Year award recipient, H5307 [29JN]

Morris, Catherine: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1491 [2NO]

Moss, Keith: Pittston (PA) Sunday Dispatch Joseph Saporito, Sr., Lifetime of Service Award recipient, E473 [6AP]

Moyes, Luke A.: Eagle Scout Award recipient, E1411 [24OC]

Muhs, Heide: Minnesota Division for Early Childhood Lifetime Professional Excellence Award recipient, H4652 [7JN]

Mullenix, Dylan: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E216 [16FE]

Muller, Craig E.: Eagle Scout Award recipient, E255 [1MR]

Muller, Steven: Rotary Club of West Springfield, VA, Virginia State Trooper of the Year award recipient, E445 [4AP]

Murray, Colleen: Congressional Award Gold Medal recipient, E845 [20JN]

Naff, Lula Clay: SOURCE (organization) Award recipient, E1150 [29AU]

Narigi, John V.: Monterey Peninsula Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E322 [13MR]

Nashville, TN: Nashville Public Library recipient of Library Journal and Gale Cengage Learning (company) Library of the Year award, E1061 [26JY]

National Academy of Inventors, Inc.: tribute to Fellows Program inductees, E448 [4AP]

National Immigration Law Center (organization): Coalition on Human Needs Human Needs Hero award recipient, E1019 [19JY]

National Medal of Honor Day: observance, H2469 [28MR], H2520 [29MR], E389 [27MR]

National Mining Association: tribute to Sentinels of Safety award recipients, E1577 [15NO]

Navarrete, Jesus: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E447 [4AP]

Naylor, Merrill O.: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie Medal recipient, E1405 [23OC]

Nelson, Collin: West Des Moines, IA, Chamber of Commerce Emerging Citizen of the Year award recipient, E1499 [2NO]

New Castle, PA: Laurel Junior/Senior High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9602 [4DE], E1647 [4DE]

New Haven, MO: tribute to New Haven High School girls' track and field relay team, E1129 [11AU]

New Providence, NJ: Academy of Our Lady of Peace recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H7978 [12OC]

New Terrain Brewing Co.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E369 [23MR]

Nguyen, Isaih: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E874 [22JN]

Nguyen, Joseph: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E874 [22JN]

Nicholson, Cole: Eagle Scout Award recipient, E1491 [2NO]

Nilsson, Chris: Texas Computer Education Association Technology Administrator of the Year award recipient, E330 [15MR]

Niswander, Jill: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E218 [16FE]

Nobel Prize: recognition of Barry C. Barish for physics, H7683 [3OC]

___recognition of Kip S. Thorne for physics, H7683 [3OC]

___recognition of Rainer Weiss for physics, H7683 [3OC]

Noel, Avery: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E831 [15JN]

Nolan, Jeff: Madison County, IA, Chamber of Commerce Business Person of the Year Award recipient, E1514 [6NO]

Norman, Neil: National Society of Professional Engineers Award recipient, H7208 [8SE]

Northern Indiana Public Service Co.: tribute to Luminary Award recipients, E1256 [25SE]

Northern Virginia Chamber of Commerce: tribute to Distinguished Service Award recipients, E1396 [19OC]

Nunes, Tom, Sr.: Grower-Shipper Association of Central California E.E. ``Gene'' Harden Award for Lifetime Achievement in Central Coast Agriculture recipient, E875 [22JN]

Nunez, Miguel Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E793 [8JN]

Nykamp, Henry J.: French Knight of the Legion of Honor Medal recipient, H5306 [29JN]

Oates, Rick: Tonawanda, NY, Common Council Exchange Club Fire Fighter of the Year award recipient, E494 [8AP]

Okeechobee, FL: Young Guns at Quail Creek (sport shooting team) winner of Scholastic Clay Target Program National Championship, H6029 [19JY]

O'Keeffe, Cathy: FBI Director's Community Leadership Award recipient, E554 [27AP]

Olney, IL: Richland County Middle School recipient of National Association of Music Merchants Foundation SupportMusic Merit Award, E799 [8JN]

Olson, Garett: Eagle Scout Award recipient, E82 [24JA]

Omar, Ayan: Minnesota Dept. of Human Services Outstanding Refugee award recipient, H8526 [7NO]

Ontiveros, Ginger: Victor Valley College Alumni Hall of Fame inductee, E233 [27FE]

Ortiz, Citlalli: Women's Youth World Boxing Championships gold medal winner, E1707 [14DE]

Osmonson, Cade: Eagle Scout Award recipient, E1747 [21DE]

Packer, Paul: National Wrestling Hall of Fame inductee, H3071 [3MY]

Paducah, KY: Paducah Area Chamber of Commerce recipient of Association of Chamber of Commerce Executives Chamber of the Year award, H6027 [19JY]

Palm Bay, FL: tribute to Palm Bay Police Dept., Annual Valor Award recipients, E236 [27FE]

Pardini, Jim: Central California Restaurant Association Lifetime Achievement Award recipient, E336 [16MR]

Parish, James W.: Florida Dept. of Transportation Aviation Professional of the Year award recipient, E1088 [28JY]

Parker, Clinton: National Association of Letter Carriers Hero of the Year award recipient, E1319 [4OC]

Parks, Cherri: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1616 [29NO]

Parnacott, Levi: Eagle Scout Award recipient, E1747 [21DE]

Parr, Matthew: Eagle Scout Award recipient, E1028 [20JY]

Partridge, Robert: Eagle Scout Award recipient, E1750 [21DE]

Pashek, Taylor: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E878 [22JN]

Patton, Kamela: Consortium of Florida Education Foundation Superintendent of the Year award recipient, E1646 [4DE]

Patty, Patrick L.: Cabarrus County, NC, Robert Jackson Eury Memorial Award recipient, E600 [3MY]

Pellant, William: Eagle Scout Award recipient, E1553 [13NO]

Penn, Augusta M.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E832 [15JN]

Pennsylvania: Shady Side Academy team winner of Congressional App Challenge for 14th Congressional District, E1656 [5DE]

___tribute to Dept. of State Fulbright Award recipients from the Fifth Congressional District, H5437 [12JY]

___tribute to Medal of Honor recipients, H2520 [29MR]

___tribute to Pennsylvania 5th Congressional District Congressional Art Competition winners, H3071 [3MY]

___tribute to Pennsylvania 6th Congressional District Congressional Art Competition winners, H2855 [26AP]

Pensacola Blue Wahoos (baseball team): Southern League of Professional Baseball Clubs Community Service Award recipient, E537 [25AP]

Percival-Newby, Judith: SOURCE (organization) Award recipient, E1149 [29AU]

Perry Technical Institute: Accrediting Commission of Career Schools and Colleges School of Excellence Award recipient, H7845 [5OC]

Petaluma, CA: Liberty Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1525 [7NO]

Peters, Amanda: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E804 [12JN]

Petersen, Janet: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1516 [6NO]

Peterson, Becky: Iowa American Cancer Society Hero of Hope Award recipient, E1469 [31OC]

Peterson, Bradley H.: Sonoma County Winegrape Commission Viticulture Award of Excellence, E804 [12JN]

Pezza, Bill: Bristol, PA, Learning Centers Advisory & Oversight Committee Person of the Year award recipient, H8279 [31OC]

Philadelphia, PA: MaST Community Charter School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H7959 [11OC]

Phillips, Nick: Eagle Scout Award recipient, E663 [18MY]

Phippens, Sharon: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1525 [7NO]

Pierce, Julie: National Association of Elementary School Principals Alabama National Distinguished Principal award recipient, E407 [29MR]

Pimentel, Lilly: Kings County, CA, Farm Bureau President's Award recipient, E1393 [19OC]

Pippins, Kayla: Jackson, MS, Public Schools JROTC Cadet of the Year award recipient, E888 [23JN]

Pisgah National Forest: Grandfather Ranger District recipient of Forest Service southern region Restored and Resilient Landscapes Award, H9851 [13DE]

Plasencia, Illa: Iowa Latino Hall of Fame inductee, E1133 [15AU]

Podegracz, Mike: Victor Valley College Foundation Distinguished Service-Community Service Award recipient, E236 [27FE]

Polden, Dan: Santa Clara University School of Law Edwin J. Owens Award recipient, E323 [13MR]

Ponce, Christine: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1492 [2NO]

Porchetta, Dante: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E851 [20JN]

Porter, Abigail: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E805 [12JN]

Porto, Betty: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E506 [14AP]

Portuguese American Leadership Council of the U.S.: tribute to Portuguese-American Leadership Award recipients, E1290 [28SE]

PPL Electric Utilities Corp.: inclusion in Human Rights Campaign Foundation Best Places To Work for LGBT Equality list, E1301 [2OC]

Pride, Savannah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E779 [7JN]

Priest, Joel: Eagle Scout Award recipient, E1748 [21DE]

Primus Aerospace, Inc.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E368 [23MR]

Prince William County, VA: tribute to Washington (DC) Post Prince William County Schools Principal of the Year Award nominees, E235 [27FE]

___tribute to Washington (DC) Post Prince William County Schools Teacher of the Year Award nominees, E234 [27FE]

Probst, Raymond, Jr.: Eagle Scout Award recipient, E24 [5JA]

Pueblo, CO: Connect Charter School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1572 [15NO]

Pugh, Erika: Dept. of State Critical Language Scholarship recipient, H5420 [11JY]

Purcellville, VA: Emerick Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1349 [10OC]

Purdy, Janet: Dept. of State Critical Language Scholarship recipient, H5420 [11JY]

Pyron, April: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E833 [15JN]

Quinata, Derrick M.: SBA Guam Small Business Person of the Year award recipient, E459 [5AP]

Ram, Janya: Girl Scout Gold Award recipient, E1206 [12SE]

Ramos, Elijah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E863 [21JN]

Ramos, Saul: National Education Association Education Support Professional of the Year award, E598 [3MY]

Rawson, Nathan P.: Eagle Scout Award recipient, E1029 [20JY]

RDG Planning and Design (company): Des Moines, IA, East and South Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E1475 [1NO]

Red Creek, NY: Red Creek High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1485 [1NO]

Red Rocks Community College: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Genesis Award recipient, E367 [23MR]

Redfern, Kathleen: Walton County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E87 [24JA]

Reed, Glenda: Vista Maria (organization) Woman of Achievement honoree, E553 [27AP]

Reeves, Timothy: National Organization of State Offices of Rural Health Community Star award recipient, H9471 [29NO]

Regan, Larry: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation Lifetime Achievement Award recipient, E1581 [16NO]

Reinhold, Sheila: Conservative Synagogue Adath Israel of Riverdale, NY, Hazon Award recipient, E1114 [4AU]

Reitz, Spencer: Eagle Scout Award and Bronze Palm recipient, E732 [25MY]

Reneau, Aleyna: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E806 [12JN]

Renfro, Rhonda: Solano County, CA, Woman of the Year award recipient, E386 [24MR]

Reston, VA: tribute to Cornerstones, Inc., and Greater Reston Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E1484 [1NO]

___tribute to Greater Reston Chamber of Commerce Chamber Excellence Award recipients, E1395 [19OC]

Reynolds, Jody: inclusion in dsm Magazine ``Sages Over 70'' list, E1703 [14DE]

Rice, Joyce M.: SOURCE (organization) Award recipient, E1150 [29AU]

Rice, Meghan: Girl Scout Gold Award recipient, E1047 [25JY]

Rich, Jeremy: National Association of Elementary School Principals New York National Distinguished Principal Award recipient, H7960 [11OC]

Richard, Barry: Congressional Veteran Commendation recipient, E1497 [2NO]

Richards, Stan: American Advertising Federation Hall of Fame inductee, E643 [16MY]

Richardson, Lauryn: Texas Girls Coaches Association volleyball academic all-state recognition recipient, E159 [7FE]

Richmond, TX: Fort Bend County Fire Marshal's Office recipient of Texas Fire Marshall Association Achievement of Excellence Award and Texas Commission on Law Enforcement Letter of Appreciation, E1551 [13NO]

Riley, Nathan: Eagle Scout Award recipient, E746 [2JN]

Rios, Victoria: Congressional App Challenge winner for Florida 27th Congressional District, H2634 [4AP]

Ritter, Daniel: Congressional Veteran Commendation recipient, E1641 [1DE]

Rivera, Anais: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E806 [12JN]

Roberts, Herman: Chicago, IL, Blues Hall of Fame inductee, E1366 [12OC]

Roberts, Martha: Florida Dept. of Agriculture and Consumer Services Woman of the Year in Agriculture award recipient, H5767 [13JY]

Robinson, Alan: Cass County, IA, Cattleman's Association Hall of Fame Award recipient, E662 [18MY]

Rochester Hills, MI: Brewster Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9267 [15NO]

___Hamlin Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9267 [15NO]

___Rochester Adams High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H9267 [15NO]

Rock Island, IL: Kids Invested in Natural Growth (KING) Program recipient of Illinois Governors's Hometown Award, E1707 [14DE]

Roderique, John: Joplin, MO, Area Sports Hall of Fame inductee, E1671 [7DE]

Rodgers, Jaylin: Jackson, MS, Public Schools Junior ROTC Cadet of the Year award recipient, E494 [8AP]

Rodriguez, Christine: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E472 [6AP]

Rodriguez, Ian: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E423 [3AP]

Rogers, Tim: Wheat Ridge, CO, Mayor's Partnership Award recipient, E1292 [28SE]

Rohlfs, Brock: Eagle Scout Award recipient, E1312 [3OC]

Rosamilia, Lorraine: Pennsylvania Medical Society Pennsylvania Top Physicians Under 40 award recipient, H9471 [29NO]

Rospert, Donald E.: Ohio Veterans Hall of Fame inductee, E1529 [8NO]

Ross, Akil E., Sr.: National Association of Secondary School Principals National Principal of the Year award recipient, H8085 [24OC]

Ross, Kevin: Council for Agricultural Research, Extension, and Teaching (CADET) Iowa Delegate designee, E459 [5AP]

Ross, Mary: None Like You/We Care Community Outreach (organization) honoree, E187 [14FE]

Roth, Alisa: Iowa Small Business Development Centers Deb Dalziel Woman Entrepreneurial Award recipient, E343 [17MR]

Rubinoff, Ronit: Sonoma County, CA, Woman of the Year award recipient, E387 [24MR]

Russell, Kathleen: Georgia Press Association President's Award recipient, H5053 [22JN]

Russell, Tina and Jeff: Adams, IA, Community Chamber of Commerce Entrepreneur of the Year award recipients, E462 [5AP]

Ryan, Jennifer: West Chamber (organization) Celebrate Women Award recipient, E1616 [29NO]

Sabinas, Aide (Idaly): Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E807 [12JN]

Sacks, Richard: Conservative Synagogue Adath Israel of Riverdale, NY, Hazon Award recipient, E1114 [4AU]

Sacramento, CA: tribute to Sacramento Metropolitan Chamber of Commerce Dinner and Business Awards Ceremony honorees, E100 [30JA]

Sacramento, CA, Chinese Community Service Center: Chinese American Council of Sacramento, CA, Community Service Award recipient, E1395 [19OC]

Sadki, Cherif: Virginia Association of Secondary School Principals High School Principal of the Year award recipient, E1484 [1NO]

Salamon, Donna: Salanter Akiba Riverdale High School, New York, NY, Michael Schreck Memorial Community Service Award recipient, E161 [7FE]

Salazar, Angelina: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E835 [15JN]

Salazar, Ken: Colorado Latino Hall of Fame inductee, E1448 [27OC]

Samons, Jody: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1493 [2NO]

Samora, Annaselia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E834 [15JN]

San Jacinto College: Aspen Institute Aspen Prize for Community College Excellence finalist, E359 [21MR]

San Rafael, CA: Sun Valley Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E19 [4JA]

Sanchez, Andrea: 3d Congressional District of Florida Congressional App Challenge winner, H9794 [12DE]

Sanchez, Brianne: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E244 [28FE], E517 [20AP]

Sanchez, Maria: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E948 [10JY]

Sandager, Philip: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E258 [1MR]

Sandhu, Jaswinder: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1494 [2NO]

Sandoval, Carmela: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E948 [10JY]

Saratoga County, NY, Prosperity Partnership (organization): International Economic Development Council Silver Excellence award recipient, E1342 [6OC]

Saroki, Victor: Chaldean American Chamber of Commerce Chaldean American Business Person of the Year award recipient, E568 [28AP]

Sarri, Rosemary: Alternatives for Girls (organization) Role Model Award recipient, E374 [23MR]

Sashco, Inc.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E345 [20MR]

Scales, William: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E210 [16FE]

Schatzberg, Nora: Pleasant Hill, IA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E1470 [31OC]

Schicker, Auzriell: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E835 [15JN]

Schlechter, Ellen: National Federation of Independent Business Young Entrepreneur Award recipient, E1058 [26JY]

Schleeter, Jack: Eagle Scout Award recipient, E752 [2JN]

Schoellkopf, Daniel: Eagle Scout Award recipient, E1125 [8AU]

Schooner, Sue: Athena International (organization) Organizational Leadership Award recipient, E110 [31JA]

Schutter, Carson: Eagle Scout Award recipient, E754 [2JN]

Schwandt, Pam: Art Educators of Minnesota Middle Level Art Teacher of the Year award recipient, H4229 [17MY]

Schwartz, Amy: EPA Presidential Innovation Award for Environmental Educators Honorable Mention recipient, E1205 [12SE]

Schwartz, Susan: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1525 [7NO]

Schwegler, Bob: Stearns County, MN, Board of Commissioners lifesaving award recipient, H6307 [26JY]

Scinta, Sam: City of Tonawanda, NY, Democratic Committee Man of the Year Award recipient, E273 [6MR]

Sconiers-Chapman, Mary: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1532 [8NO]

Scott, Susan: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1526 [7NO]

Searcy, Christian D.: Anti-Defamation League of Palm Beach, FL, Jurisprudence Award recipient, E1532 [8NO]

Seidner, Cheryl: Humboldt County, CA, Citizen of the Year award recipient, E1443 [26OC]

Seminole, FL: Military Order of the Purple Heart Purple Heart City designee, E1260 [25SE]

Sepulveda-Dempsey, Sonia: Rio Grande Valley, TX, Sports Hall of Fame inductee, E996 [14JY]

Sexton, Amanda Grady: New Hampshire Attorney General's Office Sandra Matheson Award for Exemplary Commitment to Victims of Crime recipient, E1573 [15NO]

Seydel, Guy: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation George Meany Award recipient, E1581 [16NO]

Seyfer, Tinamarie: Wheat Ridge, CO, Member of the Year Award recipient, E1293 [28SE]

Seyfer Automotive, Inc.: Wheat Ridge, CO, Business of the Year Award, E1289 [28SE]

Shade Tree Auto (business): Grimes, IA, Chamber and Economic Development (organization) Business of the Year award recipient, E1450 [27OC]

Shake, Sabu J.R.: Paisano of the Year award recipient, E153 [7FE]

Shannon-Bannister, Barbara: Martin Luther King, Jr. Business Awards Trailblazer Award recipient, E45 [10JA]

Sharp, Meredith: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Missouri, E770 [6JN]

Shavertown, PA: tribute to Shavertown Volunteer Fire Dept., Medal of Valor recipients, E1379 [16OC]

Shaw, Courtney: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E244 [28FE]

Shelton, Beth: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E245 [28FE]

Shields, Tessa: Iowa Governor's Scholar Recognition honoree, E882 [22JN]

Shinar, Mark: Salanter Akiba Riverdale High School, New York, NY, Audrey Schurgin Memorial Faculty Award recipient, E162 [7FE]

Shipley, Brenden: Congressional Award Bronze and Silver Medals recipient, E393 [27MR]

Showalter, Marcia: Madison County, IA, Health Care System DAISY Award recipient, E1420 [24OC]

Sierra, Angela: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E808 [12JN]

Simpson, Don: Silver Star recipient, E1091 [28JY]

Simpson, Mark: Dept. of State Fulbright Award recipient, E982 [13JY]

Simpson-Kent, Ivan: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Skidmore, Ana: Athena International (organization) Organizational Leadership Award recipient, E109 [31JA]

Slinger, Ron: Arvada, CO, Chamber of Commerce Chairman's Choice award recipient, E116 [1FE]

Sloma, Richard J.: Polish Scholarship Fund, Inc., Pole of the Year award recipient, E813 [13JN]

Smiley family: Historic Hotels of America and Historic Hotels Worldwide (organization) Legendary Family Historic Hoteliers of the Year award recipient, E1565 [14NO]

Smith, Anthony: Purple Heart recipient, H8156 [25OC]

Smith, Brent: Grimes, IA, Chamber and Economic Development (organization) Citizen of the Year award recipient, E1450 [27OC]

Smith, Carrie: Iowa Wine Growers Association Winemaker of the Year award recipient, E1492 [2NO]

Smith, Izabella: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E875 [22JN]

Smith, John A.: U.S. Poultry & Egg Association Workhorse of the Year Award recipient, E146 [6FE]

Smith, Michael A.: Shepherd University President's Award recipient, E822 [13JN]

Smith, Paul: Institute for Excellence in Sales & Business Development Lifetime Achievement Award recipient, E1417 [24OC], E1468 [31OC]

Smith, Richard D.: North Carolina Central University Alumni Association Alumni Founder's Lifetime Achievement Award recipient, H5835 [14JY]

Smith, Suzanne: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E943 [6JY]

Smith, Tammy: Taco John's International, Inc., Manager of the Year award recipient, E1420 [24OC]

Smith-Blackwell, Olivia: New York State Academy of Family Physicians, Erie County Chapter Golden Stethoscope Award recipient, E1459 [31OC]

Snell, Michael: Pennsylvania Association of School Administrators Superintendent of the Year award recipient, E1427 [25OC]

Solis, David: Riverside County, CA, Sheriff's Dept., Public Safety Officer Medal of Valor recipient, H9849 [13DE]

Soroptimist International of St. Helena, CA (organization): St. Helena, CA, Chamber of Commerce Nonprofit of the Year award recipient, E269 [2MR]

Sourlis, Tom: Calumet Council of the Boy Scouts Distinguished Citizen of the Year award recipient, E1482 [1NO]

South Carolina: tribute to business-friendly and job creation environment, H6478 [27JY]

___tribute to recipients of NSF Established Program To Stimulate Competitive Research grants that established the Materials, Assembly, and Design Excellence (MADE) in South Carolina initiative, H8280 [31OC], E1466 [31OC]

South Riding, VA: tribute to Freedom High School Odyssey of the Mind team, E856 [20JN]

Southeastern Illinois College: Model Illinois Government Outstanding Large Delegation Award recipient, E295 [8MR]

Spann, Pervis: Chicago, IL, Blues Hall of Fame inductee, E1380 [16OC]

Sparks, Kelly: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E246 [28FE]

Speicher, Jodi: Sauk Rapids, MN, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, H4229 [17MY]

Springfield, PA: E.T. Richardson Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ``Pennsylvania Don Eichhorn Schools_Schools to Watch'' list, E636 [16MY]

Springfield, VA: tribute to Greater Springfield Chamber of Commerce ``Above and Beyond'' Award recipients, E1418 [24OC], E1453 [31OC]

___tribute to Greenspring Retirement Community President's Volunteer Service Award recipients, E237 [27FE]

___tribute to VFW Post 7327 award recipients, E435 [4AP]

St. Cloud, MN: Minnesota Dept. of Health Source Water Protection Award recipient, H7492 [26SE]

___St. Cloud Federal Credit Union inclusion in Minneapolis (MN) Star Tribune Top 150 Workplaces in Minnesota list, H5989 [19JY]

___St. Cloud Hospital recipient of Hospitals and Health Networks (organization) Most Wired Hospital award, H7226 [12SE]

St. Simons Island, GA: Southern Soul Barbeque (restaurant) recipient of Southern Living (publication) Best of the South Award, H2524 [29MR]

Stacy, Tracee: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1527 [7NO]

Stahura, Joe: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation Community Services Award recipient, E1581 [16NO]

Stanks, Edward W., Jr.: Wyoming Valley Children's Association Making a Difference Award recipient, E605 [4MY]

Stanley, Bill: Chamber of Commerce of Eastern Connecticut William Crawford Distinguished Service Award recipient, E1536 [8NO]

Starr, David: Massachusetts Governor's Award in the Humanities recipient, E1619 [29NO]

State College, PA: Trout Unlimited (organization) Spring Creek Chapter National Gold Trout Award recipient, H2225 [20MR]

Stellabotte, Jessica: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1191 [8SE]

Stenzel, Deloris and Glen: Shenandoah, IA, Chamber and Industry Association Farm Family of the Year Award recipient, E1516 [6NO]

Stevinson, Greg: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E1270 [26SE]

Stewart, Chris: Langley School, McLean, VA, National Geographic Bee winner, E322 [13MR]

Stewart, Christopher: National History Day (organization) Normandy_Sacrifice for Freedom Albert H. Small Student and Teacher Institute program participant, H4316 [18MY]

Stiles, Eric: Pennsylvania Governor's Victim Service Pathfinder Award recipient, E548 [26AP]

Stites, Mike: Wheat Ridge, CO, City Council Partnership Award recipient, E1291 [28SE]

Stockman, Aaron J.: Eagle Scout Award recipient, E25 [5JA]

Stoltz, Frank: Congressional Veteran Commendation recipient, E1639 [1DE]

Stompro, Mertie: Arizona Second Congressional District First Responders of Distinction Award recipient, H5440 [12JY]

Stone, Lisa: Springfield (IL) State Journal-Register First Citizen Award recipient, E1503 [3NO]

Stranix, Brynda: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1478 [1NO]

Strickler, Kevin: Congressional Veteran Commendation recipient, E1636 [1DE]

Stubbers, James: Eagle Scout Award recipient, E1412 [24OC]

SubstiToothFairy (company): Chester and Delaware County, PA, SCORE Association Small Business Achievement Award recipient, E749 [2JN]

Sugar Land, TX: Anonymous Cafe (business) recipient of BuzzFeed (Internet site) best bakery in Texas award, E972 [12JY]

___Fort Bend Independent School District H-E-B (business) Excellence in Education Award recipient, E723 [25MY]

___Houston Methodist Sugar Land Hospital recipient of Leapfrog Group (organization) `A' rating for patient safety, E28 [5JA]

___Texas Travel Industry Association Texas Travel Counselors Conference ``Best City'' award recipient, E799 [8JN]

___tribute to Boy Scout Troop 1631 Eagle Scout Award recipients, E49 [11JA]

Sugarman, Bonnie: SOURCE (organization) Award recipient, E1150 [29AU]

Sukhbir, Kyle: Congressional Veteran Commendation recipient, E1637 [1DE]

Sullivan, Christie: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E250 [28FE]

Swaggerty, Parker: Eagle Scout Award recipient, E1030 [20JY]

Swann, Paul: Dept. of State Fulbright Award recipient, H5768 [13JY]

Swerdfeger, Keith: Colorado State University-Pueblo Lifetime Business Achievement Award recipient, E1357 [11OC], E1379 [16OC]

Swope, Carl: TIME (publication) Dealer of the Year award recipient, E333 [16MR]

Syposs, Gayle: Erie County, NY, Democratic Committee Joseph F. Crangle Legacy Award recipient, E274 [6MR]

Talley, Jachob: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E876 [22JN]

Tanui, Susan: Army Soldier-Athlete of the Year award recipient, H1575 [7MR]

Teachout, Chris: Iowa Dept. of Agriculture and Land Stewardship and Iowa Farm Bureau Iowa Conservation Farmer of the Year award recipient, E1134 [15AU]

Tejada-Sandoval, Stacey: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E463 [5AP]

Texas: tribute to Dept. of State Fulbright Award recipients from the Twenty-Fourth Congressional District, E1045 [25JY]

Thelen, Richard: Michigan Fitness Foundation Wins for Warriors Veteran of the Year Award recipient, E518 [20AP]

Theriot, Harley: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E877 [22JN]

Thiele, Andy: International Foodservice Distributors Association Truck Driving Championship award recipient, H8526 [7NO]

Thomas, Liz: Samaritan Healthcare and Hospice Circle of Excellence Award recipient, E179 [13FE]

Thomas, Rema-Elena: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E799 [8JN]

Thomas, Richard: Sonoma County, CA, Winegrape Commission Nick Frey Community Contribution Award recipient, E55 [12JA]

Thompson, Robert: East Union High School, Afton, IA, Military Recognition Award recipient, E1536 [8NO]

Thornton, Kelby: SkillsUSA Inc., National SkillsUSA Masonry Contest award recipient, E924 [29JN]

Thrasher, John: Florida Dept. of Veterans' Affairs Florida Veterans' Hall of Fame inductee, H9528 [30NO]

3D Systems, Inc.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E367 [23MR]

Thurman, Josh and Mandy: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, H7592 [28SE]

Titusville, PA: Titusville Area Hospital recipient of National Organization of State Offices of Rural Health national recognition for overall excellence in patient perspective, H9711 [7DE]

Torchia, Christian C.: Eagle Scout Award recipient, E23 [5JA]

Torchiana, Emily: Jefferson Awards Foundation Jacqueline Kennedy Onassis Award for Public Service recipient, H5301 [29JN]

Tormey, Erin: Half Moon Bay, CA, Chamber of Commerce Farmer of the Year award recipient, E419 [3AP]

Torrance, Emily: Athena International (organization) Organizational Leadership Award recipient, E107 [31JA]

Torres, Betsabe A.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E421 [3AP]

Torres, Noemi: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E471 [6AP]

Torres-Marchand, Jorge: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E878 [22JN]

Tran, Jimmy: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E879 [22JN]

Tran, Khang: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E980 [13JY]

Tribolet, Nanci: American Mothers, Inc., Iowa Mother of the Year award recipient, E1421 [24OC]

Triggs, Peggy: Grimes, IA, Chamber and Economic Development (organization) Ambassador of the Year award recipient, E1449 [27OC]

Trohkimoinen, John: California Casualty (company) Award for Teaching Excellence recipient, E1754 [21DE]

Trotter, Loice (LA): Congressional Veteran Commendation recipient, E1638 [1DE]

Truelove Fairey, Amanda: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E508 [14AP]

Truitt, Gery B.: Congressional Veteran Commendation recipient, E1482 [1NO]

Truitt, William: Eagle Scout Award recipient, E85 [24JA]

Trujillo, Eli: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E424 [3AP]

Truong, Jackie: California 5th Congressional District American Dream Award recipient, E946 [6JY]

Tsehaye, Ruth: Commerce City, CO, Entrepreneurial Spirit award recipient, E345 [20MR]

Turner, Jeff: Elgin, IL, Cosmopolitan Club Distinguished Service Award recipient, E1041 [24JY]

Turner, Susan: SOURCE (organization) Award recipient, E1150 [29AU]

Turning Natural, Inc.: District of Columbia Small Business of the Year award recipient, E832 [15JN]

Twomey, Al and Penny: Wyoming CARES (organization) Volunteer of the Year Award recipients, E1753 [21DE]

U.S. Bancorp: Fortune (publication) World's Most Admired Superregional Bank award recipient, H2188 [20MR]

U.S. Merchant Marine: tribute to service of Mariners during World War II, E650 [17MY]

Udoema, Corliss: SBA Virginia Small Business Person of the Year award recipient, E748 [2JN]

United Power, Inc.: Commerce City, CO, Economic Development Award for Leadership recipient, E346 [20MR]

University of Florida: Machine Intelligence Laboratory Engineering Team winner of AUVSI Foundation Maritime RobotX Challenge, H249 [10JA]

___Sid Martin Biotechnology Development Institute International Business Innovation Association Randall M. Whaley Incubator of the Year award recipient, H2770 [6AP]

University of Minnesota: tribute to Minnesota Farm Family of the Year award recipients, H7492 [26SE]

___University of Minnesota Libraries recipient of Institute of Museum and Library Services National Medal for Museum and Library Service award, E1167 [6SE]

Urban, Toni: Business Record (publication) Women of Influence honoree, E1513 [6NO]

Urioste, Keaton: C–SPAN StudentCam documentary competition honoree, E359 [21MR]

Urista, Mark and Deb: Elk River, MN, Chamber of Commerce Keystone award recipient, H8526 [7NO]

Valadao, Eduardo and Maria: Kings County, CA, Dairy Couple of the Year award recipient, E922 [29JN]

Valdez, Neyra: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E443 [4AP]

Valerian, Valerie: Texas Girls Coaches Association volleyball all-state recognition recipient, E157 [7FE]

Valiente, Monica: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E791 [8JN]

Valley Screen Process (business): Indiana Governor's Half Century Business Award recipient, E1438 [26OC]

Van de Kamp, Andrea: Los Angeles Parks Foundation Rose Award recipient, E505 [14AP]

Van Kirk, Pam: Illinois Library Association Illinois Library Luminary honoree, E1704 [14DE]

Vandersteen, Charles (Buck): Louisiana Agriculture Hall of Distinction inductee, H2188 [20MR]

Vandever, Blake: Eagle Scout Award recipient, E81 [24JA]

Vargas, Henry: Iowa Latino Hall of Fame inductee, E1134 [15AU]

Vartega Carbon Fiber Recycling, Inc.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E429 [3AP]

Vega, Mikah: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E438 [4AP]

Velasco, Juanita (Sheba): World Experiences Foundation Global Citizen Award for Indigenous Diplomacy recipient, E223 [21FE]

Veterans: tribute to Illinois 16th District Congressional Veteran Commendation recipients, E1069 [27JY]

Vienna, VA: tribute to Vienna Police Dept., Valor Award recipients, E441 [4AP]

Vietnamese Conflict: anniversary of the Fall of Saigon, H2960 [28AP]

Vigil, Josiah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E981 [13JY]

Villaronga, Raul: Congressional Veteran Commendation recipient, E1402 [23OC], E1498 [2NO]

Villa-Serrano, Sylvia: Contra Costa County, CA, Woman of the Year award recipient, E387 [24MR]

Vinay, Ananya: E.W. Scripps Co., National Spelling Bee winner, H4655 [7JN]

Virginia: tribute to Dept. of State Fulbright Award recipients, E990 [14JY]

___tribute to Northern Virginia PTA Annual Award recipients, E436 [4AP]

Volpei-Gussow, Karen: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E507 [14AP]

Volunteer Fairfax (organization): tribute to Fairfax County, VA, Volunteer Service Award recipients, E1408 [24OC], E1463 [31OC]

Vulchi, Priya: Congressional Award Gold Medal recipient, E851 [20JN]

Wagner, Chauncey L.: Eagle Scout Award recipient, E1748 [21DE]

Waldrop, Dan: Northern Indiana Area AFL–CIO Labor Federation Union Labor Award recipient, E1581 [16NO]

Waleski, Stanley: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Achievement Award recipient, E340 [17MR]

Walker Co.: Gateway Area Development District Regional Outstanding Business Award recipient, E106 [31JA]

Wall, Kim: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E249 [28FE]

Waller, Brian: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E259 [1MR]

Walls, Ernest: Georgia Military Veterans Hall of Fame inductee, H9265 [15NO]

Walsh, Andy and Amy: Waukee, IA, Citizens of the Year award recipients, E1494 [2NO]

Walsh, Jack: Valley United Way, Shelton, CT, Charles H. Flynn Humanitarian Award recipient, E535 [25AP]

Ward, Grant R.: National Water Resources Association Lifetime Achievement Award recipient, E1561 [13NO], E1567 [14NO]

Ward, Samantha: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E778 [7JN]

Warren, MI: St. John Providence Health System recipient of Chaldean American Chamber of Commerce Humanitarian of the Year Award, E565 [28AP]

Warren, NJ: Woodland School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H7978 [12OC]

Washburn, Isaac A.: Eagle Scout Award recipient, E1555 [13NO]

Washington, IL: Central Intermediate School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1551 [13NO]

Washington, MO: tribute to Washington High School Scholar Bowl team, E1130 [11AU]

Washington (State): West Seattle High School team winner of Congressional App Challenge for 7th Congressional District, H9781 [11DE]

Watauga County, NC: tribute to Girl Scouts bronze and silver award recipients, H9781 [11DE]

Waters, Donald: Monsanto Co., Top Soybean Producer Award recipient, E571 [1MY]

Watson, Stanley: Congressional Veteran Commendation recipient, E1640 [1DE]

Wattleworth, Rebecca: National Network of State Teachers of the Year Illinois Teacher of the Year award finalist, E1020 [19JY]

Waukegan, IL: Waukegan to College Program recipient of Excelencia in Education (organization) Examples of Excelencia award, E1367 [12OC]

Wayne, IL: inclusion in Niche (Internet site) Safest Places to Live in Illinois list, E1039 [24JY]

Wayzata, MN: Oakwood Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H8307 [1NO]

Webster, Bill: Farm Credit Colorado Agriculture Hall of Fame inductee, E203 [15FE]

Weichmann, Joan: Amherst, NY, Women's Interclub Council honoree, E643 [16MY]

Weis, Laura: Illinois Chamber of Commerce Distinguished Executive Award recipient, E1719 [18DE]

Weiss, Nancy: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E362 [22MR]

Weissmandl, Michoel Ber: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 2740), H9478 [29NO]

Westenhaver, Sibyl: Katy, TX, Senior of the Year award recipient, E700 [23MY]

Western Springs, IL: McClure Junior High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1528 [7NO]

Wetherill, Terry: Colorado Emergency Manager of the Year Award recipient, E638 [16MY]

Wheat Ridge, CO: Four Seasons Farmers and Artisan Market recipient of Wheat Ridge Cultural Commission Award, E1287 [28SE]

___Wheat Ridge Animal Hospital recipient of Wheat Ridge Reinvestment Award, E1294 [28SE]

Wheat Ridge Poultry and Meats Co.: Wheat Ridge, CO, Business of the Year Award recipient, E1295 [28SE]

Whipple, Laura: Girl Scouts Gold Award recipient, E1041 [24JY]

White, Kristen: Santa Rosa County, FL, Teacher of the Year award recipient, E273 [6MR]

White, Maggie: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E248 [28FE]

Whiting, Kelly: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E260 [1MR]

Whitlock, Pat: Banks County, GA, Woman in Agriculture Award recipient, E1679 [11DE]

Wickersheim, Jessica: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E425 [3AP]

Wickersheim, Nicole: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E440 [4AP]

Wicks, Cathie: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1495 [2NO]

Wilbanks, Cynthia: United Way of Washtenaw County, MI, Woman of the Year award recipient, E326 [15MR]

Wildermuth, James: Indiana Small and Rural Schools Association Indiana Rural Teacher of the Year award recipient, H5190 [27JN], E910 [27JN]

Wiley, Anthony, Jr.: Buffalo, NY, NAACP Chapter Youth Award recipient, E790 [8JN]

Williams, Ben: Congressional Black Caucus Foundation Annual Legislative Conference Jazz Innovator Award recipient, E1234 [14SE]

Williams, Jayla: Boys & Girls Club of Hall County, GA, Youth of the Year award recipient, E231 [27FE]

Williams, K. Patrice: California 3d Congressional District Woman of the Year award recipient, E1496 [2NO]

Williams, Will: Congressional Veteran Commendation recipient, E1404 [23OC], E1486 [1NO]

Williamson, Keith: Bondurant, IA, Chamber of Commerce Bondurant Citizen of the Year award recipient, E1448 [27OC]

Williamson, Keith A., II: Eagle Scout Award recipient, E1030 [20JY]

Williamson, Kollin L.: Eagle Scout Award recipient, E751 [2JN]

Wills, Kendall C.: Eagle Scout Award recipient, E426 [3AP]

Wilson, Jazzlyn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E425 [3AP]

Winger, Ella May: International Union, United Automobile, Aerospace and Agricultural Implement Workers of America (UAW) Local 865 Woman of Excellence Award recipient, E898 [26JN]

WinTech, Inc.: Missouri Enterprise (organization) Missouri impact! Award for Continuous Improvement in Manufacturing Excellence recipient, E655 [17MY]

Wise, Jennifer: South Carolina Dept. of Education Teacher of the Year award recipient, H3078 [3MY]

Wise, Vernon L., Jr.: Pennsylvania News Media Association Lifetime Achievement Award recipient, E1454 [31OC]

Wolbert, Mitchell K.: Eagle Scout Award recipient, E154 [7FE]

Wolle, Hanna: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E247 [28FE]

Womack, Representative: Dept. of the Army Distinguished Civilian Service Medal recipient, H979 [6FE]

Wonderful Co., LLC.: U.S. Chamber of Commerce Foundation Corporate Citizenship Award for Best Community Improvement Program recipient, E176 [13FE]

Wong, China: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E261 [1MR]

Wood, Carol: Rotary International Vocational Service Leadership Award recipient, E1498 [2NO]

World War II: award a Congressional Gold Medal in honor of Filipino veterans, H8210 [25OC]

___award a Congressional Gold Medal to 5307th Composite Unit (Provisional) known as ``Merrill's Marauders'' for bravery and service in the jungles of Burma (H.R. 667), H9523 [30NO]

Wright, Carolyn: Texas Women Lawyers (organization) Pathfinder Award recipient, E349 [20MR]

Wright, Craig: Navy Emergency Medical Services Provider of the Year award recipient, E1140 [18AU]

___Navy Fire and Emergency Services Emergency Medical Service Provider of the Year award recipient, E1045 [25JY]

Wright, Earl: Moore County, NC, Community Foundation Moore County Man of the Year Award recipient, E1395 [19OC]

Wright, Leon: Michigan Association of Municipal Clerks Township Clerk of the Year award recipient, E1007 [18JY]

Xiong, Tha Ying: Wisconsin 7th Congressional District Paul Bunyan Service Above Self award recipient, E1635 [1DE]

Xu, Bryon: Society for Science & the Public Regeneron Science Talent Search finalist, E360 [21MR]

Yakima, WA: World Food Travel Association Best Beer Experience FoodTrekking Award recipient, H5871 [14JY]

Yanger, Albert: SBA Guam Veteran Small Business Champion award recipient, E454 [5AP]

Yanow, Amy: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E508 [14AP]

Yossi, Lynnette: Grimes, IA, Chamber and Economic Development (organization) Educator of the Year award recipient, E1448 [27OC]

Young, Alyssa: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E246 [28FE]

Young, Chase: Business Record (publication) Forty Under 40 honoree, E262 [1MR]

Young, Ray: Louisiana Agriculture Hall of Distinction inductee, H2188 [20MR]

Yule, Denny and Caroll: Victor Valley College Foundation President's Award recipients, E235 [27FE]

Zelaya, Michael J.: Eagle Scout Award recipient, E1123 [8AU]

Zimmerman, Kyler: 4th Congressional District of Washington (State) Congressional App Challenge winner, H9852 [13DE]

Zionsville, IN: Pleasant View Elementary recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1441 [26OC]

Remarks in Senate

Alston family: Arkansas Farm Bureau Arkansas Farm Family of the Year award recipient, S8044 [14DE]

Armed Forces: provide penalties for the sale of any Purple Heart awarded to a member of the Armed Forces (S. 765), S4806 [3AU]

Avon, IN: Maple Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7716 [1DE]

Baker, Alan: Maine Seacoast Mission (organization) Sunbeam Award recipient, S4758 [2AU]

Bangor, ME: Fourteenth Street School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7013 [6NO]

Bar Harbor, ME: Connors-Emerson School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7012 [6NO]

Black, Timuel D., Jr.: Citizen Action Illinois (organization) Pauls Award recipient, S6284 [3OC]

Brechlin, Earl: Maine Seacoast Mission (organization) Sunbeam Award recipient, S4758 [2AU]

Brownsburg, IN: White Lick Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S6966 [1NO]

Camino, Peter J.: Wyoming Agriculture Hall of Fame inductee, S4613 [31JY]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to Filipino veterans of World War II (S. Con. Res. 23), S5016 [6SE]

___permit use of rotunda for presentation of Congressional Gold Medal to Bob Dole (S. Con. Res. 31), S8151 [19DE]

Carmel, IN: College Wood Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S6966 [1NO]

Congress: tribute to Congressional Award Gold Medal recipients, S3679 [21JN]

Davis, Jerry C.: Council for Advancement and Support of Education E. Burr Gibson Lifetime Achievement Award recipient, S4928 [5SE]

DeGree, Dennis: Catholic War Veterans of the U.S.A., Inc., Most Outstanding Catholic War Veteran award recipient, S6873 [30OC]

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), S1897 [21MR]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), correction in enrollment (H. Con. Res. 53), S2761 [4MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), correction in enrollment (H. Con. Res. 53)_unanimous-consent agreement, S2754 [4MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (H.R. 244), House amendment, S2687, S2696S2698, S2700S2703, S2711, S2714, S2715 [3MY], S2735S2744, S2746, S2747, S2754S2761, S2765, S2768, S2769 [4MY], S2786 [8MY]

___create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (S. 438), S3199 [25MY]

DeYoung, Suzy: Jefferson Awards Foundation Jacqueline Kennedy Onassis Award for Outstanding Public Service Benefitting Local Communities recipient, S3957 [12JY]

Dole, Bob: award Congressional Gold Medal (S. 1616), S4804S4806 [3AU]

Falmouth, ME: Falmouth Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7012 [6NO]

Fargo, ND: Longfellow Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7844 [5DE]

Flewelling Farms (business): Maine Potato Board Farm Family of the Year award recipient, S2798 [8MY]

___McCain Foods Ltd., Champion Grower award recipient, S2798 [8MY]

Flynn, George: Somerset-Pulaski County, KY, Chamber of Commerce Distinguished Community Service Award recipient, S1739 [9MR]

Galles, Donald and Rita Murphy: St. Anthony Tri-Parish Catholic School Foundation honorees, S6354 [5OC]

George, Joseph L.: call for the Navy to decorate and honor heroism for efforts in saving lives of sailors on the U.S.S.

Arizona following the attack on Pearl Harbor in World War II (S. Res. 243), S4775 [2AU], S5024 [7SE]

Grandin, Temple: National Women's Hall of Fame inductee, S4186 [25JY]

Gray, Charles E.: Eagle Scout Award recipient, S1575 [2MR]

Greenfield, IN: Eden Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7058 [7NO]

Heller, Jakob: Eagle Scout Award recipient, S4186 [25JY]

Jackson, Lamar: Heisman Trophy Trust Heisman Memorial Trophy recipient, S46 [4JA]

JRM Foundation for Humanity: tribute to Idaho Hometown Hero Medal award recipients, S6765 [24OC]

Kaster, Paul: National Federation of Independent Business Young Entrepreneur Award recipient, S4187 [25JY]

Kendle, Candace: Association for Corporate Growth Lifetime Achievement Award recipient, S2611 [27AP]

Kimpton, Rozann: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, S6204 [28SE]

Kindred, ND: Kindred Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7843 [5DE]

Las Vegas, NV: Jerome D. Mack Middle School recipient of National Principal Leadership Institute School Innovation and Change Award, S3209 [25MY]

Lee, Christian A.: U.S. Coast Guard Academy Athletic Hall of Fame inductee, S6713 [23OC]

Little Rock AFB, AR: Community Council team recipient of Association of Defense Communities Member of the Year award, S3681 [21JN]

Mattison, Wallace: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, S7886 [6DE]

McCloughan, James C.: award Medal of Honor, S6845 [26OC], S6918 [31OC]

McMurry, Susie: Greater Wyoming Council of the Boy Scouts Strength of America Banquet honoree, S6998 [2NO]

Miller, Keary J.: Air Force Cross recipient, S1738 [9MR]

Mills, Robert W., Jr.: President's Club of Dayton Citizen Legion of Honor Award recipient, S6221 [28SE]

Missile Defense Advocacy Alliance: tribute to Alaska Missile Defender of the Year award recipients, S3194 [25MY]

Montgomerty, IN: Barr-Reeve Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7212 [14NO]

National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals (S. Res. 241), S4673, S4695 [1AU]

New Castle, IN: James Whitcomb Riley Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7332 [27NO]

Nobel Prize: recognition of Barry C. Barish for physics, S6285 [3OC]

___recognition of Kip S. Thorne for physics, S6285 [3OC]

___recognition of Rainer Weiss for physics, S6285 [3OC]

O'Keefe, JoAnna: Freedoms Foundation at Valley Forge George Washington Honor Medal recipient, S2719 [3MY]

Parsons, Terence: United Service Organizations, Inc. (USO) Sailor of the Year award recipient, S7293 [16NO]

Ross, Akil E., Sr.: National Association of Secondary School Principals National Principal of the Year award recipient, S6713 [23OC]

Ryan, Janice: Vermont Community Foundation Lifetime Achievement Award for Community Service recipient, S5000 [6SE]

Schlechter, Ellen: National Federation of Independent Business Young Entrepreneur Award recipient, S4299 [26JY]

Schnieders, Gary: R.J. McElroy Trust (organization) Gold Star Teacher of the Year in the Cedar Valley award and Waterloo, IA, Columbus Catholic High School Teacher of the Year award recipient, S486 [30JA]

Snowflake, AZ: Snowflake Junior High School winner of Samsung Electronics America, Inc., Solve for Tomorrow contest, S2578 [27AP]

U.S. Fish and Wildlife Service: reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management (S. 826), S2217 [4AP], S3375 [8JN], S3394 [12JN]

UnidosUS (organization): Coalition on Human Needs Human Needs Hero award recipient, S4052 [18JY]

University of Arkansas: tribute to Southwest Conference Hall of Fame inductees, S6872 [30OC]

West Fargo, ND: Legacy Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7843 [5DE]

Wheeling, WV: Figaretti's Restaurant named Lovefood.com (Internet site) Best Italian Restaurant in West Virginia, S6356 [5OC]

Wilmoth, Stan: American Cancer Society Spirit of Hope Award recipient, S5884 [25SE]

Worcester, MA: inclusion in TechNet (organization) and Progressive Policy Institute ``Next in Tech'' city index, S2214 [4AP]

World War II: award a Congressional Gold Medal in honor of Filipino veterans, S6712 [23OC], S7819 [4DE]

___award a Congressional Gold Medal to 23d Headquarters Special Troops known as the ``Ghost Army'' (S. 1256), S3260 [6JN]

Zelmer, Gerald R.: Bronze Star recipient, S6397 [16OC]

Zionsville, IN: Pleasant View Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, S7332 [27NO]

Reports

Legion of Merit Award to Sun Li-jen: Dept. of War Decorations Board (1943), H7621 [28SE]

Reports filed

Wildlife Innovation and Longevity Driver (WILD) Act: Committee on Environment and Public Works (Senate) (S. 826) (S. Rept. 115–73), S3009 [17MY]

Texts of

H.R. 244, Honoring Investments in Recruiting and Employing American Military Veterans (HIRE) Act, H1109 [13FE]

H.R. 2283, Dept. of Homeland Security Morale, Recognition, Learning and Engagement Act, H4980 [20JN]

H.R. 4641, award John L. Canley Medal of Honor, H10362 [21DE]

S. 765, Purple Heart Preservation Act, S4806 [3AU]

S. 826, Wildlife Innovation and Longevity Driver (WILD) Act, S3375S3380 [8JN]

S. 1338, Dust Off Crews of the Vietnam War Congressional Gold Medal Act, S3397 [12JN]

S. 1616, Bob Dole Congressional Gold Medal Act, S4804 [3AU], H6638 [5SE]

S. Con. Res. 23, use of Capitol Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to Filipino veterans of World War II, S5006 [6SE], H7287 [12SE]

S. Con. Res. 31, use of Capitol rotunda for presentation of Congressional Gold Medal to Bob Dole, S8150 [19DE], H10361 [21DE]

S. Res. 235, consider establishing Dept. of Defense award program for the departmental cyber community, S4433 [27JY]

S. Res. 241, support goals and ideals of National Purple Heart Recognition Day, S4673 [1AU]

S. Res. 243, call for the Navy to decorate and honor heroism of Joseph L. George for efforts in saving lives of sailors on the U.S.S.

Arizona following the attack on Pearl Harbor in World War II, S4775 [2AU]