AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

Addresses

Joseph W. Novotny Medal Presentation: Senator Tester, S186 [16JA]

Amendments

Indianapolis (U.S.S.): award a Congressional Gold Medal to the crew (S. 2101), S5560, S5589 [1AU]

World War II: award a Congressional Gold Medal to Chinese American veterans in recognition of dedicated service (S. 1050), S6147, S6152 [12SE]

Appointments

Congressional Award Board, H627 [25JA]

Medal of Valor Review Board, S6259 [18SE]

Articles and editorials

Ashland Welcomes Winning Technology Students With Parade, S5714 [20AU]

Gulf Breeze High School Science Teacher Chosen as Santa Rosa Teacher of the Year, S519 [25JA]

Profile—Squier a Living Legend, S1158 [15FE]

Seminole Announces Three Teacher-of-the-Year Finalists, S519 [25JA]

Sergeant Sandlin—Medal of Honor Recipient, S2001 [9AP]

What Makes a Classroom Click? Meet Four Great Teachers Who Make It Happen, S249 [17JA]

Bills and resolutions

Armed Forces: extend certain morale, welfare, and recreation privileges to certain veterans and their caregivers and improve electronic physical access control system used by military commissaries and exchanges (see S. 3201), S4950 [12JY] (see H.R. 5467), H3146 [11AP]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS) (see S. Con. Res. 35), S1244 [27FE] (see H. Con. Res. 106), H1217 [16FE]

Conran, Philip J.: award Medal of Honor (see H.R. 4920), H737 [2FE]

Dept. of Defense: provide for the award of medals or other commendations to handlers of military working dogs and military working dogs (see S. 2954), S2923 [24MY]

Dept. of Energy: provide for prize competitions relative to climate and energy (see H.R. 5031), H1211 [15FE]

Dept. of Veterans Affairs: provide for payment of Medal of Honor special pension to the surviving spouse of a deceased Medal of Honor recipient (see S. 2485), S1316 [1MR] (see H.R. 6679), H7772 [24AU]

——— waive fees for Purple Heart recipients serving on active duty for home loan program guaranteed loans (see H.R. 6161), H5362 [20JN]

Fort Lauderdale, FL: tribute to Dillard High School Dillard Center for the Arts Jazz Ensemble (see H. Res. 958), H5580 [22JN]

Frank, Billy, Jr.: support national day of remembrance in honor of life, legacy, and accomplishments (see S. Res. 430), S1630 [12MR] (see H. Res. 769), H1507 [9MR]

Franklin, Aretha L.: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 3359), S5759 [21AU] (see H.R. 6681), H7772 [24AU]

Gleason, Stephen M.: award Congressional Gold Medal (see S. 2652), S2075 [11AP] (see H.R. 5499), H3209 [12AP]

Kershaw County, SC: National Civic League All-American City designee (see H. Res. 1002), H6463 [17JY]

King, Billie Jean: award Congressional Gold Medal (see H.R. 5001), H1126 [13FE]

Korean War: award Congressional Gold Medal, collectively, to Korean War combat veterans (see H.R. 5222), H1501 [8MR]

Las Damas de Blanco (organization): Cato Institute Milton Friedman Prize for Advancing Liberty recipient (see S. Res. 511), S2725 [16MY] (see H. Res. 916), H4732 [25MY]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (see S. 3321), S5582 [1AU] (see H.R. 6795), H8724 [13SE]

National Purple Heart Recognition Day: support goals and ideals (see S. Res. 591), S5267 [24JY]

Normoyle, Francis E.: award Medal of Honor (see H.R. 5189), H1441 [6MR]

Olympic Games: tribute to Minnesota participants (see S. Res. 417), S1287 [28FE]

——— tribute to U.S. participants in 2018 Olympic Winter Games (see S. Res. 392), S651 [6FE]

Paul, Alice: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 2562), S1765 [15MR]

Powell, Barbara R. Johns: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 5561), H3441 [18AP]

Presidential Medal of Freedom: affirm the power of the President to revoke medal from William H. Cosby, Jr., and provide for criminal penalties for anyone who wears or publicly displays a medal that has been revoked (see H.R. 6810), H8725 [13SE]

Stephens, Don and Deyon: award Congressional Gold Medal (see S. 2714), S2321 [19AP]

U.S. Fish and Wildlife Service: reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management (see H.R. 5885), H4242 [18MY]

Voting: promote innovation in voting, including in voting technology and voter registration technology, election security, and increased voter participation through a challenge prize competition (see H.R. 6564), H7721 [26JY]

World War I: award a Congressional Gold Medal to female telephone operators of the Army Signal Corps, known as ‘‘Hello Girls’’ (see S. 3136), S4410 [26JN]

World War II: award a Congressional Gold Medal, collectively, to U.S. Army Rangers veterans (see S. 3166), S4734 [28JN] (see H.R. 6263), H5973 [28JN]

——— award a Congressional Gold Medal, collectively, to women who joined the workforce to provide vehicles, weaponry, and ammunition to win the war and were referred to as ‘‘Rosie the Riveter’’ (see S. 2500), S1378 [6MR] (see H.R. 4912), H736 [2FE]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (see H.R. 5879), H4242 [18MY]

Citations

Vermont Agricultural Hall of Fame 2018 Inductee Beth Kennett, S5826 [22AU]

Vermont Agricultural Hall of Fame 2018 Inductee Clara Ayer, S5826 [22AU]

Vermont Agricultural Hall of Fame 2018 Inductee Enid Wonnacott, S5827 [22AU]

Vermont Agricultural Hall of Fame 2018 Inductee Robert Foster, S5826 [22AU]

Lists

Congressional Award Gold Medal recipients, E881 [21JN]

Cornerstones, Inc., and Greater Reston, VA, Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E882 [21JN]

Dale City, VA, Christian Church Dale City Multicultural Achievement Awards and Scholarship recipients, E891 [21JN]

Ellis Island Medal of Honor recipients, E48 [16JA]

Fairfax County, VA, Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E967 [3JY]

National Academy of Inventors, Inc., Fellows Program inductees, E431 [11AP]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Bronze Medal of Valor Award recipients, E891 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Certificate of Valor recipients, E891 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Gold Medal of Valor Award recipients, E891 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Silver Medal of Valor Award recipients, E891 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Certificate of Valor Award recipients, E884 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Lifesaving Award recipients, E885 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Bronze Medal of Valor Award recipients, E892 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Certificate of Valor Award recipients, E892 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Lifesaving Award recipients, E892 [21JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Silver Medal of Valor Award recipients, E892 [21JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Fire and Rescue Dept., Merit Award for Valor recipients, E979 [6JY]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Fire and Rescue Dept., Valorous Unit award recipients, E979 [6JY]

Washington (DC) Post Prince William County, VA, Schools Principal of the Year Award nominees, E883 [21JN]

Proclamations

BreAnna I. Nixon Recipient of Greater Lansing, MI, Area Club of the National Association of Negro Business and Professional Women’s Clubs, Inc., Youth on the Move Award: Representative Mike Bishop, E483 [17AP]

Cordell Henderson Recipient of Greater Lansing, MI, Area Club of the National Association of Negro Business and Professional Women’s Clubs, Inc., Frederick Douglass Award: Representative Mike Bishop, E488 [17AP]

Martrell Jackson Recipient of Greater Lansing, MI, Area Club of the National Association of Negro Business and Professional Women’s Clubs, Inc., Youth on the Move Award: Representative Mike Bishop, E480 [17AP]

Theresa Randleman Recipient of Greater Lansing, MI, Area Club of the National Association of Negro Business and Professional Women’s Clubs, Inc., Business Excellence Award: Representative Mike Bishop, E490 [17AP]

Wayne Lynn Recipient of Greater Lansing, MI, Area Club of the National Association of Negro Business and Professional Women’s Clubs, Inc., Community Service Award: Representative Mike Bishop, E486 [17AP]

Remarks in House

Abbott, Dana: National Interscholastic Swimming Coaches Association Hall of Fame Award recipient, E770 [5JN]

Adamson, Dale: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, H27 [9JA]

Agnew, Margaret: Trivity Health, Inc., SilverSneakers National Instructor of the Year Award recipient, E759 [5JN]

Aidukaitis, Kyana: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E669 [17MY]

Aiken, SC: Southern Living (publication) Best Small Town in the South honoree, E360 [22MR]

Air Force: Research Laboratory Information Directorate (Rome Lab) recipient of Federal Laboratory Consortium for Technology Transfer Excellence in Technology Transfer Award, H3431 [18AP]

All Things Artistic Ministries, Inc.: tribute to History Alive—Standing on the Shoulders of Giants Program honorees, E609, E611 [9MY]

Allen, Melanie: Patriot League Scholar-Athlete of the Year award recipient, E705 [22MY]

Allgeier, Sam: Salvation Army Excellence in Leadership Award recipient, E592 [7MY], E718 [23MY]

Al-Ross Screen Printing and Embroidery (business): West Seneca, NY, Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E197 [15FE]

Aly, Sarfraz: OakBend Medical Center, Richmond, TX, Physician of the Year award recipient, E108 [29JA]

Alzina, Amy: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E453 [12AP]

Amirthalingham, Meeha: Discovery Education and 3M Co., America’s Top Young Scientist finalist, E1181 [28AU]

Anderson, John: Arvada, CO, Chamber of Commerce Image Award recipient, E480 [17AP]

Arc of Loudoun County, VA (organization): anniversary, E523 [24AP]

Arkansas: tribute to 2d Congressional District Educational Award Program winners, H3937 [15MY]

Armed Forces: extend certain morale, welfare, and recreation privileges to certain veterans and their caregivers and improve electronic physical access control system used by military commissaries and exchanges, H4702 [24MY]

Arts Council of Fairfax County, VA: tribute to Arts Awards recipients, E636 [11MY]

Asian-American Chamber of Commerce, Inc.: tribute to Excellence Award recipients, E750 [29MY]

Austin, Steve: Congressional Fire Services Institute Mason Lankford Fire Leadership Award recipient, E469 [16AP], E479 [17AP]

Austin, TX: inclusion in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Best Places to Live in the U.S.’’ list, H1553 [14MR]

Avery, Annie: Alabama Nursing Home Association Ms. Alabama Nursing Home award recipient, E1155 [17AU]

Aycock, Al: Greater Fayetteville, NC, Chamber Chairman’s Award recipient, E209 [23FE]

Backyard Beans Coffee Co.: Lansdale, PA, Council Business of the Month award recipient, H7092 [24JY]

Baker, Fran: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E520 [24AP]

Bandimere, John, Jr.: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E521 [24AP]

Bandimere Speedway (business): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Genesis Award recipient, E466 [16AP]

Barta, Brett: Minnesota Hockey Coaches Association Assistant Head Coach of the Year award recipient, H3157 [12AP]

Bartels, Benjamin A.: Eagle Scout Award recipient, E1009 [13JY]

BASF Corp.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E248 [1MR]

Batayola, Teresita: Puget Sound Business Journal Woman of Influence award recipient, E1105 [27JY]

Baudler, Jacob: National FFA Organization American Future Farmers of America Degree Award recipient, E238 [27FE]

Beattie, John: Arvada, CO, Chamber of Commerce Man of the Year award recipient, E481 [17AP]

Becker, Bob: Four Chaplains Memorial Foundation Brotherhood Award recipient, E207 [23FE]

Bedford, TX: tribute to Hurst-Euless-Bedford Independent School District Awards of Excellence recipients and teachers, E361 [22MR]

Bellefonte, PA: Central Pennsylvania Institute of Science and Technology landscaping team winners of Pennsylvania Farm Show Agricultural Education Landscape Exhibits competition, H96 [10JA]

Bender, Barry: Hebrew Institute of Riverdale Community Service Award recipient, E775 [5JN]

Bent Metal Customs (business): Lansdale, PA, Council Business of the Month award recipient, H7092 [24JY]

Bernstein, Betsy: Westchester, NY, Jewish Council Anniversary Gala honoree, E388 [2AP]

Beta Sigma Phi Sorority, Inc.: Salvation Army Spirit of Christmas Award recipient, E588 [7MY], E717 [23MY]

Bill, Gregory D.: Kaye Tertzag Purple Sport Coat Award recipient, E186 [14FE]

Bishop, Leigha: Fort Bend, TX, Independent School District Elementary Teacher of the Year award recipient, E634 [11MY]

Black, L. Joy Gates: Delaware County, PA, Women’s Commission Woman of Achievement Award recipient, E393 [5AP]

Blacknall, Charles T.: Messiah Baptist Church, Yonkers, NY, Men’s Ministry Man of the Year award recipient, E387 [2AP]

Blank, Helen: Coalition on Human Needs Special Human Needs Hero award recipient, E1023 [17JY]

Blas, Josephine M.P.: SBA Guam Veterans Small Business Champion of the Year award recipient, E461 [13AP]

Blea, Darlynn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E685 [18MY]

Block, Timothy M.: National Academy of Inventors, Inc., Fellows Program inductee, H420 [17JA], H485 [18JA]

Boca Raton, FL: tribute to Rotary Club of Boca Raton Opal Award recipients, E77 [19JA]

——— tribute to Rotary Club of Boca Raton Teacher of the Year Award recipients, E445 [12AP]

Bottini, Ivy: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E440 [12AP]

Boutonnet, Ed: Grower Shipper Association E.E. Harden Award for Lifetime Achievement in Central Coast Agriculture recipient, E889 [21JN]

Bowen, Jacob: Greater Hall County, GA, Chamber of Commerce Farmer of the Year award recipient, E500 [18AP]

Bowen, Joab: Greater Hall County, GA, Chamber of Commerce Farmer of the Year award recipient, E500 [18AP]

Braker, Veronica: Manufacturing Institute Science, Technology, Engineering and Production (STEP) Ahead Award recipient, E425 [10AP]

Bratcher, Ashley: Stafford, TX, Municipal School District Teacher of the Year award recipient, E845 [14JN]

Bremer, Carol and Don: Bear Valley Community Healthcare District Foundation Humanitarian Award recipients, E1182 [28AU]

Bremmer, Chad and Deb: Outstanding Farmers of America (organization) National Outstanding Young Farmers Award recipients, E348 [20MR]

Brett, James T.: Eire Society of Boston, MA, Gold Medal Award recipient, E375 [26MR]

Britt, Donna: Boy Scouts 12 Points Award recipient, E489 [17AP]

Brooks, Megan B.: Bucks County, PA, District Attorney’s Office Danny E. Khalouf Memorial Award for Outstanding Performance recipient, H5290 [20JN]

Broward County, FL: tribute to Aging and Disability Resource Center of Broward County Dr. Nan S. Hutchison Broward Senior Hall of Fame inductees, E473 [16AP]

Broward Education Foundation: tribute to Broward County, FL, scholarship award recipients, E664 [16MY]

Brown, Carole and Robert C.: Sugar Land Cultural Arts Foundation Cultural Vanguard Award recipients, E55 [17JA]

Brown, Jack E.: Midwest Partnership Economic Development Corp., Guy Powell Award recipient, E503 [18AP]

Browne, Christopher: Committee for Dulles (organization) Tower of Dulles honoree, E621 [10MY]

Bryan, Logan A.: Eagle Scout Award recipient, E1102 [27JY]

Bryan, TX: anniversary of Bryan-College Station Chamber of Commerce, E1005 [12JY]

Bucci, Anthony M., Jr. (Mike): Columbia County Association in the City of New York Person of the Year award recipient, E623 [10MY]

Buchholz, Lisa: Golden Apple Foundation Golden Apple Award recipient, E617 [9MY]

Buffalo Bill Days, Inc.: Golden, CO, Rotary Club Ethics in Business Award recipient, E659 [16MY]

Bukovac, Robert: American Ambulance Association Stars of Life Award recipient, E772 [5JN]

Burkholder, Steve: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E521 [24AP]

Burton, Dustie: DAISY Foundation Award for Extraordinary Nurses recipient, E772 [5JN]

Buttercase, Zac: Iowa American Legion Law Enforcement Officer of the Year award recipient, E943 [28JN]

Byron, Robert (Red): NASCAR Hall of Fame inductee, E77 [19JA]

Cabrera, Shajn: Greater Fayetteville, NC, Chamber Ambassador of the Year award recipient, E207 [23FE]

Caine, David: Lake Arrowhead, CA, Communities Chamber of Commerce Citizen of the Year Award recipient, E398 [5AP]

Caine, Sheri: Northrop Grumman Foundation Excellence in Engineering Education Award recipient, E493 [18AP]

Calkins, Heather: Salvation Army Begie Hefner Volunteer Award recipient, E594 [7MY], E720 [23MY]

Caltrider, Garret: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E950 [28JN]

Camacho, Beaudy M. Gogue: SBA Guam Home-Based Business Champion of the Year award recipient, E457 [13AP]

Canton, GA: tribute to Creekview High School rocketry team, E1092 [26JY]

Cantrell, Deanna: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E444 [12AP]

Cantrell, Virginia: Thomas Jefferson High School, Council Bluffs, IA, Hall of Fame inductee, E769 [5JN]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS) (H. Con. Res. 106), H1290 [27FE]

Cardenas, Avryon: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E641 [15MY]

Carlson, Teresa: Institute for Excellence in Sales Lifetime Achievement Award recipient, E827 [12JN]

Carpenter, Andrew: Council for Exceptional Children ‘‘Yes I Can’’ Award recipient, E162 [8FE]

Carpenter, Keith: Air Force Military Auxiliary Radio System Certificate of Outstanding Service recipient, E473 [16AP]

Carpenter, Kern: Dade County, FL, Farm Bureau Hall of Honor inductee, E584 [3MY], E610 [9MY]

Carroll, Karen: Okaloosa County, FL, School District Educational Support Professional of the Year award recipient, E176 [13FE]

Carter, John: National Federation of State High School Associations Texas State Coach of the Year for boys’ baseball award recipient, E915 [26JN]

Carver County, MN: Robert Wood Johnson Foundation healthiest county in Minnesota designee, H4781 [6JN]

Cass County, ND: tribute to Cass County Sheriff’s Office National Association of School Resource Officers Model Agency Award recipients, H4763 [5JN]

Chambers, Lawrence C.: U.S. Naval Academy Alumni Association and Foundation Distinguished Graduate Award recipient, E372 [26MR]

Chariez, Toni: Jefferson Awards Foundation National Jefferson Award for Wyoming finalist, E579 [1MY]

Chinese American Nurses Association: Chinese American Medical Society Community Service Award recipient, E1240 [12SE]

Chittenden, Nathan: Cornell University Hometown Alumni Award recipient, E898 [22JN]

Cimini, Maria D.: NSF Presidential Award for Excellence in Science, Math and Engineering Mentoring recipient, E1002 [12JY]

Cincinnati (OH) Enquirer: Pulitzer Prize recipient for local reporting, E674 [17MY]

Clark, Paul: West Seneca, NY, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E191 [15FE]

Clayton, GA: tribute to Rotary Club award recipients, E1023 [17JY]

Cline, Joyce: Penn Brad Oil Museum Yellow Dog Award recipient, H4593 [23MY]

Cockburn, Emma: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E773 [5JN]

Cole, Spencer: Eagle Scout Award recipient, E341 [20MR]

Coleman, Marion: National Endowment for the Arts National Heritage Fellowship recipient, E727 [24MY]

College of DuPage: tribute to American Institute of Architects Distinguished Project Merit Award recipients, E3 [5JA]

Colleluori, Cheryl: Delaware County, PA, Women’s Commission Woman of Achievement Award recipient, E398 [5AP]

Collins, Greg: Wilkes-Barre, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year Award recipient, E329 [15MR]

Collins, Mo: National Association of Women Business Owners Iowa Advocate of the Year award recipient, E108 [29JA]

Colorado Mesa University: Dept. of Commerce President’s ‘‘E’’ Award recipient, E1188 [4SE]

Congress: tribute to Congressional Award Gold Medal recipients, E881 [21JN]

Conner, Garlin M.: Medal of Honor recipient, E920 [26JN]

Cook, Kaleb: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Iowa, E990 [10JY]

Cookus, Susan: Dept. of Veterans Affairs Voluntary Service National Advisory Committee National Female Volunteer of the Year award recipient, H3937 [15MY]

Coon Rapids, MN: Mercy Hospital recipient of Healthgrades Operating Co., Inc., Distinguished Hospital Award for Clinical Excellence, H1545 [14MR]

Cooper, Amber: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E686 [18MY]

Cooper, Joyce and Bob: Iowa 4–H Foundation Iowa 4–H Hall of Fame inductees, E1194 [4SE]

Cordes, Nicholas: Eagle Scout Award recipient, E871 [20JN]

Corey, Zachary J.: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie Medal recipient, E960 [3JY]

Council Bluffs, IA: Iowa Tourism Office and Travel Federation of Iowa Outstanding Community Award, Outstanding Event Award, and Outstanding Website Award recipient, E200 [16FE]

Cox, Bob: U.S. Capitol Police Life Saving Award recipient, E884 [21JN]

Craven, Ginny: Lake County, CA, Woman of the Year award recipient, E471 [16AP]

Crawford, Esther: North Little Rock, AR, Senior Citizens Hall of Fame inductee, H3938 [15MY]

Crise-Zarate, Steven: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E599 [8MY]

Critz Farms (business): New York State Agricultural Society Business of the Year Award recipient, H766 [5FE]

Cromie, Kim: Katy, TX, Independent School District Nurse of the Year award recipient, E772 [5JN]

Crosbie, Rowena: National Association of Women Business Owners Iowa Hall of Fame Legacy Award recipient, E110 [29JA]

Cueni, Ryan: Lake County, OH, Chiefs of Police Association Medal of Honor recipient, E1231 [12SE]

Curtis, Bettie J. Broussard: West Orange-Stark Alumni Foundation, Inc., Blossoming Minds MLK Gala Legend Award recipient, E13 [9JA]

Cutillo, Mark: National Liberty Museum and State Farm Insurance (company) Teacher as Hero Award recipient, H5161 [14JN]

Cutler, Kate: Children’s Square U.S.A. (organization) Jason Award recipient, E30 [10JA]

Dale City, VA: tribute to Dale City Christian Church Dale City Multicultural Achievement Awards and Scholarship recipients, E891 [21JN]

Dallas, TX: Trini Garza High School recipient of National Title I Association Nation Title I Distinguished School Award, H1467 [7MR]

Danis, Marilyn: Greater Fayetteville, NC, Chamber Athena Award recipient, E212 [23FE]

Davis, Amanda: Texas Association of Public Safety Communication Officials Trainer of the Year award recipient, E635 [11MY]

Davis, Sammy L.: Indiana Sachem Award recipient, E275 [7MR]

DeBernardi family: Sonoma County, CA, Farm Bureau Farm Family of the Year award recipients, E1008 [12JY]

Decker, Kelly E.: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E442 [12AP]

Defreitas, Marcelo: Sonoma, CA, Honorary Alcalde honoree, E484 [17AP]

Del Barrio, Fred: Rio Grande Valley Hispanic Chamber of Commerce Business Man of the Year award recipient, E452 [12AP]

Del Rio, TX: Del Rio Hispanic Chamber of Commerce recipient of Texas Association of Mexican American Chambers of Commerce Small Chamber of the Year award, E1168 [21AU]

Delaney, James J. (Jay): Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) W. Francis Swingle Award recipient, E280 [8MR], E299 [13MR]

Dept. of Defense: authorize award of an Atomic Veterans Service Medal, H4661 [23MY], H5740, H5741 [26JN]

Dept. of Justice: enhance community-law enforcement relations through improved accreditation, development programs, due process, and data collection, combating misconduct, and providing medallions for fallen officers, H3943, H3945 [15MY], H4011 [16MY]

Deroche, Cade: Eagle Scout Award recipient, E403 [5AP]

DeSilva, David: California Agricultural Teachers Association Hall of Fame inductee, E1265 [17SE]

Diego, Silvia M.: Stanislaus Medical Society John Darroch Memorial Award for Physician of the Year recipient, E594 [7MY]

Doby, Lawrence E.: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 1861), H5998–H6000 [10JY]

Doden, Daryle L.: Moody Bible Institute Alumni Association Alumnus of the Year award recipient, E135 [5FE]

Doherty, Glen: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 2315), H8162 [12SE]

Dole, Bob: Congressional Gold Medal recipient, H416 [17JA], E65 [18JA]

Domingo, Malia: Florida Dept. of Education outstanding school volunteer honoree, H3156 [12AP]

Downey, Mycale: Creston, IA, Citizen of the Year award recipient, E202 [16FE]

Drumright, James: Eagle Scout Award recipient, E1041 [23JY]

Duaime, Bob: American Red Cross Give Life Hero Award recipient, H4290 [22MY]

Dulles Regional Chamber of Commerce: tribute to ‘‘Stars Over Dulles’’ Award recipients, E752 [29MY]

Dunlap, Kit: Georgia Association of Chamber of Commerce Executives Legacy Award recipient, H7162 [25JY]

Dunlap, TN: Dunlap Police Dept., finalist for Sec. of Defense Employer Support Freedom Award, H4145 [17MY]

Dye, Melinda: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1246 [13SE]

Ecolab, Inc.: World Environment Center (organization) Gold Medal Award for International Corporate Achievement in Sustainable Development recipient, E657 [16MY]

Edina, MN: Fairview Southdale Hospital recipient of Healthgrades Operating Co., Inc., Distinguished Hospital Award for Clinical Excellence, H1249 [26FE]

El Paso, TX: El Paso Hispanic Chamber of Commerce recipient of U.S. Chamber of Commerce Chamber of the Year award recipient, E361 [22MR]

Ellis, Katie Groke: Arvada, CO, Chamber of Commerce Young Professional Leadership Award recipient, E494 [18AP]

Ellis, Rodney: Texas Southern University Alumni Award recipient, E426 [10AP]

Engelman, Muriel: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E1205 [5SE]

Eno, Susan: Michigan Bankers Association Banker of the Year award recipient, E464 [13AP]

Erwin, Jacqueline R.: African-American Postal League United for Success (A-PLUS) Philadelphia, PA/South Jersey Chapter Dr. Martin Luther King, Jr., Heritage Award recipient, E461 [13AP]

Escalera, Yadira T.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E440 [12AP]

Espinoza, Darrien: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E302 [13MR], E642 [15MY]

Estrada, Josue: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E740 [25MY]

Evans, Christopher: James Madison Memorial Fellowship Foundation James Madison Fellowship recipient, H6475 [18JY]

Evansville, IN: inclusion of Signature School in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Best High Schools’’ list, E743 [25MY]

Evernham, Ray: NASCAR Hall of Fame inductee, E72 [19JA]

Facts About Cuban Exiles (FACE) (organization): tribute to honorees, H3587 [26AP]

Faile, Barry: South Carolina Sheriffs Association Sheriff of the Year award recipient, H4847 [6JN]

Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E967 [3JY]

——— tribute to Fairfax County Park Authority Board Elly Doyle Park Service Award recipients, E621 [10MY]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E890 [21JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Valor Award recipients, E884 [21JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Valor Award recipients, E892 [21JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce U.S. Park Police Valor Award recipients, E963 [3JY]

——— tribute to Student Peace Award recipients, E959 [3JY]

Fairfax County Federation of Citizens Associations: tribute to Citizen of the Year Award recipients, E972 [6JY]

Fairless Hills, PA: Conwall-Egan Catholic High School winner of Bucks County High School Seatbelt Challenge, H5367 [21JN]

Falkenstein, Kristian: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie Medal recipient, H5754 [27JN]

Families Plus, Inc.: Dept. of HHS Health Resources and Services Administration Champion of Innovation in Health Care Delivery award recipient, E642 [15MY]

Faust, Cory: Glenwood, IA, Area Chamber of Commerce Educator of the Year award recipient, E814 [8JN]

Fawcett, Nathan: Eagle Scout Award recipient, E199 [16FE]

Fayetteville, NC: Fayetteville Fire Dept., A-Shift Rescue 1 recipient of Greater Fayetteville Chamber of Commerce Public Safety Valor Award, E940 [28JN]

——— tribute to Greater Fayetteville Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipients, E947 [28JN]

Fernandez, Mariah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E303 [13MR]

Fields, Ethan P.: Eagle Scout Award recipient, E839 [14JN]

Fillmore, Jing-Mei: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E341 [20MR]

Fillmore, Xuedan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E352 [21MR]

Findlay, OH: Site Selection Magazine Top Micropolitan Community in the U.S. honoree, E306 [13MR]

Fipps, Brandon: Somervell County, TX, Fire Dept., Volunteer Firefighter of the Year award recipient, H765 [5FE]

Fisher, Carson: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E891 [21JN]

Five Star Entertainment (business): Greater Fayetteville, NC, Chamber Mayor’s Small Business of the Year Award recipient, E210 [23FE]

Flores, Anessa: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E687 [18MY]

Florida: tribute to Florida Inventors Hall of Fame inductees, E781 [6JN]

——— tribute to 16th Congressional District Congressional Teacher Award recipients, E249 [1MR]

——— tribute to 16th District Congressional Law Enforcement Award recipients, E551 [26AP], E613 [9MY]

——— tribute to 3d Congressional District students participating in Intel International Science and Engineering Fair, H4860 [7JN]

Florida International University: tribute to Torch Award recipients, H1130 [14FE]

FONA International, Inc.: National Association of Business Resources National Best and Brightest Company To Work For award recipient, E319 [15MR], E335 [19MR]

Foothills Integrated Health Systems (business): West Chamber (organization) Women-Owned Business of the Year Award recipient, E169 [13FE]

Ford, Donna: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E443 [12AP]

Foreman, Erin: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for New Jersey, E173 [13FE]

Forsythe, Shilah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E352 [21MR]

Fort Bend County, TX: Fort Bend County Fire Marshal’s Office recipient of Texas Fire Marshals Association Achievement of Excellence Award and Texas Commission on Law Enforcement Letter of Appreciation, E103 [29JA]

Fort Collins, CO: inclusion of Liberty Common School in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Best High Schools’’ list, E800 [7JN]

Fort Lauderdale, FL: tribute to Dillard High School Dillard Center for the Arts Jazz Ensemble (H. Res. 958), E902 [22JN]

Frank Cable (U.S.S.): Navy Environmental Award recipient, H3455 [24AP]

Freestone, Isaiah: Eagle Scout Award recipient, E1201 [5SE]

Fujita, Tom: Japanese Cultural Society of Maui Nihon Bunka award recipient, H573 [19JA]

Fulford, Tommy: National Eagle Scout Association Glenn A. and Melinda W. Adams National Eagle Scout Service Project of the Year Award recipient, H6043 [11JY]

Fuoco, Samuel: Association of the U.S. Army Greatest Reserve Component Increase award recipient, E845 [14JN]

Gabaldon, Julia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E342 [20MR]

Gainesville, GA: tribute to Greater Hall Chamber of Commerce annual award recipients, E842 [14JN]

Gallatin, Tiana: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E353 [21MR]

Gallery on the Go, Inc.: Commerce City, CO, Entrepreneurial Spirit Award recipient, E248 [1MR]

Gannon, Kade: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E560 [27AP], E600 [8MY]

Garcia, Devan: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E687 [18MY]

Garcia, Ethan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E560 [27AP], E601 [8MY]

Garcia, Jose V.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E441 [12AP]

Garcia, Lenny: Texas Interscholastic Swim Coaches Association Lifetime Achievement Award recipient, E1182 [28AU]

Garling, Lyn: Pennsylvania Association for Sustainable Agriculture PASAbilities Award recipient, H632 [29JA]

Garrett, Jackson S.: Eagle Scout Award recipient, E490 [17AP]

Gary, IN: tribute to Gary Frontiers Service Club Inc., Martin Luther King, Jr., Memorial Breakfast honorees and officers, E7 [8JA]

Gautam, Babita: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E688 [18MY]

George, Michael: Avoca, PA, West Side Social Club Man of the Year award recipient, E271 [7MR]

George T. Sanders Co.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E246 [1MR]

Georgia: Richmond Hill Middle School team winner of Congressional App Challenge for 1st Congressional District, H164 [11JA]

Ghafour, Arez: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E561 [27AP], E601 [8MY]

Giacomazzi, Lilia Curti: Kings County, CA, June Dairy Month Committee Distinguished Dairyperson Award recipient, E900 [22JN]

Gilligan, John: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year Award recipient, E319 [15MR]

Gillotte, Angel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E342 [20MR]

Gist, Cassandra: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E343 [20MR]

Gleicher, Emily: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E444 [12AP]

Global Organization of People of Indian Origin: tribute to Virginia chapter Awards of Excellence recipients, E985 [10JY]

Golden, CO: Woody’s Wood Fired Pizza and Watering Hole (business) recipient of Rotary Club of Golden Ethics in Business Award, E649 [15MY]

Goldsmith, John E.: DAR Historic Preservation Medal recipient, E828 [12JN]

Gonsoir, Keegan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E354 [21MR]

Gonzales, Jose: Katy, TX, Independent School District Chief’s Meritorious Citation Award recipient, E843 [14JN]

Gonzalez, Victoria: Girl Scouts Gold Award recipient, E146 [6FE]

Gorman, Douglas (Pat): Katy, TX, Senior Citizen of the Year award recipient, E637 [11MY]

Gotcher, Lennie: Associated Parents’ Groups of Hillsborough, CA, Citizen of the Year Award recipient, E471 [16AP]

Gott, Dennis: Missouri Grocers Association Hall of Fame inductee, E1046 [23JY]

Graves, Benjamin D.: Eagle Scout Award recipient, E345 [20MR]

Green, Gary: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1247 [13SE]

Greenwalt, Anne and Tyson: Corning, IA, Adams Community Chamber of Commerce Entrepreneur of the Year Award recipients, E474 [16AP]

Grimsley, Charity: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E344 [20MR]

Griner, Lynetta Usher: Florida Farm Bureau Federation Florida Farmer of the Year award recipient, H7710 [26JY], E1065 [25JY]

Guerra-York, Michael: Eagle Scout Award recipient, E1186 [31AU]

Guillory, Aliana M.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E688 [18MY]

Gulshen, Ann Luetkemeyer: Missouri Sports Hall of Fame inductee, E409 [10AP]

Gumataotao, Jonah M.: Guam Dept. of Education Teacher of the Year award recipient, E725 [24MY]

Guzman, Rhina: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E354 [21MR]

Hackbarth, Brady A.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E602 [8MY]

Hackett, Jan: Georgia Governor’s Tourism Conference Larry Allen Tourism Leadership Award recipient, E1241 [12SE]

Hafner, Earl: Practical Farmers of Iowa Sustainable (organization) Agriculture Achievement Award recipient, E806 [8JN]

Haines, Madilynn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E670 [17MY]

Hall, Harriet: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E522 [24AP]

Hall-Thiam, Mary: Kappa Foundation Woman of Achievement award recipient, E809 [8JN]

Hanh, Jaydekai: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E603 [8MY]

Hannah, Nathan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E604 [8MY]

Hanse, Pete: Lemoore, CA, Chamber of Commerce Agriculturalist of the Year award recipient, E1220 [7SE]

Haran, Finbarr: Oak Lawn, IL, Lions Club Top Cop award recipient, E705 [22MY]

Hardeman, Ben: League of Historic American Theatres Outstanding Individual Contribution Award recipient, E1057 [24JY]

Harpster, Abe and Trish: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipients, H8175 [13SE]

Hartwell, Lori: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E447 [12AP]

Hawes, Charles: Michigan Upper Peninsula Veteran of the Year award recipient, E1159 [17AU]

Hawkins, Helen: Senior Illinoisans Hall of Fame inductee, H87 [10JA]

Hays, Samuel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E605 [8MY]

Healy, Mac: Greater Fayetteville, NC, Chamber Realtor Cup Award recipient, E210 [23FE]

Hefner, Begie: Salvation Army Lifetime Membership Award recipient, E587 [7MY]

Henriksen, Jake: U.S. Army Europe Soldier of the Year Award recipient, H25 [9JA]

Herd, David: American Chiropractic Association Chiropractor of Year award recipient, E366 [23MR]

Hernandez, Jacob: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E736 [25MY]

Hernandez, Tania H.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E355 [21MR]

Hernandez, Yamile: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E355 [21MR]

Hersh, Justin: National Campaign To Stop Violence (organization) Do the Write Thing Challenge program ambassador designee, E1044 [23JY]

Herzfeld, Melody: Tony Awards and Carnegie Mellon University Excellence in Theater Education Award recipient, E798 [7JN]

Highland, IL: tribute to Highland High School dance team, E433 [11AP]

Hillman, Bill: Iowa Tourism Office and Travel Federation of Iowa Outstanding Individual Leader award recipient, E238 [27FE]

Hinsdale, IL: Monroe Elementary School recipient of Dept. of Education Green Ribbon Schools award, E803 [8JN]

Hoag, Denise: Iowa Governor’s STEM Advisory Council and Kemin Industries, Inc., I.O.W.A. STEM Teacher Award recipient, E397 [5AP]

Hochstetler, Chris: Children’s Square U.S.A. (organization) Jason Award recipient, E30 [10JA]

Hodge, Hailey: SBA Syracuse, NY, District Young Entrepreneur of the Year award recipient, E229 [27FE]

Hoffmann, Amy: Parents as Teachers National Center Parent Educator of the Year award recipient, E31 [10JA]

Holder, James: Illinois State Bar Association Law Enforcement Award recipient, H7159 [25JY]

Hollywood, FL: tribute to Diversity Honors gala honorees, E564 [27AP]

Holmes, Bradford: POW Medal recipient, E406 [9AP]

Holmstrom, Robert: Congressional Gold Medal recipient, E937 [27JN]

Hornaday, Ron, Jr.: NASCAR Hall of Fame inductee, E76 [19JA]

Hornberg, Steven: Eagle Scout Award recipient, E1104 [27JY]

Houldin, Linda: Delaware County, PA, Women’s Commission Hall of Fame inductee, E396 [5AP]

House of Representatives: tribute to House Employee Excellence Award recipients, E1265 [17SE]

——— tribute to House Service Award recipients, E1265 [17SE]

——— tribute to House Team Player Award recipients, E1265 [17SE]

Howard, Thomas: Eagle Scout Award recipient, E218 [26FE]

Howell, MI: National Main Street Center, Inc., Great American Main Street Award recipient, E487 [17AP]

Hoyt, Bernice May: Greene County, NY, Outstanding Contribution by a Senior Citizen Award recipient, E683 [18MY]

Hughes, Renee Cardwell: Pearl S. Buck International (organization) Woman of Influence Award recipient, H3843 [9MY]

Hunsaker, Joyce: World Shotgun Championship International Bunker Trap bronze medal recipient, H1510 [13MR]

Hunter, Fred: Victor Valley College Foundation President’s Award recipient, E219 [26FE]

Ibezim, Kelechi: Eagle Scout Award recipient, H1106 [13FE]

Idaho: tribute to Eastern Idaho Agriculture Hall of Fame inductees, E273 [7MR]

Ide, Chad: Iowa Dept. of Agriculture and Land Stewardship and Iowa Farm Bureau Iowa Conservation Farmer of the Year award recipient, E1193 [4SE]

Indiana: tribute to Northwest Indiana Business and Industry Hall of Fame inductees, E575 [1MY]

——— tribute to 6th Congressional District Hoosier Homestead Award recipients, E380 [29MR]

Indianapolis (U.S.S.): award a Congressional Gold Medal to the crew (H.R. 4107), H1554 [14MR]

Integrated Wood Components, Inc.: Deposit, NY, Chamber of Commerce Local Business of the Year award recipient, E70 [19JA]

Irlbeck, Carl: Texas High School Basketball Hall of Fame inductee, H3331 [16AP]

Jackson, Garrett: Eagle Scout Award recipient, E43 [16JA]

Jama, Nimo: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E671 [17MY]

James, Eady: Dept. of State Critical Language Scholarship recipient, E414 [10AP]

James, Sally A. Convirs: Associated Parents’ Groups of Hillsborough, CA, Community Care Award recipient, E466 [16AP]

Jasmann, Vickie: Jefferson Awards Foundation National Jefferson Award for Wyoming recipient, E576 [1MY]

Jefferson Center for Mental Health (organization): West Chamber (organization) Nonprofit of the Year award recipient, E170 [13FE]

Jenkins, Andrew: Dept. of Justice Congressional Badge of Bravery recipient, H3159 [12AP]

Jensen, Lindsay: Illinois Teacher of the Year award recipient, E545 [26AP]

Johnson, Alyssa: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E762 [5JN]

Johnson, James: Arvada, CO, Chamber of Commerce Young Professional Leadership Award recipient, E482 [17AP]

Johnson, Jeremiah: Minnesota Hockey Coaches Association AA John Mariucci Coach of the Year award recipient, H3157 [12AP]

Johnson, Jessica: Congressional Victims’ Rights Caucus Ed Stout Memorial Award for Outstanding Victim Advocacy recipient, E445 [12AP]

Johnson, LeRoy: Jefferson Awards Foundation National Jefferson Award for Wyoming finalist, E578 [1MY]

Jones, Earle F.: Washington Government Relations Group Reginald ‘‘Reg’’ Gilliam Award for Lifetime Achievement recipient, E1070 [25JY]

Jones, Jay: Alabama Sheriffs Association Alabama Sheriff of the Year award recipient, E101 [29JA]

Jones, Malik: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E606 [8MY], E645 [15MY]

Jones, Tamara: Napa County, CA, Woman of the Year award recipient, E472 [16AP]

Jones, Theola: Kappa Foundation Woman of Achievement award recipient, E810 [8JN]

Jordan, Chris: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E606 [8MY]

Jorgeson, Becky: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E447 [12AP]

Josephson, Daniel: Adirondack Council Conservationist of the Year award recipient, E976 [6JY]

JWF Industries, Inc.: Environmental Tank & Container (division) recipient of Oil & Gas Awards (organization) Manufacturer of the Year Award, H1646 [15MR]

Kalognomos, Medea: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E455 [13AP]

Kane, Alex: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E689 [18MY]

Kardisco, Rachelle: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E674 [17MY]

Karnes, Michael: Westchester, NY, Jewish Council Anniversary Gala honoree, E388 [2AP]

Karnofski, Kim: National Coalition of Classified Education Support Employee Unions Recognizing Inspirational School Employees Award recipient, E520 [24AP]

Katy, TX: tribute to Katy Police Dept., Above and Beyond award recipients, E762 [5JN]

Keeler, PJ: New York Twin Rivers Council of Boy Scouts Good Scout Award recipient, E433 [11AP]

Kermoade, Ralph (Ed): Thomas Jefferson High School, Council Bluffs, IA, Hall of Fame inductee, E768 [5JN]

Khamov, Matthew: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E671 [17MY]

Khatamee, Masood: Banou, Inc., Lifetime Achievement Award recipient, E273 [7MR]

Kinaga, Patricia A.: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E456 [13AP]

King, Jared: Eagle Scout Award recipient, E429 [11AP]

Kings County, CA, Farm Bureau: Lemoore, CA, Chamber of Commerce Agriculture Supporter of the Year award recipient, E1223 [7SE]

Kiser, James: Darien, IL, Citizen of the Year award recipient, E181 [14FE]

Klasner, Tom: National Association of County Engineers Rural County Engineer Award recipient, E861 [19JN]

Klawitter, Art: Harris County, TX, Academy of Family Physicians Physician of the Year award recipient, E106 [29JA]

Kleeger, Rose: Dept. of Education Presidential Scholar award recipient, H689 [30JA]

Klempel, Kathryn: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E672 [17MY]

Kline, Michael: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1248 [13SE]

Knight, Christopher B.: Indiana National Guard Military Person of the Year award recipient, E1089 [26JY]

Knight, Lloyd: United Parcel Service of America, Inc., Jim Casey Community Service Award recipient, E678 [17MY]

Knight, Lukas: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E659 [16MY]

Knuth, Doreen: Council Bluffs, IA, Community School District Principal of the Year award recipient, E1010 [13JY]

Kramer, Becky and Brad: Midwest Partnership Economic Development Corp., Entrepreneur of the Year Award recipients, E499 [18AP]

Kulhanek, Nicholas: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E660 [16MY]

Kumeso, Exhauce: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E661 [16MY]

Kurumada, Kiljoo Lee: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E446 [12AP]

L.G. Everist, Inc.: Commerce City, CO, Business of the Year Award recipient, E247 [1MR]

Ladies Professional Golf Association: ATHENA International (organization) Organizational Leadership Award recipient, E813 [8JN]

Lakewood, CO: Denver West (business) recipient of Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Chairman’s Choice Award, E468 [16AP]

Lammers, Ryne: Eagle Scout Award recipient, E1213 [6SE]

Langhorne, PA: Sesame Place (theme park) designation as Certified Autism Center by International Board of Credentialing and Continuing Education Standards, H3731 [27AP]

Larson, Amanda: Oneida, NY, Rotary Club Roses to the Living Award recipient, H5222 [15JN]

Laubert, Kennedi: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E672 [17MY]

Lawless, Lauren: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E355 [21MR]

Lawson, Jonathan: Eagle Scout Award recipient, E553 [26AP]

Lawson, Wulfgang: Eagle Scout Award recipient, E871 [20JN]

Lee, Gary: Adirondack Council Special Recognition Award recipient, E978 [6JY]

Lee, Tekisha: Kappa Foundation Woman of Achievement award recipient, E808 [8JN]

Leo, Hank: Oneida, NY, Rotary Club Roses to the Living Award recipient, H5222 [15JN]

Leonard, Keith: Atlantic, IA, Chamber of Commerce Distinguished Service Award recipient, E476 [16AP]

Levin, Brenda: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E449 [12AP]

Lewallen, Caroline: Hall County, GA, Farm Bureau and Georgia Farm Bureau Young Farmers and Ranchers program Excellence in Agriculture award recipient, H7162 [25JY]

Lezynski, Kevin: Eagle Scout Award recipient, H1379 [6MR]

Liberty Safe and Security Products, Inc.: Made in America Product Showcase selectee, E1042 [23JY]

Lima, Michael: Fort Drum, NY, 10th Mountain Division Soldier of the Year award recipient, E674 [17MY]

Linch, Dylan: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E889 [21JN]

Lindsley, Barbara and Terry: CHI Health Mercy Hospital, Council Bluffs, IA, Council Heritage Award for Arts and Humanities recipient, E722 [23MY]

Linker, Paula: Maricopa County, AZ, Republican Committee Lincoln Lifetime Achievement Award recipient, E541 [26AP]

Literary Council of Northern Virginia: tribute to Recognition Celebration honorees, E971 [6JY]

Little Rock, AR: Central Arkansas Veterans Affairs Healthcare System nurses named to Great 100 Nurses Celebration of Arkansas honoree list, E1144 [10AU]

Littrell, Boyd: Children’s Square U.S.A. (organization) Jason Award recipient, E30 [10JA]

Long, Loren: Greenfield, IA, Lions Club Lion of the Year award recipient, E504 [18AP]

Long, Morgan: National Merit Scholarship finalist, E395 [5AP]

Loonan, Judy: Corning, IA, Adams Community Chamber of Commerce Agriculturalist of the Year Award recipient, E474 [16AP]

Lopez, Angela: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E689 [18MY]

Lopez, Humberto: Arizona Lodging & Tourism Association Hotelier of the Year Award recipient, H5106 [13JN]

Lopez, Miguel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E498 [18AP], E661 [16MY]

Lorenzi, Elmer J. (EJ): Catholic Charities of Merced, CA, Harvest of Hope Man of the Year award recipient, E1149 [14AU]

Lujan, Kristine: SBA Guam Women in Business Champion of the Year award recipient, E460 [13AP]

Machado, Alexandra: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E690 [18MY]

Magyar, Jacob A.: Eagle Scout Award recipient, E484 [17AP]

Malcolm, Dominique: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for New York, E187 [14FE]

Maldonado, Miguel O.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E443 [12AP]

Maldonado, Olivas: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E742 [25MY]

Mallon, Karen M.: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie Medal recipient, E960 [3JY]

Mallon, Peter: Eagle Scout Award recipient, E480 [17AP]

Mallory, Allyson: Chamber of Commerce of Highlands Ranch, CO, Women Who Soar Award recipient, E582 [3MY]

Malpass, Monica: Philadelphia, PA, Broadcast Pioneers Hall of Fame inductee, E275 [7MR]

Manassas, VA: tribute to Prince William Chamber of Commerce Manassas Police Dept., Valor Award recipients, E977 [6JY]

Mancos, CO: Mancos Public Library finalist for Institute of Museum and Library Services National Medal for Museum and Library Service award, E411 [10AP]

Mann, Anastasia: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E450 [12AP]

Mann, Tyler J., Jr.: Eagle Scout Award recipient, E1219 [7SE]

Marachelian, Vicky: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E457 [13AP]

Marcussen, Anita: Arvada, CO, Chamber of Commerce Woman of the Year award recipient, E483 [17AP]

Mariano, Genesis: Navy Sea and Shore Sailor of the Year award recipient, H1448 [7MR]

Marino, Bill: West Chamber (organization) Steve Burkholder Diamond Legacy Award recipient, E172 [13FE]

Marroguin, Skylah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E356 [21MR]

Martin, Kulani: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E673 [17MY]

Martinez, Alyssa: Arvada, CO, Chamber of Commerce Rising Star Award recipient, E499 [18AP]

Martinez, Michael: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E501 [18AP], E658 [16MY]

McAleenan, Kevin K.: League of United Latin American Citizens Council Señor Internacional Award recipient, E192 [15FE]

McClain, Maria: National Science Teachers Association and National Council of Teachers of Mathematics STEM (science, technology, engineering, and math) Teacher Ambassador selectee, H7692 [26JY]

McClelland, Kyle: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E502 [18AP], E662 [16MY]

McConnell, Griffin: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E503 [18AP], E663 [16MY]

McDonald, Grace: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E766 [5JN]

McDonald, Ian: Eagle Scout Award recipient, E248 [1MR]

McElroy, Kristen M.: Bucks County, PA, District Attorney’s Office Robert Rosner Memorial Award for Exceptional Service, Professionalism and Integrity, H5290 [20JN]

McFerrin, Derek R.: Eagle Scout Award recipient, E44 [16JA]

McGaughey, Jordan: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, E431 [11AP]

McIlroy, Doug: Sonoma County, CA, Farm Bureau Luther Burbank Conservation Award recipient, E1005 [12JY]

McIntyre, Dorothy: Minnesota High School Basketball Hall of Fame inductee, H3430 [18AP]

McKee, Benjamin P.: Eagle Scout Award recipient, E1104 [27JY]

McKelvey, Tasha: Civil Air Patrol Spaatz Award recipient, E257 [5MR]

McLain, Dawn: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, H1230 [26FE]

McLane Company, Inc.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E245 [1MR]

McMann, Makayla: Hoover Presidential Foundation Uncommon Student Award recipient, E199 [16FE]

McMaster, Donnie: Eagle Scout Award recipient, E1218 [6SE]

McMichael, William (Mike): National Association of Emergency Medical Technicians Emergency Medical Services Advocate of the Year Award recipient, E457 [13AP]

McNicholas, Dennis: Village of Lombard, IL, Senior Man of the Year award recipient, E67 [18JA]

McPhee, Ron and Katherine: National Multiple Sclerosis Society Wyoming-Colorado Chapter Outstanding Volunteers of the Year award recipients, E88 [22JA]

Meksin, Isa-Kae: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E451 [12AP]

Melinger, Kaleigh: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E444 [12AP]

Mendiola, Melanie: SBA Guam Minority Small Business Champion of the Year award recipient, E464 [13AP]

Meraz Apodaca, Sayda J.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E669 [17MY]

Merfeld, Andy: Central Minnesota Association of Secondary School Principals Middle School Principal of the Year award recipient, H3840 [9MY]

Metropolitan Economic Development Association: Dept. of Commerce Top Minority Business Developer award recipient, E179 [13FE]

Michigan: tribute to 10th Congressional District Congressional Art Competition winners, H4141 [17MY]

Micronova Manufacturing, Inc.: President’s E Star Award recipient, E701 [21MY]

Milburn, Steve and Debbie: Greater Fayetteville, NC, Chamber Business of the Year Award recipients, E211 [23FE]

Miller, Katie: Illinois Beef Association Outstanding Junior of the Year award recipient, E953 [29JN]

Miller, Tyler: SBA Wyoming Business Person of the Year award recipient, E603 [8MY]

MillerCoors, LLC: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Pioneer Award recipient, E470 [16AP]

Miner, Joseph M.: Newport County, RI, Council of the Navy League Coast Guard Sector Southeastern New England Officer of the Year award recipient, E211 [23FE]

Minneapolis, MN: tribute to Bloomington Jefferson High School cheerleadering team, H1681 [19MR]

Minnesota: tribute to FBI Director’s Award for Excellence recipients, H8180 [13SE]

Minuteman Press (business): West Chamber (organization) Small Business of the Year Award recipient, E176 [13FE]

Missoula, MT: Missoula Fire Dept., Scott Firefighter Stairclimb competition winner, E1253 [13SE]

Missouri City, TX: Plantation at Quail Valley recipient of Houston Apartment Association Senior Living Community of the Year award, E1134 [7AU]

Mitchell, Nicholas: Eagle Scout Award recipient, E124 [2FE]

Mitsch, Bill: American Ecological Engineering Society Odum Award for Ecological Engineering Excellence recipient, E850 [15JN]

Miyashita, Jocelyn B.: SBA Guam Financial Services Champion of the Year award recipient, E462 [13AP]

Moline, IL: tribute to Y Quad Cities Rowing program junior women’s crew team, E1023 [17JY]

Moloney, James, VI: Eagle Scout Award recipient, E1041 [23JY]

Monestime, Claudette N. Saba: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E453 [12AP]

Monmouth County, NJ: Association of the U.S. Army Monmouth County chapter designation as ‘‘Best Chapter’’, E845 [14JN]

Moore, Susan: Sonoma County, CA, Woman of the Year award recipient, E472 [16AP]

Moran, Theodore: Oak Lawn, IL, Lions Club Top Firefighter award recipient, E706 [22MY]

Moravia, NY: Moravia Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E649 [15MY]

Morris, Sydney: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E356 [21MR]

Moulds, Steven: Napa Valley Grape Growers Association Grower of the Year Award recipient, E636 [11MY]

Muirhead, Jack: Eagle Scout Award recipient, E831 [13JN]

Murphy, Dave: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E505 [18AP], E664 [16MY]

Muse, Ty: Broome County, NY, Baden-Powell Council of the Boy Scouts Distinguished Citizen of the Year award recipient, H1201 [15FE]

MVLE, Inc.: tribute to award recipients, E629 [10MY]

Naerebout, Bob: Catholic Diocese of Boise, ID, Bishop Michael Driscoll Award recipient, E612 [9MY]

Naftz, Isaac: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E415 [10AP]

Nambo Guam Ltd.: Guam Chamber of Commerce Hall of Fame Business Laureate honoree, E728 [24MY]

Naples, FL: Naples Zoo at Caribbean Gardens TripAdvisor (Internet site) Hall of Fame inductee, E886 [21JN]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (H.R. 6795), E1249 [13SE]

National Academy of Inventors, Inc.: tribute to Fellows Program inductees, E431 [11AP]

National Ethnic Coalition of Organizations: tribute to Ellis Island Medal of Honor recipients, E48 [16JA]

National Purple Heart Recognition Day: observance, E1217 [6SE]

Nauman, Julie M.: Congressional Victims’ Rights Caucus Suzanne McDaniel Memorial Award for Public Awareness recipient, E449 [12AP]

Neary, Riley: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E741 [25MY]

Nebraska: tribute to 3d Congressional District Excellence in Economic Development Award recipients, E1094 [26JY]

Nelson, Joel: Council Bluffs, IA, Community School District Teacher of the Year award recipient, E1011 [13JY]

Nero, Aaron D., Jr.: Eagle Scout Award recipient, E871 [20JN]

New Hope, PA: tribute to Bowman’s Hill Wildflower Preserve annual symposium event award recipients, H3404 [18AP]

Newbauer, Tom: Association of Defense Communities Defense Community Leadership Award recipient, H5293 [20JN]

Nicks, Andrew J.: Solano & Napa County Medical Societies Physician of the Year award recipient, E165 [8FE]

Nicole McCabe Design (business): West Chamber (organization) Minority-Owned Business of the Year Award recipient, E174 [13FE]

Nims, Matthew: Partnership for Public Service (organization) Samuel J. Heyman Service to America Medal finalist, E623 [10MY]

Nobel Prize: recognition of International Campaign To Abolish Nuclear Weapons (organization) for peace, E212 [23FE]

Noer, Vic: Bedford, IA, Area Chamber of Commerce Volunteer of the Year Award recipient, E1195 [4SE]

Norris, Jennifer: Salvation Army Appreciation Award recipient, E590 [7MY], E720 [23MY]

Northampton Township, PA: Safehome (organization) safest city in Pennsylvania designee, H558 [19JA]

Northern Indiana Public Service Co.: tribute to Luminary Award recipients, E1230 [12SE]

Northern Virginia Chamber of Commerce: tribute to Outstanding Corporate Citizenship Award recipients, E988 [10JY]

Obert-Thorn, Rebecca: Axalta Coating Systems, LLC, All-Pro Teacher of the Year Award recipient, H4144 [17MY]

O’Brien, Jennifer: American Mothers Inc., New York Mother of the Year award recipient, H3495 [24AP]

Ogata, Emily: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E739 [25MY]

Ohigashi, Stephanie: Japanese Cultural Society of Maui Nihon Bunka award recipient, H573 [19JA]

Okuda, Mildred: Japanese Cultural Society of Maui Nihon Bunka award recipient, H573 [19JA]

Olson, Alexander: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E545 [26AP]

Olympic Games: tribute to New York participants, H1380 [6MR]

Ondriezek, Kylie: Sumter County, FL, Teacher of the Year award recipient, E495 [18AP]

Orlando, FL: Orange County Library System recipient of Institute of Museum and Library Services National Medal for Museum and Library Service, H6193 [13JY]

Oswalt, Daimon: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E545 [26AP]

Otoo, Kingsley O.: QuestBridge (organization) College Prep Scholar award recipient, E986 [10JY]

Owens Community College Alumni Association: tribute to Outstanding Service Award recipients, E516 [24AP]

Pace, Kristi: Brighton, MI, Police Officer of the Year award recipient, E360 [22MR]

Padro, Dante: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E546 [26AP]

Page, Addison: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E523 [24AP]

Page, Clarence: National Press Foundation W.M. Kiplinger Distinguished Contributions to Journalism Award recipient, E136 [5FE]

Paget, Alexis: Leukemia & Lymphoma Society Hero Award recipient, E1133 [7AU]

Pallone, John: Amerigo Vespucci Society Man of the Year award recipient, E257 [5MR]

Palm Bay, FL: tribute to Palm Bay Police Dept., Annual Valor Award recipients, E173 [13FE]

Panama City, FL: Naval Surface Warfare Center, Panama City Division, recipient of Federal Laboratory Consortium for Technology Transfer Excellence in Technology Transfer Award, E481 [17AP]

Panjwani, Komal: Girl Scouts Gold Award recipient, E1181 [28AU]

Pauls, Arien: Congressional Victims’ Rights Caucus Eva Murillo Unsung Hero Award recipient, E448 [12AP]

Pavlak, Cain: Fort Drum, NY, 10th Mountain Division Noncommissioned Officer of the Year award recipient, E677 [17MY]

Payne, Sharon McGriff: Solano County, CA, Woman of the Year award recipient, E473 [16AP]

Pearson, Lane: Houston Association of Realtors Fort Bend County, TX, Outstanding Realtor award recipient, E105 [29JA]

Peelman, Matt: Somervell County, TX, Fire Dept., Career Firefighter of the Year award recipient, H765 [5FE]

Pellegrino, Mary: Pennsylvania State Education Association Human and Civil Rights Award recipient, H4854 [7JN]

Pembroke, NC: North Carolina Rural Assembly Small Town of the Year award recipient, H420 [17JA]

Perea, Andreas J.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E547 [26AP]

Perkins, Margaret: Congressional Gold Medal recipient, E328 [15MR]

Peverill, Todd: Glenwood, IA, Area Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E807 [8JN]

Phaneuf, Wayne: New England Academy of Journalists Yankee Quill award recipient, E1092 [26JY]

Phillips, Heather: Okaloosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E202 [16FE]

Piasecki, Wendy: West Seneca, NY, Chamber of Commerce Educator of the Year award recipient, E195 [15FE]

Picani, Louis A.: Mediterranean Political Action Committee (MPAC) Trailblazer award recipient, E388 [2AP]

Pickering, Christopher: Katy, TX, Independent School District Chief’s Meritorious Citation Award recipient, E843 [14JN]

Picocyl, LLC: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E485 [17AP]

Pierce, Marge and Steve: Iowa 4–H Foundation Iowa 4–H Hall of Fame inductees, E1233 [12SE]

Pilatus Aircraft Ltd.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E486 [17AP]

Pitera, Tyler: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E447 [12AP], E646 [15MY]

Plano, TX: Plano Chamber of Commerce recipient of Association of Chamber of Commerce Executives Chamber of the Year award, H7093 [24JY]

Plymouth, MN: Wayzata High School recipient of USA Today (publication) Minnesota Best Public School award, H64 [9JA]

Pogue, Stephen W.: Messiah Baptist Church, Yonkers, NY, Men’s Ministry Man of the Year award recipient, E387 [2AP]

Poletti, Edward: Library of Congress Federal Library and Information Network (FEDLINK) Federal Librarian of the Year Award recipient, H3937 [15MY]

——— Medical Library Association Lois Ann Colaianni Award for Excellence and Achievement in Hospital Librarianship recipient, H3937 [15MY]

Pollari, Howard: Congressional Gold Medal recipient, E1052 [24JY]

Porter, Mary: Lions Clubs Presidential Medal recipient, E475 [16AP]

Portman, David: Jewish Federation Distinguished Leadership Award recipient, E1056 [24JY]

Potocki, Kathy and Pete: Danny Fund (organization) Valentine’s Ball honorees, E389 [2AP]

Powell, JoAnne: Tom Green Soil & Water Conservation Board Special Friends of Conservation Award recipient, E333 [19MR]

Pratt & Whitney Co.: Columbus, GA, facility recipient of Georgia Dept. of Economic Development and Technical College System of Georgia Large Manufacturer of the Year award, E539 [25AP]

Price, Bob: Pittston (PA) Sunday Dispatch Person of the Year award recipient, E480 [17AP]

Prince William County, VA: tribute to Prince William, VA, Chamber of Commerce Investigative Merit Award recipients, E966 [3JY]

——— tribute to Prince William Chamber of Commerce Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E979 [6JY]

——— tribute to Washington (DC) Post Prince William County Schools Principal of the Year Award nominees, E883 [21JN]

——— tribute to Washington (DC) Post Prince William County Schools Teacher of the Year Award nominees, E961 [3JY]

Provo, UT: tribute to Centennial Middle School MATHCOUNTS team, E743 [25MY]

Pruett, Richard: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E548 [26AP]

Pueblo, CO: Pueblo City-County Library District recipient of Institute of Museum and Library Services National Medal for Museum and Library Service award, E411 [10AP]

Puri, Sonali: Texas Art Education Association State Visual Arts Scholastic Event Gold Seal award recipient, E766 [5JN]

Quichocho, Darlene: Jane Wha-Young Kim Foundation Jane Wha-Young Kim Award recipient, E780 [6JN]

Quinn, Ben, Sr.; University of Kentucky College of Engineering Hall of Distinction inductee, H3494 [24AP]

Rahn, Justin and Ellen: Illinois Farm Bureau Young Leader Achievement Award recipients, E1215 [6SE]

Ralston, Mike: Iowa Association of Community College Trustees Larry H. Ebbers Award recipient, E1106 [27JY]

Ramirez, Kendra: Texas Education Support Staff Association Nelda Van Dyke Award for Educational Office Employee of the Year recipient, E1135 [7AU]

Ramos Law (company): West Chamber (organization) Medium Business of the Year award recipient, E171 [13FE]

Rangel, Victor: Congressional Award Gold Medal recipient, E1166 [21AU]

Rasmussen, Bruce: CHI Health Mercy Hospital, Council Bluffs, IA, Mercy Heritage Award for Business recipient, E715 [23MY]

Reasoner, John: Creston, IA, Youth of the Year award recipient, E199 [16FE]

Reston, VA: tribute to Cornerstones, Inc., and Greater Reston Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E882 [21JN]

——— tribute to Greater Reston Chamber of Commerce Chamber Excellence Award recipients, E976 [6JY]

——— tribute to Reston Association Volunteer Service Award recipients, E964 [3JY]

Reza, Danais: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E524 [24AP]

Rheker, Dylan: Macomb County, MI, Volunteer of the Year award recipient, H4141 [17MY]

Richardson, Lois: Kappa Foundation Woman of Achievement award recipient, E811 [8JN]

Richmond, TX: tribute to Richmond Police Dept., awards banquet honorees, E236 [27FE]

Richt, Mark: Walter Camp Football Foundation Coach of the Year and Atlantic Coast Conference (ACC) Coach of the Year awards recipient, H24 [9JA]

Rim of the World Historical Society: Lake Arrowhead, CA, Communities Chamber of Commerce Non-Profit of the Year award recipient, E402 [5AP]

Rivas, Gina: Arvada, CO, Chamber of Commerce Image Award recipient, E487 [17AP]

Rivera-Collazo, Victor M.: Puerto Rico Hall of Fame inductee, E467 [16AP]

Roache, Catherine C. (Kit): Association of the U.S. Army Major General Anthony J. Drexel Biddle Medal recipient, E845 [14JN]

Robb, Courtney: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E525 [24AP]

Robinson-Boettcher, Joanne: Friends of Philipse Manor Hall (organization) Patron Saints of Yonkers award recipient, E653 [15MY]

Rocha, Adrena: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E526 [24AP]

Rodgers, Gavin: Glenwood, IA, Area Chamber of Commerce Junior Citizen of the Year award recipient, E811 [8JN]

Rodwin, Lisa B.: Congressional Victims’ Rights Caucus Lois Haight Award of Excellence and Innovation recipient, E441 [12AP]

Roling, Michael: Eagle Scout Award recipient, E972 [6JY]

Romano, Pam: Congressional Coalition on Adoption Angel in Adoption Award recipient, E678 [17MY]

Romero James, Delilah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E414 [10AP]

Rondini, Megan.: Congressional Victims’ Rights Caucus Suzanne McDaniel Memorial Award for Public Awareness recipient, E451 [12AP]

Rosenberg, TX: Lamar Consolidated Independent School District recipient of Texas Association of School Administrators School Board Award, E1182 [28AU]

——— tribute to Lamar Consolidated Independent School District employee service award recipients, E846, E847, E848 [14JN]

Ross, CA: Ross Elementary School recipient of California Dept. of Education California Distinguished School Award, E594 [7MY]

Round Rock, TX: Round Rock Chamber of Commerce recipient of Association of Chamber of Commerce Executives Chamber of the Year award, E1063 [25JY]

Rovegno, Rick: Carlisle, PA, Exchange Club Molly Pitcher Club Award recipient, E284 [8MR]

Ruelle, Julia: Ely Outfitting Co. & Boundary Waters Guide Service Boundary Waters Teen Essay Contest winner, H6099 [11JY]

Running Bear, Alexis: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E518 [24AP]

Russell, Jeremiah A.: Eagle Scout Award recipient, E703 [22MY]

Ryan, Tamara: Chamber of Commerce of Highlands Ranch, CO, Women Who Soar Award recipient, E584 [3MY]

Sacramento, CA: tribute to Sacramento Metropolitan Chamber of Commerce Dinner and Business Awards Ceremony honorees, E107 [29JA]

Saeugling, Clayton: National FFA Organization American Future Farmers of America Degree Award recipient, E238 [27FE]

SafeSport (organization): Congressional Victims’ Rights Caucus Allied Professional Award recipient, E453 [12AP]

Saharia, Aditya: Eagle Scout Award recipient, E1128 [7AU]

Sammons, Brooklyn: Iowa Governor’s Scholar Recognition honoree, E893 [21JN]

San Anselmo, CA: Wade Thomas Elementary School recipient of California Dept. of Education California Distinguished School Award, E589 [7MY]

Sanchez, Bel: Comcast Corp., Hispanic Hero Award recipient, E1182 [28AU]

Sanchez, Luis F.: Eagle Scout Award recipient, E1128 [7AU]

Santa Rosa (CA) Press Democrat: Pulitzer Prize recipient, E544 [26AP]

Santaniello, Daniel J.: Columbus Day Association of Lackawanna County, PA, Man of the Year Award recipient, E1233 [12SE]

Sanz, Maytee: Congressional Hispanic Leadership Institute Stephen Vermillion Congressional Staff Appreciation Award recipient, H6244 [16JY]

SAS Manufacturing (company): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E488 [17AP]

Sawano, Raegan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E448 [12AP]

Scarbrough, DuShun: Dept. of Education Martin Luther King, Jr., Drum Major Innovation Service award recipeint, H3154 [12AP]

Scarpino, Anthony A., Jr.: Mediterranean Political Action Committee (MPAC) Man of the Year award recipient, E394 [5AP]

Schadt, Heather: Dept. of State Critical Language Scholarship recipient, E414 [10AP]

Schindewolf, Alicia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E415 [10AP]

Schnaible, Claudia: Thomas Jefferson High School, Council Bluffs, IA, Hall of Fame inductee, E767 [5JN]

Schneider, Andrew: Eagle Scout Award recipient, E1036 [19JY]

Schrack Farms Resources LP: International Dairy Foods Association Innovative Dairy Farmer of the Year award recipient, H1378 [6MR]

Schrage, Eric: Illinois Firefighter Medal of Honor Award recipient, H5162 [14JN]

Schueller, Megan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E451 [12AP]

Schwartz, Brad and Vicki: La Cañada Flintridge Educational Foundation Spirit of Outstanding Service Award recipients, E133 [5FE]

Scott, Drew: Texas 27th Congressional District Congressional Arts competition winner, H1510 [13MR]

Scott, Tanner: National Merit Scholarship finalist, E395 [5AP]

Scudder, Anushka: National Campaign To Stop Violence (organization) Do the Write Thing Challenge program ambassador designee, E1044 [23JY]

Sears, Jeff: Ancient Order of Hibernians (organization) Monsignor Farrell chapter Man of the Year award recipient, E217 [26FE]

Seiboldt, Grace: tribute to participation in Special Olympics USA National Games, E1139 [10AU]

Seiss, Michael: Katy, TX, Independent School District Chief’s Meritorious Citation Award recipient, E843 [14JN]

Sell, Jerre: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Patient Advocate Award recipient, E1248 [13SE]

Shackelford, Kolby: Iowa PGA Junior Tour Player of the Year award recipient, E125 [2FE]

Shafer, Kevin L.: Water & Wastewater International (Internet site) Top 25 Global Water Leaders honoree, E120 [30JA]

Shapiro, Geri: Volunteer New York! (organization) Legacy Award recipient, E512 [23AP]

Shaughnessy, Kevin: Ancient Order of Hibernians (organization) Paul ‘‘Hook’’ O’Malley chapter Man of the Year award recipient, E216 [26FE]

Shaw, Cooper L.: Eagle Scout Award recipient, E1259 [13SE]

Shea, Marybeth: Norwell, MA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E677 [17MY]

Shell Fab and Design (business): West Seneca, NY, Chamber of Commerce Chamber Member of the Year award recipient, E198 [15FE]

Shockey, Matthew: Sugar Land, TX, Police Officer of the Year award recipient, E397 [5AP]

Shull, Keri: Institute for Excellence in Sales Women in Sales Executive Leadership Award recipient, E827 [12JN]

Silber, Louis M.: Florida Bar President’s Pro Bono Service Award recipient, E424 [10AP]

Silgan Closures (company): Illinois Sustainable Technology Center Illinois Sustainable Award recipient, E70 [19JA]

Silva, Yosselin: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E673 [17MY]

Silverwood, Mark: Devotion to Children (organization) Legacy Award recipient, E626 [10MY]

Singleton, Mamie Lanford: National Mentoring Partnership Excellence in Mentoring Award recipient, E136 [5FE]

Skattum, Destiny: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E691 [18MY]

Skillern, Liz: Shenandoah (IA) Valley News Person of the Year award recipient, E393 [5AP]

Slabinski, Britt: Medal of Honor recipient, H4588 [23MY], E736 [25MY]

Smale-Schemmel, Marcus: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E548 [26AP]

Smethills, Diane: Chamber of Commerce of Highlands Ranch, CO, Women Who Soar Award recipient, E583 [3MY]

Smith, Marsha J.: Michigan Community Service Commission Lifetime Humanitarian Award recipient, E764 [5JN]

Smith, Megan: Pennsylvania 5th Congressional District Congressional Art Competition winner, H5758 [27JN]

Smith, Sean: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 2315), H8162 [12SE]

Smith, Thurston: Victor Valley College Foundation Distinguished Service-Community Service Award recipient, E219 [26FE]

Snow Valley Mountain Resort, LLC: Lake Arrowhead, CA, Communities Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E393 [5AP]

Snyder, Justin L.: Eagle Scout Award recipient, E347 [20MR]

Sorkin, Nina: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E458 [13AP]

SOS International, LLC: tribute to Challenge Award recipients, E991 [10JY]

Soto, Gloria: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E449 [12AP]

Spano, Charlie: UNICO National (organization) Scranton, PA, Chapter UNICAN of the Year award recipient, E188 [14FE]

Sparks, Robert: Coast Guard Meritorious Public Safety Medal recipient, E1001 [12JY]

Sparr, Sutton: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E452 [12AP], E647 [15MY]

SpiceSuite (business): District of Columbia Small Business of the Year award recipient, E790 [7JN]

Squier, Ken: NASCAR Hall of Fame inductee, E74 [19JA]

St. Paul, MN: St. Paul Chamber Orchestra recipient of Recording Academy GRAMMY Award, E163 [8FE]

Stanford, IL: Olympia Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E945 [28JN]

Steinkamp, Christopher: Eagle Scout Award recipient, E873 [20JN]

Steinkamp, Patrick: Eagle Scout Award recipient, E871 [20JN]

Stellfox, Mares: Delaware County, PA, Women’s Commission Woman of Achievement Award recipient, E402 [5AP]

Stembridge, J. Warren: CIA Distinguished Career Intelligence Medal recipient, E270 [7MR]

Stevens, J. Christopher: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 2315), H8162 [12SE]

Stocks, Betty Miller: Cabarrus County, NC, Robert Jackson Eury Memorial Award recipient, E582 [3MY], E901 [22JN]

Stockton, Caleb: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E550 [26AP]

Stracuzzi, Gina: Institute for Excellence in Sales Sales Member of the Year Award recipient, E827 [12JN]

Stump, Thomas: Eagle Scout Award recipient, E1185 [31AU]

Sugar Land, TX: Government Finance Officers Association Distinguished Budget Presentation Award recipient, E1141 [10AU]

——— Houston Methodist Sugar Land Hospital Surgical Intensive Care Unit Dept., recipient of American Association of Critical-Care Nurses Beacon Award for Excellence, E101 [29JA]

Summers, Matthew: HealthSouth Rehabilitation Hospital of Altoona, PA, Personal Achievement Award recipient, E1249 [13SE]

Susan, Taylor: Miss Indian World pageant winner, E1096 [26JY]

SustainAbility (organization): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Community Champion Award recipient, E472 [16AP]

Sutrak USA Co.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E245 [1MR]

Sved, Beverly: Scarsdale Foundation Scarsdale Bowl Award recipient, E645 [15MY]

Swano, Raegan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E648 [15MY]

Sweeney, Shelagh: Hurley, NY, Fire Dept. Firefighter of the Year award recipient, H1202 [15FE]

Szabo, Jeff: Arthur Flemming Award recipient, E696 [21MY]

Taitano, Jon: Air Force Twelve Outstanding Airman of the Year honoree, E950 [28JN]

Tallman, Donald: West Chamber (organization) Jefferson County, CO, Hall of Fame Award recipient, E526 [24AP]

Taylor, Amanda: Manufacturing Institute Science, Technology, Engineering and Production (STEP) Ahead Award recipient, E422 [10AP]

Taylor, Lyla: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E453 [12AP]

Terns-Thorpe, Dede: Greene County, NY, Senior Citizen of the Year award recipient, E686 [18MY]

Texas: tribute 22d Congressional District students selected for Texas Commission on the Arts Young Masters Class, E399 [5AP]

Texas Association of Public Safety Communication Officials: Trainer of the Year award recipient, E635 [11MY]

Thomas, Albert: National Association of Basketball Coaches Coach of the Year award recipient, E391 [5AP]

Thomas, Shaughn: Fort Bend, TX, Independent School District Secondary Teacher of the Year award recipient, E634 [11MY]

Thompson, Ina: DeFuniak Springs, FL, Woman’s Club Woman of Light honoree, E509 [23AP]

Thompson, Katelyn: DAISY Foundation Award for Extraordinary Nurses recipient, E945 [28JN]

Thompson, Richard: Messiah Baptist Church, Yonkers, NY, Men’s Ministry Man of the Year award recipient, E387 [2AP]

Thompson, Shawn: Iowa Football Coaches Association John Taft Memorial Junior High Award recipient, E402 [5AP]

Ticoalu, Gabrina: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E416 [10AP]

Tiernan, Eric: Stuart, IA, Good Egg Days Citizen of the Year award recipient, E1238 [12SE]

Timothy, Lakota: National FFA Organization Henry Staiger Agriculture Education and Future Farmers of America Award recipient, H5667 [26JN]

Titusville, PA: Titusville Area Hospital recipient of Hospital and Healthsystem Association of Pennsylvania Excellence in Care Award, H5106 [13JN]

Toccoa, GA: tribute to Toccoa-Stephens County Chamber of Commerce award recipients, E1205 [5SE]

Toledo, Doris: QuestBridge (organization) College Prep Scholar award recipient, E986 [10JY]

Toon, James: Greater Fayetteville Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E944 [28JN]

Totwani, Mansi: Dept. of Education Presidential Scholar award recipient, H689 [30JA]

Touchstone, Victoria: National Wildlife Refuge System Employee of the Year award recipient, E706 [22MY]

Towery, Margie: Greenbrier, AR, School District Greenbrier High School Teacher of the Year award recipient, H7831 [5SE]

Trachten, Gary: Westchester, NY, Jewish Council Anniversary Gala honoree, E389 [2AP]

Tri-County Health Network (organization): Dept. of HHS Health Resources and Services Administration Champion of Information Dissemination award recipient, E642 [15MY]

Trimble, Inc.: Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Innovative Technology Award recipient, E472 [16AP]

Trombley, Aaron: Washington State Trooper of Year award recipient, H4212 [18MY]

Tuckey, Kenneth L.: Boy Scouts of Cumberland County, PA, Friends of Scouting Award recipient, E549 [26AP]

Tucson, AZ: El Guero Canelo (restaurant) recipient of James Beard Foundation America’s Classics Award, E151 [7FE]

Turner, Serenity: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E454 [12AP]

Twinsburg, OH: George G. Dodge Intermediate School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E200 [16FE], E208 [23FE]

——— Wilcox Primary School Ohio Association of Elementary School Administrators Hall of Fame School designee, E552 [26AP]

Tyson, Henry: Greater Fayetteville, NC, Chamber Young Professional of the Year Award recipient, E213 [23FE]

Ulibarri, Anissa: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E418 [10AP]

Umbaugh, Ward: National FFA Organization American Future Farmers of America Degree Award recipient, E391 [5AP]

Umeakuana, Favour: Texas Art Education Association State Visual Arts Scholastic Event Gold Seal award recipient, E766 [5JN]

Union Gap, WA: Los Hernandez Tamales (restaurant) recipient of James Beard Foundation America’s Classics Award, H1182 [15FE]

United HealthCare Services, Inc.: United HealthCare Asian Initiatives recipient of Chinese American Medical Society Community Service Award, E1240 [12SE]

Van de Velde, Ana McCune: Kappa Foundation Woman of Achievement award recipient, E817 [8JN]

Van Eyck, Mark: Eagle Scout Award recipient, E247 [1MR]

Van Putten, Connie: Contra Costa County, CA, Woman of the Year award recipient, E470 [16AP]

Vela, Lee: Public Relations Society of America Houston Legacy Award recipient, E1132 [7AU]

Verell, John, III: University of Tennessee Farmer of the Year award recipient, H3985 [16MY]

Vestal, Sean: North Carolina High School Athletic Association Homer Thompson Memorial Eight Who Make a Difference Award recipient, H3785 [8MY]

Veterans: tribute to Illinois 16th District Congressional Veteran Commendation recipients, E1129 [7AU]

Vickery, Garret: Eagle Scout Award recipient, E199 [16FE]

Villegas, Jose: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E550 [26AP]

Virginia: tribute to Northern Virginia Football Hall of Fame inductees and scholarship award recipients, E626 [10MY]

——— tribute to Northern Virginia PTA Annual Award recipients, E961 [3JY]

Virginia State University: HBCU Digest (Internet site) Historically Black College or University of the Year award recipient, E1171 [24AU]

Visser, Michael: Victor Valley College Foundation Distinguished Education Service Award recipient, E232 [27FE]

Vizzard, Meghan: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for New Jersey, E178 [13FE]

Volunteer Fairfax (organization): tribute to Fairfax County, VA, Volunteer Service Award recipients, E885 [21JN]

Vough, Michael T.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Achievement Award recipient, E323 [15MR]

Waipahu, HI: Honowai Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E1245 [13SE]

Wallace, Martha: Jefferson Awards Foundation National Jefferson Award for Wyoming finalist, E579 [1MY]

Walsh, Jonathan: Upper Bucks County, PA, YMCA Role Model of the Year award recipient, H6470 [18JY]

Ward, Beth Farnsworth: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E451 [12AP]

Ware, Crystel: Texas Alliance of Black School Educators Educator of the Year award recipient, E401 [5AP]

Washington Regional Alcohol Program (organization): tribute to Law Enforcement Awards for Excellence for Impaired Driving Prevention recipients, E974 [6JY]

Wasson, Kerstin: Environmental Law Institute National Wetlands Award for Science Research award recipient, H4212 [18MY]

Waters, Julie and Buck: Manassas, VA, Hylton Performing Arts Center Awards Gala honorees, E970 [6JY]

Webb, James: Aerospace Medical Association Louis H. Bauer Founders Award recipient, H7879 [6SE]

Webber, Barbara: Greater Watertown, NY-North Country Chamber of Commerce Athena Award recipient, E1196 [4SE]

Webster, FL: Military Order of the Purple Heart Purple Heart City designee, E320 [15MR]

Weller, Jess and Chase: Iowa Governor’s Office, Iowa Dept. of Agriculture and Land Stewardship, and Iowa Dept. of Natural Resources Iowa Farm Environmental Leader Award recipients, E330 [15MR]

Weppner, Linda: Greater Cheyenne, WY, Chamber of Commerce Women’s Leadership Award recipient, E90 [22JA]

West, Brandon D.: Prince William, VA, Chamber of Commerce Bronze Medal of Valor Award recipient, E975 [6JY]

West Seneca, NY: West Seneca Youth Theatre recipient of West Seneca, NY, Chamber of Commerce Community Service Organization of the Year Award, E194 [15FE]

Western, Chuck: Union County, IA, Cattlemen’s Hall of Fame inductee, E565 [27AP]

Whalen, Jane: National Association of Women Business Owners Iowa Business Owner of the Year award recipient, E109 [29JA]

Wheat Ridge, CO: Wheat Ridge High School STEM Program recipient of Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Horizon Award, E490 [17AP]

Wheaton, IL: Wheaton Christian Grammar School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E57 [18JA]

Wiener, Samantha and Daniel: Hebrew Institute of Riverdale, NY, Young Leadership Award recipients, E773 [5JN]

Wilbert, Emma: North Little Rock, AR, Senior Citizens Hall of Fame inductee, H3938 [15MY]

Wilbur, Bryce: Eagle Scout Award recipient, E109 [29JA]

Wilburn, Courtney: National Association of Secondary School Principals Alabama Middle School Principal of the Year award recipient, E50 [16JA]

Wilson, Edward O.: Retiree Council of Fort Leonard Wood, MO, Retired Solider of the Year award recipient, E1204 [5SE]

Wilson, Jaime: Katy, TX, VFW Post 9182 Citizenship Education Teacher of the Year Award recipients, E844 [14JN]

Wimmer, Darlene and Donald: Afton, IA, Methodist Church Community Christmas Candle award recipients, E239 [27FE]

Winemiller, Jim: Taylor County, IA, Conservation Leadership Award recipient, E565 [27AP]

Witmer, Jeff: Taylor, MI, Auxiliary Police Officer of the Year award recipient, E311 [14MR]

Woerth, Kylan P.: Eagle Scout Award recipient, E44 [16JA]

Wong, S. Chiu: Chinese American Medical Society Scientific Award recipient, E1240 [12SE]

Wood, Elaine: Traverse City, MI, Area Chamber of Commerce Distinguished Service Award recipient, E54 [17JA]

Wood, Katherine: Congressional Award Gold Medal recipient, E863 [19JN]

Woods, Tyrone: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 2315), H8162 [12SE]

World War II: award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 5879), H4586 [23MY]

Wyman, Nancy: Connecticut Democratic Party Ella T. Grasso Award recipient, E1228 [10SE]

Wyoming: tribute to Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award honorees, E252 [5MR]

Yarck, Alyssa: Girl Scouts Gold Award recipient, E844 [14JN]

Yard House (company): West Chamber (organization) Large Business of the Year Award recipient, E180 [13FE]

Yates, Robert: NASCAR Hall of Fame inductee, E71 [19JA]

Yazzie-Rodriguez, Pete: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E549 [26AP]

Zammer, Bill and Linda: Mashpee, MA, Chamber of Commerce Citizens of the Year award recipients, E722 [23MY]

Zimmer Biomet Spine (company): Jefferson County, CO, Economic Development Corp., Business Recognition Award recipient, E491 [17AP]

Zorn, Caleb: Eagle Scout Award recipient, E553 [26AP]

Remarks in Senate

Adams, Kerry: Wakulla County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2616 [10MY]

Anderson, Heather: Manatee County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2831 [22MY]

Andrews, Brian: Florida Council of Instructional Technology Leaders Innovative Florida Principal of the Year Award recipient, S2616 [10MY]

Armed Forces: extend certain morale, welfare, and recreation privileges to certain veterans and their caregivers and improve electronic physical access control system used by military commissaries and exchanges (S. 3201), S5799 [22AU]

Ashland, KY: Ashland Middle School winner of Samsung Electronics America, Inc., Solve for Tomorrow contest, S5714 [20AU]

Athanason, Traci: Henderson County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2616 [10MY]

Ayer, Clara: Vermont Agricultural Hall of Fame inductee, S5826 [22AU]

Bailey, Kayla: Gulf County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2616 [10MY]

Barker, John: Colorado VFW Salute to Service Award recipient, S4399 [26JN]

Bellino, Stephanie: Duval County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3290 [7JN]

Birmingham, AL: Highlands Bar & Grill (business) recipient of James Beard Foundation Outstanding Restaurant Award, S2990 [5JN]

Bisogno, Janet: Osceola County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2317 [19AP]

Borcherding, Lindsey: Okeechobee County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Borengasser, Tess: Indian River County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Boyce, Jessie: Pinellas County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2317 [19AP]

Boze, Catelyn: Putnam County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2831 [22MY]

Bresnyan, Bonnie: Hillsborough County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Canley, John L.: award Medal of Honor (H.R. 4641), S170 [11JA]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS) (H. Con. Res. 106), S1291 [28FE]

——— authorize use of Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS) (S. Con. Res. 35), S1254 [27FE]

Caskey, Rebecca: Citrus County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Chabot, Tammy: Collier County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Chapman, John A.: Medal of Honor recipient, S5799 [22AU]

Childs, Rebecca: Levy County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2318 [19AP]

Clear Channel Outdoor, Inc.: Clear Channel Outdoor-Las Vegas, NV, recipient of FBI Director’s Community Leadership Award, S2259 [18AP]

Cloutier-Namdar, Linda: Vermont Agency of Education Vermont Teacher of the Year Award recipient, S21 [3JA]

Conner, Garlin M.: Medal of Honor recipient, S4353 [25JN]

Cosky, Erin: Santa Rosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S519 [25JA]

Croley, Andy: Leadership Tri-County (organization) Leader of the Year award recipient, S868 [12FE]

Dencker, Kyle: Orange County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2989 [5JN]

Dept. of Labor: create a tiered awards program recognizing meaningful and verifiable efforts by employers to recruit, employ, and retain veterans (S. 438), S2860 [23MY]

Dept. of Veterans Affairs: grant eligibility for Post-9/11 Veterans Educational Assistance Program to members of the Armed Forces awarded the Purple Heart, S5799 [22AU]

Diallo, Molly Winters: Miami-Dade County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3030 [6JN]

Dicks, Lynsee: Suwannee County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2617 [10MY]

Dinwiddie, Michelle: Polk County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3030 [6JN]

Dole, Bob: Congressional Gold Medal recipient, S247 [17JA]

Dunne, Michael (Tony): Office of the Sec. of Defense Medal for Valor recipient, S5755 [21AU]

Ellison, Shannon: Dixie County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3291 [7JN]

Farley, Patrick: Martin County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2318 [19AP]

Felty, Cathy: Bay County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2618 [10MY]

Foster, Robert: Vermont Agricultural Hall of Fame inductee, S5826 [22AU]

Freeman, Tammy: Broward County, FL, Teacher of the Year award recipient, S1945 [22MR]

Gleason, Stephen M.: award Congressional Gold Medal (S. 2652), S3940, S3943–S3945 [14JN]

Goldman Environmental Foundation: tribute to Goldman Environmental Prize recipients, S2640 [14MY]

Gore, Lilliemarie: Alachua County, FL, Teacher of the Year award recipient, S1945 [22MR]

Grebosz, Nicole A.: Volusia County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3031 [6JN]

Grimm, Amy: St. Johns County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2318 [19AP]

Haber, Ida and Irwin: Jewish National Fund Northern Ohio Tree of Life Award recipients, S5129 [23JY]

Hall, Tracy: Taylor County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3291 [7JN]

Hampton, Ted: Knox County, KY, Chamber of Commerce Man of the Year award recipient, S2003 [9AP]

Henderson, Lenora: Washington County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2618 [10MY]

Hickox, Heather: Baker County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2034 [10AP]

Hotaling, Helene: Marion County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2832 [22MY]

Indianapolis (U.S.S.): award a Congressional Gold Medal to the crew (S. 2101), S5560 [1AU]

Jakubiak, Chris (Jake): American Ambulance Association ‘‘Star of Life’’ recipient, S4841 [9JY]

Jenkins, Brandon: Brevard County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2034 [10AP]

Jernigan, Asa: Fernandina County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2034 [10AP]

Jones, Matt: American Optometric Association Young Optometrist of the Year award recipient, S3759 [12JN]

Jorgensen, John: Central Wyoming Boys and Girls Club honoree, S5578 [1AU]

Kennett, Beth: Vermont Agricultural Hall of Fame inductee, S5826 [22AU]

Kennett, Joan: Walton County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2618 [10MY]

Lamora, Samantha: St. Lucie County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2318 [19AP]

Lancy, Jason: Lake County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2832 [22MY]

Law, Jack: American Nuclear Society fellow designee and American Chemical Society Division of Nuclear Chemistry and Technology Glenn T. Seaborg Award recipient, S5418 [26JY]

Lumsden, Carolyn: Society of Professional Journalists Sigma Delta Chi Award recipient, S2433 [25AP]

Mankin, Aaron: Purple Heart recipient, S5799 [22AU]

Massey, Taylor: Hendry County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2318 [19AP]

McGhee, Amanda: Calhoun County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2618 [10MY]

McNulty, Susan: Pasco County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3291 [7JN]

McWhorter, Keilan: Franklin County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2771 [17MY]

Miami-Dade County, FL: tribute to Teacher of the Year finalists, S249 [17JA]

Miles, Dolester: James Beard Foundation Outstanding Pastry Chef Award recipient, S2990 [5JN]

Mongiardini, Lynn: Charlotte County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2618 [10MY]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (S. 3321), S6052 [6SE]

National Purple Heart Recognition Day: observance, S5799 [22AU]

——— support goals and ideals (S. Res. 591), S5270, S5312 [24JY]

Neff, Samantha: Seminole County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3031 [6JN]

Niebrugge, Chasey: Lee County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

North, Kenneth: Union County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

O’Hora, Martin: Highlands County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

Olympic Games: tribute to Minnesota participants (S. Res. 417), S1306, S1307 [1MR]

——— tribute to U.S. participants in 2018 Olympic Winter Games (S. Res. 392), S1306, S1307 [1MR]

——— tribute to Vermont participants, S1732 [14MR]

Ondriezek, Kylie: Sumter County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3031 [6JN]

Oravec, Sarah A.E.: DeSoto County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

Peel, Catherine Tinsley: Holmes County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

Perry, Angela: Lafayette County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2832 [22MY]

Phillips, Heather: Okaloosa County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

Poole, Jason: Clay County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2989 [5JN]

Powell, Jennifer: Leon County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

Prescott, Joy: Glades County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2771 [17MY]

Pumphrey, Trisha: Jackson County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3291 [7JN]

Ray, Sarah: Palm Beach County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

Redli, Penny: Museums Association of Montana President’s Award recipient, S2316 [19AP]

Roberts, Amy: Columbia County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2832 [22MY]

Rosenow, Beth: Monroe County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2832 [22MY]

Ross, Carla: Escambia County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

Sadat, Anwar: award Congressional Gold Medal posthumously (S. 266), S5865 [22AU]

Santana, Madgaly: Hardee County, FL, Teacher of the Year award recipient, S3031 [6JN]

Seabolt, Brandon (Ray): Office of the Sec. of Defense Medal for Valor recipient, S5755 [21AU]

Seminole County, FL: tribute to Seminole County Public Schools Teacher of the Year award finalists, S519 [25JA]

Smith, Chelsea: Hamilton County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

South Georgia-Moody AFB, GA: inclusion in Association of Defense Communities Great American Defense Communities list, S1313 [1MR]

Squier, Ken: NASCAR Hall of Fame inductee, S1158 [15FE]

Sturman, Kate: Flagler County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2990 [5JN]

Summers, Danielle: Liberty County, FL, Teacher of the Year Award recipient, S2833 [22MY]

Swihart, Es: Sarasota County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2771 [17MY]

Van Heusen, Kaitlin: Bradford County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2990 [5JN]

Vargas, Kiera: Madison County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2990 [5JN]

Vermont Federal Executive Association: tribute to Excellence in Goverment award recipients, S2515 [7MY]

Walker, Terry: Jefferson County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2619 [10MY]

Walters, Dan: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award recipient, S5420 [26JY]

Warren, Lucas: Gerber Products Co., Photo Search contest winner, S815 [8FE]

Wetherbee, Michael: Montana Association of Agricultural Educators Administrator of the Year and Montana Association of Career and Technical Education Administrator of the Year awards recipient, S575 [30JA]

Willson, Howard: Wyoming Medical Society Wyoming Physician of the Year award recipient, S166 [11JA]

Wingate, Jennifer: Gilchrist County, FL, Teacher of the Year award recipient, S2319 [19AP]

Wonnacott, Enid: Vermont Agricultural Hall of Fame inductee, S5827 [22AU]

World War II: award a Congressional Gold Medal to Chinese American veterans in recognition of dedicated service (S. 1050), S6152 [12SE]

Texts of

H. Con. Res. 106, use of Capitol Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS), H1290 [27FE]

H.R. 1861, Larry Doby Congressional Gold Medal Act, H5998 [10JY]

S. 266, award Anwar Sadat Congressional Gold Medal posthumously, S5865 [22AU]

S. 1050, Chinese-American World War II Veteran Congressional Gold Medal Act, S6152 [12SE]

S. 2101, USS Indianapolis Congressional Gold Medal Act, S5560 [1AU]

S. 2652, Stephen Michael Gleason Congressional Gold Medal Act, S3945 [14JN]

S. 2714, award Congressional Gold Medal to Don and Deyon Stephens, S2323 [19AP]

S. Con. Res. 35, use of Capitol Emancipation Hall for event to present the Congressional Gold Medal to members of the Office of Strategic Services (OSS), S1253 [27FE]

S. Res. 392, tribute to U.S. participants in 2018 Olympic Winter Games, S655 [6FE]

S. Res. 417, tribute to Minnesota Olympic Games participants, S1290 [28FE]

S. Res. 430, support national day of remembrance in honor of life, legacy, and accomplishments of Billy Frank, Jr., S1633 [12MR]

S. Res. 511, Las Damas de Blanco (organization) recipient of Cato Institute Milton Friedman Prize for Advancing Liberty, S2727 [16MY]

S. Res. 591, support goals and ideals of National Purple Heart Recognition Day, S5270 [24JY]