AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

Bills and resolutions

Angelou, Maya: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 3032), H4174 [28MY]

Armed Forces: provide penalties for the sale of any Purple Heart awarded to a member (see S. 122), S220 [15JA] (see H.R. 2911), H4118 [22MY]

——— require a full military honors ceremony for certain deceased veterans (see S. 646), S1659 [5MR] (see H.R. 1019), H1391 [6FE]

——— rescind Medals of Honor awarded for acts at Wounded Knee Creek in 1890 (see H.R. 3467), H5165 [25JN]

——— review service of certain members during World War I to determine if such members should be awarded the Medal of Honor and authorize such award based on results of the review (see S. 1218), S2435 [11AP] (see H.R. 2249), H3254 [10AP]

Army: expand retroactive eligibility of the Army Combat Action Badge to include members who participated in combat during which they engaged the enemy on or after December 7, 1941 (see H.R. 853), H1283 [29JA]

Booker, Simeon: award Congressional Gold Medal (see H.R. 1355), H2101 [25FE]

Boria, Louis, Jr.: award Purple Heart for injuries incurred during World War II and Korean War (see H.R. 2395), H3303 [29AP]

Capitol Building and Grounds: authorize use of rotunda to honor the last surviving Medal of Honor recipient from World War II upon death (see S. Con. Res. 17), S2925 [16MY] (see H. Con. Res. 10), H1336 [30JA]

Chisholm, Shirley: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 1968), H2916 [28MR]

Colmery, Harry W.: award Presidential Medal of Freedom posthumously (see S. Con. Res. 20), S4169 [20JN]

Conran, Philip J.: award Medal of Honor (see H.R. 2330), H3271 [15AP]

Dept. of Education: establish an awards program recognizing excellence exhibited by public school system employees providing services to students in pre-kindergarten through higher education (see S. 323), S831 [4FE] (see H.R. 276), H281 [8JA]

Dept. of Energy: establish a prize competition for research, development, or commercialization of technology to reduce carbon in the atmosphere, including by direct capture (see H.R. 3282), H4695 [13JN]

——— establish Climate Solutions Challenges program to provide for prize competitions relative to climate and energy (see H.R. 3100), H4341 [5JN]

Dept. of HHS: establish a rural health center innovation awards program and a rural health department enhancement program (see S. 2411), S5249 [31JY]

Dept. of Homeland Security: improve employee morale by conferring new responsibilities to Chief Human Capital Officer, establishing employee engagement committee, requiring action plans, and authorizing employee award program (see H.R. 1433), H2312 [28FE]

Dept. of Veterans Affairs: authorize Medal of Honor recipients to designate an individual to receive the special pension after death (see H.R. 1779), H2743 [14MR]

——— increase amount of special pension for Medal of Honor recipients (see S. 857), S1939 [25MR]

——— provide for payment of Medal of Honor special pension to the surviving spouse of a deceased Medal of Honor recipient (see S. 891), S2042 [27MR] (see H.R. 1826), H2754 [18MR]

——— waive fees for Purple Heart recipients serving on active duty for home loan program guaranteed loans (see H.R. 1448), H2313 [28FE]

Doherty, Glen: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 2054), S4698 [8JY] (see H.R. 587), H674 [16JA]

Dole, Bob: authorize honorary appointment to grade of colonel in the regular Army (see S. 252), S742 [29JA] (see H.R. 859), H1283 [29JA]

Edmonds, Rodrick W.: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 642), S1621 [4MR] (see H.R. 1908), H2884 [27MR]

Federal agencies and departments: establish prize competitions for innovation or adaptation management development relative to coral reef ecosystems (see S. 1922), S4168 [20JN] (see H.R. 3384), H5005 [20JN]

Franklin, Aretha L.: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 409), S1133 [7FE] (see H.R. 1003), H1390 [6FE]

Gandhi, Mohandas K. (Mahatma): award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 1127), H1492 [8FE]

Gold Star families: award a Congressional Gold Medal, collectively, in recognition of sacrifice and service to the U.S. (see S. 1715), S3215 [4JN]

Korematsu, Fred T.: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 277), S769 [30JA] (see H.R. 924), H1335 [30JA]

LeMond, Greg: award Congressional Gold Medal (see H.R. 3589), H5258 [27JN]

Medal of Honor: tribute to African American recipients (see H. Res. 96), H1349 [4FE]

Megellas, James: award Medal of Honor (see S. 98), S142 [10JA] (see H.R. 238), H211 [3JA]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (see S. 590), S1540 [27FE] (see H.R. 1396), H2270 [27FE]

National Purple Heart Hall of Honor: mint coins in commemoration (see S. 2042), S4629 [27JN] (see H.R. 1830), H2754 [18MR]

Office of the Director of National Intelligence: carry out a prize competition to stimulate research and development relevant to fifth generation (5G) technology (see H.R. 3679), H5583 [10JY]

O’Ree, Willie: award Congressional Gold Medal (see S. 2001), S4627 [27JN] (see H.R. 2504), H3440 [2MY]

Robinson, Rodney: Council of Chief State School Officers National Teacher of the Year award recipient (see H. Res. 351), H3440 [2MY]

Smith, Sean: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 2054), S4698 [8JY] (see H.R. 587), H674 [16JA]

Social Security: establish disability benefit offset for Purple Heart recipients (see H.R. 2655), H3679 [9MY]

Stevens, J. Christopher: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 2054), S4698 [8JY] (see H.R. 587), H674 [16JA]

Taxation: provide an exclusion from gross income for AmeriCorps educational awards (see S. 1355), S2688 [7MY] (see H.R. 1794), H2744 [14MR]

U.S. Fish and Wildlife Service: establish Theodore Roosevelt Genius Prize for reducing human-predator conflict (see S. 2194), S4966 [22JY]

——— reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management (see S. 268), S742 [29JA] (see H.R. 872), H1333 [30JA]

U.S. Women’s National Soccer Team: award Congressional Gold Medal (see H.R. 3998), H7463 [25JY]

Veterans: develop guidelines for use of unofficial sources of information to determine eligibility for benefits and decorations when service records are incomplete due to damage while in Dept. of Defense possession (see H.R. 2947), H4161 [23MY]

Water: promote water supply reliability and improved water management for rural communities (see H.R. 2473), H3438 [2MY]

Weissmandl, Michoel Ber: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 929), H1335 [30JA]

Wilson and Young Medal of Honor VA Clinic, Odessa, TX: designate (see S. 1635), S3104 [23MY] (see H.R. 2334), H3274 [18AP]

Woods, Tyrone: award Congressional Gold Medal posthumously (see S. 2054), S4698 [8JY] (see H.R. 587), H674 [16JA]

World War I: award a Congressional Gold Medal to female telephone operators of the Army Signal Corps, known as ‘‘Hello Girls’’ (see S. 206), S586 [24JA] (see H.R. 1953), H2915 [28MR]

World War II: award a Congressional Gold Medal, collectively, to U.S. Army Rangers veterans (see S. 1757), S3283 [10JN]

——— award a Congressional Gold Medal, collectively, to women who joined the workforce to provide vehicles, weaponry, and ammunition to win the war and were referred to as ‘‘Rosie the Riveter’’ (see S. 892), S2042 [27MR] (see H.R. 1773), H2743 [14MR]

——— award a Congressional Gold Medal to 5307th Composite Unit (Provisional) known as ‘‘Merrill’s Marauders’’ for bravery and service in the jungles of Burma (see S. 743), S1792 [12MR] (see H.R. 906), H1334 [30JA]

——— award a Congressional Gold Medal to members of Women’s Army Corps assigned to the 6888th Central Postal Directory Battalion, known as the ‘‘Six Triple Eight’’ (see S. 633), S1594 [28FE] (see H.R. 3138), H4342 [5JN]

——— award a Congressional Gold Medal to Mexican Air Force Escuadrón 201 known as ‘‘Aztec Eagles’’ (see H.R. 1889), H2827 [26MR]

——— award a Congressional Gold Medal to troops who defended Bataan and Corregidor (see S. 1093), S2328 [9AP] (see H.R. 2192), H3217 [9AP]

——— award a Congressional Gold Medal to 23d Headquarters Special Troops known as the ‘‘Ghost Army’’ (see S. 1421), S2786 [13MY] (see H.R. 2350), H3279 [22AP]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (see S. 133), S220 [15JA] (see H.R. 550), H600 [15JA]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. nationals who joined the Royal Canadian Air Force or Royal Air Force (see H.R. 980), H1361 [5FE]

——— recognize and honor service of individuals who served in U.S. Cadet Nurse Corps by providing veteran status, honorable discharges and service medals where merited, and limited burial benefits (see S. 997), S2239 [3AP] (see H.R. 2056), H3067 [3AP]

Citations

Annapolis (MD) Capital Gazette Pulitzer Prize Winner in Special Awards and Citations, E851 [26JN]

Lists

Asian-American Chamber of Commerce, Inc., Excellence Award recipients, E761 [12JN]

Bedford, TX, Hurst-Euless-Bedford Independent School District Awards of Excellence recipients and teachers, E358 [27MR]

Congressional Award Gold Medal recipients, S4162 [20JN]

Cornerstones, Inc., and Greater Reston, VA, Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E747 [11JN]

Dale City, VA, Christian Church Dale City Multicultural Achievement Awards and Scholarship recipients, E420 [8AP]

Ellis Island Medal of Honor recipients, E205 [25FE]

Fairfax County, VA, Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E760 [12JN]

Girl Scouts of Northeast Texas Gold Award recipients, E747 [11JN]

National Academy of Inventors fellow inductees, E466 [15AP]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Medal of Valor Award recipients, E749 [11JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Bronze Medal of Valor recipients, E750 [11JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Certificate of Valor Award recipients, E750 [11JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Lifesaving Award recipients, E750 [11JN]

Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Silver Medal of Valor recipients, E750 [11JN]

Northern Virginia District PTA Award recipients, E760 [12JN]

Prince William Chamber of Commerce Manassas, VA, Police Dept., Hillary Robinette Award recipients, E775 [13JN]

Prince William Chamber of Commerce Manassas, VA, Police Dept., Merit Award for Valor recipient, E775 [13JN]

Prince William Chamber of Commerce Manassas Park, VA, Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E793 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Manassas Park, VA, Police Dept., Hillary Robinette Award recipient, E768 [13JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Fire and Rescue Dept., Merit Award for Valor recipients, E761 [12JN], E799 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Fire and Rescue Dept., Valorous Unit award recipients, E761 [12JN], E799 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Police Dept., Gold Medal for Valor award recipients, E800 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Police Dept., Hillary Robinette Award recipients, E800 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Police Dept., Investigative Merit Award recipients, E800 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Police Dept., Merit Award for Valor recipient, E800 [19JN]

Prince William Chamber of Commerce Prince William County, VA, Police Dept., Silver Medal for Valor award recipients, E800 [19JN]

Reston, VA, Association Reston Volunteer Service Award recipients, E746 [11JN]

Springfield, VA, VFW Americanism Award recipients, E760 [12JN]

Vienna, VA, Arts Society Treasure of Art winners, E742 [11JN]

Volunteer Fairfax (organization) Fairfax County, VA, Volunteer Service Award recipients, E743 [11JN]

Remarks in House

Acevedo, Elizabeth: Carnegie Hero Fund Commission Carnegie Medal recipient, H4778 [19JN]

Ackerman, Susan: election to National Academy of Sciences, H5080 [25JN]

Adams, Jamie: Associated Parents’ Group of Hillsborough, CA, Citizen of the Year and Community Care Award recipient, E473 [18AP]

Aera Energy LLC: Bakersfield College Foundation Corporate Philanthropist of the Year Award recipient, E331 [21MR]

Aguilar, Andrea: Girl Scouts Gold Award recipient, E953 [22JY]

Albertson, Karlee: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Montana, E813 [21JN]

Alfirevich, John: TIME (publication) Dealer of the Year award recipient, E308 [14MR]

Allen, TX: Allen Independent School District named a District Administration (publication) District of Distinction, H7226 [23JY]

Allen Tate Co.: Team Honeycutt recipient of Cabarrus, NC, Regional Chamber of Commerce Volunteer Business of the Year Award, E148 [7FE]

Alvarado Islenos, Yanira: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E246 [5MR]

Alvarez, Lynn: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E430 [9AP]

Ammons, Sandy: Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Chairman’s Award recipient, E254 [6MR]

Anderson, Jill: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E440 [9AP]

Anderson, Tony: Traverse City, MI, Area Chamber of Commerce Distinguished Service Award recipient, E80 [23JA]

Andover, MN: Andover Fire Dept., recipient of Minnesota State Fire Department Association Fire Department of the Year award, H4224 [4JN]

Annapolis (MD) Capital Gazette: Pulitzer Prize recipient for special awards and citations, E851 [26JN]

——— Time (publication) Persons of the Year honorees, E80 [23JA]

Antinoff, Melissa: Burlington County, NJ, Teacher of the Year award recipient, E324 [21MR]

Antone, Duraid: Ellis Island Honors Society Ellis Island Medal of Honor recipient, E578 [10MY]

Archer, Chris: Cabarrus, NC, Chamber of Commerce Ambassador of the Year Award recipient, E145 [7FE]

Archer-Jones, Brendan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E263 [7MR]

Ard, Jason: National Law Enforcement Officers Memorial Fund Destination Zero Officer Traffic Safety Award recipient, E577 [10MY]

Argiz, Tony: Greater Miami, FL, Chamber of Commerce Sand in My Shoes Award recipient, E159 [11FE]

Armed Forces: 74th Expeditionary Fighter Squadron recipient of Air Force Gallant Unit Citation, H2786 [25MR]

Arroyo, Vidal: Rhodes Scholarship recipient, E558 [8MY]

Arthur, Kay: Scenic City Women’s Network Lydia Impact Award recipient, H3137 [9AP]

Artists of Yardley (nonprofit organization): Pennsbury School District, Fallsington, PA, Nonprofit Partner of the Year award recipient, H3483 [8MY]

Asian-American Chamber of Commerce, Inc.: tribute to Excellence Award recipients, E761 [12JN]

Aston, John: Centre County, PA, Law Enforcement Officer of the Year Award recipient, H7444 [25JY]

Astorga, Mia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E264 [7MR]

Auerbach, Leor Torchman: CityPAC (organization) Scoop Jackson Award recipient, H5174 [26JN], E809 [20JN]

Ayers, Ernie: Michigan Interscholastic Track Coaches Association Hall of Fame inductee, E113 [30JA]

Ayub, Arturo E.: Mr. Amigo Association Mr. Amigo award recipient, E211 [26FE]

Bailey, David: Arkansas Press Association Freedom of Information Award recipient, H7237 [23JY]

Bailey, Lorez: Sonoma County, CA, Woman of the Year award recipient, E335 [25MR]

Bailey, Sasha: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E429 [9AP]

Baillie, Ryan: Contra Costa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E154 [8FE]

Bales, Christian: Hugh M. Hefner Foundation Hugh M. Hefner First Amendment Award recipient, H3945 [17MY]

Ballard, Thomas C.: Okaloosa County, FL, School District Educational Support Professional of the Year award recipient, E181 [14FE]

Balon, Frank: Freeland, PA, Sons of Erin (organization) Citizen of the Year award recipient, E319 [18MR]

Banziger, Christian: Eagle Scout Award recipient, E101 [29JA]

Barr, Kevin: Sonoma County, CA, Winegrape Commission Viticulture Award of Excellence recipient, E489 [25AP]

Barry, Jack: Eagle Scout Award recipient, E1037 [6AU]

Bartlett, David: Eagle Scout Award recipient, E595 [15MY]

BASF SE (company): Michigan Governor’s Service Awards Corporate and Small Business Community Leader Award recipient, E1044 [9AU]

Bassett, Erica: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E271 [8MR]

Battaglioli, Luigi: 20th Congressional District of New York Congressional App Challenge winner, H279 [8JA]

Batten, Jessica and Brandon: Outstanding Farmers of America (organization) National Outstanding Young Farmers of the Year award recipients, H2785 [25MR]

Baumann, Jennifer: Illinois DAR Good Citizen Award recipient, H3852 [16MY]

Bearce, Zekariya: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E271 [8MR]

Becerra, Lorenzo: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E272 [8MR]

Becker, Steve: Napa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E153 [8FE]

Beckert, Noah: Eagle Scout Award recipient, E84 [24JA]

Bedford, TX: tribute to Hurst-Euless-Bedford Independent School District Awards of Excellence recipients and teachers, E358 [27MR]

Beery, Marie E.: Lake County, CA, Woman of the Year award recipient, E344 [25MR]

Begley, Carolann: No Kid Hungry (organization) Pennsylvania School Breakfast Hero honoree, H2836 [27MR]

Bell, Richmond: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E943 [18JY]

Bellavia, David: Medal of Honor recipient, H5072 [24JN]

Beretta family: Sonoma County, CA, Farm Bureau Luther Burbank Conservation Award recipient, E901 [11JY]

Bezzubikoff, Andrei: Young Israel of Scarsdale, NY (synagogue) Distinguished Award recipient, E317 [18MR]

Bigelow, Cooper: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E454 [12AP]

Bloomington, IL: Bloomington Public School District 87 recipient of Dept. of Education Green Ribbon School District and District Sustainability awards, H4150 [23MY]

Boca Raton, FL: tribute to Rotary Club of Boca Raton Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipients, E12 [4JA]

——— tribute to Rotary Club of Boca Raton Teacher of the Year award recipients, E483 [25AP]

Bohme, Fernanda: SBA Utah Small Business Person of the Year award recipient, E1044 [9AU]

Bohme, Vivien: SBA Utah Small Business Person of the Year award recipient, E1044 [9AU]

Boiter, Jayla: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E272 [8MR]

Bordon, Christopher: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E823 [24JN]

Bostic, Tydarrien: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E273 [8MR]

Bowker, Mary Jane: Napa County, CA, Woman of the Year award recipient, E339 [25MR]

Boyer, Lori: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Emerging Leader Award recipient, E826 [24JN]

Braden, Rylee: Texas 11th Congressional District Congressional Arts competition winner, E803 [20JN]

Bradley University: tribute to speech team, E638 [21MY]

Brallier, Ella: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Best in Show Award recipient, E479 [18AP]

Braselton, GA: tribute to Boy Scout Troop 146 Eagle Scout Award recipients, E488 [25AP]

Brawner, Chuck: Katy, TX, Area Economic Development Council Stan C. Stanley ‘‘Eagle’’ Leadership and Economic Development Award recipient, E964 [23JY]

Britt, Hanna: Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Young Professional of the Year award recipient, E256 [6MR]

Broberg, Jeanne: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E420 [8AP]

Brock, Joan: Volunteer Hampton Roads (organization) Lenora Mathews Lifetime Achievement Award recipient, E303 [13MR]

Brodsky, Howard: World Affairs Council of New Hampshire (organization) Global Leadership Award recipient, E614 [16MY]

Broward County, FL: tribute to Aging and Disability Resource Center of Broward County Dr. Nan S. Hutchison Broward Senior Hall of Fame inductees, E549 [7MY]

Brown, Jane Pansing: Northland Regional Chamber of Commerce Northlander of the Year award recipient, E90 [24JA]

Brown, Lauren: National Association of Biology Teachers Outstanding Biology Teacher of the Year of South Carolina award recipient, E714 [5JN]

Bryan, Michael: Eagle Scout Award recipient, H3119 [8AP]

Buchanan, Rich and Judy: McLean County, IL, Museum of History History Maker award recipients, E786 [18JN]

Buchanan Partners (company): Manassas, VA, Hylton Performing Arts Center Awards Gala honoree, E415 [8AP]

Buechner, Caroline: Santa Rosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E242 [5MR]

Buharivala, Zarius: Eagle Scout Award recipient, E84 [24JA]

Bullock, Ellyn: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award nominee, H5591 [11JY]

Burhonova, Shohzodakhon: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E274 [8MR]

Burk, Elijah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E274 [8MR]

BWP Bats, LLC: Made in America Product Showcase honoree, H5925 [17JY]

Bye, Jean: Manufacturing Institute STEP Ahead Award recipient, E442 [10AP]

Calhoun, Valerie: Tennessee Journalism Hall of Fame inductee, H7094 [18JY]

Calice, Skyy: Aurora, IL, African-American Heritage Advisory Board African-American Leader of the Year award recipient, E228 [28FE]

Campos, Laisha: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Rookie of the Year Award recipient, E473 [18AP]

Cape May County, NJ: Coast Guard community designee, H3956 [17MY]

Capitol Building and Grounds: authorize use of rotunda to honor the last surviving Medal of Honor recipient from World War II upon death, H5648 [11JY]

Carlis, Ian and Patty: Congregation Keneseth Israel, Allentown, PA, honorees, E620 [17MY]

Carroll, Robert: Oak Lawn, IL, Lions Club Top Cop award recipient, E619 [17MY]

Cato, Tam: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, H4338 [5JN]

Center for Native American Youth: tribute to Champions for Change award recipients, E168 [13FE]

Chambers, Mary B.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E275 [8MR]

Chambers County, TX,: designation of Chambers County Courthouse as Texas State Historical Marker, E958 [23JY]

Chauvette, Penny: Greater Manchester/Nashua, NH, Board of REALTORS (organization) Realtor of the Year award recipient, E658 [22MY]

Chavez, Dylann A.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E403 [4AP]

Chavoya-Olivas, Kristine: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E276 [8MR]

Chisolm, Robert E.: 82d Airborne Division All American Hall of Fame inductee, H4149 [23MY]

Cianci, Patrice: Warren County, NY, Office for the Aging Senior of the Year award recipient, E787 [18JN]

Cisneros, Katherine: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E415 [8AP]

Citrus College: American Association of Community Colleges Student Success Award of Excellence recipient, E740 [11JN]

Clair, Germaine: Hope House Foundation Community Award recipient, E928 [16JY]

Cochran, Charles: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E822 [24JN]

Coderniz, Albert A.: Catholic Charities of Merced, CA, Harvest of Hope honoree, E1053 [16AU]

Coker, Beatrice (Bebe): Deleware State Chamber of Commerce—The Partnership, Inc., John H. Taylor Jr., Education Leadership Award recipient, E583 [14MY]

Coldwell Banker Sky Ridge Realty Co.: Lake Arrowhead, CA, Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E376 [1AP]

Collins, Dottie: El Campo, TX, Chamber of Commerce & Agriculture Citizen of the Year Award recipient, E335 [25MR]

Collins, Karen: Sonoma, CA, Alcaldessa honoree, E381 [1AP]

Collins, Madison: C-SPAN StudentCam documentary competition honoree, H3298 [29AP]

Collins-Brodt, Joy: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E433 [9AP]

Colpitts, Susan: Volunteer Hampton Roads (organization) Corporate Volunteer Excellence Award recipient, E303 [13MR]

Columbia, SC: Greater Columbia Region named Association of Defense Communities Great American Defense Community, H4399 [11JN]

Columbus, IN: Columbus Police Dept., recipient of Dept. of Defense Above and Beyond Award, H5308 [10JY]

Commerce City, CO: Stillwater Day Spa (business) recipient of Business on the Move Award, E341 [25MR]

Congress: tribute to Congressional Award recipients, H5072 [24JN]

Converse, Susan: Illinois State Board of Education Illinois Teacher of the Year award recipient, H3507 [9MY]

Conway, AR: Arkansas Recycling Coalition Recycling Education Program of the Year award recipient, H7236 [23JY]

Cooper, Betty: American Mothers, Inc., Montana Mother of the Year award recipient, E563 [9MY]

Coria, Ashley: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E276 [8MR]

Council of Chief State School Officers: tribute to State Teachers of the Year award recipients, H3397 [1MY]

Court, Jettie: Girl Scouts Gold Award recipient, E935 [17JY]

Cowling, Karen: Arvada, CO, Chamber of Commerce Image Award recipient, E405 [4AP]

Crowley, Michelle: Carlisle, PA, Exchange Club Molly Pitcher Club Award recipient, E153 [8FE]

Crummey, Mark: Virginia Parent Teacher Association Elementary Principal of the Year award recipient, H5982 [17JY]

Cummings, Brittney: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E373 [1AP], E418 [8AP]

Curtis, Edgar J.: Illinois Order of Lincoln award recipient, E785 [18JN]

Daily, Philip: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E116 [30JA]

Daka, George: National Liberty Museum Teacher as Hero Award recipient, H3345 [1MY]

Dale City, VA: tribute to Dale City Christian Church Dale City Multicultural Achievement Awards and Scholarship recipients, E420 [8AP]

Dallas, Mark: American Police Hall of Fame and Museum National Officer of the Year award recipient, E1044 [9AU]

Daniel, Ryan: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E430 [9AP]

Darden, Regina: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E297 [13MR]

Daugherty, Mason: C-SPAN StudentCam documentary competition winner, H2805 [26MR], E357 [27MR]

Davidson, Dan: Orange County (CA) Register Orange County Football Coach of the Year award recipient, H349 [9JA]

de Ru, Cornelis and Wilhelmina: Yad Vashem, the World Holocaust Remembrance Center Righteous Among the Nations award recipient, H3308 [30AP]

DecisionPathHR (company): Cabarrus, NC, Regional Chamber of Commerce Small Business of the Year Award recipient, E147 [7FE]

Deidel, Madisyn: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E388 [2AP]

DeLuna, Julie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E388 [2AP]

Dept. of Defense: authorize award of an Atomic Veterans Service Medal, H5316 [10JY]

Dept. of Education: establish an awards program recognizing excellence exhibited by public school system employees providing services to students in pre-kindergarten through higher education (H.R. 276), H2060–H2062 [25FE], H2515 [7MR]

Dept. of Energy: establish a prize competition for research, development, or commercialization of technology to reduce carbon in the atmosphere, including by direct capture (H.R. 3282), E765 [13JN]

Dept. of Homeland Security: improve employee morale by conferring new responsibilities to Chief Human Capital Officer, establishing employee engagement committee, requiring action plans, and authorizing employee award program (H.R. 1433), H2927–H2929 [1AP], E405 [4AP]

Devine, Cailin: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E389 [2AP]

Diaz, Damian: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E417 [8AP]

Dickerson, LaVell: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E390 [2AP]

Dickinson, Amy: Horatio Alger Association of Distinguished Americans, Inc., Horatio Alger Award recipient, E405 [4AP]

District of Columbia: tribute to DC Black Pride festival, E558 [8MY]

Dixon, Jakob: SkillsUSA Inc., National SkillsUSA Sheet Metal Contest award recipient, H5830 [16JY]

Dobrow, Joelle: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E435 [9AP]

Dole, Bob: authorize honorary appointment to grade of colonel in the regular Army (S. 252), H2817 [26MR]

Doliszny, Evan: Congressional Award Gold Medal and STEM Stars Initiative award recipient, H7446 [25JY]

Domke, Lorelei: Dept. of State Critical Language Scholarship recipient, E591 [14MY]

Dorough, Bob: Kennedy Center for the Performing Arts Jazz Master Award recipient, E610 [16MY]

Dory, Rudy: National Grocers Association Clarence G. Adamy Great American Award recipient, H3297 [29AP]

Douglas County, CO: inclusion in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Healthiest Communities’’ list, H2890 [28MR]

Dozier, Madison: Dept. of Justice Office of Juvenile Justice and Delinquency Prevention National Missing Children Day poster competition winner, H4020 [21MY]

DuBois, PA: DuBois Area Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, H5206 [27JN]

Duggan, Sean: Arizona Association of Chiefs of Police Chief of the Year award recipient, H1160 [23JA]

Dunn, Gaye: Illinois School Counselors Association Middle/Junior High School Counselor of the Year award recipient, E646 [21MY]

Duott, Barbara and Ron: Lake Arrowhead, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipients, E374 [1AP]

Ebeck, Jeffrey: Centre County, PA, Law Enforcement Officer of the Year Award recipient, H7444 [25JY]

Echauarria, Valeria: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E390 [2AP]

Edelstein, Hannah: Girl Scout Gold Award recipient, E480 [18AP]

Edgerton, Nathan: University of North Texas in DC Internship Program Legacy Award recipient, E540 [3MY]

Ehrig, Norma: Gonzales, TX, Chamber of Commerce & Agriculture David B. Walshak Lifetime Achievement Award recipient, E341 [25MR]

Eickhoff, Mitch: Sauk Rapids, MN, Citizen of the Year award recipient, H3308 [30AP]

Elk River, MN: Elk River Municipal Utilities recipient of Minnesota Dept. of Health and Minnesota Rural Water Association Source Water Protection Award, H4224 [4JN]

Ellis Island Honors Society: tribute to Ellis Island Medal of Honor recipients, E205 [25FE]

Enfield, Susan: National School Foundations Association National Superintendent of the Year award recipient, E172 [13FE]

Erickson, Frank A.T.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E268 [7MR]

Essex, MO: Richland Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E370 [29MR]

Evans, Diane L.: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E422 [8AP]

Eyberg, Jo: St. Joseph, MO, YWCA Lifetime Achievement in the Workplace Award recipient, E824 [24JN]

Fahrig, Jewel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E391 [2AP]

Faikish, Jeff: National Federation of State High School Associations Pennsylvania Coach of the Year for girls swimming and diving award recipient, H2001 [14FE]

Fairfax County, VA: tribute to Fairfax County Board of Supervisors Lord and Lady Fairfax award recipients, E760 [12JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Dept. of Public Safety Communications Valor Award recipients, E765 [13JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E749 [11JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Office of the Sheriff Valor Award recipients, E750 [11JN]

——— tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Fairfax County Police Dept., Valor Award recipients, E773 [13JN]

——— tribute to Student Peace Award recipients, E454 [12AP]

Fairfax County Federation of Citizens Associations: tribute to Citizen of the Year Award recipients, E741 [11JN]

Fairfield Bay, AR: inclusion in ideal-LIVING Magazine Top Planned Communities list, H7237 [23JY]

Falls, Rona: Georgia Dept. of Education and Georgia Parent Teacher Association Georgia Parent Leadership Award recipient, E866 [28JN]

Farris, Eddie: Walton County, FL, Educational Support Professional of the Year award recipient, E64 [17JA]

Fellone, Frank: Arkansas Press Association Golden 50 Service Award recipient, H7237 [23JY]

Ferguson, Bradley: Dept. of Education Presidential Scholar award recipient, H5983 [17JY]

Festus, MO: Festus Quest Gifted Program recipient of EPA Presidential Environmental Youth Award, E933 [17JY]

Fikhman, Sofiya: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E436 [9AP]

Findlay, OH: Site Selection Magazine Top Micropolitan Community in the U.S. honoree, E248 [5MR]

Finne, Kristen P.: Partnership for Public Service, Inc., Samuel J. Heyman Service to America Medal finalist, E683 [30MY]

Fiochetta, Ron: All American Amateur Baseball Association Hall of Fame inductee, E879 [9JY]

Flores, Daniela: Solano County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E154 [8FE]

Florida: tribute to Florida Inventors Hall of Fame inductees, E976 [24JY]

——— tribute to 16th Congressional District Congressional Teacher Award recipients, E312 [14MR], E442 [10AP]

——— tribute to 16th District Congressional Law Enforcement Award recipients, E536 [3MY]

Fluehr, J.V.: Eagle Scout Award recipient, E1039 [6AU]

Food for Thought Catering, Inc.: West Metro Chamber (organization) Small Business of the Year Award recipient, E133 [5FE]

Forest Lake, MN: Forest Lake Area High School recipient of Dept. of Education Green Ribbon Schools award, H7252 [24JY]

Fort Lauderdale, FL: Dillard High School recipient of National Association of Music Merchants Foundation SupportMusic Merit Award, E775 [13JN]

Fort Stewart, GA: Fort Stewart-Hunter Army Airfield winner of Army Community of Excellence gold award, H3133 [9AP]

Fort Stewart-Hunter Army Airfield, GA: Commander in Chief’s Annual Award for Installation Excellence recipient, H4317 [5JN]

Frankson, Kim: STOPit (company) Helping Hands Life Saver Award recipient, E478, E479, E480 [18AP]

Frias, Reyna E.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E431 [9AP]

Friends in Deed (organization): Michigan Governor’s Service Awards Outstanding Volunteer Program Award recipient, E1046 [9AU]

Frye, Mark: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E823 [24JN]

Funderburk, Tom (Pinky): French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, H7254 [24JY]

Gabrielian, Anita Quiñonez: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E438 [9AP]

Gallagher, Sean: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E823 [24JN]

Gamino, Samantha: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E434 [9AP], E463 [12AP]

Garcia, Miguel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E245 [5MR]

Garcia, Rachel: American Honda Motor Co., Inc., Collegiate Woman Athlete of the Year award recipient, E869 [2JY]

Garden Grove, CA: Pho 79 (restaurant) recipient of James Beard Foundation America’s Classics Award, E659 [23MY]

Gary Frontiers Service Club, Inc.: tribute to Martin Luther King, Jr., Memorial Breakfast honorees and officers, E13 [8JA]

Gay, Dallas: Gainesville, GA, Rotary Club Man of the Year award recipient, E218 [27FE]

Gee, Jan: Women Grocers of America (organization) Woman of the Year award recipient, H2677 [12MR]

Gervy, Justin: Eagle Scout Award recipient, E828 [24JN]

Gibson, Haven J.: Eagle Scout Award recipient, E129 [5FE]

Giddings, Mary Jo: Arvada, CO, Chamber of Commerce Pioneer Award recipient, E406 [4AP]

Gilbert, Sheila: St. Joseph, MO, YWCA Woman in Volunteerism Award recipient, E822 [24JN]

Gillman, Howard: Ellis Island Honors Society Ellis Island Medal of Honor recipient, E573 [10MY]

Glove Wagon (business): Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E336 [25MR]

Goldsby, Alex: Levittown-Bristol, PA, Kiwanis Club Dick Dougherty Scholarship recipient, H5088 [25JN]

Gonzales, Emmalee: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E397 [3AP]

Gradel, Donna: Council of Chief State School Officers State Teacher of the Year for Oklahoma award recipient, E529 [2MY]

Greenwald, Payton: Eagle Scout Award recipient, E85 [24JA]

Gregory, John: Prince William, VA, Chamber of Commerce Valor Award recipient, E792 [19JN]

Greiner, Blair: United Way of Bucks County, PA, Pennsbury LYFT Character Builder of the Year Award recipient, H5088 [25JN]

Griffin, Ricky: American Baseball Coaches Association National Coach of the Year award recipient, E913 [12JY]

Grim, Jane: Bucks County, PA, Women’s History Month Award recipient, E396 [3AP]

Grimsley, Don: Kiwanis Club of Gainesville, GA, John W. Jacobs Jr., Youth Service Award recipient, E387 [2AP]

Guam: Guam Territorial Band recipient of Australian International Music Festival Gold Award, E973 [24JY]

Habr, Laura: Virginia Beach, VA, First Citizen award recipient, E449 [10AP]

Hagan, Blake: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E398 [3AP]

Hall County, GA: tribute to Hall County Chamber of Commerce award recipients, E730 [10JN]

Hampton, Sybil Jordan: University of Chicago Diversity Leadership Council Distinguished Alumni Award recipient, H1529 [13FE]

Hand, Robert: Washington (State) Teacher of the Year award recipient, E30 [10JA]

Harrisburg, PA: Harrisburg Police Dept., recipient of National Association of Town Watch ‘Rookie of the Year’ Award, E63 [17JA]

Hart, Edward: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E317 [18MR]

Harvest Home Farms (business): Sand County Foundation Leopold Conservation Award recipient for Pennsylvania, H2822 [26MR]

Hatfield, Ezekiel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E398 [3AP]

Hauptman, Theodore: Feasterville, PA, Business Association Person of the Year award recipient, H5311 [10JY]

Havertown, PA: Haverford High School recipient of Governor’s Civic Engagement Award, H4124 [23MY]

Hawley, Judy: Texas Transportation Hall of Honor nominee, E137 [6FE]

Haxhiu, Qendrim: Dept. of State Critical Language Scholarship program completion, E527 [2MY]

Hayes, Roland: Purple Heart recipient, E1035 [6AU]

Hays, Jenna: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E419 [8AP]

Hedberg, Nancy: Michigan Association of Municipal Clerks Township Clerk of the Year award recipient, E623 [17MY]

Hedgepeth, Bill: Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Realtor Cup award recipient, E251 [6MR]

Heggins, Laura: Cabarrus County, NC, Robert Jackson Eury Memorial Award recipient, E509 [30AP]

Helms, Grant: SkillsUSA Inc., National SkillsUSA Masonry Contest award recipient, H5834 [16JY]

Henderson, KY: tribute to Henderson County High School recipients of Dept. of Education and Advance CTE (organization) National Excellence in Action Award, E430 [9AP]

Henry, Cory: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E421 [8AP]

Hernandez, Samuel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E399 [3AP]

Herndon, Logan: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E821 [24JN]

Herndon, VA: tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Herndon Police Dept., Valor Award recipients, E766 [13JN]

Hiatt, John: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Technical Achievement Award recipient, E476 [18AP]

Hicks, Susan: Chamber of Northwest Douglas County, CO, ‘‘Woman Who Soars’’ honoree, E481 [22AP]

Hinkle, Jim: Arkansas Game and Fish Commission Arkansas Outdoor Hall of Fame inductee, H1529 [13FE]

Hinojos, Victoria: Girl Scout Gold Award recipient, E475 [18AP]

Hitt, Chet: Victor Valley College Foundation Distinguished Community Service Award recipient, E200 [25FE]

Hoover, Hannah K.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E351 [26MR]

Howington, Jimmy: U.S. Marshals Service Court Security Officer of the Year award recipient, H4060 [21MY]

Hritz, Angela: Okaloosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E129 [5FE]

Hubach, Cynthia: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E439 [9AP]

Hudson, Lisa: Colorado/Region VIII Small Business Development Center Excellence and Innovation Award recipient, E499 [29AP]

Hughes, Cathy: National Association of Broadcasters Hall of Fame inductee, E692 [3JN]

Hummeldorf, Ella: Girl Scouts Gold Award recipient, E936 [17JY]

Hurley, Brian: Golden Apple Foundation Golden Apple Award for Excellence in Teaching finalist, E193 [22FE]

Hurter, Selah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E336 [25MR]

Ihlemann, Claus: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E295 [13MR]

Indian River State College: Aspen Prize for Community College Excellence recipient, H3119 [8AP]

Indiana: tribute to Northwest Indiana Business and Industry Hall of Fame inductees, E584 [14MY]

Ingram, Nancy Hersch: Manassas, VA, Hylton Performing Arts Center Awards Gala honoree, E415 [8AP]

InterMetro Industries Corp.: Northeast Pennsylvania Manufacturers and Employers Association Manufacturer Product Innovation and Process Improvement Excellence Award recipient, E545 [7MY]

Ismail, Kimberly: Michigan Governor’s Service Awards Volunteer of the Year Award recipient, E1041 [9AU]

Jackson, Jeremy: election to National Academy of Sciences, H5080 [25JN]

Jackson, William: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E821 [24JN]

Jail Hill Inn (business): TripAdvisor LLC Travelers’ Choice Award recipient, E575 [10MY], E599 [15MY]

Jaime, Summer: Girl Scouts Gold Award recipient, E933 [17JY]

Jarecki, Riley M.: Napa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E345 [25MR]

Jaroensakulchaiporn, Pannaporn: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E337 [25MR]

Jewell, Dennis (D.J.): Mississippi Commission for Volunteer Service Governor’s Initiative for Volunteer Excellence (GIVE) Award for Outstanding Volunteer Service by a U.S. Veteran recipient, E701 [4JN]

Jimenez, Estevan: American Culinary Federation Monterey Bay Chapter Chef of the Year award recipient, E611 [16MY]

Jines, Landon: Eagle Scout Award recipient, E85 [24JA]

Johnson, Alan and Mickie: Sand County Foundation Leopold Conservation Award recipient for South Dakota, E654 [22MY]

Johnson, Brooks: Hope House Foundation Community Award recipient, E928 [16JY]

Johnson, Eric: National Wildlife Refuge Association National Wildlife Refuge System Employee of the Year award recipient, H4060 [21MY]

Johnson, Jess: STOPit (company) Helping Hands Life Saver Award recipient, E478, E479, E480 [18AP]

Johnston, Kyla: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Montana, E813 [21JN]

Jones, Jazzmine: Boys & Girls Club of Missouri Youth of the Year award recipient, H7252 [24JY]

Jones, Trazena (Kandie): Contra Costa County, CA, Woman of the Year award recipient, E337 [25MR]

Joyride Brewing Co.: West Metro Chamber (organization) Medium Business of the Year Award recipient, E131 [5FE]

Judah, Linda: St. Joseph, MO, YWCA Women of Excellence Woman of Merit Award recipient, E827 [24JN]

Kalispell, MT: tribute to Code Girls United (organization) Northwest Regional App Challenge award recipients, H5174 [26JN]

Kane, Kevin and Mickey: Wyoming Valley Children’s Association ‘‘Making a Difference’’ Award recipients, E336, E343 [25MR]

Karanick, Hannah: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award Top 10 Youth Volunteer honoree, E631 [20MY]

Karpovich, John P.: Pennsylvania Veterans Service Medal recipient, E279 [11MR]

Katy, TX: Memorial Hermann Katy Hospital recipient of Leapfrog Group (organization) ‘A’ rating for patient safety, E245 [5MR]

Kelley, Jack: Eagle Scout Award recipient, E86 [24JA]

Kelly, Joseph: Yardley, PA, Excellent Police Service Award recipient, H5311 [10JY]

Kelly-Cannon, Jamesly: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E335 [25MR]

Kelsch, Cam: Silver Star recipient, H3296 [29AP]

Kemp, Hallie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E351 [26MR]

Keweenaw Land Trust, Inc.: Land Trust Accreditation Commission accreditation, E693 [3JN]

King, Abbigail: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E352 [26MR]

King, Derek: Victor Valley College Foundation Distinguished Service to Education Award recipient, E202 [25FE]

Klein, Jeff: Pennsylvania State Education Association and Council for the Advancement of Public Schools Unsung Heroes Award recipient, H3506 [9MY]

Knapp, Karen: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E423 [8AP]

Kramer, Kristian: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E400 [3AP]

Kramer, Pat: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E425 [8AP]

Kramer, Sadie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E352 [26MR]

Krause, Ken: National Football League Foundation Don Shula NFL High School Coach of the Year award nominee, E93 [25JA]

Kuykendall, Armand: Putnam County, FL, Spelling Bee winner, H1379 [6FE]

Ladies Union Benevolent Association: St. Joseph, MO, YWCA Employer of Excellence Award recipient, E820 [24JN]

Laituri, Haylee: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E246 [5MR]

Lakewood, CO: Complete Auto Repair (business) recipient of Golden Rotary Ethics in Business Award, E545 [7MY]

Lam, Cindy: Pennsylvania 15th Congressional District Congressional Art Competition winner, H5044 [24JN]

Langill, Orianna: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E436 [9AP]

Lanning, Fredrick: Eagle Scout Award recipient, E86 [24JA]

Lanterman, Caitlin: C-SPAN StudentCam documentary competition honoree, H3298 [29AP]

Lantinen, Christine: SBA Minnesota Small Business Person of the Year award recipient, H4208 [3JN]

Lara, Alicia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E353 [26MR]

Larkspur, CA: Hall Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E375 [1AP]

Larson, Chris: Eagle Scout Award recipient, E87 [24JA]

Lathon, Jamal: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E353 [26MR]

Lawler, Richard: Lake County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E153 [8FE]

Leadership Niagara (organization): tribute to Leaders of the Year Award recipients, E615 [16MY]

Lechuga, Nayeli: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E354 [26MR]

Lee-Salazar, Onjoli: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E437 [9AP]

Leos, Kathryn T.: Girl Scouts Gold Award recipient, E954 [22JY]

Lesovsky, Dillon: Victor Valley College Foundation Young Alumni Hall of Fame Award recipient, E201 [25FE]

Lewis, Reagan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E354 [26MR]

Libberton, Erin: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E355 [26MR]

Lievense, Jefferson: National Academy of Engineering honoree, E477 [18AP]

Lineage Logistics Co.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E338 [25MR]

LINK Strategic Partners (business): District of Columbia Small Business of the Year award recipient, E793 [19JN]

Little Rock, AR: Arkansas Children’s Hospital recipient of American Association of Critical-Care Nurses silver-level Beacon Award for Excellence, H963 [22JA]

Logan, Gordon: HillVets Foundation Philanthropist of the Year Award recipient, E389 [2AP]

Lombardi, Steven: Napa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E151 [8FE]

Lopez, Jessica: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E251 [6MR]

Lopez, Lucinda M.: Girl Scouts Gold Award recipient, E952 [22JY]

Lopez, Miguel: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E251 [6MR]

Loren, Miriam and Ari: Young Israel of Scarsdale, NY (synagogue) Community Service Award recipients, E316 [18MR]

Lower Makefield, PA: Friends of Five Mile Woods recipient of Lower Makefield Board of Supervisors and Lower Makefield Environmental Advisory Council Environmental Stewardship Award, H2108 [26FE]

Loyd, Thomas: Northland Regional Chamber of Commerce Northlander of the Year award recipient, E90 [24JA]

Luciano, Chris: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E355 [26MR]

Ludeke, Jerry: Bakersfield College Foundation Service Medal recipient, E332 [21MR]

Lupeika, Debbie: Association of Clinicians for the Underserved National Clinician of the Year award recipient, H4053 [21MY]

Macmillan, Leola Dublin: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E439 [9AP]

Magathan, Liam: Congressional Award Silver Medal recipient, H3311 [30AP]

Magnolia Street Art Space (business): Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E338 [25MR]

Malahy, Sue: Golden Apple Foundation Golden Apple Award for Excellence in Leadership award recipient, E546 [7MY]

Manassas, VA: tribute to Prince William Chamber of Commerce Manassas Police Dept., Valor Award recipients, E775 [13JN]

——— tribute to Prince William Chamber of Commerce Manassas Volunteer Fire Co., Valor Award recipients, E759 [12JN]

Manassas Park, VA: tribute to Prince William Chamber of Commerce Manassas Park Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E793 [19JN]

——— tribute to Prince William Chamber of Commerce Manassas Park Police Dept., Valor Award recipients, E768 [13JN]

Mangold, Andrea: National Association of Geoscience Teachers Outstanding Earth Science Teacher for Pennsylvania award recipient, H3506 [9MY]

Mangum, Jake: Mississippi Sports Hall of Fame C Spire Ferriss Trophy recipient, H4705 [18JN]

Marble, McKay R.: Eagle Scout Award recipient, E132 [5FE]

Marine Corps Air Station Miramar, CA: Sec. of Defense Environmental Award recipient, H4015 [21MY]

Markham, Lori: Yavapai County, AZ, Education Foundation Teacher of the Year award recipient, E512 [30AP]

Markley, Barbara: League of Women Voters of Broward County, FL, Excellence in Leadership Award recipient, E484 [25AP]

Marks, Jerry: Arvada, CO, Chamber of Commerce Man of the Year Award recipient, E409 [4AP]

Marquez, Jesse and Becky: Commerce City, CO, Retail Investment Award recipients, E339 [25MR]

Marroquin, Yessenia: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E437 [9AP]

Martell, Chris: SBA New York Small Business Person of the Year award recipient, E578 [10MY]

Martin, Amara: Chamber of Northwest Douglas County, CO, ‘‘Woman Who Soars’’ honoree, E481 [22AP]

Martinez, Angel: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Rookie of the Year Award recipient, E473 [18AP]

Martinez, Jessie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E252 [6MR]

Martinez, Nicole: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E460 [12AP]

Martinez, Noah F.: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E439 [9AP]

Massey, Abit: American Poultry Historical Society, Inc., Poultry Industry Hall of Fame inductee, E238 [4MR]

Maus, John: Community Service Youth Foundation Steve Willbanks Award recipient, H5084 [25JN]

McCaffrey’s Food Markets (company): Newtown, PA, Business Association Business of the Year award recipient, H2687 [13MR]

McClure, Ian: NATO Allied Command Operations Military Member of the Year award recipient, H2734 [14MR]

McGinnis, William: election to National Academy of Sciences, H5080 [25JN]

McGurl, Bernard: Ancient Order of Hibernians (organization) Paul ‘‘Hook’’ O’Malley chapter Man of the Year award recipient, E267 [7MR]

McLean, Michaela: Miss Florida Scholarship Pageant winner, H5831 [16JY]

McMillin, Michael: Oak Lawn, IL, Lions Club Top Firefighter award recipient, E623 [17MY]

Mendoza, Anahi: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E433 [9AP]

Metzger, Chris: U.S. Cellular Corp., Most Valuable Coach award recipient, E23 [9JA]

Meyers, Carol: St. Joseph, MO, YWCA Lifetime Achievement in Volunteerism Award recipient, E825 [24JN]

Miami, FL: tribute to C-SPAN StudentCam documentary competition honorees, E394 [3AP]

Michel, Madeline: Tony Awards and Carnegie Mellon University Excellence in Theater Education Award recipient, E678 [28MY]

Mickuleit, Florian: Cape Coral, FL, Police Dept. Citizen Commendable Action Coin recipient, E882 [9JY]

Mikulka, Michael: American Federation of Government Employees District 7 Man of the Year award recipient, E321 [21MR]

Miller, Larry: Arkansas Press Association Golden 50 Service Award recipient, H7237 [23JY]

Miranda, Laurel Blackett: Associated Parents’ Group of Hillsborough, CA, Citizen of the Year and Community Care Award recipient, E479 [18AP]

Mischke, Jenna: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E369 [29MR]

Miss New Jersey Education Foundation, Inc.: tribute to Miss New Jersey competition, H7225 [23JY]

Missouri: tribute to Girl Scout Gold Award recipients from the 3d Congressional District, E637 [21MY]

Mitchell, Bobbie: United Way of Denton County, TX, Dr. Betty Myers Humanitarian Award recipient, E59 [17JA]

Mitton, John F.: Texas Radio Hall of Fame inductee, E959 [23JY]

Mize, Kasey: Congressional Award Gold Medal recipient, H5028 [21JN]

Molina-Stevens, Briann: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E371 [29MR]

Moncada, Veronica: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Rookie of the Year Award recipient, E473 [18AP]

Mondragon, Jessica: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E371 [29MR]

Montalbano, Bob and Patti Giambrone: UNICO National (organization) Scranton, PA, Chapter UNICAN of the Year award recipient, E169, E174 [13FE]

Montana: tribute to National High School Finals Rodeo participants, H7387 [25JY]

Montellano, Sarai: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E440 [9AP]

Montoya, Cristina: Sonoma County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E151 [8FE]

Montoya, Isreal: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E369 [29MR]

Montpelier, ID: Bear Lake Memorial Hospital recipient of National Rural Health Association Top 20 Critical Access Hospital and Best Practices in Quality honors, E23 [9JA]

Moran, Patrick: Ancient Order of Hibernians (organization) Monsignor Farrell chapter Hibernian of the Year award recipient, E203 [25FE]

Morris, Patricia: Daughters of Sunset (organization) anniversary honoree, E457 [12AP]

Morrison, Leila: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E113 [30JA]

Moyer, Sharon: Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Athena Award recipient, E254 [6MR]

Murphy, Stephen: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E372 [29MR]

Murray, Kevin C.: Indianapolis, IN, Irish Citizen of the Year award recipient, E314 [14MR]

Murray, KY: Murray-Calloway County Chamber of Commerce recipient of Association of Chamber of Commerce Executives, Inc., National Chamber of the Year award, H5925 [17JY]

Mustico, Verna: Solano County, CA, Woman of the Year award recipient, E342 [25MR]

Mustoe, Emma: West Virginia Dept. of Education Golden Horseshoe award recipient, E497 [29AP], E513 [30AP]

Mytty, Trey: American Truck Dealers (organization) Dealer of the Year award recipient, H2653 [12MR]

NAACP: anniversary of Elmira-Corning, NY, Branch Freedom Fund Awards, E732 [10JN]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (H.R. 1396), H2975 [2AP], E284 [11MR]

National Academy of Inventors: tribute to fellow inductees, E465 [15AP]

National Inventors Hall of Fame (organization): tribute to inductees, E519 [1MY]

National Medal of Honor Day: observance, H2766, H2784 [25MR]

National Purple Heart Recognition Day: observance, E1035 [6AU]

Nazeer, Nabila: Dept. of State Youth Ambassador Program scholarship recipient, E960 [23JY]

Nebraska: tribute to 3d Congressional District Young Entrepreneur Award recipients, E999 [25JY]

Nelsen, Joel: Sequoia Council of the Boy Scouts Distinguished Citizen of the Year award recipient, E53 [16JA]

Nemjo, John: National Small Business Association Small Business Excellence Award recipient, E1018 [30JY]

Ness, Meredith: Walton County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E94 [25JA]

New Ulm, MN: New Ulm Medical Center inclusion in Chartis Center for Rural Health Top 100 Critical Access Hospitals list, H2804 [26MR]

Newby-Alexander, Cassandra: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E300 [13MR]

Nexus Commercial Realty, LLC: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E339 [25MR]

Ngoma, Jemima: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E252 [6MR]

Nguyen, Nhi: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E370 [29MR]

Nissen, Peter: Napa County, CA, Farm Bureau Agriculturalist of the Year award recipient, E1017 [30JY]

Nobel Prize: recognition of Nadia Murad for peace, H2350 [5MR]

North Charleston, SC: inclusion of Academic Magnet High School in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Best High Schools’’ list, H3718 [10MY]

North Little Rock, AR: Arkansas Surgical Hospital recipient of Physician Hospitals of America (organization) Physician Hospital of the Year award, H963 [22JA]

North Wilkesboro, NC: North Wilkes Middle School recipient of FranklinCovey Co., Lighthouse certification, H4058 [21MY]

NorthEast Foundation: Cabarrus, NC, Chamber of Commerce Nonprofit of the Year Award recipient, E144 [7FE]

Northern Cambria, PA: tribute to Northern Cambria Middle School students, H5830 [16JY]

Nymbl Systems (company): inclusion in America’s Small Business Development Centers (SBDC) (organization) Top Ten Small Businesses list, E172 [13FE]

Old Dominion Freight Line, Inc.: Commerce City, CO, Business of the Year Award recipient, E340 [25MR]

On-After Bar and Grub (business): Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Business of the Year award recipient, E253 [6MR]

Onoye, Kathy J.: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E426 [8AP]

O’Reilly, Sean: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E371 [29MR]

Ortel, Laurie: STOPit (company) Helping Hands Life Saver Award recipient, E478, E479, E480 [18AP]

Owensville, MO: Owensville High School science, technology, engineering, and math (STEM) team winner of Samsung Electronics America, Inc., Solve for Tomorrow contest, E477 [18AP]

Padilla, Neveah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E247 [5MR]

Palm Bay, FL: tribute to Palm Bay Police Dept., award recipients, E147 [7FE]

Palm Beach County, FL: National Association of Music Merchants Foundation Best Communities for Music Education Award recipient, E837 [25JN]

Parrish, Cynthia: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E822 [24JN]

Parrish, Gracie: Chamber of Northwest Douglas County, CO, ‘‘Woman Who Soars’’ honoree, E482 [22AP]

Parsons, Josh: National Association of Counties Achievement in Criminal Justice and Public Safety Award recipient, H4017 [21MY]

Pashinski, Eddie D.: Wilkes-Barre, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year Award recipient, E265 [7MR]

Patch-Troxell, Amber: Kewanee, IL, Chamber of Commerce Meritorious Service Award recipient, E707 [4JN]

PDC Machines, Inc.: Dept. of Commerce President’s ‘‘E’’ Award recipient, H4440 [12JN]

Pease, Danielle: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E424 [8AP]

Pedroza, Alfredo: Napa County, CA, Farm Bureau Friend of Agriculture award recipient, E1018 [30JY]

Pennsylvania: tribute to Girl Scout Gold Award recipients from the First Congressional District, E305 [13MR]

Perry, Alvin H.: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E710 [4JN], E716 [5JN]

Peterson, Alexis: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E370 [29MR]

Peterson, Jalisa: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Georgia, H2264 [27FE]

Pfaff, Patsy: Arvada, CO, Chamber of Commerce Woman of the Year Award recipient, E410 [4AP]

Pfenning, Casey: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E374 [1AP], E422 [8AP]

Pharaoh, Jack: Jefferson Awards Foundation Jefferson Award for Wyoming medallion recipient, E500 [29AP]

Phillips, Dick: Katy, TX, Area Economic Development Council Stan C. Stanley ‘‘Eagle’’ Leadership and Economic Development Award recipient, E965 [23JY]

Phillips, Warren: Sugar Land, TX, Employee of the Year award recipient, E285 [11MR]

Pierce, Ron: Greater Brandon, FL, Chamber of Commerce Community Leadership Award recipient, H2265 [27FE]

Pietras, Adam: Boy Scouts Honor Medal With Crossed Palms recipient, E314 [14MR]

Pittsburgh, PA: Girls of Steel (robotics team) recipient of Queen City Regional For Inspiration and Recognition of Science and Technology (FIRST) (organization) Engineering Inspiration Award, E709 [4JN]

Plano, TX: inclusion of Schimelpfenig Middle School in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E488 [25AP]

——— tribute to Girl Scouts of Northeast Texas Gold Award recipients, H4424 [11JN], E747 [11JN]

Plantier, John: Warren County, NY, Office for the Aging Senior of the Year award recipient, E787 [18JN]

Plunkett, Tom: Eagle Scout Award recipient, E1037 [6AU]

Pohlman, Greg: Illinois High School Baseball Coaches Association Hall of Fame inductee, E78 [23JA]

Porter, Elona: Lake County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E152 [8FE]

Portillo, Antonio: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E253 [6MR]

Poser, Megan: Girl Scouts Gold Award recipient, E897 [11JY]

Powell, Jeremy: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E426 [8AP]

Powers, Josh: Michigan Interscholastic Track Coaches Association Hall of Fame inductee, E113 [30JA]

Prince William County, VA: tribute to Prince William Chamber of Commerce Prince William Fire and Rescue Dept., Merit Award for Valor and Valorous Unit Award recipients, E761 [12JN], E799 [19JN]

——— tribute to Prince William Chamber of Commerce Prince William Police Dept., Valor Award recipients, E800 [19JN]

——— tribute to Prince William Chamber of Commerce Stonewall Jackson Volunteer Fire and Rescue Dept., Valor Award recipients, E795 [19JN]

——— tribute to Prince William County Human Rights Commission Award recipients, E260 [6MR]

——— tribute to Prince William County Schools Principal of the Year Award nominees, E259 [6MR]

——— tribute to Prince William County Schools Teacher of the Year Award nominees, E276 [8MR]

——— tribute to Washington (DC) Post Prince William County Schools Teacher of the Year Award nominees, E464 [12AP]

Proulx, Doris I.: Franco-American Centre of New Hampshire Franco-American of the Year award recipient, E810 [20JN]

Pryle, Marilyn: Pennsylvania Dept. of Education Pennsylvania Teacher of the Year award recipient, E300 [13MR]

Pullum, Eddie J.: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E823 [24JN]

Pyle, Isaac: West Virginia Dept. of Education Golden Horseshoe award recipient, E497 [29AP], E513 [30AP]

Quackenbush, Justice: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E370 [29MR]

Quinn, Martin F.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Achievement Award recipient, E295 [13MR]

Rapp, Katherine: National Junior Miss Agriculture USA winner, E1043 [9AU]

Rebuilding Together Mountain Communities (nonprofit organization): Lake Arrowhead, CA, Chamber of Commerce Non-Profit of the Year award recipient, E382 [1AP]

Reedsville, PA: Juniata Valley Council, Boy Scouts of America recipient of Gold Journey to Excellence Award, H1508 [11FE]

Reid, John: National Academy of Engineering honoree, E463 [12AP]

Reigel, Robert: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E928 [16JY]

Renken, Carly: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Nebraska, H2653 [12MR]

ResMed Inc.: San Diego, CA, Region Regional Economic Development Corp., Duane Roth Renaissance Award recipient, H3309 [30AP]

Resnick, Lynda: Bakersfield College Foundation Individual Philanthropist of the Year Award recipient, E324 [21MR]

Resnick, Stewart: Bakersfield College Foundation Individual Philanthropist of the Year Award recipient, E330 [21MR]

Reston, VA: tribute to Cornerstones, Inc., and Greater Reston Chamber of Commerce Best of Reston Awards for Community Service recipients, E747 [11JN]

——— tribute to Reston Association Reston Volunteer Service Award recipients, E746 [11JN]

Ricci, Don: Santa Rosa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E155 [8FE]

Rice, MN: Rice Elementary School authorization to teach International Baccalaureate World School Primary Years Programme, H3308 [30AP]

Richardson, Todd: Poplar Bluff, MO, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E90 [24JA], E93 [25JA]

Richmond, Pete: Napa Valley Grape Growers (organization) Napa Valley Grower of the Year award recipient, E556 [8MY], E622 [17MY], E647 [21MY]

Ridgway, PA: Ridgway Area High School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, H681 [17JA]

Riggs, Nathan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E370 [29MR]

Ripley, Paul: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, E125 [4FE]

Rivera, Mariano: National Baseball Hall of Fame inductee, H7387 [25JY]

Robbins, Risë and Marc: Young Israel of Scarsdale, NY (synagogue) Keter Shem Tov honorees, E319 [18MR]

Robesonia, PA: tribute to Conrad Weiser High School C-SPAN StudentCam documentary competition honorees, E470 [15AP]

Robinson, Rodney: Council of Chief State School Officers National Teacher of the Year award recipient, H3397 [1MY]

Rocha, Abigail E.: Girl Scouts Gold Award recipient, E953 [22JY]

Rocha, Adrena: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E253 [6MR]

Rock Island, IL: Ben Farrar Insurance softball team named face of Big League Chew bubble gum, E239 [4MR]

Rocky Mountain Reagents, Inc.: West Metro Chamber (organization) Minority and Woman-Owned Business of the Year Award recipient, E134 [5FE]

Rogers, Gary: Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Ambassador of the Year award recipient, E252 [6MR]

Rogers, William F., Jr.: Cabarrus County, NC, Bar Association Liberty Bell Award recipient, E511 [30AP]

Rohling, Alanna: Escambia County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E134 [5FE]

Rojas, Esmeralda: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E254 [6MR]

Rojas, Sidny: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E254 [6MR]

Rose, Max: Rotary Club of Doylestown, PA, Rotarian of the Year award recipient, H3797 [15MY]

Rumler, Paul: Quad-Cities ATHENA Male Champion of Change Award recipient, E484 [25AP]

Ryley, Daniel: Arvada, CO, Chamber of Commerce Arvada Young Professional Leadership Award recipient, E411 [4AP]

Sacramento, CA: tribute to Sacramento Metropolitan Chamber of Commerce business award recipients, E123 [4FE]

Salanky, Hilary: St. Joseph, MO, YWCA Woman in the Workplace Award recipient, E823 [24JN]

Salscheider, Jim: Lake Havasu City, AZ, Area Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E732 [10JN]

Salt Lake County, UT: Salt Lake County Health Dept. recipient of National Association of County and City Health Officials Health Dept. of the Year award, E1041 [9AU]

San Diego, CA: New Children’s Museum recipient of Institute of Museum and Library Services National Medal for Museum and Library Service, H4015 [21MY]

San Jacinto College: National Council for Marketing and Public Relations District 4 Medallion Award recipient, E247 [5MR]

——— Public Relations Society of America, Houston Chapter Excalibur Award recipient, E247 [5MR]

Sandy Springs, GA: Ridgeview Charter Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘School to Watch’’ list, E943 [18JY]

Sasaki, Tito: Sonoma County, CA, Farm Bureau Hall of Fame inductee, E906 [11JY]

Savannah, GA: Coastal Middle School inclusion in National Forum To Accelerate Middle-Grades Reform ‘‘Lighthouse Schools to Watch’’ list, H5982 [17JY]

Schlichtings family: University of Minnesota Farm Family of the Year award recipient, H5923 [17JY]

Schlomann, Emma: Girl Scouts Gold Award recipient, E962 [23JY]

Schormann, David: Eagle Scout Award recipient, E683 [30MY]

Sclafani, Jim and Arlene: Rotary Club of Boca Raton, FL, Lifetime Legacy Award recipients, E12 [4JA]

Scott, Eli: C-SPAN StudentCam documentary competition winner, H2805 [26MR], E357 [27MR]

Seeliger-Dietschweiler, Wendy: World Affairs Council of Dallas/Fort Worth, TX, International Educator of the Year award recipient, E621 [17MY]

Sena, Joseph: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E254 [6MR]

Serrano family: Catholic Charities of Merced, CA, Harvest of Hope honoree, E1056 [16AU]

73 & Main (restaurant): Cabarrus, NC, Regional Chamber of Commerce New Business of the Year Award recipient, E146 [7FE]

Seyfer family: West Metro Chamber (organization) Steve Burkholder Diamond Legacy Award recipient, E130 [5FE]

Shafer, Kevin: Water Council Water Warrior of the Year award recipient, E998 [25JY]

Shelter Association of Washtenaw County, MI: Michigan Governor’s Service Awards Outstanding Volunteer Organization Award recipient, E1043 [9AU]

Short, Donovan: Jefferson Awards Foundation Jefferson Award for Wyoming medallion recipient, E496 [29AP]

Shumadine, Anne: Volunteer Hampton Roads (organization) Corporate Volunteer Excellence Award recipient, E304 [13MR]

Shute, Paul: Partnership for Public Service, Inc., Samuel J. Heyman Service to America Medal finalist, E683 [30MY]

Sigmon, Monica: Hope House Foundation Jeff Miller Award recipient, E927 [16JY]

Sigurdson, Sandi: California 24th Congressional District Woman of the Year award recipient, E434 [9AP]

Simon, Gabe: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E255 [6MR], E265 [7MR]

Slaughter, Louise McIntosh: National Women’s Hall of Fame inductee, H2839 [27MR]

Sligh, Stuart F., Sr.: Savannah (GA) Morning News Unsung Hero Award recipient, H3929 [17MY]

Smelley, Austyn: Eagle Scout Award recipient, E596 [15MY]

Smith, Allyah: St. Joseph, MO, YWCA Future Leader Award recipient, E821 [24JN]

Smith, Bill: New Jersey Dept. of Education Ocean County Teacher of the Year award recipient, E329 [21MR]

Smith, Ciara N.: Congressional Award Gold Medal recipient, H5028 [21JN]

Smith, Diana: Nebraska Aviation Hall of Fame inductee, H1495 [11FE]

Smith, Leon: Hamilton County, NY, Office for the Aging Senior of the Year award recipient, E787 [18JN]

Smith, Rod: Missouri Sports Hall of Fame inductee, E126 [4FE]

Smith, Shelly: VFW Illinois Teacher of the Year Award recipient, E460 [12AP]

Solberg, Trig: National Grocers Association Thomas K. Zaucha Entrepreneurial Excellence Award recipient, E459 [12AP]

Solis Martinez, Judith: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E423 [8AP]

Sorenson, Boyd W.: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, H7251 [24JY]

Spay Today, Neuter Now (nonprofit organization): West Metro Chamber (organization) Nonprofit of the Year Award recipient, E132 [5FE]

Spettel, Jen: Arvada, CO, Chamber of Commerce Arvada Young Professional Leadership Award recipient, E412 [4AP]

Spicer, Thomas: Jefferson Awards Foundation Jefferson Award for Wyoming medallion recipient, E495 [29AP]

Spieler, Jill: Scarsdale Foundation Scarsdale Bowl Award recipient, E467 [15AP]

Springfield, VA: tribute to VFW Post 7327 Americanism Award recipients, E760 [12JN]

St. Cloud, MN: St. Cloud Police Dept., recipient of Dept. of Justice L. Anthony Sutin Civic Imagination Award, H5310 [10JY]

St. Cloud State University: Minnesota Central Regional Small Business Development Center recipient of SBA Minnesota Small Business Development Center of Excellence award, H2107 [26FE]

St. Francis University: Appalachian Regional Commission grant recipient, H7249 [24JY]

Stanaway, Bernard J., Jr.: Michigan Upper Peninsula Veteran of the Year award recipient, E1040 [6AU]

Stanfield, Barbara: Federation of American Hospitals Hospital Hero award recipient, E625 [17MY]

Stanley, David: Napa County, CA, Medical Society Professor Emeritus of the Year award recipient, E124 [4FE]

Stark, Jayson: Baseball Writers’ Association of America J.G. Taylor Spink Award recipient, H4439 [12JN]

Stebbins, Serena: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E375 [1AP]

Steberger, Cheryl: National Association of Counties Achievement in Criminal Justice and Public Safety Award recipient, H4017 [21MY]

Stergion, Brady: Eagle Scout Award recipient, E1037 [6AU]

Sterling, IL: Sauk Valley Area Chamber of Commerce recipient of U.S. Chamber of Commerce Five-Star Accreditation, E80 [23JA]

Stewart, Ian: Eagle Scout Award recipient, E280 [11MR]

Stewart, Kilyn: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E265 [7MR]

Stewart, Paul: USA Hockey (organization) U.S. Hockey Hall of Fame inductee, E3 [3JA]

Stewart, Tony: NASCAR Hall of Fame nominee, H3106 [8AP]

Stoltz, Dan: St. Paul, MN, Area Chamber of Commerce HERBIE Award recipient, H5923 [17JY]

Stout, Sarah: Girl Scouts Gold Award recipient, E936 [17JY]

Strickland, Triston: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Public Safety Valor Award recipient, E822 [24JN]

Stroud, Erika: Texas Association of Public Safety Communications Officials Best Trainer award recipient, E947 [18JY]

Strough, Kylee: St. Joseph, MO, YWCA Workplace Leadership Award recipient, E825 [24JN]

Sudak, Michael: Arvada, CO, Chamber of Commerce Image Award recipient, E412 [4AP]

Sugar, Grayc: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E376 [1AP]

Sugar Land, TX: tribute to Sugar Land City Council Volunteers of the Year award recipients, E938 [17JY]

Sutkin, Carrie Ann: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E440 [9AP]

Tafoya, Nathan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E266 [7MR]

Tanner, Mark: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E267 [7MR]

Tarango, Bobby: Apple Valley, CA, Optimist Club honoree, E284 [11MR]

Taylor, Michael: American Academy of Dermatologists Presidential Citation recipient, E228 [28FE]

——— Hope House Foundation Jeff Miller Award recipient, E927 [16JY]

Texas Cowboy Reunion (organization): Texas Rodeo Cowboy Hall of Fame inductee, H3686 [10MY]

Thiede, Katlyn: Arvada, CO, Chamber of Commerce Rising Star Award recipient, E413 [4AP]

Thornton, Quinnlan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E377 [1AP]

Tinkle, Paul: Tennessee Journalism Hall of Fame inductee, H5313 [10JY]

Tolentino, Ritzie: Solano County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E152 [8FE]

Tombergs, Gwen: Quad-Cities ATHENA Leadership Award recipient, E549 [7MY]

Tomlin, Lana: Victor Valley College Foundation Alumni Hall of Fame Award recipient, E205 [25FE]

Torres, Raymond: Illinois Bicentennial Honor 200 award recipient, E14 [8JA]

Tran, Zion: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E431 [9AP]

Trischler, Alex: Eagle Scout Award recipient, E89 [24JA]

Trujillo, Samuel: Adams County, CO, Mayors and Commissioners Youth Award recipient, E432 [9AP]

Tucson, AZ: Accelerated Learning Laboratory students winner of National History Day (organization) Group Website competition, E790 [18JN], E804 [20JN]

Tulsa, OK: Gathering Place (park) recipient of USA Today Best New Attraction award, E113 [30JA]

Turner, Kim Garza: University of North Texas in DC Internship Program Legacy Award recipient, E541 [3MY]

Turpin, Kevin: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E299 [13MR]

Tyson, John W.: Arkansas Business Hall of Fame inductee, H2265 [27FE]

U.S. Fish and Wildlife Service: reauthorize Partners for Fish and Wildlife Program and certain conservation funds and establish prize competitions on wildlife and endangered species protection and invasive species management, H2213 [26FE]

Uchitel, Julie: Marshall Aid Commemoration Commission Marshall Scholarship recipient, H1251 [29JA]

Ungvarsky, Drew: Volunteer Hampton Roads (organization) Harvey L. Lindsay Jr., Changemaker Award recipient, E305 [13MR]

University of California, Merced: Education Dive (Internet site) University of the Year award recipient, H1532 [13FE]

University of La Verne: inclusion in U.S. News & World Report (publication) ‘‘Social Mobility of Graduates’’ list, E741 [11JN]

University of Rochester Medical Center: Finger Lakes Geriatric Education Center recipient of Health Resources and Services Administration Geriatric Workforce Enhancement Program grant, H4442 [12JN]

University of South Carolina: College of Pharmacy winners of MEDISCA, Inc., Student Pharmacist Compounding Competition, E677 [28MY]

University of Virginia: tribute to Cyber Defense Team, E873 [5JY]

Upchurch, Chris and Jordyn: Alabama Farmers Federation Alabama Outstanding Young Farm Family of the Year award recipient, E599 [15MY]

Van Dyke, Clyde: National 4–H Foundation Youth in Action Award recipient, E442 [10AP]

Vandalia, IL: Vandalia Historical Society recipient of Historic Preservation Award, E183 [14FE]

VanderKooy, Diane: Special Olympics World Games Law Enforcement Torch Run selectee, E1018 [30JY]

Vargas, Christina: Texas State Technical College Chancellor’s Excellence Award recipient, E943 [18JY]

Vargas, Xochitl: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E377 [1AP]

Vaugh, Tim: Cabarrus, NC, Chamber of Commerce Duke Energy Citizenship and Service Award recipient, E145 [7FE]

Vaughan, Nicki: Georgia Appleseed Center for Law and Justice Good Apple Award recipient, E936 [17JY]

Vazzana, Jeff: Golden Apple Foundation Golden Apple Award for Excellence in Teaching finalist, E195 [22FE]

Vega, Ellysia: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E378 [1AP]

Velasquez, Jaelyn: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E268 [7MR]

Venegas, Isaac H.: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E221 [27FE]

Verma, Alok K.: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E302 [13MR]

Vienna, VA: tribute to Northern Virginia Chamber of Commerce Vienna Police Dept., Valor Award recipients, E759 [12JN]

Viet Bao Foundation: anniversary of Writing on America Program, E920 [15JY], E1014 [30JY]

Village at Belmar (business): West Metro Chamber (organization) Large Business of the Year Award recipient, E134 [5FE]

Virginia: tribute to Northern Virginia District PTA Award recipients, E760 [12JN]

——— tribute to Northern Virginia Football Hall of Fame inductees and scholarship award recipients, E418 [8AP]

Virginia Lifeguard Association: tribute to Dr. Frank Pia Lifesaving Award recipients, E311 [14MR]

Vogelpohl, Ray and Theresa: Arkansas Agriculture Dept., Forestry Commission Arkansas Forest Stewards of the Year award recipients, H3242 [10AP]

Volunteer Fairfax (organization): tribute to Fairfax County, VA, Volunteer Service Award recipients, E743 [11JN]

Wagner, Roger: Victor Valley College Foundation Presidents’ Award recipient, E204 [25FE]

Wainger, Patricia: Virginia Center for Inclusive Communities Tidewater Chapter Humanitarian Award recipient, E301 [13MR]

Waite Park, MN: Stearns County Soil and Water Conservation District recipient of Minnesota Dept. of Health Source Water Protection Award, H5922 [17JY]

Wake, Saint: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E379 [1AP]

Wardropper, Ian: CIVITAS (organization) honoree, E517 [1MY]

Warner, Avis: Hamilton County, NY, Office for the Aging Senior of the Year award recipient, E787 [18JN]

Washington, Clyde and Gwen: Dumfries, VA, Mayor’s Living Legend Award recipients, E796 [19JN]

Washington Teachers’ Union: William Henry Simons III Scholarship Fund dedication, E816 [21JN]

Weaverling, Timothy: Bedford, PA, Rotary Club Citizen of the Year award recipient, E980 [24JY]

Wehr, Emilie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E269 [7MR]

Werling, Donald: Central Ohio Senior Citizens Hall of Fame inductee, E548 [7MY]

Western Farm Center (business): Sonoma County, CA, Farm Bureau Friend of the Farm Bureau Award recipient, E899 [11JY]

Wheat Ridge, CO: Jefferson Center (organization) recipient of Golden Rotary Ethics in Business Award, E547 [7MY]

Whitcher, Everett: Kewanee, IL, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E705 [4JN]

White, Ashton: SkillsUSA Inc., National SkillsUSA Masonry Contest award recipient, H5834 [16JY]

Wilcox, Jessica: Levittown-Bristol, PA, Kiwanis Club Dick Dougherty Scholarship recipient, H5088 [25JN]

Wilkes, Randy: School Superintendents of Alabama (organization) Alabama Superintendent of the Year award recipient, E72 [22JA]

Wilkesboro, NC: West Wilkes Middle School recipient of FranklinCovey Co., Lighthouse certification, H4058 [21MY]

Willey, Hayden: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E381 [1AP]

Williams, Chloe: 7th Congressional District of Colorado Congressional App Challenge Best in Show Award recipient, E479 [18AP]

Williams, Mary: inclusion in Mississippi Business Journal ‘‘Top 50 Leading Business Women in Mississippi’’ list, E341 [25MR]

Williams, William J.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Swingle Award recipient, E318 [18MR]

Williamson, Holly: Justices of the Peace and Constables Association of Texas, Inc., Texas Judge of the Year award recipient, E693 [3JN]

Williamson family: Biscayne Bay, FL, Kiwanis Club Citizens of the Year award recipients, E342 [25MR]

Wilson, Marcus D.: Eagle Scout Award recipient, E89 [24JA]

Winheim, Garrett: Eagle Scout Award recipient, E596 [15MY]

Withers, Elizabeth: National Association of Agricultural Educators Teachers Turn Key Award recipient, E887 [10JY]

Wolf, Marv: Jefferson Awards Foundation Jefferson Award for Wyoming medallion recipient, E494 [29AP]

Woodbridge, VA: tribute to Freedom High School Outstanding Eagle Award recipients, E777 [13JN]

Woods, Dave: Contra Costa County, CA, Public Safety Hero of the Year award recipient, E154 [8FE]

Woods, Eldrick T. (Tiger): Presidential Medal of Freedom recipient, H3465 [7MY]

Wooldridge, Ian: Eagle Scout Award recipient, E880 [9JY]

Woolford, Lyn: Safe Kids Worldwide (organization) America’s Favorite Crossing Guard finalist, H2276 [28FE]

World War II: award a Congressional Gold Medal, collectively, to women who joined the workforce to provide vehicles, weaponry, and ammunition to win the war and were referred to as ‘‘Rosie the Riveter’’ (H.R. 1773), E345 [25MR]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), H4304 [4JN]

——— award Congressional Gold Medal to Montford Point Marines, H4338 [5JN], E1036 [6AU]

Wrightstown, WI: Wrightstown, WI, Community School District recipient of Dept. of Defense Patriot Employer Award, E887 [10JY]

Wynn, Michael: Collier County, FL, Citizen of the Year award recipient, E880 [9JY]

Yeretsian, Lara: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E429 [9AP]

Yunes, Jonah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E382 [1AP]

Zelten, Beth and Kenn: TravelCenters of America, LLC Citizen Drivers award recipients, E714 [5JN]

Zhelezoglo, Dmitrii: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E269 [7MR]

Zippo Manufacturing Co.: Made in America Product Showcase honoree, H5925 [17JY]

Zremski, Jerry: National Press Club (organization) Washington Regional Reporting Award recipient, E1025 [2AU]

Remarks in Senate

Arkansas: tribute to Arkansas Business Hall of Fame inductees, S1127 [7FE]

——— tribute to Arkansas Women’s Hall of Fame inductees, S5244 [31JY]

Atkins, Travis W.: Medal of Honor recipient, S2767 [9MY], S2861 [15MY]

Barrington, Cynthia: Jefferson County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2683 [7MY]

Batt, Phil: Idaho Medal of Achievement recipient, S1323 [13FE]

Beam, Lindsay: Calhoun County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2783 [13MY]

Becker, Jeff: Lee County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2231 [3AP]

Boyd, Daniella: Palm Beach County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2184 [2AP]

Branscum, David: Arkansas Rural Development Commission Arkansas Rural Advocate of the Year award recipient, S2960 [20MY]

Brome, Makeda: St. Lucie County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2184 [2AP]

Brownell, Alfred: Goldman Environmental Foundation Goldman Environmental Prize recipient, S2808 [14MY]

Buechner, Caroline: Santa Rosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2231 [3AP]

Bunkley, Brandy: Union County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1841 [13MR]

Carawan, Sandra: Gilchrist County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1933 [25MR]

Chapman, Kamille: Lake County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1841 [13MR]

Chappell, Lilly: Bradford County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1933 [25MR]

Cochrane, David: Franklin County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2683 [7MY]

Congress: tribute to Congressional Award Gold Medal recipients, S4162 [20JN]

Cunningham, Hollie: Marion County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

Cyran, Jennie: Polk County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1381 [14FE]

Dept. of Education: establish an awards program recognizing excellence exhibited by public school system employees providing services to students in pre-kindergarten through higher education (H.R. 276), S2098 [28MR]

Diez, Oliver: Miami-Dade County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1487 [26FE]

Doherty-Koch, Holly D.: Citrus County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2783 [13MY]

Dole, Bob: authorize honorary appointment to grade of colonel in the regular Army (S. 252), S1633 [4MR]

Duclos, Tucker: Dixie County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Early, Justin: Hernando County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1841 [13MR]

Erb, Danny: St. Johns County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Evans, GA: tribute to Greenbrier Middle School STEM competition team, S5192 [30JY]

Evensen, Donelle: Flagler County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1841 [13MR]

Gould, Evan: Clay County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2231 [3AP]

Graham, Dakeyan: Hillsborough County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Green, Andrea: Charlotte County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Hall, Elisa: Suwannee County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1841 [13MR]

Hall, Sara: Hardee County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Hall, Sarah: Seminole County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

Harmack, Eugene: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, S2481 [29AP]

Harmon, Claire: Treasure State Spelling Bee winner, S2085 [28MR]

Harrison, Glenn: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, S2481 [29AP]

Hartline, Debra: Manatee County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Head, Joseph H., Jr.: Cincinnati, OH, USA Regional Chamber Great Living Cincinnatian Award recipient, S2556 [1MY]

Henderson, Dawn: Highlands County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Henning, Lawrence E.: Bronze Star and other military service medals recipient, S3048 [22MY]

Hiser, Dick: Wyoming Agricultural Hall of Fame inductee, S5137 [29JY]

Holtzhower, Summer: Sumter County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S4502 [25JN]

House, Ernest Matt: Leadership Tri-County (organization) Leader of the Year award recipient, S1429 [25FE]

Howell, Linda: Taylor County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S4503 [25JN]

Hritz, Angela: Okaloosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Huang, Zhensen: SBA Maryland Small Business Person of the Year award recipient, S2757 [9MY]

Jackson, Ian: Volusia County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1487 [26FE]

Jones, Curtis L., Jr.: American Association for School Administrators Superintendent of the Year award recipient, S1895 [14MR]

Jones, Philip: Jackson County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Kenngott, Nicole: Pinellas County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1933 [25MR]

Kerby, Tracy: Lafayette County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Kraeling, Shannon: Brevard County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

Kraft, Robert: Genesis Prize Foundation Genesis Prize recipient, S140 [10JA]

Kuelper, Lucy: Serve Illinois—Commission on Volunteerism and Community Service Volunteer of the Week Award recipient, S2257 [4AP]

LaBelle, FL: tribute to Two Peas Cafe, S3839 [19JN]

Leali, Nikki: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Louisiana, S2682 [7MY]

Louisiana: tribute to Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award distinguished finalists, S2682 [7MY]

Malfara, Joseph: Osceola County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

McDougall, Jo: Porter Fund (organization) Lifetime Achievement Award recipient, S3471 [13JN]

McMillan, Sandra: Gadsden County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2683 [7MY]

Mearsheimer, Charles: Collier County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Medd, William: Oxford Hills, ME, Chamber of Commerce Legacy Award recipient, S3052 [22MY]

Meis, Jeannine: Leon County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Mickler, Holly: Pasco County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1381 [14FE]

Miles, Tonya: Putnam County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Miller, Melissa: Tennessee Dept. of Education Tennessee Teacher of the Year award recipient, S2597 [2MY]

Montana: tribute to National FFA Organization State FFA degree recipients, S2115 [1AP]

Mosblech, Nicole: Indian River County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

Murphy, Kristin: Broward County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

NASA: award Congressional Gold Medals to Katherine Johnson and Christine Darden and posthumously to Dorothy Vaughan and Mary Jackson for contributions during the ‘‘Space Race’’ (S. 590), S2061 [27MR]

Ness, Meredith: Walton County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Norris, Leigh: Hamilton County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Osceola, Jade: Glades County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2784 [13MY]

Pappas, Melissa: Orange County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1934 [25MR]

Paris, Judith: Wakulla County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3838 [19JN]

Parish, Tami Porter: Washington County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Pasion, Sarah: Duval County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2185 [2AP]

Paterson, Katherine: American Academy of Arts and Letters E.B. White Award recipient, S2426 [11AP]

Patton, Kayla: DeSoto County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3839 [19JN]

Payne, Billy: World Golf Hall of Fame inductee, S4148 [20JN]

Peltonen, Becky: Bay County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2785 [13MY]

Perry, Alvin H.: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, S3092 [23MY]

Peterson, Shelby: Civil Air Patrol Spaatz Award recipient, S2960 [20MY]

Pigott, Justin: Martin County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2785 [13MY]

Pinkard, Derita: Madison County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S3839 [19JN]

Poepperling, Bryan: Hendry County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Rawlins, Heather: Levy County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1842 [13MR]

Rhoden, Shelli: Baker County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2186 [2AP]

Riha, Danielle: Council of Chief State School Officers National Teacher of the Year award finalist, S2595 [2MY]

——— Council of Chief State School Officers State Teacher of the Year for Alaska award recipient, S2595 [2MY]

Rohling, Alanna: Escambia County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2232 [3AP]

Scates, Stephen J.: Southern Illinois University Distinguished Alumni Award recipient, S3246 [5JN]

Schmidt, Phil and Jody: Central Wyoming Boys & Girls Club honorees, S4904 [17JY]

Schweitzer, Edmund O., III: National Inventors Hall of Fame inductee, S584 [24JA]

Smith, Verdell: Public Safety Officer Medal of Valor recipient, S3072 [23MY]

Summerlin, Lindsay: Gulf County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2233 [3AP]

Swezey, Shane: Sarasota County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2785 [13MY]

Tulsa, OK: Gathering Place (park) recipient of USA Today Best New Attraction award, S5228 [31JY]

Turbeville, Jeff: SBA Florida Small Business Person of the Year award recipient, S2116 [1AP]

Villagran, Alfred: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, S2481 [29AP]

Wade, Julie: Columbia County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1842 [13MR]

Walker, Kate: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award recipient for Louisiana, S2682 [7MY]

Washoe County, NV: Massacre Rim Wilderness Study Area designated as International Dark-Sky Association International Dark Sky Sanctuary, S2266 [4AP]

Watkins, Jessica: Nassau County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1842 [13MR]

Williams, Katharine: Okeechobee County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2186 [2AP]

Wilson, Jim: Wyoming Agricultural Hall of Fame inductee, S5137 [29JY]

Wood, Jessica: Monroe County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S2785 [13MY]

World War I: award a Congressional Gold Medal to female telephone operators of the Army Signal Corps, known as ‘‘Hello Girls’’ (S. 206), S2598 [2MY]

World War II: award a Congressional Gold Medal to 23d Headquarters Special Troops known as the ‘‘Ghost Army’’ (S. 1421), S2879 [15MY]

Wykoff, Laura: Alachua County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, S1934 [25MR]

Reports filed

Dept. of Homeland Security Morale, Recognition, Learning and Engagement (DHS MORALE) Act: Committee on Homeland Security (House) (H.R. 1433) (H. Rept. 116–26), H2914 [28MR]

Wildlife Innovation and Longevity Driver (WILD) Act: Committee on Environment and Public Works (Senate) (S. 268), S866 [5FE]

——— Committee on Environment and Public Works (Senate) (S. 268) (S. Rept. 116–18), S1985 [26MR]

Texts of

H.R. 276, Recognizing Achievement in Classified School Employees Act, H2060 [25FE]

H.R. 1433, Dept. of Homeland Security Morale, Recognition, Learning and Engagement (DHS MORALE) Act, H2927 [1AP]

S. 252, honorary appointment of Bob Dole to grade of colonel in the regular Army, S1633 [4MR], H2817 [26MR]

S. 590, Hidden Figures Congressional Gold Medal Act, S2061 [27MR]

S. 2042, National Purple Heart Hall of Honor Commemorative Coin Act, S4635 [27JN]

S. Con. Res. 17, use of Capitol rotunda to honor the last surviving Medal of Honor recipient from World War II upon death, S2929 [16MY]

S. Con. Res. 20, posthumously award Harry W. Colmery Presidential Medal of Freedom, S4179 [20JN]