AWARDS, MEDALS, PRIZES

AWARDS, MEDALS, PRIZES

Amendments

World War II: award a Congressional Gold Medal, collectively, to U.S. Army Rangers veterans (S. 1757), S1609 [5MR]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), H717, H718, H726 [30JA]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), consideration of Senate amendment (H. Res. 811), H588 [28JA]

Bills and resolutions

Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 5955), H1190 [25FE]

Armed Forces: award a Congressional Gold Medal collectively to the Buffalo Soldier regiments, authorized by Congress in 1866, in recognition of their superior, dedicated, and vital service (see H.R. 6022), H1422 [28FE]

——— rescind Medals of Honor awarded for acts at Wounded Knee Creek in 1890 (see S. 3164), S93 [8JA]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present Congressional Gold Medal collectively to Chinese-American veterans of World War II (see H. Con. Res. 91), H1190 [25FE]

Johnson, Lyndon B.: award Congressional Gold Medal (see H.R. 5940), H1168 [21FE]

Li Wenliang: award Congressional Gold Medal posthumously (see H.R. 6471), H1878 [7AP]

Miller, Doris: award Medal of Honor posthumously (see H.R. 5549), H12 [7JA]

SEC: expand certain securities exemptions to respond to coronavirus and establish an X-prize for creating an effective coronavirus vaccine (see H.R. 6253), H1669 [12MR]

Stratton, Donald G.: tribute (see S. Res. 514), S1220 [27FE]

World War II: award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (see H.R. 5671), H536 [24JA]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), consideration of Senate amendment (see H. Res. 811), H564 [27JA]

Lists

Boy Scouts Eagle Scout Award recipients from Southeast Pennsylvania, E81 [27JA]

Ellis Island Medal of Honor recipients, E220 [26FE]

Motions

World War II: award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), H717 [30JA]

Remarks in House

Acosta, Ana Pottratz: International Institute of Minnesota Olga Zoltai Award recipient, E285 [10MR]

Aguirre, Travis: Victor Valley College Foundation Young Alumni Hall of Fame Award recipient, E202 [25FE]

Alberigi, Diane: UNICO National (organization) Scranton, PA, Chapter UNICAN of the Year award recipient, E202 [25FE]

Ali, Muhammad: award Congressional Gold Medal posthumously (H.R. 5955), E206 [25FE]

Ameri, Anan: Arab Community Center for Economic and Social Services Arab American of the Year award recipient, E256 [4MR], E302 [11MR]

AndresTaylor, Coralyn: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E307 [12MR]

Anoka County, MN: Human Services Division Empowers Program recipient of Minnesota Local Government Innovation Award, H212 [14JA]

Arbogast, Christine: Colorado Water Congress Wayne N. Aspinall Water Leader of the Year award recipient, E193 [21FE]

Ardis, William: Eagle Scout Award recipient, H1243 [27FE]

Arvada, CO: Jack’s Bar & Grill and Steamers Coffeehouse (business) recipient of Arvada, CO, Chamber of Commerce Business of the Year Award, E83 [27JA]

Baedke, Kerisa: NEA Foundation Horace Mann Award recipient, E318 [13MR]

Baker, Buddy: NASCAR Hall of Fame inductee, E112 [30JA]

Balderas, Gustavo: American Association of School Administrators Superintendent of the Year award recipient, E208 [25FE]

Baliyan, Shubhankar: 10th Congressional District of Pennsylvania Congressional App Challenge winner, H739 [30JA]

Batinga, Abigail: 7th Congressional District of Washington Congressional App Challenge winner, H645 [29JA]

Baum, Esther: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E285 [10MR]

Bedford, TX: tribute to Hurst Euless Bedford Independent School District Awards of Excellence recipients, E341 [31MR]

BeyondHome (nonprofit organization): Arvada, CO, Chamber of Commerce Non-Profit of the Year Award recipient, E79 [27JA]

Bimbo Bakeries USA (company): Commerce City, CO, Business of the Year Award recipient, E305 [12MR]

Bird, Larry: Victor Valley College Foundation Distinguished Service Community Award recipient, E204 [25FE]

Bogaard, Claire: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E286 [10MR]

Bolingbrook, IL: Jonas Salk Elementary School recipient of National Association of ESEA State Program Administrators National ESEA Distinguished School Award, E67 [24JA]

Brennan, Dan: West Metro Chamber (organization) Steve Burkholder Diamond Legacy Award recipient, E130 [4FE]

Brown, Luke: Eagle Scout Award recipient, E39 [15JA]

Brown, Tina: Missouri VFW District 15 Teacher of the Year Award recipient, E314 [12MR]

Buckley, AFB, CO: Marines and Sailors of Site Support Aurora recipients of Chamber of Northwest Douglas County, CO, ‘‘Citizens Who Soar’’ recognition, E231 [28FE]

Buckner, John: Cherry Creek, CO, Board of Education Legacy Stadium Educational Leadership Wall of Fame inductee, E135 [5FE]

Burger, Morris: Meat Industry Hall of Fame inductee, H773 [5FE]

Burnett, Matt: Ancient Order of Hibernians (organization) Monsignor Farrell chapter Hibernian of the Year award recipient, E267 [5MR]

Burroughs, Brenda: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E293 [11MR]

Burrow, Joe: Heisman Trophy Trust Heisman Memorial Trophy recipient, E18 [9JA]

Butler County Community College: BestColleges.com best community college in Pennsylvania designee, H1023 [11FE]

Buttron, Braeden: Eagle Scout Award recipient, E39 [15JA]

California: tribute to 39th District California Dept. of Education Distinguished Schools Award recipients, E17 [9JA], E36 [14JA]

——— tribute to 39th Congressional District California Dept. of Education Distinguished Schools Award recipients, H577 [28JA]

Cameron, Dwayne: Arvada, CO, Chamber of Commerce Ambassador of the Year Award recipient, E80 [27JA]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present Congressional Gold Medal collectively to Chinese-American veterans of World War II (H. Con. Res. 91), H1484 [4MR]

Carr, Dillon J.: Eagle Scout Award recipient, E305 [12MR]

Carrizzo, Aiden: Eagle Scout Award recipient, E40 [15JA]

Carter, Xander: Eagle Scout Award recipient, E139 [6FE]

Century Linen & Uniform, Inc.: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Centennial Business Award recipient, E83 [27JA]

Certol International LLC: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E306 [12MR]

CG Roxane, LLC: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce FMS Workforce Development Business of the Year Award for Fulton County, E82 [27JA]

Chávez, Julio C.: Mr. Amigo Association ‘‘Mr. Amigo’’ award recipient, E250 [3MR]

Childress, Tracey: Hot Springs, AR, Chamber of Commerce Woman of the Year award recipient, E201 [25FE]

Christian, Lori: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award distinguished finalist for Washington, E134 [5FE]

Christopoulos, Eleni: Girl Scout Gold Award recipient, H703 [29JA]

——— Knox.biz (publication) Twenty Under 20 honoree, H703 [29JA]

Claussen, Alexa: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E278 [9MR]

Conyers, John, Jr.: Rainbow/PUSH (organization) Legacy Award recipient, E76 [24JA]

Cook, Dylan: Eagle Scout Award recipient, E89 [28JA]

Cooperman, Toby and Leon: Rotary Club of Boca Raton, FL, Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipient, E59 [17JA]

Creek’s Edge Elk Farm and Crum Creek CSA (business): Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Agricultural Business of the Year Award recipient, E86 [27JA]

Dale City, VA: Dale City Civic Association award recipients, E153 [7FE]

Dalton, Burke: Eagle Scout Award recipient, E131 [5FE]

Dearborn, MI: Charles A. Lindbergh Elementary School recipient of Dept. of Education Blue Ribbon Schools award, E68 [24JA]

DeHaan, Ryan: Eagle Scout Award recipient, E123 [4FE]

Deltacon Global, Inc.: Dept. of Labor HIRE Vets Medallion Award recipient, E131 [5FE]

Dobson, Molly: United Way of Washtenaw County, MI, Woman of the Year award recipient, E183 [13FE]

Doggett, Avery: Eagle Scout Award recipient, E41 [15JA]

Dollar General Corp.: Amsterdam, NY, distribution center recipient of Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce FMS Workforce Development Business of the Year Award for Montgomery County, E81 [27JA]

Dowen, Paul: Adirondack, NY, Regional Chamber of Commerce J. Walter Juckett Community Service Award recipient, E270 [5MR]

Duncan, Ian: Eagle Scout Award recipient, E125 [4FE]

Dunne, Janice: Erie County, NY, Democratic Committee Joseph F. Crangle Legacy Award recipient, E135 [5FE]

Eaton Senior Communities, Inc.: West Metro Chamber (organization) Medium Business of the Year Award recipient, E129 [4FE]

Eivins, Tate: Eagle Scout Award recipient, E140 [6FE]

Elk River, MN: Elk River Independent School District recipient of Sourcewell (company) Technology Team of the Year award, H212 [14JA]

Ellis Island Honors Society: tribute to Ellis Island Medal of Honor recipients, E220 [26FE]

Fights Wine Café: West Metro Chamber (organization) Medium Business of the Year Award recipient, E127 [4FE]

Fike, Melissa: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, H772 [5FE]

Fisher, Max: Moorestown, NJ, Citizen of the Year award recipient, E112 [30JA]

Fletcher, Nathan E.: Eagle Scout Award recipient, E45 [16JA]

Flora, Herman: Eagle Scout Award recipient, E280 [9MR]

Florida: tribute to 16th Congressional District Congressional Teacher Award recipients, E333 [27MR]

Fox, Richard E.: Ancient Order of Hibernians (organization) Paul ‘‘Hook’’ O’Malley chapter Man of the Year award recipient, E261 [4MR]

French, Colton M.: Eagle Scout Award recipient, E46 [16JA]

Frieling, Bronson: Eagle Scout Award recipient, E42 [15JA]

Gaertner, Bill: Dismas Ministry (organization) St. Dismas Award recipient, H1524 [5MR]

Gamble, Rory: Rainbow/PUSH (organization) Let Freedom Ring Award recipient, E71 [24JA]

Gary, IN: tribute to Gary Frontiers Service Club, Inc., Martin Luther King, Jr., Memorial Breakfast honorees and officers, E9 [8JA]

Geaney, Shannon: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E287 [10MR]

Gering, NE: inclusion in True West Magazine True Western Town list, H1257 [28FE]

Gibbs, Joe: NASCAR Hall of Fame inductee, E113 [30JA]

Gibson, Lachlan C.: Eagle Scout Award recipient, E132 [5FE]

Gill, John P.: Preserve Arkansas (nonprofit organization) Parker Westbrook Award for Lifetime Achievement recipient, H224 [14JA]

Gillman, Doris and Neil: Rotary Club of Boca Raton, FL, Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipient, E58 [17JA]

Glasstown Productions (business): tribute, H204 [13JA]

Gloversville, NY: Glove Cities Veterinary Hospital recipient of Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Thomas B. Constantino Entrepreneurial Award, E79 [27JA]

Golden, CO: Jefferson County Public School District Career Links Team recipient of Arvada, CO, Chamber of Commerce Behind the Scenes Award, E81 [27JA]

Gould, Celia: Eastern Idaho Agriculture Hall of Fame inductee, E279 [9MR]

Gradinger, Zachary D.: Eagle Scout Award recipient, E306 [12MR]

Grassey, Paul: French Legion of Honor Medal of Chevalier recipient, H980 [10FE]

Green, Richard S.: Eagle Scout Award recipient, E9 [8JA]

Hacking, Gabriel: Eagle Scout Award recipient, E132 [5FE]

Hacking, Zayden: Eagle Scout Award recipient, E133 [5FE]

Halabi, Ani: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E295 [11MR]

Haley, Teresa: NAACP Activist of the Year award recipient, H1256 [28FE]

Hand, Carlton: Silver Star Medal recipient, H740 [30JA]

Hanehan Family Dairy, LLC: New York State Agricultural Society Next Generation Farmer Award recipient, E91 [28JA]

Hanselin, Araya: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E279 [9MR]

Harwood, Miranda: Hillsborough County, FL, Teacher of the Year award recipient, H1214 [26FE]

Haynes, Hailey: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E296 [11MR]

Heller, Sue and Yaacov: Rotary Club of Boca Raton, FL, Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipient, E57 [17JA]

Hellyer, Brenda: Bay Area Houston Economic Partnership Quasar Award for Economic Development Excellence recipient, H305 [16JA], E45 [16JA]

Herbert, Gary R.: Salt Lake City, UT, Chamber of Commerce ‘‘Giant in our City’’ Award recipient, E250 [3MR]

Hibbert, James (Big Jim): Trout Unlimited (nonprofit organization) Veteran Service Partnership Program honoree, H52 [8JA]

Hillsborough County, FL: tribute to Girl Scouts of West Central Florida Silver Award recipients, H51 [8JA]

Hispanic Heritage Foundation: tribute to Youth Award recipients, H224 [14JA]

Holmes, Evan M.: Eagle Scout Award recipient, H318 [16JA]

Hunt, Kolton: Eagle Scout Award recipient, E308 [12MR]

Hurst, Norm: Victor Valley College Foundation Presidents’ Choice Award recipient, E207 [25FE]

Hussein-Cattan, Meymuna: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E297 [11MR]

Intsel Steel West (company): Commerce City, CO, Economic Development Award for Leadership recipient, E308 [12MR]

Jackson, Fulton: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E298 [11MR]

Jackson, Kevin (Catfish): Savannah Technical College Foundation Opportunity Award recipient, H929 [6FE]

Jahns, Dinah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E299 [11MR]

Jefferson, Thomas S.: Eagle Scout Award recipient, H1650 [11MR]

Johnides, Elizabeth Silbaugh: Hanover, PA, Area Chamber of Commerce Community Leader Award recipient, H205 [13JA]

Jones, Caleb: Eagle Scout Award recipient, E141 [6FE]

Kagan-Abrams, Tami: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E299 [11MR]

Kahmoson, Jeremiah: Lake County, CA, Teacher of the Year award recipient, E128 [4FE]

Kearns, Paul K.: Federal Laboratory Consortium Director of the Year award recipient, E217 [26FE]

Keller, Bryan J.: Eagle Scout Award recipient, E309 [12MR]

King Brother’s Dairy (business): New York State Agricultural Society Business of the Year Award recipient, E94 [28JA]

Kirsch, Nathan: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, H171 [10JA], E20 [9JA]

Kline, Dale: Novato, CA, Citizen of the Year award recipient, E117 [3FE]

Knowles, Joshua: Eagle Scout Award recipient, E141 [6FE]

Kohler, Seth: Eagle Scout Award recipient, E10 [8JA]

Kohlmeier, Marlin: Indiana Hunter Education Association Volunteer of the Year award recipient, H1473 [4MR]

Konvicka, Stacie: Wharton County, TX, Chamber of Commerce and Agriculture Educator of the Year Award recipient, H1444 [3MR]

Kramer, CJ: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E300 [11MR]

Kramer, Jerry: Rotary Club of Boca Raton, FL, Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipient, E56 [17JA]

Kuka, Gretchen: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E301 [11MR]

Kusi-Appiah, Kwame: Pensacola, FL, Council of the Navy League Margaret Flowers Award recipient, E206 [25FE]

Kustelski, Christine: Youth Intervention Programs Association Youth Intervention Hall of Fame inductee, H211 [14JA]

Labonte, Bobby: NASCAR Hall of Fame inductee, E114 [30JA]

Lakeland, FL: tribute to George Jenkins High School cheerleading team, E202 [25FE]

——— tribute to Lakeland Jenkins High School cheerleading team, E203 [25FE]

Lara, Flordelina (Lenni): California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E300 [11MR]

Latchford, Jared: Pennsylvania Soccer Coaches Association Girls Class A Coach of the Year award recipient, E87 [27JA]

Latham, Adam J.: Eagle Scout Award recipient, E311 [12MR]

Lee, Clermont Huger: Savannah College of Art and Design Women of Vision honoree, H1054 [12FE]

Leski, Carter M.: Eagle Scout Award recipient, E141 [6FE]

Lexington, SC: Midway Elementary School recipient of French Ministry of Europe and Foreign Affairs LabelFrancÉducation award, H1447 [3MR]

Lin, Ashley: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award distinguished finalist for Washington, E132 [5FE]

Little, Brad: Eastern Idaho Agriculture Hall of Fame inductee, E277 [9MR]

Little Pub Co.: Commerce City, CO, Retail Investment Award recipient, E309 [12MR]

Littleton, Conor A.: Eagle Scout Award recipient, E46 [16JA]

Los Angeles, CA: Adventist Health White Memorial Hospital recipient of Baldridge Foundation Malcolm Baldridge National Quality and Performance Excellence Award, E242 [2MR]

Ma, Emilie: Prudential Insurance Co., of America Spirit of Community Award distinguished finalist for Arizona, E173 [12FE]

Mabie, Anneliese: Congressional Award Gold Medal recipient, E40 [15JA]

Mabie, Nicolas: Congressional Award Gold Medal recipient, E43 [15JA]

MacVean, Stuart: National Safety Council CEOs Who Get It honoree, H644 [29JA]

Maerz, Christian: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E289 [10MR]

Malone, Victoria: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E301 [11MR]

Mann, Elizabeth: Santa Rosa County, FL, School District Teacher of the Year award recipient, E239 [2MR]

Martin, Charlie: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E290 [10MR]

Martin, John: Eagle Scout Award recipient, E126 [4FE]

Martinez, Steve: Building Contractors Association of Southwestern Idaho Special Recognition Award recipient, E61 [21JA]

Mathnasium of Littleton (business): West Metro Chamber (organization) Woman-Owned Business of the Year Award recipient, E123 [4FE]

May, J. Thomas: University of Arkansas System President’s Medal for Service recipient, H980 [10FE], E130 [4FE]

Mayne, Joseph: Eagle Scout Award recipient, E13 [8JA]

McCauley, John: Greater Fayetteville, NC, Chamber of Commerce Realtor Cup award recipient, E215 [26FE]

McClelland, Ariah: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E290 [10MR]

McCoy, Kerry: Preserve Arkansas (nonprofit organization) Special Recognition for Outstanding Stewardship award recipient, H275 [15JA]

McInnis, Tom: Richmond Community College Foundation Citizen of the Year award recipient, H979 [10FE]

McLaughlin, Pat: National Football League Foundation Don Shula High School Coach of the Year Award finalist, H304 [16JA]

Meriden, CT: Thomas Edison Middle School recipient of Magnet Schools of America (organization) Magnet School of Distinction Award, H1291 [28FE], E233 [28FE]

Merna, Carol: Central Illinois Woman of the Year award recipient, E308 [12MR]

Miller, Doris: award Medal of Honor posthumously (H.R. 5549), H757 [4FE], E7 [7JA]

Mitchell, Justin: Kentucky Society of the Daughters of the American Revolution American History Teacher of the Year Award recipient, E319 [13MR]

Montanye, Kelly: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Young Professional of the Year Award recipient, E87 [27JA]

Monteverdi, Laura: Community Anti-Drug Coalitions of America National Newsmaker Award recipient, E334 [27MR]

Moore, Jake and Angie: Congressional Coalition on Adoption Angels in Adoption Award Honorees, E58 [17JA]

Morris, Aneisha: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E279 [9MR]

Musgrove, Kristen: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, H1053 [12FE]

Mustain, Owen: Eagle Scout Award recipient, E44 [15JA]

Nash, Carlton D., III: Eagle Scout Award recipient, E134 [5FE]

Nashville, TN: tribute to Grand National Turkey Callers Hall of Fame inductees, H852 [6FE]

Newberg, Nathan: United Service Organizations, Inc. (USO) Coast Guardsman of the Year award recipient, H212 [14JA]

North Range Eye Care, P.C.: Commerce City, CO, Business on the Move Award recipient, E310 [12MR]

O’Brien, Kevin J., Sr.: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Man of the Year award recipient, E310 [12MR]

O’Keefe, Mary: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E288 [10MR]

Oribi Manufacturing LLC: Commerce City, CO, Entrepreneurial Spirit Award recipient, E311 [12MR]

Owens, Art: Greater Pittston, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Swingle Award recipient, E306 [12MR]

Paiva, Jim: Chico Electric, Inc., NC ‘‘Cec’’ Nielsen Memorial Sustainability Award recipient, H1551 [9MR]

Paolello, Daniel: Eagle Scout Award recipient, H557 [27JA]

Papanastassiou, Maria: American Library Association I Love My Librarian Award recipient, E88 [27JA]

Parks, Richard W.: Rocky Mount, NC, Area Chamber of Commerce Distinguished Citizen Award recipient, E145 [6FE]

Pecori, Sergio (Satch): American Society of Civil Engineers Outstanding Projects and Leaders Lifetime Achievement Award recipient, E268 [5MR]

Perdue, Steven H.: Traverse City, MI, Area Chamber of Commerce Distinguished Service Award recipient, E51 [16JA]

Perinn, Ethan: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E302 [11MR]

Perry, Jarom: Eagle Scout Award recipient, E126 [4FE]

Pierantoni, Fred A., III: Greater Pittson, PA, Friendly Sons of St. Patrick (organization) Achievement Award recipient, E313 [12MR]

Politis, Jeannetta: First National Bank of Pennsylvania Community Spirit Award recipient, E268 [5MR]

Prindavong, Aikoe: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E280 [9MR]

Probst, Benjamin A.: Eagle Scout Award recipient, E142 [6FE]

Quadri, Habeeb: National Association of Elementary School Principals Illinois National Distinguished Principal award recipient, E87 [27JA]

Ralph, Kyle: National Football League Foundation Don Shula High School Coach of the Year Award finalist, H243 [15JA]

Ranky Tanky (musical group): Recording Academy GRAMMY Award recipient, H703 [29JA]

Rascoe, Tracy (T-Dog): California 56th Assembly District Veteran of the Year award recipient, E151 [7FE]

Red Rocks Community College: West Metro Chamber (organization) Large Business of the Year Award recipient, E124 [4FE]

Regmi, Christina: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E291 [10MR]

Reiss, Laura: Rotary Club of Boca Raton, FL, Outstanding People and Leaders (OPAL) award recipient, E55 [17JA]

Richardson, Sam: Eagle Scout Award recipient, E127 [4FE]

Ricker, Adriann: Robert Wood Johnson Foundation Interdisciplinary Research Leaders Program fellowship recipient, E69 [24JA]

Riecker, Noah J.: Eagle Scout Award recipient, E47 [16JA]

Rink, Elizabeth: Robert Wood Johnson Foundation Interdisciplinary Research Leaders Program fellowship recipient, E69 [24JA]

Ripley, Dalton S.: Eagle Scout Award recipient, E90 [28JA]

Rock, Andrew: Eagle Scout Award recipient, H225 [14JA]

Rodriguez, Lexi: Gatorade Illinois Volleyball Player of the Year award recipient, E98 [29JA]

Rogers, Robert: Freeland, PA, Sons of Erin (organization) Citizen of the Year award recipient, E311 [12MR]

Ruggiero Realty LLC: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Small Business Award recipient, E85 [27JA]

Sacramento, CA: tribute to Sacramento Metropolitan Chamber of Commerce business award recipients, E132 [5FE]

Scandia Internet Focus Group: National Association of Realtors Good Neighbor Award recipient, H1052 [12FE]

Seif, Dean: Corona, CA, Chamber of Commerce Citizen of the Year award recipient, E139 [6FE]

Severe Weather Shelter Network (organization): West Metro Chamber (organization) Nonprofit of the Year Award recipient, E126 [4FE]

Shaffmaster, Melani: Gatorade Indiana Volleyball Player of the Year award recipient, H1052 [12FE]

Shank, Suzanne: Savannah College of Art and Design Women of Vision honoree, H1054 [12FE]

Sheffer, Patricia: Kentucky School Boards Association F.L. Dupree Outstanding Superintendent Award recipient, H1228 [27FE]

Shelly & Sands, Inc.: National Asphalt Pavement Association Sheldon G. Hayes Award recipient, E196 [21FE], E287 [10MR]

Sigler, Stephanie: Next Generation 911 Institute (nonprofit organization) Honor Award honoree, H1055 [12FE]

Silver, Courtney Ketchie: Manufacturing Institute STEP Ahead Award recipient, E170 [11FE]

Skewes, Monica: Robert Wood Johnson Foundation Interdisciplinary Research Leaders Program fellowship recipient, E69 [24JA]

Slinger, Ron: Arvada, CO, Chamber of Commerce Chairman’s Choice Award recipient, E84 [27JA]

Smith, Kerry: Lake County, CA, Teacher of the Year award recipient, E136 [5FE]

Spegal, Charlie: Gatorade Co., Indiana Football Player of the Year award recipient, H70 [9JA]

St. Johnsville, NY: Crystal Grove Diamond Mine and Campground recipient of Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Barbara V. Spraker Tourism Partner Award, E79 [27JA]

Staman, Steve: First National Bank of Pennsylvania Community Spirit Award recipient, E270 [5MR]

Steinkamp, Nicholas J.: Eagle Scout Award recipient, E15 [8JA]

Stephenson, Michael P., Jr.: Eagle Scout Award recipient, E312 [12MR]

Stewart, Tony: NASCAR Hall of Fame inductee, E114 [30JA]

Still, Martin G.: Eagle Scout Award recipient, E48 [16JA]

Stoor, Jonathan F., III: Eagle Scout Award recipient, E135 [5FE]

Stratton, Donald G.: tribute (S. Res. 514), E224 [27FE]

Stuart, Abram: Eagle Scout Award recipient, E90 [28JA]

Sumakul, Djill: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E303 [11MR]

Szarko, Julia: Association of School Psychologists of Pennsylvania School Psychologist of the Year award recipient, H853 [6FE]

Taylor, Maureen: Rainbow/PUSH (organization) Let Freedom Ring Award recipient, E74 [24JA]

Terhune, Dakota C.: Eagle Scout Award recipient, E14 [8JA]

Thomas, Shalisha: Milken Family Foundation Milken Educator Award recipient, E161 [10FE]

Thrive Workplace West Arvada (business): Arvada, CO, Chamber of Commerce Chairman’s Choice Award recipient, E84 [27JA]

Tonks, Braden: Eagle Scout Award recipient, E91 [28JA]

Townsend Leather Co., Inc.: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Edward L. Wilkinson Industry of the Year Award recipient, E84 [27JA]

Travis, Diane: USA Triathlon (organization) Anne Viviani Women’s Great Grand Masters Duathlete of the Year finalist, H1496 [4MR]

Trostler, Abigail: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E281 [9MR]

Tudor, Nathan: Texas Hospital Association Pioneer Award recipient, H1195 [26FE]

Vancas, Kris: National Association of Elementary School Principals National Distinguished Principal award recipient, H1564 [10MR]

Vandersloot, Frank and Belinda: Alturas Institute, Inc., John and Abigail Adams Award recipients, E89 [28JA]

Wade, Dominic and Ali: Fulton Montgomery Regional Chamber of Commerce Chamber Family Award recipient, E89 [28JA]

Wallace, Addison: Arvada Wheat Ridge Service Ambassadors for Youth award recipient, E281 [9MR]

Wayne, Kacyn: Eagle Scout Award recipient, E128 [4FE]

Weber, Barbara: California 28th Congressional District Woman of the Year award recipient, E30 [11MR]

Williamsfield, IL: Playground Barn Raising Project recipient of Governor’s Hometown Award Cup, E186 [14FE]

Willits, CA: Adventist Health Howard Memorial Hospital recipient of Centers for Medicare & Medicaid Services five star rating, E125 [4FE]

Wilson, Representative Joe: Magnet Schools of America (organization) Champion of Magnet School Excellence Award recipient, H775 [5FE]

Wilson, Robert: Eagle Scout Award recipient, H1291 [28FE]

Wilson, Waddell: NASCAR Hall of Fame inductee, E115 [30JA]

Wolman, Jonathan: Rainbow/PUSH (organization) Let Freedom Ring Award recipient, E73 [24JA]

Wootton, Jacob: Eagle Scout Award recipient, E92 [28JA]

World War II: award a Congressional Gold Medal to 5307th Composite Unit (Provisional) known as ‘‘Merrill’s Marauders’’ for bravery and service in the jungles of Burma (H.R. 906), H967 [7FE]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), consideration of Senate amendment (H. Res. 811), H579–H588 [28JA]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 550), Senate amendment, H717–H739, H740 [30JA], E113 [30JA], E118 [3FE], E161 [10FE]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 5671), H547–H549 [27JA], E94 [28JA], E118 [3FE]

Wornson, Jacob R.: Eagle Scout Award recipient, E49 [16JA]

Remarks in Senate

Arkansas: tribute to Arkansas Business Hall of Fame inductees, S1038 [12FE]

Aulbech, Jeff: National Air Traffic Controllers Association Archie League Medal of Safety Award recipient, S433 [21JA]

Capitol Building and Grounds: authorize use of Emancipation Hall for event to present Congressional Gold Medal collectively to Chinese-American veterans of World War II (H. Con. Res. 91), S1710 [11MR]

Cóspito, Neil: National Air Traffic Controllers Association Archie League Medal of Safety Award recipient, S433 [21JA]

Jacobson, Michael: National Air Traffic Controllers Association Archie League Medal of Safety Award recipient, S433 [21JA]

Jones, Mattie F.: Louisville, KY, Mayor’s Dr. Martin Luther King, Jr., Freedom Award recipient, S850 [4FE]

Minot, ND: Air Force Global Strike Command Barksdale Trophy recipient for outstanding community support to Minot AFB, ND, S1668 [10MR]

One Acadiana (business): International Economic Development Council Accredited Economic Development Organization honoree, S1116 [24FE]

Ronning Auto Truck and Tractor Service (business): Red Lodge, MT, Chamber of Commerce Business of the Year Award recipient, S1594 [5MR]

Rost, Linda: Montana Teacher of the Year award recipient, S273 [16JA]

Stratton, Donald G.: tribute (S. Res. 514), S1229, S1236 [27FE]

White, Jeremy: Dept. of Energy Composite Adversary Team (CAT) Colonel Sydnor Memorial Award recipient, S1154 [25FE]

World War II: award a Congressional Gold Medal, collectively, to U.S. Army Rangers veterans (S. 1757), S1611 [5MR]

——— award a Congressional Gold Medal to U.S. merchant mariners of World War II (H.R. 5671), S1269 [2MR]

Texts of

H. Con. Res. 91, use of Capitol Emancipation Hall for event to present Congressional Gold Medal collectively to Chinese-American veterans of World War II, H1485 [4MR]

H.R. 5671, Merchant Mariners of World War II Congressional Gold Medal Act, H547 [27JA]

S. Res. 514, tribute to Donald G. Stratton, S1229 [27FE]