Limit your search

101-125 of 441
  • BILL

    H.R.4284 — 102nd Congress (1991-1992)

    Congressional Coverage Act of 1992

    Sponsor: Rep. Gillmor, Paul E. [R-OH-5] (Introduced 02/20/1992)
    Committees: House - House Administration, Education and Labor
    Latest Action: 03/02/1992 Referred to the Subcommittee on Employment Opportunities.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4272 — 102nd Congress (1991-1992)

    To establish the Congressional Office of Inspector General.

    Sponsor: Rep. Ridge, Thomas J. [R-PA-21] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - House Administration
    Latest Action: 02/19/1992 Referred to the House Committee on House Administration.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4256 — 102nd Congress (1991-1992)

    Emergency Medical Services Amendments of 1992

    Sponsor: Rep. Gunderson, Steve [R-WI-3] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - Energy and Commerce
    Latest Action: 03/13/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.Con.Res.282 — 102nd Congress (1991-1992)

    Expressing the sense of the Congress that the Low Income Home Energy Assistance Program should be funded for fiscal year 1993 at a level greater than or equal to its funding for fiscal year 1992.

    Sponsor: Rep. Ridge, Thomas J. [R-PA-21] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - Education and Labor, Energy and Commerce
    Latest Action: 03/27/1992 Referred to the Subcommittee on Human Resources.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.414 — 102nd Congress (1991-1992)

    To honor, on the eve of the Second Drug Summit, the hundreds of South Americans and North Americans who have lost their lives while defending their nations and the world community from the threat of...

    Sponsor: Rep. Coughlin, Lawrence [R-PA-13] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 03/03/1992 Message on Senate action sent to the House.
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
  • RESOLUTION

    H.Res.370 — 102nd Congress (1991-1992)

    To provide that postal services and operations with respect to the House of Representatives shall be carried out by employees of the United States Postal Service.

    Sponsor: Rep. Ridge, Thomas J. [R-PA-21] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - House Administration
    Latest Action: 02/19/1992 Referred to the House Committee on House Administration.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate September 13, 1992, as "Commodore John Barry Day".

    Sponsor: Rep. Gilman, Benjamin A. [R-NY-22] (Introduced 02/19/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 09/24/1992 Became Public Law No: 102-369.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.412 — 102nd Congress (1991-1992)

    Authorizing and requesting the President to designate the second full week in March 1992 as "National Employ the Older Worker Week".

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-24] (Introduced 02/18/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 02/19/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.4234 — 102nd Congress (1991-1992)

    Credit Availability Act

    Sponsor: Rep. LaFalce, John J. [D-NY-32] (Introduced 02/18/1992)
    Committees: House - Banking, Finance, and Urban Affrs
    Latest Action: 03/31/1992 Subcommittee Hearings Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the week of September 13, 1992, through September 19, 1992, as "National Rehabilitation Week".

    Sponsor: Rep. McDade, Joseph M. [R-PA-10] (Introduced 02/18/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 08/26/1992 Became Public Law No: 102-362.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.4224 — 102nd Congress (1991-1992)

    Comprehensive Congressional Reform Act of 1992

    Sponsor: Rep. Fawell, Harris W. [R-IL-13] (Introduced 02/14/1992)
    Committees: House - House Administration, Post Office and Civil Service, Rules
    Latest Action: 02/24/1992 Referred to the Subcommittee on Accounts.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.410 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating April 14, 1992, as "Education and Sharing Day, U.S.A.".

    Sponsor: Rep. Gephardt, Richard A. [D-MO-3] (Introduced 02/11/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 04/13/1992 Became Public Law No: 102-268.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Res.359 — 102nd Congress (1991-1992)

    To express the sense of the House of Representatives regarding breast cancer.

    Sponsor: Rep. Sanders, Bernard [I-VT-At Large] (Introduced 02/07/1992)
    Committees: House - Energy and Commerce
    Latest Action: 02/28/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.409 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 02/05/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/24/1992 Became Public Law No: 102-503.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Res.347 — 102nd Congress (1991-1992)

    Limiting the mileage allowance rates for Members, officers, and employees of the House of Representatives to the rates generally applicable to Government employees.

    Sponsor: Rep. Santorum, Rick [R-PA-18] (Introduced 02/05/1992)
    Committees: House - House Administration
    Latest Action: 02/18/1992 Referred to the Subcommittee on Accounts.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.400 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "Italian-American Heritage and Culture Month".

    Sponsor: Rep. Engel, Eliot L. [D-NY-19] (Introduced 02/04/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/01/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.J.Res.398 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating August 4, 1992, as "National Neighborhood Crime Watch Day".

    Sponsor: Rep. Coughlin, Lawrence [R-PA-13] (Introduced 02/04/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/09/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.397 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week May 3, 1992, through May 9, 1992, as "National Correctional Officers Week".

    Sponsor: Rep. Camp, Dave [R-MI-10] (Introduced 02/04/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 02/10/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.399 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning November 1, 1992, as "National Medical Staff Services Awareness Week".

    Sponsor: Rep. Duncan, John J., Jr. [R-TN-2] (Introduced 02/04/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-463.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.393 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "National Breast Cancer Awareness Month".

    Sponsor: Rep. Collins, Cardiss [D-IL-7] (Introduced 01/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 09/24/1992 For Further Action See S.J.Res.303.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.395 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 6, 1992, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Snowe, Olympia J. [R-ME-2] (Introduced 01/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/10/1992 Became Public Law No: 102-252.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.Res.332 — 102nd Congress (1991-1992)

    To amend the Rules of the House of Representatives to require a recorded vote upon final passage of legislation that would make an appropriation or provide direct spending authority or new credit...

    Sponsor: Rep. Gunderson, Steve [R-WI-3] (Introduced 01/28/1992)
    Committees: House - Rules
    Latest Action: 01/28/1992 Referred to the House Committee on Rules.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.391 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the week beginning on Sunday, August 16, 1992, as "National Convenience Store Appreciation Week".

    Sponsor: Rep. Montgomery, G. V. (Sonny) [D-MS-3] (Introduced 01/24/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 01/30/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.388 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the month of May 1992 as "National Foster Care Month".

    Sponsor: Rep. Matsui, Robert T. [D-CA-3] (Introduced 01/03/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/19/1992 Became Public Law No: 102-288.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.4072 — 102nd Congress (1991-1992)

    Foreign Solid Waste Prohibition Act

    Sponsor: Rep. Paxon, Bill [R-NY-31] (Introduced 11/27/1991)
    Committees: House - Energy and Commerce
    Latest Action: 01/14/1992 Referred to the Subcommittee on Transportation and Hazardous Materials.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced