Limit your search

1-2 of 2
  • BILL

    H.R.1467 — 111th Congress (2009-2010)

    Safe and Secure America Act of 2009

    Sponsor: Rep. Smith, Lamar [R-TX-21] (Introduced 03/12/2009)
    Committees: House - Intelligence (Permanent), Judiciary
    Latest Action: 04/27/2009 Referred to the Subcommittee on Crime, Terrorism, and Homeland Security.
    Note: For further action, see H.R.3961, which became Public Law 111-141 on 2/27/2010.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5440 — 110th Congress (2007-2008)

    FISA Amendments Act of 2008

    Sponsor: Rep. Fossella, Vito [R-NY-13] (Introduced 02/14/2008)
    Committees: House - Intelligence (Permanent), Judiciary
    Latest Action: 04/23/2008 Motion to Discharge Committee filed by Mr. Fossella. Petition No: 110-7. (Discharge petition text with signatures.)
    Note: On 4/23/2008, a motion was filed to discharge the Committees on Judiciary and Intelligence from consideration of H.R 5440. A discharge petition requires 218 signatures for further action. (Discharge Petition No. 110-7: text with signatures.)