Limit your search

1-25 of 234
  1. RESOLUTION

    S.J.Res.44 — 112th Congress (2011-2012)

    A joint resolution granting the consent of Congress to the State and Province Emergency Management Assistance Memorandum of Understanding.

    Sponsor: Sen. Kohl, Herb [D-WI] (Introduced 06/14/2012)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Foreign Affairs
    Latest Action: 01/14/2013 Became Public Law No: 112-282. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  2. RESOLUTION

    S.J.Res.41 — 112th Congress (2011-2012)

    A joint resolution expressing the sense of Congress regarding the nuclear program of the Government of the Islamic Republic of Iran.

    Sponsor: Sen. Graham, Lindsey [R-SC] (Introduced 05/24/2012)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 09/25/2012 Referred to the House Committee on Foreign Affairs. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  3. RESOLUTION

    S.J.Res.17 — 112th Congress (2011-2012)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/26/2011)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 05/26/2011 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S3449) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  4. RESOLUTION

    S.J.Res.45 — 110th Congress (2007-2008)

    Great Lakes--St. Lawrence River Basin Water Resources Compact

    Sponsor: Sen. Levin, Carl [D-MI] (Introduced 07/23/2008)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Judiciary
    Latest Action: 10/03/2008 Became Public Law No: 110-342. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  5. RESOLUTION

    S.J.Res.44 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule set forth as requirements contained in the August 17, 2007, letter to State...

    Sponsor: Sen. Rockefeller, John D., IV [D-WV] (Introduced 07/17/2008)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 07/17/2008 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S6943) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  6. RESOLUTION

    S.J.Res.16 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/14/2007)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 110-146
    Latest Action: 08/29/2007 By Senator Baucus from Committee on Finance filed written report under authority of the order of the Senate of 08/03/2007. Report No. 110-146. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.44, which became Public Law 110-52 on 8/1/2007.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  7. RESOLUTION

    S.J.Res.9 — 110th Congress (2007-2008)

    United States Policy in Iraq Resolution of 2007

    Sponsor: Sen. Reid, Harry [D-NV] (Introduced 03/08/2007)
    Latest Action: 03/15/2007 Returned to the Calendar., pursuant to the order of March 15, 2007, having failed to achieve the required 60 votes in the affirmative. Calendar No. 72. (consideration: CR S3287) (All Actions)
    Notes: Pursuant to the order of March 15, 2007, having failed to achieve the required 60 votes in the affirmative, Record Vote Number: 75 was vitiated and the resolution was returned to the Calendar. Calendar No. 72.
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate
  8. RESOLUTION

    S.J.Res.38 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003, and for other purposes.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/26/2006)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 05/26/2006 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.86, which became Public Law 109-251 on 8/1/2006.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  9. RESOLUTION

    S.J.Res.20 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution disapproving a rule promulgated by the Administrator of the Environmental Protection Agency to delist coal and oil-direct utility units from the source category list under the...

    Sponsor: Sen. Leahy, Patrick J. [D-VT] (Introduced 06/29/2005)
    Committees: Senate - Environment and Public Works
    Latest Action: 09/13/2005 Failed of passage in Senate by Yea-Nay Vote. 47 - 51. Record Vote Number: 225. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate
  10. RESOLUTION

    S.J.Res.18 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/10/2005)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 109-101
    Latest Action: 07/19/2005 Returned to the Calendar. Calendar No. 158. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.52, which became Public Law 109-39 on 7/27/2005.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  11. RESOLUTION

    S.J.Res.39 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/07/2004)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 108-281
    Latest Action: 06/24/2004 Returned to the Calendar. Calendar No. 582. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  12. RESOLUTION

    S.J.Res.36 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 04/29/2004)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 04/29/2004 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S4707) (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  13. RESOLUTION

    S.J.Res.8 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution expressing the sense of Congress with respect to raising awareness and encouraging prevention of sexual assault in the United States and supporting the goals and ideals of National...

    Sponsor: Sen. Brownback, Sam [R-KS] (Introduced 03/11/2003)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 108-113
    Latest Action: 06/26/2003 Became Public Law No: 108-38. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  14. RESOLUTION

    S.J.Res.22 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution expressing the sense of the Senate and House of Representatives regarding the terrorist attacks launched against the Unites States on September 11, 2001.

    Sponsor: Sen. Daschle, Thomas A. [D-SD] (Introduced 09/12/2001)
    Latest Action: 09/18/2001 Became Public Law No: 107-39. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  15. RESOLUTION

    S.J.Res.48 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution calling upon the President to issue a proclamation recognizing the 25th anniversary of the Helsinki Final Act.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 06/08/2000)
    Committees: Senate - Judiciary | House - International Relations
    Latest Action: 09/06/2000 Referred to the House Committee on International Relations. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  16. RESOLUTION

    S.J.Res.44 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution supporting the Day of Honor 2000 to honor and recognize the service of minority veterans in the United States Armed Forces during World War II.

    Sponsor: Sen. Kennedy, Edward M. [D-MA] (Introduced 04/06/2000)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/26/2000 Became Public Law No: 106-205. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  17. RESOLUTION

    S.J.Res.39 — 106th Congress (1999-2000)

    A joint resolution recognizing the 50th anniversary of the Korean War and the service by members of the Armed Forces during such war, and for other purposes.

    Sponsor: Sen. Campbell, Ben Nighthorse [R-CO] (Introduced 02/03/2000)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/13/2000 Held at the desk. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  18. RESOLUTION

    S.J.Res.50 — 105th Congress (1997-1998)

    A joint resolution to disapprove the rule submitted by the Health Care Financing Administration, Department of Health and Human Services on June 1, 1998, relating to surety bond requirements for home...

    Sponsor: Sen. Bond, Christopher S. [R-MO] (Introduced 06/10/1998)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 06/10/1998 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  19. RESOLUTION

    S.J.Res.46 — 105th Congress (1997-1998)

    A joint resolution expressing the sense of the Congress on the occasion of the 50th anniversary of the founding of the modern State of Israel and reaffirming the bonds of friendship and cooperation...

    Sponsor: Sen. Lott, Trent [R-MS] (Introduced 04/29/1998)
    Committees: Senate - Foreign Relations
    Latest Action: 04/29/1998 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  20. RESOLUTION

    S.J.Res.11 — 105th Congress (1997-1998)

    A joint resolution commemorating "Juneteenth Independence Day," June 19, 1865, the day on which slavery finally came to an end in the United States.

    Sponsor: Sen. Lott, Trent [R-MS] (Introduced 01/23/1997)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 04/14/1997 Held at the desk. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
  21. RESOLUTION

    S.J.Res.1 — 105th Congress (1997-1998)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States to require a balanced budget.

    Sponsor: Sen. Hatch, Orrin G. [R-UT] (Introduced 01/21/1997)
    Committees: Senate - Judiciary
    Committee Reports: S. Rept. 105-3
    Latest Action: 03/04/1997 Failed of passage in Senate by Yea-Nay Vote. 66-34. Record Vote No: 24. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Failed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Failed Senate
  22. RESOLUTION

    S.J.Res.1 — 104th Congress (1995-1996)

    A joint resolution proposing an amendment to the Constitution of the United States to require a balanced budget.

    Sponsor: Sen. Dole, Robert J. [R-KS] (Introduced 01/04/1995)
    Committees: Senate - Judiciary
    Committee Reports: S. Rept. 104-5
    Latest Action: 01/24/1995 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 104-5. Additional and minority and supplemental views filed. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  23. RESOLUTION

    S.J.Res.90 — 103rd Congress (1993-1994)

    A joint resolution to recognize the achievements of radio amateurs, and to establish support for such amateurs as national policy.

    Sponsor: Sen. Robb, Charles S. [D-VA] (Introduced 05/07/1993)
    Committees: Senate - Commerce, Science, and Transportation
    Committee Reports: S.Rept 103-368
    Latest Action: 10/22/1994 Became Public Law No: 103-408. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  24. RESOLUTION

    S.J.Res.185 — 103rd Congress (1993-1994)

    A joint resolution to designate October 1994 as "National Breast Cancer Awareness Month".

    Sponsor: Sen. Pell, Claiborne [D-RI] (Introduced 05/05/1994)
    Committees: Senate - Judiciary | House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 10/14/1994 Became Public Law No: 103-367. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate
    3. Passed House
    4. To President
    5. Became Law
  25. RESOLUTION

    S.J.Res.188 — 103rd Congress (1993-1994)

    A joint resolution to designate 1995 the "Year of the Girl Child".

    Sponsor: Sen. Moseley-Braun, Carol [D-IL] (Introduced 05/12/1994)
    Committees: Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/07/1994 Held at the desk. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed Senate

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed Senate