Limit your search

1-16 of 16
  1. RESOLUTION

    S.J.Res.29 — 111th Congress (2009-2010)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/05/2010)
    Committees: Senate - Foreign Relations, Finance
    Committee Reports: S. Rept. 111-279
    Latest Action: 08/05/2010 By Senator Baucus from Committee on Finance filed written report. Report No. 111-279. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.83, which became Public Law 111-210 on 7/27/2010.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  2. RESOLUTION

    S.J.Res.44 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule set forth as requirements contained in the August 17, 2007, letter to State...

    Sponsor: Sen. Rockefeller, John D., IV [D-WV] (Introduced 07/17/2008)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 07/17/2008 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S6943) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  3. RESOLUTION

    S.J.Res.30 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by the Centers for Medicare & Medicaid Services within the Department...

    Sponsor: Sen. Mikulski, Barbara A. [D-MD] (Introduced 03/13/2008)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 03/13/2008 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR 3/14/2008 S2163) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  4. RESOLUTION

    S.J.Res.18 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by the Centers for Medicare & Medicaid Services within the Department...

    Sponsor: Sen. Bingaman, Jeff [D-NM] (Introduced 09/11/2007)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 09/11/2007 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S11418) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  5. RESOLUTION

    S.J.Res.16 — 110th Congress (2007-2008)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/14/2007)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 110-146
    Latest Action: 08/29/2007 By Senator Baucus from Committee on Finance filed written report under authority of the order of the Senate of 08/03/2007. Report No. 110-146. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.44, which became Public Law 110-52 on 8/1/2007.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  6. RESOLUTION

    S.J.Res.38 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003, and for other purposes.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/26/2006)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 05/26/2006 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.86, which became Public Law 109-251 on 8/1/2006.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  7. RESOLUTION

    S.J.Res.18 — 109th Congress (2005-2006)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 05/10/2005)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 109-101
    Latest Action: 07/19/2005 Returned to the Calendar. Calendar No. 158. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.RES.52, which became Public Law 109-39 on 7/27/2005.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  8. RESOLUTION

    S.J.Res.39 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in the Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 06/07/2004)
    Committees: Senate - Finance
    Committee Reports: S. Rept. 108-281
    Latest Action: 06/24/2004 Returned to the Calendar. Calendar No. 582. (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  9. RESOLUTION

    S.J.Res.36 — 108th Congress (2003-2004)

    A joint resolution approving the renewal of import restrictions contained in Burmese Freedom and Democracy Act of 2003.

    Sponsor: Sen. McConnell, Mitch [R-KY] (Introduced 04/29/2004)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 04/29/2004 Read twice and referred to the Committee on Finance. (text of measure as introduced: CR S4707) (All Actions)
    Notes: For further action, see H.J.Res. 97, which became Public Law 108-272 on 7/7/2004.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  10. RESOLUTION

    S.J.Res.37 — 107th Congress (2001-2002)

    A joint resolution providing for congressional disapproval under chapter 8 of title 5, United States Code, of the rule submitted by Centers for Medicare & Medicaid Services within the Department of...

    Sponsor: Sen. Wellstone, Paul D. [D-MN] (Introduced 05/14/2002)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 05/14/2002 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  11. RESOLUTION

    S.J.Res.50 — 105th Congress (1997-1998)

    A joint resolution to disapprove the rule submitted by the Health Care Financing Administration, Department of Health and Human Services on June 1, 1998, relating to surety bond requirements for home...

    Sponsor: Sen. Bond, Christopher S. [R-MO] (Introduced 06/10/1998)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 06/10/1998 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  12. RESOLUTION

    S.J.Res.95 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution disapproving the certification by the President under section 802(b) of the Trade Act of 1974.

    Sponsor: Sen. Kerry, John F. [D-MA] (Introduced 03/17/1987)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 03/17/1987 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  13. RESOLUTION

    S.J.Res.94 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution disapproving the certification by the President under section 802(b) of the Trade Act of 1974.

    Sponsor: Sen. Kerry, John F. [D-MA] (Introduced 03/17/1987)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 03/17/1987 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  14. RESOLUTION

    S.J.Res.93 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution disapproving the certification by the President under section 802(b) of the Trade Act of 1974.

    Sponsor: Sen. Helms, Jesse [R-NC] (Introduced 03/17/1987)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 03/17/1987 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  15. RESOLUTION

    S.J.Res.398 — 99th Congress (1985-1986)

    A joint resolution to designate the week beginning September 7, 1986, as "National Freedom of Information Act Awareness Week".

    Sponsor: Sen. Leahy, Patrick J. [D-VT] (Introduced 08/13/1986)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 08/13/1986 Read twice and referred to the Committee on Finance. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  16. RESOLUTION

    S.J.Res.327 — 99th Congress (1985-1986)

    A joint resolution to provide for the President to report on the status and implementation of the recommendations of the President's Commission on Industrial Competitiveness.

    Sponsor: Sen. Rockefeller, John D., IV [D-WV] (Introduced 04/17/1986)
    Committees: Senate - Finance
    Latest Action: 04/21/1986 Committee on Finance requested executive comment from OMB, International Trade Commission, Office of the U.S. Trade Representative, Treasury Department, State Department, Commerce Department. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced