Limit your search

1-25 of 49
  1. RESOLUTION

    H.J.Res.84 — 108th Congress (2003-2004)

    Recognizing the 93d birthday of Ronald Reagan.

    Sponsor: Rep. Gibbons, Jim [R-NV-2] (Introduced 01/20/2004)
    Committees: House - Government Reform | Senate - Judiciary
    Latest Action: 03/25/2004 Read twice and referred to the Committee on the Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  2. RESOLUTION

    H.J.Res.4 — 108th Congress (2003-2004)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Cunningham, Randy (Duke) [R-CA-50] (Introduced 01/07/2003)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 108-131
    Latest Action: 06/04/2003 Received in the Senate and Read twice and referred to the Committee on the Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  3. RESOLUTION

    H.J.Res.86 — 106th Congress (1999-2000)

    Recognizing the 50th anniversary of the Korean War and the service by members of the Armed Forces during such war, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Ewing, Thomas W. [R-IL-15] (Introduced 02/01/2000)
    Committees: House - Armed Services | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/02/2000 Became Public Law No: 106-195. (TXT | PDF) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  4. RESOLUTION

    H.J.Res.54 — 105th Congress (1997-1998)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 02/13/1997)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 105-121
    Latest Action: 09/01/1998 By Senator Hatch from Committee on Judiciary filed written report. Report No. 105-298. Minority views filed. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  5. RESOLUTION

    H.J.Res.79 — 104th Congress (1995-1996)

    Proposing an amendment to the Constitution of the United States authorizing the Congress and the States to prohibit the physical desecration of the flag of the United States.

    Sponsor: Rep. Solomon, Gerald B. H. [R-NY-22] (Introduced 03/21/1995)
    Committees: House - Judiciary | Senate - Judiciary
    Committee Reports: H. Rept. 104-151
    Latest Action: 11/09/1995 Committee on Judiciary. Ordered reported. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  6. RESOLUTION

    H.J.Res.390 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating September 17, 1994, as "Constitution Day".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/19/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/09/1994 Became Public Law No: 103-464. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  7. RESOLUTION

    H.J.Res.413 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating November 1, 1994, as "National Family Literacy Day".

    Sponsor: Rep. Goodling, William F. [R-PA-19] (Introduced 09/22/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  8. RESOLUTION

    H.J.Res.411 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 29, 1994, as "National Firefighters Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 09/20/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  9. RESOLUTION

    H.J.Res.184 — 103rd Congress (1993-1994)

    To authorize the President to issue a proclamation designating Sunday, August 1, 1993 as Small-Town Sunday.

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 04/22/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1994 Read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  10. RESOLUTION

    H.J.Res.363 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate October 1994 as "Crime Prevention Month".

    Sponsor: Rep. Barrett, Thomas M. [D-WI-5] (Introduced 05/04/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/06/1994 Became Public Law No: 103-347. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  11. RESOLUTION

    H.J.Res.315 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating May 30, 1994, through June 6, 1994 as a "Time for the National Observance of the Fiftieth Anniversary of World War II".

    Sponsor: Rep. Myers, John T. [R-IN-7] (Introduced 02/02/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/25/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  12. RESOLUTION

    H.J.Res.303 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating June 6, 1994, as "D-Day National Remembrance Day".

    Sponsor: Rep. Lantos, Tom [D-CA-12] (Introduced 11/22/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/25/1994 Became Public Law No: 103-257. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  13. RESOLUTION

    H.J.Res.360 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate the week of April 25, 1994, to May 1, 1994, as "Let's Stop Kids Killing Kids Week".

    Sponsor: Rep. Vento, Bruce F. [D-MN-4] (Introduced 04/21/1994)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 05/02/1994 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  14. RESOLUTION

    H.J.Res.216 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating January 16, 1994, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-7] (Introduced 06/16/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 11/23/1993 Read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  15. RESOLUTION

    H.J.Res.111 — 103rd Congress (1993-1994)

    Designating October 21, 1993, as "National Biomedical Research Day".

    Sponsor: Rep. Volkmer, Harold L. [D-MO-9] (Introduced 02/17/1993)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/27/1993 Became Public Law No: 103-117. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  16. RESOLUTION

    H.J.Res.546 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 4, 1993, and February 3, 1994, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-14] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/28/1992 Became Public Law No: 102-557. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  17. RESOLUTION

    H.J.Res.409 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "National Good Teen Day".

    Sponsor: Rep. Traficant, James A., Jr. [D-OH-17] (Introduced 02/05/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/24/1992 Became Public Law No: 102-503. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  18. RESOLUTION

    H.J.Res.520 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the month of October 1992 as "Country Music Month".

    Sponsor: Rep. Clement, Bob [D-TN-5] (Introduced 06/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-470. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  19. RESOLUTION

    H.J.Res.500 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating March 1993 as "Irish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Manton, Thomas J. [D-NY-9] (Introduced 06/01/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-469. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  20. RESOLUTION

    H.J.Res.484 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning February 14, 1993, as "National Visiting Nurse Associations Week".

    Sponsor: Rep. Oakar, Mary Rose [D-OH-20] (Introduced 05/14/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-467. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  21. RESOLUTION

    H.J.Res.467 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 24, 1992, through November 1, 1992, as "National Red Ribbon Week for a Drug-Free America".

    Sponsor: Rep. Horn, Joan Kelly [D-MO-2] (Introduced 04/08/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-465. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  22. RESOLUTION

    H.J.Res.457 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 16, 1993, as "Religious Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Bliley, Tom [R-VA-3] (Introduced 03/31/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-464. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  23. RESOLUTION

    H.J.Res.353 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating January 4, 1992 through January 10, 1992, as "Braille Literacy Week".

    Sponsor: Rep. Ballenger, Cass [R-NC-10] (Introduced 10/17/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-462. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  24. RESOLUTION

    H.J.Res.542 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning November 8, 1992, as "Hire a Veteran Week".

    Sponsor: Rep. Brown, George E., Jr. [D-CA-36] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/14/1992 Became Public Law No: 102-413. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  25. RESOLUTION

    H.J.Res.325 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the weeks of September 22 through 28, 1991 and September 20 through 26, 1992 each as "Religious Freedom Week".

    Sponsor: Rep. Bentley, Helen Delich [R-MD-2] (Introduced 09/16/1991)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 09/17/1992 Received in the Senate and read twice and referred to the Committee on Judiciary. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House