Limit your search

1-25 of 3,666
  • BILL

    H.R.6028 — 102nd Congress (1991-1992)

    Save Florida Bay Act of 1992

    Sponsor: Rep. Shaw, E. Clay, Jr. [R-FL-15] (Introduced 09/24/1992)
    Committees: House - Public Works and Transportation, Interior and Insular Affairs, Merchant Marine and Fisheries
    Latest Action: 10/30/1992 Referred to the Subcommittee on Water, Power and Offshore Energy Resources.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.548 — 102nd Congress (1991-1992)

    To prohibit the proposed sale to Saudi Arabia of F-15 aircraft.

    Sponsor: Rep. Berman, Howard L. [D-CA-26] (Introduced 09/15/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 09/29/1992 Referred to the Subcommittee on Arms Control, International Security and Science.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5911 — 102nd Congress (1991-1992)

    Dire Emergency Supplemental Appropriations Act, 1992, for Disaster Assistance to Meet the Present Emergencies Arising from the Consequences of Hurricane Andrew and other Natural Disasters

    Sponsor: Rep. Whitten, Jamie L. [D-MS-1] (Introduced 09/09/1992)
    Committees: House - Appropriations
    Latest Action: 09/09/1992 Referred to the House Committee on Appropriations.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5842 — 102nd Congress (1991-1992)

    To award a congressional gold medal to John Birks "Dizzy" Gillespie.

    Sponsor: Rep. Conyers, John, Jr. [D-MI-1] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Banking, Finance, and Urban Affrs
    Latest Action: 09/01/1992 Referred to the Subcommittee on Consumer Affairs and Coinage.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.547 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating May 2, 1993, through May 8, 1993, as "National Walking Week".

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-474.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.542 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning November 8, 1992, as "Hire a Veteran Week".

    Sponsor: Rep. Brown, George E., Jr. [D-CA-36] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/14/1992 Became Public Law No: 102-413.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.546 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating February 4, 1993, and February 3, 1994, as "National Women and Girls in Sports Day".

    Sponsor: Rep. Molinari, Susan [R-NY-14] (Introduced 08/12/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/28/1992 Became Public Law No: 102-557.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • RESOLUTION

    H.J.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating December 1, 1992, as "World AIDS Day".

    Sponsor: Rep. McDermott, Jim [D-WA-7] (Introduced 08/11/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/08/1992 Read twice and referred to the Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • RESOLUTION

    H.Res.538 — 102nd Congress (1991-1992)

    Commending the heroic individuals who acted to rescue Jews during the Holocaust and the Jewish Foundation for Christian Rescuers, which perpetuates the altruism and moral courage of such individuals.

    Sponsor: Rep. Lowey, Nita M. [D-NY-20] (Introduced 08/04/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 10/02/1992 Motion to reconsider laid on the table Agreed to without objection.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5733 — 102nd Congress (1991-1992)

    Criminal Alien Deportation and Exclusion Amendments of 1992

    Sponsor: Rep. Lewis, Thomas F. [R-FL-12] (Introduced 07/31/1992)
    Committees: House - Judiciary
    Latest Action: 07/31/1992 Referred to the House Committee on Judiciary.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.532 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating October 1992 as "Polish-American Heritage Month".

    Sponsor: Rep. Borski, Robert A. [D-PA-3] (Introduced 07/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 08/03/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • AMENDMENT

    H.Amdt.765   — 102nd Congress (1991-1992)

    Description: Amendment makes available up to $2.5 million in deobligated funds for construction of a wastewater facility in Dixie County, FL.
    Amends Bill: H.R.5679
    Sponsor: Rep. Smith, Lawrence [D-FL-16] (Offered 07/29/1992)
    Latest Action: 07/29/92 On agreeing to the Smith (FL) amendment (A004) Agreed to by voice vote.
  • BILL

    H.R.5634 — 102nd Congress (1991-1992)

    Stop Rearming Felons Act of 1992

    Sponsor: Rep. Schumer, Charles E. [D-NY-10] (Introduced 07/21/1992)
    Committees: House - Judiciary
    Latest Action: 08/05/1992 Subcommittee Consideration and Mark-up Session Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.530 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating the week beginning January 3, 1993, as "National Law Enforcement Training Week".

    Sponsor: Rep. Vucanovich, Barbara F. [R-NV-2] (Introduced 07/09/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 07/14/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.529 — 102nd Congress (1991-1992)

    Supporting the planting of 500 redwood trees from California in Spain in commemoration of the quincentenary of the voyage of Christopher Columbus and designating the trees as a gift to the people of...

    Sponsor: Rep. Pastor, Ed [D-AZ-2] (Introduced 07/09/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-472.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5573 — 102nd Congress (1991-1992)

    Full-Service Schools Act

    Sponsor: Rep. Johnston, Harry [D-FL-14] (Introduced 07/08/1992)
    Committees: House - Education and Labor
    Latest Action: 08/25/1992 Referred to the Subcommittee on Employment Opportunities.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.520 — 102nd Congress (1991-1992)

    To designate the month of October 1992 as "Country Music Month".

    Sponsor: Rep. Clement, Bob [D-TN-5] (Introduced 06/30/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/23/1992 Became Public Law No: 102-470.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5512 — 102nd Congress (1991-1992)

    To amend the Controlled Substances Act and the Controlled Substances Import and Export Act with respect to the drug fentanyl.

    Sponsor: Rep. Rangel, Charles B. [D-NY-16] (Introduced 06/30/1992)
    Committees: House - Judiciary, Energy and Commerce
    Latest Action: 07/24/1992 Referred to the Subcommittee on Health and the Environment.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5478 — 102nd Congress (1991-1992)

    To require that, in the administration of any benefits program established by or under Federal law which requires the use of data obtained in the most recent decennial census, the 1990 adjusted...

    Sponsor: Rep. Moran, James P. [D-VA-8] (Introduced 06/24/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/30/1992 Referred to the Subcommittee on Census and Population.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.508 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating August 1, 1992, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/16/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 08/04/1992 For Further Action See S.J.Res.310.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5405 — 102nd Congress (1991-1992)

    Foreign Aid Reform Act of 1992

    Sponsor: Rep. Torricelli, Robert G. [D-NJ-9] (Introduced 06/16/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs
    Latest Action: 06/16/1992 Referred to the House Committee on Foreign Affairs.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • BILL

    H.R.5360 — 102nd Congress (1991-1992)

    International Refugee Protection Act of 1992

    Sponsor: Rep. Solarz, Stephen J. [D-NY-13] (Introduced 06/10/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs, Judiciary
    Latest Action: 09/30/1992 Committee Consideration and Mark-up Session Held.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  • RESOLUTION

    H.J.Res.503 — 102nd Congress (1991-1992)

    Acknowledging the sacrifices that military families have made on behalf of the Nation and designating November 23, 1992, as "National Military Families Recognition Day".

    Sponsor: Rep. Espy, Mike [D-MS-2] (Introduced 06/09/1992)
    Committees: House - Post Office and Civil Service, Armed Services | Senate - Judiciary
    Latest Action: 10/27/1992 Became Public Law No: 102-540.
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  • BILL

    H.R.5323 — 102nd Congress (1991-1992)

    Cuban Democracy Act of 1992

    Sponsor: Rep. Torricelli, Robert G. [D-NJ-9] (Introduced 06/04/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs, Ways and Means, Post Office and Civil Service, Energy and Commerce, Merchant Marine and Fisheries | Senate - Foreign Relations
    Latest Action: 10/01/1992 Read twice and referred to the Committee on Foreign Relations.
    Tracker:

    This bill has the status Passed House

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
  • BILL

    H.R.5307 — 102nd Congress (1991-1992)

    To amend title 10, United States Code, to remove the limitations on the number of units of the Junior Reserve Officers' Training Corps that may be established and maintained at secondary educational...

    Sponsor: Rep. Peterson, Douglas (Pete) [D-FL-2] (Introduced 06/02/1992)
    Committees: House - Armed Services
    Latest Action: 06/05/1992 Referred to the Subcommittee on Military Personnel and Compensation.
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced