Limit your search

1-9 of 9
  1. RESOLUTION

    H.J.Res.235 — 103rd Congress (1993-1994)

    To designate August 1, 1993, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 07/22/1993)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 07/27/1993 Sponsor introductory remarks on measure. (CR E1896) (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  2. RESOLUTION

    H.J.Res.508 — 102nd Congress (1991-1992)

    Designating August 1, 1992, as "Helsinki Human Rights Day".

    Sponsor: Rep. Hoyer, Steny H. [D-MD-5] (Introduced 06/16/1992)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 08/04/1992 For Further Action See S.J.Res.310. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  3. RESOLUTION

    H.J.Res.493 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating June 14, 1990, as "Baltic Freedom Day", and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 02/27/1990)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/18/1990 See S.J.Res.251. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  4. RESOLUTION

    H.J.Res.400 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating October 27, 1989, as "National Hostage Awareness Day".

    Sponsor: Rep. Henry, Paul B. [R-MI-5] (Introduced 09/12/1989)
    Committees: House - Post Office and Civil Service, Foreign Affairs
    Latest Action: 10/23/1989 Became Public Law No: 101-122. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Became Law

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
    2. Passed House
    3. Passed Senate
    4. To President
    5. Became Law
  5. RESOLUTION

    H.J.Res.184 — 101st Congress (1989-1990)

    Designating June 14, 1989, as "Baltic Freedom Day", and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Hertel, Dennis M. [D-MI-14] (Introduced 03/09/1989)
    Committees: House - Post Office and Civil Service, Foreign Affairs
    Latest Action: 06/13/1989 See S.J.Res.63. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  6. RESOLUTION

    H.J.Res.474 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution designating June 14, 1988, as "Baltic Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Ritter, Don [R-PA-15] (Introduced 02/24/1988)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/14/1988 For Further Action See S.J.Res.249. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  7. RESOLUTION

    H.J.Res.159 — 100th Congress (1987-1988)

    A joint resolution to designate June 14, 1987, as "Baltic Freedom Day", and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Hertel, Dennis M. [D-MI-14] (Introduced 02/25/1987)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 06/16/1987 See S.J.Res.5. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  8. RESOLUTION

    H.J.Res.500 — 99th Congress (1985-1986)

    A joint resolution designating June 14, 1986, as "Baltic Freedom Day".

    Sponsor: Rep. Carney, William [R-NY-1] (Introduced 01/23/1986)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 05/15/1986 For Further Action See S.J.Res.271. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced
  9. RESOLUTION

    H.J.Res.132 — 99th Congress (1985-1986)

    A joint resolution to designate May 7, 1985, "Helsinki Human Rights Day", to request the President to continue efforts to achieve full implementation of the Helsinki Accords, and for other purposes.

    Sponsor: Rep. Porter, John Edward [R-IL-10] (Introduced 02/06/1985)
    Committees: House - Foreign Affairs, Post Office and Civil Service
    Latest Action: 04/25/1985 See S.J.Res.15. (All Actions)
    Tracker:

    This bill has the status Introduced

    Here are the steps for Status of Legislation:

    1. Introduced