Nominees: PN1205 — 100th Congress (1987-1988)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class one, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Kenneth P. Moorefield, of DC

Agency for International Development

Nominee

  • Robert Elliott Armstrong III, of PA
  • Sarah C. Clark, of TX
  • Juan Jose Buttari Crespo, of VA
  • Everette B. Orr, of FL
  • Kenneth R. Rikard, of MO
  • Richard Rosenberg, of VA
  • Roger L. Russell, of FL
  • Richard C. Thabet, of VA
  • Emmanuel Voulgaropoulos, of FL
  • Barbara B. Williams, of DC

United States Information Agency

Nominee

  • Yolande Veron-Sullivan, of TX

For appointment as Foreign Service Officers of Class two, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Terence Flannery, of VA
  • Daniel E. Harris, of NY
  • Gene R. Harris, of TX
  • Dolores F. Harrod, of NH
  • Arthur D. Trezise, of VT
  • James E. Winkelman, of CT

Agency for International Development

Nominee

  • Andrew A. Akers, of VA
  • Kraig H. Baier, of FL
  • Lois E. Bradshaw, of OH
  • Richard P. Burns, of DC
  • John Willard Cogdill, of WA
  • Walter Coles Jr., of VA
  • David Michael Conner, of TX
  • William G. Duncan, of CA
  • James A. M. Elliott, of VA
  • Sharon Epstein, of DC
  • Bruce G. Gatti, of FL
  • William Christopher Graham, of CA
  • Joyce M. Holfeld, of DC
  • Peter James Howley, of VA
  • James Ray Kirkland, of TN
  • Margaret Alison Neuse, of DC
  • Charles Arden Scheibal, of HI
  • Eugene J. Van Dyk, of CA
  • Dan Vincent, of OR
  • James O. Watson, of CA
  • Michael John Williams, of CA

United States Information Agency

Nominee

  • Duncan Hager MacInnes, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class three, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America.

Department of Agriculture

Nominee

  • Kenneth J. Roberts, of MN

Department of Commerce

Nominee

  • Carmine G. D'Aloisio, of NJ
  • John J. Fogarasi, of MD
  • Stephen J. Helgesen, of CT
  • Catherine Houghton, of CA

Agency for International Development

Nominee

  • Jonathan Stuart Addleton, of FL
  • Richard L. Castro, of TX
  • Leslie B. Curtin, of CT
  • Tim M. Elkins, of TX
  • William Spencer Elliott, of FL
  • Jeffrey Wiley Goodson, of TX
  • Roy Joseph Grohs, of VA
  • Christine Eleanor Lyons, of NJ
  • Kermit Craig Moh, of FL
  • Antonio Monserrate, of MD
  • Henderson M. Patrick, of FL
  • Sheldon J. Schwartz, of FL
  • Walter E. Shepherd, of MD
  • George Urban, of MD
  • Dennis James Weller, of IL

For appointment as Foreign Service Officers of Class four, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Thomas Stephan Pabst, of CA
  • Richard Charles Weston, of MO

Department of Commerce

Nominee

  • Dennis E. Barnes, of OR

United States Information Agency

Nominee

  • Gregory Adams, of AZ
  • Carlos Enqique Aranaga, of MD
  • David Lee Ballard, of TX
  • Benedict James Duffy III, of NY
  • Renee M. Earle, of KY
  • Patricia Ann Garon, of FL
  • Norma Harris, of FL
  • Rebecca J. Idler, of PA
  • Catherine J. Jarvis, of MN
  • Edward Arthur Kemp, of MA
  • Richard Oliver Lankford, of DC
  • Mark S. Larsen, of NJ
  • Steven Joseph Lebens, of MN
  • Joseph Estey MacManus, of NY
  • Joan McKniff, of CA
  • Marcie Ellen Porter, of CA
  • David Russell Siefkin, of CA
  • Stephen J. Thibeault, of MA
  • Daniel Frank Whitman, of OH

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and the United States Information Agency, to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Moses Eugene Aaron, of DE
  • Amit Agarwal, of CA
  • Reid H. Albert, of MI
  • E. Richard Allen, of VA
  • Kurt E. Amend, of IA
  • Fulton T. Armstrong, of VA
  • Robert A. Armstrong, of KS
  • Steven L. Babcock, of GA
  • Ken C. Barrett, of VA
  • Mark F. Bavelock, of VT
  • Eden Brown, of IL
  • Jane Beth Buchmiller, of MO
  • David G. Butterworth, of MI
  • Sandra L. B. Cappiello, of PA
  • Thomas H. Casey Jr., of NJ
  • Gregory Dean Chapman, of GA
  • Richard W. Coffman, of OH
  • Linda D. Cohen, of VA
  • Leigh S. Colitre, of CA
  • Robert L. Cullen, of TX
  • Charles Dalgleish, of MI
  • Terry R. Davidson, of CA
  • A. L. Docal Jr., of NY
  • Carol Anne Dumaine, of VA
  • Edward J. Fendley, of IL
  • Philip A. Frayne, of NY
  • Emil A. Furiati, of VA
  • Patrick J. Gaffney, of VA
  • David B. Goldstein, of GA
  • Arthur Lee Gordon, of TN
  • Lawrence J. Gumbiner, of CA
  • Russell J. Hanks, of NM
  • Robert F. Hannan Jr., of MA
  • Victoria E. Harris, of DC
  • Richard P. Harrison, of MD
  • Kristine A. Helstrom, of FL
  • Lawrence Lee Hess, of WA
  • Robert Butler Hilton, of MI
  • Christopher Holmberg, of VA
  • Thomas J. Hushek, of WI
  • Katherine Marie Ingmanson, of WA
  • Alfred Dudley Ironside, of PA
  • Karen Elizabeth Johnson, of TX
  • Traci A. Judd, of CT
  • George D. Kenney, of IL
  • Stephen Edward Kern, of VA
  • Damaris Allen Kirchhofer, of HI
  • Christian S. Lansing, of VA
  • Norma V. Leonard, of VA
  • Philip Nelson Lohre, of CO
  • Jonathan Riley McHale, of NJ
  • Martha L. Melzow, of MI
  • Gary Stephen Mignano, of KS
  • Shaun Michael Murphy, of VA
  • R. Bruce Neuling, of CA
  • Paul Alexander Neureiter, of TX
  • Juan F. Noriega, of NJ
  • Lawrence Patterson Noyes, of MD
  • Steven R. Nugent, of VA
  • John Olson, of CA
  • Paul B. Patin, of TX
  • Brian A. Penn, of WI
  • Trevor Phillips, of FL
  • Capie Allyn Polk, of GA
  • Dale Thomas Prince, of MI
  • Kenneth E. Proulx, of VA
  • Sheldon Rabin, of VA
  • Joseph Reggimenti, of NJ
  • Michael N. Regnier, of NY
  • Maureen Reimuller, of CA
  • Robert A. Robinson, of MO
  • Pamela K. Roe, of VA
  • Richard G. Rosenman, of DC
  • Lowell T. Samples, of VA
  • Kathleen Kearns Santos, of ME
  • Christopher J. Sasseen, of TX
  • Stephen I. Schwab, of VA
  • Steven M. Sherman, of CT
  • Brian P. Shortley, of DE
  • Thomas A. Sileo, of NJ
  • Jonathan W. Smith, of PA
  • Susan Elizabeth Stahl, of CA
  • Eric B. Stubenberg, of CA
  • Philip Nye Suter, of MA
  • Eileen G. Swicker, of VA
  • Anthony J. Tenorio, of VA
  • Charles D. Thomas, of CO
  • Heather Ann Townsend, of ME
  • Howard Andree Van Vranken, of CA
  • Kurt D. Volker, of PA
  • Caroline S. Wagner, of VA
  • Laurie Weitzenkorn, of DC
  • Peter W. White, of MD
  • William Edmund Wilkin, of NH
  • Robert K. Williams, of TX
  • Thomas E. Willliams Jr., of DC
  • Colin M. Winston, of MD
  • Charles D. Wise, of OK
  • Harry E. Yeide, of MD
  • Alexa S. Ziegler, of NJ
  • Benjamin Gregg Ziff, of DC

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective January 3, 1988. Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister-Counselor:

Nominee

  • Philip S. Kaplan, of CA