Nominees: PN1329 — 100th Congress (1987-1988)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class one, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Shirley Elizabeth Barnes, of NY

Department of Commerce

Nominee

  • Carol Murray Kim, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • Richard Newton Blue, of VA
  • Leo Lawrence LaMotte, of VA
  • Julie Otterbein, of MI
  • Marilyn Anne Zak, of WA

For appointment as Foreign Service Officers of Class two, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Donna Marie DiPaolo, of DC
  • Mary Janice Price, of VA
  • Anita G. Schroeder, of VA
  • Roy Franklin Sullivan, of TX

Department of Commerce

Nominee

  • Eric K. Sletten, of NV

Agency for International Development

Nominee

  • Clement J. Bucher, of CA
  • Jong C. Choi, of VA
  • F. Whitney Glynn, of HI
  • Martin Edward Hanratty, of NY
  • Robert B. Hebb, of FL
  • Edvard Markeset, of CA
  • Brian M. Miller, of VA
  • Paul F. Mulligan, of VA
  • Mary Catherine Ott, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class three, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Mary Hillers Witt Amaral, of WV
  • Ellen S. Boneparth, of CA
  • Madeleine Marcouyeux Brown, of DC
  • Loretta De Wald De Busk, of MD
  • Jean Christoff Neitzke, of NJ
  • Prince A. Terry Jr., of NC

Agency for International Development

Nominee

  • Kevin L. Armstrong, of TX
  • Donald H. Kruszewski, of VA
  • Mary Reynolds, of NC
  • David Murray Songer, of TX

United States Information Agency

Nominee

  • David A. Queen, of

For appointment as Foreign Service Officers of Class four, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Jay Nicholas Anania, of CT
  • Michael Lee Bajek, of TX
  • John L. Ballif IV, of UT
  • Janet E. Beik, of PA
  • Susan Kirstein Bennett, of NC
  • Kathryn S. R. Berck, of OR
  • Douglas McAlpine Berry, of NY
  • Elizabeth Leitch Bonkowsky, of FL
  • Joseph Murphy Bracken, of MD
  • Dolores Marie Brown, of NY
  • Cheryl A. Casebeer, of CA
  • Lois Ann Cecsarini, of CT
  • Karen Lise Christensen, of VA
  • Andrew Gilman Chritton, of TX
  • Daniel A. Clune, of MD
  • Ellen Leigh Cosgrove, of PA
  • Philip Charles Cutajar, of NY
  • Thomas Michael Cynkin, of NH
  • Eugenia Walker Davis, of DC
  • John W. Davison, of PA
  • Douglas Blake Dearborn, of MD
  • Eldwine Edward De Santis, of CA
  • Dennis A. Droney, of FL
  • Charles William Dunne, of DC
  • Kenneth Michael Durkin, of MD
  • Richard Mansfield Eason, of VA
  • Pedro Gustavo Erviti, of FL
  • John Gilmore Fox, of CA
  • Alcy Ruth Frelick, of CA
  • James F. Freund, of TX
  • Peggy Ann Gennatiempo, of WA
  • Mary Ellen Grandfield, of MA
  • Gary Anthony Grappo, of FL
  • Candy Green, of CA
  • Beverly Daria Greene, of MI
  • Ted William Halstead, of VA
  • Rosemary Ellen Hansen, of VA
  • Todd Philip Haskell, of FL
  • Linda May Holmes, of CA
  • Eleanor J. Holstein, of OH
  • George W. Indyke Jr., of NJ
  • Bradford Howes Johnson, of MA
  • Sura Rochen Johnson, of CA
  • Kathleen Ann Kavalec, of CA
  • Craig Allen Kelly, of CA
  • Thomas Patrick Kelly III, of CA
  • Holly Anne Kenworthy, of CT
  • Patricia Kim-Scott, of VA
  • Michael S. Klecheski, of NY
  • Della Knox-Bennett, of WA
  • Virginia Idelle Kurapka, of MD
  • John Marsh Kuschner, of NY
  • Elizabeth Leighton, of ME
  • James Andrew Lewis, of IL
  • David E. Lindwall, of CA
  • Imre Lipping, of NY
  • Meridy S. Lippoldt, of FL
  • Earle Dudley Litzenberger Jr., of CA
  • Mary F. Martinez, of CA
  • William Whiting McIlhenny IV, of WV
  • Karen Jo McIsaac, of NY
  • John A. Merante, of NY
  • Dennis Wayne Merz, of WA
  • Thoms Harald Moore, of ME
  • William H. Moser, of GA
  • Donald Franklin Mulligan Jr., of VA
  • Cameron Phelps Munter, of CA
  • Julie Ann Nauman, of DC
  • Charles Neary, of CA
  • Marc Ellington Norman, of MD
  • George Noroian II, of CA
  • Patricia McGuire Parker, of CA
  • Isiah L. Parnell, of FL
  • Robert Patterson, of PA
  • Edward Carl Pope, of DC
  • Peter B. Roe, of FL
  • Matthew M. Rooney, of TX
  • Eric Seth Rubin, of NY
  • Ferial Ara Saeed, of CA
  • Jamari Salleh, of PR
  • Eric Clark Sandberg, of FL
  • Richard Milton Sanders, of PA
  • Fredericka Schmadel Heard, of FL
  • Douglas Alden Sears, of PA
  • John Woodley Shearburn, of TN
  • Daniel L. Shields III, of PA
  • Douglas Alan Silliman, of TX
  • Micheal Dean Slack, of IN
  • Gregory Scott Slotta, of CA
  • Le Roy Othello Smith, of CA
  • Barbara J. Stephenson, of FL
  • Marc J. Susser, of NJ
  • Susan M. Sutton, of VA
  • Robert J. Tansey, of NJ
  • Harry Keels Thomas Jr., of NY
  • Matthew Heywood Tueller, of UT
  • Michael James Varga, of IN
  • Patrick William Walsh, of CT
  • Marilyn Wyatt, of CA
  • John Anthony Wysham, of OR
  • Philip D. Zelikow, of TX

Department of Commerce

Nominee

  • Barry I. Friedman, of NY

United States Information Agency

Nominee

  • Jess Lippincott Baily, of OH
  • Charles Vincent Barclay Jr., of CA
  • James E. Borup, of IL
  • Elroy Jay Carlson, of WA
  • Marjorie Coffin, of TX
  • Caryn Danz, of IL
  • Douglas L. Ebner, of TX
  • Claire Fried Huffaker, of CA
  • Michael J. Hurley, of WA
  • Mary Virginia Jeffers, of MD
  • John Stuart Kincannon, of NH
  • Ambrocio Lopez, of TX
  • Carol Lynn MacCurdy, of OH
  • Elizabeth Elmore McKay, of FL
  • Gerald McLoughlin, of CT
  • Ken Moskowitz, of FL
  • Mary Monica O'Keefe, of MD
  • Nancy Lucinda Rider, of MO
  • Brooks A. Robinson, of CA
  • Eugene Charles Santoro, of FL
  • Robert Charles Schmidt, of NJ
  • Catherine Bentley Sevcenko, of DC
  • D. Bruce Wharton, of TX
  • Phillip Emanuel Wright Jr., of NC

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State, Agriculture and Commerce, to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Lucy Kimball Abbott, of ME
  • Andrea Mary Ambrose, of VA
  • Thomas Hart Armbruster, of HI
  • Doron David Bard, of VT
  • Keith G. Bateman, of UT
  • Charmaine E. Berg, of WA
  • David Edward Bosley, of MD
  • R. Douglas Brown, of WA
  • Fletcher Martin Burton, of TN
  • Duane Clemens Butcher, of CA
  • Roger Augustus Carignan, of MA
  • Juan O. Cruz, of VA
  • Alice A. Davenport, of MD
  • Karen R. DeLacy, of DC
  • Matthew J. Eichner, of NJ
  • Luis A. Falcon III, of VA
  • John Michael Finkbeiner Jr., of MD
  • William Eugene Fitzgerald, of NY
  • George A. Forsyth, of CA
  • Robert A. Frazier, of TX
  • Mark S. Gardiner, of VA
  • Michael Anthony Gayle, of VA
  • Theresa M. Gorenz, of IL
  • Linda S. Gursky, of TX
  • Robin Lorene Haase, of FL
  • James W. Habron Jr., of NJ
  • Katherine B. Hadda, of NY
  • Janna L. Hattaway, of NC
  • Peter Stuart Hinz, of DC
  • Amy Elizabeth Holman, of NY
  • Hans A. Holmer, of VA
  • Robert L. Innes, of VA
  • Tracey Ann Jacobson, of DC
  • Hilda M. Kenner, of CA
  • Sung Y. Kim, of CA
  • R. David Kitchen, of CO
  • I. June Legleiter, of KS
  • Mary Beth Leonard, of DC
  • William W. Lesh, of MD
  • Richard G. Lilly, of FL
  • Bennett Lowenthal, of OH
  • John Oren Maher, of GA
  • Chastain Mann, of SC
  • Barry Lynn Mark, of OK
  • Zenas A. Massey Jr., of FL
  • Mark D. McFarlin, of VA
  • Gerald J. Meyer, of FL
  • Marc Jennewein Meznar, of TX
  • Andrew Samuel Miller, of VA
  • Patrick E. Miller, of VA
  • Virginia E. Miller, of IL
  • Alistair Norval Mitchell, of IL
  • Peter Francis Mulrean, of VA
  • Kathleen Diane O'Neill, of VA
  • Frank W. Ostrander, of VA
  • Geeta Pasi, of NY
  • Beatrice M. Pearson, of CA
  • Christopher J. Randall, of IN
  • Earline Mason Reid, of CA
  • Gordon Michael Rivenbark, of WA
  • Juan Rivera-Rivera, of FL
  • Thomas G. Rogan, of MA
  • Paula M. Sanchez, of CA
  • Carl E. Schonander, of TX
  • Mary E. Schrodt, of WA
  • William Ryon Silkworth, of NC
  • John R. Sipher, of NY
  • Stephen B. Slick, of CA
  • James E. Stoll, of NY
  • Elizabeth Anne Sununu, of NH
  • Leonard P. Sutphin, of TX
  • Patricia Tefft, of VA
  • Herbert L. Treger, of VA
  • David V. Vacala, of IL
  • Victor A. Vockerodt, of MD
  • Matthew Douglas Wallack, of DC
  • Mark C. Woodsum, of ME
  • Christopher Francis Wurzel, of MN

Consular Officers of the United States of America:

Nominee

  • Merritt T. Cooke, of NY
  • Philip A. Shull, of OH

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Ross S. Cook, of VA
  • Russell L. Keeton, of CA

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective November 1, 1981 to November 30, 1986. Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor:

Nominee

  • Ronald A. Gaiduk, of FL

The following-named Career Members of the Foreign Service of the Agency for International Development for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective February 14, 1988. Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor.

Nominee

  • Richard K. Archi, of NV
  • William R. Joslin, of NH

The following Career Members of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective January 3, 1988. Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor.

Nominee

  • Michael M. Hornblow, of NY
  • Peter D. Whitney, of NY