Nominees: PN702 — 100th Congress (1987-1988)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class one, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • James A. Moorhouse, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • John R. Dial, of WA
  • Alfred W. Ford, of MD
  • Stanley D. Heishman, of VA
  • Mary Ann Micka, M.D., of TX

United States Information Agency

Nominee

  • Nyoka White, of CA

For appointment as Foreign Service Officers of Class two, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Abelardo I. Perez, of TX
  • Julio Trejo Perez, of TX
  • Paul Lyndon Smith, of CA
  • Joseph Benjamin Torres, of CO

Department of Agriculture

Nominee

  • Randolph H. Zeitner, of VA

Department of Commerce

Nominee

  • John W. Avard, of TX
  • William P. Dawkins Jr., of OR
  • Samuel H. Kidder, of PA

Agency for International Development

Nominee

  • Marilyn B. Buchan, of VA
  • Pirie Morley Gall, of MD
  • Gregory F. Huger, of IL
  • Gail Marilyn Lecce, of DC
  • Michael Morfit, of MD
  • Charles Randolph Sadler, of DC
  • James L. Walker, of NV

United States Information Agency

Nominee

  • James W. Hutcheson, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class three, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Elizabeth Jamieson Agnew, of VA
  • Herbert Renard Brown, of FL
  • David Buentello, of TX
  • Carey Edward Cavanaugh, of FL
  • Howard D. Clark, of VA
  • Efraim A. Cohen, of NY
  • Ellen Connor Engels, of VA
  • A. Daniel Hernandez, of TX
  • Frank John Kerber, of OH
  • Lisa Jean Kubiske, of VA
  • Garold N. Larson, of CA
  • Christopher John Marut, of CT
  • Luis G. Moreno, of NY
  • Robert A. Pollard, of VA
  • Marguerita Dianne Ragsdale, of VA
  • Charlotte E. Roe, of CO
  • Andrew C. Rothman, of TX
  • Mark Douglas Scheland, of NY
  • Paul Norman Timmer, of CA
  • Robert Earl Whitehead, of FL

Department of Commerce

Nominee

  • E. Scott Bozek, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • John Wendell Airhart, of VA
  • Richard Byess, of CA
  • Pamela Louise Callen, of MD
  • Timothy E. Cox, of FL
  • James Laurence Goggin, of FL
  • Catherine R. Gordon, of DC
  • William A. Jeffers, of OH
  • Thomas J. Johnstone Jr., of NJ
  • Erna Willis Kerst, of CA
  • Robert A. Phillips, of MD
  • Diana Leigh Swain, of VA
  • Kenneth Bruce Wiegand, of FL
  • Jack Winn, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class four, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Anna Maria F. Adamo, of FL
  • Gary Grant Bagley, of ME
  • Eric Christopher Botts Sr., of TX
  • Jocelyn Gilbert Breeland, of OH
  • Ann Kathleen Breiter, of CA
  • Jane Burt-Lynn, of FL
  • Frankie Reed Calhoun, of CA
  • David Cheng Chang, of MD
  • David Michael Cohen, of NY
  • Mary Sue Conaway, of VA
  • Peter E. Cozzens, of VA
  • Oscar G. DeSoto, of VA
  • Charles Edward Dickens, of MD
  • Brian K. Dickson, of VA
  • Jon P. Dorschner, of AZ
  • Jonathan Lyman Fishbein, of VA
  • Patricia Bailey Foran, of NM
  • Jose Gustavo Garriga, of NY
  • Elizabeth L. Gelderloos, of NJ
  • Michael Gfoeller, of MD
  • Tatiana Catherine Gfoeller-Volkoff, of MD
  • Sabre Gilmartin, of CA
  • Thomas E. Graham Jr., of NJ
  • David Maclain Hale, of NJ
  • Dennis Bruce Hankins, of WA
  • David E. Henifin, of VA
  • Michael J. Honnold, of CA
  • L. Robert Hughes Jr., of WY
  • Dorothy Senger Imwold, of FL
  • Richard E. Jaworski, of MI
  • David Joel Katz, of WA
  • Stephen K. Keat, of NY
  • Martha Novick Kelley, of VA
  • John Monroe Koenig, of WA
  • Donald W. Koran, of CA
  • Philip Scott Kosnett, of CA
  • Craig Kuehl, of NY
  • Jerry Powell Lanier, of NC
  • Barbara Anne Leaf, of DC
  • Laura R. Luftig, of IA
  • Eric W. Luftman, of MA
  • Edward Paul Malcik, of TX
  • Elizabeth Lee Martinez, of OH
  • Cathleen Eleanore Maynard, of CA
  • Walter Lloyd Mayo III, of VA
  • Portia Elizabeth McCollum, of NC
  • John F. McNamara, of NH
  • Roger James Moran, of FL
  • Thomas Joseph Navratil, of PA
  • David Woodruff Norland, of NH
  • Sandra S. Odor, of CA
  • James Radford Pritchett, of TX
  • Augusto Recinos, of NJ
  • Helen Greeley Recinos, of CA
  • Philip N. Remler, of NJ
  • Robert H. Reynolds, of OK
  • SandraLee Miller Robinson, of IA
  • Christopher Jonathan Sandrolini, of IL
  • Timothy C. Sandusky, of OH
  • Kathleen Juanita Scanlon, of CA
  • David S. Sedney, of MA
  • John Stephen Sequeira, of VA
  • Ann Bardsley Sides, of FL
  • Janet Gail Speck, of DC
  • William Robert Steigelmann, of NJ
  • William Ralph Stewart, of CT
  • Mark Steven Tauber, of NJ
  • Steven Michael Toy, of CA
  • Lucien S. Vandenbroucke, of MD
  • Rebecca Elsie Van Doren-Shulkin, of VA
  • Robert S. Wang, of CA
  • Roman Hugh Wasilewski, of ME
  • John L. Withers II, of MD
  • Paul D. Wohlers, of WA
  • Judith Ann Wood, of MN
  • Joseph Dean Yap, of TN

United States Information Agency

Nominee

  • Judith Raine Baroody, of VA
  • Thomas Riley Carmichael, of FL
  • John Shields Dickson, of NH
  • Thomas J. Dowling, of NY
  • Lucy Harris Hall, of NJ
  • Richard Eugene Hoagland, of IN
  • Phillip Paul Hoffman, of NY
  • Franklin E. Huffman, of NY
  • James J. Kenney Jr., of FL
  • Patrick Joseph Linehan, of ME
  • William R. Palmer, of OH
  • Martin Richard Quinn, of PA
  • Josie Slaughter Shumake, of MS
  • Timothy Ferrel Smith, of FL
  • Richard West Stites, of CA
  • Jeffrey Crawford Thomas, of NY
  • Susan Rose Wagner, of PA
  • Mark A. Wentworth, of ME
  • Rebecca Ruth Winchester, of NM

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce, and the United States Information Agency, to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • David Allan Alarid, of OK
  • Constance A. Anderson, of VA
  • Bruce Armstrong, of FL
  • Dale A. Baker, of TX
  • Victoria Singer Bell, of KY
  • Daniel P. Bellegarde, of NH
  • John Frederic Berry, of MI
  • Bruce Berton, of WA
  • Diana D. Besas, of VA
  • Howard H. Betts, of CA
  • Daniel M. Bowen, of VA
  • Kathleen Louise Boyle, of VA
  • Ross Brown, of DC
  • Christopher T. Burgess, of TX
  • P. Patricia Byrd, of CA
  • David Carter, of NM
  • Laurent Dawson Charbonnet, of LA
  • Martha E. Clark, of SD
  • Joel Danies, of DC
  • William K. Davenport, of CA
  • Jeannette Ellen Davis, of CA
  • Steffan E. DeClue, of MO
  • Jacob H. de Raat, of VA
  • Ronald E. Early, of VA
  • Marilyn C. Ereshefsky, of CA
  • Jerry Ferentinos, of VA
  • Michael Harold Finegan, of MD
  • Jane C. Gaffney, of MT
  • Lorene Marie Glenn, of VA
  • Carolyn Mona Gorman, of VA
  • William A. Green III, of DC
  • Robert M. Gullo, of VA
  • Sami George Hajjar, of WY
  • Anne Hall, of ME
  • Steven L. Hall, of VA
  • Lance C. Hamilton, of CA
  • John W. Hanes, of FL
  • Theodore Edwin Hansen, of IN
  • Cinderella B. Hazel, of NJ
  • Donald Lee Heflin, of AL
  • William Alan Heidt, of TX
  • Debra Lee Pingree Heien, of HI
  • Thomas Mark Hodges, of TN
  • Brien Purcell Horan, of CT
  • Paul R. Hughes Jr., of DC
  • Bradford J. Jensen, of MN
  • Robert Pearce Kepner, of PA
  • Nabeel A. Khoury, of NY
  • Susan A. Krause, of MO
  • Paul M. Lauritano, of NY
  • Karen T. Levine, of NY
  • Julianne H. Liebmann, of VA
  • Edward Loo, of CA
  • Nicole R. Lorenzini, of IL
  • Jeffrey L. Luce, of KS
  • Terry D. Maness, of NM
  • Victor E. Manley, of AZ
  • Kari L. Masengale, of IL
  • Huntington S. Mason, of VA
  • Scott C. McCarthy, of DC
  • Christopher J. McMullen, of VA
  • Robert K. McNamara, of MD
  • Randolph A. McNeely, of CT
  • Kenneth Herbert Merten, of VA
  • Victoria S. Middleton, of PA
  • Peter M. Morgret, of VA
  • Mark A. Moser, of VA
  • Joseph N. Muska, of PA
  • Gary G. Oba, of AK
  • June Marie O'Connell, of DC
  • Jerome John Oetgen, of PA
  • Michael E. O'Malley, of PA
  • Mark L. Pedry, of WY
  • Michael Peter Pelletier, of ME
  • Carol Zelis Perez, of TX
  • Valerie E. Plame, of VA
  • Anne Louise Rafferty, of MA
  • Mark D. Roberts, of MD
  • Marc S. Sageman, of NY
  • Barbara Lynn Sarnacki, of MI
  • Michael Schimmel, of MI
  • Victor Schumann, of DC
  • Jeffrey Clair Schwenk, of IL
  • Stephen David Sellers, of CA
  • Raphael Semmes III, of MD
  • Magda Selim Siekert, of VA
  • William H. Spencer IV, of CA
  • George C. Stavrou, of AZ
  • Scott D. Thomson, of SC
  • Conrad Robert Tribble, of CA
  • Theodore Tung, of PA
  • Gary S. Wakahiro, of HI
  • Rufus A. Watkins, of MD
  • Donine M. Willis, of MD
  • Joyce Su Wong, of CA
  • Lawrence C. Yontz, of OH
  • Eugene Stewart Young, of DC
  • Steven Edward Zate, of FL

Consular Officers of the United States of America:

Nominee

  • Catherine Houghton, of CA
  • James M. Medas, of CA

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Dennis E. Barnes, of OR
  • John J. Muth, of VA
  • Timothy E. Ramish, of VA
  • Thomas A. Rosengren, of NJ

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective December 22, 1985. Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Priscilla Ann Clapp, of MA

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective the effective date of the 1987 State Senior Foreign Service promotion list: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Henry L. Clarke, of CA