Nominees: PN962 — 100th Congress (1987-1988)All Information

The following-named Career Member of the Foreign Service of the United States Information Agency for promotion into the Senior Foreign Service to the class stated, and for the other appointments indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor; and a Consular Officer and a Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Foreign Service

Nominee

  • Alan W. Algayer, of NJ

The following-named persons of the Agency for International Development for appointment as Career Members of the Senior Foreign Service of the class stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Career Members of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, and Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Fred C. Fischer, of VA
  • Mosina H. Jordan, of NY
  • Bonnie Pounds, of VA

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class one, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Robert J. Wicks, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • Cameron Scott Bonner, of TX
  • Charles Edward Brooks, of HI
  • Reuben H. Hubbart Jr., of SD
  • Roy L. Robieson, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class two, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Edward E. Anderson Jr., of CA
  • D. Jean Gardner, of DC

Department of Agriculture

Nominee

  • Lloyd S. Harbert, of ID
  • Besa L. Kotati, of VA
  • Robin A. Tilsworth, of VA
  • Howard R. Wetzel, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • James Andrew Bever, of PA
  • Kurt Fuller, of AZ
  • Mark R. Johnson, of CA

For reappointment in the Foreign Service as a Foreign Service Officer of Class three, a Consular Officer, and a Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

United States Information Agency

Nominee

  • Patricia L. Sharpe, of FL

For appointment as Foreign Service Officiers of Class three, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • E. Charles Ash, of VA
  • Anne Ware Patchell, of FL

Department of Agriculture

Nominee

  • Lana S. Bennett, of CA
  • Susan R. Schayes, of FL
  • Geoffrey W. Wiggin, of VA
  • David B. Young, of MD

Agency for International Development

Nominee

  • Ravinder Mokal Aulakh, of CA
  • Jerry Paul Bisson, of VT
  • Paul R. Crawford, of NY
  • Jonathan David Halpern, of FL
  • Roosevelt Holt Jr., of VA
  • Edward T. Landau, of PA
  • Alexandria Lee Panehal, of OH
  • Fred Michener Pollock Jr., of NH
  • Bruce Warren Rush, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class four, Consular Officers, and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Theodore Howard Andrews, of CA
  • Barbara Jan Martinez Baden, of VA
  • Beatrice Barthelemy, of CA
  • Earle Charfield Blakeman, of TX
  • John B. Brennan, of MO
  • Paula J. Brumbaugh, of CA
  • Arjun Rex Chakrawarti, of LA
  • Kenneth Stephen Chern, of NY
  • John C. Clarkson, of WA
  • Carl S. Cockburn, of OK
  • Mitchell Allen Cohn, of PA
  • Michael Hugh Corbin, of NC
  • Joyce Edith Currie, of VA
  • John P. Deasy, of MA
  • Garland L. Dennett, of ID
  • Robert Anthony Dolce, of CT
  • Lewis K. Elbinger, of CT
  • John Griffin Ellis, of MD
  • Sue Anne S. Flaherty, of CO
  • Carol S. Fuller, of PA
  • David W. Fulton, of VA
  • Judith G. Garber, of CA
  • Daniel Francis Geisler, of PA
  • Robert F. Godec, of VA
  • Robert Goldberg, of MD
  • Charles B. Gurney, of TN
  • Mary E. Hayes, of CO
  • Jason P. Hyland, of CA
  • Earl Michael Irving, of CA
  • Mark Randolph Jensen, of CA
  • Nancy Clark Johnson, of VA
  • Helene Michelle Kessler, of MA
  • Matthew R. Koch, of VA
  • Damian Riehl Leader, of IN
  • Sally Mathiasen Light, of WA
  • John Arthur Lowell, of TX
  • Joyce Diane Marshall, of CA
  • Barbara C. Maslak, of PA
  • Louis Mazel, of NH
  • Terence Patrick McCulley, of OR
  • Joni E. McFarland, of TN
  • Kenneth Alan Messner, of MI
  • Alan Greeley Misenheimer, of NC
  • David Adelbert Noble, of DC
  • Karl Gunnar Olson, of NY
  • William Henry Owen, of NY
  • Josefina Lim Papendick, of CA
  • James Allison Phillips, of CA
  • Jeanette Cohn Pina, of CA
  • Raymond Douglas Richhart Jr., of CA
  • Terri L. Robl, of MD
  • Donald Richard Shemanski, of PA
  • Jack Warren Staton, of WV
  • Kathryn L. Stevens, of FL
  • David L. Stone, of IN
  • Paul Randall Sutphin, of NY
  • Stephen Bradley Wickman, of NY
  • Bisa Williams-Manigault, of TX
  • Joseph Y. Yun, of OR
  • Robert B. Zuehlke, of VA

United States Information Agency

Nominee

  • Bruce B. Brown, of IL
  • Jefferson Travis Brown, of NJ
  • Christopher Fitzgerald, of PA
  • James Kinch Foster, of TX
  • Stephen W. Holgate, of OR
  • Steven Frank Koenig, of CA
  • Leonard James Korycki, of WA
  • John A. Matel, of CA
  • Michael William McClellan, of KY
  • Judith Ann Moon, of MD
  • Ricky Lynn Roberts, of MS
  • Corinne A. Schmidt, of VA
  • Larry Schwartz, of WA
  • Mark J. Sherman, of NY
  • Viktor A. Sidabras, of IN
  • Christopher D. Ward, of WI

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce, to be Consular Officers and/or Secretaries in the Dipolmatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Kevin Crosby Aiston, of IL
  • Ruben R. Alcantara, of HI
  • Martin Mariano Barillas, of DC
  • John Rodney Bass II, of NY
  • Reid S. Bauman, of IL
  • Pamela S. Bellamy, of CA
  • Angeline Biegler, of FL
  • Michael R. Bosshart, of NJ
  • Brian L. Browne, of FL
  • Robert Craig Bryson, of CO
  • Alan Johnstone Carlson, of MN
  • John F. Carroll, of LA
  • Carole M. Charette, of PA
  • Dan I. Cole, of VA
  • Maryruth Coleman, of CT
  • Rishona Y. Corson, of OH
  • Jonathan J. Coyne, of TX
  • John Allen Cushing, of WA
  • Karen Kaska Davidson, of CA
  • Karen Eileen Davis, of CA
  • Constantine Alexander de Bodisco, of FL
  • A. Thys DeBruyn, of VA
  • Sherrie L. DeBruyn, of IA
  • Anne E. Dellos, of IL
  • Ann Michelle Deney, of LA
  • Glenn G. Dick, of VA
  • Michael James Dodman, of NY
  • Kurt D. Donnelly, of OR
  • Richard James Driscoll, of VA
  • Catherine Drucker, of CT
  • Christopher Andrew Ellis, of CA
  • Elizabeth Ann Ewing, of DC
  • Frank Jonathan Finver, of MD
  • Bruce Michel Foster, of CA
  • Jessica M. Fowler, of MD
  • George M. Frederick, of IL
  • Ronald Michael Frey, of TX
  • Abigail Sarah Friedman, of CO
  • Leo Gallagher, of PA
  • Ann K. Ganzer, of WI
  • Robert P. Geisler, of VA
  • Thomas Barry Gibbons, of VA
  • Mark Andre Goodfriend, of CA
  • Douglas M. Griffiths, of TX
  • Mark T. Gygi, of UT
  • Patrick J. Haley, of MA
  • D. Brent Hardt, of FL
  • John M. Harris, of CA
  • Mark Jay Herzberg, of MD
  • Mary Ellen Hickey, of CA
  • Damien Hinckley, of VA
  • John Frederick Hoover, of MA
  • James Layton Huskey, of DC
  • Barbara Jean Johnson, of VA
  • Sylvia Dolores Johnson, of SC
  • Mark C. Jones, of MA
  • William E. Jones, of VA
  • Gloria M. Jordan, of TX
  • Geraldine L. Kam, of CA
  • Matthew B. Kaplan, of VA
  • Douglas G. Kelly, of PA
  • Robert Ralph Kiene, of OR
  • Susan Elizabeth Kirk, of VA
  • Christopher Augustine Lambert, of VA
  • Long N. Lee, of CO
  • Ann Margaret Lyons, of MA
  • Michael B. Martin, of CA
  • Alexander Martschenko, of NJ
  • Cynthia Lynn Mather, of VA
  • Lauren May, of DC
  • Thomas S. McGinness, of LA
  • Margaret Eileen McGuinness, of DC
  • Michael S. McHenry, of NY
  • Matthew McKeever, of DC
  • William Robert Meara, of NY
  • Daniel C. Mikesell, of MI
  • Richard Merrill Mills Jr., of TX
  • Phillip Andrew Min, of NJ
  • Roderick W. Moore, of RI
  • Martin David Murphy, of CA
  • Regina Sara Elizabeth Murphy, of VA
  • Timothy Dalmaine Neely, of GA
  • John Thomas Niland, of DC
  • Todd S. Oleszak, of WI
  • Kevin Michael O'Reilly, of IL
  • Anthony Armen Pahigian, of MA
  • George Francis Paik, of MA
  • John E. Pereira, of MD
  • Andrew J. Quinn, of NY
  • Robin S. Quinville, of CA
  • Michael Arthur Raynor, of MD
  • Garace A. Reynard, of VA
  • Lawrence G. Richter, of CA
  • Francisco Daniel Sainz, of NY
  • Thomas Whitworth Sanchez, of VA
  • David John Savastuk, of VA
  • Carl A. Shem III, of IL
  • Robyn J. Shindell, of DC
  • Adam M. Shub, of NY
  • R. Byron Sigel, of MI
  • Brian J. Siler, of HI
  • Pamela Susan Smith, of CT
  • Stuart Madgett Smith, of OH
  • Jacqueline E. Snyder, of NM
  • Betty Douglass Sparkman, of TN
  • Daniel Charles Stoll, of MD
  • Carol Lynn Stricker, of OH
  • James Christopher Swan, of DC
  • R. Pierce Swofford III, of VA
  • Melinda C. Tabler-Stone, of VA
  • Michael Embach Thurston, of WA
  • Jeffrey A. VanDreal, of TX
  • Simon P. Viss, of CA
  • William G. Watson, of HI
  • William A. Weech, of VA
  • Janice G. Weiner, of CA
  • Thomas Weinz, of CO
  • Robert K. Williams, of TX
  • Janet De Long Ziegler, of CA

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Edgar D. Fulton, of VA
  • Timothy P. Stratford, of CT

The following-named Career Member of the Senior Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective January 3, 1988: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister-Counselor:

Nominee

  • Roger H. Robinson, of CA