Nominees: PN295 — 101st Congress (1989-1990)All Information

The following-named Career Members of the Foreign Service of the United States Information Agency for promotion into the Senior Foreign Service to the class stated, and for the other appointments indicated: Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor, and Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Foreign Service

Nominee

  • Jo Ann Clifton, of OR
  • Betty K. Taska, of NY

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class one, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • David W. Culver, of VA
  • Lloyd J. Fleck, of TN

Agency for International Development

Nominee

  • Douglas W. Arnold, of CA
  • Kenneth Wayne Beasley, of IN
  • Toby L. Jarman, of VA
  • Jeffrey Malick, of CA
  • Howard R. Sharlach, of NY

For appointment as Foreign Service Officers of Class two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Gary C. Groves, of VA
  • Craig A. Thorn, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • Iqbal Mohammad Chaudhry, of NJ
  • Calvin Lindsay Elmendorf, of VA
  • Larry E. Hirschler, of CA
  • Harry John McPherson, of CA

United States Information Agency

Nominee

  • Evelyn Aleene Early, of TX

For appointment as Foreign Service Officers of Class three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Carol A. Hammond, of NY
  • Katherine J. M. Millard, of DC
  • Marcia L. Norman, of NJ
  • Rosemary D. O'Neill, of MA
  • Susan Marie Selbin, of AK

Department of Agriculture

Nominee

  • Elizabeth B. Berry, of VA
  • Marcus E. Lower, of OH
  • David G. Salmon, of MO
  • Kent D. Sisson, of VA
  • William W. Westman, of FL

Agency for International Development

Nominee

  • James F. Bednar, of NH
  • Jan Paul Emmert, of OH
  • Kay Jackson Freeman, of CA
  • Richard Paul Harber Jr., of MO
  • Jaroslaw Joseph Kryschtal, of LA
  • Kenneth A. Lanza, of FL
  • Joseph Frederick Lombardo Jr., of NY
  • Marc Paul Madland, of TX
  • John Joseph Mitchell, of NY
  • Richard Steelman, of TX
  • Craig M. Steffensen, of VA
  • Robert James Wilson, of CT
  • Orion Yeandel, of NY

For appointment as Foreign Service Officers of Class four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Gina Kay Abercrombie-Winstanley, of OH
  • Andrew Askland, of MD
  • George Walbridge Perkins Atkins III, of GA
  • Grace Hsiao-Lin Bay, of NM
  • Mark J. Bezner, of NV
  • James Robert Bigus, of CA
  • Anne Christy Bodine, of OR
  • Denise Anne Boland, of NJ
  • Linda Murl Cowher, of PA
  • Raymond Stanley Dalland Jr., of VA
  • Christopher Richard Davis, of MD
  • Richard James Douglas, of FL
  • Mary Draper, of CA
  • Deborah W. Glassman, of VA
  • William Gary Gray, of OH
  • Alan Eric Greenfield, of ME
  • Julie J. Hagarty, of PA
  • Kethryn Alden Harrison, of TX
  • Kathleen Marian Heffron, of VI
  • Nicholas Manning Hill, of RI
  • Steven Alan Honley, of LA
  • Michael Stephen Hoza, of SC
  • Lisa Bobbie Schreiber Hughes, of PA
  • Russell Pierson Ingraham, of VA
  • Bernadine Ruth Joselyn, of MN
  • Robert Kaneda, of CA
  • Edward Wesley Kaska Jr., of TX
  • Susan Elizabeth Kempe, of NM
  • Laura Jean Kirkconnell, of FL
  • John Louis Lister, of CA
  • Joel Robert Malkin, of NY
  • Theodore Albert Mann, of NY
  • Scot Alan Marciel, of VA
  • Andrea Stowe Mathews, of CT
  • Elizabeth Montagne, of IL
  • Richard Howell Morgan, of LA
  • Theodore Arthur Nist, of SD
  • Sarah Kellogg Otis, of VA
  • Rex-Marc Patterson, of NY
  • Juliana Seymour Peck, of CT
  • George Douglas Reasonover Jr., of TX
  • Linda Susan Recht, of NJ
  • Christopher John Richard, of TX
  • Elizabeth Mary Holzhall Richard, of TX
  • Robert Brian Rink, of NJ
  • Daniel Richard Russel, of CA
  • David R. Salazar, of CA
  • Melissa Marie Sanderson, of OH
  • Steven R. Slatin, of WV
  • George Smith Southern, of FL
  • Derwood Keith Staeben, of WI
  • Mark Charles Storella, of MA
  • Elizabeth D. Thompson, of FL
  • Trudie Elizabeth Thompson, of TX
  • Bruce Irvin Turner, of CO
  • Ruth Dorothy Wagoner, of CA
  • William David Wallace, of NJ
  • Sandra Marie Wenner, of MI
  • Cynthia L. Whittlesey, of CO
  • Bruce Williamson, of CA
  • Beverly Roth Yett, of FL
  • Whitney Lane Young, of NC
  • Marie L. Yovanovitch, of CT

United States Information Agency

Nominee

  • James D. Chrisinger, of IA
  • Robert Lawrence Daly, of NY
  • Ann Saurin Driscoll, of FL
  • Janet Lynne Edmonson, of CA
  • Jacelyn Rae Eckman, of CA
  • Robert T. Fagan, of CT
  • Judith R. Greenspan, of IN
  • Robert Hallauer, of WA
  • Stanley John Harsha, of CO
  • Sandra Lynn Kaiser, of WA
  • Elizabeth Cooper Kauffman, of FL
  • Timothy Moore, of CA
  • Stephen Byars Morisseau, of CA
  • Jonathan K. Rice, of NH
  • William Edgar Richey, of TX
  • Daniel T. Saint-Rossy Jr., of DC
  • Norma D. Scott, of VA
  • Thomas Flake Skipper, of NC
  • Terence J. Spencer, of NY
  • Gerri Lynne Williams, of MN

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State, Agriculture and Commerce, to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Robert A. Ajtaji, of VT
  • Francis X. Archibald Jr., of SC
  • Edward J. Barr, of ME
  • Colombia De Los Angeles Barrosse, of VA
  • James M. Beardsley, of VA
  • Victor M. Belz, of TX
  • Robert E. Blair, of MN
  • James Albert Boughner, of OH
  • Melinda M. Brian, of LA
  • Randall Clifford Budden, of MI
  • Mark Paul Chadason, of NY
  • Dane L. Chamorro, of CA
  • Barry D. Coleman, of DE
  • Thomas Frederick Daughton, of AZ
  • John Winthrop Dayton III, of TX
  • Dorothy L. DuBois, of TX
  • Cathleen L. Dunford, of VA
  • James P. Finkel, of VA
  • Robert William Forden, of CA
  • Michael Gaffney, of VA
  • Jerome Douglas Gaines, of TX
  • Leslie K. Goldsmith, of VA
  • David R. Galindo, of CA
  • Robert Emilio Gian, of VA
  • Ethan Aaron Goldrich, of NY
  • Gamal R. Graiss, of NY
  • Kathleen Dana Hanson, of MI
  • Felix Hernandez Jr., of CA
  • James F. Holmberg, of FL
  • Daniel Holtzman, of NY
  • Margaret A. Jezek, of CT
  • Nancy C. Johnston, of DC
  • Laurence Kent Jones, of CA
  • Gerald W. Joyce Jr., of PA
  • Richard P. Kallmann, of TX
  • Eileen Kane, of NY
  • Stephen L. Kontos, of NY
  • Michelle LaBonte, of MA
  • Christine Lee, of DC
  • Jan C. Lee, of VA
  • Matthew Franklin Levey, of CT
  • Thomas M. Maher, of VA
  • Thomas Aquinas Marten, of VA
  • Francis E. McLennand Jr., of CA
  • Marina Morgenegg, of VA
  • Walter P. Morrison, of VA
  • John K. Mullen, of WA
  • Brian Andrew Nichols, of RI
  • Holly A. Oglesby, of TX
  • Steven M. O'Reilly, of MD
  • Robert W. Oudemans, of MD
  • John Sang-Gwon Pak, of WA
  • Joseph S. Pennington, of FL
  • Blossom Naomi Sanborn Perry, of VA
  • Lisa J. Peterson, of NY
  • Ann Elizabeth Pforzheimer, of DC
  • H. Dean Pittman, of MS
  • Mark Justin Powell, of VA
  • Lois A. Price, of OR
  • Rene A. Raiole, of VA
  • William L. Rapp Jr., of VA
  • Timothy M. Reilly, of DC
  • Eric James Rueter, of CA
  • Emmett Jerome Ryan Jr., of TX
  • Roy Edward Sanders, of VA
  • Timothy Gerald Ryan, of VA
  • Richard Scott Sacks, of MA
  • Patricia Anne Sheehan, of VA
  • Robert Joel Silverman, of NV
  • Sarah A. Solberg, of UT
  • William Lee Stephens Jr., of MD
  • Kenneth Thompson Stringer Jr., of VA
  • Tiffany Roberta Tafares, of FL
  • Bruce Tebsherany, of VA
  • Michael P. Tiernan, of VA
  • Pedro J. Tirado, of VA
  • Carol Trimble, of IL
  • Thomas Alan Underwood, of DC
  • James P. Vail, of KS
  • Martin A. Vail Jr., of VA
  • R. Steven Voien, of CA
  • Kevin J. Ward, of VA
  • Nicholas E. Ware, of CA
  • David M. Waterman, of CA
  • James Louis Wayman, of VA
  • Linda K. Welch, of WI
  • Mark Charles Westfall, of VA
  • Carole E. Wever, of VA
  • Janet S. Whiteside, of VA
  • Cynthia A. Wilhelm, of FL
  • Robert W. Woods, of VA
  • Donna Kathryn Woodward, of PA

Consular Officers of the United States of America:

Nominee

  • Ali Ben Aida, of VA
  • Thomas Billak, of PA

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Tapan Banerjee, of VA
  • Richard S. Kanter, of HI
  • John T. Sheely, of VA