Nominees: PN1082 — 102nd Congress (1991-1992)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Anne H. Aarnes, of WA
  • Curtis W. Christensen, of MD
  • Alfred M. Clavelli, of NV
  • Michael S. Gould, of NJ
  • Linda Rae Gregory, of VA
  • Robert Paul Mathia, of FL
  • Louis Mundy III, of FL
  • Willard J. Pearson Jr., of IN
  • Donald L. Pressley, of VA
  • Howard J. Sumka, of MD

For reappointment in the Foreign Service as a Foreign Service Officer of Class Two, a Consular Officer and a Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • William A. Eaton, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Stephen K. Craven, of NC

Agency for International Development

Nominee

  • Hilda Marie Arellano, of TX
  • Thomas C. Asmus, of TX
  • Gerald Anthony Cashion, of VA
  • James R. Cummiskey, of MD
  • Anthony Nicholas Deleo, of PA
  • Corwin Vane Edwards Jr., of MD
  • Timothy J. Franchois, of VA
  • Rodger D. Garner, of OR
  • H. Paul Greenough, of VA
  • David Hunter Stockton Hoelscher, of MD
  • James L. Jarrell, of OH
  • Drew William Luten III, of MO
  • Alfred Nakatsuma-Vaca, of CA
  • Robert Leonard George O'Leary, of VA
  • Sally Jo Patton, of DC
  • Sanath Kumar Reddy, of AL
  • Curtis A. Reintsma, of VA
  • JOhn Wayne Schamper, of NV
  • Marilynn Ann Schmidt, of VA

United States Information Agency

Nominee

  • Larry A. Moody, of CA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Leanne Hogie, of SD
  • Alan Hrapsky, of MI
  • Ross Kreamer, of KY
  • S. Rod McSherry, of NM
  • Wayne Molstad, of WI
  • Eugene Philhower, of NJ
  • John B. Reynolds, of KY
  • Scott R. Reynolds, of PA
  • Laura Scandurra, of VA

Agency for International Development

Nominee

  • Mary Beth Allen, of MA
  • Hawthorne Aida Mateo Angeles, of VA
  • Denise A. Awad, of PA
  • Felix N. Awantang, of MD
  • Terry G. Baskin, of NV
  • Carol R. Becker, of CA
  • Dan William Blumhagen, of WA
  • Alfreda Mae Brewer, of OH
  • Paula J. Bryan, of PA
  • Albert L. Cates, of NM
  • Enrique Francisco Celaya, of FL
  • Susan A. Clay, of VA
  • Tully R. Cornick V, of NY
  • Charles J. Crane, of NM
  • Sharon L. Cromer, of NY
  • Gerard M. Custer, of NV
  • Kirk M. Dahlgren, of CA
  • Dulal C. Datta, of TX
  • Paul Davis, of NH
  • Carl Brandon Derrick, of FL
  • Alexander Dickie IV, of TX
  • Brenda A. Doe, of MN
  • Virgulino L. Duarte, of ME
  • Jimmy D. Duvall, of LA
  • Patrick Chilion Fine, of NY
  • Jana P. Gonson, of CA
  • Richard S. Greene, of CA
  • S. Elaine Grisgby-Arnade, of FL
  • Shankar Gupta, of MD
  • Mathias Muza Gweshe, of FL
  • Karen Louise Ruffing Hilliard, of FL
  • Nancy L. Hoffman, of PA
  • Penelope L. Hong, of TX
  • Nancy L. Hooff, of WV
  • Claire J. Johnson, of FL
  • Patricia L. Jordan, of OH
  • Yashwant Kainth, of VA
  • John L.. Katt Jr., of FL
  • Sheryl Keller, of CT
  • Robert Kirk, of IN
  • S. Peter Klosky IV, of FL
  • Barbara Jeanne Krell, of LA
  • Richard A. Lawrence, of MD
  • Jon Daniel Lindborg, of IN
  • James M. LoCaste, of TX
  • David J. Losk, of CA
  • Cecily L. Mango, of NH
  • William B. Martin, of FL
  • Tej S. Mathur, of CA
  • Delbert N. McCluskey, of OR
  • Christopher McDermott, of ME
  • Kathleen S. McDonald, of WI
  • Raymond Herold Morton, of VA
  • Randall G. Peterson, of WI
  • Leonel T. Pizarro, of CA
  • Iqbal Qazi, of CA
  • Thomas Y. Quan Jr., of TX
  • R. Thomas Ray, of NY
  • Ray R. Reddy, of CA
  • Raymond Z.H. Renfro, of OK
  • Kurt A. Rockeman, of MT
  • Denise Annette Rollins, of MI
  • David H. A. Schroder, of MO
  • Mary P. Selvaggio, of IL
  • Carina L. Stover, of CA
  • Dawn A. Thomas, of NY
  • Gary W. Vanderhoof, of CA
  • Dana Marie Vogel, of CA
  • Elzadia Washington, of AR
  • Leon Stephen Waskin Jr., of MI
  • Linda D. Whitlock, of NY
  • Joseph Crawford Williams, of TN
  • Sarah W. Wines, of CA
  • Michael Louis Wise, of WV
  • Richard J. Womack, of WA
  • Andrea J. Yates, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Robret A. Armstrong, of KS
  • Daniel P. Bellegarde, of NH
  • Gregory Dean Chapman, of GA
  • Edward John Fendley, of IL
  • Lawrence J. Gumbiner, of CA
  • Russell J. Hanks, of NM
  • Robert F. Hannan Jr., of MA
  • Thomas J. Hushek, of WI
  • Katherine Marie Ingmanson, of WA
  • Karen Elizabeth Johnson, of TX
  • James Marx Levy, of WA
  • Philip N. Lohre, of CO
  • Martha L. Melzow, of CA
  • William F. Mooney, of MD
  • R. Bruce Neuling, of CA
  • Lawrence Patterson Noyes, of NJ
  • John Olson, of CA
  • Blossom N. S. Perry, of VA
  • Richard G. Rosenman, of CA
  • Philip Nye Suter, of MA

Department of Agriculture

Nominee

  • Leslie Berger, of NH

Department of Commerce

Nominee

  • Daniel Thompson, of CA

United States Information Agency

Nominee

  • William Hinton Cook, of TN
  • John Andrew Cortez-Greig, of CA
  • Sophie L. Folly, of DC
  • Jennifer Zimdahl Galt, of CO
  • Olivia P. L. Hilton, of NY
  • Kelly Ann Keiderling, of CA
  • Barton William Marcois, of CA
  • Christopher Midura, of TN
  • Christopher F. Scharf, of NY
  • Kennedy Lechman Veal, of MO
  • Vivian S. Walker, of CA
  • Stacy E. White, of TX
  • Robert Anthony Wood, of NY

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce and the United States Information Agency to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • C. Patricia Alsup, of FL
  • Kenneth R. Anderson, of VA
  • Sandra L. Ashby, of VA
  • Deborah A. Baribeau, of VA
  • Antonia Joy Barry, of PA
  • Pamela Marie Bates, of OH
  • Robert A. Baxter, of VA
  • Don J. Bennett, of VA
  • Marcia Patricia Bosshardt, of TX
  • Laura A. Buckwald, of VA
  • Deborah M. Carney, of VA
  • Theodore E. Carrick, of VA
  • Michael S. Catt, of OH
  • Mark A. Caudill, of VA
  • Mark Daniel Clark, of AZ
  • Steven Coats, of IL
  • David C. Connell, of DC
  • Ana Corona, of VA
  • Gina M. Corteselli, of VA
  • Kathleen L. Cunningham, of IA
  • Elinor Ann de Mendonca, of VA
  • Michael DeTar, of NY
  • Rodger Jan Deuerlein, of CA
  • Daniel A. Donze, of AZ
  • William Huie Duncan, of MD
  • Bradley James Dunn, of VA
  • Scott L. Eder, of FL
  • Diane M. Egan, of VA
  • Mark Christopher Elliott, of MD
  • Jessica Ellis, of WA
  • Kimberly K. Everett, of VA
  • Melissa G. Ford, of CA
  • Thomas F. Fort, of VA
  • Jerry J. Fotheringill, of DC
  • Eleanore M. Fox, of CA
  • Susan H. Frost, of NC
  • Gregory D. S. Fukutomi, of NY
  • Sandra Hamilton Gayton, of AZ
  • Mary F. Gerard, of CA
  • Joanne L. Giess, of VA
  • Rebecca Eliza Gonzales, of TX
  • Stefan Granito, of FL
  • Peter X. Harding, of MA
  • Susan Hebert-Cleary, of NY
  • Gary Russell Hobin, of GA
  • Jamie P. Horsley, of CA
  • Randall Warren Houston, of CA
  • Richard W. Huckaby, of SC
  • Colleen Elizabeth Hyland, of NH
  • Jill Johnson, of CA
  • Leslie A. Johnson, of VA
  • Margaret F. Judy, of MD
  • Timothy B. Kane, of VA
  • Diane M. Kauffmann, of VA
  • Colleen M. Keeley, of VA
  • Lisa C. Kennedy, of CA
  • Gregory S. Keough, of MD
  • Eric R. Kettner, of WI
  • Allen H. Kupetz, of TX
  • Frederick B. Kurtz, of NJ
  • Randall J. LaBounty, of MO
  • Brian Lieke, of TX
  • Nicole Lise, of NY
  • Caroline B. Mangelsdorf, of CA
  • David H. Martinez, of VA
  • James M. McCarthy, of MD
  • Brian F. McCauley, of VA
  • Fred C. McKinney, of VA
  • Kathleen M. McQuaid, of VA
  • David Slayton Meale, of VA
  • Reginald A. Miller, of CA
  • Steven H. Miller, of MD
  • Thomas E. Moore, of TX
  • Robert M. Murphy, of WA
  • Donald E. Muth, of VA
  • Rosaleen A. O'Toole, of VA
  • James M. Perez, of FL
  • Peter G. Piness, of VA
  • Mira Piplani, of VA
  • Sara Ellen Potter, of VA
  • Emilia A. Puma, of PA
  • James E. Reese, of VA
  • Richard T. Reiter, of CA
  • John D. Rubio, of PR
  • Susan Laura Ruffo, of WA
  • Julie Ann Ruterbories, of DC
  • Heidi Anne Scharadin, of IN
  • Albert C. Schultz, of IN
  • Millicent H. Schwenk, of VA
  • Larry G. Seals, of VA
  • Kent C. Shigetomi, of WA
  • Lillian A. Steele, of CA
  • Gregory D. Stolp, of VA
  • Margaret L. Tams, of CO
  • Lisa L. Tepper, of CA
  • Kenneth A. Thomas, of OR
  • Katherine Van de Vate, of NJ
  • Robert C. Ward, of VA
  • Melissa A. Welch, of VA
  • Jennifer K. Weston, of VA
  • Wendy Fleming Wheeler, of WA
  • Lynn Marie Whitlock, of PA
  • Jock Whittlesey, of FL
  • Karen L. Williams, of MO

The following-named person of the Department of State, previously appointed as Foreign Service Officer of Class Four, a Consular Officer, and a Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America May 15, 1989, now to be effective April 28, 1988.

Nominee

  • Daniel Richard Russel, of CA