Nominees: PN433 — 102nd Congress (1991-1992)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • David P. Dod, of OR
  • Laura K. McGhee, of FL
  • Lane Lee Smith, of PA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Margaret R. Alexander, of WA
  • Pamela Lane Baldwin, of VA
  • Jeff Borns, of CA
  • Ronald A. Carlson, of CA
  • Baudouin De Marcken, of MN
  • John Putnam Grant, of DC
  • Christine Alexandra Keller, of CA
  • Richard Roy Martin, of CT
  • James R. McGunn, of CA
  • Gary W. Newton, of MA
  • John A. Rogosch, of VA
  • Mark Stuart Ward, of CA
  • William H. Yaeger III, of TX

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Maria Sanchez-Carlo, of VA
  • Mary Lou Schertz, of CA

Agency for International Development

Nominee

  • Gerald Richard Andersen, of WA
  • D. Craig Anderson, of AK
  • Peter Stanton Argo, of NM
  • David Adkins Atwood, of DC
  • Victor Kevin Barbiero, of VA
  • Gerald A. Barth, of CA
  • Stephen F. Callahan, of VA
  • Melanie Mamrack Chen, of PA
  • Louis Coronado, of MI
  • William Franklin Deese, of TN
  • Nadine Dutcher, of WA
  • Allen Eisenberg, of MD
  • Margot Biegelson Ellis, of NY
  • James Alan Franckiewicz, of CA
  • William Richard Garland Jr., of WA
  • Mark W. Gellerson, of IL
  • John Gisiger, of NM
  • Heather Warrack Goldman, of FL
  • Lynn D. Gorton, of DC
  • Robert Warren Hanchett, of CA
  • Stephen M. Haykin, of WA
  • John Hepp, of IL
  • Shirley Alyc'e Hunter, of TX
  • John J. Jacobson, of FL
  • Paule-Audrey Kizziar, of VA
  • Joel Evan Kolker, of NJ
  • Richard Alan Macken, of FL
  • Albert Lee Merkel, of CA
  • Dennis E. Panther, of WA
  • David Matthew Robinson, of VA
  • Ernest Richard Rojas, of CA
  • Wm. Brent Schaeffer, of VA
  • Charles Signer, of NV
  • Richard Winslow Whelden, of MD
  • Gregg Wiitala, of SD

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Kurt Edward Amend, of IA
  • Charles E. Bennett, of WA
  • George William Brazier III, of VA
  • Edwin P. Brown, of PA
  • Jane Beth Buchmiller, of MO
  • Santiago Busa Jr., of CA
  • Floyd Steven Cable, of NY
  • George Wood Colvin Jr., of CA
  • Gustavo Delgado Jr., of MD
  • Nora B. Dempsey, of PA
  • Kenneth J. Fairfax, of CA
  • Daria Fane, of NY
  • Thomas Henry Goldberger, of NJ
  • Dean Josef Haas, of CA
  • Traci A. Judd, of CT
  • George Kenney, of IL
  • Stephen Carver Kimmel, of NY
  • Allan David Langland, of CA
  • Lori Godec Magnusson, of VA
  • Jonathan R. McHale, of NJ
  • Jeffrey A. Meer, of NY
  • Gary Stephen Mignano, of KS
  • Patricia Newton Moller, of CO
  • John Kiddoo Naland, of LA
  • Adam E. Namm, of NY
  • Richard Walter Nelson, of CA
  • Paul Alexander Neureiter, of TX
  • Pamela K. Roe, of WI
  • Elisabeth Schuler, of CA
  • Todd Paisley Schwartz, of OH
  • R. Stuart Swanson, of NY
  • Laurence Edward Tobey, of NJ
  • Howard Andree Van Vranken, of CA
  • Kurt D. Volker, of PA
  • Jeffrey M. Zaiser, of DC

United States Information Agency

Nominee

  • Thomas H. Casey Jr., of NJ
  • Terry R. Davidson, of TX
  • A. L. Docal Jr., of FL
  • Philippe A. Frayne, of NY
  • Robert Butler Hilton, of MI
  • Damaris Allen Kirchhofer, of HI
  • Brian A. Penn, of WI
  • Capie A. Polk, of GA
  • Victoria H. Silverman, of VA
  • Susan Elizabeth Stahl, of CA
  • Laurie Weitzenkorn, of FL
  • Benjamin G. Ziff, of CA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce and the United States Information Agency to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Andrea K. Albert, of VA
  • Theodore Allegra, of CO
  • Marjorie A. Ames, of VA
  • Claudia E. Anyaso, of DC
  • Masaru S. Aschenbach, of VA
  • Jonathan D. Bank, of MD
  • Deborah J. Barrass, of VA
  • Edward Charles Berdick, of CT
  • Charles O. Blaha, of WI
  • Amy Margaret Bliss, of CO
  • Mark W. Bocchetti, of MO
  • Steven C. Bondy, of CA
  • Kathleen Joanne Brahney, of VA
  • William D. Briggs, of MD
  • Richard George Brown, of DC
  • Laura G. Byergo, of VA
  • Thomas J. Candler, of VA
  • Gladys Shawn Cooper, of CA
  • Jesse I. Coronado, of CA
  • Mary Ellen Countryman, of WA
  • Shawn P. Crowley, of FL
  • Mark Danner, of DC
  • Kathryn J. Davenport, of VA
  • Jill Derderian, of MD
  • Pushpinder S. Dhillon, of OR
  • William D. Douglass, of NV
  • Audrey Bonita Dumentat, of IL
  • Peter Alfred Eisenhauer, of WI
  • Jeff August Elzinga, of WI
  • Cari Robin Enav, of NY
  • John C. Foss, of VA
  • Julia Fuller, of DC
  • Susan Patricia Garro, of DC
  • Eric V. Gaudiosi, of PA
  • George D. Gaydos Jr., of PA
  • Kathryn Schmich Gelner, of MO
  • In-Mi Kim Gosnell, of VA
  • Laura Marlene Gould, of NJ
  • Angela Lynette Gray, of NC
  • Laura Ann Griesmer, of OH
  • Alyson L. Grunder, of NY
  • Loy Allen Haley Jr., of DC
  • Jan Erik Hall, of MD
  • Peter Mark Haymond, of VA
  • Steven Hendryx, of CA
  • Joan P. Hill, of NC
  • Daniel N. Hoffman, of VA
  • Andrew Griswold Hyde, of VA
  • Oliver Brainard John, of VA
  • Edward Bernard Johns Jr., of VA
  • Seneca Elizabeth Johnson, of ID
  • Henry Kaminski, of MD
  • Christopher Kavanagh, of IL
  • David R. Keener, of VA
  • Cynthia A. Kierscht, of ND
  • James Alcorn Knight, of NY
  • Joseph James Koo, of VA
  • Elena J. Krawczyk, of VA
  • Joseph P. Kruzich, of OR
  • Myungsoo Max Kwak, of CA
  • Alexander Mark Laskaris, of DC
  • John P. Lombard, of VA
  • John M. Lynn, of OR
  • Alfred R. Magleby, of UT
  • Melissa Boyle Mahle, of CA
  • Marty William Martin, of VA
  • Elizabeth Kay Webb Mayfield, of TX
  • Brian David McFeeters, of NM
  • John K. Molen, of VA
  • Timothy Michael Monahan, of DC
  • Larry A. Moody, of CA
  • Kathleen A. Morenski, of VA
  • Christopher W. Nyce, of VA
  • James M. Ottinger, of VA
  • Elise Thayer Patterson, of TX
  • Marion K. Plummer, of VA
  • Miles Andrew Pomper, of NJ
  • Gordon Asa Prouty, of CA
  • Allison Pugh, of NY
  • John Thomas Rath, of NM
  • Jonathan D. Rice, of VA
  • Stephen W. Riley, of VA
  • Earl S. Robinson III, of LA
  • David Clinton Rodearmel, of WA
  • Dean Raymond Rogers IV, of VA
  • Farrel H. Roper III, of CO
  • Robert Rosenfeld, of MD
  • Marco N. Sainati, of VA
  • Dorothy Krebs Sarro, of NY
  • Christine Sarkes Sasseville, of MD
  • Andrew J. Schofer, of NJ
  • Janet Dawn Shannon, of WA
  • Jonathan James Shakes, of CA
  • Sheila A. Sipes, of MD
  • Corinne E. Smith, of NY
  • Andrew Snow, of NY
  • Thomas L. Stripling, of VA
  • Alexander C. Tabb, of VA
  • Joyce A. Thompson, of VA
  • Robert S. Thompson, of MD
  • Nancy L. Todd, of MT
  • John Joseph Walesiewicz, of VA
  • Garry Tim Wall, of VA
  • Myles E. Weber, of MN
  • Robert L. White, of VA
  • Angela D. Williams, of CA
  • Hannu A. Wolin, of VA
  • Juliet Wurr, of CA

Consular Officers of the United States of America:

Nominee

  • Ralph E. Johnson, of NJ
  • Roger Allen Meece, of WA

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Paul S. Carpenter, of VA
  • Kenneth A. Cohen, of MD
  • Joseph Huggins, of DC
  • S. Ahmed Meer, of MD
  • Paul P. Pometto II, of MD
  • James E. Robertson, of MD

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective October 23, 1988: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Victor D. Comras, of FL