Nominees: PN108 — 103rd Congress (1993-1994)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officer of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • William M. Tappe, of NY

United States Information Agency

Nominee

  • Agota M. Kuperman, of DC

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Kenneth A. Cohen, of FL

Department of Commerce

Nominee

  • Tapan Banjerjee, of ME
  • Rajendra Dheer, of MD
  • Gary Gallagher, of OK
  • Sandra T. Gamo, of DC
  • Gert Lindenau, of WI
  • Dar J. Pribyl, of OK
  • Carol Ross, of FL
  • Louis E. Sanz De Santamaria II, of TX

For reappointment in the Foreign Service as a Foreign Service Officer of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Alan Roger Tousignant, of MA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Dana Suzanne Baker, of NY
  • Susan Kling, of IL
  • David J. Kostelancik, of IL
  • Garace A. Reynard, of TX
  • Lawrence G. Richter, of CA
  • Carl R. Siebentritt, of VA
  • Hoyt Brian Yee, of CA

Department of Agriculture

Nominee

  • Michael Fay, of ND
  • Stephen Hammond, of VA
  • Robert Macke, of DC
  • Bobby G. Richey Jr., of DC
  • Scott Sindelar, of MD
  • Lewis Stockard, of MD
  • Ronald Verdonk, of VA

Department of Commerce

Nominee

  • Merritt T. Cooke, of PA
  • Gail Stanford Del Rosal, of MI
  • David W. Fulton, of VA
  • Richard S. Kanter, of HI
  • Julie Snyder, of LA
  • Karen Ware, of DC

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • David Jonathan Bame, of VA
  • Colombia De Los Angeles Barrosse, of VA
  • John T. Bernlohr, of CA
  • James Albert Boughner, of CA
  • Robert West Boynton, of CT
  • Paul Allen Brown, of TX
  • Robert Walter Carlson, of NJ
  • William Brent Christensen, of OR
  • John Allen Cushing, of WA
  • Thomas Frederick Daughton, of NY
  • John Winthrop Dayton III, of TX
  • Isabella DeBarroso Detwiler, of CA
  • John Walter Dinkelman, of WY
  • Robert William Forden, of CA
  • Robert Patrick Frazier, of TX
  • Jerome Douglas Gaines, of TX
  • David R. Galindo, of CA
  • Thomas G. Gallo, of NJ
  • Ann K. Ganzer, of WI
  • Judith Grace, of CO
  • Glenn Griffin, of TX
  • Kathleen Dana Hanson, of FL
  • Jennifer Conn Haskell, of OR
  • Felix Hernandez Jr., of CA
  • Daniel Holtzman, of NY
  • Makila James, of NY
  • Laurence Kent Jones, of CA
  • Robert R. Kiene, of OR
  • Deborah E. Klepp, of NY
  • Stephen L. Kontos, of NY
  • Michelle A. LaBonte, of MA
  • Christine Lee, of DC
  • Wm. Thad McArthur Jr., of WA
  • David Taft Morris, of DC
  • Eleanor J. Nagy, of OH
  • Daniel E. Neher, of MD
  • Brian Andrew Nichols, of RI
  • Joseph S. Pennington, of FL
  • Lisa J. Peterson, of NY
  • Ann Elizabeth Pforzheimer, of NY
  • H. Dean Pittman, of MS
  • John Mark Pommersheim, of NY
  • Mark Justin Powell, of OH
  • Monique Valerie Quesada, of FL
  • Patricia Sheehan Quinn, of CA
  • Timothy Gerard Ryan, of NJ
  • David J. Savastuk, of VA
  • Alfred Schandlbauer, of TX
  • Adam Matthew Shub, of NY
  • George Neil Sibley, of CT
  • Robert Joel Silverman, of NV
  • William Arthur Slaven, of NJ
  • Pamela Nakahata Smith, of VA
  • Sarah Ann Solberg, of CA
  • Kathryn Ann Solon, of NM
  • A. James Strudwick, of WI
  • Daphne Michelle Titus, of CA
  • Kurt Walter Tong, of CA
  • Carol Trimble, of IL
  • Thomas A. Underwood, of DC
  • Peter Mark Van Buren, of WA
  • R. Steven Voien, of CA
  • Janet Stephens Whiteside, of VA
  • Donna Kathryn Woodward, of NY
  • Christopher Francis Wurzel, of CA

Department of Commerce

Nominee

  • Alice A. Davenport, of MD
  • Maria B. Galindo, of MD
  • Jonathan Marks, of CT
  • Patrick O. Santillo, of NY

United States Information Agency

Nominee

  • Isaac D. Russell, of MA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce and the United States Information Agency to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Michael Wesley Adams, of VA
  • Stefanie Amadeo, of NJ
  • William Andrew Anderson, of VA
  • Robert M. Anthony, of OK
  • Stephen J. Artner, of VA
  • Anne M. Arvish, of MT
  • Jan A. Barker, of VA
  • David J. Barth, of VA
  • John Field Bates, of VA
  • Douglas Covell Bayley, of WI
  • Jonathan Jay Beighle, of WA
  • John R. Bell, of VA
  • Susan Tebeau Bell, of SC
  • William David Bent, of DC
  • Randy W. Berry, of CO
  • Evan S. Betzer, of VA
  • Paul W. Blankenship, of TX
  • Robert M. Blum, of MD
  • Juan M. Bracete, of FL
  • Susan Ridley Braden, of MD
  • Susan Allen Bradley, of VA
  • Rebecca T. Brown, of DC
  • Marilyn Joan Bruno, of NY
  • Brent Douglas Bryson, of VA
  • Renee Goodrich Bryson, of VA
  • Mark C. Bugay, of VA
  • Paul M. Cantrell, of AZ
  • Richard Chelune, of CT
  • Frances Chisholm, of NH
  • Nancy Cohen, of DC
  • Charles Gary Cole, of CA
  • Randall Kris Coleman, of VA
  • Marie Christine Damour, of VA
  • Monelle Daugherty, of VA
  • Nathaniel Pabody Dean, of MA
  • Leslie Stephen deGraffenried, of TX
  • William P. Diamond, of MD
  • Susan N. Dingee, of FL
  • Shawn Dorman, of NC
  • David Adams Duckenfield, of DC
  • Kim M. Duffy, of DC
  • William G. Duggleby, of MD
  • Christopher G. Dunnett, of FL
  • Robin Lisa Dunnigan, of CA
  • Levon A. Eldemir, of CA
  • Jill Marie Esposito, of CT
  • Robert N. Farquhar Jr., of VA
  • Thomas R. Favret, of PA
  • Kathleen Felmey, of VA
  • David Joseph Firestein, of TX
  • Lawrence C. Fitzmorris, of VA
  • David M. Friedman, of VA
  • George H. Frowick, of CA
  • Michael Edward Garrote, of PA
  • J. Robert Garverick, of OH
  • Anna S. Ghonim, of VA
  • Joanne Gilles, of NY
  • Benjamin Gimeno, of VA
  • Anthony Richard Giovanniello, of CA
  • Joseph B. Griffith, of VA
  • William Lewis Griffith, of NY
  • Alexander James Grossman, of TX
  • Deborah Zamora Grout, of NM
  • Helen Hamilton Hahn, of FL
  • Ruth Mary Hall, of RI
  • Scott I. Hamilton, of IL
  • Holly S. Hanke, of VA
  • John A. Harris, of UT
  • Edward N. Harrison, of DC
  • Patricia M. Haslach, of OR
  • David C. Hermann, of MA
  • John R. Higi, of NC
  • Andrew S. Hillman, of NY
  • Gerard Thomas Hodel, of NY
  • Dirk J. Hofschire, of NE
  • Erik Anders Holm-Olsen, of NJ
  • Raymond Eric Hotz, of KY
  • Francis Howard Hughes, M.D., of VA
  • David W. Hunter, of DC
  • Tiffany Ann Jackson-Zunker, of CA
  • Donald Emil Jacobson, of CA
  • Karen R. Jenkins, of VA
  • Donald Norman Jensen, of VA
  • Mark Scott Johnsen, of CA
  • Mark Coolidge Johnson, of NY
  • Karen A. Jones, of VA
  • Kenneth H. Keefe, of FL
  • Geraldine F. Keener, of CA
  • John Dodge Kilgore, of IL
  • Ben S. Kim, of MD
  • Daniel C. King, of MD
  • Daniel Charles Kiryelejza, of VA
  • Christopher A. Landberg, of DC
  • Cynthia Z. Lao, of VA
  • Mark H. Lunardi, of PA
  • Jeanne M. Maloney, of TN
  • James Emmet Malster, of ME
  • Deena Fathi Mansour, of DC
  • Michael J. Marut, of DC
  • Paul O. Mayer, of KS
  • Scott D. McDonald, of VA
  • Craig W. McGarrah III, of VA
  • Kathleen I. McGrath, of DC
  • Jennifer Allyn McIntyre, of MD
  • Pamela J. McLaughlin, of VA
  • Brad McLemore, of TX
  • Elisabeth Millard, of MD
  • Donald Leroy Moore, of FL
  • Karen Morrissey, of VA
  • Manish Nandy, of DC
  • George P. Newman, of NY
  • Grant F. Newsham, of VA
  • Edward Wade O'Connor, of PA
  • Derrick Meyer Olsen, of VA
  • Timothy James O'Neil, of VA
  • Matthew A. Palmer, of MA
  • Sooky Wynne Park, of MD
  • Beth Ann Payne, of VA
  • Sarah S. Penhune, of MA
  • John David Peterson, of OR
  • Sarah H. Phelps, of MD
  • Thomas Joseph Nicholas Pierce, of CT
  • Lisa Marie Pritchard, of MN
  • Mark Stephen Prokop, of CT
  • Patrick Robert Quigley, of VA
  • Vangala Shiva Ram, of NY
  • Charles Randolph IV, of CT
  • Lyngrid Smith Rawlings, of DC
  • Kathleen M. Redgate, of VA
  • Walter Scott Reid III, of VA
  • Gretchen L. Roy, of MD
  • Roberto J. Sartori, of OR
  • Gary S. Schneider, of MD
  • Kory R. Sellers, of VA
  • Cynthia Corbin Sharpe, of TX
  • Leslianne Shedd, of WA
  • Kathleen Susan Sheehan, of DC
  • Dana Cohn Shell, of CA
  • Jonathan L. A. Shrier, of MD
  • Catherine Ann Shumann, of VA
  • Paul M. Simon, of FL
  • Philip John Skotte, of NY
  • James A. Slutman, of VA
  • Willard Tenney Smith, of TX
  • Mark A. Standiford, of VA
  • Gregory William Sullivan, of VA
  • Gemma M. Tarlach, of VA
  • Kenneth A. Thomas, of OR
  • Jennifer Ann Thompson, of PA
  • Joseph F. Tilghman Jr., of CT
  • Terrence Leigh Tooley, of VA
  • Donna R. Vandenbroucke, of VA
  • Regina F. Ventre, of VA
  • Betty Walsh, of DC
  • Selin H. Warnell, of VA
  • James M. Webb, of VA
  • Ivan Weinstein, of NJ
  • C. Paul Willebeek-LeMair, of VA
  • Robert Forrest Winchester, of CA
  • Jean M. Wirtenson, of VA
  • Harold Greig Woodley, of VA
  • Alexander S. Wysocki, of NY
  • Clarence Carl Yuill, of VA
  • Elaine A. Zenoble, of VA
  • Janet L. Zerrusen, of VA

Consular Officers of the United States of America:

Nominee

  • Edward William Cannon, of FL
  • Bernardino A. Gonzalez, of MD

Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Edward Oliver Jr., of MD

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State, previously promoted within the Senior Foreign Service to the class indicated on October 8, 1992, now to be effective April 7, 1991: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class on Minister-Counselor:

Nominee

  • James F. Creagan, of VA

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State, previously promoted into the Senior Foreign Service to the class indicated on October 8, 1992, now to be effective April 7, 1991: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • James Curtis Struble, of CA

The following-named Career Members of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective October 6, 1991: Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • John R. Baca, of TX
  • Daniel L. Dolan, of PA