Nominees: PN1214 — 103rd Congress (1993-1994)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Career Members of the Senior Foreign Service of the class stated, and also for the other appointment indicated herewith: For appointment as a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, and a Consular Officer and a Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Kelly Christian Kammerer, of DC

For appointment as a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor:

Department of State

Nominee

  • Douglas B. Archard, of VT

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • James Edmond Robertson, of MD

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Carol Ann Dennison, of PA
  • David T. Newell, of DC

Department of Agriculture

Nominee

  • Hassan F. Ahmed, of VA
  • Bernadette Borris, of NJ
  • Asif J. Chaudhry, of WA
  • Robert K. Hoff, of TX
  • Jon K. Jenni, of CA
  • Jeffrey W. Jones, of WA
  • Kevin N. Smith, of IL
  • Bruce J. Zanin, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Larry Edward Andre Jr., of TX
  • Edward P. Birsner, of NJ
  • Ann-Catherine Blank, of HI
  • Diana F. Brown, of MI
  • Douglas Paul Climan, of CA
  • Nancy J. Cooper, of NY
  • Rhonda L. Ferguson-Augustus, of NY
  • Bradley Alan Freden, of TX
  • Gregory Wright Frenzel, of NJ
  • David E. Jaberg, of VA
  • Eric Anthony Jones, of MI
  • Eileen H. Kane, of NY
  • Steven Christopher Koutsis, of MA
  • Stephanie A. Kronenburg, of TX
  • Suzanne Ilene Lawrence, of AZ
  • Matthew Franklin Levey, of CT
  • Kathleen Louise List, of CA
  • Thomas Aquinas Marten, of VA
  • Katherine Anne Munchmeyer, of TX
  • Darius Nassiry, of CA
  • Eric George Nelson, of TX
  • Lois Arlene Price, of OR
  • Eric James Rueter, of CA
  • Richard Scott Sacks, of NH
  • Joleen Ann Schweitzer, of VA
  • David William Seckler, of CA
  • Pamela Leora Spratlen, of CA
  • Jennifer Owen Underwood, of VA
  • James L. Wayman, of IN
  • Lawrence C. Yontz, of OH

Department of Agriculture

Nominee

  • Clay M. Hamilton, of TX

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Roger Kent Almond, of VA
  • Kathleen L. Archibald, of VA
  • Geoffrey M. Barry, of VA
  • Robert Stephen Beecroft, of CA
  • Carrie D. Benjamin, of VA
  • J. Andrew Bennett, of VA
  • Ruth G. Brantley, of DC
  • Suzanne L. Brown, of VA
  • Katherine Ann Brucker, of CA
  • Mathew J. Burrows, of DC
  • Ann E. Butler, of VA
  • Jeffrey M. Canose, of VA
  • Craig B. Chellis, of VA
  • Porter P. Conerly, of VA
  • Susan Theresa Connolly, of VA
  • Michael S. Dixon, of IA
  • David C. Dodge, of VA
  • Lester S. Duffin, of VA
  • Karen A. Eggerman, of CA
  • Laura L. Ellis, of VA
  • Melvin Leon Gamble, of VA
  • Carl R. Golden Jr., of VA
  • Robert D. Hall, of VA
  • Kathleen M. Hamann, of MN
  • Andrew M. Hamilton, of VA
  • Jeffrey J. Hawkins Jr., of CA
  • George Hazelrigg, of VA
  • James J. Hendry, of VA
  • Carmen M. Hernandez, of PR
  • Robyn A. Hooker, of VA
  • Philip Winston Kaplan, of FL
  • James R. Kneip, of MD
  • Leo E. Konz, of VA
  • Evan A. Kopp, of CA
  • Dale G. Kreisher, of OH
  • Kimberly Constance Krhounek, of NE
  • Daniel Joseph Kritenbrink, of VA
  • Timothy P. Lattimer, of CA
  • Jessica Sue Levine, of MA
  • Alexis Ludwig, of CA
  • Nicholas Jordan Manring, of WA
  • J. Stephen Martin, of DC
  • John G. Merna, of VA
  • Brian L. Mihura, of VA
  • Christopher M. Moody, of NM
  • Margaret Anne Moore, of VA
  • Ann Morning, of NY
  • Mark Brendan O'Connor, of FL
  • Allan E. Papp, of VA
  • Stuart E. Patt, of CA
  • Bernice S. Presensky, of VA
  • David Meier Sauer, of VA
  • June Veronica Shultz, of VA
  • Eric L. Skoog, of AZ
  • Anton Kurt Smith, of AK
  • Sean B. Stein, of UT
  • Elizabeth Charles Suvari, of RI
  • Laura V. Swartz, of CO
  • Angeline M. Theriault, of VA
  • Courtney L. Turner, of VA
  • Privath Um, of VA
  • Peggy Jeanne Walker, of VA
  • Rhonda J. Watson, of MD
  • Stephanie Turco Williams, of DC