Nominees: PN642 — 103rd Congress (1993-1994)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officer of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Paul Snow Carpenter, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • M. Eugene Aaron, of DE
  • Aruna S. G. Amirthanayagam, of NY

Department of Agriculture

Nominee

  • Richard T. Lively, of VA
  • Chad R. Russell, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Mark Armando Aguiar, of CT
  • Bonita S. Bissonette, of SD
  • Mary Elisabeth Brocking, of VA
  • Kent C. Brokenshire, of MD
  • Joseph Patrick Cassidy, of MA
  • Jacqueline Kay Dunphy, of ID
  • James Suydam Gibney, of CA
  • Amy Elizabeth Holman, of NY
  • Daniel Alan Hutchens, of FL
  • Glen Keiser, of CA
  • Ellen K. Kresen, of NJ
  • Patricia Anne Lacina, of CA
  • Karin L. Larson, of MN
  • Laura Anne Lochman, of IN
  • Lewis Alan Lukens, of VT
  • Doris Ruth McBryde, of SC
  • James Earle McCracken, of MD
  • Julie Rethmeier Moyes, of VA
  • William James Mozdzierz, of NY
  • Michael Chase Mullins, of NH
  • Nancy J. Nelson, of VA
  • George Thomas Novinger, of CA
  • Geoffrey Martin Odlum, of CT
  • Lynette Joyce Poulton, of CA
  • John Templeman Price, of TN
  • Earline Mason Reid, of CA
  • Maria Rudensky, of NY
  • Jeffrey Lincoln Samuelson, of IL
  • David P. Schensted, of WA
  • Kirsten A. Schulz, of CA
  • Bethany L. Schwartz, of VA
  • Eric William Stromayer, of VA
  • Laird D. Treiber, of OK
  • Matthew Douglas Wallack, of CA
  • Paul Douglas Yeskoo, of NJ
  • David J. Young, of MO
  • Michael Paul Zorick, of CA

United States Information Agency

Nominee

  • Judith L. Bryan, of TX
  • Martha Buckley, of PA
  • Brent Donald Byers, of VA
  • Mark Allan Canning, of WA
  • Jennifer Appleton Clark, of CA
  • Gordon Kennedy Duguid, of IL
  • Charles F. Hunter Jr., of CA
  • John Charles Law, of WV
  • Caryn E. Lindsay, of FL
  • Matthew Robert Lussenhop, of MN
  • Deborah Hunsley McGeehon, of AL
  • Christopher David McShane, of WA
  • Sarah Craddock Morrison, of LA
  • Margaret Catherine Moses, of GA
  • Tracy Kim Thiele, of OH
  • Melissa Clegg Tripp, of CA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Scott M. Anderson, of VA
  • Michael K. Bender, of VA
  • Timothy Todd Buch, of VA
  • Paul V. Bunnell, of VA
  • Kate Marie Byrnes, of FL
  • Dan L. Cadwell, of VA
  • Margot Carrington, of CA
  • Anne Sara Casper, of FL
  • Courtney J. Cerra, of VA
  • Charles Xavier Correia, of VA
  • Betsy A. Craun, of VA
  • Lincoln D. Dahl, of NV
  • Robert B. Efird, of VA
  • Patricia Espinoza Fernandez, of VA
  • Edna C. Foster, of VA
  • Saul Eduardo Gonzalez, of TX
  • Robert E. Gorelick, of MD
  • Richard M. Gunther, of VA
  • Margaret Hanson-Muse, of MD
  • John L. Helgerson, of VA
  • Kathleen Johanna Hill, of ND
  • Robert C. Howes, of MD
  • Brad Joseph Juneau, of LA
  • Michael A. Lally, of DC
  • David W. Larsen, of VA
  • Christine A. Leggett, of CA
  • Kevin W. Long, of VA
  • Duyane R. Norman III, of DC
  • Maureen Gay Nowak, of VA
  • Traci A. Parks, of TX
  • Gary D. Pate, of VA
  • Roy E. Peterson, of VA
  • Mark A. Post, of VA
  • Judy R. Reinke, of VA
  • Gerald Dixon Rothrock, of VA
  • Adele E. Ruppe, of MD
  • David E. Shields, of VA
  • Victoria L. Sloan, of FL
  • Heather Marie Smith, of ME
  • Carol M. Sparhawk, of VA
  • W. Brooke Stallsmith, of VA
  • Richard Steffens, of MD
  • Richard Morgan Wilbur, of NY
  • Elisabeth S. Wilton, of VA
  • Steve A. Yarbrough, of VA
  • Gloria J. Young, of OR
  • Robert A. Zimmerman, of NJ

Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • James G. Wallar, of VA