Nominees: PN467 — 104th Congress (1995-1996)All Information

The following-named Career Member of the Foreign Service for promotion into the Senior Foreign Service to the class stated, and for the appointment as Consular Officer and Secretary as indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor; and Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • John H. Wyss, of TX

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • David J. Murphy, of MA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Janice A. Corbett, of OH
  • Michael P. Keaveny, of CA
  • Gregory D. Loose, of CA
  • Rebecca L. Mann, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Donald G. Nay, of CO

Department of State

Nominee

  • Anne Marie Kremidas Aguilera, of NH
  • Jake Cosmos Aller, of WA
  • Melissa Buchanan Arkley, of TX
  • Barbara L. Armstrong, of GA
  • Brian David Bachman, of VA
  • Carolyn R. Bargeron, of MD
  • Mary Monica Barnicle, of IL
  • Erica J. Barks, of VA
  • Russell Alton Baum Jr., of CA
  • Keith Dermont Bennett, of WA
  • Donald Scott Boy, of MA
  • Jeremy Beckley Brenner, of CT
  • David Kerry Brown, of WA
  • Ravi S. Candadai, of WA
  • Lisa G. Conner, of CA
  • David Francis Cowhig Jr., of VA
  • Theodore J. Craig, of VA
  • Jeffrey R. Dafler, of OH
  • Jason Davis, of AK
  • Grant Christian Deyoe, of MD
  • Benjamin Beardsley Dille, of MN
  • James Edward Donegan, of NY
  • Elizabeth Ann Fritschle Duffy, of MO
  • Thomas M. Duffy, of CA
  • Liisa Ecola, of IL
  • Andrew S.E. Erickson, of CA
  • Sarah J. Eskandar, of TN
  • Oscar R. Estrada, of FL
  • Katherine E. Farrell, of IN
  • Tamara K. Fitzgerald, of CO
  • Recebba L. Gaghen, of MT
  • Kira Maria Glover, of CA
  • Ruth W. Godfrey, of FL
  • Steven Arthur Goodwin, of AZ
  • Elizabeth Perry Gourlay, of SC
  • Peter D. Haas, of IL
  • Matthew T. Harrington, of GA
  • Andrew B. Haviland, of IA
  • Margaret Deirdre Hawthorne, of IL
  • James William Herman, of WA
  • Lawrence Lee Hess, of WA
  • Debra Lendiewicz Hevia, of NY
  • Jack Hinden, of CA
  • Richard Holtzapple, of CA
  • Natalie Ann Johnson, of AZ
  • Marion Louise Johnston, of CA
  • Keith C. Jordan, of OH
  • Richard M. Kaminski, of NV
  • Anne Katsas, of MA
  • Jonathan Stuart Kessler, of TX
  • Pamela Francis Kiehl, of PA
  • Karin Margaret King, of OH
  • John C. Kmetz, of KS
  • Michael B. Koplovsky, of MA
  • Samuel David Kotis, of NY
  • Marnix Robert Andrew Koumans, of NH
  • Steven Herbert Kraft, of VA
  • Kamala Shirin Lakhdhir, of CT
  • John M. Lipinski, of PA
  • Gayle Waggoner Lopes, of NE
  • Donald Lu, of CA
  • Pamela J. Mansfield, of IL
  • Dubravka Ana Maric, of CT
  • William John Martin, of CA
  • Williams Swift Martin IV, of DC
  • John J. Meakem III, of NY
  • Carlos Medina, of NY
  • Alexander Jacob Meerovich, of PA
  • Mario Ernesto Merida, of CO
  • James P. Merz, of MD
  • Andrew Thomas Miller, of MI
  • Keith W. Mines, of CO
  • Gregg Morrow, of NH
  • Edward R. Munson, of UT
  • Joyce Winchel Namde, of CA
  • Robert S. Needham, of FL
  • Stacy R. Nichols, of TN
  • Joseph L. Novak, of PA
  • Stephen Patrick O'Dowd, of VA
  • Sandra Springer Oudkirk, of FL
  • Nedra A. Overall, of CA
  • Susan Page, of WA
  • Mark A. Patrick, of NM
  • Mary Catherine Phee, of DC
  • Brian Hawthorne Phipps, of FL
  • Theodore Stuart Pierce, of NY
  • Jeffrey D. Rathke, of PA
  • Whitney A. Reitz, of FL
  • Timothy P. Roche, of VA
  • Daniel A. Rochman, of NE
  • Daniel Edmund Ross, of TX
  • Nicole D. Rothstein, of CA
  • Kristina Luise Scott, of IA
  • Brian K. Self, of CA
  • Dorothy Camille Shea, of OR
  • Apar Singh Sidhu, of CA
  • John Christopher Stevens, of CA
  • Leilani Straw, of NY
  • Mona K. Sutphen, of TX
  • Landon R. Taylor, of VA
  • Alaina B. Teplitz, of MO
  • James Paul Theis, of SD
  • Michael David Thomas, of VA
  • Gregory Dean Thome, of WI
  • Susan Ashton Thornton, of TN
  • Leslie Meredith Tsou, of VA
  • Thomas L. Vajda, of TN
  • Chever Xena Voltmer, of TX
  • Eva Weigold-Hanson, of MN
  • Matthew Alan Weiller, of NY
  • Colwell Cullum Whitney, of DC
  • David C. Wolfe, of TX
  • Anthony C. Woods, of TX
  • Thomas K. Yadgerdi, of FL
  • Joseph M. Young, of PA
  • Marta Costanzo Youth, of NJ

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce and the United States Information Agency to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Vicki Adair, of WA
  • Stephen E. Alley, of DC
  • Victoria Alvarado, of CA
  • Travis E. Anderson, of VA
  • Patricia Olivares Attkisson, of VA
  • Courtney E. Austrian, of DC
  • Barbara S. Aycock, of DC
  • Douglas Michael Bell, of CA
  • Robert Gerald Bentley, of CA
  • Jerald S. Bosse, of VA
  • Bradley D. Bourland, of VA
  • Steven Frank Brault, of WA
  • Eric Scott Cohan, of VA
  • Luisa M. Colon, of VA
  • Patricia Ann Comella, of MD
  • Clayton F. Creamer, of MD
  • Thomas Edward Daley, of IL
  • Mark Kristen Draper, of WA
  • Jeanne M. Eble, of MD
  • Eric Alan Flohr, of MD
  • David William Franz, of IL
  • Justin Paul Freidman, of VA
  • Stacey L. Fulton, of VA
  • Susan Herthum Garrison, of FL
  • William Robert Gill Jr., of VA
  • Carolyn B. Glassman, of IL
  • David L. Gossack, of WA
  • Theresa Ann Grencik, of PA
  • Richard Spencer Daddow Hawkins, of NH
  • Catherine B. Janynka, Mariana Islands, of
  • Richard M. Johannsen, of AK
  • Arturo M. Johnson, of FL
  • Joanne Joria-Hooper, of SC
  • Natalie Joshi, of VA
  • Erica Jennifer Judge, of NY
  • Jacquelyn Janet Kalhammer, of VA
  • Kimberly Christine Kelly, of TX
  • Robert C. Kerr, of NY
  • Farnaz Khadem, of CA
  • Helen D. Lee, of VA
  • Nancy R. LeRoy, of DC
  • Gregory Paul Macris, of FL
  • Arthur H. Marquardt, of MI
  • Charles M. Martin, of VA
  • Joel Forest Maybury, of CA
  • Sean Ian McCormack, of ME
  • Heather D. McCullough, of AR
  • Julie A. Nickles, of FL
  • Patricia D. Norland, of DC
  • Elizabeth Anne Noseworthy, of DE
  • Barry Clifton Nutter, of VA
  • Wayne M. Ondiak, of VA
  • Patrick Raymond O'Reilly, of CT
  • Dale K. Parmer Jr., of VA
  • Kay Elizabeth Payne, of VA
  • Terence J. Quinn, of VA
  • Timothy Meade Richardson, of VA
  • Edwina Sagitto, of MO
  • Mark Andrew Shaheen, of MD
  • Ann G. Soraghan, of VA
  • Ronald L. Soriano, of CT
  • Karen K. Squires, of IL
  • Cynthia A. Stockman, of MD
  • James F. Sullivan, of FL
  • Wilfredo A. Torres, of VA
  • Horacio Antonio Ureta, of FL
  • Miguel Valls Jr., of VA
  • Javier C. Villarreal, of VA
  • Lesley Moore Vossen, of MD
  • Philip G. Wasielewski, of VA
  • Joel D. Wilkinson, of ID

Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Sean D. Murphy, of MD

The following-named individual for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective October 6, 1991: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of Aemrica, Class of Minister-Counselor:

Nominee

  • James J. Blystone, of VA