Nominees: PN703 — 104th Congress (1995-1996)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Henry Lee Barrett, of CA
  • Carol E. Carpenter-Yaman, of CA
  • John R. Morgan, of TN
  • Douglas Wylie Palmer, of WA
  • William R. Parish III, of CA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Peter H. Delp, of CA
  • Margaret Lorraine Dula, of CA
  • Tamera Ann Fillinger, of CA
  • Nancy J. Lawton, of VA
  • Michael E. Sarhan, of AR
  • Mary Edith Scovill, of VA
  • Dee Ann Smith, of VA
  • James E. Vermillion, of FL
  • Michael F. Walsh, of PA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Ellis Merrill Walker Estes, of CA
  • Alonzo Sibert, of DC

Agency for International Development

Nominee

  • Emmanuel Bruce-Attah, of TN
  • Joseph L. Dorsey, of TX
  • Steven Kenneth Dosh, of Mariana Islands, of
  • Marshall W. Henderson, of CA
  • Maryanne Hoirup-Bacolod, of CA
  • Edith I. Houston, of TX
  • Cynthia J. Judge, of OR
  • Ceophus Kennedy, of AL
  • Jeffrey Randall Lee, of VA
  • Raymond L. Lewman, of WA
  • Jennifer Notkin, of MA
  • Diane L. Rawl, of VA

Department of Agriculture

Nominee

  • David W. Cottrell, of FL

United States Information Agency

Nominee

  • Myungsoo Max Kwak, of MD

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Seneca Elizabeth Johnson, of ID
  • Lawrence J. Kay, of IA
  • W. Howie Muir, of CT

United States Information Agency

Nominee

  • Joseph A. Bookbinder, of NY
  • James Gregory Christiansen, of VA
  • Jennifer L. Denhard, of MD
  • Katherine Howard, of MI
  • Maura Margaret Keniston, of NY
  • Joseph Patrick Kruzich, of OR
  • Philip Thomas Reeker, of NY
  • Michael William Stanton, of VA
  • Rodney Matthew Thomas, of RI
  • Mark Toner, of PA
  • Dale Edward West, of TX
  • Katherine L. Wood, of VA
  • Juliet Wurr, of CA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Serge M. Aleksandrov, of MD
  • Lori H. Alvord, of WI
  • Charles S. Baxter, of VA
  • David A. Block, of VA
  • Chester Winston Bowie, of MD
  • Stephen Craig Bradley, of VA
  • Kip Andrew Brailey, of VA
  • Stephanie Lynn Britt, of VA
  • Marc R. Cardwell, of VA
  • Theodore D. Carlson, of VA
  • Stacey T. Costley, of MD
  • Jonathan S. Dalby, of VA
  • Dollie N. Davis, of MD
  • Helen Davis-Delaney, of MD
  • Claudia N. Deverall, of VA
  • Paul R. Feldtmose, of MD
  • Kerry L. Gafney, of VA
  • Marc T. Galkin, of VA
  • Felix Gonzalez, of VA
  • Damian Thomas Gullo, of VA
  • Bruce R. Harris Jr., of VA
  • Ange Belle Hassinger, of DC
  • Margaret H. Henoch, of DC
  • Robert Douglas Jenkins, of VA
  • Richard Hill Johnson, of VA
  • Keith Patrick Kelly, of MI
  • David P. Lawlor, of VA
  • Steven Jon Levan, of VA
  • Kevin G. Lew, of VA
  • Alan Long, of VA
  • Sharon Ann Lundahl, of VA
  • Dean Peterson, of SD
  • Michael H. Ramsey, of VA
  • E. Elizabeth Sallies, of DC
  • Linda M. Sipprelle, of VA
  • Rodney D. Smith, of VA
  • Harry L. Tyner, of VA