Nominees: PN1049 — 105th Congress (1997-1998)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Michael Farbman, of VA
  • John Richard Taber, of AK

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Jeffrey D. Bell, of NV
  • Herbert B. Smith Jr., of DE

Department of State

Nominee

  • Alberta G.J. Mayberry, of OK
  • Geraldine H. O'Brien, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Julie M. Allaire-MacDonald, of NH
  • Carrie V. Dailey, of IL
  • Celestina M. Dooley-Jones, of SD
  • Richard Labrot Edwards, of OR
  • William King Elderbaum, of FL
  • W. James Gohary, of TX
  • Gardenia M. Henley, of NC
  • Carolyn Nivens Hughes, of NC
  • Marie Carell Laurent, of FL
  • Peter A. Malnak, of FL
  • Allan A. McKenna, of TX
  • Michele A. Moloney-Kitts, of WY
  • Gregory Edwin Vincent Picur, of FL

Department of State

Nominee

  • Lynne G. Platt, of CT

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • John Lowell Armstrong, of MN
  • Charlie H. Ashley III, of TX
  • David Mark Birdsey, of NJ
  • David Noel Brizzee, of ID
  • David Burger, of VA
  • Jillian Leslie Burns, of NV
  • Daniel Lee Chase, of VA
  • Kay Crawford, of IL
  • Joel Ehrendreich, of WI
  • Silvia Eiriz, of NY
  • Thomas R. Favret, of PA
  • Alice K. Fugate, of TX
  • Timothy Michael Hanway, of CA
  • Bonita G. Harris, of TX
  • Patrick Michael Heffernan, of NH
  • Linda R. Hoover, of IN
  • Tina S. Kaidanow, of NY
  • Thomas Alexander Kelsey, of FL
  • Jessica E. Lapenn, of NY
  • Markk W. Libby, of CT
  • John David Lippeatt, of CA
  • Rebekah J. Lynn, of CA
  • Karin L. Melka, of CA
  • Phillip Roderick Nelson, of VA
  • Elisha Edward Nyman, of WA
  • Timothy Joel Pounds, of FL
  • Joel Richard Reifman, of TX
  • David W. Renz, of VA
  • Robert Kenneth Scott, of MD
  • Elizabeth Anne Sharrier, of VA
  • Eric Allan Shimp, of IA
  • Nan Forsyth Stewart, of OR
  • Dean Richard Thompson, of MD
  • Philip Alan Thompson, of AR
  • Lynne M. Tracy, of WA
  • Kurt Frederick van der Walde, of VA
  • Thomas J. Walsh, of VA
  • Harold G. Woodley, of VA

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of Commerce and the Department of State to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Karin L. Baldwin, of VA
  • William Quinn Beardslee, of CO
  • Todd M. Bluhm, of VA
  • Michele A. Bradford, of MD
  • Edward Bennett Lloyd Burkhalter, of VA
  • Claudia Maria Coleman, of TX
  • Thomas P. Dineen, of VA
  • Gerald A. Donovan, of DE
  • Daniel Wright Emory, of VA
  • Laurie A. Farris, of VA
  • Daniel L. Foote, of CA
  • Andrea Franca Gastaldo, of TX
  • Catherine S. Gill, of VA
  • Richard L. Greene, of NY
  • Deirdre Victoria Groll, of MD
  • Gayle J. S. Hallman, of VA
  • Michael J. Hazel, of WA
  • Brian George Heath, of NJ
  • Richard Charles Hegger, of MT
  • Jerry W. Hill, of VA
  • Virginia Meade Bedell Hotchner, of VA
  • Matthew G. Johnson, of CA
  • Deena Johnsonbaugh, of WA
  • Jon C. Karber, of VA
  • Luke Kay, of MI
  • Mary Margaret Knudson, of CO
  • Douglas Kremer, of NY
  • Jennifer Lee Langston, of CA
  • Ingrid D. Larson, of MD
  • Dennis H. Leighton, of WA
  • Denis Mark Mandich, of VA
  • Brian M. Markley, of VA
  • Joe C. Mayes III, of VA
  • David R. McCawley, of CA
  • Meredith C. McEvoy, of MN
  • Angela M. Miner, of VA
  • Tess Annette Moore, of TX
  • Leigh Anne Mugishima-Bushery, of VA
  • Matthew D. Murray, of MD
  • Robert Steven Neus, of NJ
  • Scott McConnin Oudkirk, of VA
  • Richard W. Pabst, of VA
  • Jacqueline K. Payne, of VA
  • Brian W. Pepper, of VA
  • Krista A. Peterson, of NM
  • Usha Pitts, of DC
  • Arthur J. Pyrak, of VA
  • Scott Remington, of AZ
  • Jeffrey James Robertson, of CA
  • Jeffrey Robert Rosenberg, of VA
  • Maureen Shaheen, of VA
  • Matthew L. Shields, of VA
  • Nancy L. Smith, of VA
  • Theresa A. Renner Smith, of MD
  • Richard William Snelsire, of TX
  • Stephen William Thompson, of OR
  • Solinuu P. Topalian, of VA
  • Walter Randall Townsend, of TX
  • Nancy W. Van Speybroeck, of CA
  • Ruby P. Vinal, of VA
  • Lian von Wantoch, of CA

The following-named Career Members of the Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated, effective December 24, 1995: Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister-Counselor:

Nominee

  • Judyt Landstein Mandel, of DC
  • Mary C. Pendleton, of VA