Nominees: PN1409 — 105th Congress (1997-1998)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes states, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Judy R. Ebner, of VA

United States Information Agency

Nominee

  • Michael L. Mitchell, of TX
  • George Skarpentzos, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Anna Maria F. Adamo, of FL
  • Douglas M. Bell, of CA
  • Robert Gerald Bentley, of CA
  • Lisa Brodey, of WA
  • Robert George Burgess, of IL
  • Ronald N. Capps, of FL
  • Eric Scott Cohan, of VA
  • Patricia Ann Egan Comella, of MD
  • Mark Kristen Draper, of WA
  • Eric Alan Flohr, of MD
  • Justin Paul Friedman, of VA
  • William Robert Gill Jr., of VA
  • David Robert Greenberg, of NJ
  • Theresa Ann Grencik, of PA
  • Warren D. Hadley, of MO
  • Richard S.D. Hawkins, of NH
  • Andrew Cochrane Hoye, of CA
  • Kimberly Christine Kelly, of TX
  • Gregory Paul Macris, of FL
  • Karen E. Martin, of WA
  • Joel Forest Maybury, of CA
  • Sean Ian McCormack, of ME
  • Heather D. McCullough, of AR
  • Benjamin Ward Moeling, of CT
  • Robert J. Molina, of CA
  • Christopher Mondini, of CA
  • Elizabeth Anne Noseworthy, of DE
  • Timothy Meade Richardson, of VA
  • Mark Andrew Shaheen, of MD
  • William Davies Sohier III, of MA
  • James Harlan Thiede, of CA
  • Horacio Antonio Ureta, of FL
  • John P. Whalen, of MA

United States Information Agency

Nominee

  • Vicki Adair, of WA
  • Linda L. Erickson, of FL
  • Catherine Blowers Jazynka, of FL
  • Robert C. Kerr, of NY
  • Delores Minerva Mortimer, of MI
  • Julie A. Nickles, of FL
  • Patricia D. Norland, of DC
  • Jane S. Ross, of DC

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of Commerce and the Department of State and the United States Information Agency to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Arnaldo Arbesu Jr., of FL
  • Michele Back, of MN
  • Jennifer L Bachus, of KS
  • David F. Banks, of VA
  • Kathy Ann Bentley, of TN
  • Heide M. Bronke, of TX
  • Lee Rust Brown, of UT
  • John A. Carini, of CA
  • Robet Madison Conoley, of OR
  • Robert E. Copley, of CO
  • Candace S. Crews, of AK
  • Jesse Starr Curtis, of AZ
  • Richard Randall Custin, of MI
  • Alexander N. Daniels, of IL
  • Jessica Lee Davies, of CA
  • Mara Angela Del Principe, of VA
  • Jefferson Kennedy Dubel, of FL
  • Adrienne Marie Galanek, of NY
  • Maureen Glazier, of CA
  • John Michael Francis Grondelski, of NJ
  • Thomas J. Grubisha, of PA
  • Jennifer A. Harhigh, of PA
  • Edward P. Heartney, of CA
  • Aaron M. Hellman, of CA
  • Patricia Lynn Hoffman, of PA
  • Robin Holzhauer, of WI
  • Paul J. Houge, of DC
  • Kurt J. Hoyer, of CA
  • Nancy L. Israel, of VA
  • Frederick L. Jones II, of CA
  • Kevin Kabumoto, of IL
  • Lisbeth Keefe, of OH
  • Roger Kenna, of VT
  • Paul J. Kullman, of VA
  • Jason N. Lawrence, of CA
  • Thomas Eric Lersten, of VA
  • Alain Y. Letort, of DC
  • Heather Christine Lippitt, of IL
  • Thomas P. McAnally, of CO
  • Henry Martin McDowell IV, of AK
  • Kevin David McGlothlin, of FL
  • Patricia A. Melvin, of VA
  • Josef E. Merrill, of CA
  • Ireneo Tan Miquiabas III, of OH
  • Veronica Carolyn Mobley, of VA
  • Erin Strother Murray, of IN
  • Heidi Nebel, of VA
  • Brian Neubert, of DC
  • Alain G. Norman, of MD
  • Maria de Guadalupe Olson, of IL
  • Mariela Calderon Orozco, of VA
  • Stephanie K. Ostrowski, of VA
  • Benjamin Ralph Ousley, of NC
  • Lawrence James Petroni, of NY
  • Paul Evans Poletes, of SD
  • Elizabeth Caruso Power, of MD
  • Alan S. Purcell, of KY
  • Colleen Ann Quinn, of DC
  • Jeffrey Kimball Reneau II, of NH
  • Arlissa Merritt Reynolds, of AZ
  • John Carter Robertson, of TX
  • Mary Katherine Robinson, of VA
  • Russell C. Rosedale, of VA
  • Matthew P. Roth, of KS
  • Vicki Rundquist, of VA
  • James L. Russo, of VA
  • Jeffrey Albert Salaiz, of TX
  • Joseph E. Salazar, of TX
  • Stuart L. Schaag, of FL
  • Mark Henry Schwendler, of VA
  • Dannette K. Seward, of WY
  • Aaron Hess Sherinian, of CA
  • Susan Marie Shultz, of FL
  • Mary Pauline Stickles, of MD
  • Jennifer Dorsey Sublett, of MO
  • Marc Tejtel, of VA
  • James W. Terbush, of CO
  • Christina Louise Tomlinson, of VA
  • Lynn F. Tressler, of NY
  • Michael Turner, of NY
  • Pamela R. Ward, of OR
  • Stephen Spencer Wheeler, of CA
  • Mark J. Wildermuth, of AZ
  • Aleisha Woodward, of WA

Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Treasury

Nominee

  • Robert S. Dohner, of DC

Department of State

Nominee

  • Allen S. Weiner, of DC