Nominees: PN728-1 — 105th Congress (1997-1998)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officer of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Richard B. Howard, of CA

United States Information Agency

Nominee

  • Robert James Bigart Jr., of NY
  • Sue K. Brown, of TX
  • Cathy Taylor Chikes, of VA
  • Renate Zimmermann Coleshill, of FL
  • James R. Cunningham, of VA
  • Thomas E. Fachetti, of PA
  • Linda Gray Martins, of VA
  • Nikita Grigorovich-Barsky, of MD
  • Susan M. Hewitt, of VA
  • John D. Lavelle Jr., of VA
  • Jo Ann Quinton-Samuels, of FL
  • Vincent P. Raimondi, of NY
  • Raymond E. Simmerson, of MD
  • Robert D. Smoot, of FL
  • Carol J. Urban, of DC
  • Patricia L. Waller, of CA

For appointment as Foreign Service Officer of Class Two, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Carey N. Gordon, of FL
  • Cecil Duncan McFarland, of KY
  • Stephen Huxley Smith, of NH

United States Information Agency

Nominee

  • Ergibe A. Boyd, of MD
  • Timothy James Dodman, of NE
  • Samuel G. Durrett, of VA
  • Stanley E. Gibson, of OH
  • Paul Lawrence Good, of CA
  • Gayle Carter Hamilton, of TX
  • Betty Diane Jenkins, of VA
  • Gerald K. Kandel, of NV
  • Mary A. McCarter-Sheehan, of KS
  • Margaret C. Ososky, of DC
  • Deloris D. Smith, of MD
  • Michele Isa Sprechman, of NY

For appointment as Foreign Service Officer of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Timothy H. Anderson, of VA
  • John A. Beed, of MD
  • Peter R. Hubbard, of CA
  • George R. Jiron Jr., of NM
  • Cynthia Diane Pruett, of TX
  • Glenn Roy Rogers, of TX
  • David P. Young, of VA

United States Information Agency

Nominee

  • Miriam W. Adofo, of MD
  • Sandra L. Davis, of MD
  • Barbara J. DeJournette, of NC
  • Lonnie Kelley Jr., of TX
  • Diane M. Lacroix, of NH
  • Barbara L. McCarthy, of VA

Department of State

Nominee

  • Rhonda J. Watson, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Joseph M. Carroll, of DC
  • David N. Kiefner, of PA

Department of State

Nominee

  • Stephen C. Anderson, of MO
  • Alina Arias-Miller, of IN
  • Robert Lloyd Batchelder, of CO
  • Robert Stephen Beecroft, of CA
  • Drew Gardner Blakeney, of TX
  • Richard C. Boly, of WA
  • Katherine Ann Brucker, of CA
  • Marilyn Joan Bruno, of FL
  • Sally A. Cochran, of FL
  • Christina Dougherty, of VA
  • Patrick Michael Dunn, of FL
  • Samuel Dickson Dykema, of WI
  • Ruta D. Elvikis, of TX
  • Lisa B. Gregory, of PA
  • Kathleen M. Hamann, of WA
  • Jeffrey J. Hawkins, of CA
  • Lisa Ann Henderson Harms, of PA
  • John Robert Higi, of FL
  • Robyn A. Hooker, of FL
  • Raymond Eric Hotz, of KY
  • James J. Hunter, of NJ
  • Mary B. Johnson, of IN
  • Wendy Meroe Johnson, of CA
  • Lisa S Kierans, of NJ
  • Douglas A. Koneff, of FL
  • Evan A. Kopp, of CA
  • Kimberly Constance Krhounek, of NE
  • Daniel J. Kritenbrink, of VA
  • Timothy P. Lattimer, of CA
  • Susan M. Lauer, of FL
  • Jessica Sue Levine, of MA
  • Alexis F. Ludwig, of CA
  • Nicholas Jordan Manring, of WA
  • Paul Overton Mayer, of KS
  • James A. McNaught, of FL
  • Stephen Howard Miller, of MD
  • Margaret Gran Mitchell, of MD
  • James D. Mullinax, of WA
  • Nels Peter Nordquist, of MT
  • Mark Brendan O'Connor, of FL
  • Stuart Everett Patt, of CA
  • Beth A. Payne, of VA
  • Joan A. Polaschik, of VA
  • Ashley R. Profaizer, of TX
  • John Robert Rodgers, of VA
  • Paul F. Schultz III, of VA
  • Donald Mark Sheehan, of VA
  • Roger A. Skavdahl, of TX
  • Philip John Skotte, of NY
  • Anton Kurt Smith, of AR
  • Willard Tenney Smith, of TX
  • Sean B. Stein, of UT
  • Lesslie C. Viguerie, of VA
  • Peggy Jeanne Walker, of AZ
  • Benjamin Weber, of NJ
  • Kenneth M. Wetzel, of VA
  • Stephanie Turco Williams, of TX
  • Margaret G. Woodburn, of MN
  • Barbara Ann Bootes Yoder, of FL

United States Information Agency

Nominee

  • Elizabeth A. Cemal, of VA

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of Commerce and the Department of State to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Robert Leslie Barco, of VA
  • Jennifer Barlament, of VA
  • Robert H. Bates, of VA
  • Michael Richard Belanger, of MD
  • Ralph W. Bild, of VA
  • Timothy Hayes Bouchard, of VA
  • Nancy E. Bone, of VA
  • Mary Susan Bracken, of VA
  • Mark B. Burnett, of CA
  • Gerard Cheyne, of CT
  • Karen Kyung Won Choe, of NY
  • Lynn M. Clemons, of VA
  • Kent E. Clizbe, of VA
  • Michael A. Collier, of MD
  • Timothy Edward Corcoran, of VA
  • Glenn A. Corn, of VA
  • Whitney Anthony Coulon III, of VA
  • Erin James Coyle, of VA
  • Allen Bruce Craft, of MD
  • Daniel T. Crocker, of NC
  • Anne Elizabeth Davis, of GA
  • Shirley Nelson Dean, of VA
  • Christopher James Del Corso, of NY
  • Lilburn S. Deskins III, of MO
  • Joseph Marcus DeTrani, of VA
  • Stewart Travis Devine, of FL
  • Peter M. Dillon, of MD
  • Mark Duane Dudley, of VA
  • Elizabeth A. Duncan, of IL
  • Ellen M. Dunlap, of FL
  • Ian Fallowfield Dunn, of VA
  • Edith D. Early, of VA
  • Cynthia C. Echeverria, of IL
  • David Abraham El-Hinn, of CA
  • G. Michael Epperson, of MD
  • Elizabeth A. Fernandez, of VA
  • Romulo Andres Gallegos, of IL
  • James Garry, of DC
  • Heather Gifford, of DC
  • Jaime A. Gonzalez, of VA
  • Alison E. Graves, of VA
  • Harriet Ann Halbert, of VA
  • Donovan John Hall, of VA
  • Ruth I. Hammel, of OH
  • Robert W. Henry, of VA
  • Ellen Mackey Hoffman, of VA
  • Dereck J. Hogan, of NJ
  • Mimi M. Huang, of MI
  • Gregory H. Jesseman, of VA
  • Anthony L. Johnson, of VA
  • Jocelyn Hernried Johnston, of MD
  • Laurel M. Kalnoky, of VA
  • Margaret Lynn Kane, of OH
  • Laura Vaughn Kirk, of VA
  • Tan Van Le, of MD
  • Gabrielle T. Legeay, of VA
  • Mark Edward Lewis, of VA
  • Marc Daniel Liebermann, of MD
  • Marvin Suttles Massey III, of VA
  • Douglas John Mathews, of VA
  • Michael H. Mattei, of VA
  • Timothy John McCullough, of VA
  • Christopher Andrew McElvein, of VA
  • Victor Manuel Mendez, of VA
  • Andrew Benjamin Mitchell, of TX
  • Trevor W. Monroe, of VA
  • Stephen B. Munn, of AL
  • Brian Patrick Murphy, of VA
  • Philip T. Nemec, of WA
  • Paul Francis Crocker Nevin, of FL
  • Stephen P. Newhouse, of CA
  • Denise E. Nixon, of VA
  • Mai-Thao T. Nguyen, of TX
  • Lawrence E. O'Connell, of VA
  • Elizabeth Anne O'Connor, of VA
  • Michael T. Oswald, of CT
  • Kathleen G. Owen, of VA
  • Todd Harold Pavela Jr., of VA
  • Richard T. Pelletier, of MD
  • David M. Rabette, of VA
  • Deborah L. Reynolds, of VA
  • Phillip C. Reynolds, of VA
  • Sara Darroch Robertson, of VA
  • Wylma Christina Samaranayke Robinson, of VA
  • Elbert George Ross, of TX
  • Frances S. Ross, of VA
  • James P. Sanchez, of VA
  • Stelianos George Scarlis, of VA
  • Jonathan Andrew Schools, of TX
  • Nicholas E. T. Siegel, of CT
  • Howard Solomon, of KS
  • Anne R. Sorensen, of NY
  • Susan Scopetski Snyder, of VA
  • Dana Edward Sotherlund, of VA
  • Michael Christopher Speckhard, of VA
  • Bonnie Phillips Sperow, of VA
  • David T. Stadelmyer, of VA
  • William M. Susong, of VA
  • Mary G. Thompson, of VA
  • Melanie F. Ting, of VA
  • Alexander Tounger, of VA
  • W. Jean Watkins, of FL
  • Sonya Anjali Engstrom Watts, of IA
  • Richard Marc Weiss, of VA
  • Steven J. Whitaker, of FL
  • Austin Roger Wiehe, of VA
  • Shelly Montgomery Williams, of DC
  • Eric Marshall Wong, of CA
  • Robert P. Woods, of VA

For appointment as Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America, effective July 12, 1994:

Nominee

  • Susan Ziadeh, of WA

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective October 16, 1994: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Kenneth Alan Duncan, of CT

The following-named Career Member of the Foreign Service of the Department of State for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated, effective November 28, 1993: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Richard T. Miller, of TX