Nominees: PN421 — 106th Congress (1999-2000)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the classes stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officers and Secretariesin the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Susan Herthum Garrison, of FL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Two, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Beryl C. Blecher, of FL
  • David L. Gossack, of WA
  • Joseph B. Kaesshaefer, of FL
  • Amer M. Kayani, of CA
  • Ronald L. Soriano, of CT

Department of State

Nominee

  • Paul A. Folmsbee, of TX

United States Information Agency

Nominee

  • Edward J. Kulakowski, of VA
  • Conrad William Turner, of DC

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Agriculture

Nominee

  • Martin G. Patterson, of VA

Department of Commerce

Nominee

  • Stephen E. Alley, of TN
  • Robert D. Bannerman, of FL
  • Joel N. Fischl, of NH
  • Gwen B. Lyle, of TX
  • Michael L. McGee, of TN

United States Information Agency

Nominee

  • Mary K. Oliver, of AR
  • John Robert Post, of WA
  • Jo Ann Elaine Scandola, of DC

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officers andSecretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Helen D. Lee, of VA
  • Karen S. Pilmanis, of CO
  • Harry L. Tyner, of VA

Department of State

Nominee

  • Mary Emma Arnold, of VA
  • Joseph Alexander Boston III, of MD
  • Paul David Burkhead, of NY
  • Bart David Cobbs, of CA
  • Michele Onkako Connell, of OH
  • Julie David Fisher, of CA
  • Ellen Jacqueline Germain, of NY
  • Todd C. Holmstrom, of MI
  • William M. Howe, of AK
  • Bryan David Hunt, of VA
  • Sandra Jean Ingram, of OH
  • Henry Victor Jardine, of VA
  • David Allan Katz, of CA
  • James L. Loi, of CT
  • Valerie Lynn, of CO
  • Manuel P. Micaller Jr., of CA
  • Katherine Elizabeth Monahan, of CA
  • Mark D. Moody, of MO
  • Geoffrey Peter Nyhart, of FL
  • Daniel W. Peters, of IL
  • Christopher Todd Robinson, of PA
  • Lori A. Shoemaker, of TN
  • Michele Marie Siders, of CA
  • Shawn Kristen Thorne, of TX
  • Michael Carl Trulson, of CA
  • Graham L. Webster, of FL
  • Bruce C. Wilson, of CA
  • David Jonathan Wolff, of FL

United States Information Agency

Nominee

  • Collette M. Christian, of OR
  • Carolyn B. Glassman, of NV
  • Maureen Matter Howard, of WA
  • Patricia Kozlik Kabra, of CA
  • Maryann McKay, of CA
  • Jean T. Olson, of FL
  • Laura Bain Pramuk, of CO
  • Ann M. Roubachewsky, of MD
  • Edwina Sagitto, of MO

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of Commerce and State to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Martin J. Aversa, of VA
  • Todd B. Avery, of FL
  • Joseph R. Babb, of CA
  • Rebecca M. Balogh, of VA
  • Anthony Thomas Beaver, of OH
  • Megan Beecham, of MD
  • Louis Lawrence Bono, of NY
  • Kirsten Ailsa Leslie Brooks, of FL
  • Charles R. Broom, of VA
  • Emily Bruno, of PA
  • Michelle A. Burton, of ND
  • Robin Busse, of VA
  • Sigrid Nelson Calandra, of VA
  • MatthewVictor Cassetta, of VA
  • Steven M. Corless, of WA
  • Wendy Grace Crook, of OR
  • Philip Martin Cummings, of CA
  • Rick A. DeLambert, of CA
  • Gene J. Del Bianco, of MA
  • Steven E. De Vore, of IL
  • Jason Anthony Donovan, of TX
  • William Erskine Duff III, of VA
  • Robert Nichols Farquhar Jr., of OR
  • Terrence Robert Flynn, of MN
  • Dana Janet Francis, of MA
  • Dan O. Fulwiler, of WA
  • Matthew E. Goshko, of MD
  • Brian Edward Greaney, of NH
  • Sara White Hamilton, of MD
  • Daniel Ordway Hastings, of CA
  • Robert A. Hein, of VA
  • Melissa Preston Horwitz, of NY
  • Dae B. Kim, of CA
  • Gene L. Kline, of VA
  • Gary Konop, of PA
  • Judy Haiguang Kuo, of CA
  • Wendy Renee Lauritzen, of VA
  • Harvey W. Lawhorne, of VA
  • Andrea Michelle Lewis, of FL
  • Jeffrey P. Lodinsky, of NY
  • Jennifer L. Lukas, of VA
  • John H. McCormick, of MD
  • Patrick T. McNeil, of IL
  • Sandra D. Mied, of VA
  • Michelle Berget Mills, of VA
  • David George Mosby, of IL
  • Andrew Huang Nissen, of VA
  • Lawrence D. Owen, of MI
  • Nicholas Papp III, of FL
  • Joseph Anthony Parente, of NV
  • Bradley Scott Parker, of CA
  • Roy Albert Perrin III, of LA
  • Marco Glen Prouty, of WA
  • Bhaskar Kolipakkam Rajah, of IL
  • Erica Renew, of TX
  • Benjamin A. Rockwell, of IL
  • Kenneth T. Rogers, of DC
  • Susanne C. Rose, of DC
  • Elisabeth M. Rosenstock, of NY
  • Jose K. Santacana, of MA
  • Gregory P. Segas, of VA
  • Philip Franz D. Seitz, of VA
  • Denise Shipman, of PA
  • Alison Moira Shorter-Lawrence, of VA
  • Daniel E. Slaven, of AZ
  • Edith Arlene Spruill, of NY
  • Rhett D. Taylor, of TX
  • Anne Marie Thomas, of VA
  • Stacy R. Townsley, of VA
  • Michael T. Troje, of FL
  • Marko G. Velikonja, of WA
  • Jerome B. Weinfield Jr., of MD
  • Edward A. White, of GA
  • Yvetta J. Woodbury, of VA
  • Richard Tsutomu Yoneoka, of NY