Nominees: PN2231 — 107th Congress (2001-2002)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the class stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Jon Christopher Karber, of AZ
  • Salvatore Piazza, of AZ

Department of Commerce

Nominee

  • Gregory M. Wong, of HI

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Angela Price Aggeler, of DC
  • Lori Ellen Balbi, of OR
  • Katia Jane Bennett, of IA
  • Caitlin Dorothy Bergin, of NH
  • John Daniel Boyll, of TX
  • Carleton Myles Bulkin, of CA
  • DeAngela Burns-Wallace, of NJ
  • Mark Joseph Cassayre, of CA
  • Marc Douglas Dillard, of CA
  • Paul Michael Fermoile, of NY
  • Sumona Guha, of MD
  • Joseph Alexander Hamilton, of NJ
  • James Robert Heller, of VA
  • Matthew G. Johnson, of CA
  • Deanna Gentry Kim, of FL
  • Robert David Lee, of MD
  • William Glover Lehmberg, of CA
  • Ryan Courtney Leong, of CA
  • Christopher S. Machin, of MD
  • Maria Katrina Meyler, of NJ
  • Lisa Danielle Miller, of CA
  • Ramon A. Negron, of PR
  • Clarisa Perez-Armendariz, of CO
  • Amy Sue Radetsky, of KS
  • Demetria Candace Scott, of VA
  • Thomas B. Selinger, of FL
  • Jeffrey Crawford Vick, of TX
  • Mark Alan Wells, of VA

The following-named Members of the Foreign Service of the Departments of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Terry A. Alston, of SC
  • Bridget Alway, of ID
  • Dannielle R. Andrews, of CA
  • Darian Lawrence Arky, of NV
  • Elizabeth McGee Bailey, of TX
  • Nolan E. Barkhouse, of TX
  • Heidi-Hakone L. Barrachina, of VA
  • John Frederick Bender, of VA
  • Gregory K. Bertin, of VA
  • John E. Brigham, of VA
  • Rachel L. Cooke, of VT
  • C. Amanda Cranmer, of PA
  • David Jude Cummings, of CO
  • Richard Christopher Whiting Davy, of TX
  • Patricia De La Sota, of TX
  • Melisa Marie Doherty, of DC
  • William Reb Dowers, of FL
  • Abigail L. Dressel, of CT
  • Steven M. Dyokas, of IL
  • Kenneth J. Egan, of VA
  • Patricia Ellis, of PA
  • Barbara I. Ensslin, of FL
  • Lisa L. Ficek, of SD
  • David B. Foley, of CA
  • Anne Marie Gates, of VA
  • Sharon Elizabeth Gordon, of CA
  • Michael Andrew Graham, of MO
  • Kathleen K. Grandy, of ID
  • Kristen Karol Grauer, of MI
  • Michael Thomas Greer, of NY
  • Nicholas Cassell Griffith III, of AR
  • Georgia J. Grube, of VA
  • Mary K. Gunn, of CA
  • Maureen Haggard, of WA
  • Juliana Hamilton-Hodges, of TX
  • Sarah Elizabeth Hankins, of NC
  • Stacie Renee Hankins, of NC
  • Marlin John Hardinger, of WI
  • Kimberly Dana Harrington, of NJ
  • Roynda E. Hartsfield-Nack, of VA
  • Lindsay N. Henderson, of OR
  • Natasha M. Henderson, of PA
  • David Anthony Henry, of RI
  • Thomas Richard Hines, of MN
  • Dovie Holland, of GA
  • Neil W. Hop, of OR
  • Laura Phipps Hruby, of DC
  • Amanda L. Johnson, of MT
  • Denise Lynnette Knapp, of TX
  • Thaddeus L. Kontek, of VA
  • Lale Kuyumcu, of DC
  • George Edward Learned, of CO
  • Cherie J. Lenzen, of IL
  • John A. Lewandowski, of MO
  • Anne Linnee, of MN
  • Timothy Edward Liston, of VA
  • Chris J. Long, of VA
  • R. Bryan Marcus, of AL
  • Francisco Martinez Jr., of VA
  • Kirk E. McClain, of VA
  • Mark G. McGovern, of NJ
  • Brian Gerald McInerney, of IN
  • Lee McManis, of CA
  • Suzanne McPartland, of NY
  • Geneve Eliza Menscher, of NJ
  • Kenneth Lee Meyer, of OH
  • Deborah A. Miller, of MN
  • Allison Margaret Monz, of CA
  • Judy S. Moore, of TX
  • Mary Clare Moore, of VA
  • John Paul Moppert, of FL
  • Charles H. Morrill, of NH
  • Langdon G. Morrison, of FL
  • Christopher M. Newton, of CA
  • Valerie C. O'Brien, of VA
  • Joseph James O'Connor-FitzGerald, of WA
  • Myrna M. Ortiz Kerr, of NY
  • Nicole Ireland Otallah, of VA
  • Amy Mudd Patel, of MO
  • Kimberly Joy Penland, of FL
  • Chad Saylor Peterson, of WA
  • Suzanne K. Philion, of NH
  • Quinn N. Plant, of WA
  • John Anthony Regan, of PA
  • Steven M. Rider, of SD
  • Isabel E. Rioja-Scott, of AZ
  • Michael Roman Rousek, of OH
  • Adam Willard Scarlatelli, of NJ
  • Aaron Michael Schwoebel, of TX
  • Nicole E. Specians, of IL
  • Tanya K. Spencer, of TX
  • Mark Andrew Stephens, of MD
  • Kristin M. Stewart, of CO
  • Guy T. Strandemo, of MN
  • Cody Corinne Taylor, of CA
  • Timothy Shawn Timmons, of WA
  • Aaron D. Trimble, of VA
  • Edward L. Waters, of NV
  • Gregg D. Wenzel, of VA
  • Catherine J. Westley, of IL
  • Antje Weygandt, of VA
  • Sheron D. Williams, of MD
  • LaGrange Worthington, of VA
  • Christopher Thomas Zimmer, of IL
  • Earl Jay Zimmerman, of FL

Department of Commerce

Nominee

  • Christopher T. Cloutier, of DC
  • Mary Aileen Crowe, of NH
  • Cheryl Dukelow, of WA
  • Helen L. Peterson, of CA
  • Mark Russell, of CA

The following-named Career Members of the Foreign Service for promotion into the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Department of State

Nominee

  • Earl A. Ferguson, of IN

Career Members of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Minister Counselor:

Nominee

  • John E. Lange, of NY

Department of Agriculture

Nominee

  • Peter Fernandez, of NY