Nominees: PN1377 — 108th Congress (2003-2004)All Information

The following-named persons of the agencies indicated for appointment as Foreign Service Officers of the class stated, and also for the other appointments indicated herewith: For appointment as Foreign Service Officers of Class One, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Paul Belmont, of VA
  • Dianne Graham, of VA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Agency for International Development

Nominee

  • Maribess Armstrong, of TX
  • Mark D. Ellis, of LA
  • Abdoulaye Gueye, of TX
  • Jerry L. Hintz, of CO
  • Sunil R. Kadam, of MD
  • Raul J. Raymundo, of FL

Department of State

Nominee

  • Ronald D. Acuff, of FL
  • Desiree A. Baron, of FL
  • Edward Brereton Bestic, of DC
  • Mark Joseph Biedlingmaier, of FL
  • Scott Allan Brandon, of NJ
  • Joyce Ann Brooks, of NY
  • Dana M. Brown, of CA
  • Carole J. Butler, of FL
  • Matthew Victor Cassetta, of VA
  • Elizabeth Overton Colton, of VA
  • Matthew A. Cottrell, of WA
  • Eric G. Falls, of VA
  • Daniel J. Fennell II, of PA
  • Terrence Robert Flynn, of MN
  • Elise Jean Fox, of CA
  • Daniel Hanan Gershator, of CA
  • Juliet S. Gole, of FL
  • Brian M. Grimm, of PA
  • Tracy L. Hailey-Georgieva, of FL
  • Tracy Hiser Harding, of TX
  • Clifford D. Heinzer, of NJ
  • Andrew R. Herrup, of DC
  • Jenifer Joyce, of NY
  • Crystal Terry Kaplan, of VA
  • Dean Marshall Kaplan, of VA
  • Lisa Dougherty Kenna, of VT
  • Joseph C. Koen, of TX
  • Andrea Michelle Lewis, of FL
  • Denise M. Marsh, of DC
  • Richard Charles Merrin, of CA
  • David Thomas Moore, of CA
  • Katharine Payne Moseley, of DC
  • Tina D. Onufer, of MD
  • Ronald Scott Packowitz, of IL
  • Andrew B. Paul, of OH
  • Vera Pauli-Widenhouse, of WA
  • Katherine Molloy Perez, of CO
  • Peggy Le-am Plunkett, of OH
  • Brian S. Quigley Jr., of FL
  • Mark A. Schapiro, of NY
  • David C. Schroeder, of FL
  • Philip Franz D. Seitz, of VA
  • Michael K. Singh, of VA
  • Wendy Robin Sneff, of VA
  • Clayton Michael Stanger, of CA
  • Kathryn Allene Taylor, of NC
  • Tracy L. Taylor, of NH
  • Nicole D. Theriot, of LA
  • Marko Gregdr Velikonja, of WA
  • Daniel Joseph Wartko, of NY
  • Daniel Russell Wendell, of CA
  • Karen Beth Zareski, of CA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Martha Pultz Amlin, of CA
  • Martin J. Aversa, of VA
  • Edie J. Backman, of VA
  • John A. Ballard, of VA
  • Michelle Marie Biskup, of IL
  • Charles Edward Bouldin, of CA
  • Craig P. Bryant, of OK
  • Sita Liane Chakrawarti, of MO
  • John P. Cooney, of NY
  • Chad Parker Cummins, of CA
  • Christopher K. Derrick, of TX
  • Nathan D. Flook, of MD
  • Michael Joseph Garuckis, of FL
  • Lisa Claire Gisvold, of OR
  • Heather Goethert, of VA
  • Leslie Michele Hayden, of CA
  • Paul John Herman, of NY
  • Ellen Priscilla Irvine, of CA
  • Gregory W. Kay, of TX
  • Nathaniel P. Lane, of CA
  • Gregory Daniel LoGerfo, of NY
  • Jenny Han Malheiro, of LA
  • Geoffrey J. Martineau, of IL
  • Donald Gene Mattingley, of AZ
  • John H. McCormick, of MD
  • Laura L. McKinney, of SC
  • Anne Marie Moore, of NH
  • Tiffany Anita Murphy, of WA
  • Shane Ian Myers, of NJ
  • Brian W. Nafziger, of DC
  • Andrew Huang Nissen, of MD
  • Martin Juan Leyerly Oppus, of CA
  • David N. Richelsoph, of CT
  • Leigh A. Rieder, of VA
  • Gregory Kent Schiffer, of TX
  • Ruth Anne Stevens, of OH
  • Gregory M. Winstead, of NC
  • Noah Samuel Zaring, of CA

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of Commerce

Nominee

  • Bruce W. Blakeman, of FL
  • Sally A. Hastings, of IL
  • Charles R. Ranado, of NY
  • Catherine P. Spillman, of PA

Department of State

Nominee

  • Gregory Adam Alms, of VA
  • Marcia Anglarill, of MD
  • Kimberly Kristine Atkinson, of SD
  • Deidra D. Avendasora, of MN
  • Natasha M. Basley, of CA
  • Christopher Graydon Beard, of FL
  • Carla Ann Benini, of WA
  • Timothy A. Betoni, of VA
  • Sheryl J. Duren Bistransky, of VA
  • Richard Blee, of DC
  • Holly M. Booth, of VA
  • Michael Alan Bradecamp, of VA
  • Brett Plitt Bruen, of NY
  • Malgorzata Bula-Duane, of NY
  • Mark Colbourne Carlson, of WA
  • Daniel R. Caster, of VA
  • Delaram M. Cavey, of VA
  • Michael Albert Chung, of WA
  • Sara M. Cobb, of FL
  • Christopher Jared Coffin, of MD
  • Kathleen Marie Corey, of WA
  • Sonata N. Coulter, of CA
  • Hilary Chisato Watanabe Dauer, of VA
  • Gary Thomas Dempsey, of VA
  • Christopher M. Deutsch, of VA
  • Beverli J. DeWalt, of WA
  • Lindsey D. Diefenderfer, of WA
  • Snezana Djordjevic, of VA
  • James A. Dragon, of VA
  • David C. Edginton, of IA
  • Ellen B. Eiseman, of NY
  • Gunther T. Fehr, of NC
  • Christiana M. Foreman, of CA
  • Jill Foster, of CA
  • Tobie Deon Gass, of VA
  • Warren Mitchell Gray, of MD
  • Luann Grier, of CA
  • H. Rebecca Grutz, of TX
  • Richard Paul Hansen, of MD
  • Cash A. Herbolich, of AZ
  • Sabin Manzel Hinton, of UT
  • Howard Lee Holsomback, of VA
  • Amy J. Hood, of VA
  • Jessica Marie Franz Huaracayo, of CA
  • Dorian Hurtado, of FL
  • Mollie Jax Jackson, of OR
  • Adam Dewayne Jansen, of VA
  • Andrew Jay, of NY
  • Tiffney J. Johnson, of TX
  • Jason B. Khile, of IL
  • Leanne N. Koontz, of DC
  • Julianna Junghwa Kim, of NV
  • Emily L. King, of VA
  • Filip B. Laban, of HI
  • Maria Virginia Lane, of CO
  • John S. LaRochelle, of FL
  • William A. Lawrence, of MA
  • Guy M. Lawson, of TX
  • Sara Lechtenberg-Kasten, of VA
  • Alica Emin Lejlic, of IL
  • Ryan C. Leong, of DC
  • Noah Bradley Littin, of TX
  • Inga Litvinsky, of VA
  • Donald E. Locke, of WI
  • Lou Ann Lora-Platt, of NM
  • Laura de Nelle Lucas, of ID
  • Mary Elizabeth Madden, of VA
  • Pamela Jane Hack Magnant, of NH
  • Hagen D. Maroney, of DC
  • James J. Matthews, of MD
  • Partha Mazumdar, of PA
  • Lissa Mei-lin McAtee, of WA
  • Nancy Hillery McCarthy, of TX
  • Brian J. McGrath, of VA
  • Aud-Frances McKernan, of CA
  • Robert Randall Mearkle, of MN
  • Sara Marie Mercado, of CA
  • Lia N. Miller, of NY
  • K.G. Moore, of CO
  • John K. Moyer, of PA
  • Michael P. Murray, of DC
  • Megan Thana Myers, of MN
  • Joseph W. Navarre, of VA
  • Thu Nguyen, of MA
  • Douglas Scott O'Neill, of VA
  • Gino P. Pagotto, of VA
  • Thomas R. Palumbo, of DC
  • Rachel H. Park, of VA
  • Todd W. Parment, of VA
  • Swati Marsukh Patel, of AL
  • Jill M. Peterson, of MD
  • Alex Johann Reponen, of VA
  • Michael R. Roberts, of NJ
  • Kristin Lynn Rockwood, of CA
  • Susan Ross, of MD
  • Matthew Albert Roy, of VA
  • Ursula M. Rudd, of MD
  • Matthew C. Rumfelt, of VA
  • Brendan M. Salmon, of VA
  • Jennifer L. Sauerbrunn, of TX
  • William Joseph Schmitt Jr., of FL
  • Jason Daniel Seymour, of CA
  • Franc X. Shelton, of TX
  • William D. Shingleton, of MD
  • Noah Siegel, of OR
  • Matthew L. Sonntag, of VA
  • Shannon J. Spann, of VA
  • John Thomas Speaks III, of NY
  • Scott Adam Sternberg, of FL
  • Stephen Bruce Stewart, of CA
  • Paul M. Stronski, of NY
  • Rachel Sunden, of NY
  • Divya L. Swamy, of VA
  • William H. Syll, of LA
  • Kathleen S. Szpila, of MA
  • Victoria J. Taylor, of MO
  • Bernard Chitongco Uadan, of FL
  • Matthew David Wallace, of VA
  • Eva Kay Walsh, of IL
  • Elijah J. Waterman, of PA
  • Joel R. Wiegert, of NE
  • Ellen Wong, of MO
  • Marisa L. Zavislak, of VA
  • Ningchuan Zhu, of FL

The following-named Career Members of Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister Counselor, in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Joseph D. Stafford III, of FL