Jump to: Actions | Nominees

Actions (4)

Date Senate Actions
04/10/2003Confirmed by the Senate by Voice Vote.
04/09/2003Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. Desk. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.
04/09/2003Reported by Senator Lugar, Committee on Foreign Relations, without printed report.
02/25/2003Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

Nominees (187)

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Louise Brandt Bigott, of IL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Jessamyn Fay Allen, of TX
  • Arnaldo Arbesu Arbesu Jr., of FL
  • David Ashley Bagwell Jr., of AL
  • Gregory W. Bayer, of CT
  • Mitchell Peter Benedict, of VA
  • Nicholas Richard Berliner, of CT
  • Audu Mark E. Besmer, of CT
  • Lee Rust Brown, of UT
  • Amy Christine Carlon, of TX
  • Elizabeth Emily Detter, of MD
  • Robert Andrew Dickson III, of VA
  • Matthew S. Dolbow, of CT
  • J. Brian Duggan, of TX
  • John Lee Espinoza, of TX
  • James Douglas Fellows, of MD
  • Robert William Gerber, of NC
  • Cynthia F. Gregg, of WA
  • Keith Lee Heffern, of VA
  • J. Denver Herren, of OK
  • William Dennis Howard, of CA
  • Nathaniel Graham Jensen, of NH
  • William B. Johnson, of FL
  • Robert E. Kemp, of TX
  • Helen Grace LaFave, of NH
  • Michael John Layne, of NY
  • Thomas Eric Lersten, of VA
  • Amy Marie Mason, of ME
  • Mikael C. McCowan, of NY
  • Kimberly A. McDonald, of VA
  • Jonathan Robert Mennuti, of VA
  • Joaquin Monserrate-Penagaricano, of FL
  • Glenn Carlyle Nye III, of VA
  • Jennifer L. Rasamimanana, of CA
  • Arliss Merritt Reynolds, of AZ
  • Karen E. Robblee, of NY
  • Robert C. Ruehle, of NY
  • Eugenia Maria Sidereas, of IL
  • Lonnie Reece Smyth Jr., of TX
  • Carol J. Volk, of NY
  • Amy Hart Vrampas, of FL
  • Charles A. Wintermeyer Jr., of WA
  • Kami Ann Witmer, of PA
  • Jennifer Forest Yang, of CA
  • Zaid Abdullah Zaid, of MD

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Marc Samuel Abramson, of MA
  • John Graham Alexander, of VA
  • Stefanie Raquel Altman, of VA
  • Brian E. Anselman, of TX
  • Sarah LaBarre Anthes, of VA
  • Mary Suzanne Archuleta, of CO
  • Rochelle Marie Balough, of VA
  • William R. Barber, of MA
  • David C. Barnes, of VA
  • Christopher Albert Baron, of HI
  • Gina M. Beane, of VA
  • Cliff R. Betts, of VA
  • Christopher Watkins Bishop, of MS
  • Matthew Andrew Bockner, of DC
  • Suzanne L. Bodoin, of MA
  • Patricia A. Bonocora, of VA
  • Walter Braunohler, of MI
  • Laura J. Brown, of VA
  • Rachel Brunette, of CA
  • Douglas Carey, of NM
  • Vinay Chawla, of NJ
  • Liza K. Ching, of CA
  • Amy L. Christianson, of VA
  • Michael A. Classick, of OR
  • Michael Clausen, of NY
  • Carolyn Hope Coberly, of DC
  • Anne Sophie Coleman, of IL
  • Christina K. Collins, of VA
  • Patrick Daniel Connell, of MA
  • Rose Chupka Cookman, of VA
  • Paul M. Cunningham, of CT
  • David J. Daly, of VA
  • Sarah R. Dell, of VA
  • Loren Dent, of VA
  • Marshall Clark Derks, of VA
  • Rebekah Drame, of CA
  • Sunnye C. Durham, of VA
  • T. Alan Elrod, of WY
  • Sarah R. Elsberg, of CO
  • Timothy Eydelnant, of NY
  • Eric G. Flaxman, of TX
  • Morgan Lynn Flo, of VA
  • Peter James Ganser, of VA
  • Thomas Garcia, of VA
  • Matthew Gardner, of DC
  • Eric Geelan, of NY
  • Kathleen D. Gibilisco, of CA
  • John H. Gimbel IV, of NV
  • Jennifer Corney Goff, of VA
  • Diane G. Gordon, of MD
  • Nikolas E. Granger, of WA
  • Christopher R. Green, of TX
  • Traver Gudie, of AZ
  • Jonathan Alexander Habjan, of CA
  • Jason Edward Hahn, of NY
  • Charles Jeffrey Hamilton, of UT
  • Darrien Scott Haney, of TX
  • Richard F. Hanrahan Jr., of IL
  • Gary Harrington, of KY
  • Michael V. Hayden Jr., of VA
  • Leslie Diane Heath, of TX
  • Inga Heemink, of TX
  • Lawrence R. Henderson, of VA
  • Robert C. Hoback, of VA
  • Eleanor C. Hodges, of VA
  • Robert F. Hommowun, of CA
  • D. Ian Hopper, of VA
  • Aaron E. Hudson, of VA
  • John J. Ibarra, of TX
  • Robert M. Jenkins, of VA
  • John E. Johnson, of WA
  • Karen M. Joyce, of CA
  • Deborah J. Kanarek, of CA
  • James David Kay, of WA
  • Mark Evans Kendrick, of TX
  • Wendy Anne Kennedy, of WA
  • Brian P. Klein, of VA
  • Stephen Christian Kochuba, of PA
  • Erin Elizabeth Kotheimer, of NY
  • Sandra Anne LaBarge, of WA
  • Sarah LaGier, of VA
  • Michael Larralde, of VA
  • Rachel Leatham, of DC
  • Rosabelle T. Legrand, of VA
  • Amy Catherine Lenk, of MN
  • James V. Liddle, of DC
  • Aaron Luster, of AR
  • Kenneth R. Mayer, of VA
  • Tiffany Lavern McGriff, of NJ
  • Patricia Ann Meeks, of VA
  • Teta Maria Moehs, of VA
  • Danielle Monosson, of CA
  • Michael J. Morell, of VA
  • Nina Morris, of DC
  • Michael A. Mulieri, of MD
  • Nicholas S. Namba, of CT
  • Briana Leigh Olsen, of WA
  • Susan M. Orr, of MD
  • Clare O'Sullivan, of VA
  • Dante Paradiso, of MA
  • Caroline G. Perkins, of VA
  • Laura Suzanne Perkins, of DC
  • Amanda Pilz, of CA
  • Joseph Porto, of VA
  • Linda J. Pototsky, of VA
  • James H. Potts, of VA
  • Suzana Psenicnik, of CA
  • Michele Raffino, of VA
  • Jay R. Raman, of DC
  • Christopher Richard Reynolds, of NJ
  • Jennifer Theresa Robinson, of VA
  • Carlos G. Salas, of VA
  • Aaron Beers Sampson, of MN
  • Joseph Keiji Saus, of VA
  • Julie P. Seibert, of DC
  • Taryn L. Seyer, of VA
  • Theodore J. Silver, of VA
  • Barry W. Sliwinski, of MD
  • Jeffrey B. Smith, of TX
  • Alexandria Maury Stabler, of NY
  • Chad I. Stevens, of DC
  • Jack D. Sugarman, of VA
  • David S. Syrvalin, of VA
  • Nils E. Talbot, of VA
  • Eric H. Traupe, of VA
  • Nathaniel S. Turner, of MD
  • Sonia Francela Urbom, of WA
  • Calvin F. Van Ourkerk, of WA
  • Neal Vermillion, of WI
  • Michael A. Via, of AZ
  • Erika Villegas, of DC
  • Tanya Gant Ward, of WA
  • Jennifer D. Washeleski, of DC
  • Drake Weisert, of VA
  • Adam P. West, of IL
  • William Warthen Whitaker, of AK
  • David Sidney Williams, of CA
  • Kenneth E. Williams, of VA
  • Dale Richard Wright, of CA
  • Noelle O. Wright-Young, of MD

The following-named Career Members of Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, and Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Walter B. Deering, of FL

Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Kathleen Hatch Allegrone, of VA