Nominees: PN355 — 108th Congress (2003-2004)All Information

For appointment as Foreign Service Officers of Class Three, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Department of State

Nominee

  • Louise Brandt Bigott, of IL

For appointment as Foreign Service Officers of Class Four, Consular Officer and Secretary in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Jessamyn Fay Allen, of TX
  • Arnaldo Arbesu Arbesu Jr., of FL
  • David Ashley Bagwell Jr., of AL
  • Gregory W. Bayer, of CT
  • Mitchell Peter Benedict, of VA
  • Nicholas Richard Berliner, of CT
  • Audu Mark E. Besmer, of CT
  • Lee Rust Brown, of UT
  • Amy Christine Carlon, of TX
  • Elizabeth Emily Detter, of MD
  • Robert Andrew Dickson III, of VA
  • Matthew S. Dolbow, of CT
  • J. Brian Duggan, of TX
  • John Lee Espinoza, of TX
  • James Douglas Fellows, of MD
  • Robert William Gerber, of NC
  • Cynthia F. Gregg, of WA
  • Keith Lee Heffern, of VA
  • J. Denver Herren, of OK
  • William Dennis Howard, of CA
  • Nathaniel Graham Jensen, of NH
  • William B. Johnson, of FL
  • Robert E. Kemp, of TX
  • Helen Grace LaFave, of NH
  • Michael John Layne, of NY
  • Thomas Eric Lersten, of VA
  • Amy Marie Mason, of ME
  • Mikael C. McCowan, of NY
  • Kimberly A. McDonald, of VA
  • Jonathan Robert Mennuti, of VA
  • Joaquin Monserrate-Penagaricano, of FL
  • Glenn Carlyle Nye III, of VA
  • Jennifer L. Rasamimanana, of CA
  • Arliss Merritt Reynolds, of AZ
  • Karen E. Robblee, of NY
  • Robert C. Ruehle, of NY
  • Eugenia Maria Sidereas, of IL
  • Lonnie Reece Smyth Jr., of TX
  • Carol J. Volk, of NY
  • Amy Hart Vrampas, of FL
  • Charles A. Wintermeyer Jr., of WA
  • Kami Ann Witmer, of PA
  • Jennifer Forest Yang, of CA
  • Zaid Abdullah Zaid, of MD

The following-named Members of the Foreign Service of the Department of State and Commerce to be Consular Officers and/or Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America, as indicated: Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Marc Samuel Abramson, of MA
  • John Graham Alexander, of VA
  • Stefanie Raquel Altman, of VA
  • Brian E. Anselman, of TX
  • Sarah LaBarre Anthes, of VA
  • Mary Suzanne Archuleta, of CO
  • Rochelle Marie Balough, of VA
  • William R. Barber, of MA
  • David C. Barnes, of VA
  • Christopher Albert Baron, of HI
  • Gina M. Beane, of VA
  • Cliff R. Betts, of VA
  • Christopher Watkins Bishop, of MS
  • Matthew Andrew Bockner, of DC
  • Suzanne L. Bodoin, of MA
  • Patricia A. Bonocora, of VA
  • Walter Braunohler, of MI
  • Laura J. Brown, of VA
  • Rachel Brunette, of CA
  • Douglas Carey, of NM
  • Vinay Chawla, of NJ
  • Liza K. Ching, of CA
  • Amy L. Christianson, of VA
  • Michael A. Classick, of OR
  • Michael Clausen, of NY
  • Carolyn Hope Coberly, of DC
  • Anne Sophie Coleman, of IL
  • Christina K. Collins, of VA
  • Patrick Daniel Connell, of MA
  • Rose Chupka Cookman, of VA
  • Paul M. Cunningham, of CT
  • David J. Daly, of VA
  • Sarah R. Dell, of VA
  • Loren Dent, of VA
  • Marshall Clark Derks, of VA
  • Rebekah Drame, of CA
  • Sunnye C. Durham, of VA
  • T. Alan Elrod, of WY
  • Sarah R. Elsberg, of CO
  • Timothy Eydelnant, of NY
  • Eric G. Flaxman, of TX
  • Morgan Lynn Flo, of VA
  • Peter James Ganser, of VA
  • Thomas Garcia, of VA
  • Matthew Gardner, of DC
  • Eric Geelan, of NY
  • Kathleen D. Gibilisco, of CA
  • John H. Gimbel IV, of NV
  • Jennifer Corney Goff, of VA
  • Diane G. Gordon, of MD
  • Nikolas E. Granger, of WA
  • Christopher R. Green, of TX
  • Traver Gudie, of AZ
  • Jonathan Alexander Habjan, of CA
  • Jason Edward Hahn, of NY
  • Charles Jeffrey Hamilton, of UT
  • Darrien Scott Haney, of TX
  • Richard F. Hanrahan Jr., of IL
  • Gary Harrington, of KY
  • Michael V. Hayden Jr., of VA
  • Leslie Diane Heath, of TX
  • Inga Heemink, of TX
  • Lawrence R. Henderson, of VA
  • Robert C. Hoback, of VA
  • Eleanor C. Hodges, of VA
  • Robert F. Hommowun, of CA
  • D. Ian Hopper, of VA
  • Aaron E. Hudson, of VA
  • John J. Ibarra, of TX
  • Robert M. Jenkins, of VA
  • John E. Johnson, of WA
  • Karen M. Joyce, of CA
  • Deborah J. Kanarek, of CA
  • James David Kay, of WA
  • Mark Evans Kendrick, of TX
  • Wendy Anne Kennedy, of WA
  • Brian P. Klein, of VA
  • Stephen Christian Kochuba, of PA
  • Erin Elizabeth Kotheimer, of NY
  • Sandra Anne LaBarge, of WA
  • Sarah LaGier, of VA
  • Michael Larralde, of VA
  • Rachel Leatham, of DC
  • Rosabelle T. Legrand, of VA
  • Amy Catherine Lenk, of MN
  • James V. Liddle, of DC
  • Aaron Luster, of AR
  • Kenneth R. Mayer, of VA
  • Tiffany Lavern McGriff, of NJ
  • Patricia Ann Meeks, of VA
  • Teta Maria Moehs, of VA
  • Danielle Monosson, of CA
  • Michael J. Morell, of VA
  • Nina Morris, of DC
  • Michael A. Mulieri, of MD
  • Nicholas S. Namba, of CT
  • Briana Leigh Olsen, of WA
  • Susan M. Orr, of MD
  • Clare O'Sullivan, of VA
  • Dante Paradiso, of MA
  • Caroline G. Perkins, of VA
  • Laura Suzanne Perkins, of DC
  • Amanda Pilz, of CA
  • Joseph Porto, of VA
  • Linda J. Pototsky, of VA
  • James H. Potts, of VA
  • Suzana Psenicnik, of CA
  • Michele Raffino, of VA
  • Jay R. Raman, of DC
  • Christopher Richard Reynolds, of NJ
  • Jennifer Theresa Robinson, of VA
  • Carlos G. Salas, of VA
  • Aaron Beers Sampson, of MN
  • Joseph Keiji Saus, of VA
  • Julie P. Seibert, of DC
  • Taryn L. Seyer, of VA
  • Theodore J. Silver, of VA
  • Barry W. Sliwinski, of MD
  • Jeffrey B. Smith, of TX
  • Alexandria Maury Stabler, of NY
  • Chad I. Stevens, of DC
  • Jack D. Sugarman, of VA
  • David S. Syrvalin, of VA
  • Nils E. Talbot, of VA
  • Eric H. Traupe, of VA
  • Nathaniel S. Turner, of MD
  • Sonia Francela Urbom, of WA
  • Calvin F. Van Ourkerk, of WA
  • Neal Vermillion, of WI
  • Michael A. Via, of AZ
  • Erika Villegas, of DC
  • Tanya Gant Ward, of WA
  • Jennifer D. Washeleski, of DC
  • Drake Weisert, of VA
  • Adam P. West, of IL
  • William Warthen Whitaker, of AK
  • David Sidney Williams, of CA
  • Kenneth E. Williams, of VA
  • Dale Richard Wright, of CA
  • Noelle O. Wright-Young, of MD

The following-named Career Members of Foreign Service of the Department of State for promotion in the Senior Foreign Service to the class indicated: Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, and Consular Officers and Secretaries in the Diplomatic Service of the United States of America:

Nominee

  • Walter B. Deering, of FL

Career Member of the Senior Foreign Service of the United States of America, Class of Counselor:

Nominee

  • Kathleen Hatch Allegrone, of VA